Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sposób słuchania Mszy świętej - modlitewnik z 1936 r. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:00, 09 Cze 2007 Powrót do góry

Na podstawie Modlitewnika „Kwiat Eucharystyczny” z 1936 r.

Kiedyś ludzie nie przywiązywali takiej wagi do łaciny ( bo niby kto miał ich jej nauczyć ), jak dziś to się widzi, ale poprostu wiedzieli co się dzieje w czasie Mszy Św. i przezywali ją tak jak potrafili najlepiej, posługując się też takimi rozważaniami:


SPOSÓB SŁUCHANIA MSZY ŚWIETEJ .
Połączony z rozważaniem
CHRUSTUSOWEJ MĘKI.


Każda Masza św. jest powtórzeniem tej samej ofiary krzyżowej, w której cierpiał i przelał za nas na Kalwarii najdroższą Krew Jezus Chrystus , Bóg – Człowiek, według tego – co przekazał „To czyńcie na moją pamiątkę”(Łuk. 22,19). Różnica między Ofiarą Krzyżową Zbawiciela, a Mszą Św. sprawowaną przez Kapłanów, jest tylko ta, że we Mszy Św. nie cierpi i nie przelewa Chrystus swej Najświętszej Krwi, w sposób widzialny, krwawy, lecz ofiaruje się za nas w sposób bezkrwawy, mistyczny. Ofiara jednak jest ta sama , co na Kalwarii i zasługi jej są nieskończone. A ponieważ Msza Św. jest powtórzeniem Męki Chrystusowej, najstosowniej tedy jest byśmy słuchając Mszy Św., rozważyli cierpienia Jezusowe, aby zyskać tym obfitsze łaski.

Modlitwa przed Mszą Świętą

Chryste Jezu , dawco wszelkiej łaski, dozwól miłościwie, abym tej Najświętszej Ofiary wysłuchał nabożnie, ku Twej chwale, obfitemu pożytkowi mej duszy i ciała. Pragnę też gorąco, aby się w Niej spełniły wszystkie pragnienia Twego Najświętszego Serca tak względem żywych, jako i umarłych. Najświętsza Matko Bolesna, wprowadź mię łaskawie w miłosną Mękę Twego Syna, którą na tym ołtarzu ponawia za winy moje i całej ludzkości.
Amen.


Kapłan wychodzi do ołtarza.

Pan Jezus pożegnawszy się czule z Najświętszą Swą matką i świętymi niewiastami, udaje się w towarzystwie Apostołów do ogrodu oliwnego, by tam modlitwą przygotować się na przyjęcie okrutnej , boleściwej Męki.

Rozważ: jaki ogrom miłości przepełnia Najświętsze Serce Zbawiciela, że patrząc - jako Bóg – na swą Mękę i widząc ją w najdrobniejszych szczegółach, mogąc jej przy tym jako Wszechmocny uniknąć , idzie dobrowolnie i ochotnie, aby przez Swe cierpienia i przelanie Najświętszej Krwi przebłagać Ojca Niebieskiego za nasze winy..
Dziękuj Chrystusowi Panu i przyjmuj z ochotą cierpienia z ręki Miłościwej Opatrzności.

Kapłan modli się u stopni ołtarza.

Pan Jezus modli się do Swego Ojca Niebieskiego w Ogrójcu.

Rozważ: ciemna ...straszna noc. Pan Jezus klęczy w skalnej grocie , z podniesionymi ku niebu oczyma i rękami....Wstręt i ciężar grzechów ludzkich - już spełnionych i spełnić się mających do końca świata - ,które widzi w tej chwili wszystkie wyraznie , tak Go przytłacza na duszy , że prawie zemdlony pada twarzą na ziemię, a pot krwawy spływa obficie z Jego Najświętszego Ciała ... A z ust wyrywa się stłumiona , błagalna prośba: << Ojcze, jeśli można, oddal ode mnie ten kielich – ale nie moja , lecz Twoja niech się stanie Wola.>>- Ucisk zas duszy Chrystusowej jest tak straszny, że aż Anioł zstepuje z nieba i krzepi Go na krzyżową drogę.
I twoje grzechy przygniatały Zbawiciela w Ogrójcu... – I na ciebie przychodzi w życiu nieraz ogrójec. O, wtedy nie upadaj na duchu – módl się żarliwie w Imię Chrystusowe i ofiaruj za swe grzechy, a Ojciec Niebieski pocieszy cię i pokrzepi.

Kapłan odmawia <Introit>(przypadający na dany dzień) i <Kyrie>( błagalne wołanie ) i modlitwy.

Pan Jezus oddaje się ochotnie na bolesną Mękę.

Rozważ: Chrystus Pan , pokrzepiony cudownie przez Anioła na modlitwie w Ogrójcu, idzie ochotnie na spotkanie zgrai oprawców, którzy rzucają się na Niego, skrępują niemiłosiernie, będą Go bić, popychać i znieważać.... A na czele stoi on, Jego Apostoł....Judasz, na którego wylał tyle łask miłości... Przyszedł niecnym całunkiem wydać dobrego Mistrza w ręce siepaczy.... O bezbrzeżna podłości i nędzo człowieka.
Wglądnij w swe serce, czy tam przypadkiem nie zakorzenił się w nim jakiś grzech nałogowy... Proś serdecznie, abyś Zbawiciela, obecnego w twej duszy przez łaskę, nie wydał nigdy przez grzech ciężki na pastwę szatanów.


Kapłan odczytuje epistołę ( lekcja )

Pana Jezusa prowadzą naprzód do najwyższego Kapłana żydowskiego, potem do Piłata i Heroda i znowu do Piłata.

Rozważ: zniewag wycierpiał Pan Jezus na tej drodze... ile otrzymał plag, wyzwisk i złorzeczeń.... ile zniósł upokorzenia i boleści cichy Zbawiciel...- Proś , abyś nie płacił nigdy złem za złe, ale jeszcze bardziej złem za dobre.

Kapłan czyta Ewangelię Św.

Pan Jezus przed Piłatem wyznaje Swoje Królestwo.

Rozważ: stoi Chrystus Pan przed Piłatem poniżony i wzgardzony, a jednak stwierdza, iż po to przyszedł na świat, aby dał świadectwo Prawdzie. Za tę Prawdę , za głoszenie Swego Królestwa , kładzie żywot na Krzyżu.
A ty ,czy miłujesz Prawdę? Czy wierzysz we wszystko, czego nauczał Zbawiciel, Kościół św. katolicki do wierzenia podaje? Pros o żywą i silną wiarę.

Kapłan ofiaruje chleb na patenie.

Biczowanie Pana Jezusa.

Rozważ: przywiązanego do słupa Jezusa tak okrutnie i niemiłosiernie sieka kaci, że całe ciało jedna okrywa się raną... Ciało to Najświętsze odpada kawałkami... strumienie Najdroższej Krwi płyną na ziemię... A gdy jakaś miłościwa ręka , widząc konającego Zbawcę , odcięła Go od słupa , padł On zemdlony i zanurzył się we własnej Krwi....
Złóż wraz z chlebem na patenie ofiaruj Ojcu Niebieskiemu swe prace i obowiązki, a proś bardzo by cię uchronił od brudu nieczystości.

Kapłan ofiaruje wino w kielichu.

Ukoronowanie cierniem Pana Jezusa.

Rozważ: ..zbitego i zranionego Jezusa sadowią oprawcy na kamieniu, okrywają łachmanem...,w ręce wkładają kij niby berło królewskie , a na Głowę Najświętszą wtłaczają przemocą cierniowa koronę....Krew zalewa Zbawcy oczy i twarz... Kolce korony przebijają czaszkę , a złoczyńcy biją Go , plują Nań...naigrywają się i szydzą z Królewskiej Jego godności... Jak ogromnie cierpi Chrystus na duszy i ciele!...
Błagaj pokornie , abyś był zawsze godnym Jego sługą i nie uchybił nigdy w niczym królewskiej godności Chrystusa.

Kapłan umywa ręce, a potem odwrócony do ludzi mówi: <Orate fratres>

Piłat uznaje niewinność Pana Jezusa.

Rozważ: ociekającego krwią w koronie cierniowej na głowie, wyprowadza Piłat Jezusa na ganek, stawia przed ludem i woła : < Oto Człowiek >, mniemając ,że wzruszy ten lud do litości... Ale niepojęta zatwardziałość ludzkiego serca! – Lud woła z wściekłością: < Ukrzyżuj Go !>..... Za co ?....
Wejdź w siebie ... Proś byś był zawsze dobrym i litościwym dla nieszczęśliwych.

Kapłan odmawia prefację.

Piłat skazuje Pana Jezusa na śmierć.

Rozważ: przekonanym jest Piłat o niewinności Jezusa, a mimo to skazuje Go na okrutną śmierć krzyżową... Co za potworność i przewrotność sumienia tego nikczemnego sędziego.... A dobry Jezus przyjmuje ten krzywdzący , niesprawiedliwy wyrok.. za nasze grzechy.
A ty, czy zawsze postępujesz tak, jak ci to mówi sumienie? O, nie postępuj nigdy tak, jak postąpił Piłat. Proś też o łaskę , byś przyjmował zniewagi, zadane ci przez drugich, jak je przyjmował Zbawiciel twój.

Kapłan odmawia < Sanctus > ( Święty...)

Pan Jezus bierze krzyż na Swoje ramiona.

Rozważ: z jaką radością bierze Pan Jezus krzyż na swe zbite , zbolałe ramiona...O, bo ten krzyż wkłada na Niego Wola Jego Niebieskiego Ojca, a < pokarmem Jego – jak mówił – było pełnienie Tej woli .>
Pomyśl – jak pełnisz w życiu Wolę Bożą? Czy nie narzekasz na cierpienia i przeciwności? Proś bardzo o łaskę doskonałego pełnienia Woli Bożej.

Kapłan odmawia < Kanon >

Od <Sanctus> aż do Komunii Kapłańskiej odmawia Kapłan <Kanon> czyli – istotną część Mszy Św.. Przed <Podniesieniem> modli się za wszystkich wiernych żywych.

Rozważ: drogę krzyżową Pana Jezusa... A droga ta jest tak bolesna, że Zbawca upada trzykrotnie, przywalony ciężarem krzyża. Tylko ostatkiem sił , przy pomocy Szymona z Cyreny, dowlókł się Chrystus na Golgotę...Tu Go odarto z Jego szat, rozciągnięto na krzyzu..i przybito doń tępymi gwoździami... Grzechy to całego Świata dźwigał Zbawca wraz z krzyżem na Golgotę...Były tam i twoje grzechy niewierności.
Proś serdecznie za siebie, za drogich twemu sercu, za Kościół święty i za ludzkość całą.

Najważniejsza część Mszy Św. < Przeistoczenie >

Kapłan nachylony najpierw nad chlebem, przemienia Go mocą konsekracji: < To jest ciało moje> - w Najświętsze Ciało Jezusowe, zaś mocą słów < To jest krew moja >, przemienia wino w Najświętszą Krew Chrystusa Pana.
Oddaj głęboką cześć Obecnemu Panu Jezusowi pod postacią chleba wina, gdy Kapłan podnosi Najświętszą Hostię, a potem kielich z Najdroższą Krwią.

Postaw sobie: żywo przed oczy rozpiętego , wiszącego na krzyżu twego Zbawiciela....Zatop się duszą całą w Jego cierpieniu... Przecie to za ciebie i dla ciebie On cierpi... Dziękuj za Mękę Chrystusowi, uwielbiaj Go też i dziękuj za ponawianie tej Męki w każdej Mszy Świętej.

Po Podniesieniu dalszy ciąg < Kanonu >

Tu Kapłan czyni wspomnienie ( memento ) za zmarłych.

Rozważaj : dalej cierpienia Zbawiciela na krzyzu, a proś Go serdecznie, obecnego na ołtarzu, aby owocami Ofiary Mszy Św., której słuchasz, ugasił miłosierny Jezus upalenie dusz w czyśćcu – a szczególnie wymień Mu dusze, które chcesz aby doznały pociechy i pomocy.

Kapłan odmawia < Ojcze Nasz > ( Pater noster )

Rozważ: opuszczenie wiszącego na krzyzu Pana Jezusa i cierpienia duszy dosięgły szczytu tak, że z ust Jego wyrywa się bolesna skarga: < Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?> - Nie rozpaczaj, choćbyś w największe popadł grzechy.- Chrystus rozpięty na krzyżu, nie odepchnie cię nigdy.

Agnus Dei ( Baranku Boży... wierni klękają )

Kapłan łamie św. Hostię i część jej wpuszcza do kielicha, a potem bije się w piersi i mówi „ Agnus Dei...

Rozważ: Pan Jezus , będąc u kresu pielgrzymki życiowej, wyniszczony do najmożliwszych granic, woła do swego Ojca: - <Wykonało się>- Ojcze w ręce Twoje polecam dusze Moją>.. A tak przerażająca, tak zarazem uroczysta jest ta chwila odejścia Jego, że ustepują ciemności pokrywające ziemię, a zasłona kościelna w miejscu < świętym świętych>, rozdziera się od wierzchu Az do dołu.
Umrzesz i ty, ale kiedy i gdzie?... Żyj przeto tak, abyś w tym strasznym momencie mógł z całym spokojem zawołać za Zbawicielem: Ojcze w ramiona Twoje , oddaję biedną duszę moją.

Kapłan przyjmuje Komunię Św. pod postaciami chleba i wina.

Pan Jezus zdjęty z Krzyża i złożony w grobie.

Rozważ: Ciało Najświętsze, umęczonego Zbawiciela zdejmują troskliwie Jego wierni uczniowie i składają na rekach Boleściwej Matki, która zdejmuje ostrożnie koronę cierniową z Jezusowej Głowy, przyciska tę tak strasznie zeszpeconą Głowę do Niepokalanego Serca, okrywa pocałunkami- matczynej czułej miłości- a potem święte Niewiasty i Jezusowi uczniowie obmywają Najświętsze Ciało, namaszczają i składają w grobie... Rzuć też oczyma na Marię Magdalenę ... Przywarła do stóp Jezusowych....- zmazała twarz krwią Mistrza... O, bo ona Go kocha...nikt i nic nie potrafi jej oderwać od stóp Chrystusowych...- Pomyśl głęboko, czy posiadasz bodaj odrobinę takiej miłości ku Bogu... Proś z ufnością, a otrzymasz na pewno.

Kapłan po Komunii Świętej ubiera kielich i odmawia modlitwy.

Pan Jezus zmartwychwstaje i ukazuje się Swoim uczniom.

Dziękujmy Zbawicielowi za Jego ofiarę krzyżową, za powtarzanie tej ofiary we Mszy Św. i za szczęście, że możemy przystępować do Komunii Św.

Kapłan błogosławi wiernych

Pan Jezus błogosławi uczniów i wstępuje do nieba.

Przyjmijmy błogosławieństwo i przeżegnajmy się krzyżem św.

Ostatnia Ewangelia
Jeszcze raz na zakończenie Mszy Św. odczytuje Kapłan urywek Ewangelii św. – Pan Jezus naucza nas przez Kościół Swój Św.


Módlmy się, by Królestwo Chrystusowe zapanowało na całym świecie.

O Jezu, Synu Boga żywego, zmiłuj się nad nami.!
O Jezu, Synu Maryji Dziewicy, zmiłuj się nad nami.!
O Jezu , Królu i ośrodku wszystkich serc, spraw by pokój panował w królestwie Twoim.


Najważniejsze części Mszy Św.:

Ofiarowanie
Przeistoczenie
Komunia Święta.


Na podstawie Modlitewnika „Kwiat Eucharystyczny” z 1936 r.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:58, 11 Cze 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:16, 25 Wrz 2013 Powrót do góry

Praktyczny sposób słuchania Mszy św.

(...)

http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-tajemnica-naszej-wiary,45/praktyczny-sposob-sluchania-mszy-sw,66.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:20, 15 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:47, 10 Paź 2014 Powrót do góry

O uczestnictwie we Mszy Świętej wg. słów Pana Jezusa zapisanych w dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej.

O "aktywnym" - (jak się dzisiaj mówi i zachęca, albo nie lubię czy nie chcę chodzić na Mszę tradycyjną, bo nie rozumiem) - uczestnictwie we Mszy Świętej wg. słów Pana Jezusa zapisanych w dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej:

Cytat z "Dzienniczka" nr 39.

Pewnego dnia powiedział mi Jezus, że spuści karę na jedno miasto, które jest najpiękniejsze w Ojczyźnie naszej. Kara ta miała być [taka], jaką Bóg ukarał Sodomę i Gomorę. Widziałam wielkie zagniewanie Boże i dreszcz napełnił, przeszył mi serce. Milczeniem modliłam się. - Po chwili powiedział mi Jezus:

Dziecię Moje, łącz się ściśle w czasie ofiary ze Mną i ofiaruj Ojcu niebieskiemu krew i rany Moje na przebłaganie za grzechy miasta tego. Powtarzaj to bez przestanku przez całą Mszę świętą. Czyń to przez siedem dni.

Siódmego dnia ujrzałam Jezusa w obłoku jasnym i zaczęłam prosić, ażeby Jezus spojrzał na miasto i na kraj nasz cały. Jezus spojrzał się łaskawie. Kiedy spostrzegłam życzliwość Jezusa, zaczęłam Go błagać o błogosławieństwo. - Wtem rzekł Jezus: Dla ciebie błogosławię krajowi całemu. I uczynił duży znak krzyża ręką nad Ojczyzną naszą. Radość wielka napełniła duszę moją, widząc dobroć Boga.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:01, 11 Cze 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)