Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI chce sprawdzić Medjugorje Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:35, 05 Mar 2010 Powrót do góry

Benedykt XVI chce sprawdzić Medjugorje

Benedykt XVI pragnie dokładnie poznać prawdę o objawieniach Matki Bożej w Medjugorju i dlatego postanowił utworzyć przy Kongregacji Nauki Wiary specjalną komisję badającą tę sprawę.

Poinformował w swym blogu watykanista turyńskiego dziennika „La Stampa” Giacomo Galeazzi, dodając, iż na jej czele stanął kard. Camillo Ruini.

Zdaniem autora utworzenie komisji jest niespodzianką, może ono spowodować obawy dziesiątków milionów osób odwiedzających to sanktuarium. Galeazzi podkreśla, że Kościół nie uznał dotychczas nadprzyrodzonego charakteru ani tamtejszych objawień, ani zachodzących tam wydarzeń. Stolica Apostolska zawsze spoglądała z nieufnością na te objawienia maryjne, do których dochodzi regularnie po dziś dzień o godz. 17.00 – zauważa watykanista "La Stampy". Jednocześnie przypomina, że kard. Joseph Ratzinger jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary śledził z niepokojem zjawisko Medjugorje.

Galeazzi przytacza historię orędownika domniemanych objawień maryjnych w tej hercegowińskiej wiosce franciszkanina o. Tomislava Vlašicia. Od 24 czerwca 1981 r., czyli od początku domniemanych objawień, opiekował się on szóstką dzieci, którym miała się ukazywać Matka Boska. W 2009 r. zwolniono ze ślubów zakonnych i przeniesiono do stanu świeckiego. Popełnił on błędy dogmatyczne i złamał celibat.

Stolica Apostolska nadal za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., wedle którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. W 1996 wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych.

Zastrzeżenia dotyczą też wizjonerów: czterech kobiet i dwóch mężczyzn. Nikt z nich nie obrał życia zakonnego. Czworo mieszka nadal w Medjugorju. Jedna z „widzących” wyszła za Włocha i mieszka w Monzie koło Mediolanu, podczas gdy jeden z mężczyzn zamieszkał w Bostonie i ożenił się z byłą miss stanu Massachussets – przypomina watykanista „La Stampy”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:40, 02 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:37, 05 Mar 2010 Powrót do góry

Ten reaktor jest pomału od dłuższego czasu wygaszany i bardzo dobrze. Teraz przyjdzie próba wiary.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:40, 02 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Ana
Użytkownik


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 53 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Dokąd?
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:24, 10 Mar 2010 Powrót do góry

Szkoda tylko, że Kościół całkiem nie zabronił pielgrzymek do Medjugorie.
Ludzie są spragnieni cudów i dla nich to wszytko jedno czy są od Boga czy od Szatana.
Wątpię w to by coś to dało...
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:36, 17 Mar 2010 Powrót do góry

Watykan uważniej przyjrzy się Medjugorje

Image

Kard. Ruini pokieruje komisją ds. Medjugorje

Watykan poinformował w środę o powołaniu przy Kongregacji Nauki Wiary międzynarodowej komisji, która zajmie się sprawą domniemanych objawień maryjnych w Medjugorje. Na czele komisji stanął kardynał Camillo Ruini.

Tym samym potwierdzone zostały niedawne doniesienia włoskiego tygodnika "Panorama" o tym, że papież Benedykt XVI postanowił powołać taką komisję.

W jej skład - wyjaśniło watykańskie biuro prasowe - wchodzą kardynałowie, biskupi, biegli i eksperci, którzy pracować będą "poufnie".

Kościół katolicki nie uznaje objawień z Medjugorje w Bośni i Hercegowinie, gdzie znajduje się sanktuarium odwiedzane każdego roku przez ponad milion wiernych.

Kwestia domniemanych objawień, jakie miały mieć tam miejsce 24 czerwca 1981 roku, od lat wywołuje głębokie podziały wśród kościelnych hierarchów.

Zwraca się jednocześnie uwagę na to, że objawienia budziły zawsze wątpliwości kardynała Josepha Ratzingera, gdy był on prefektem Kongregacji Nauki Wiary. W 1996 roku poleciła ona, aby nie organizować oficjalnych parafialnych czy diecezjalnych pielgrzymek do tego miejsca.

Świadkami objawień maryjnych miało być sześcioro chłopców i dziewcząt, twierdzących, że Matka Boża ujawniła im "dziesięć tajemnic". Natychmiast zaczęły się pielgrzymki do tego miejsca oraz pogłoski o rzekomych cudach. Ale jednocześnie zaczęły się burzliwe spory i konflikty wokół Medjugorje, które nie mijają do chwili obecnej.

[link widoczny dla zalogowanych]


To nie jest sanktuarium. A o "objawieniach" w Medjugorje jest tu multum materiału, łącznie z oficjalną stroną Biskupa Mostar-Duvno.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:29, 06 Lis 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:06, 18 Mar 2010 Powrót do góry

Kard. Ruini pokieruje komisją badającą Medjugorje


Były papieski wikariusz dla Rzymu, kard. Camillo Ruini pokieruje utworzoną przy Kongregacji Nauki Wiary międzynarodową komisją badającą domniemane objawienia w Medjugorju w Bośni i Hercegowinie.

Poinformowało dziś o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak zaznaczono w skład wspomnianej Komisji wchodzą kardynałowie, biskupi, biegli i eksperci. Będzie ona pracowała w sposób poufny, przedstawiając wyniki swych prac Kongregacji Nauki Wiary.

Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorju. Mimo to, przybywający tam wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Zdaniem Watykanu do tamtejszego sanktuarium nie można organizować pielgrzymek oficjalnych, do chwili, kiedy nie zostanie ono uznane za miejsce autentycznych objawień.

Jak dowiaduje się KAI, nadal obowiązująca wykładnia Stolicy Apostolskiej zawarta jest w dwóch listach ówczesnego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp Tarcisio Bertone (obecnie kardynała i watykańskiego Sekretarza Stanu).

W pierwszym, wystosowanym 23 marca 1996 do bp. Léona Taverdet z Langres podkreślono, że na podstawie dotychczasowych badań nie można stwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorju. Mimo to wielu przybywających tam wiernych wymaga opieki duszpasterskiej biskupa i diecezji, a także innych biskupów, aby w Medjugorju rozwijano pobożność maryjną, zgodną z nauką Kościoła. Zachodzące tam zjawiska ma badać specjalna komisja.

Kard. Bertone podkreśla, że do Medjugorja, jako że nie jest to miejsce potwierdzonych objawień Matki Bożej, nie można organizować pielgrzymek oficjalnych na poziomie diecezjalnym ani też parafialnym. Było by to bowiem sprzeczne ze stanowiskiem miejscowego episkopatu.

W drugim liście, z 26 maja 1998 r. ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary zaznacza, że pierwszą instancją badającą autentyczność objawień jest zawsze miejscowy episkopat, w tym wypadku Bośni i Hercegowiny. Podkreśla, że wolno organizować pielgrzymki prywatne, pod warunkiem, by ich nie uważać za uwiarygodnienie aktualnie zachodzących w Medjugorju wydarzeń. Wymagają one bowiem badań ze strony Kościoła.

Jak zaznaczył niedawno emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins, nawrócenia i cuda nie są dostatecznym argumentem świadczącym o autentyczności objawień w Medjugorju. Sporo komentarzy na ten temat pojawiło się po wizycie w tym miejscu pod koniec ubiegłego roku arcybiskupa Wiednia, kard. Christopha Schönborna.

Wiele kontrowersji budzi styl życia świadków objawienia, z których nikt nie wybrał życia konsekrowanego, a wręcz jeden z nich ożenił się z amerykańską modelką i mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem kard. Saraivy Martinsa życie konsekrowane byłoby pięknym świadectwem ze strony tych osób. Dostrzega on wielką różnicę w porównaniu ze świadkami objawień w Fatimie, gdzie troje pastuszków, pod wpływem objawień wybrało życie jeszcze bardziej pokorne i ukryte. Nie można więc jego zdaniem twierdzić, że objawienia w Medjugorju stanowią kontynuację objawień w Fatimie, gdyż bardzo wyraźnie widać różnicę postaw ich świadków.

Kard. Saraiva Martins ubolewa z powodu konfliktu osób propagujących Medjugorje z lokalnym biskupem. Zaznacza, iż Matka Boża nigdy nie zachęcałaby do nieposłuszeństwa względem hierarchy, nawet jeśli postępowałby on niesłusznie.

[link widoczny dla zalogowanych]


O wszystkim co tu zatłuściłam i zakolorowałam, pisaliśmy między innymi i na traditii.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:47, 02 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:01, 18 Mar 2010 Powrót do góry

Wszystkie portale się o tym rozpisują, jedne więcej, inne mniej. Podam jeszcze krótką wzmiankę za Radiem Watykańskim.

Kongregacja Nauki Wiary: komisja ds. Medjugorja

Przy Kongregacji Nauki Wiary powstała międzynarodowa komisja do zbadania sprawy Medjugorja – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Przewodniczącym komisji został kard. Camillo Ruini, wieloletni przewodniczący episkopatu Włoch. W jej skład wejdą kardynałowie, biskupi i eksperci. Prace watykańskiej komisji będą przebiegać w sposób niepubliczny. Z ich rezultatami zapozna się następnie Kongregacja Nauki Wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:27, 27 Lip 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:49, 14 Kwi 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
Watykan uważniej przyjrzy się Medjugorje

Watykan poinformował w środę o powołaniu przy Kongregacji Nauki Wiary międzynarodowej komisji, która zajmie się sprawą domniemanych objawień maryjnych w Medjugorje. Na czele komisji stanął kardynał Camillo Ruini.



Watykan: obradowała komisja ds. Medjugorja

13/04/2010

W Watykanie zebrała się międzynarodowa komisja do zbadania sprawy Medjugorja. Została ona powołana przy Kongregacji Nauki Wiary 17 marca, a 26 marca odbyło się jej pierwsze posiedzenie. Komisją kieruje kard. Camillo Ruini, emerytowany wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej i wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. W spotkaniu wzięło udział 17 osób – kardynałów, biskupów i ekspertów. W komisji jest dwóch Polaków: o. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz prał. Krzysztof Nykiel z Kongregacji Nauki Wiary, pełniący w zespole funkcję sekretarza pomocniczego. Jak przypomniano w komunikacie watykańskiego biura prasowego, prace komisji odbywają się przy drzwiach zamkniętych, a ich wyniki zostaną przedstawione bezpośrednio Kongregacji Nauki Wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:28, 27 Lip 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 317 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 18:12, 06 Cze 2010 Powrót do góry

Przeczytałem to i nie wiem co mam myśleć o tym domniemanym "cudzie". Czyżby kolejne bajki wyssane z palca?
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 23:15, 04 Wrz 2010
PRZENIESIONY
Nie 8:52, 05 Wrz 2010
Powrót do góry

29 marca 2010

17 z 20 członków nowej komisji Medjugorje jest znanych (nieoficjalne)

Kilka źródeł BiH i Chorwacji, takich jak [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych] donoszą, że 17 z 20 członków nowej komisji Medjugorje są znani.

Kardynał Ruini (Włochy - emerytowany wikariusz generalny Rzymu - Przewodniczący Komisji)
• Vinko Puljić (arcybiskup BiH)
• Kardynał Josip Bozanić (arcybiskup Chorwacja)
• Kardynał Jozef Tomko (Słowacja - emerytowany prefekt: Ewangelizacji Narodów)
• Kardynał Julian Herranz Casado (Hiszpania - Canon Law - Emerytowany Prezydent: Papieska Rada - Tekstów Prawnych, kapłan z Opus Dei
• Arcybiskup Angelo Amato, SDB (Włochy - prefekt: Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych -
• Fr. Franjo Topic (Chorwacja - profesor teologii - prezes CLA -, teologii wschodniej, eklezjologii. historii i nauk islamu. Także wydaje być ekspertem w historii katolików w Bośni i Hercegowinie
• Fr. Mijo Nikić, SJ (Chorwacja - profesor w Instytucie Psychologii jezuitów na Uniwersytecie w Zagrzebiu)
• Siostra Veronica Nela Gaspar (Chorwacja - profesor teologii w Rijeka)
•Fr. Szentmártoni Mihaly - (Serbia - profesor duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie Fr. David Maria Jaeger OFM (USA - prawa kanonicznego - Doradca: Papieskiej Rady Tekstów Prawnych)
• Salvatore Perelle ( prodziekan na Marianum , profesor teologii dogmatycznej i mariologii)
• Ks. Pierangelo Sequeri (profesor teologii fundamentalnej w Mediolanie)
Fr. Zdzisław Kijas Josef, OFM (dziekan Wydziału Teologicznego św Bonawentury w Rzymie)
• Ks. Tony Anatrella (Psychoanalityk - profesor na Uniwersytecie w Paryżu i doradcą Papieskiej Rady ds. Rodziny)
• Prof. dr Schütz Achim (Niemcy - Sekretarz Komisji [?] - Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie)
Krzysztof Nykiel (Polska - asystent / zastępca Achim Schütz - urzędnik Kongregacji Nauki Wiary)

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Fragment homilii biskupa Pericia w Medziugorju na bierzmowanie w 2010 r.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

... na stronie biskupa cała homilia tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Z tego wynika że w komisji jest co najmniej 2 Polaków.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:41, 15 Cze 2011 Powrót do góry

Co dalej z Medjugorie?

Międzynarodowa komisja przy Kongregacji Nauki Wiary badającą domniemane objawienia w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie daleka jest od wypracowania swojego stanowiska – stwierdził kard. Camillo Ruini. Były papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej przewodniczy jej pracom.

Image

Kard. Camillo Ruini

Pytanie dotyczące Medjugorie postawiono włoskiemu purpuratowi na marginesie konferencji prasowej prezentującej pierwszych laureatów Nagrody Ratzingera. Kard. Ruini zastrzegł, iż związany jest tajemnicą. Dziennikarze byli zainteresowani, czy watykańska komisja sformułuje swoje stanowisko przed 24 czerwca - 30. rocznicą pierwszych domniemanych objawień w Medjugorie.

W skład wspomnianej Komisji, powołanej do życia przez Benedykta XVI 17 marca ub.r. wchodzą kardynałowie, biskupi i eksperci. Pracuje ona w sposób poufny, przedstawiając wyniki swych prac Kongregacji Nauki Wiary.

Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorie. Mimo to, przybywający tam wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Do tamtejszego sanktuarium nie można organizować pielgrzymek oficjalnych do chwili, kiedy nie zostanie ono uznane za miejsce autentycznych objawień.

Nadal obowiązująca wykładnia Stolicy Apostolskiej zawarta jest w dwóch listach ówczesnego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp. Tarcisio Bertone (obecnie kardynała i watykańskiego sekretarza stanu).

W pierwszym, wystosowanym 23 marca 1996 r. do bp. Léon'a Taverdet'a z Langres podkreślono, że na podstawie dotychczasowych badań nie można stwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorie. Mimo to wielu przybywających tam wiernych wymaga opieki duszpasterskiej biskupa i diecezji, a także innych biskupów, aby w Medjugorie rozwijano pobożność maryjną, zgodną z nauką Kościoła. Jako że nie jest to miejsce potwierdzonych objawień Matki Bożej, nie można organizować pielgrzymek oficjalnych na poziomie diecezjalnym ani też parafialnym. Byłoby to bowiem sprzeczne ze stanowiskiem miejscowego episkopatu.

W drugim liście, z 26 maja 1998 r. ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary zaznacza, że pierwszą instancją badającą autentyczność objawień jest zawsze miejscowy episkopat, w tym wypadku Bośni i Hercegowiny. Podkreśla, że wolno organizować pielgrzymki prywatne, pod warunkiem, by nie uważać ich za uwiarygodnienie aktualnie zachodzących w Medjugorie wydarzeń. Wymagają one bowiem badań ze strony Kościoła.

Jak zaznaczył półtora roku temu emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins, nawrócenia i cuda nie są dostatecznym argumentem świadczącym o autentyczności objawień w Medjugorie. Ubolewał on też z powodu konfliktu osób propagujących Medjugorie z lokalnym biskupem. Zaznacza, iż Matka Boża nigdy nie zachęcałaby do nieposłuszeństwa względem hierarchy, nawet jeśli postępowałby on niesłusznie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:26, 16 Maj 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:58, 16 Lut 2012 Powrót do góry

Watykan: badania komisji ds. objawień w Medjugorje do końca 2012 r.

Międzynarodowa komisja, powołana przed dwoma laty przy Kongregacji Nauki Wiary celem zbadania domniemanych objawień maryjnych w Medjugorje, kontynuuje swe prace. Zespół, kierowany przez emerytowanego wikariusza diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruiniego, pragnąłby do końca b. r. złożyć raport Papieżowi. To on dopiero oceni, czy można mówić o nadprzyrodzonym charakterze objawień, o których mówi się w tej miejscowości na terenie Bośni-Hercegowiny. Poinformował o tym jeden z członków wspomnianej komisji, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, przebywający w tych dniach w Rzymie w związku z przygotowaniami do spotkania Ludzie i Religie. Odbędzie się ono we wrześniu b. r. w Sarajewie. Arcybiskup stolicy Bośni nie mógł jednak powiedzieć nic więcej na temat prowadzonych prac, będąc zobowiązany do zachowania tajemnicy. Medjugorje leży w diecezji Mostar na terenie Hercegowiny, zajmującej południową część tego bałkańskiego kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:21, 17 Lut 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 503 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:41, 16 Lut 2012 Powrót do góry

Wydawnictwo KUL wydało praca dr Doroty Rafalskiej "Medjugorje: prawda czy fałsz? Identyfikacja domniemanych "objawień" z Medjugorje w świetle kryteriów teologiczno-psychologicznych", dostępną również w ofercie Te Deum:

"Badania Pani Dr Doroty Rafalskiej mają doniosłe znaczenie dla nauk teologicznych, psychologicznych, socjologicznych i filozoficznych. Autorka zachowała w biegu badań niezwykły krytycyzm metafizyczno-teologiczny. Zwrócił na to uwagę Departament Badań. W liście skierowanym do prof. dr. Antoniego J. Nowaka OFM z dnia 2.06.2002 Komitet Badań Naukowych (Zespół Nauk Humanistycznych) pisze: „Uprzejmie informuję, ze nadesłany przez Pana Raport Końcowy (merytoryczny i finansowy) z realizacji projektu badawczego 1H01 B015 18 PB0322/H01/2000/18/ pn. Identyfikacja objawień w Medjugorje w świetle kryteriów teologiczno-psychologicznych PROMOTORSKI został oceniony przez Zespół Nauk Humanistycznych – H01. Ocena: ZNAKOMITY (67 pkt.)”
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 503 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:42, 16 Lut 2012 Powrót do góry

Pozwolę sobie jeszcze zacytować fragmenty słowa wstępnego prof.dra hab.Antoniego J.Nowaka OFM:

" Medjugorje od dwudziestu lat przyciąga ludzi z całego świata, jakby chciało konkurować z Lourdes i z Fatimą. Nie tylko pielgrzymi wierzący i niewierzący, ale nawet pielgrzymi niechrześcijanie przybywają tam. Wielu z nich powraca zmienionych, mówi o doniosłych wrażeniach. Trzeba jednak pamiętać, że wrażenia, nawet doniosłe, i prawda nie są terminami zamiennymi. Nadto, nawet najbardziej doniosłe doświadczenia mistyczne, uniesienia duchowe, przekazy ekstatyczne, jeżeli nie sa zgodne z nauczaniem Kościoła świętego, stanowią błąd lub patologię.[...]

Dorota Rafalska w swoich wnikliwych badaniach naukowych podjęła się trudnego, a przecież tak koniecznego zagadnienia, spojrzenia na fenomen Medjugorje poprzez kryteria teologiczno-psychologiczne. Badania D. Rafalskiej są wysiłkiem nad uszanowaniem czystości wiary. Kto nie ma daru rozpoznawania duchów, ten nie posiada dojrzałej wiary (św.Antoni Padewski+ 1231). Autorka analizuje domniemane objawienia z Medjugorje w świetle bardzo sumiennie omawianych kryteriów eklezjalnych. Metody analityczno-krytyczna oraz poznawczo-krytyczna są czytelne w całym biegu badań. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na bardzo umiejętne wydobywanie z kryteriów teologicznych przebiegów psychologicznych, jak radość, smutek, zatroskanie, gniew, agresja, które są zauważalne u wizjonerów. Sfera uczuć jest bardzo czytelna u "widzących".

Pragnę również zwrócić uwagę na żelazną konsekwencję Autorki analizującej orędzia Gospy, jak również wypowiedzi wizjonerów. Wykazuje teologiczne błędy w relacji do kryteriów, w świetle których Magisterium Ecclesiae ocenia przywołane objawienia. Syntetyzując wyniki badań, Autorka zajmuje negatywne stanowisko wobec domniemanych objawień z Medjugorje. Zwraca jednak uwagę na pewne cechy pozytywne: zrzeszenia apostolskie czy charytatywne. Badania D.Rafalskiej są bardzo sumiennie udokumentowane, niemalże perfekcyjnie korzysta Autorka z literatury chorwackiej, angielskiej, włoskiej, niemieckiej. Otrzymała grant Komitetu Badań Naukowych, co umożliwiło jej pobyt w Medjugorje oraz spotkanie z biskupem Mostaru Ratko Perićem, który udostępnił jej materiały dotyczące"objawień" z Medjugorje. Czytelnik z łatwością zauważy erudycję Autorki, logiczność w wyciąganiu wniosków, metafizyczną odwagę w odkrywaniu prawdy i jej umiłowanie. Tylko umysł metafizyczno-teologiczny , daleki od założeń fenomenologicznych, mógł podjąć się tak wnikliwych badań.

Badania naukowe D.Rafalskiej są bardzo cenne dla teologii (mariologii, teologii fundamentalnej, duchowości), psychologii, socjologii, religiologii. Sądzę, że będą też przydatne dla Kongregacji Nauki wiary. [...] Wyrażam nadzieję, że doczeka się ona tłumaczenia na języki obce."
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:04, 16 Lut 2012 Powrót do góry

Po opublikowaniu dziś tego newsa przeczytałam taki komentarz:

"Śmiech, rany boskie! Komisja międzynarodowa do spraw badania urojeń? Dowiemy się prawdy o urojeniach! Przecież my znamy prawdę!"

Dobre to i dokładnie tak! "Międzynarodowa Komisja do spraw Badania Urojeń!" Jakby prawda do tej pory nie była znana, tyle wybitnych teologów się wypowiadało, wszyscy biskupi miejsca, ale ... ten reaktor z opóźnionym zapłonem chyba tak teraz trzeba wygaszać.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:26, 17 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wakeford
Użytkownik


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 218 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 21:56, 16 Lut 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)"Śmiech, rany boskie! Komisja międzynarodowa do spraw badania urojeń? Dowiemy się prawdy o urojeniach! Przecież my znamy prawdę!"

dobre to i dokładnie tak! "Międzynarodowa Komisja do spraw Badania Urojeń!" Jakby prawda do tej pory nie była znana, tyle wybitnych teologów się wypowiadało, wszyscy biskupi miejsca, ale ... ten reaktor z opóźnionym zapłonem chyba tak teraz trzeba wygaszać

...sam fakt, że do dziś proceder w Medjugorie trwa w najlepsze świadczy, że nie ma tu jednoznacznego stanowiska. Ja idę o zakład , że owa komisja nie wyda oceny negatywnej albo wyda taką, że nic się nie zmieni.

nauta napisał:
(...)Pozwolę sobie jeszcze zacytować fragmenty słowa wstępnego prof.dra hab.Antoniego J.Nowaka OFM:

"Medjugorje od dwudziestu lat przyciąga ludzi z całego świata, jakby chciało konkurować z Lourdes i z Fatimą. Nie tylko pielgrzymi wierzący i niewierzący, ale nawet pielgrzymi niechrześcijanie przybywają tam. Wielu z nich powraca zmienionych, mówi o doniosłych wrażeniach. Trzeba jednak pamiętać, że wrażenia, nawet doniosłe, i prawda nie są terminami zamiennymi. Nadto, nawet najbardziej doniosłe doświadczenia mistyczne, uniesienia duchowe, przekazy ekstatyczne, jeżeli nie sa zgodne z nauczaniem Kościoła świętego, stanowią błąd lub patologię

ten fragment jest po prostu rewelacyjny !!! Gratulacje dla prof.dra hab.Antoniego J.Nowaka !!!

Ja bym chciał tylko zapytać, jeżeli jest to patologia itd, jak się ma to do wiary, czy można tu mówić o "wierze patologicznej", która jest niezawiniona i podoba się jednak Bogu.
Bo ta patologia ma prowadzić jednak, jak się donosi z Medjugorie, do licznych nawróceń, przemian. Ludzie masowo się tam spowiadają.
Ja, przyznam się, tego nie pojmuję, najpierw Gospa naucza, że wszystkie religie są sobie równe, a natchniony takim nauczniem wierny - bach ! - do konfesjonału ! i się nawrócił !
A może to nie ma znaczenia, czy są równe czy nie? nich sobie wierny tam wierzy jak chce, byle tylko się "nawrócił"...
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)