Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 "Wyborcza" straszy PIS-em i figurą pomnika NSPJ Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 7:55, 31 Maj 2015 Powrót do góry

Figura Serca Jezusa wraca do Poznania
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/pomnik-nspj-w-poznaniu-zwany-pomnikiem-wdziecznosci,3377.html#63424


-------------------------------***--------------------------

"Wyborcza" znów straszy Polaków. Tym razem poznańską figurą Chrystusa

Image

Figura Jezusa Chrystusa, która w niedzielę zostanie ustawiona w Poznaniu spędza „Gazecie Wyborczej” sen z oczu. Już na trzeciej stronie dziennika, czytelnik odnajdzie poświęcony tej sprawie artykuł pt. „PiS stawia na Chrystusa”. Na kogo „stawia” redakcja z ul. Czerskiej, szkoda chyba nawet pytać.

Przypomnijmy, iż ponad pięciometrowa figura Jezusa Chrystusa, dłuta Michała Batkiewicza, już 31 maja zostanie przywitana przez Poznaniaków. Monument stanowi integralną część wystawy „Wdzięczni za Niepodległość”. Pomysłodawcą wydarzenia jest Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. W jego skład wchodzą profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze, którzy podjęli starania o odbudowę monumentu. Pod apelem o odbudowę zniszczonego przez niemieckiego okupanta pomnika podpisało się ponad 25 tys. internautów.

Do licznego udziału w powitaniu przybywającej z Krakowa figury zaprosił ks. abp Stanisław Gądecki:

„W niedzielę, dnia 31 maja, powitamy w Poznaniu figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącą centralną częścią Pomnika Wdzięczności, o którym św. Jan Paweł II powiedział: Tu, na tym miejscu, na placu Mickiewicza, stał kiedyś pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – widomy znak zwycięstwa Polaków odniesionego […]. Docelowo figura znajdzie się w odbudowanym na godnym miejscu Pomniku, ze względu jednak na to, co się z nią stało w 1939 roku, rzeczą właściwą jest, by w symboliczny sposób – przy dźwięku dzwonów wszystkich poznańskich kościołów – stanęła na krótki czas na miejscu, z którego została wywleczona”.]

Batalia o godne miejsce dla pomnika trwa w Poznaniu od dłuższego czasu. Kolejne lokalizacje proponowane przez pomysłodawców odbudowy monumentu nie zyskiwały akceptacji władz miejskich. Nie inaczej jest w przypadku obecnego włodarza miasta, wspieranego przez lewicę i aktywistów miejskich Jacka Jaśkowiaka i jego najbliższych współpracowników. Zastępca Jaśkowiaka, ja z nieskrywaną radości przypomina „Wyborcza” wrzucił na Facebooka zdjęcie z napisem: „Nie dla Pomnika Wdzięczności nad Maltą”. Sam prezydent oświadczył wprost: „pomnik powstałby wbrew prawu”.

Jaśkowiak podczas spotkania w urzędzie miasta stwierdził, że to policja ma wyjaśnić, czy zgromadzenie – powitanie figury – nie zagrozi bezpieczeństwu. Protest zapowiedzieli już anarchiści, artyści i różnego autoramentu inni lewacy.

Jednak jak donosi „GW” policja nie zamierza utrudniać komitetowi i mieszkańcom uczestniczenia w tej podniosłej uroczystości. Służby porządkowe chcą – zgodnie z prośbą organizatorów – zapewnić policyjną obstawę korowodu samochodów.

Ustawieniu wystawy, a więc również figury Chrystusa sprzeciwił się jako zarządca pl. Mickiewicza Zarząd Dróg Miejskich. Na czwartek organizatorzy zapowiedzieli konferencję prasową.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:29, 23 Paź 2023, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 7:59, 31 Maj 2015 Powrót do góry

Cytat:
Figura Jezusa Chrystusa, która w niedzielę zostanie ustawiona w Poznaniu spędza „Gazecie Wyborczej” sen z oczu. Już na trzeciej stronie dziennika, czytelnik odnajdzie poświęcony tej sprawie artykuł pt. „PiS stawia na Chrystusa”.

Co napisała Gazeta? - poczytajmy.

PiS stawia na Chrystusa w Poznaniu. Jak metodą faktów dokonanych stawiają Pomnik Wdzięczności

Image

Figura Chrystusa - część poznańskiego pomnika Wdzięczności - w pracowni rzeźbiarza Michała Batkiewicza pod Krakowem

Ponadpięciometrowy Chrystus już jedzie na lawecie z Krakowa. Montaż w niedzielę. Ma stanąć - bez zezwolenia - w centrum Poznania. Bo tak chce "zaplecze intelektualne PiS".

Na pomysł umieszczenia na pl. Mickiewicza odlanego z brązu Chrystusa wpadł Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu (zrzesza ok. 200 naukowców, powstał w 2011 r. na fali teorii spiskowych opisujących katastrofę smoleńską). Szefuje mu prof. Stanisław Mikołajczak. AKO to "zaplecze intelektualne dla PiS", apelowało, by głosować na Andrzeja Dudę. Wielu członków AKO od lat startuje w wyborach z list PiS.

Pomnik Chrystusa, który zamierzają postawić w centrum Poznania, odwołuje się do okresu międzywojennego. Stał wtedy na placu łuk triumfalny, wotum wdzięczności po odzyskaniu niepodległości - 22 na 12 metrów, a pod łukiem Chrystus. Kopię tego pomnika wraz z Chrystusem chcą właśnie odtworzyć członkowie AKO, bo oryginał zniszczyli hitlerowcy.

Mikołajczak w 2012 r. powołał komitet budowy pomnika. Chciał, by stanął nad Jeziorem Maltańskim (bo na placu mało miejsca - są krzyże, Adam Mickiewicz i parking). Przeciwny był Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania. Powoływał się na plany zagospodarowania przestrzennego. Komitet prosił o inne miejsce, Grobelny odmawiał. Nie dali za wygraną. Zebrali 25 tys. podpisów, by pomnik jednak stanął nad Maltą. Mieli ekspertyzy, w tym znanego architekta prof. Jerzego Gurawskiego. Da się pogodzić opalających się poznaniaków, wyścigi kajakowe i Chrystusa? Da się - napisał Gurawski. Miasto nieugięte, pomnika nie chce.

Jesienią zmienia się w Poznaniu władza. Prezydentem zostaje Jacek Jaśkowiak wspierany przez ruchy lewicowe. Jego zastępca wrzuca na Facebooku zdjęcie - w rękach trzyma tabliczkę z napisem: "Nie dla Pomnika Wdzięczności nad Maltą". Jaśkowiak: - Pomnik nad Maltą powstałby wbrew prawu.

Ale komitet bez rozgłosu zleca odlew Chrystusa Michałowi Batkiewiczowi, rzeźbiarzowi spod Krakowa. To wzięty autor pomników Jana Pawła II, które stoją przy parafiach w całej Polsce. Komitet ogląda odlew z gliny, nie podoba się. Potem przyjeżdża sam metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - Jest piękny - mówi po poprawkach.

Mikołajczak ma nowy pomysł. Jeśli nie pomnik, to może najpierw figura Chrystusa na placu Mickiewicza? Ale jak, skoro rządzi Jaśkowiak? Komitet wymyśla wystawę "Wdzięczni za niepodległość". Ma być na placu, a Chrystus będzie jej częścią. Pomóc mogłaby uchwała rady miasta, ale popierający wystawę PiS ma mniejszość.

5 maja. Kończy się sesja rady miasta. Części radnych PO nie ma. Czterej z SLD, przeciwni uchwale, siedzą w swoim pokoju, piją kawę. Jeden z nich dostaje SMS-a: "Wracajcie! Głosują Chrystusa!". Wracają, ale za późno. Uchwała przechodzi, będzie wystawa i pomnik. Szef PiS w radzie miasta Szymon Szynkowski vel Sęk triumfuje: - Ten pomnik to jeden z najpiękniejszych symboli polskiej niepodległości!

Radni czują podstęp. Marek Sternalski z PO: - Jeśli ta figura stanie, będziemy mieć na placu Mickiewicza to, co warszawiacy mieli na Krakowskim Przedmieściu.

Prof. Mikołajczak: - Mam nadzieję, że prezydent nie zignoruje głosu radnych, głosu poznaniaków. Figura ma przyjechać z Krakowa na lawecie w niedzielę w pozycji leżącej. Poświęci ją abp Stanisław Gądecki. Ale pozostały jeszcze decyzje urzędnicze. Decyzji konserwatora zabytków nie ma, a jest niezbędna, bo plac Mickiewicza to strefa ochrony konserwatorskiej. Skoro tej nie ma, to zgody nie daje też Zarząd Dróg Miejskich.

W środę odbyło się spotkanie w urzędzie miasta. "Wystawie" podczas święcenia Chrystusa ma towarzyszyć nawet kilkaset osób. Będzie koncert patriotyczny. Prezydent nadal się na pomnik nie zgadza. Mówi, że to policja ma wyjaśnić, czy zgromadzenie nie zagrozi bezpieczeństwu. Podobnie zrobił Ryszard Grobelny, gdy odwołał przedstawienie "Golgota Picnic", przeciwko któremu protestowały organizacje patriotyczne i kościelne. Skąd teraz niebezpieczeństwo? Protest przeciwko umieszczeniu figury Chrystusa zapowiedzieli anarchiści, będą też happenerzy i artyści.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak radzi prezydentowi, żeby w sprawach samowoli zgłaszał się do nadzoru budowlanego. Policja nie zamierza utrudniać komitetowi instalowania na placu pomnika. Borowiak: - Prof. Mikołajczak zgłosił się do nas po policyjną obstawę korowodu samochodów i ją dostanie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:31, 23 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:04, 31 Maj 2015 Powrót do góry

Image Image

Przedwojenna figura.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:07, 31 Maj 2015 Powrót do góry

"Wyborcza" drąży dalej:

Pomnik Chrystusa w Poznaniu. Nie ma zgody miasta, policja daje radiowóz

Na pl. Mickiewicza w Poznaniu nie stanie 5,5-metrowa figura Chrystusa. Nie będzie też wystawy "Wdzięczni za niepodległość". Jej pomysłodawcy nie złożyli wszystkich potrzebnych dokumentów, więc urzędnicy odmówili wydania pozwolenia.

W środę rano prezydent Jacek Jaśkowiak udzielał "Wyborczej" obszernego wywiadu, który ukaże się na naszych łamach w piątek. Pytany o figurę Chrystusa, którą na pl. Mickiewicza chce ustawić Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, powiedział: - Jestem zaskoczony zaproszeniem na niedzielne uroczystości, jakie wystosował do wiernych abp Stanisław Gądecki. Nie ma bowiem zezwoleń na montaż określonych...
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:33, 23 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:11, 31 Maj 2015 Powrót do góry

Poznań nie zgadza się na figurę Serca Jezusa

Image

Pięciometrowa figura Serca Jezusowego, wykonana według projektu przedwojennego rzeźbiarza miała być częścią wystawy "Wdzięczni za Niepodległość".

– Nie chcemy łamać prawa ani wywoływać swoim działaniem konfliktów publicznych, do których Urząd Miasta swoimi sprzecznymi decyzjami najwyraźniej zamierza doprowadzić – napisał w komunikacie prasowym prof. Stanisław Mikołajczak.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, odwiedził 24 maja 2015 r. pracownię artysty rzeźbiarza Michała Batkiewicza w Szczyglicach pod Krakowem, gdzie powstała figura Najświętszego Serca Pana Jezusa stanowiąca centralną część odbudowywanego w Poznaniu Pomnika Wdzięczności. W związku z brakiem zgody prezydenta miasta Poznania na zorganizowanie wystawy "Wdzięczni za niepodległość" i umieszczenie figury na pl. A. Mickiewicza, w niedzielę, 31 maja 2015 r., o godz. 17, zamiast zapowiadanego wcześniej powitania statuy, odbędzie się jedynie koncert patriotyczny i nabożeństwo ku czci Serca Jezusowego z udziałem metropolity poznańskiego. Zapraszamy na pl. A. Mickiewicza.

Zdaniem zarządu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności Urząd Miasta najpierw wydał wstępną zgodę, a potem, mimo dokładnego uzupełniania dokumentacji ją odwołał.

– Oświadczamy, iż nadal zamierzamy zorganizować tę wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo-artystycznymi – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prof. Mikołajczaka, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Czasowa wystawa „Wdzięczni za Niepodległość” miała upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. i zwycięski powstańczy zryw Wielkopolan. Jej integralnym elementem miała być kopia figury Pana Jezusa z Pomnika Wdzięczności.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany Pomnikiem Wdzięczności, został zbudowany w Poznaniu ze składek społeczeństwa polskiego w 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość. Już w październiku 1939 r. został zniszczony przez hitlerowskiego okupanta. Do naszych czasów zachowało się tylko kilka niewielkich fragmentów pomnika.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:34, 23 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:37, 31 Maj 2015 Powrót do góry

Bydgoszcz nie miał takiego problemu z powrotem Figury Najświętszego Serca Pana Jezusa jak ma Poznań i "Wyborcza w 2010 roku pisała jakby bardziej przyjaźnie. Proszę poczytac tu:

http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/bydgoszcz-poswiecenie-pomnika-nspj,4355.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)