Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Katolicy będą mieli nową katedrę w Trondheim Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:06, 28 Gru 2015 Powrót do góry

Katolicy będą mieli nową katedrę w Trondheim

Image

Stara katedra św. Olafa w Trondheim okazała się zbyt ciasna dla szybko rozwijającej się tam społeczności katolickiej. Kiedy budowano ją w 1973 r. wspólnota katolicka w tym trzecim co do wielkości mieście Norwegii liczyła 500 osób, a dziś jest to ponad 6 tys.

Miesiąc temu rozpoczęto budowę nowej katedry, z której korzystać będzie wspólnota katolicka składająca się ze stu narodowości, w tym w połowie z Polaków.

Jesienią br. - przy aktywnym wsparciu miejscowego magistratu - rozpoczęto budowę nowej katedry, która zostanie otwarta wiosną 2017 r. Burmistrz Trondheim Rita Otterik z Partii Pracy przyznała, że nowa katedra będzie "symbolem integracji" dla miejscowej wspólnoty katolickiej, liczącej 180 tys. osób, składającej się z niemal stu narodowości, wśród których najwięcej jest Polaków. Rdzenni Norwegowie znajdują się na drugim miejscu, wśród katolików w Trondheim jest ich 24 %. Swój boom Trondheim zawdzięcza szybko rozwijającemu się w tej okolicy przemysłowi petrochemicznemu.

W nowej katedrze, która podobnie jak dawna nosić będzie imię św. Olafa, pierwszego króla Norwegii, który przyniósł tu chrześcijaństwo, sprawowane będą msze w 8 językach, a samych miejsc siedzących będzie ponad 500. Jej na wskroś nowoczesna architektura nawiązuje do pierwszych świątyń romańskich z czasów chrystianizacji kraju.

Nowa katedra św. Olafa znajduje się o kilkaset metrów od katedry luterańskiej Nidaros. Jest to przepiękny gotycki kościół, z czasów przedreformacyjnych, kiedy Norwegia była krajem katolickim. "Ta bliskość obu katedr ma znaczenie nie tylko geograficzne, ale symbolizuje dobre relacje katolicko-luterańskie, które zapanowały w Norwegii jednak dopiero po pielgrzymce Jana Pawła II z 1989 r. Wcześniej, od czasów reformacji były bardzo napięte" - wyjaśnia ks. Mogstad, proboszcz katedry luterańskiej.

Budowa nowej katedry kosztować będzie 11 mln. euro, z czego jedną trzecią ofiarowały władze miasta, jedną trzecią niemiecka fundacja Bonifiatiuswerk, a resztę miejscowi katolicy.

W ostatnim dziesięcioleciu liczba katolików w Norwegii potroiła się z 42 do 110 tys. - informuje biskup Oslo Bernt Ivar Eidsvig. Co piąty z nich regularnie uczęszcza na Msze św. Z tego powodu wiele świątyń zostało na nowo otwartych. Bp Eidsvig zwrócił uwagę, że katolicy stanowiąc 4 proc. mieszkańców Norwegii choć są małą wspólnotą, to znacząco wyróżniają się w społeczeństwie: działają liczne szkoły katolickie i klasztory. "Kościół katolicki pełni ważną rolę w integracji migrantów z norweskim społeczeństwem" - podkreślił.

Migranci i uciekinierzy stanowią 90 proc. wiernych. "Nie należą oni do najlepiej zarabiających, wielu z nich żyje ze wsparcia pomocy socjalnej" - zaznaczył biskup Oslo. Zwrócił także uwagę, że prawdopodobnie w Norwegii jest dwukrotnie więcej katolików niż tych zarejestrowanych. "Ich nazwisk i adresów nie znamy. Ale największym problemem jest brak księży i zbyt mało pieniędzy" - powiedział.

"Taka sytuacja stawia władze Kościoła przed wielkimi wyzwaniami. W każdej parafii stworzyliśmy różnoraką ofertę duszpasterską, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom migrantów pochodzących z różnych krajów i kultur. Na przykład katolicy, którzy pochodzą z Polski życzą sobie Mszy św. po polsku. I tak jest w prawie każdej parafii. Z podobnymi oczekiwaniami występują inne grupy" - powiedział bp Eidsvig.

Za najważniejsze zadania przed jakim stoi biskup uznał zapewnienie migrantom przestrzeni do modlitwy, opieki duszpasterskiej i koniecznych materialnych środków do jej prowadzenia.

Biskup Oslo uważa, że w najbliższych latach utrzyma się dynamiczny wzrost Kościoła katolickiego w Norwegii. "Patrząc czysto statystycznie będziemy dalej się rozwijać, jeśli utrzyma się ekonomiczny wzrost w Norwegii, która będzie potrzebować nowych pracowników z takich krajów jak choćby Polska czy Litwa. Wtedy w najbliższych pięciu latach będziemy otwierać kolejne kościoły, z których niektóre są odkupywane od Kościoła luterańskiego. Mamy relatywnie dużo powołań kapłańskich. Każdego roku wyświęcamy dwóch, trzech nowych księży" - poinformował.

Religia w Norwegii zdominowana jest przez luteranizm. Około 75% populacji należy do Luterańskiego Kościoła Norweskiego, który do niedawna korzystał z przywilejów oficjalnej religii państwowej. Frekwencja w świątyniach protestanckich wynosi 10%, w katolickich jest znacznie wyższa. Członkami innych wspólnot religijnych jest około 10% ludności, a 16% ludności nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: katolicy, muzułmanie i zielonoświątkowcy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:08, 31 Gru 2015 Powrót do góry

Norwegia: nowa katedra dla katolików w Trondheim

Image

Trondheim, Norwegia

W 2017 r. katolicy w Trondheim, które jest trzecim co do wielkości miastem w Norwegii, będą mieli nową katedrę pod wezwaniem św. Olafa. Kościół ten, którego budowę rozpoczęto po wmurowaniu kamienia węgielnego 29 października b.r. przez bp. Bernta Eidsviga, zastąpi starą katedrę, konsekrowaną w 1973 r. Została ona jednak rozebrana ze względu na złą akustykę, ale również dlatego, że była za mała.

W ciągu ostatnich 42 lat społeczność katolicka wzrosła w Trondheim z 500 do ponad 6 tys. wiernych różnych narodowości w związku z „boomem gospodarczym” tego miasta. Ponad połowa wiernych to Polacy. Nowy budynek będzie w stanie pomieścić teraz jednorazowo około 500 osób, a do dawnego mogło ich wejść tylko 200.

„Byłoby trudno zbudować większy kościół w centrum miasta” – wyjaśnił francuskiemu dziennikowi katolickiemu La Croix tamtejszy proboszcz. Ks. Egid Mogstad dodał, że środki finansowe Kościoła katolickiego w Norwegii są bardzo ograniczone. Prace, których koszt szacowany jest na ok. 11 mln euro, finansowane są w dużej mierze przez Niemców. Wśród głównych darczyńców są takie niemieckie instytucje, jak Bonifatiuswerk (organizacja, która wspiera społeczności katolickie w północnej Europie) i Diasporakommisariat czy diecezje Kolonia, Paderborn i Münster.

Nowa katedra św. Olafa zostanie wzniesiona kilkaset metrów od luterańskiej katedry Nidaros. Ma to znaczenie nie tylko geograficzne. Po wiekach konfliktów stosunki między Kościołami luterańskim i katolickim znacznie się tam poprawiły. W szczególności wizyta Jana Pawła II w Norwegii w roku 1989 zaznaczyła nową erę relacji między obiema społecznościami. Budowę nowej katedry katolickiej burmistrz Rita Ottervik oceniła jako „symbol integracji”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)