Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sprawa bp Franza-Petera Tebartza van Elsta w Limburgu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:26, 13 Wrz 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...)
W tej sytuacji wielkim echem odbiła się sprawa biskupa Franza-Petera Tebartza van Elsta z diecezji w Limburgu. Ponad cztery tysiące podpisów wiernych pod listem protestacyjnym wobec jego poczynań skłoniło Watykan do sprawdzenia na miejscu, co się właściwie w diecezji dzieje. (...)
Wyszło też na jaw, że Franz-Peter Tebartz van Elst oraz jeden z jego współpracowników polecieli do Indii pierwszą klasą, by przyjrzeć się jednemu z projektów charytatywnych w slumsach. Kosztowało to 8 tys. euro, czego wierni w diecezji nie byli w stanie zrozumieć.

Sprawą zajęła się prokuratura, a Watykan wysłał do Limburga swego wysłannika, który ma zbadać sprawę.

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemcy-kosciol-w-liczbach,6686.html



Więcej w tym temacie można przeczytać tu:

Image

Katedra w Limburgu

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]



Tebartz-van Elst pod presją. Niemieccy kardynałowie dystansują się od biskupa Limburga

Wysłannik papieża Franciszka przebywa od poniedziałku w Limburgu. Za zamkniętymi drzwiami przedstawiciele diecezji próbują zażegnać kryzys, wywołany między innymi rozrzutnością biskupa Tebartza van Elsta.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Biskup Limburga ma problemy z wiernymi i prokuraturą

Biskup Limburga jest pod ostrzałem. „Żaden biskup w Niemczech nie ma obecnie tak ciężkiego życia jak Franz-Peter Tebartz-van Elst”- pisze KNA. Od miesięcy atakowany jest na wielu frontach. Ponadto grozi mu rozprawa.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:01, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:40, 23 Paź 2013 Powrót do góry

Papież odsuwa "luksusowego" biskupa

Image

Franciszek zdecydował, że kontrowersyjny biskup Limburga w Niemczech Franz-Peter Tebartz-van Elst ma przez jakiś czas pozostać poza diecezją.

"Watykan został skonfrontowany z sytuacją w której biskup Franz - Peter Tebartz van Elst nie może pełnić swej funkcji " - tak brzmi fragment komunikatu opublikowanego dziś w południe w Watykanie.

Oznacza, że biskup Limburga nie wróci do swej diecezji z Watykanu, gdzie przebywa od poniedziałku. Ma tam pozostać do czasu przeprowadzenia kontroli we wszystkich sprawach, które mogą być w przyszłości podstawą do ostatecznego odwołania go ze stanowiska.

Franciszek postanowił, że podczas nieobecności ordynariusza diecezji będzie nią zarządzać wikariusz generalny. W tym czasie specjalna komisja kościelna ma wyjaśnić stawiane biskupowi zarzuty.

Wierni z diecezji Limburga wystosowali do władz Kościoła petycję, w której proszą o odwołanie 53- letniego Van Elsta. Chodzi o rezydencję biskupa, której budowę rozpoczął kilka lat temu. Miała kosztować 2 mln euro, co już wtedy wydawało się wielu mieszkańcom sumą wygórowaną. Dzisiaj wiadomo już, że koszt całej inwestycji przekroczy 31 mln euro.

- Zwykle tak jest, że na początku budowy trudno oszacować jej całkowity koszt – bronił się biskup. Nie znajduje jednak wytłumaczenia dlaczego wanna w jego nowej siedzibie musi kosztować 15 tys. euro, a wartość trzypokojowego prywatnego mieszkania szacowana jest na 2 mln euro.

Na jaw wyszły też inne ekstrawagancje duchownego uchodzącego za jednego z najbardziej konserwatywnych w dość liberalnym niemieckim Kościele. Okazało się, że wraz z jednym ze współpracowników poleciał do Indii pierwszą klasą, by przyjrzeć się jednemu z projektów charytatywnych w slumsach. Kosztowało to 8 tys. euro. Nie tylko wierni nie byli w stanie tego w stanie zrozumieć. Sprawą zajęła się nawet prokuratura.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:58, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:04, 07 Lis 2013 Powrót do góry

Biskup Tebartz-van Elst? Zbyt rzymski!

Image

Podczas gdy główne media niemieckie nie ustają w krytyce, a prokuratura w Limburgu nadal prowadzi śledztwo w sprawie bp Franza-Petera Tebartza-van Elsta, były sędzia trybunału konstytucyjnego, Hans-Joachim Jentsch mówi o złamaniu przez media „zasadzie domniemanej niewinności”. Werner Rothenberger wskazuje na powody agresywnej kampanii przeciwko niemieckiemu duchownemu. Chodzi o katolicką postawę biskupa w kwestii „małżeństw” osób tej samej płci, wyświęcania kobiet i zniesienia celibatu.

„Media prowadziły kampanię przeciwko biskupowi już od pierwszego roku sprawowania przez niego urzędu biskupa diecezji limburskiej (…) Kampania mająca na celu zniszczenie osoby biskupa została zapoczątkowana i konsekwentnie prowadzona przez kilku duchownych z diecezji w Limburgu przy współudziale głównych mediów niemieckich, w tym „Der Spiegel” – tłumaczy Werner Rothenberger.

Jak podkreśla, „objęcie urzędu biskupa diecezjalnego przez księdza biskupa Tebartza-van Elsta 20 stycznia 2008 roku mogło było być pozytywnie przyjęte pod warunkiem, że nowy biskup limburski obrałby wówczas liberalny kierunek swojego poprzednika bp Franza Kamphausa”. Dodatkowo „pierwsza krytyka skierowana przeciwko biskupowi pojawiła się już niespełna pół roku od objęcia urzędu biskupa diecezji w Limburgu. Gazeta „Nassauische Neue Presse“ opublikowała wówczas artykuł pod tytułem „namiestnik Rzymu”, w którym nazwała biskupa limburskiego „poddanym Watykanowi i, w przeciwieństwie do charyzmatycznej postaci w osobie bp Kamphausa, zatwardziałym biurokratą, który jedynie wykonuje zobowiązania wobec Benedykta XVI”.

Jak dodał, „na krótko przed rozpoczęciem kampanii medialnej biskup Tebartz-van Elst odwołał dziekana z Wetzlar (Hesja) za udzielenie błogosławieństwa homoseksualnemu związkowi”. Biskup podkreślił wówczas znaczenie nierozerwalności małżeństwa oraz wystąpił przeciwko jego relatywizowaniu i redefinicji obejmującej pary tej samej płci. W roku 2008 biskup został wyznaczony przez Konferencję Episkopatu Niemiec na odpowiedzialnego za sprawy rodziny i małżeństwa. W tym samym roku biskup Tebartz-van Elst został skrytykowany również za „nieugiętość” w sprawie wyświęcania kobiet oraz zniesienia celibatu.

Dwa lata później w 2010 roku dziennikarz Stefan Töpfer podjął próbę oczernienia biskupa, oskarżając go o plagiat. Tymczasem okazało się, że „przemówienia biskupa były przygotowywane przez tę samą osobę, która tworzyła teksty dla bp Kamphausa” – zauważa Werner Rothenberger.

Rothenberger zauważa, że dalej powielane są nieprawdziwe informacje dotyczące podróży duchownego do Indii. Duchownemu zarzucono kłamstwo, co nie miało podstaw. „Między innymi telewizja ARD zinterpretowała wypowiedź biskupa w oderwaniu od kontekstu (…) W jednym z wywiadów biskup potwierdził, że poleciał do Indii pierwszą klasą, jak również podał powody, dla których zdecydował się na taką podróż. Tymczasem media konsekwentnie twierdziły, że biskup skłamał, podając, że do Indii udał się drugą klasą” – tłumaczy.

Publicysta zauważa również, że „pewni duchowni diecezjalni od początku stali w opozycji do biskupa, a nawet Kościoła. Przy współudziale mediów rozpoczęli kampanię, mającą na celu ograniczenie wpływów hierarchy. Sednem konfliktu limburskiego jest niewątpliwie wewnętrzna walka o zasady etyki i wiary katolickiej” – przekonuje katolicki publicysta.

Z kolei były sędzia trybunału konstytucyjnego, Hans-Joachim Jentsch krytykuje postawę mediów, które wydają się w przypadku biskupa limburskiego „nie mieć żadnych skrupułów i już dawno zapomniały o poszanowaniu godności człowieka”. Poza tym, „nie można zapominać, że media w tej kwestii złamały zasadę domniemanej niewinności, czyli regułę, która zakłada, że oskarżonego uznaje się dopóty za niewinnego, dopóki nie zostanie stwierdzona jego wina” – wyjaśnia Jentsch.

Obecny zarządca diecezji wikariusz Wolfgang Rösch zaprzecza opiniom, według których „cała diecezja limburska jest przeciwko biskupowi”. Jednocześnie ks. Rösch przyznaje, że „przeciwnicy biskupa są rozczarowani decyzją papieża Franciszka, który nakazał wstrzymać się ze wszelkimi osądami do czasu, aż zostaną ujawnione wszystkie szczegóły dotyczące przypadku biskupa”.

Tymczasem w sprawie biskupa ciągle postępowanie wyjaśniające prowadzi Konferencja Episkopatu Niemiec. Decyzja o jego dalszych losach zapadnie najprawdopodobniej nie wcześniej niż przed styczniem 2014 roku. Obecnie bp Tebartz-van Elst przebywa w opactwie benedyktynów w Metten (Dolna Bawaria).


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:55, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:25, 03 Sty 2014 Powrót do góry

Rzekome „zamiłowanie do luksusu” bpa Franza-Petera Tebartza-van Elsta to tylko pretekst do wyeliminowania konserwatyzmu w Diecezji Limburg

Image

W Niemczech nie milknął echa sprawy „biskupa luksusu”. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie rzekomego krzywoprzysięstwa ordynariusza limburskiego w związku z lotem pierwszą klasą do Indii. Natomiast nie został jeszcze zbadany zarzut sprzeniewierzenia finansowego postawiony biskupowi w kontekście budowy rezydencji biskupiej. Planowane wydatki na budowę znacznie przekroczyły koszty rzeczywiste sięgające nawet między 20-31 mln euro.

W całych Niemczech wpłynęło wiele zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez bpa Tebartza-van Elsta. Zarówno diecezjanie biskupa jak i szereg postronnych Niemców, często nie związanych z Kościołem, wielokrotnie krytykowali biskupa za zbytni konserwatyzm. Największe wzburzenie wśród wiernych wywołała decyzja biskupa o pozbawieniu urzędu dziekana proboszcza Petera Kollasa, który wraz z ewangelickim pastorem udzielił błogosławieństwa homoseksualnej parze w katedrze w Wetzlar. Wielu bulwersował biskupi tradycjonalizm na polu teologii katolickiej i konsekwentna próba eliminowania przyzwyczajeń liturgicznych, które mają swoje źródło w liberalnej interpretacji wskazań Soboru Watykańskiego II. Kilku emerytowanych księży wraz z członkami Miejskiego Zgromadzenia Frankfurckich Katolików wystosowało list otwarty do bpa Tebartza-van Elsta mówiący o atmosferze paraliżującego strachu wobec biskupstwa oraz wobec ortodoksji i liturgii, które stały się ważniejsze od duszpasterskich wysiłków dla dob a współczesnego człowieka.

Na szczęście w rzeczywistości polskiej, trudno jeszcze wyobrazić sobie strach przed poprawnością liturgiczną i szacunkiem wobec Tego, co sprawują kapłani na ołtarzu w świątyni. Wierni Kościoła w Niemczech wyczuleni są jednak na wszelkie przejawy konserwatyzmu we wszystkich dziedzinach życia religijnego, politycznego, kulturowego i społecznego. Działacze Forum Katolików Niemieckich bronią ordynariusza Limburga, mówiąc, że prawdziwym powodem ataku na biskupa jest jego wierność nauce Kościoła. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy przywiązanie do bogato zdobionych szat i naczyń liturgicznych jest rzeczywiście rozkochaniem się w luksusie, czy raczej podkreśleniem rangi liturgii? Z pewnością rozrzutność, szczególnie przy budowie rezydencji, nie jest cechą ułatwiającą duszpasterzowanie w diecezji, ani właściwym obrazem duszpasterza. Zastanawia jednak fakt, jak mogło do tego dojść w kraju, gdzie za pełną gospodarkę finansową odpowiedzialna jest niezależna Rada Parafialna? Afera wokół bpa Tebartza-van Elsta zastanawia jeszcze bardziej w kontekście jego głośno zapowiadanej przez hierarchów kościelnych nominacji na arcypasterza Kolonii, po przejściu na emeryturę kard. Joachima Meisnera.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:51, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:35, 20 Sty 2014 Powrót do góry

Wierni bronią biskupa, protestują przeciwko "reformatorom"

„Una Sancta Catholica – wierni dla biskupa i Kościoła katolickiego w Limburgu” to tytuł listu otwartego skierowanego do wszystkich niemieckich katolików przez grupę wiernych z Limburga i Frankfurtu nad Menem. Pomysłodawcy inicjatywy domagają się medialnej uczciwości w relacjonowaniu faktów związanych z biskupem Tebartzem van Elstem oraz rzetelnej debaty na temat wewnętrznej walki, jaka toczy się w Kościele katolickim w Niemczech.

Zdaniem sygnatariuszy listu, „nie może być tak, aby cała wina zrzucana była na jedną osobę – biskupa Tebartza van Elsta – podczas gdy problemem nie są wysokie koszty budowy centrum diecezjalnego w Limburgu oraz podróż do Indii, ale konflikty i zatargi, jakie mają miejsce w niemieckim Kościele katolickim”. Odpowiedzialna za obecną sytuację w diecezji jest grupa „nastawionych na protest katolików, także wśród katolickich duchownych, których celem jest przeprowadzenie liberalnych reform w Kościele rzymskokatolickim”.

„Nie może być również tak, że kwestie dotyczące biskupa Tebartza van Elsta nagłaśnianie są – w sposób nierzetelny – przez środki masowego przekazu i podnoszone do rangi skandalu, między innymi po to, aby przeforsować planowane reformy Kościoła, które wkradają się do niego już od dawna (…) Skandal wokół biskupa limburskiego jest zatem jedynie pretekstem do kolejnych protestów skierowanych przeciwko Kościołowi” – czytamy. Jak zauważają autorzy listu, „od wielu lat krytyczna postawa wobec nauczania Kościoła prowadzi do stopniowego odwracania się od wiary”.

Grupa wiernych z Limburga i Frankfurtu nad Menem domaga się przede wszystkim uczciwości i dziennikarskiej rzetelności, ale także solidnej dyskusji teologicznej. Swój list zakończyła słowami: „Nie chcemy protestantyzmu wkradającego się w rozumowanie krytyków bp Tebartza van Elsta oraz dziekana miasta Frankfurt. Chętnie pozostaniemy Kościołem rzymskokatolickim razem z biskupem limburskim van Elstem. Chcemy z powrotem naszego biskupa”.

Źródło: kath.net
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:48, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:50, 01 Lut 2014 Powrót do góry

Biskup van Elst wkrótce oczyszczony z zarzutów?

„Komisja powołana przez Konferencję Episkopatu Niemiec w znacznej mierze oddaliła zarzuty stawiane biskupowi limburskiemu, Franzowi-Peterowi Tebartzowi van Elstowi” – podaje dziennik „Focus”, powołując się na informacje z Watykanu. Jednocześnie Kongregacja ds. Biskupów prowadzi rozmowy na temat ewentualnej likwidacji diecezji limburskiej.

Komisja Episkopatu Niemiec, złożona z 3 duchownych oraz 2 świeckich ekspertów, ujawniła wstępne wyniki badań nad postawie których stwierdza, że „bp Tebartzowi van Elstowi nie da się zarzucić ani rozrzutności przy budowie rezydencji i centrum diecezjalnego w Limburgu, ani pominięcia przez biskupa gremium kontrolnego”. Szczegółowe wyniki prac specjalistów zostaną przedstawione w najbliższych dniach najpierw Konferencji Episkopatu Niemiec, a następnie Kongregacji ds. Biskupów.

Z doniesień dziennika „Focus“ wynika również, że „watykańska Kongregacja ds. Biskupów rozważa także likwidację diecezji limburskiej i powrót do sytuacji historycznej sprzed 1827 roku, a tym samym przyłączenie diecezji w Limburgu do Trewiru i Moguncji”.

Tymczasem alternatywą dla rozważanej propozycji mógłby być powołany administrator diecezji, który byłby zobowiązany do składania sprawozdań do Stolicy Apostolskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:45, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:43, 26 Mar 2014 Powrót do góry

Biskup Limburga odchodzi

Kontrowersyjny biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst przestał kierować niemiecką diecezją Limburg.

Image

Jego rezygnację przyjął dziś papież Franciszek i mianował administratorem apostolskim diecezji Manfreda Grothe, biskupa pomocniczego z Paderborn. Pełni on zarazem funkcję przewodniczącego komisji badającej tzw. „sprawę Limburga”.

Jak głosi komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej, na decyzję papieża wpływ miał nie tylko raport pokontrolny dotyczący wysokich kosztów budowy nowej siedziby biskupa Limburga. Duże znaczenie miała zwłaszcza utrata zaufania wiernych w diecezji.

Bp Tebartz-van Elst w odpowiednim czasie otrzyma nowe obowiązki. „Ojciec Święty prosi duchowieństwo i wiernych diecezji Limburg o zrozumienie decyzji Stolicy Apostolskiej i przyjęcie jej w atmosferze miłosierdzia i pojednania” - czytamy w watykańskim komunikacie.

54-letni biskup Tebartz-van Elst, który 28 listopada 2007 r. objął rządy w diecezji limburskiej, od wielu miesięcy jest przedmiotem krytyki. Wybuchła ona po ukazaniu się informacji o zbyt wysokich kosztach budowy nowej siedziby biskupa. Koszty te – m.in. z powodu surowych przepisów dotyczących obiektów znajdujących się na liście zabytków – okazały się trzykrotnie wyższe od wstępnie planowanych.

Hierarsze zarzucano, że rozrzutnie wydawał pieniądze przy budowie swojej rezydencji i nowego ośrodka diecezjalnego św. Mikołaja oraz że kierował swoją diecezją w sposób autorytarny i despotyczny.

W październiku ub. roku papież Franciszek „urlopował” kontrowersyjnego biskupa do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów, nie usunął go jednak z urzędu. Po tej decyzji Watykanu wszyscy czekali z wielką uwagą na końcowy raport komisji, która miała ocenić, czy doszło do nieprawidłowości w realizacji inwestycji. Koszty budowy, oceniane wstępnie na 5,5 miliona euro, wyniosły – jak dotąd – 31 milionów euro.

Tymczasem niektóre z zarzutów okazały się bezpodstawne, a wśród obrońców biskupa jest m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

Od początku marca br. Kongregacja ds. Biskupów była w posiadaniu raportu powołanej przez przewodniczącego episkopatu Niemiec komisji, mającej zbadać stan finansowy diecezji oraz jej biskupa. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet, został przyjęty przez papieża w minioną sobotę na rutynowej audiencji. Jednym z tematów rozmowy była z pewnością sprawa biskupa Tebartz-van Elst, który – jak poinformowały media niemieckie - spotkał się z kard. Oulletem 24 marca w Rzymie.

W związku z zaistniałą sytuacją w diecezji Limburg przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx zwołał dzisiaj popołudniu konferencję prasową w Berlinie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Zbyt rygorystycznie podchodził do zasad nauki katolickiej. Zamiast snuć fantazje o Komunii św. dla rozwodników i błogosławieństwach dla gejów trzymał się tego, co było napisane w katechizmie. Powyżej są newsy o tym. Pretekstem okazały się wysokie koszty budowy nowej siedziby biskupa Limburga, który przedstawiono jako wielką rozrzutność hierarchy. Fakt, że papież Franciszek poparł usunięcie biskupa Limburga daje do myślenia.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:43, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:33, 27 Mar 2014 Powrót do góry

Dziś KAI pisze:

Bp Tebartz ukrywał koszty budowy kurii

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst systematycznie podawał zaniżone koszty budowy siedziby biskupiej w Limburgu, utrudniał kontrole i obchodził przepisy kościelne.

Takie wnioski płyną z opublikowanego 26 marca w Bonn i Limburgu raportu specjalnej komisji kontrolnej przedstawionego przewodniczącemu Konferencji Biskupów Niemieckich.

W wielu przypadkach nie brano pod uwagę obowiązującego prawa, stwierdza omówienie raportu udostępnione przez sekretariat episkopatu Niemiec. Wczoraj papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Tebartz-van Elst z kierowania diecezją Limburga.

Według komisji koszty budowy znacznie wzrosły z powodu wysokich wymagań stawianych przez biskupa i jego dążenia do jak najszybszego zakończenia prac. „Biskup nie widział konieczności ograniczenia środków, ponieważ z jego punktu widzenia diecezja dysponuje wystarczającymi środkami”, podkreśla 108-stronicowy raport, nad którym komisja pracowała od października ub. roku.

Poważne uchybienia i błędy nie były znane także ani kapitule katedralnej, ani diecezjalnej radzie zarządzającej funduszami diecezji. Nigdy nie było dokładnych wytycznych odnośnie do zagospodarowania przestrzennego i funkcji poszczególnych części obiektu na Wzgórzu Katedralnym, ani też określenia ich powierzchni. Nikt też nie kierował projektem budowlanym. Już przed objęciem rządów w diecezji przez bp. Tebartza-van Elsta kapituła katedralna planowała budowę z nierealnie niskimi kosztami, co dla biskupa stanowiło „trudną hipotekę”, zauważa raport.

Ponadto od 2011 r. bp Tebartz-van Elst zmieniając statuty celowo wyłączył gremia kontrolne i w konsekwencji – poza biskupem - o projekcie decydowało tylko kilka osób. „Ostatecznie obok biskupa były tylko trzy osoby – wszystkie zobowiązane do zachowania ścisłej tajemnicy”, wynika z raportu. Osoby te nie przeciwstawiały się po części z lojalności wobec biskupa, a po części – z zależności hierarchicznej. W konsekwencji nałożonego przez biskupa absolutnego milczenia, dyskusje i kontrole nie zostały dopuszczone.

Po kilku posiedzeniach na temat budowy wikariusz generalny nie mógł już uczestniczyć w następnych, gdyż – jak twierdzi – „projekt wydawał mu się za wielki i za drogi”.

Raport specjalnej komisji stwierdza również, że zarówno biskup jak i jego zaufani czynili wysiłki, aby opinia publiczna nie dowiedziała się o spodziewanych kosztach. Gdy na początku września ub. roku do Limburga przyjechał specjalny wysłannik papieski, kard. Giovanni Lajolo, bp Tebartz-van Elst podał mu sfałszowane dane. Jak twierdził, jeszcze 11 września nie wiedział, że projekt miałby kosztować ok. 31,5 mln. euro. W realizacji projektu biskup wcale się nie troszczył o szczegóły jego finansowania i świadomie pomijał kwestię kosztów.

Ponadto komisja stwierdziła szereg braków i naruszanie przepisów prawa majątkowego, m.in. gdy chodzi o zlecenie rozpoczęcia budowy na Wzgórzu Katedralnym, a także udziału diecezji w finansowaniu budowy osiedla i przekazania działki na ten cel. Skrytykowano też, że swoich obowiązków nie wypełniał nie tylko biskup, ale także diecezjalna rada gospodarcza.

54-letni biskup Tebartz-van Elst, który 28 listopada 2007 r. objął rządy w diecezji limburskiej, był od wielu miesięcy przedmiotem krytyki. Wybuchła ona po ukazaniu się informacji o zbyt wysokich kosztach budowy nowej siedziby biskupa. Koszty te – m.in. z powodu surowych przepisów dotyczących obiektów znajdujących się na liście zabytków – okazały się trzykrotnie wyższe od wstępnie planowanych.

Biskupowi zarzucano, że rozrzutnie wydawał pieniądze przy budowie swojej rezydencji i nowego ośrodka diecezjalnego św. Mikołaja oraz że kierował swoją diecezją w sposób autorytarny i despotyczny.

W październiku ub. roku papież Franciszek „urlopował” kontrowersyjnego biskupa do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów, nie usunął go jednak z urzędu. Po tej decyzji Watykanu wszyscy czekali z wielką uwagą na końcowy raport komisji, która miała ocenić, czy doszło do nieprawidłowości w realizacji inwestycji. Koszty budowy, oceniane wstępnie na 5,5 miliona euro, wyniosły – jak dotąd – 31 mln euro.

Ostatecznie papież Franciszek przyjął wczoraj rezygnację bp. Tebartz-van Elst z kierowania diecezją limburską.

Istniejąca od 1827 r. katolicka diecezja Limburg jest jedną z najmłodszych pośród 27 diecezji niemieckich. Na jej terenie żyje ok. 2,4 mln osób, wśród nich ok. 650 tys. katolików (27 proc. społeczności). W duszpasterstwie pracuje obecnie 206 księży, wśród nich 40 księży zakonnych. Patronem diecezji i katedry w Limburgu jest św. Jerzy. Bp Franz-Peter Tebartz-van Elst był 12. ordynariuszem w historii diecezji i kierował nią od 20 stycznia 2008 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:40, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:42, 28 Mar 2014 Powrót do góry

Odnośnie bp Limburga przeczytałam na fb wpis taki:

"Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na dodatkowe okoliczności usunięcia bpa Franza-Petera Tebarz-van Elst. Otóż w jego diecezji istnieje katolicka "parafia homoseksualna", którą poprzedni biskup nawet kilkukrotnie odwiedził. Bp Tebarz-van Elst próbował uporządkować tego typu wynaturzenia. Wygląda więc na to, że "lawendowi" też maczali palce w całej intrydze.

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:02, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:20, 04 Lip 2014 Powrót do góry

Niemcy: odwołanie śledztwa w sprawie byłego biskupa Limburga

Image

Niemiecka prokuratura nie będzie wszczynać śledztwa w sprawie byłego biskupa Limburga. Według niej nie ma podejrzeń wystarczających do prowadzenia do procesu karnego tego duchownego. W marcu bp Franz-Peter Tebartz-van Elst przestał kierować diecezją po tym, jak jego rezygnację przyjął Papież Franciszek. Problemem okazały się nieprawidłowości w budowie siedziby biskupiej. Koszty, oceniane wstępnie na 5,5 miliona euro, wyniosły Jak oszacowano one jak dotąd 31 milionów euro.

W sprawie bp. Tebartz-van Elsta wypowiedziała się już specjalna komisja powołana przez niemiecki episkopat. Na wiosnę przedstawiła obszerny raport, w którym udokumentowała szereg zaniedbań ze strony byłego ordynariusza Limburga. W tym samym czasie trwały dochodzenia prokuratury, do której wpłynęło kilka zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez duchownego. Teraz prokuratura stwierdziła, że nie ma wystarczających poszlak uzasadniających rozpoczęcie śledztwa. Stwierdzono jednak szereg naruszeń prawa kanonicznego, a te, jak zaznaczyła prokuratura, mogą być wyjaśniane wyłącznie wewnątrz samego Kościoła.

Administrator apostolski w Limburgu bp Manfred Grothe potwierdził już, że tego typu dochodzenia wewnątrzkościelne trwają. Niedawno kapituła katedralna w Limburgu przeprosiła opinię publiczną i przyznała się, że w wielu sprawach związanych z budową nowej siedziby biskupiej nie dopełniła obowiązku organu kontrolnego. Wcześniej to właśnie część członków kapituły oskarżała bp. Tebartz-van Elsta o rozrzutność. Obecnie bp Franz-Peter Tebartz-van Elst mieszka na terenie diecezji ratyzbońskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:34, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 59 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:15, 28 Lip 2015 Powrót do góry

Diecezja Limburg żąda od b. ordynariusza naprawienia strat

Image

bp. Franz-Peter Tebartz-van Elst w odnowionej rezydencji

Diecezja Limburg w Niemczech może zażądać od byłego ordynariusza bp. Franza-Petera Tebartz-van Elsta rekompensaty za straty finansowe spowodowane przez niego podczas remontu rezydencji biskupiej. Pierwotnie remont miał kosztować 5,5 miliona euro, ale ostatecznie wyniósł prawie 31 mln. Okazało się, że z datków wiernych zostało zakupione między innymi luksusowe jacuzzi. Biskupa oskarżano także, że kieruje swoją diecezją w sposób despotyczny.

Sprawę nadużyć w diecezji Limburg badał specjalny wysłannik Papieża, komisja niemieckiego episkopatu oraz miejscowa prokuratura. Prokuratura nie dopatrzyła się w tej sprawie żadnego przestępstwa. Komisja kościelna stwierdziła, że biskup naruszył przepisy prawa kanonicznego i stracił zaufanie swoich wiernych. W wyniku powstałego skandalu bp Tebartz-van Elst po rozmowie z Papieżem Franciszkiem złożył rezygnację, a Papież na jego miejsce wyznaczył w marcu 2014 r. administratora apostolskiego, którym został emerytowany biskup pomocniczy Paderborn Manfred Grothe. Administrator apostolski przekazał do Watykanu informacje, według których diecezja poniosła straty w wysokości 4 mln euro. Jak powiedział rzecznik prasowy diecezji Limburg Stephan Schnelle, „decyzję o tym, czy, w jakiej wysokości i w jaki sposób emerytowany biskup miałby rekompensować straty, można podjąć wyłącznie w porozumieniu z Watykanem, ponieważ zasadniczo tylko Stolica Apostolska ma prawo podejmować działania prawne przeciwko jakiemukolwiek biskupowi”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:36, 05 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)