Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ks. prof. A. Kobyliński: Godzina Łaski. Prawda czy fałsz? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
christophoros
Użytkownik


Dołączył: 17 Wrz 2012
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:12, 15 Gru 2015 Powrót do góry

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie Państwa witam,

mój pierwszy post postanowiłem napisać po przeczytaniu artykułu ks. A.Kobylińskiego pt. "Godzina Łaski. Prawda czy fałsz?", który ukazał się wczoraj na fronda.pl


Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Godzina Łaski. Prawda czy fałsz?

Image

Różnego rodzaju prywatne objawienia, proroctwa i przepowiednie są stare jak świat. Także obecnie żyje na naszej planecie bardzo wielu proroków, prorokiń czy tzw. widzących, którzy twierdzą, że są wysłannikami Boga czy Matki Najświętszej. Reprezentują oni przeróżne religie, kultury, wierzenia i światopoglądy. Niestety, znakomita większość tych przekazów religijnych to czysta iluzja bądź zwykły fałsz. Co pewien czas wielu ludzi – rzekomo w imię Boga, bóstw czy innych sił nadprzyrodzonych – zapowiada koniec świata, straszy ludzkość nadejściem przerażających kataklizmów, zapowiada łatwe ścieżki osiągnięcia zbawienia i szczęścia wiecznego.

Internet i religia

Prawdziwej rewolucji w rozprzestrzenianiu tego rodzaju orędzi dokonał ostatnio internet. Dlatego w globalnej przestrzeni internetowej krąży dzisiaj mnóstwo irracjonalnych treści religijnych, które nie są poddawane rzetelnej analizie filozoficznej. Problem wątpliwych bądź zdecydowanie fałszywych orędzi religijnych dotyczy także ogólnoświatowej wspólnoty katolickiej.

Jednym z nowych zjawisk na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, które wymaga pogłębionej oceny ze strony filozofii religii, antropologii czy etyki, jest tzw. Godzina Łaski. Na czym polega ta forma modlitewna? W jaki sposób pojawiła się ona w Polsce? Kto w Kościele katolickim powinien oceniać różnego rodzaju objawienia prywatne? Co mówi o naszej polskiej religijności i kondycji intelektualnej katolicyzmu nad Wisłą duża popularność nabożeństwa Godziny Łaski?


Pierina Gilli

Godzina Łaski nawiązuje do jednego z orędzi z 1947 roku, przekazanego rzekomo przez Matkę Bożą pielęgniarce Pierinie Gilli w miejscowości Fontanelle di Montichiari na północy Włoch. Pierina Gilli żyła w latach 1911-1991. Była głęboko przekonana, że na przestrzeni ok. 20 lat ukazywała się jej Matka Najświętsza. Pierina Gilli twierdziła, że 8 grudnia 1947 roku, w Święto Niepokalanego Poczęcia, Matka Boża przekazała jej swoją wolę dotyczącą Godziny Łaski dla całego świata czyli wyjątkowej formy modlitwy o bardzo określonej porze – tylko 8 grudnia każdego roku między godz.12.00 a13.00.

Otwarte niebo

W Polsce w wielu kościołach, publikacjach i mediach katolickich promuje się od kilkudziesięciu lat Godzinę Łaski jako jedną szczególną godzinę w roku, gdy „niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki”. Zdaniem zwolenników tej formy modlitewnej, 8 grudnia każdego roku między godz.12.00 a13.00 „niebo staje nad nami otworem” i każda prośba będzie wysłuchana. Z tej racji w wielu świątyniach w naszym kraju są organizowane specjalne nabożeństwa, na których gromadzą się rzesze ludzi.

W trakcie Godziny Łaski wielu katolików z otwartym sercem przedstawia Panu Bogu i Matce Najświętszej swoje troski i kłopoty. Niektóre osoby czekają często z najtrudniejszymi problemami, z najbardziej bolesnymi formami cierpienia – chorobą nowotworową, rozpadającym się małżeństwem, alkoholizmem czy narkomanią własnych dzieci – właśnie na Godzinę Łaski, aby mieć większą pewność, że Bóg wysłucha ich modlitw zanoszonych 8 grudnia każdego roku między godz.12.00 a13.00. Ludziom praktykującym tę formę modlitewną towarzyszy niewątpliwie szczerość intencji, zaufanie płynące z wiary oraz prawdziwa miłość do Boga i Matki Najświętszej.


Objawienia prywatne

W maju 2012 roku Stolica Apostolska opublikowała ważny tekst dotyczący kryteriów oceny różnego rodzaju zjawisk podobnych do historii Pieriny Gilli z miejscowości Fontanelle di Montichiari. Chodzi o niezwykle istotny dokument Kongregacji Nauki Wiary. Przed trzema laty ta ważna dykasteria Kurii Rzymskiej podała do publicznej wiadomości, wypracowane w imieniu Ojca Świętego, „Normy postępowania przy rozeznawaniu domniemanych objawień”. Ich łaciński tekst, zatwierdzony jeszcze przez Papieża Pawła VI, wydał 25 lutego 1978 roku, jej ówczesny prefekt, kard. Franjo Szeper. W 1978 roku zostały one rozesłane jedynie do wiadomości biskupów katolickich na całym świecie. W maju 2012 roku normy dotyczące oceny objawień prywatnych opublikowano ostatecznie na oficjalnym portalu internetowym Stolicy Apostolskiej w sześciu językach (łacina, angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i włoski).

Normy Kongregacji Nauki Wiary o rozeznawaniu domniemanych objawień prywatnych podają najważniejsze kryteria oceny takich zjawisk. Dotyczą one m.in. równowagi psychicznej i postawy moralnej doznających ich osób, zgodności głoszonych twierdzeń z Magisterium Kościoła, zdrowych owoców duchowych domniemanych objawień, ewentualności nastawienia na zysk itp. W normach podkreśla się też obowiązek kompetentnych władz kościelnych, by badać takie zjawiska, gdy tylko się pojawią. Należy to przede wszystkim do miejscowego ordynariusza, ale on sam czy kwalifikowana grupa wiernych mogą też prosić o pomoc i interwencję Kongregację Nauki Wiary.


Diecezja Brescia

Miejscowość Fontanelle di Montichiari należy do diecezji Brescia. Jedyną kompetentną osobą do oceny prywatnych objawień Pieriny Gilli jest biskup tej diecezji. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat czterech kolejnych biskupów Brescii wypowiedziało się oficjalnie w tej sprawie. Najnowszy dokument pochodzi z 15 lipca 2013 roku. Wydał go bp Luciano Monari – biskup diecezji Brescia. Dokument nosi następującą nazwę: „Dyrektorium dotyczące kultu maryjnego w miejscowości Fontanelle di Montichiari” (Direttorio circa il Culto Mariano in località Fontanelle di Montichiari). Odpowiednie dekrety, potwierdzające nominacje personalne z lipca 2013 roku osób odpowiedzialnych za kult maryjny w tej miejscowości, zostały wydane przez Biskupa Brescii 1 stycznia 2014 roku oraz 1 stycznia 2015 roku.

Fałszywość rzekomych objawień

W dokumencie z 2013 roku bp Luciano Monari zakazał promowania w sanktuarium maryjnym w Fontanelle di Montichiari rzekomych objawień Pieriny Gilli. Obecnie nie wolno w tej świątyni nawiązywać w żaden sposób do jakichkolwiek objawień, orędzi i innych zjawisk o charakterze rzekomo nadprzyrodzonym. W konsekwencji z sanktuarium usunięto zdjęcia Pieriny Gilli, foldery i książki promujące jej rzekome objawienia. Biskup Brescii wydał swój dokument na polecenie Kongregacji Nauki Wiary z 13 listopada 2012 roku. Wcześniej w tej sprawie interweniowała także Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Należy podkreślić, że decyzja bp. Luciano Monariego jest całkowicie zgodna z ocenami prezentowanymi przez trzech jego poprzedników, którzy w latach 1968, 1975, 1984, 1997 i 2001 wydali odpowiednie dokumenty negujące charakter nadprzyrodzony rzekomych objawień maryjnych Pieriny Gilli. Oznacza to, że nigdy wcześniej żadna kompetentna władza kościelna nie potwierdziła prawdziwości rzekomych objawień Matki Najświętszej w miejscowości Fontanelle di Montichiari.

Dlaczego więc od wielu lat promuje się te objawienia jako autentyczne? Dlaczego w tak wielu świątyniach katolickich przekazuje się treści niezgodne z dokumentami czterech kolejnych biskupów Brescii? Jaką wiedzę religijną na temat objawień prywatnych mają Polacy pielgrzymujący do sanktuarium w miejscowości Fontanelle di Montichiari? Co dalej z Godziną Łaski?


Modlitwa a nie cuda

Obecnie sanktuarium w miejscowości Fontanelle di Montichiari jest tylko i wyłącznie miejscem kultu maryjnego zgodnego z Magisterium Kościoła, Pismem Świętym i Tradycją. Biskup Brescii podkreśla wyraźnie w swoim dokumencie z 2013 roku, że kult maryjny sprawowany w tym sanktuarium nie powinien w żaden sposób sugerować wiernym, że ocena Kościoła odnośnie do rzekomych objawień Pieriny Gilli uległa zmianie w sensie jakiegokolwiek uznania ich autentyczności i prawdziwości.

Pomagać przez prawdę

Wielki niemiecki filozof Romano Guardini (1885-1968) kierował się w swoim życiu niezwykle mądrą zasadą, że trzeba zawsze „pomagać przez prawdę” (Helfen durch die Wahrheit). Wydaje się, że dzisiaj maksyma niemieckiego myśliciela staje się niezwykle aktualna w odniesieniu do wielu nowych form życia religijnego, które mają często charakter irracjonalny, zabobonny i magiczny. Dzięki filozofii religii, antropologii i etyce możemy oczyszczać religię z tego, co fałszywe i pozbawione fundamentu w rzeczy. Już pod koniec XVIII wieku hiszpański malarz Francisco Goya ostrzegał niezwykle wymownym tytułem jednej ze swoich rycin: „Gdy rozum śpi, budzą się demony”.

***

Ks. dr hab. Andrzej Kobyliński – filozof i teolog, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Obecnie pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor i redaktor wielu książek i artykułów. Ostatnie publikacje: O możliwości zbudowania etyki nihilistycznej. Propozycja Gianniego Vattima (2014); O normatywności w etyce – współautorzy: P. Duchliński, R. Moń, E. Podrez (2015).

[link widoczny dla zalogowanych]



*******


Czy wg Państwa wiedzy treść artykułu jest całkowicie zgodna z prawdą? Szczególnie chodzi mi o zdanie:

"Oznacza to, że nigdy wcześniej żadna kompetentna władza kościelna nie potwierdziła prawdziwości rzekomych objawień Matki Najświętszej w miejscowości Fontanelle di Montichiari."

Znalazłem także dokument (po włosku) o którym jest mowa w artykule:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

W adresach odnośników proszę usunąć spacje, ponieważ to moja pierwsza aktywność na forum, nie mogłem wstawić pełnego linku.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:19, 16 Gru 2015 Powrót do góry

christophoros napisał:
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie Państwa witam,
(...)
W adresach odnośników proszę usunąć spacje, ponieważ to moja pierwsza aktywność na forum, nie mogłem wstawić pełnego linku.

Na wieki wieków. Amen!
Witam serdecznie w tym debiutanckim wpisie Wink Linki poprawiłam i strony się od razu otwierają.



christophoros napisał:
mój pierwszy post postanowiłem napisać po przeczytaniu artykułu ks. A.Kobylińskiego pt. "Godzina Łaski. Prawda czy fałsz?", który ukazał się wczoraj na fronda.pl

[link widoczny dla zalogowanych]

Czy wg Państwa wiedzy treść artykułu jest całkowicie zgodna z prawdą? Szczególnie chodzi mi o zdanie:

"Oznacza to, że nigdy wcześniej żadna kompetentna władza kościelna nie potwierdziła prawdziwości rzekomych objawień Matki Najświętszej w miejscowości Fontanelle di Montichiari."

Znalazłem także dokument (po włosku) o którym jest mowa w artykule:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Dziękuję bardzo za ten wpis i informacje. Bardzo ciekawy artykuł ks. dr hab. Andrzeja Kobylińskiego – to co napisał ks. Kobyliński, to w świetle tego dokumentu, jest to jak najbardziej dobry artykuł i zgodny z prawdą. Artykuł rozjaśnia ciemności i potwierdza to, że do objawień prywatnych trzeba ostrożnie podchodzić.

W dyrektorium biskupim istotny jest rozdział IV, w którym podaje się warunki utrzymania kultu Maryjnego w Fontanelle di Montichiari, a więc – streszczam - pozostanie przy tradycyjnym tytule BMV - “Róża Duchowna” i rozbudowanie duchowości Maryjnej z wykluczeniem odniesień do rzekomych objawień, a także w takim właśnie duchu uporządkowanie godzin odprawiania nabożeństw, rekolekcji i Mszy św., dostosowanie do zaleceń dyrektorium przy szafowaniu sakramentami, w tym sakramentem pojednania i pokuty; korekta przy zbieraniu intencji od wiernych oraz 'ofert' ich aktywności, rozpowszechnianie kultu Maryjnego w harmonii z zaleceniami dyrektorium, oraz wyeliminowanie błędów doktrynalnych, również z treści rozpowszechnianych modlitw, zwłaszcza tych, które nawiązują do 'objawień' Pieriny Gilli. Pełne posłuszeństwo wobec tych zaleceń jest warunkiem kontynuacji kultu Matki Bożej w miejscowości Fontanelle.

Fragment z dyrektorium biskupiego streścił "Azarias"

Czyli ... tylko kult maryjny, bez "objawień". O godzinie nie ma wzmianki, ale chyba logiczne jest, że skoro stanowi ona część "objawienia", to zaleca się wykluczenie. W tym dokumencie są też podane wcześniejsze zakazy odnośnie tych "objawień" - wcześniejsze dyrektoria z 2001 i 2008, ale chodzi o to samo co jest z 2013 roku, o nim cały czas mowa, innego nie ma.

Modlić się trzeba za wstawiennictwem MB Niepokalanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, nie koniecznie od 12-13 - a kolejne niepewne objawienie można sobie darować.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:12, 07 Gru 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
christophoros
Użytkownik


Dołączył: 17 Wrz 2012
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:07, 17 Gru 2015 Powrót do góry

Pani Tereso, bardzo dziękuję za odpowiedź, a szczególnie za analizę włoskiego dokumentu.
Dziękuję również Panu Azariasowi za jego pomoc w tłumaczeniu.

Pozdrawiam serdecznie. Very Happy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:40, 03 Sty 2016 Powrót do góry

Wracam do tego tematu, poczytałam jeszcze raz, czy i co nasze polskie strony pisały odnośnie tych objawień, czy było coś o uznaniu tych rzekomych objawień. I tak, w Naszym Dzienniku Pan Wincenty Łaszewski napisał:

Cytat:
Co na to Kościół?
Mijały lata, a pielgrzymki do miejsca objawień nie ustawały. W 2000 r. wobec przykładów autentycznej pobożności, licznych dobrze udokumentowanych cudów i rozszerzania się kultu Maryi Róży Duchownej po całym świecie, tamtejszy biskup zdecydował się na zaakceptowanie kultu w miejscu objawień. Czciciele Róży Duchownej czekają teraz na kolejny krok Kościoła: potwierdzenie, że w Montichiari Matka Boża rzeczywiście przyszła do swych dzieci. Bo na razie stanowisko kościelne jest nacechowane daleko posuniętą ostrożnością.
Dziś można mieć uzasadnioną nadzieję, że objawienia te zostaną uznane przez Kościół. Figura Róży Duchowej jest najpopularniejszym obok figury Matki Bożej z Lourdes przedstawieniem Matki Najświętszej. W bardzo wielu kościołach odprawia się Godzinę Łaski. Katolickie media oficjalnie zachęcają wiernych do jej odprawienia. Z wszystkich stron świata docierają do nas informacje o niezwykłych cudach, nawróceniach i dotknięciach łaską. Potwierdzi to również nasze własne życie...

Widzimy, że nie wiele pisze i pisze o kulcie w miejscu objawień.

Na stronie wiara.pl nie ma podanego autora i nie wiem skąd to dali u siebie na stronie, ale czytamy:


Cytat:
Negatywna opinia

Zarówno te szokujące chwilami sceny towarzyszące objawieniom, jak i sama treść orędzi – często się powtarzająca, nie zwiększały zaufania ks. Giacinto Tredici, biskupa Brescii do prawdziwości objawień.
Nie zmniejszyło tej nieufności kolejne "objawienie" – tym razem w katedrze w Brescii, w obecności tłumu ludzi. Tam Matka Boża miała kazać się nazywać Różą Duchowną.

Po tym "objawieniu" sprawa stała się głośna. O Pierinie pisała prasa, pielgrzymi przyjeżdżali z całych Włoch. Biskup nakazał wówczas wizjonerce przenieść się do klasztoru w Fontanelle, dzielnicy miasteczka. Wizje ustały. Do czasu jednak. 17 kwietnia 1966 roku, po 19 latach, nastąpiła ich nowa seria.
Od 17 kwietnia do 6 sierpnia 1966 roku Pierina miała cztery "objawienia" w Fontanelle, koło źródełka. 19 maja 1970 r. Matka Boża miała zażądać wybicia specjalnego medalika.

2 października 1971 r. biskup Brescii wydał negatywną opinię o rzekomych objawieniach. Tymczasem od 15 maja 1974 r. do 31 października 1976 r. doszło do kolejnej "serii objawień". Towarzyszyło im ogromne zainteresowanie wiernych, uzdrowienia i nawrócenia.

[link widoczny dla zalogowanych]

... jest wzmianka o negatywnej opinii o rzekomych objawieniach. Więcej informacji czy te objawienia uznane czy nie, na naszych polskich stronach nie znalazłam, a raczej są zachęty do odprawiania tej Godziny Łaski od 12:00 - 13:00.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 14:21, 07 Gru 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:05, 03 Sty 2016 Powrót do góry

Poszperałam trochę na stronach zagranicznych i tam jest dużo więcej napisane. na jednej ze stron czytamy:

Fontanelle Montichiari, bp Monari zakazuje jakiegokolwiek odniesienia do zjawisk nadprzyrodzonych

Image

Zaraz na początku czytamy, że kult maryjny tak, ale bez jakiegokolwiek odniesienia do objawień, czy nawet ich pozorów, oraz do cudów. Biskup Luciano Monari Brescia odzwierciedla ostatnie wskazania Stolicy rzymskiej i jest tu podany link do Dyrektorium biskupa Monari, który powyżej już nam tu podał Pan christophoros:

[link widoczny dla zalogowanych]

Słowa biskupa są bardzo wyraźne: "Tu nie powinno być żadnego odniesienia do objawień, wiadomości, lub innych domniemanych, nadprzyrodzonych zjawisk nadprzyrodzonych, które mogą one również pośrednio wywoływać u wiernych wiarę, że wyrok Kościoła o objawieniach i innych niezwykłych zjawiskach na Fontanelle został zmieniony w sposób pozytywny przez Stolicę Apostolską ".
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Fontanelle di Montichiari, biskup Monari zabrania odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych

Na innej stronie czytamy:

Fontanelle: tak dla kultu maryjnego, bez objawień.

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:05, 07 Gru 2021, w całości zmieniany 6 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:49, 03 Sty 2016 Powrót do góry

Jeszcze jedna strona, strona tego sanktuarium.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Może z tego co tam pisze, ten fragment odnośnie tego co Kościół na to?

(...) od tego miejsca:


Qual è la posizione della Chiesa?

... czyli:

Jakie jest stanowisko Kościoła?

Dziś, oficjalnie Kościół katolicki nie uznaje (nie uważa za zgodne z prawdą) objawień z Le Fontanelle, jednak uznaje kult Maryjny w tej miejscowości.

Jednak nie zawsze tak było. W przeszłości wiele było negatywnych – w tym także mocno negatywnych - odniesień ze strony Diecezji w Brescia z kultem praktykowanym w Le Fontanelle.

W pierwszym komunikacie Diecezji z 1968 roku wspólnota została wezwana do roztropności, ponieważ objawienia wówczas jeszcze analizowano przed ewentualnym zatwierdzeniem.

W podobnym tonie utrzymano komunikat z 1975 roku, w którym bp Luigi Morstabilini, miejscowy ordynariusz, zachęcił wiernych do praktykowania kultu Maryjnego w innych miejscach, byle nie w Le Fontanelle.

Przeciwne stanowisko Diecezji zabrzmiało jeszcze wyraźniej po – uzgodnionej z opinią Świętej Kongregacji Nauki Wiary - zapowiedzi bpa Bruno Foresti w 1984 roku, w której można przeczytać.

1. tak zwane objawienia Matki Bożej Róży Duchownej w Montichiari nie mają znamion wiarygodności
2. kult MB Róży Duchownej, w związku z powyższym, nie jest zatwierdzony i nie może być praktykowany ani nie można do niego zachęcać
3. kto promuje, rozpowszechnia publikacje i organizuje pielgrzymki, nie wspomaga, ale mąci wiarę ludu powodując działania sprzeczne z przepisami Kościoła.

To samo bp Foresti powtórzył 13 lat później, w 1997 roku.

W 2008 roku bp Luciano Monari jeszcze dobitniej wyraził sprzeciw Kościoła wobec w/w kultu, wyraźnie prosząc wiernych, zarówno pojedyńcze osoby jak i grupy, którzy zaangażowani są w rozpowszechnianiu kultu Maryjnego w Le Fontanelle, aby dostowali się do wskazań Dyrektorium, aby nie rozprowadzali przesłań ani publikacji, ani także nie zachęcali do praktykowania aktów kultu czy też budowania struktur, które – nawet w sposób pośredni – prowadziłyby lud Boży ku przekonaniu, że Kościół zmienił na pozytywne swoje swoje stanowisko wobec rzeczonych objawień.

W dekrecie 1 lipca 2013 roku bp Luciano Monari raz jeszcze potwierdził negatywne orzeczenie Kościoła co do wizji Pieriny Gilli, choć tym razem można przeczytać o możliwości ustanowienia pewnych norm, aby można było praktykować kult Maryjny, zaznaczając, że kult (ale nie objawienia) jest uznany, choć wciąż znajduje się pod obserwacją i nadzorem.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Dziękuję Panu Azariasowi za przesłanie tłumaczenia.


Czyli ... tak jak już pisałam, skoro tylko kult maryjny, bez "objawień", to i godzina jest tu bez znaczenia, bo chyba logiczne jest, że skoro stanowi ona część "objawienia", to zaleca się wykluczenie. Modlić się trzeba za wstawiennictwem MB Niepokalanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, ale nie koniecznie od 12-13 - a kolejne niepewne objawienie można sobie darować.

Polecam na ten dzień z własnej praktyki:

http://www.traditia.fora.pl/swieta-maryjne,40/8-grudnia-niepokalane-poczecie-najswietszej-maryi-panny,255.html#67392


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 19:58, 08 Gru 2023, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:32, 03 Gru 2018 Powrót do góry

Odnośnie tej "Godziny Łaski" wczoraj (w niedzielę 2 12.) był zamieszczony wpis w tym temacie w dwóch różnych grupach na Facebooku i ... niestety do wieczora znikł. Zdążyłam tylko skopiować pierwszy na stronie komentarz i podałam link do niego, poniżej zamieszczam zrzut tego i zapewne dlatego znikł, na te słowa które dałam na kolor niebieski.

Image

Na myśl mi nie przyszło, że cały wątek zniknie. ktoś pyta: "A jak się człowiek pomodli o innej godzinie to co? modlitwa za słaba czy bez łaski?" - Będzie ważna i z łaskami. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie jest obecny i czeka na nasze odwiedziny, nie trzeba tylko czekać na Jego wystawienie i Niepokalana zawsze przyjdzie z pomocą. 8 grudnia, godzina jest tu bez znaczenia. Modlić się trzeba za wstawiennictwem MB Niepokalanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, ale nie koniecznie od 12-13 - a kolejne nieuznane objawienie można sobie darować. Poświecić się Niepokalanemu Sercu Maryi:

http://www.traditia.fora.pl/maryja,8/akt-poswiecenia-sie-niepokalanemu-sercu-najsw-maryi-panny,11426.html

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, do 2002 roku była w Polsce świętem nakazanym. Mimo zniesienia obowiązku, Kościół zachęca wiernych do udziału w ten dzień we Mszy Świętej.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:15, 07 Gru 2018 Powrót do góry

Kult Maryjny, a objawienia Pieriny Gilli to odrębne kwestie. "Godzina Łaski" jest częścią rzekomych objawień, a nie kultu Matki Bożej (zgodnego z Magisterium i Tradycją).

Trzeba widzieć różnicę pomiędzy prywatnym stosunkiem do objawień a kultem publicznym. Coś, co dla KK jest niepewne, nie powinno być upowszechniane. KK nie ma w tej sprawie jasnego stanowiska. Prywatnie, to każdy sobie może leżeć krzyżem w tej godzinie i nikomu nic do tego. To tylko sprawa sumienia, ale publiczne nabożeństwo ma swoje wymagania.

Magiczny charakter jednej godziny w ciągu roku "gdzie niebo się otwiera" jest zupełnie nie do obrony na gruncie katolickiej teologii.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:57, 07 Gru 2019 Powrót do góry

Obserwując wpisy w sieci, już zaczęła się biegunka postowa o Godzinie Łaski między 12-13.

Zaglądnęłam sobie dziś na Oficjalną stronę Fundacji Rosa Mystica Fontanelle. I cóż tam czytamy? Bardzo wiele można przeczytać i zacznę od tego: (klikłam sobie na Historia) i co czytamy? - ano to:

"Wydarzenia jakie miały miejsce w Katedrze Montichiari i Fontanelle, a przesłania świadków Pieriny Gilli należy obecnie traktować jako przeżycie osobiste."

Wcześniejsze uwagi

Po kilku kościelnych dochodzeniach dotyczących wydarzeń i orędzi, których była świadkiem, dekretem z 1 lipca 2013 r. Biskup Brescii ponownie potwierdził istotny negatywny osąd Kościoła. [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Dlatego to, co zostało tu zgłoszone wyłącznie w celach informacyjnych, pozostaje pod wyłączną analizą władzy kościelnej, nie wprowadzając wiernych w błąd, niech nie sądzą, że sąd Kościoła w związku z wydarzeniami został pozytywnie zatwierdzony z przez Stolicę Apostolską .

[link widoczny dla zalogowanych]


---------------------------------------------------------------------


Idąc dalej na tej stronie, klikłam sobie na Dekrety biskupie. I co czytamy? - ano to:

Na mocy tego dekretu biskup Brescii, biskup Luciano Monari, określa odpowiednie przepisy dotyczące praktyki kultu maryjnego w Località Fontanelle w Montichiari.

„Biskup Brescii, prałat Luciano Monari, zapoznał się z działaniami podjętymi przez jego poprzedników i instrukcjami Stolicy Apostolskiej w sprawie tak zwanych objawień Matki Boskiej w Montichiari, a także z niedawnym Listem Kongregacji ds. Doktryny Wiary z 13 listopada 2012 r., i tymi dyrektywami
chce w sposób ostateczny uregulować kult w Fontanelle, zapewniając odpowiednią pomoc pielgrzymom przybywającym do tego miejsca z całych Włoch i z zagranicy… ”

DIRECTORY FOR MARIAN WORSHIP, JULY 2013 »

[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:06, 07 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:13, 07 Gru 2019 Powrót do góry

Popatrzeć na harmonogram modlitw, uroczystości na stronie to nigdzie nie ma żadnych modlitw miedzy 12-13.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jest również: Ważne wyjaśnienia na temat kultu maryjnego w Fontanelle di Montichiari

"(...) Dlatego chcielibyśmy przedstawić kilka ważnych wyjaśnień na temat uznania i regulacji nabożeństwa maryjnego w FONTANELLE di Montichiari , aby rozwiać wątpliwości i uspokoić serca. Należy pamiętać, że wiele informacji, które podajemy poniżej, od dawna znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Fundacji kultu i religii Rosa Mystica Fontanelle, w czterech językach (www.rosamisticafontanelle.it) oraz w imieniu biskupa z Brescii, przekazujemy dokładnie te same informacje biskupom i lokalnym ordynariuszom, gdy jesteśmy bezpośrednio konsultowani w celu uzyskania oficjalnych wyjaśnień.

1. Po zapoznaniu się z wkładem jego poprzedników i instrukcjami udzielonymi przez Stolicę Apostolską, a także listem do biskupa Brescii Kongregacji Nauki Wiary z 13 listopada 2012 r. Dyrektywy opublikowane dekretem z 15 lipca 2013 r., Biskup Brescii, uregulował kult maryjny w Fontanelle, aby zapewnić odpowiednią pomoc pielgrzymom przybywającym do tego miejsca z różnych części Włoch i zagranicy. Kult był już dozwolony i regulowany przez biskupa Giulio Sanguinetiego z poprzednią dyrektywą z 2001 r. Po kilku restrykcyjnych interwencjach biskupa Foresti w 1984 r. I 1997 r. oraz biskupa Morstabilini w 1968 r .

2.Zgodnie ze wskazaniami obecnego dekretu kult maryjny i chrzcielny są obecnie promowane w Fontanelle pod bezpośrednim nadzorem biskupa diecezjalnego , bez odwoływania się do objawień, orędzi lub innych zjawisk o przypuszczalnej nadprzyrodzonej naturze związanych z osobą pani Pieriny Gilli

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Mons. Marco Alba
Delegat biskupi


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:01, 05 Gru 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:00, 07 Gru 2019 Powrót do góry

Wchodząc na aktualną stronę diecezji czytamy potwierdzenie tego co było wcześniej powiedzianie i napisane do tej pory, obecny biskup Pierantonio Tremolada przekazuje:

Image

"(...)
Począwszy od 2001 roku, moi szanowani poprzednicy, w ścisłej zgodzie ze wskazówkami właściwych organów Stolicy Apostolskiej, stale potwierdzali znaczenie przyjmowania i uznawania sprawowania kultu publicznego w rejonie Fontanelle, moderując go poprzez rozpowszechnianie szczegółowych wytycznych diecezjalnych.

I to co do tej pory poprzednicy przekazali jest aktualne. Rozpowszechnianie kultu Maryjnego w harmonii z zaleceniami dyrektorium, oraz wyeliminowanie błędów doktrynalnych, również z treści rozpowszechnianych modlitw, zwłaszcza tych, które nawiązują do 'objawień' Pieriny Gilli. Pełne posłuszeństwo wobec tych zaleceń jest warunkiem kontynuacji kultu Matki Bożej w miejscowości Fontanelle.

Biskup informuje, że na jego wyraźną prośbę Stolica Apostolska, za pośrednictwem Kongregacji ds. Kultu, pozwoliła na ustanowienie Sanktuarium Diecezjalnego Mistycznej Róży - Matki Kościoła w tym miejscu i zamierzam ustanowić je w sposób szczególny dekretem, poczynając od 7 grudnia 2019 r. Przy tej okazji - w przeddzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia - osobiście odwiedzę te miejsca, aby uroczyście celebrować Eucharystię, rozpoczynając w ten sposób duchową ścieżkę sanktuarium diecezjalnego. Dalej informuje, że powoła rektora Sanktuarium, wyda określi w statutach kwestie dotyczące życia i działalności samego sanktuarium. (...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Powyższa strona się nie otwiera, na poniższej stronie Diecezji są zamieszczone w pdf dwa Dekrety:

Kult maryjny Rosa Mystica - Fontanelle

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Dekret biskupi Konstytucja Sanktuarium
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Dekret Fundacji
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


A tu na stronie zamieszczone dużo więcej:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


--------------------------------------------------------------------------------

O wszystkim co jest obecnie pisane, mamy powyżej zamieszczone i tego się trzymajmy. Magiczny charakter jednej godziny w ciągu roku "gdzie niebo się otwiera" jest zupełnie nie do obrony na gruncie katolickiej teologii. 8 grudnia to Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP . Modlić się trzeba za wstawiennictwem MB Niepokalanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, ale nie koniecznie od 12-13 - a kolejne niepewne objawienie można sobie darować.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:22, 07 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:03, 09 Gru 2019 Powrót do góry

Nowy artykuł ks. Kobylińskiego w temacie Godziny Łaski.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Godzina Łaski. Prawda czy fałsz?

Image

7 grudnia 2019 roku na północy Włoch miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, związane z interpretacją Godziny Łaski i doświadczeń mistycznych Pieriny Gilli. Tego dnia obecny Biskup Brescii celebrował uroczystą Mszę świętą w parafii Fontanelle di Montichiari oraz promulgował dekret powołujący do istnienia w tej miejscowości, po uzyskaniu odpowiedniej zgody Stolicy Apostolskiej, diecezjalne sanktuarium maryjne Róży Mistycznej Matki Kościoła. Od 2017 roku nowym biskupem diecezji Brescia jest Pierantonio Tremolada, który w latach 2014-2017 był biskupem pomocniczym archidiecezji mediolańskiej. W uroczystości erygowania sanktuarium wzięło udział dwa tysiące wiernych. Każdego roku odwiedza Fontanelle di Montichiari 50 tysięcy pielgrzymów.

Wszystko wskazuje na to, że nowe badania teologiczne i doktrynalne dotyczące przeżyć mistycznych Pieriny Gilli zmierzają w stronę potwierdzenia ich wiarygodności. Oczywiście utworzenie sanktuarium nie oznacza jeszcze oficjalnego uznania prawdziwości wszystkich elementów działalności religijnej tej włoskiej mistyczki. Należy jednak stanowczo podkreślić, że erygowanie sanktuarium jest potwierdzeniem potencjału misyjnego miejscowości pielgrzymkowej Fontanelle di Montichiari oraz służy konsolidacji, wzmocnieniu i zwiększeniu licznych owoców duchowych, jakie narodziły się w tym miejscu w sercach ludzi na przestrzeni wielu lat.

Internet i religia

Warto podkreślić, że różnego rodzaju prywatne objawienia, orędzia religijne, doświadczenia mistyczne, proroctwa i przepowiednie są stare jak świat. Także obecnie żyje na naszej planecie bardzo wielu proroków, prorokiń czy tzw. widzących, którzy twierdzą, że są wysłannikami Boga czy Matki Najświętszej. Reprezentują oni przeróżne religie, kultury, wierzenia i światopoglądy. Niestety, znakomita większość tych przekazów religijnych to czysta iluzja bądź zwykły fałsz. Co pewien czas wielu ludzi – rzekomo w imię Boga, bóstw czy innych sił nadprzyrodzonych – zapowiada koniec świata, straszy ludzkość nadejściem przerażających kataklizmów, zapowiada łatwe ścieżki osiągnięcia zbawienia i szczęścia wiecznego.

Prawdziwej rewolucji w rozprzestrzenianiu tego rodzaju orędzi dokonał ostatnio Internet. Dlatego w globalnej przestrzeni internetowej krąży dzisiaj mnóstwo irracjonalnych treści religijnych, które nie są poddawane rzetelnej analizie filozoficznej. Problem wątpliwych bądź zdecydowanie fałszywych orędzi religijnych dotyczy także ogólnoświatowej wspólnoty katolickiej. Jednym z nowych zjawisk na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, które wymaga pogłębionej oceny ze strony filozofii religii, antropologii czy etyki, jest tzw. Godzina Łaski. Na czym polega ta forma modlitewna? W jaki sposób pojawiła się ona w Polsce? Co mówi o naszej polskiej religijności i kondycji intelektualnej katolicyzmu nad Wisłą duża popularność nabożeństwa Godziny Łaski? Kto w Kościele katolickim powinien oceniać różnego rodzaju objawienia prywatne? Dlaczego Godzina Łaski jest prawie całkowicie nieznana we Włoszech?

Otwarte niebo

Godzina Łaski nawiązuje do jednego z orędzi z 1947 roku, przekazanego rzekomo przez Matkę Bożą pielęgniarce Pierinie Gilli w miejscowości Fontanelle di Montichiari na północy Włoch. Pierina Gilli żyła w latach 1911-1991. Była głęboko przekonana, że na przestrzeni ok. 20 lat ukazywała się jej Matka Najświętsza. Gilli twierdziła, że 8 grudnia 1947 roku, w Święto Niepokalanego Poczęcia, Matka Boża przekazała jej swoją wolę dotyczącą Godziny Łaski dla całego świata, czyli wyjątkowej formy modlitwy o bardzo określonej porze – tylko 8 grudnia każdego roku między godz.12.00 a 13.00.

W Polsce w wielu kościołach i mediach katolickich promuje się od kilkudziesięciu lat Godzinę Łaski jako jedną szczególną godzinę w roku, gdy „niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki”. Zdaniem zwolenników tej formy modlitewnej, 8 grudnia każdego roku między godz.12.00 a 13.00 „niebo staje nad nami otworem” i każda prośba będzie wysłuchana. Z tej racji w wielu świątyniach w naszym kraju są organizowane specjalne nabożeństwa, na których gromadzą się rzesze ludzi.

W trakcie Godziny Łaski wielu katolików z otwartym sercem przedstawia Panu Bogu i Matce Najświętszej swoje troski i kłopoty. Niektóre osoby czekają często z najtrudniejszymi problemami, z najbardziej bolesnymi formami cierpienia – chorobą nowotworową, rozpadającym się małżeństwem, alkoholizmem czy narkomanią własnych dzieci – właśnie na Godzinę Łaski, aby mieć większą pewność, że Bóg wysłucha ich modlitw zanoszonych 8 grudnia każdego roku między godz.12.00 a 13.00. Ludziom praktykującym tę formę modlitewną towarzyszy niewątpliwie szczerość intencji, zaufanie płynące z wiary oraz prawdziwa miłość do Boga i Matki Najświętszej.

Objawienia prywatne

W maju 2012 roku Stolica Apostolska opublikowała ważny tekst dotyczący kryteriów oceny różnego rodzaju zjawisk podobnych do historii Pieriny Gilli z miejscowości Fontanelle di Montichiari. Chodzi o niezwykle istotny dokument Kongregacji Nauki Wiary. Przed trzema laty ta ważna dykasteria Kurii Rzymskiej podała do publicznej wiadomości, wypracowane w imieniu Ojca Świętego, „Normy postępowania przy rozeznawaniu domniemanych objawień”. Ich łaciński tekst, zatwierdzony jeszcze przez Papieża Pawła VI, wydał 25 lutego 1978 roku, jej ówczesny prefekt, kard. Franjo Szeper. W 1978 roku zostały one rozesłane jedynie do wiadomości biskupów katolickich na całym świecie. W maju 2012 roku normy dotyczące oceny objawień prywatnych opublikowano ostatecznie na oficjalnym portalu internetowym Stolicy Apostolskiej w sześciu językach (łacina, angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i włoski).

Normy Kongregacji Nauki Wiary o rozeznawaniu domniemanych objawień prywatnych podają najważniejsze kryteria oceny takich zjawisk. Dotyczą one m.in. równowagi psychicznej i postawy moralnej doznających ich osób, zgodności głoszonych twierdzeń z Magisterium Kościoła, zdrowych owoców duchowych domniemanych objawień, ewentualności nastawienia na zysk itp. W normach podkreśla się też obowiązek kompetentnych władz kościelnych, by badać takie zjawiska, gdy tylko się pojawią. Należy to przede wszystkim do miejscowego ordynariusza, ale on sam czy kwalifikowana grupa wiernych mogą też prosić o pomoc i interwencję Kongregację Nauki Wiary.

Diecezja Brescia

Miejscowość Fontanelle di Montichiari należy do diecezji Brescia. Jedyną kompetentną osobą do oceny prywatnych objawień Pieriny Gilli jest biskup tej diecezji. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat czterech kolejnych biskupów Brescii wypowiedziało się oficjalnie w tej sprawie. Najnowszy dokument pochodzi z 15 lipca 2013 roku. Wydał go biskup Luciano Monari – biskup diecezji Brescia. Dokument nosi następującą nazwę: „Dyrektorium dotyczące kultu maryjnego w miejscowości Fontanelle di Montichiari” (Direttorio circa il Culto Mariano in località Fontanelle di Montichiari). Odpowiednie dekrety, potwierdzające nominacje personalne z lipca 2013 roku osób odpowiedzialnych za kult maryjny w tej miejscowości, zostały wydane przez Biskupa Brescii 1 stycznia 2014 roku oraz 1 stycznia 2015 roku.

Modlitwa a nie cuda

W dokumencie z 2013 roku bp Luciano Monari zakazał promowania w sanktuarium maryjnym w Fontanelle di Montichiari rzekomych objawień Pieriny Gilli. W konsekwencji nie wolno było w tej świątyni nawiązywać w żaden sposób do jakichkolwiek objawień, orędzi i innych zjawisk o charakterze rzekomo nadprzyrodzonym. W konsekwencji z sanktuarium usunięto zdjęcia Pieriny Gilli, foldery i książki promujące jej rzekome objawienia. Biskup Luciano Monari wydał swój dokument na polecenie Kongregacji Nauki Wiary z 13 listopada 2012 roku. Wcześniej w tej sprawie interweniowała także Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Należy podkreślić, że decyzja biskupa Luciano Monariego jest całkowicie zgodna z ocenami prezentowanymi przez trzech jego poprzedników, którzy w latach 1968, 1975, 1984, 1997 i 2001 wydali odpowiednie dokumenty negujące charakter nadprzyrodzony rzekomych objawień maryjnych Pieriny Gilli. Oznacza to, że nigdy wcześniej żadna kompetentna władza kościelna nie potwierdziła prawdziwości rzekomych objawień Matki Najświętszej w miejscowości Fontanelle di Montichiari. Dlaczego więc od wielu lat promuje się te objawienia jako autentyczne? Jaką wiedzę religijną na temat objawień prywatnych mają Polacy pielgrzymujący do sanktuarium w miejscowości Fontanelle di Montichiari? Co dalej z Godziną Łaski?

Do 2019 roku sanktuarium w miejscowości Fontanelle di Montichiari było tylko i wyłącznie miejscem kultu maryjnego zgodnego z Magisterium Kościoła, Pismem Świętym i Tradycją. Biskup Luciano Monari podkreślał bardzo wyraźnie w swoim dokumencie z 2013 roku, że kult maryjny sprawowany w tym sanktuarium nie powinien w żaden sposób sugerować wiernym, że ocena Kościoła odnośnie do przeżyć mistycznych Pieriny Gilli uległa zmianie w sensie jakiegokolwiek uznania ich autentyczności i prawdziwości.

PRZEŁOM 2019

Poważne zmiany w ocenie tych zjawisk wprowadził obecny Biskup Brescii. Erygowanie 7 grudnia 2019 roku diecezjalnego sanktuarium maryjnego w miejscowości pielgrzymkowej Fontanelle di Montichiari należy uznać za zwrot historyczny w długim procesie oceny wiarygodności doświadczeń mistycznych Pieriny Gilli. 29 listopada 2019 roku biskup Pierantonio Tremolada opublikował krótki list pasterski pt. „Dar dla Kościoła” (Un dono per la Chiesa). List ukazał się na łamach „Głosu Ludu” (La Voce del Popolo). „Głos Ludu” to tygodnik katolicki wydawany przez diecezję Brescii. W tym liście biskup Tremolada stwierdza, że miejscowość Fontanelle di Montichiari jest od wielu lat ważnym duchowym punktem odniesienia i miejscem pielgrzymkowym dla tysięcy ludzi z Włoch oraz wielu innych krajów świata.

„To imponujące zjawisko – pisze Biskup Brescii – modlitwy i czci wobec Najświętszej Matki Pana, nazywanej Różą Mistyczną i Matką Kościoła, jest powiązane w sposób, który nie jest drugorzędny, z doświadczeniem duchowym Pieriny Gilli – doświadczeniem, które wciąż jest przedmiotem odnowionego etapu analiz i rozeznania przez władzę kościelną, zarówno na poziomie diecezjalnym, jak i przez Kongregację Nauki Wiary. Celem tego dogłębnego badania jest lepsze zrozumienie, czy i jak takie doświadczenie duchowe może wspierać i zwiększać współczesne życie chrześcijańskie, poczucie przynależności do Kościoła i dzielenie się jego misją ewangelizacyjną pod opieką i inspiracją Świętej Matki Pana”.

Pomagać przez prawdę

Wielki niemiecki filozof Romano Guardini (1885-1968) kierował się w swoim życiu niezwykle mądrą zasadą, że trzeba zawsze „pomagać przez prawdę” (Helfen durch die Wahrheit). Wydaje się, że dzisiaj maksyma niemieckiego myśliciela staje się niezwykle aktualna w odniesieniu do wielu nowych form życia religijnego, które mają często charakter tajemniczy, irracjonalny, zabobonny czy magiczny. Dzięki filozofii religii, antropologii i etyce należy koniecznie oczyszczać religię z tego, co fałszywe i pozbawione fundamentu w rzeczy. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek trzeba oddzielać ziarno od plew w szerokiej przestrzeni życia religijnego. Jednym z najważniejszych wyzwań jest racjonalne odróżnianie autentycznych doświadczeń mistycznych od fałszywych wizji religijnych. Już pod koniec XVIII wieku hiszpański malarz Francisco Goya ostrzegał niezwykle wymownym tytułem jednej ze swoich rycin: „Gdy rozum śpi, budzą się demony”.

Ks. prof. UKSW dr hab. Andrzej Kobyliński

[link widoczny dla zalogowanych]



Powyższe trzy moje wpisy z tego roku, informują o tym, co poruszył ks. Kobyliński.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:51, 09 Gru 2019 Powrót do góry

Bardzo ciekawe pytania w swoim artykule ksiądz Kobyliński stawia:
Cytat:
W jaki sposób pojawiła się ona w Polsce? Co mówi o naszej polskiej religijności i kondycji intelektualnej katolicyzmu nad Wisłą duża popularność nabożeństwa Godziny Łaski? Kto w Kościele katolickim powinien oceniać różnego rodzaju objawienia prywatne? Dlaczego Godzina Łaski jest prawie całkowicie nieznana we Włoszech?


Ja osobiście pytałam już nie raz, kiedy i kto wprowadził do Kościoła w Polsce to nabożeństwo? I czy jest jakiś dekret wprowadzający to do Kościoła? odpowiedzi od nikogo nie otrzymałam.

Ja osobiście kojarzę rok 2007 gdy Wincenty Łaszewski napisał o tym obszerny artykuł w Naszym Dzienniku, to było: Piątek, 7 grudnia 2007, Nr 286 (jest on dostępny do dziś i wielu na niego się powołuje) i jak pamięcią sięgam rozpoczęły się te nabożeństwa tej jednej godziny, powtarzane później jak mantra.

Powyżej napisałam i powtórzę; Prywatnie, to każdy sobie może leżeć krzyżem w tej godzinie w domu i nikomu nic do tego. To tylko sprawa sumienia, ale publiczne nabożeństwo ma swoje wymagania.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:52, 09 Gru 2019 Powrót do góry

Może jeszcze dodam, że pan Wincenty Łaszewski ma to do siebie, że pisze wiele książek w których powołuje się na różnych mistyków i "mistyków" i śmiem twierdzić, że nie sprawdza czy to są wizje uznane czy też nie. Np. książka: „Koniec świata według Maryi”. - ... niestety muszę stwierdzić, że jest tam wymieszany groch z kapustą. Powołuje się na wielu mistyków, dawnych i współczesnych, jak np. wizjonerka Luz Amparo Cuevas - jej "objawienia" nie zostały uznane przez Kościół. Następny to John Larry, o którym wiele było pisane, tzn. o jego "wizjach" i "proroctwach" też nie uznany. Jeszcze inni są podani jak współczesna Patricia Talbot. W książce „Koniec świata według Maryi”. namieszał dość dokładnie.

Kolejna książka autorstwa Wincentego Łaszewskiego:

„Nadchodzi kres. Mistyczne wizje końca świata” - Wincenty Łaszewski

"74 wizjonerów, 10 porad jak przetrwać w czasach ostatecznych, 8 niezbędnych rzeczy na czas Apokalipsy, 7 porad jak żyć i 6 wskazówek jak się modlić! Niebo daje odpowiedzi."

Ktoś skomentował pisarstwo pana Łaszewskiego: "To jest biznesmen religijny, sprzedający ludziom tanie sensacje w najgorszym stylu tabloidów" "Najkrótszą recenzję dzieła można zawrzeć w jednym zdaniu:

"to jest bardzo szkodliwa i niebezpieczna książka".
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Podobnie i artykuły jakie pisze, jak np. ten:

Objawienie Boga Ojca
Napisał dr Wincenty Łaszewski
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Chodzi tu o objawienie Boga Ojca s. Eugeni Elisabetta Ravasio ... też się nie pokwapił pan Łaszewski sprawdzić czy te objawienia są prawdziwe czy też nie, czy uznane czy nie. Na stronach katolickich w j. angielskim można wiele przeczytać:

Wniosek

Domniemane prywatne objawienie dla Matki Eugenii jest jednym z najpoważniejszych przykładów fałszywego objawienia prywatnego, które próbuje wypaczyć, a nawet zastąpić prawdziwą wiarę katolicką. Nauki orędzia tego prywatnego objawienia odrzucają wszystko, czego Kościół naucza o zbawieniu i Trójcy, i zastępuje je wieloma fałszami i wypaczeniami. Nikt nie może uwierzyć we wszystkie twierdzenia tego fałszywego objawienia prywatnego bez popadnięcia w skrajną materialną herezję. Z wszystkich powyższych powodów dochodzę do wniosku, że deklarowane prywatne objawienie, przesłanie i ikona dla Matki Eugenii są fałszywe i wcale nie pochodzą od Boga ani z nieba i że orędzie zawiera skrajną herezję szkodliwą dla prawdziwej wiary rzymskokatolickiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


I z innej strony:

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe i z całym szacunkiem dla władz kościelnych, które były lub są obecnie zaangażowane w promowanie tych przekazów, stwierdza się, że:

1) Matka Eugenia nie widziała tego, lub mówiła do Boga Ojca.

2) Orędzia Matki Eugenii, szczególnie dotyczące zbawienia, sprzeciwiają się nauczaniu Jezusa, Kościoła katolickiego, jego nauk, Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Takie nauczanie jest nie tylko niekatolickie, ale także niechrześcijańskie! Przeciwstawiając się naukom Jezusa Chrystusa, są z natury antychrystem.

3) Orędzia Matki Eugenii nie są z Nieba ani z Boskiej natury.

4) Tworzenie obrazów Boga Ojca zachęca do tworzenia bożków, aby oddawać cześć, gdy Ojciec już został nam objawiony przez Jezusa Chrystusa. Ci, którzy patrzą na obraz Jezusa, dosłownie widzą Boga Ojca dla Boga Ojca, który zamieszkał w nim (Jezus) w taki sposób, w jaki możemy powiedzieć, że dusza człowieka działa w jego własnym ciele ”.

5) Należy również dodać, że promowanie innego różańca na cześć Boga Ojca nie służy żadnemu innemu celowi, jak tylko odciągnąć wiernych od jedynego prawdziwego Różańca do Najświętszej Maryi Panny, która obiecała przynieść pokój światu. Przekierowując wiernych na inne różańce z fałszywymi obietnicami, szatan osłabia moc Niepokalanego Serca Maryi, przenosząc wierność wiernych z Maryi na inne bezsilne lub słabsze drogi.

6) Wierni są zachęcani do zakorzenienia swojej wiary w zdrowych katolickich naukach, sakramentach, trzech maryjnych sakramentaliach (różaniec, szkaplerz i cudowny medalik) oraz innych uznanych i ustanowionych pobożnych praktyk. Wiele duchowego wzrostu można uzyskać dzięki czytaniu, studiowaniu i życiu Świętej Biblii, katechizmowi Kościoła katolickiego, życiu kanonizowanych świętych, tym duchowym narzędziom zapewniającym bezpieczną drogę do zbawienia.

[link widoczny dla zalogowanych]

To tyle tak na prędko.

Przykładów można podać wiele, ale nie chodzi o jakiś wykaz wszystkiego, tylko pokazanie i uzmysłowienie czytelnikom co czytają i co kupują. I trzeba stwierdzić, że tak samo było z mistyczką Pieriną Gilli, a co mamy tu bardzo dobrze wyjaśnione.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:06, 09 Gru 2019 Powrót do góry

I kolejne bardzo mądre pytania ks. Kobylińskiego:

Cytat:
Należy podkreślić, że decyzja biskupa Luciano Monariego jest całkowicie zgodna z ocenami prezentowanymi przez trzech jego poprzedników, którzy w latach 1968, 1975, 1984, 1997 i 2001 wydali odpowiednie dokumenty negujące charakter nadprzyrodzony rzekomych objawień maryjnych Pieriny Gilli. Oznacza to, że nigdy wcześniej żadna kompetentna władza kościelna nie potwierdziła prawdziwości rzekomych objawień Matki Najświętszej w miejscowości Fontanelle di Montichiari. Dlaczego więc od wielu lat promuje się te objawienia jako autentyczne? Jaką wiedzę religijną na temat objawień prywatnych mają Polacy pielgrzymujący do sanktuarium w miejscowości Fontanelle di Montichiari? Co dalej z Godziną Łaski?


I powyżej na stronie:

http://www.traditia.fora.pl/objawienia-maryjne,147/ks-prof-a-kobylinski-godzina-laski-prawda-czy-falsz,14004.html#67842

... i tu niżej na stronie mamy odpowiedzi na część tych pytań.

Na stronie Fundacji są konkretne odpowiedzi i podane ważne informacje dla kapłanów, zakonników i świeckich odpowiedzialnych za pielgrzymki do „Fontanelle” di Montichiari. Kapłani, zakonnicy i osoby towarzyszące grupom pielgrzymkowym proszeni są o powiadomienie w odpowiednim czasie Sekretariatu odpowiedzialnego za kult, aby jak najlepiej zorganizować przyjęcie. Podczas organizacji pielgrzymek zapraszamy wszystkich do przestrzegania wytycznych Katalogu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Łaski można o każdej porze i godzinie otrzymać. Tak jak nawrócenie nie jest kwestią miejsca, tylko naszej wolnej woli, tak otrzymane łaski nie są kwestią godziny. Tylko Pan Bóg zna serce każdego, grzesznika, heretyka, poganina, etc ... i jeżeli jest tylko jakieś drgnienie nawrócenia, głębszego poznania Boga, to Duch Święty na pewno przyjdzie z pomocą i będzie swoimi natchnieniami kierował w dobrą stronę, ale jeżeli będą dalsze przeszkody, upór wolnej woli człowieka, to nie liczmy że Duch Święty na siłę kogokolwiek za uszy będzie ciągnął i Niepokalana przyjdzie nam z pomocą.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:12, 09 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)