Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Syria: dramat chrześcijan w rękach islamistów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:07, 23 Mar 2012 Powrót do góry

Syria: Homs – już bez chrześcijan

Image

Freski wewnątrz kościoła św. Eliana (Kaneesat Mar Elian) w Homs.

Syryjskie miasto Homs opuściło już 90 proc. chrześcijan. Miejscowość ta stała się symbolem wojny domowej, jaka rozgrywa się na oczach całego świata. Obecnie dobiega tam końca czystka etniczno-religijna, w której ofiarami muzułmańskich ekstremistów stali się wyznawcy Chrystusa – alarmuje tamtejszy Kościół. Ugrupowanie ściśle związane z Al-Kaidą nadzoruje eksmisje chrześcijan i zmusza ich do ucieczki z miasta. Następnie islamiści przeprowadzają grabież mienia.

Agencja Fides relacjonuje, że w oblężonym mieście Homs nadal pracują jezuici. Zakonnicy pomagają uciekinierom, organizują pomoc humanitarną i apelują do walczących stron o dialog i poszanowanie ludzkiego życia. Katolicka agencja nazywa ich świadectwo heroicznym. Syryjskie miasto Homs ma szczególny związek ze Stolicą Apostolską. To z niego pochodził dziesiąty następca św. Piotra, papież Anicet, co świadczy od jak dawna żyją na tych ziemiach chrześcijanie zmuszani obecnie do exodusu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:04, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:18, 17 Cze 2012 Powrót do góry

Syria: misjonarz o zbrodniach przeciw ludzkości

Image

Z każdym dniem pogarsza się sytuacja w Syrii. Amnesty International głośno mówi o zbrodniach przeciwko ludzkości, których dopuszczają się siły rządowe. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy zginęło ponad 14 tys. Syryjczyków, w tym wiele kobiet i dzieci używanych jako żywe tarcze.

Amnesty International wzywa wspólnotę międzynarodową do położenia kresu „coraz liczniejszym i bezkarnym aktom przemocy”. Także pracujący od kilkudziesięciu lat w Syrii ks. Paolo Dall’Oglio SJ apeluje o zintensyfikowanie międzynarodowych wysiłków na rzeczy przywrócenia pokoju.

„Kraj jest podzielony, śmiertelnie zraniony i prawdziwie cierpi. Myślę o przetrzymywanych w więzieniach, o ludziach torturowanych. Pamiętam o młodzieży, która niezależnie od tego po której stronie konfliktu się opowiedziała, musiała chwycić za broń. Syryjczycy zasługują na to by żyć w pokoju, w pluralistycznym i demokratycznym państwie. Niestety z powodu regionalnych rozgrywek muszą brać udział w tej straszliwej wojnie domowej. Najbardziej cierpi ludność cywilna. Padające bomby nie rozróżniają między muzułmanami a chrześcijanami. Wystrzeliwane z karabinów pociski nie potrafią przecież zaglądać do dowód osobistych” – powiedział Radiu Watykańskiemu jezuita pracujący w Syrii.

Przemoc między stronami syryjskiego konfliktu nasiliła się w ostatnich tygodniach mimo formalnie obowiązującego od 12 kwietnia rozejmu, na który zarówno władze w Damaszku, jak i ich przeciwnicy wyrazili zgodę.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:08, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:19, 17 Cze 2012 Powrót do góry

Islamiści przejęli greckokatolicką Cerkiew św Eliasza w Qusayr , w pobliżu syryjskiego miasta Homs.

Image

Katedra św. Eliasza w grudniu 2016 r.

... poniżej wcześniejszy widok na katedrę św. Eliasza.

Image

Katedra św. Eliasza MaronitówSyria: sprofanowany kościół melchicki

Na przedmieściach miasta Homs radykalna bojówka islamska sprofanowała i zajęła katolicki kościół melchicki św. Eliasza. Najście w Qusayr miało charakter prowokacyjny. Napastnicy wyważyli drzwi do świątyni, bili w dzwony i ośmieszali święte przedmioty. Atak wywołał przerażenie miejscowych chrześcijan, którzy ukrywają się jeszcze po domach. W niewielkiej liczbie przebywają tam osoby starsze, które mimo zagrożenia przemocą nie chciały opuścić miasta. Do czego w ostatnich dniach rebelianci wezwali wyznawców Chrystusa do opuszczenia miasta. Wielu z nich schroniło się w pobliskich wsiach. Zdaniem tamtejszych katolików profanacja kościoła w Qusayr jest sygnałem bardzo niepokojącym i potwierdza niestety rozpętywanie przez niektóre frakcje syryjskiego konfliktu wojny religijnej.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:25, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:21, 17 Cze 2012 Powrót do góry

Watykański rzecznik: apel o nie zapominanie dramatu Syryjczyków

Image

Syria zstępuje do piekieł. Zawiedli zarówno rządzący, jak i opozycja. Nie wolno nam zapomnieć o Syrii. Jednak zbrojna interwencja wspólnoty międzynarodowej nie jest dobrym rozwiązaniem – mówi w swym cotygodniowym felietonie watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi SJ przypomina o docierających co dnia informacjach o kolejnych masakrach niewinnych ludzi w różnych syryjskich miastach. Coraz częściej zaczyna się już mówić o faktycznej wojnie domowej. Ten słynący z tolerancji kraj jest pogrążony w przemocy i chaosie. Drogi wyjścia nie widać – mówi ks. Lombardi.

„Nadzieje na wolność i większy udział w życiu politycznym, którym dali wyraz młodzi w Syrii oraz w innych krajach objętych przemianami w tym regionie, nie zostały należycie wzięte pod uwagę przez rządzących – powiedział włoski jezuita. – Do opozycji natomiast przedostały się i wzięły górę nurty optujące za przemocą. Pomimo ponawianych wielokrotnie apeli Papieża oraz innych autorytetów religijnych i społecznych, wspólnota międzynarodowa wydaje się niezdolna do podjęcia skutecznego działania. Niewątpliwie wynika to również z faktu, że położenie Syrii jest bardzo newralgiczne pod względem równowagi międzynarodowej. Plan Annana nie trafił na podatny grunt. Hipoteza międzynarodowej interwencji zbrojnej jest bardzo niepokojąca. Dla wierzących jest to czas współczucia, modlitwy i pomocy cierpiącym, na ile jest to możliwe; czas wspierania inicjatyw dialogu na każdym szczeblu. Nie możemy zapomnieć o Syrii ani jej opuścić!” – zaapelował watykański rzecznik.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:27, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:45, 02 Lip 2013 Powrót do góry

Syria: muzułmanie ścięli katolickiego kapłana

Image

Do tej makabrycznej sytuacji doszło najprawdopodobniej 23 czerwca w Gassanieh w północnej Syrii. Film z tragicznej egzekucji został umieszczony w Internecie. Oprawcy są powiązani z Al – Kaidą.

Morderstwo franciszkanina o. Francois’a Murad’a zostało potwierdzone przez oficjalne agencje informacyjne Watykanu. Zabójstwo wywołało wielki poruszenie i obawy zachodnich krajów wobec rebeliantów, walczących z reżimem Baszara al - Asada. Jak podaje serwis Catholic.org, „syryjscy terroryści ścięli katolickiego księdza ze względu na jego rzekomą współpracę z al - Asadem”.

Jak dotąd nikt nie jest w stanie potwierdzić informacji o jego kontaktach z prezydentem Syrii. 49 – letni o. Murad zaraz po święceniach został skierowany do prac przy rozbudowie klasztoru w Gassanieh. Niestety z powodu bardzo trudnych warunków i wojny domowej, jaka zapanowała w Syrii, zaprzestał prac i przeniósł się do Kustodii Ziemi Świętej.

Według lokalnych źródeł, franciszkanin został zaatakowany przez muzułmańskich bojowników w pobliżu swego klasztoru, a mordercy o. Murad’a są powiązani z grupą Jabhat al – Nusra, znaną również pod nazwą Front Ochrony Syryjczyków. Organizacja jest silnie związana z terrorystyczną Al – Kaidą.

Na nagraniu widzimy trzech związanych mężczyzn (w tym o. Murad’a), którzy klęczą na zakurzonej ziemi. Dookoła zebrał się tłum „gapiów”, którzy całe zajście nagrywają na telefony komórkowe i aparaty fotograficzne. Umieszczony w sieci film ukazuje moment morderstwa, które prawdopodobnie zostało popełnione zwykłym nożem kuchennym. W momencie podrzynania gardła katolickiemu kapłanowi, tłum krzyczy „Allah Akbar”.

Syryjskie organizacje terrorystyczne są określane, jako „najbardziej agresywne ramię sił rebelianckich”.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych], [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

(proszę zaglądnąć na strony źródłowe) Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:12, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:02, 11 Wrz 2013 Powrót do góry

Pilna potrzeba rozpoczęcia modlitwy o pokój dla mieszkańców Syrii.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/uwagi-opinie-ogloszenia,17/tydzien-modlitw-o-pokoj-dla-syrii-tekst-modlitwy,10242.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:10, 11 Wrz 2013 Powrót do góry

Muzułmańskie barbarzyństwo w syryjskiej Maaluli

Image

Maalula znajduje się pod okupacją syryjskich, islamskich rebeliantów, którzy dokonują masakry chrześcijan. Investig’Action poinformowała, że dotychczas zabili oni już 20 osób i uprowadzili 15. Obecnie terroryści są wszędzie, w każdym kościele i klasztorze. Podpalili klasztory Mar Sarkie, Mar Bakhos, Saint-Serge i Bacchus.

Atak na Maalule w nocy 4 września kosztował życie 20 milicjantów z komitetów ludowych, którzy bronili miasta. Dwóm z nich poderżnięto gardła. Rebelianci, po zajęciu miejscowości, zaczęli plądrować domy chrześcijan.

Weszli m. in. do domu Abou Aala al Haddad, chrześcijanina, który przyjechał z Zahle w Libanie na kilkudniowy odpoczynek do swojego rodzinnego miasta. Po splądrowaniu całego domu, połamaniu krzyża i obrazów, terroryści domagali się od niego przejścia na islam. Haddad odmówił, wówczas go zabili, twierdząc, że „prowadzą świętą wojnę przeciw Krzyżowcom”. Następnie udali się do sąsiedniego domu zamieszkałego przez wdowę Jamile Oum Mahfouz i jej córkę, oskarżając je o bezbożnictwo i adorowanie krzyża. Obie niewiasty zostały uprowadzone w nieznane miejsce. Potem, ta sama banda zatrzymała się przed statuą Świętego Grzegorza znajdującą się przed klasztorem jego imienia. Wyśmiewano się ze świętego, rzucano obelgami. Terroryście nie zatakowali żadnego domu muzułmańskiego. Przebywający w Maalula sunniccy uchodźcy witali ich z otwartymi ramionami. Kiedy rebelianci dotarli do centralnego placu miasta zaczęli bluźnić.

Po usunięciu ich przez armię syryjską, ponownie wrócili do miasta, siejąc gwałt i postrach wśród chrześcijan. Zabili czterech młodych mężczyzn. Podcięli gardło ojcu Toufik Eid, przełożonemu klasztoru Saint-Serge i Bacchus. Chrześcijanie żyją w permanentnym strachu, barykadując się w swoich domach. Obecnie terroryści okupują kościoły i klasztory, w tym klasztor Świętej Tekli. Matka przełożona, Pelagie, błaga władze syryjskie o pomoc.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:22, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:02, 15 Wrz 2013 Powrót do góry

Syria: naoczne świadectwo męczeństwa trzech katolików zamordowanych za wiarę w Maaluli

Image

W Maaluli nadal trwają walki między wojskami rządowymi i różnymi ugrupowaniami rebeliantów, którzy 5 września opanowali to syryjskie miasteczko. Odległe 60 km od stołecznego Damaszku, było ono zamieszkałe przez licznych chrześcijan, mówiących jeszcze, tak jak Chrystus, po aramejsku. Siły rządowe wkroczyły tam ponownie, ale powstańcy opierają się, strzelając z licznych domów na skalistych zboczach.

7 września islamiści zabili w Maaluli trzech katolików obrządku melchickiego, a sześciu innych uprowadzili. Można stwierdzić z całą pewnością, że trzej zamordowani, Mikhael Taalab, Antoun Taalab i Sarkis el Zakhm, ponieśli śmierć za wiarę w Chrystusa. Gdyby się Go zaparli, uszliby z życiem. Potwierdza to świadectwo kobieta, która była z nimi w domu, gdy wkroczyli tam rebelianci, i została przez nich zraniona. Zniszczyli oni wszystkie święte obrazy, po czym zażądali przejścia na islam pod groźbą śmierci.

Najmłodszy z trójki, Sarkis, odpowiedział: „Jestem chrześcijaninem i jeśli chcecie mnie za to zabić, zabijcie”. Islamiści zamordowali wszystkich trzech. Wyrzucone na ulicę ciała męczenników udało się odzyskać po długich pertraktacjach z przywódcami rebeliantów i przewieźć do Damaszku, gdzie napłynęli chrześcijańscy uchodźcy z Maaluli. Pogrzeb w tamtejszej katedrze melchickiej prowadził 10 września patriarcha Grzegorz III Laham w obecności biskupów różnych wyznań.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:24, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:46, 28 Wrz 2013 Powrót do góry

Syria: islamiści dechrystianizują kościoły, obalają krzyże i palą przedmioty kultu

Image

Z wież kościołów w północnej Syrii znikają krzyże. Na ich miejsce zatykane są flagi islamistycznego ugrupowania, związanego z Al Kaidą. Informuje o tym Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Jest ono wrogie reżimowi Assada, ale nie utożsamia się z najbardziej radykalnymi nurtami islamistów, które również uczestniczą w syryjskiej wojnie domowej i kontrolują niektóre wioski i miasta.

W mieście Raqa islamiści splądrowali wczoraj dwie katolickie świątynie wschodnich obrządków: ormiańskiego i bizantyjskiego. Spalono też znajdujące się w kościołach krzyże i pozostałe przedmioty kultu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:25, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:44, 29 Wrz 2013 Powrót do góry

Syria: kolejne chrześcijańskie miasto pod ostrzałem, islamiści bombardują kościoły

Image

Kolejne, ważne dla syryjskich chrześcijan miasto stało się areną walki. Mowa o Sednaya położonym na północ od Damaszku. Znajduje się tam wiele zabytkowych kościołów i klasztorów. Jest to też popularny cel pielgrzymek. Jak informuje greckokatolicki patriarcha Grzegorz III Laham, wczoraj w mieście wybuchły starcia. Patriarcha nie jest w stanie powiedzieć, kim są strony sporu. Coraz częściej dochodzi bowiem do utarczek nie tylko między rebeliantami i wojskiem Assada, ale także między różnymi nurtami rebeliantów.

Nasilają się także ataki na kościoły w Syrii. Wczoraj na przykład zbombardowano dwie świątynie w Yabroud i Hassakè. Patriarsze Grzegorzowi trudno jest uwierzyć, że ataków mogli dokonywać rodzimi Syryjczycy. Czegoś takiego jeszcze nie było historii naszego kraju – podkreśla hierarcha. Przypuszcza on, że profanacji dokonują bojówki przybyłe z zagranicy.

Inne świadectwo wystawiają natomiast chrześcijanie z miasta Maaloula, które na początku miesiąca było areną ostrych starć. Przyznają oni ze smutkiem, że wojna naruszyła zgodne współistnienie chrześcijan i muzułmanów. Ci ostatni okazali się mało odporni na propagandę islamskich fundamentalistów i ostatecznie przyłączyli się do ataków na chrześcijańskich sąsiadów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:26, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:40, 29 Paź 2013 Powrót do góry

Syria: islamscy barbarzyńcy w akcji

Image

Muzułmańscy rebelianci podpalili kolejną świątynię chrześcijańską w Syrii. Chodzi o kościół należący do wspólnoty ormiańskiej w miejscowości Tal Abyad na północy kraju. Sprawcami ataku, podczas którego zerwano także krzyże wieńczące świątynię, byli członkowie ugrupowania o nazwie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Poinformowało o tym Syryjskie Obserwatorium na rzecz Praw Człowieka.

Organizacja przypomniała, że nie był to pierwszy antychrześcijański akt tego ugrupowania powiązanego z Al Kaidą. Miesiąc temu, 25 września, należący doń rebelianci napadli na katolickie i ormiańskie kościoły w mieście Ar-Rakka, paląc krzyże, rzeźby i malowidła sakralne. Ofiarą ich terrorystycznej działalności padło też wiele innych zabytkowych obiektów w północnej Syrii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:27, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:01, 31 Paź 2013 Powrót do góry

Syria: rzeź chrześcijan z Sadad

Image

To największa masakra chrześcijan w ciągu 2,5 roku wojny domowej w Syrii. Tak ocenił śmierć 45 wyznawców Chrystusa z Sadad na zachodzie kraju syryjskoprawosławny metropolita Selwanos Boutros Alnemeh. Miejscowość położona 60 km od Homs została przed 21 października zajęta przez oddziały rebelianckie. Kilka dni temu odbiły ją wojska rządowe. Na miejscu znaleziono zbiorowe mogiły z ciałami 30 cywilnych osób, w tym starców, kobiet i dzieci. Kolejnych 15 ciał odkryto przy drodze z Homs do Damaszku.

Samo historyczne miasteczko Sadad, zamieszkałe w czasie pokoju przez 3 tys. prawosławnych chrześcijan, zastało opuszczone, ograbione i zniszczone. Nie oszczędzono również budynków sakralnych. Jak zeznali naoczni świadkowie, masakry mieszkańców dokonano, gdy ci próbowali ratować się ucieczką w czasie napaści dwóch rebelianckich oddziałów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:28, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:02, 31 Paź 2013 Powrót do góry

Gnębiciele chrześcijan w Syrii to przeważnie europejscy muzułmanie

Image

Islamistyczne bojówki w Syrii, które znęcają się nad tamtejszymi chrześcijanami, składają się w większości z muzułmanów przybyłych z Europy. Tę szokującą prawdę ujawnił Radiu Watykańskiemu patriarcha Grzegorz III Laham z Damaszku. Zwierzchnik Kościoła melchickiego zaznaczył, że syryjscy rebelianci z zasady nie są wrogo nastawieni do chrześcijan. Problem stanowią zagraniczni ekstremiści, głównie z Europy.

„Są to bojownicy przybyli z zagranicy, z krajów arabskich, ale w większości, niestety, z europejskich krajów chrześcijańskich – powiedział patriarcha Laham. – To oni przynoszą ekstremistyczne nurty, jak na przykład salafizm. Chrześcijan uważają za cel swych ataków, oskarżają ich o bałwochwalstwo, pogaństwo, czczenie krzyża i figur. Nazywają ich niewiernymi. Twierdzą, że jedynie islam jest prawdziwą religią. Mieszkańcy Malouly i Sadadu słyszeli od nich takie zarzuty. To właśnie ci ekstremiści są nastawieni na niszczenie kościołów i atakowanie chrześcijan. Ale postawa ta nie jest właściwa dla Syryjczyków. Pochodzi ona z zewnątrz”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:30, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:55, 10 Lis 2013 Powrót do góry

Syria: najgorsze prześladowania chrześcijan od wybuchu wojny

Image

O niekończącym się dramacie chrześcijan w Syrii informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W starożytnym mieście chrześcijańskim, wymienianym już w Biblii, jakim jest Sadad 1,5 tys. rodzin wzięto jako zakładników i użyto jako żywych tarczy. Co najmniej 45 osób zabito; wśród nich znalazło się dwóch kilkunastoletnich chłopców, ich matka i troje dziadków - ich zwłoki bez pochówku wrzucono do studni.

Mieszkańcy Sadadu w pobliżu Homs, którzy opuścili to w większości prawosławne miasto syryjskie po ubiegłomiesięcznym ataku rebeliantów, teraz wracają do domów i przekonują się o skali popełnionych okrucieństw. Wydaje się, że był to najgorszy akt prześladowania chrześcijan od wybuchu wojny w Syrii.

Raporty, które przedstawiciele Kościoła wysłali do Pomoc Kościołowi w Potrzebie opisują, że w tym starożytnym mieście chrześcijańskim, wymienianym już w Biblii (w Księdze Ezechiela), osoby najsłabsze, niezdolne do ucieczki – wśród nich starcy, inwalidzi, kobiety i dzieci – poddawano torturom, m.in. duszeniu. Według źródeł kościelnych odnaleziono 30 ciał w dwóch zbiorowych grobach. W studni w Sadadzie znaleziono ciała sześciorga członków jednej rodziny, którymi byli: Matanios asz-Szajch (85 lat), jego żona Habsa (75 lat), ich córka Niala (45 lat) oraz ich wnuk Ranim (18 lat, student I roku) i jego brat Fadi (16 lat, uczeń), a także babcia obu chłopców Mariam (90 lat). Raporty donoszą, że zostali oni wrzuceni do studni 26 października. Ich pogrzeb odbył się 4 listopada. Wspólnota, której miasto pochodzi z ok. 2000 r. przed Chrystusem, zaczęła opłakiwać utratę tych, których przywódcy Kościoła nazywają już męczennikami.

Okrucieństwa te zostały popełnione podczas tygodniowej okupacji Sadadu przez Front An-Nusra i Dasz – oddziały rebeliantów, którzy według doniesień kościelnych zatrzymali 1,5 tys. rodzin jako żywe tarcze, aby zapobiec odbiciu miejscowości przez wojska rządowe. Tragedia Sadadu zaczęła się 21 października, kiedy siły rebelianckie najechały miasto i dopuściły się tego, co syryjski arcybiskup prawosławny Salwanos Butrus Alnama, metropolita Homs i Al-Hama, nazwał „najcięższą i największą rzezią chrześcijan” od czasu rozpoczęcia konfliktu w Syrii w marcu 2011 r. Co najmniej 2500 rodzin uciekło bez żadnego dobytku do Homs (odległego o 60 km) i dalej do Damaszku, Al-Fajla, Maskanu, Fajruzy, Zajdalu i w inne miejsca. Ci, którzy nie byli w stanie uciekać z Sadadu, zostali schwytani przez rebeliantów, jako zakładnicy na wypadek przeciwnatarcia oddziałów wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi. W ciągu następnych dni, co najmniej 30 z nich odniosło rany, a 10 osób nadal uważa się za zaginione.

Abp Alnama i inni przywódcy religijni informują, że masowo plądrowano i demolowano sklepy, domy, budynki publiczne, a także szpital państwowy, klinikę, urząd pocztowy i szkoły. Młodzi ludzie skarżyli się, że spotykają ich drwiny i wyzwiska z powodu wiary chrześcijańskiej. Na przedmiotach kościelnych wypisywano wulgarne słowa. W Sadadzie – gdzie mówi się po aramejsku, w języku Jezusa Chrystusa – było 14 kościołów. Jeden z nich, prawosławny kościół syryjski św. Teodora, został zbezczeszczony przez rebeliantów.

W wywiadzie udzielonym 4 listopada organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie patriarcha melchicki Grzegorz III z Damaszku określił wypadki w Sadadzie, jako „bestialstwo”. Powiedział: „Jak można wyrządzić tak nieludzką i bestialską krzywdę starszemu małżeństwu i jego rodzinie [chodzi o osoby utopione w studni]? Nie rozumiem, dlaczego świat nie zabiera głosu przeciwko takim aktom przemocy”. Patriarcha ponowił swój apel o zakończenie dostarczania broni do Syrii. Powiedział, że popełniane okrucieństwa wywołały nową falę emigracji chrześcijan z Syrii i że dotychczas wierni uważali Sadad za bezpieczną przystań. Grzegorz III określił zbrodnie, jako „oznakę fundamentalizmu i ekstremizmu narastającego w kraju”. Dodał: „To, co się wydarzyło w Sadadzie, jest bardzo znamienne, gdyż zmusza chrześcijan do opuszczania kraju. Słyszałem od proboszcza z Sadadu i od miejscowego biskupa, że kolejne osoby wyjeżdżają z Syrii”.

W ubiegłym miesiącu patriarcha Grzegorz III na zaproszenie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie odwiedził Wielką Brytanię. Na spotkaniach z przedstawicielami rządu i parlamentu, dziennikarzami, zwierzchnikami Kościoła oraz wspólnotami chrześcijańskimi apelował o pokój w Syrii i podjęcie działań na rzecz prześladowanych chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]Wywiad z biskupem maronickim Elias Sleman Latakią / Syria
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:45, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 65 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:10, 17 Gru 2013 Powrót do góry

Syria: 2 tys. chrześcijan w rękach islamistów

Image

Ponad 2 tys. mieszkańców chrześcijańskiej wioski Kanaye w muhafazie (prowincji) Idlid w Syrii jest od soboty 14 grudnia w rękach islamistów z ugrupowania Al-Nusra, złożonego niemal wyłącznie z obcokrajowców. Takie informacje przekazał emerytowanemu wikariuszowi apostolskiemu Aleppo, bp. Giuseppe Nazzaro jeden z mieszkańców, któremu udało się zbiec.

- Obawiamy się, że ludność zostanie zmuszona do masowej ucieczki albo do przejścia na islam, aby nie zostać zmasakrowana - powiedział hierarcha. Według tych doniesień bojownicy islamscy weszli do wioski, znajdującej się nad brzegiem rzeki Orontes i zabronili proboszczowi bić w dzwony, aby przestrzec ludzi przed niebezpieczeństwem. Następnie zablokowali drogi wjazdowe i nakazali mieszkańcom podporządkować się prawu koranicznemu.

Przed rozpoczęciem wojny domowej w Syrii, w prowincji Idlib mieszkało 60 tys. chrześcijan. W mijającym roku fundamentaliści islamscy zdobyli inną wioskę w okolicy, Gassanieh, zmuszając jej chrześcijańskich mieszkańców do ucieczki pod groźbą utraty życia. Całe rodziny porzucały nocą swe domy i dobytek. Rebelianci zamordowali franciszkanina, o. Françoisa Murada, splądrowali opuszczone domy i miejsca kultu, po czym przekształcili wieś w swą twierdzę.

Od początku konfliktu z Syrii wyjechało około pół miliona spośród ponad 2 mln żyjących tam chrześcijan. Setki tysięcy innych są uchodźcami wewnętrznymi w kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:47, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)