Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: decyzje w sprawie Medjugorje nie zapadną szybko Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:47, 04 Mar 2017 Powrót do góry

Watykan: decyzje w sprawie Medjugorje nie zapadną szybko


Medjugorie nie jest dogmatem i żaden katolik nie jest zobowiązany, aby wierzyć w rzekome objawienia. Decyzje w tej sprawie nie zapadną szybko – powiedział agencji ANSA prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

Image

Podkreślając, że na podjęcie decyzji w kwestii autentyczności objawień w Medjugorie potrzeba jeszcze sporo czasu, kard. Müller zaznaczył, że ważniejsze jest obecnie uregulowanie kwestii duszpasterskich, w tym spowiedzi. W ten sposób prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązał do planowanej pod koniec marca wizyty w tym miejscu, specjalnego wysłannika papieskiego abp. Henryka Hosera. Zadaniem biskupa warszawsko-praskiego będzie zyskanie dogłębnej wiedzy na temat sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie.

Zdaniem kard. Müllera, niektóre osoby wyolbrzymiają znaczenie tych zjawisk, tak jak gdyby to były niemal dogmaty. „Nawet kiedy Kościół wypowiada się za autentycznością takich zdarzeń, żaden katolik nie jest zobowiązany, aby się tam udać, czy żeby w to uwierzyć” – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Dodał, że przyszłość Kościoła nie zależy ani od Medjugorje, ani też od znanych sanktuariów, takich jak Lourdes czy Fatima, chociaż pomagają one w rozwoju wiary. Istotna jest ta wiara, którą żyjemy w rodzinie, w pracy, w parafii. Odnosząc się do wizjonerów – określonych przez biskupa Mostaru, Ratko Pericia jako „samozwańczych”, kard. Müller wskazał, że jako katolicy winniśmy się skupić na osobie Jezusa Chrystusa.

„Istnieją pewne objawienia prywatne, które nie zastąpią jednak jedynego objawienia Boga w Jezusie Chrystusie” – powiedział agencji ANSA prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]Medjugorje pod znakiem zapytania
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:06, 06 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:34, 12 Kwi 2017 Powrót do góry

Autentyczność objawień w Medziugorie

Image

Kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary

Na stwierdzenie autentyczności objawień w Medziugorie musimy jeszcze długo poczekać – powiedział w rozmowie z KAI kard. Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę, że misja abp. Henryka Hosera w Medziugorie dotyczyła uregulowania kwestii duszpasterskich, w tym posługi sakramentalnej. „Natomiast jako Kongregacja Nauki Wiary zajmujemy się prawdziwością domniemanych objawień Matki Bożej w tym miejscu, badamy prawdziwość Jej orędzia tak, aby wyniki naszej pracy przedłożyć Ojcu Świętemu, aby on zdecydował i orzekł o ich prawdziwości” – powiedział kard. Müller.

Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary duże rzesze wiernych są zbyt zafascynowane Medziugorie, tak jakby przyszłość i dobro Kościoła zależała od prawdy tych, jak na razie domniemanych, objawień i orędzia jakie one niosą. „Jak na razie taką postawę należy zniuansować nawet, gdy objawienia Matki Bożej zostaną uznane, tak jak to miało miejsce w przypadku Lourdes i Fatimy. W istocie nie są nam potrzebne nowe objawienia, jako dodatek, czy uzupełnienie do danego nam w pełni i całości Objawienia w Jezusie Chrystusie. Objawienia prywatne mogą być jedynie prorockim dopowiedzeniem, wyostrzeniem wyzwań jakie stawia nam Ewangelia” – powiedział kard. Müller.

W tym kontekście nawiązał do przesłania fatimskiego i prośby Matki Bożej o poświęcenie Rosji swemu Niepokalanemu Sercu. Maryja stwierdziła wówczas, że „nadszedł moment, w którym Bóg prosi Ojca Świętego, aby wspólnie ze wszystkimi biskupami świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu”, obiecując ją w ten sposób ocalić. Przypomniał, że rewolucja bolszewicka była destrukcją człowieczeństwa, świata i stał za nią ideologiczny imperializm.

„W przesłaniu fatimskim widać jasny i dobitny sprzeciw przeciwko rozprzestrzeniającemu się komunizmowi. Jest w nim konkretny proroczy apel aby się jemu przeciwstawić poprzez modlitwę, osobiste świadectwo życia i pokazanie, że prawdziwe człowieczeństwo pochodzi od Boga. Pojednanie między ludźmi i Bogiem nie dokona się poprzez Archipelag Gułag i listy śmierci sporządzanie przez Stalina, na których jednym haczykiem skazywał miliony ludzi na śmierć. Człowiek nie jest w stanie stworzyć ziemskiego raju na prochach milionów pomordowanych niewinnych ludzi, ludzkich ofiar złożonych na ołtarzu antyludzkich ideologii. Człowiek jedynie aktem swojej wolnej woli może złożyć ofiarę z życia i nie może być poświęcany w imię jakiejkolwiek ideologii” – powiedział kard. Müller.

Stwierdził, że to co od lat dzieje się w Medziugorie stworzyło fenomen duszpasterski, który nie może być oparty na fałszywych podstawach. „Nie możemy oddzielić kwestii duszpasterskiej od pytania o prawdziwość objawień. Prawda nie jest piękną dekoracją, ale fundamentem. Tym co jest najważniejsze dla nas chrześcijan jest głoszenie Chrystusa, że On jest jedynym Zbawicielem świata oraz życie sakramentami, które są środkami zbawienia danymi od Boga. Musimy zabierać głos i dawać Chrystusowe świadectwo w polityce, kulturze, nauce, życiu społecznym, aby budować ludzki świat w oparciu o dane nam w Chrystusie objawienie” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Zastrzegł, że nie ma wyznaczonego jakiegoś terminu zakończenia badań nad nadprzyrodzonym charakterem zjawisk zachodzących w Medziugorie. „Kongregacja nie będzie ulegała presji czasu, gdy chodzi o poszukiwanie prawdy, gdyż jest zobowiązana do kierowania się tylko i wyłącznie prawdą” – podkreślił kard. Müller.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:04, 12 Kwi 2017 Powrót do góry

Śmiech mnie ogarnia jak czytam takie kolejne newsy dostojników Kościoła o Medjugorie Smile

Cytat:
„Natomiast jako Kongregacja Nauki Wiary zajmujemy się prawdziwością domniemanych objawień Matki Bożej w tym miejscu, badamy prawdziwość Jej orędzia tak, aby wyniki naszej pracy przedłożyć Ojcu Świętemu, aby on zdecydował i orzekł o ich prawdziwości” – powiedział kard. Müller.

Jakby to nie było już powiedziane. Papież Franciszek w ostatnich latach kilka razy też robił aluzje do Medjugorie, przeczytać można te wypowiedzi tu:

http://www.traditia.fora.pl/medjugorie-vassula-ryden-i-inne-falszywe-objawienia-i-wizje,46/mity-medjugorje-artykul-z-polonia-christiana,10812.html#63816

Przy ostatecznym komunikacje Rzymu, podstawą do oceny będą wyniki badań ordynariusza miejsca. A te są negatywne, zarówno pierwszego ordynariusza, jak i drugiego, oraz trzech międzynarodowych komisji! Z reguły w objawieniach prywatnych wcale nie musi być opinia Rzymu. Tak było z Lourdes, wydarzenia zatwierdził 18 stycznia 1862 r. biskup diecezji Tarbes, J. E. Laurence’a, jako prawdziwe.

Tak było z Fatimą! Objawienia trwały od 13 maja do 13 października 1917 roku. Treść objawień fatimskich definitywnie została uznana przez biskupa diecezji w 1930 roku.

I jak widać wcale opinia Rzymu nie była potrzebna. I w innych podobnie było.

Biskup Mostaru-Duvno, Jego Ekscelencja Ratko Peric, po raz kolejny stanowczo stwierdził - objawienia w Medziugorje są mistyfikacją. "- Biorąc pod uwagę wszystko, co diecezjalne sądownictwo do tej pory odkryło i zbadało, w tym pierwsze siedem dni rzekomych objawień możemy powiedzieć, że nie było żadnych objawień Matki Bożej w Medziugorje. - tu jest ten wpis:

http://www.traditia.fora.pl/oficjalna-strona-biskupa-mostar-duvno,46/prawdziwa-madonna-i-kierownik-poczty,15289.html#75417Teresa napisał:
Jak można w ogóle mówić o pielgrzymowaniu do Medjugoria bez odnoszenia się do domniemanych objawień? To paradoks. Z jednej strony pielgrzymi przybywają tam, bo są przekonani, że w tym miejscu objawiła się – i nadal objawia – Matka Boża. Gdyby w to nie wierzyli, to by tam nie jeździli! Księże arcybiskupie, jaka Góra Objawień i jacy widzący? - nie jedna wypowiedź o tym już była, trzy międzynarodowe komisje debatowały, papież Franciszek bardzo wyraźnie się o tym wypowiedział, choćby te wypowiedzi:

http://www.traditia.fora.pl/oficjalna-strona-biskupa-mostar-duvno,46/prawdziwa-madonna-i-kierownik-poczty,15289.html#75249


Kościół raczej będzie zwlekał z wypowiedzeniem radykalnie nie. Dlaczego? Wg mnie nagła zmiana byłaby szokiem dla wielu zwolenników objawień. Nie raz o tym tu pisałam, co jest dziś problemem. Ilu z nich zerwałoby z Kościołem? Medjugorie odwiedziło miliony pielgrzymów raczej większość z przeświadczeniem o prawdziwości objawień. Także dużo biskupów i kardynałów z całego świata. Oni mieliby się mylić , stracili by wiarygodność i autorytet u wiernych. Teraz to muszą zjeść tę "żabę" którą sami wyhodowali i tak troskliwie pielęgnują, naginając przepisy do uspokojenia swoich sumień, że wszystko ok!

http://www.traditia.fora.pl/medjugorie-vassula-ryden-i-inne-falszywe-objawienia-i-wizje,46/abp-hoser-o-swojej-misji-wyslannika-do-medjugorja,15323.html#75833


Teresa napisał:
Więcej szkody jak pożytku z tej misji abp Hosera, ale ... niech gotują żabę dalej. Jakie "objawienia" trwają? litości!!! Czyżby ks. abp nie znał wypowiedzi Kościoła w temacie różnych objawień? Czyżby nie czytał, że nawet jak trwają jakieś objawienia, to Kościół jest w stanie już to powiedzieć.

Normy przedstawiają kryteria/orzeczenia „pozytywne” i „negatywne”, które mają służyć określeniu wiarygodności zjawiska nadzwyczajnego i w przypadku Medjugorie były kryteria/orzeczenia negatywne. Orzeczenie negatywne - nie musi czekać, aż seria objawień się skończy. Jeżeli w czasie trwania objawień, wystąpią cechy negatywne, Urząd Kościoła jest zobowiązany to orzec, by wiernych przestrzec przed błędem i uchronić przed duchową szkodą. I to było orzeczone! W Polsce Biuletyn KAI napisał.

Znana jest wypowiedź Kongregacji Nauki Wiary dla polskich biskupów przebywających z wizytą ad limina w Rzymie w kwietniu 1998 r.:


"Nadal obowiązuje, że niczego nadprzyrodzonego nie można się w tych objawieniach dopatrywać. Należy informować wiernych, że Medjugorje jest miejscem modlitwy, ale nie objawień. Nadal obowiązuje zakaz urządzania oficjalnych pielgrzymek. To, co mówi istota objawiająca się Gospa zawiera sprzeczności, jest więc niepoważne, podobnie postawa i wypowiedzi widzących. Aktualny ordynariusz Mostaru zajmuje stanowisko negatywne. Wobec rozpowszechnionej szeroko propagandy i popularnych pielgrzymek sprawa jest poważna i delikatna, i wymaga roztropnego postępowania."

Było to opublikowane w: Biuletyn KAI", nr 14(317) z dnia 7 kwietnia 1998. Biuletyn KAI dociera do wąskiego grona odbiorców, do biskupów na pewno dotarł. O tym biskupi powinni wiedzieć. Ale ... czy pamiętają, to już ''insza inszość''.

Wszystkie fałszywe objawienia ciągnęły za sobą mnóstwo wiernych, którzy modlili się i spowiadali, przyjmowali komunię św., czasem nawet nawrócili się. Takie zjawisko może trwać podczas wielu lat, diabeł bowiem często pozwala prowizorycznie na realizację pewnego dobra, aby jak najwięcej dusz przez to pozorne dobro zwieść – i w ten sposób osiągnąć większy sukces. Mistrzowie mistycznego życia uczą: „Są ludzie, którym demon nie przeszkadza czynić dużo dobrego, gdyż dobro, którego dokonują, służy mu, aby wprowadzić w błąd!” (o. Lallemant). „Demon jest podobny graczom, którzy chcą oszukiwać: na początku pozwalają partnerom wygrywać, tak że oni coraz bardziej zaangażują się w grę, aby potem przegrali 10 razy więcej” (o. Poulain).


- Zasady Kościoła katolickiego w sprawie rozeznawania zjawisk nadnaturalnych.

http://www.traditia.fora.pl/medjugorie-vassula-ryden-i-inne-falszywe-objawienia-i-wizje,46/abp-hoser-o-swojej-misji-wyslannika-do-medjugorja,15323.html#75847
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)