Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Syria: dramat chrześcijan w rękach islamistów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:20, 26 Gru 2013 Powrót do góry

Image

"(...)Najnowszy raport opublikowany przez National Reconciliation Commission głosi, że ofiarą gwałtu padło od początku wojny około 37 tysięcy kobiet. Dzięki dwóm grecko-katolickim księżom, świat usłyszał między innymi o historii Mariam, 15-letniej chrześcijanki pochodzącej z Qusair. Dziewczynce nie udało się uciec kiedy rebelianci syryjscy opanowali miasto. Została pochwycona i zmuszona do tymczasowych małżeństw (mutah) z 15 członkami Dżabat Al Nusra, łącznie z ich dowódcą. Codziennie kolejny mężczyzna pojmował ją za żonę, a następnie wielokrotnie gwałcił. Kiedy jego potrzeby seksualne były już zaspokojone, małżeństwo się kończyło i Mariam była przekazywana następnemu mężczyźnie, zaś cały proceder zaczynał się od nowa. W wyniku takiego traktowania młoda chrześcijanka postradała zmysły i po dwóch tygodniach gwałtów i poniżenia została przez islamistów rozstrzelana.(...)"

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:57, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:30, 26 Gru 2013 Powrót do góry

"Nabiał" zwyrodnialcom poukręcać, ale nie od razu a stopniowo!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:58, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:20, 09 Mar 2014 Powrót do góry

Syria: bezcenne dziedzictwo artystyczne obrócone w pył

Image

Tragiczne skutki wojny w Syrii to nie tylko tysiące niewinnych ofiar, ale i nieodwracalne straty, gdy chodzi o bezcenne dziedzictwo artystyczne, w tym najstarsze na świecie kościoły. Wiele świątyń w wyniku działań wojennych zostało bezpowrotnie obróconych w pył. Dziesiątki kościołów doznało ogromnych zniszczeń bądź zostało obrabowanych.

Naukowcy biją na alarm, że wojna staje się okazją do grabieży i handlu bezcennymi dziełami sztuki. Zrywane są bizantyjskie posadzki po to, by sprzedać je potem na czarnym rynku. Giną fragmenty murów świątyń wczesnochrześcijańskich, intencjonalnie niszczone są symbole chrześcijańskie. Szacuje się, że zagrożonych jest aktualnie co najmniej 35 kościołów powstałych tuż po Edykcie Mediolańskim, które, choć leżą obecnie poza terenem zamieszkałym, mimo upływu kilkunastu wieków zachowały się w doskonałym stanie.

W wyniku ofensywy wojennej najbardziej ucierpiały świątynie w okolicy Homs, Aleppo i Damaszku. Znacznie zniszczony został kompleks klasztorny w miasteczku Maalula, którego mieszkańcy do dziś posługują się językiem aramejskim.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:59, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:19, 01 Sie 2014 Powrót do góry

Aleppo: ormiański kościół trafiony rakietą

Image

W Syrii kolejny chrześcijański budynek stał się celem ataku. Tym razem rakieta wystrzelona z dzielnicy Aleppo kontrolowanej przez rebeliantów trafiła w mur otaczający ormiańskokatolicki kościół Świętej Trójcy. Zginęło troje dorosłych Ormian, w tym dwie rodzone siostry. Pocisk uszkodził też samą świątynię i plebanię. Atak nastąpił tuż przed rozpoczęciem w kościele liturgii. Jak zaznacza miejscowy duszpasterz syryjskich Ormian, ks. Joseph Bezouzou, gdyby rakietę odpalono w momencie wychodzenia ludzi z kościoła, wybuch mógł spowodować prawdziwą masakrę. Na wszelki wypadek w parafii odwołano planowane spotkanie młodzieży.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:00, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:32, 30 Sie 2014 Powrót do góry

Syria: masowe egzekucje, ścięcia, okaleczenia i krwawe chłosty

Image

Kościół katolicki w Syrii bije na alarm, że świat nie chce już słyszeć o trwającym tam dramacie i, że wojna w tym kraju stała się kolejnym z zapomnianych konfliktów na świecie. Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych publikuje wstrząsający raport mówiący o zbrodniach dokonywanych w Syrii. Działania prowadzone w trakcie 3,5 roku trwania wojny można podsumować wspólnym mianownikiem: zbrodnie przeciwko ludzkości.

Masowe egzekucje, ścięcia, okaleczenia i krwawe chłosty – te zbrodnie dokonywane są codziennie w regionach kontrolowanych przez dżihadystów. Cywile, w tym dzieci, zmuszani są do przyglądania się występkom islamistów. Ciała zabitych porzuca się na ulicach odmawiając im pochówku, by sterroryzować Syryjczyków. 45-stronicowy oenzetowski raport mówi o kobietach zabitych za to, że nie zakryły dostatecznie twarzy, czy o mężczyznach, którzy musieli zginąć, ponieważ ich rodziny nie ubierały się zgodnie z wymogami islamskich terrorystów. Mowa jest też o kilkuletnich dzieciach ginących, jako kamikadze. Raport podkreśla, że dżihadyści z Państwa Islamskiego prowadzą kampanię opartą na strachu i terrorze. Natomiast wojska rządowe dopuściły się bombardowań obszarów cywilnych za pomocą tzw. bomb beczkowych.

ONZ poinformowała, że ponad 191 tys. osób zginęło w ciągu wojny domowej w Syrii. Raport przedstawiający stan na koniec marca, nie uwzględniał doniesień o dodatkowych prawie 52 tys. ofiar śmiertelnych, których nie udało się zweryfikować. Autorzy dokumentu wskazują też, że wiele zgonów mogło zostać przeoczonych przez źródła uwzględniane w raporcie. Nic dziwnego, że autorzy raportu wyraźnie podkreślają, że z każdym dniem przemoc rozlewa się coraz bardziej w syryjskich granicach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:03, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:10, 11 Mar 2015 Powrót do góry

Syria: chrześcijanie jako żywe tarcze

Image

Porwani w Syrii chrześcijanie wykorzystywani są przez islamistów jako żywe tarcze. Sytuacja w kraju wciąż się pogarsza. Jednocześnie wydaje się, że wspólnota międzynarodowa coraz bardziej traktuję wojnę w Syrii jako kolejny z zapomnianych konfliktów. W ten sposób o sytuacji w tym kraju, który 15 marca wejdzie w swój piąty wojenny rok, mówi abp Mario Zenari.

Nuncjusz apostolski w Damaszku informuje zarazem, że nie udało się uwolnić – jak to wydawało się wczoraj – [link widoczny dla zalogowanych] Eskortowane przez członków tzw. Państwa Islamskiego autobusy z ostatnią grupą porwanych wpadły w pułapkę. „Islamiści nie tylko że nie oswobodzili chrześcijan, ale porwali kolejne rodziny, by osłonić się nimi w czasie odwrotu” – mówi abp Zenari.

„To nie jest pierwszy raz, kiedy cywile wykorzystywani są jako żywe tarcze. Mogę powiedzieć, że w ostatnich tygodniach konflikt przybrał na sile. Odczuwalne to jest także w Damaszku, gdzie zintensyfikowano ostrzał moździerzowy. Musimy być świadomi tego, że za pięć dni Syria niestety wejdzie w piąty rok wojny domowej, a raczej wojny regionalnej, zważywszy na krzyżujące się tu interesy. Niestety panuje przekonanie, że przemoc się jeszcze nasili. Strony konfliktu idą w zaparte. Słyszalne z różnych stron nawoływanie do zawieszenia broni i wznowienia dialogu kolejny raz nie zostało wysłuchane. To co negatywnie odbiło się na konflikcie syryjskim, to napływ dżihadystów z zewnątrz: z Kaukazu, ale też z państw arabskich. Oni to, nie znając syryjskiej rzeczywistości, w tym także wkładu chrześcijan w społeczny i kulturowy rozwój tego kraju, stali się poważnym zagrożeniem dla miejscowej wspólnoty chrześcijańskiej. Powstrzymanie napływu tych dżihadystów jest koniecznym i pilnym krokiem do zrobienia”.

Bilans czterech lat wojny w Syrii jest przerażający: 200 tys. zabitych (z czego jedna trzecia to cywile), 4 mln uchodźców wewnętrznych i 2 mln osób, które schroniły się w krajach ościennych.

[link widoczny dla zalogowanych]Syria: obawy o los porwanych chrześcijan
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:06, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:15, 15 Mar 2015 Powrót do góry

Syria: największa na świecie katastrofa humanitarna

Image

W Syrii ma miejsce największa na świecie katastrofa humanitarna. Na progu piątego wojennego roku przypomina o tym Caritas Internationalis. Organizacja wskazuje, że w Syrii padły wszystkie najczarniejsze i najbardziej dramatyczne rekordy dotyczące zarówno liczby zabitych, ofiar i uchodźców, jak też szerzącej się przemocy, rozmiaru zniszczeń oraz barbarzyńskich metod prowadzenia konfliktu. Najnowszy raport Caritas nosi wymowny tytuł: „Rzeź niewiniątek”.

„Wspólnota międzynarodowa nie może nadal biernie patrzeć na dokonujący się w Syrii dramat. Trzeba wreszcie zdecydować się położyć kres tej wojnie” – apeluje w swym raporcie Caritas Internationalis, wzywając jednocześnie Unię Europejską i Stany Zjednoczone do podjęcia konkretnych i odpowiedzialnych działań na rzecz przywrócenia pokoju. Miniony rok należał w konflikcie syryjskim do najkrwawszych i spowodował największą liczbę ofiar, także wśród ludności cywilnej.

Bilans czterech lat wojny to 220 tys. zabitych i 11 mln uchodźców (w tym 3,2 mln ludzi, którzy schronili się w krajach ościennych, i 7,6 mln uchodźców wewnętrznych). Raport podkreśla, że wzrost barbarzyństwa i przemocy związany jest w Syrii m.in. z powstaniem tzw. Państwa Islamskiego. Przypomina zarazem, że nie jest to już wojna domowa, tylko konflikt regionalny o konsekwencjach coraz bardziej globalnych. Stąd – jak apeluje Caritas Internationalis - potrzeba globalnej odpowiedzi świata.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:07, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:33, 07 Kwi 2015 Powrót do góry

Syria: dżihadyści wysadzili w powietrze maryjny kościół

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego wysadzili wczoraj w powietrze kościół Najświętszej Maryi Panny w wiosce Tel Nasri w północno-wschodniej Syrii. Świątynia należała do Kościoła asyryjskiego. Wybudowano ją w 1934 r. Przed 10 laty została wyremontowana i ponownie oddana do użytku. W wyniku eksplozji nikt nie odniósł obrażeń. Był to element w pełni świadomego zacierania śladów chrześcijańskiej obecności w tym regionie. Dżihadyści zdetonowali założony w tym kościele ładunek wybuchowy.

W ostrych słowach wielkanocny zamach potępiła Asyryjska Sieć Praw Człowieka. Przypominano, że w myśl prawa międzynarodowego jest to zbrodnia wojenna.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:15, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:11, 17 Cze 2015 Powrót do góry

Syria: figura Matki Bożej znów w Maaluli
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/maaloula-chrzescijanska-oaza-na-pustyni-islamu,10431.html#63972


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:17, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:50, 19 Lip 2015 Powrót do góry

Aleppo: wojenne duszpasterstwo

Image

Syryjskie Aleppo, wycieńczone czterema latami dramatycznej wojny umiera w tych dniach z pragnienia. Wody w mieście nie brakuje, jednak rebelianci chcąc jeszcze bardziej upokorzyć miejscową ludność i podporządkować ją swym żądaniom, odcinają dostawy prądu, co zatrzymuje pracę pomp. Jedynym ratunkiem dla mieszkańców pozostają studnie, z których wiele znajduje się na terenach przykościelnych, jednak pobierana z nich woda nie zapewnia wszystkich potrzeb.

Jeden z pracujących w Aleppo księży wskazuje, że spotkania przy studni stają się miejscem integracji, ponieważ wodę czerpią wspólnie chrześcijanie i muzułmanie. Dodaje zarazem, że mimo wojennej codzienności duchowni starają się dać mieszkańcom miasta promyk nadziei na lepszą przyszłość. I tak np. w parafii franciszkańskiej codziennie wieczorem na modlitwie spotyka się 500 młodych Syryjczyków, a w ośrodku salezjańskim organizowane są wakacje w mieście. „Wojna nie może oznaczać wyłącznie bólu i cierpienia, musimy tworzyć miejsca rodzące nadzieję” – podkreśla ks. Ibrahim Alsabagh.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:18, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:39, 21 Sie 2015 Powrót do góry

Syria: Dżihadyści Państwa Islamskiego zniszczyli katolicki klasztor z V wieku

Image

Dżihadyści Państwa Islamskiego (PI) zniszczyli pochodzący z V wieku katolicki syryjski klasztor pod wezwaniem św. Eliana w pobliżu miasta Al-Karjatein w środkowej Syrii - poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Miasto Al-Karjatein w mufahazie Hims zostało zajęte przez PI na początku sierpnia. - Państwo Islamskie zniszczyło w czwartek klasztor za pomocą buldożerów pod pretekstem, że ludzie czcili w nim innego Boga - podał szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Ugrupowanie to zamieściło w mediach społecznościowych zdjęcia klasztoru i buldożerów prowadzących dzieło zniszczenia. Zniszczony klasztor, który nosi imię świętego z Hims (starożytnej Emesy), męczennika za wiarę zabitego przez własnego ojca, był miejscem pielgrzymek oraz dialogu międzyreligijnego, symbolem koegzystencji chrześcijan i muzułmanów.

Nazwa miejscowości w języku arabskim oznacza dwa miasta. W czasach arabskiego podboju w VII wieku chrześcijanie z Al-Karjatein postanowili, że połowa każdej rodziny przejdzie na islam, aby chronić swoich bliskich.

Stosunki między muzułmanami a chrześcijanami były tam zawsze znakomite. Dwa lata temu niemal 700 muzułmanów z Hims znalazło schronienie w klasztorze.

Sześć lat temu po zakończeniu renowacji kościoła św. Eliana w uroczystości uczestniczył nuncjusz apostolski i imam oraz dwaj zakonnicy, ojciec Paolo Dall'Oglio i ojciec Jacques Mourad, którzy później zostali uprowadzeni.

Jacques Mourad, ksiądz syryjskiego Kościoła katolickiego, został uprowadzony w maju tego roku przez trzech zamaskowanych ludzi w dzień po zajęciu przez PI niedaleko położonej Palmiry. Jezuita Paolo Dall'Oglio został uprowadzony w lipcu 2013 roku.

W dzień zajęcia Al-Karjatein dżihadyści uprowadzili co najmniej 230 ludzi, w tym kilkudziesięciu chrześcijan. Według Obserwatorium 48 osób zwolniono, a 110 zostało zabranych w stronę bastionu PI, jakim jest leżąca bardziej na północ Ar-Rakka. Los pozostałych 70 pozostaje nieznany. Było wśród nich 45 kobiet i 19 dzieci z 11 rodzin, z których część figurowała na listach gończych PI.

Uprowadzeni chrześcijanie będą mieli do wyboru albo konwersję na islam, albo uiszczenie podatku pogłównego dżizja nakładanego na innowierców - podało Obserwatorium, powołując się na "dobrze poinformowane źródła".

Al-Karjatein leży w pobliżu drogi łączącej Palmirę z górami Kalamun wzdłuż granicy z Libanem.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]Co dzicz zrobiła - więcej zdjęć i filmiki tu:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:39, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:22, 28 Sie 2015 Powrót do góry

Syria: zbombardowano dwa kościoły w Damaszku

Image

Zbombardowany Damaszek

W ostatnią niedzielę w wyniku bombardowania Damaszku został zniszczony kościół maronicki i parafia rzymskokatolicka. W wyniku tych działań zginęło 9 osób i ok. 50 zostało rannych. Ostrzał artyleryjski był prowadzony z pozycji oddziałów wojsk prezydenta Asada. „Na tym polega wojna w Syrii – mówi abp Samir Nassar – że żyjemy zagrożeni przypadkowymi bombardowaniami, które są jak rosyjska ruletka. Niczego nie można wcześniej przewidzieć”. Niestety nie można było pomóc rannym, ponieważ brakuje lekarzy i niezbędnych lekarstw.

Maronicki arcybiskup Damaszku dodał, że los tych co zginęli jest lżejszy, niż tych co przeżyli. „Przynajmniej nie muszą żyć i widzieć tej pełnej okrucieństwa, niekończącej się tragedii. Nie muszą patrzeć na swoje dzieci, przyjaciół i sąsiadów cierpiących i umierających z powodu ślepej przemocy i krwawego fanatyzmu, zwłaszcza kiedy ani nie można uciec, ani nikomu pomóc. Nikt nie rozumie dlaczego to wszystko się dzieje” ˗ powiedział abp Nassar.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:53, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:41, 01 Wrz 2015 Powrót do góry

Odnośnie niszczenia starożytnych kościolów, klasztorów, polecam ciekawy tekst:

(...)

Ludzie cywilizacji chrześcijańskiej mieli do dziedzictwa antyku stosunek bardzo pozytywny; miejscami nawet zbytnio. O ich geniuszu świadczy nie tylko przechowanie dzieł świeckich, ale nawet religijnych – tj. pogańskich. Te ostatnie zostały jednak wprzęgnięte w służbę prawdziwej Wiary. To w symboliczny sposób ukazuje różnicę pomiędzy chrześcijańskim, a islamskim podejściem do starożytnej przeszłości. Pierwsze polega na zachowywaniu. Drugie w najlepszym razie na tłumaczeniu na arabski i wchłanianiu do cywilizacji islamskiej – bez szacunku dla pierwotnej wersji. W najgorszym – na niszczeniu młotami i materiałami wybuchowymi.Katolicyzm i islam wobec przeszłości - dziedziczenie kontra barbarzyństwo
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:54, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:41, 16 Wrz 2015 Powrót do góry

Patriach Efrem II: Turcja i Arabia Saudyjska pomagają islamistom

Image

Patriarcha Efrem II z Papieżem

„Nie jest tajemnicą, że Turcja pomaga Państwu Islamskiemu, pozwalając terrorystom opuszczać Syrię i do niej przyjeżdżać. Są tacy, którzy kupują u islamistów ropę finansując ich armię. Arabia Saudyjska i Katar wspierają na różny sposób islamistów i w ten sposób uczestniczą w wojnie w Syrii” – to słowa wywiadu udzielonego włoskiej katolickiej stacji telewizyjnej tv2000 przez syryjsko-prawosławnego patriarchy Antiochii i całego Wschodu Ignacego Efrema II.

Według patriarchy ten konflikt trwa już dłużej niż I wojna światowa, ponieważ tak wiele państw jest w niego zaangażowanych. Efrem II nie traci jednak nadziei na szybkie zakończenie wojny i łączy ją z dialogiem na temat Syrii między Rosją i USA, a zwłaszcza w związku z propozycją stworzenia rządu z udziałem antyasadowskiej opozycji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:56, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:34, 27 Paź 2015 Powrót do góry

Aleppo: dżihadyści zaatakowali katolicki kościół

Image

Aleppo, Syria

W czasie trwania niedzielnej Mszy dżihadyści zaatakowali katolicki kościół w Aleppo. Ze swych pozycji w sąsiedniej dzielnicy na dach świątyni zrzucili butlę z gazem, która na szczęście wybuchła z opóźnieniem, co znacznie ograniczyło niszczycielski efekt. W liturgii uczestniczyło ponad 400 osób. Sześć z nich zostało lekko rannych.

„Kiedy udzielałem Komunii, zadrżała ziemia, a z dachu posypał się gruz i przez pył nic nie było widać” – mówi proboszcz zaatakowanego kościoła p.w. św. Franciszka. Ojciec Ibrahim Alsabagh zauważa, że czas ataku nie został wybrany przypadkowo i gdyby gaz wybuchł wcześniej, doszłoby do masakry. Wierni, którzy następnego dnia tłumnie uczestniczyli w porannej Mszy, są przekonani, że swym płaszczem ochroniła ich Matka Boska.

Przyczyną ataku było prawdopodobnie ogromne zaangażowanie proboszcza w promowanie dialogu międzyreligijnego, szczególnie przez niesienie pomocy wszystkim potrzebującym bez względu na wyznawaną przez nich wiarę. „Tzw. Państwo Islamskie chce wyeliminować z Syrii wszelkie oznaki dialogu, pojednania i otwartości na innych” – podkreśla franciszkanin.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:58, 28 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)