Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Świętych Aniołów Stróżów - 2 października Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:01, 28 Wrz 2008 Powrót do góry

Świętych Aniołów Stróżów - 2 października

Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.


[link widoczny dla zalogowanych]

Chociaż może ta modlitwa kojarzy się z dzieciństwem i dziećmi, przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów, w tym również Aniołów Stróżów, jest jednym z ważnych elementów naszej wiary. Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla jego chwały i pomagania ludziom. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami. Opieka ta zaczyna się w chwili narodzenia, a kończy - wraz ze śmiercią konkretnego człowieka. Każdy z nas ma swojego, "osobnego" Anioła Stróża.

„Kiedy potrzebujecie mojej modlitwy, zwróćcie się za pośrednictwem swoich aniołów stróżów do mojego Anioła Stróża” – miał zwyczaj mawiać o. Pio swoim przyjaciołom. I przeświadczenie to okazało się jakże skuteczne, kiedy na drodze do San Giovanni Rotondo pielgrzymi owładnięci strachem pośród nocnej nawałnicy, przypomnieli sobie radę Świętego i zaczęli wzywać pomocy jego Anioła Stróża. Dotarli szczęśliwie do celu, a następnego dnia o. Pio, zanim jeszcze zdążyli mu opowiedzieć o swojej przygodzie, odparł: „Otóż, dzieci moje, tej nocy obudziliście mnie i skłonili do modlitwy w waszej intencji... Anioł Stróż wypełnił swoją misję i przekazał wołanie o pomoc do klasztoru Ojców Kapucynów do San Giovanni Rotondo”.

Kult Aniołów Stróżów rozwinął się szczególnie w wieku XVII. W 1608 r. papież Paweł V pozwolił obchodzić Święto Aniołów Stróżów w pierwszy dzień zwykły po św. Michale. Na stałe do kalendarza liturgicznego dla całego Kościoła wprowadził je Klemens X w roku 1670. Żywą wiarą w Aniołów Stróżów wyróżniał się m.in. bł. Jan XXIII, który jeszcze jako nuncjusz apostolski przed każdym ważnym spotkaniem prosił swego Anioła Stróża o pomyślny przebieg rozmowy i jej dobre owoce.

Kościół nie ogłosił wprawdzie nauki o Aniołach Stróżach jako prawd wiary, jednakże jest ona dogmatem na podstawie nauczania Kościoła i ma swoje uzasadnienie w Piśmie Świętym. „Bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach” (Ps 91, 11). Z kolei św. Paweł Apostoł jeszcze wyraźniej pisze: „Czyż nie są oni wszyscy duchami, przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?” (Hbr 1, 14).

Niech dzisiejsze wspomnienie uświadomi nam, że Aniołowie Stróżowie realnie istnieją, opiekują się nami, chroniąc przed złem i prowadząc ku dobru, a wiara w nich nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci. Nie zapominajmy o częstej modlitwie do naszych duchowych opiekunów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:04, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:23, 29 Wrz 2008 Powrót do góry

Litania do Anioła Stróża

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, Królowo Anielska, módl się za nami
Święty Aniele, stróżu mój
Święty Aniele, przewodniku mój
Święty Aniele, doradco mój
Święty Aniele, opiekunie mój
Święty Aniele, miłośniku mój
Święty Aniele, duchowy bracie mój
Święty Aniele, nauczycielu mój
Święty Aniele, pasterzu mój
Święty Aniele, pomocniku mój
Święty Aniele, pocieszycielu mój
Święty Aniele, patronie mój
Święty Aniele, obrońco mój
Święty Anie1e, wodzu mój
Święty Aniele, zachowawco mój
Święty Aniele, od którego pochodzi natchnienie do dobrego
Święty Aniele, oświecicielu mój

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami
Aniołom swoim Bóg rozkazał o tobie
Aby cię strzegli na wszystkich drogach twoich

Módlmy się: Boże, który w niewymownej dobroci Swojej świętych Aniołów dla naszej obrony posłać raczysz, daj nam, pokornie Cię prosimy, abyśmy opieką ich byli zawsze chronieni i wspólnym z nimi obcowaniem ciezyli się wiecznie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:04, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:55, 02 Paź 2008 Powrót do góry

"Dusza nigdy nie pozostaje bez towarzystwa aniołów,
wiedzą przecież te oświecone duchy,
że nasza dusza posiada większą wartość
niż cały świat"

Św. Bernard z ClairvauxPowinniśmy pamiętać jak wielkie przywileje daje nam pamięć i nabożeństwo do Świętych Aniołów. Często nie jesteśmy świadomi faktu, że z tymi wspaniałymi mieszkańcami nieba możemy rozmawiać kiedy tylko zechcemy. Tu nie potrzeba audiencji ani czekania na odpowiednią okazję. Anioł zawsze jest gotowy by wysłuchać, pocieszyć, dać siłę w czasie największej porażki czy też cieszyć się z radości i spełnienia człowieka. Swoim natchnieniem daje nam, grzesznikom, siłę znowu stanąć na nogi i "zacząć raz jeszcze". Jest posłańcem nie tylko wiary, światła i miłości Bożej, ale także posłańcem nadziei – tak ważnej dla każdego z nas, by nigdy się nie zniechęcać. W chwilach próby, kiedy człowiek grzeszy, to właśnie anioł walczy o naszą świętość, naszą czystość duszy. Nieraz zapewne zdarzyło się nam przed popełnieniem jakiegoś grzechu czuć ukłucie, przedsmak wyrzutów sumienia, poruszenie... Jakże ważna jest wtedy świadomość, że Boży Anioł – Nasz Stróż, pomaga w walce z grzechem, robi co w Jego mocy, aby zachować człowieka w stanie Łaski Uświęcającej.


Św. Augustyn – doktor anielski powiedział o nich:

Nasi wierni towarzysze

"Aniołowie wchodzą i wychodzą z nami, mając oczy zawsze skierowane na nas i na to, co czynimy. Gdy gdzieś się zatrzymujemy, oni zatrzymują się także; gdy wychodzimy na spacer, oni dotrzymują nam towarzystwa; gdy podróżujemy do innego kraju, podążają za nami; pójdą tam gdzie i my, poprzez ląd i morze, są zawsze z nami. Gdy śpimy, trzymają straż u naszego boku (...) nigdy nie męczą się będąc z nami cały dzień i całą noc, i w każdym momencie naszego życia. A jeśli doświadczymy szczęścia bycia zbawionymi po naszej śmierci, odwiedzą nas w więzieniu czyśćca".

[link widoczny dla zalogowanych]


To dziś jest świetych Aniołów Stróżów, dziękujmy Bogu za Nich i również pamietajmy o Nich dziękując im za ich opiekę.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:25, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 505 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:05, 02 Paź 2008 Powrót do góry

Wydawnictwa Fronda i Apostolicum wydały niedawno ciekawą książkę z dziedziny trochę już dziś zapomnianej, a mianowicie angeologii. Jest to dzieło Jeana Danielou, jezuity, ucznia Henri de Lubaca (niestety!), które przypomina misję aniołów wobec ludzkości w różnych momentach historii zbawienia:

"Aniołowie i ich misja".

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 7:56, 02 Paź 2009 Powrót do góry

Dzis 2 października wspominamy Świętych Aniołów Stróżów.

Ktoś pięknie powiedział, że aniołowie są myślami, które od Boga pochodzą i natychmiast są wokół Ciebie, abyś „nie uraził stopy o kamień”. Anioła nie widzisz, a jest on błogosławieństwem Bożym, które nas otacza na wszystkich naszych drogach. I to wcale nie od święta, ale każdego dnia, na dobre i na złe.

Reinhold Schneider ( niemiecki dramaturg, poeta, krytyk, historyk, teolog i filozof kultury.) pisze: „Gdzie człowiek idzie przez życie w świetle wiary, nawet gdy droga prowadzi przez strefę śmierci, tam idzie z nim anioł, a gdzie prześladowany trwoży się w ciemności, nawet w najświętszym miejscu, tam trwa przy nim anioł”. Aniołowie są wskazującymi palcami Boga.

Zdaniem Leona Bloya, (pisarz katolicki, atakował kościół za odejście od ducha ewangelicznego i poddanie się wpływom pieniądza.) "gdy człowiek popełnia zło, anioł w milczeniu usuwa się w najdalszy zakątek jego winnej duszy, do którego nawet sam grzesznik nie ośmiela się dotrzeć, i płacze, jak tylko aniołowie mogą płakać".

Św. Bernard z Clairvaux, zapytuje wprost: "Czegóż mamy się lękać, strzeżeni przez tak wielkich stróżów? Nie mogą wszak ulec wrogom ani zbłądzić, ani tym bardziej zwodzić ci, którzy nas strzegą na wszystkich naszych drogach. Są wierni, roztropni i potężni – czegóż mamy się lękać? Obyśmy tylko szli za nimi, przylgnęli do nich, a trwać będziemy na zawsze w opiece Boga niebios".

Nie zapominajmy więc o aniołach. Oni przecież pomagają nam, a pomoc „z wysoka” jest nam często, jak nie zawsze! potrzebna. Konieczna jest tylko mocna wiara i autentyczna pokora.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:37, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:04, 02 Paź 2012 Powrót do góry

Cytat:
(...)
Anioły są osobami. Są nieśmiertelne. Mają rozum i wolną wolę.

Do tego fragmentu, wyczytałam pytanie i odpowiedź:

Pytanie:
Czy można jednoznacznie powiedzieć, że anioły są Osobami? Bo pewna pani uważa, że określenie takie jak "stworzenie osobowe" to nie to samo co Osoba i ja się z nią nie zgadzam, bo moim zdaniem anioł jest Osobą. Czy anioły mają wolną wolę? Bo ta sama pani uważa, że aniołowie mają wole, ale nie wolną. Swą teze argumentuje tym, że one mogły wybrać Boga lub Go odrzucić tylko raz, więc według niej to oznacze, że aniołowie nie mają wolnej woli. I nie wiem jak się ustosunkować do tych poglądów... Z góry dziękuję za wyjaśnienie.


Odpowiedź:
Co pisze na ten temat w Katechizmie (329-330), gdzie pada określenie "stworzenia osobowe"?

Święty Augustyn mówi na ich temat: "«Anioł» oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? - Duch. pytasz o funkcję? - Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem" . W całym swoim bycie aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Ponieważ zawsze kontemplują "oblicze Ojca... który jest w niebie" (Mt 18, 10), są wykonawcami Jego rozkazów, "by słuchać głosu Jego słowa" (Ps 103, 20).

Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi, przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały.

Jak widać w Katechizmie wyraźnie napisano, ze aniołowie mają rozum i wolną wolę. Określenie "stworzenia osobowe i nieśmiertelne" trudno rozumieć inaczej, niż jasne stwierdzenie, że aniołowie są osobami.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:48, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Kubaturus
Użytkownik


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 218 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 6:57, 04 Sty 2013 Powrót do góry

Mam następujące pytanie:
Każdy z nas ma Anioła Stróża, wiemy, że i państwa mają takich aniołów. Św. Franciszek Salezy chyba w "Filotei" mówi o tym, że i każda diecezja też ma stróża.

Czy podobnie jest z parafią i rodziną, mają odrębnych aniołów?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:37, 04 Sty 2013 Powrót do góry

Kubaturus napisał:
Mam następujące pytanie:
Każdy z nas ma Anioła Stróża, wiemy, że i państwa mają takich aniołów. Św. Franciszek Salezy chyba w "Filotei" mówi o tym, że i każda diecezja też ma stróża.

Czy podobnie jest z parafią i rodziną, mają odrębnych aniołów?

Każda parafia to cząstka Kościoła św. katolickiego i na pierwszym miejscu ma swego obrońcę i opiekuna niebieskiego największe i najpiękniejsze królestwo Boże, tj. właśnie Kościół św. katolicki. Jego Aniołem Stróżem jest zwycięzca szatana, archanioł Michał, do którego po Mszy św. modli się z wiernymi kapłan: "A ty, Książę wojska niebieskiego, mocą Bożą wtrąć do piekła szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz błąkają się po świecie".

Natomiast czy rodziny mają swoich Aniołów stróżów? - nie wiem, ale skłaniam się do tego, że skoro każdy członek rodziny z chwilą przyjścia na świat dostaje Anioła Stróża, to chyba już nie ma jakiegoś dodatkowego Anioła dla rodziny.

Mają swoich Aniołów Stróżów państwa i narody, a nawet poszczególne kraje, miasta i wsie. I dlatego niektórzy święci, jak np. [link widoczny dla zalogowanych] wielki czciciel aniołów, gdy się zbliżali do jakiejś miejscowości, to najpierw oddawali cześć jej Aniołowi Stróżowi i polecali się Jego opiece. Chwalebny to zwyczaj, który z wielkim pożytkiem możemy naśladować, udając się nieraz w odległe strony w różnych sprawach.

Polecam bardzo ciekawą książeczkę:

"O świętych aniołach."
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Wprost niesamowite rzeczy można się dowiedzieć, o których wielu z nas nie wie. Może coś więcej pan doczyta, o to co pyta.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:46, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Kubaturus
Użytkownik


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 218 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:39, 04 Sty 2013 Powrót do góry

Bóg zapłać Smile
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:15, 02 Paź 2015 Powrót do góry

Dzis 2 października wspominamy Świętych Aniołów Stróżów.

Anioły są osobami. Są nieśmiertelne. Mają rozum i wolną wolę. A czym się zajmują? „Aniołowie współdziałają we wszystkim, co dla nas dobre” - ujawnił święty Tomasz z Akwinu. Są sługami i wysłannikami Boga. Ponieważ zawsze kontemplują „oblicze Ojca... który jest w niebie” (Mt 18,10), są wykonawcami Jego rozkazów, „by słuchać głosu Jego słowa”. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami.

Mając w pamięci obrazki z dzieciństwa, na których Anioł Stróż chroni na wąskiej kładce dwójkę maluchów, wyobrażamy sobie, że to taka Boża superniania. Właściwie postać z pogranicza baśni i wiary. A przecież Anioł, to ktoś znacznie więcej!
Aniołowie Stróżowie realnie istnieją, opiekują się ludźmi, chronią nas przed złem i prowadzą ku dobru. I jeszcze jedno: wiara w Aniołów Stróżów nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci. Dorośli też mają swoich Aniołów Stróżów. Każdy ma. Nawet, jeśli w niego nie wierzy.

Z rozważań ks. Piotra

Nie zapominajmy więc o aniołach. Oni przecież pomagają nam, a pomoc „z wysoka” jest nam często, jak nie zawsze! potrzebna. Konieczna jest tylko mocna wiara i autentyczna pokora.


Aniele Boży Stóżu mój, mnie Tobie z Opatrzności Bożej poleconą, racz dnia dzisiejszego strzec, rządzić, bronić i do żywota wiecznego doprowadzić. Amen.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:44, 02 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:43, 02 Paź 2016 Powrót do góry

Posługi Anioła Stróża.

(...)

6. Anioł Stróż przy śmierci i po śmierci człowieka.
Opieka Anioła Stróża zmierza głównie do tego, by pomóc człowiekowi w zdobyciu nieba. Kiedy więc nadchodzi chwila, w której się mają stanowczo i na wieki rozstrzygnąć losy duszy ludzkiej, wtedy szczególniej Anioł Stróż wytęża niejako wszystkie swe siły, by ta dusza ukochana chciała zwyciężyć ostatnie i najsroższe napaści piekła i osiągnęła najwyższe szczęście.

Prawdę tę stwierdzić można niezliczonymi przykładami.

Św. Małgorzata z Kortony była przy śmierci silnie nagabywana pokusami do rozpaczy. By ją wzmocnić przeciw tym pokusom, pokazał się jej Anioł Stróż i najpierw rzekł do szatana: "Co masz wspólnego z tą duszą, którą nasz Pan umieści w chórach Serafinów?" A potem zwrócił się do Małgorzaty: "Nie trwóż się, bo ja, Stróż twej duszy, jestem zawsze z tobą".

W 1596 roku grasowała w Rzymie zaraza. Pewnej nocy do zakonników, którzy opiekowali się chorymi, puka jakiś chłopczyk i prosi o księdza do umierającego. Natychmiast poszło dwóch zakonników z owym chłopczykiem, który przyprowadził ich do małego domku, i przy drzwiach zniknął. Zdumieli się zakonnicy, a niemniej ów konający, który całkiem nie spodziewał się już tego szczęścia, żeby mieć księdza przy śmierci. I tak zaraz wyjaśniło się, że owym posłańcem był Anioł Stróż konającego.

Dusza po śmierci człowieka albo zostaje potępioną, i wtedy spod skrzydeł opiekuńczych anioła dostaje się niepodzielnie w szpony złych duchów, - albo otrzymuje szczęście wiekuiste, i wtedy całym uczuciem wezbranego serca dziękuję swemu Opiekunowi za dobrodziejstwa, których wielkość teraz jasno ocenia, - albo wreszcie dostaje się do czyśćca, W czyśćcu ma dusza cierpieniami wypłacić się Sprawiedliwości Bożej do ostatniego szeląga. Nie jest tu jednak ona bez pociech, a jedną właśnie z takich pociech są odwiedziny Anioła Stróża. On. jej przynosi od Pana Boga ulgi w cierpieniach i wiadomości o krewnych i znajomych na ziemi, On wreszcie wyprowadza ją z czyśćca do nieba.

Wielebna Maria Elżbieta od Jezusa, Karmelitanka, ujrzała raz w widzeniu duszę swego niedawno zmarłego proboszcza. Z cierpień, jakie ta dusza ponosiła, i z obecności przy niej Anioła Stróża, poznała Maria, że ta dusza jest w czyśćcu. Wnet też dowiedziała się, że ma w czyśćcu pozostać przez 40 lat, tj. tak długo, jak długo ów kapłan był proboszczem, i słyszała, jak anioł błagał za tą duszą Pana Boga: "Ale Panie, dasz jej ulgę, jeżeli to Ci się spodoba".

Maria była tak poruszona stanem duszy własnego proboszcza i ową prośbą Anioła, że poczęła zadośćczynić Bogu za nią modlitwami, umartwianiem i innymi dobrymi uczynkami.

Po kilku dniach ujrzała Maria znów ową duszę, ale dowiedziała się, że czas jej cierpień został skrócony. Podwoiła więc swe usiłowania i za trzecim razem otrzymała od anioła wiadomość, że owa dusza w święto Narodzenia Matki Boskiej przejdzie do nieba.

I tak się stało, jak anioł powiedział. Kiedy bowiem Maria w wspomniane święto słuchała Mszy św., ujrzała duszę swego proboszcza, jak w towarzystwie aniołów i Świętych wznosiła się ku niebu. Cały orszak śpiewał pochwalny hymn: Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)