Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Batalia o symbole Bożego Narodzenia rozpoczęta Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:36, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Batalia o symbole Bożego Narodzenia rozpoczęta

Image

Szpoka bożonarodzeniowa Johna Satawy ustawiana jest w Warren od 63 lat

Mieszkaniec Warren, w stanie Michigan, i jego szopka betlejemska mogą być pierwszymi ofiarami tegorocznej batalii o obecność symboli Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej.

Donosi katolicki tygodnik „National Catholic Register”. Pismo przewiduje, że ofiar wojny z ateistycznymi organizacjami, które nie zgadzają się eksponowanie chrześcijańskiej symboliki, może być więcej.

John Satawa z Warren przypomniał, że szpoka bożonarodzeniowa na publicznym pasie rozdzielającym drogę jest umieszczana od 63 lat. Konstrukcję o wymiarach 2,5 na 2,5 metra wybudował jego ojciec. W tym roku po raz pierwszy zarząd dróg hrabstwa Macomb nie zgodził się na instalację. Urzędnicy tłumaczą, że otrzymali list od ateistycznej organizacji „Wolność od religii” , w którym grożono im procesem.

W imieniu Satawy pozew przeciwko decyzji urzędników skierowali do sądu federalnego przedstawiciele chrześcijańskiej organizacji prawniczej Thomas More Law Center (TMLC). Jej przewodniczący, Richard Thompson przypomniał, że w każde Boże Narodzenia „wojowniczy ateiści zachowują się jak talibowie” i powołują się na rzekomy konstytucyjny wymóg oddzielenia państwa od Kościoła, „zmuszając władze samorządowe i szkoły, do usunięcia oznak świętowania Bożego narodzenia, narodowego święta”. Działacz zauważa, że tego typu działania są sprzeczne z konstytucją USA.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:57, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:49, 04 Lis 2009 Powrót do góry

To co możemy przeczytać powyżej, nie jest to nowe. Jest to "odgrzewany kotlet" to co miało już miejsce w ubiegłym roku o tej porze, a może i wcześniej. Dla przypomnienia możemy sobie poczytać tu:

Neopogaństwo po oksfordzku, po szwedzku ...
(...)
http://www.traditia.fora.pl/archiwum,30/wielka-brytania-neopoganstwo-po-oksfordzku,1026.html#3728


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:01, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:54, 07 Gru 2009 Powrót do góry

Święta w szkole bez elementów symboliki Bożego Narodzenia.

Ze względu na to, że wśród ponad stu uczniów zespołu szkół koło Rieti w środkowych Włoszech jest troje muzułmanów, zrezygnowano tam całkowicie z wszelkich elementów symboliki Bożego Narodzenia.

Nie ma nawet gwiazdy na szkolnej choince. W przedszkolu, szkole podstawowej i średniej placówki w miejscowości Leonessa jej dyrektorka wprowadziła w tym roku całkowity zakaz użycia jakichkolwiek elementów, które mogą kojarzyć się z narodzinami Pana Jezusa. W rezultacie nie zostanie odprawiona Msza św. dla uczniów ani nie odbędą się tradycyjne jasełka. Rodzice interweniowali w miejscowym kuratorium. Na razie nie otrzymali odpowiedzi.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ciekawe, czy nadgorliwa dyrektorka wie, że przez muzułmanów Pan Jezus uważany jest za jednego z proroków.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:00, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:04, 17 Gru 2009 Powrót do góry

Włochy: szkoła w Cremonie zastąpi Boże Narodzenie świętem świateł?

Szkoła w Cremonie nie planuje uroczystości bożonarodzeniowych, by nie urazić uczniów - niechrześcijan. Niewierzący przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini uznał, że zniesienie obchodów Bożego Narodzenia w szkole w Cremonie to nie przejaw poprawności politycznej, ale idiotyzm – informuje „Rzeczpospolita”.

Nauczyciele państwowej podstawówki w Cremonie postanowili w tym roku zastąpić jasełka świętem świateł. Kulminacyjnym punktem ma być odśpiewanie ze świeczkami w dłoniach pieśni „Funga Alafia ashe she”, co w jednym z języków używanych w Ghanie znaczy „Witaj wśród nas, witaj”. Pieśń ma zastąpić włoską kolędę „Ty, który schodzisz z gwiazd”. Swoją decyzję nauczyciele tłumaczą troską o samopoczucie uczęszczających licznie do tej placówki oświatowej dzieci imigrantów. Pedagodzy nie chcieli, by poczuli się oni odrzuceni. Sprawa wywołała sprzeciw wielu rodziców. Ma ją zbadać ministerstwo edukacji.

Suchej nitki na nauczycielach z Cremony nie pozostawia prawicowa prasa. Niewierzący przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini uznał, że zniesienie obchodów Bożego Narodzenia w szkole w Cremonie to nie przejaw poprawności politycznej, ale idiotyzm – informuje „Rz”.

Isabella Bertolini, deputowana Ludu Wolności Silvia Berlusconiego, stwierdziła, że „delirium wielokulturowe” zawsze nawiedza Włochy przed Bożym Narodzeniem. I rzeczywiście, jak donosi „Rz”, tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem, szczególnie na północy Włoch, w szkołach następuje wysyp podobnych pomysłów. Jasełka zastępuje przedstawienie, którego akcja toczy się w krainie elfów, z kolęd znika Jezus. Bywa, że staje się On wysłannikiem obcej cywilizacji. Wcielenie Syna Bożego staje się przedmiotem żartów, a nawet prowokacji.

Kilka lat temu Partia Radykalna byłej unijnej komisarz Emmy Bonino wystawiła w Izbie Deputowanych szopkę, w której Dzieciątku towarzyszyła para homoseksualistów. Z kolei lewicowe władze Viareggio zamówiły i wystawiły na placu rzeźbę, w której Maryja w szpilkach miała twarz Róży Luksemburg, a święty Józef był podobny do Lenina – przypomina „Rz”.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


"Święto świateł" zamiast Bożego Narodzenia "by nie urazić"
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:12, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:05, 22 Gru 2009 Powrót do góry

Australia: życzenia ”sezonowe” zamiast bożonarodzeniowych

Urzędnicy rady regionu Słoneczne Wybrzeże w australijskim stanie Queensland ocenzurowali bożonarodzeniowe, firmowe kartki świąteczne, usuwając z nich słowa „Boże Narodzenie”. Pomysł, by – w imię politycznej poprawności – za wszelką cenę dbać o to, by nie urazić uczuć przedstawicieli innych religii, skrytykowali ostro miejscowi duchowni.

Świąteczne kartki wysyłane w tym roku do klientów przez samorządowców ze Słonecznego Wybrzeża, mówią ogólnie o "życzeniach sezonowych", "okazjonalnych" lub "noworocznych", ale nie wspominają słowem o Bożym Narodzeniu.

Katolicki dziekan dekanatu Noosa ks. Mark Franklin jest oburzony. „To jakieś szaleństwo. Nie widzę sensu w wysyłaniu kartek ludziom i życzeniu im szczęśliwego lub wesołego czegokolwiek bez mówienia o Bożym Narodzeniu, bez którego nie byłoby świąt” – można przeczytać jego wypowiedź na łamach dziennika „The Noosa Journal”.

[link widoczny dla zalogowanych]W australijskim stanie Queensland urzędnicy cenzurują Boże Narodzenie, bo nie pasuje do ich słonecznych wizji

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:20, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:59, 22 Gru 2009 Powrót do góry

Bez kolęd w szwajcarskich szkołach

Image

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Wydział Oświaty kantonu Zurych zalecił, aby w okresie Bożego Narodzenia nie śpiewać w szkołach pieśni o charakterze religijnym.

Ta wskazówka została oprotestowana na łamach lokalnego dziennika „Der Landbote” przez przewodniczącego Związku Kościołów Reformowanych w Szwajcarii, Rudiego Reicha który uznał, że jest to cenzurowanie „naszych pieśni Bożonarodzeniowych”.

"W Boże Narodzenie nie świętujemy zimowego przesilenia Słońca, ani niczego innego, ale tylko i wyłącznie Narodzenie Chrystusa. Jeśli się chce to wykluczyć, lepiej w ogóle znieść święto” - stwierdził zwierzchnik Kościołów reformowanych w Szwajcarii i podkreślił, że okolicznościowych pieśni bożonarodzeniowych nie powinno się cenzurować.

Odpowiadając na tę krytykę przedstawicielka kantonalnego wydziału oświaty, Regine Aeppli poinformowała, że wytyczne w sprawie pieśni w okresie Bożego Narodzenia zostały wydane już przed dwudziestu laty. Wyjaśniła, że wszystkie pieśni bożonarodzeniowe można śpiewać jak dotąd, ale szkoła nie może nikogo zmuszać do jakiegokolwiek wyznania religijnego.

"W pogoni za konfliktami media naruszają swoją misję informowania społeczeństwa” - stwierdziła Aeppli wskazując przede wszystkim na tytuł zamieszczony w gazecie „Urząd przypomina: ostrożnie z kolędami”. Redakcja skomentowała następnie tę wypowiedź dyrektor Aeppli tłumacząc, że kontrowersyjne zdanie dotyczące śpiewania kolęd zostało umieszczone dopiero w wytycznych opublikowanych w sierpniu 2009 roku.

W ubiegły piątek „Der Landbote” poinformował o wytycznych wydziału oświaty kantonu Zurych. Zamieszczone jest tam zdanie zalecające „powstrzymanie się od aktywnego udziału w działaniach oraz pieśniach o treści religijnej”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:49, 03 Sty 2022, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:00, 20 Lis 2010 Powrót do góry

Wcześniej było:

Teresa napisał:
Australia: życzenia ”sezonowe” zamiast bożonarodzeniowych

Australia: nauczyciel zasugerował, żeby dzieci nie śpiewały o Jezusie

Uczniowie szkoły Cammeray Public School w Sydney nie mogą zaśpiewać o Jezusie podczas kończącego rok szkolny, grudniowego koncertu, wolno im natomiast bez problemu wykonywać repertuar grupy ABBA. Takie wskazówki otrzymali od nauczyciela, który zasugerował grupie uczniów z klasy piątej (dzieci w wieku 10-11 lat), by wybrane przez nich piosenki, zaśpiewane tuż przed świętami Bożego Narodzenia, nie odnosiły się do Boga, gdyż może to urazić uczucia niechrześcijan.

O sprawie poinformowali zaskoczeni postawą pedagoga rodzice. Jedna z matek przypomina, że koncert na koniec roku traktowany jest jako Bożonarodzeniowy, a piosenki grupy ABBY nie mają nic wspólnego z religijnym znaczeniem tych świąt.

Podczas dyskusji w gronie uczniów nauczyciel zasugerował, by do przedświątecznego koncertu wybrano piosenkę, która zwierałaby odniesienia do różnych kultur i religii. Ostatecznie dzieci zdecydowały się zaśpiewać amerykańskie standardy: „Jingle Bells”, „Santa Claus is Coming to Town”, oraz przebój szwedzkiej grupy ABBA „Mamma Mia”.

Rok szkolny w Australii rozpoczyna się w na przełomie stycznia i lutego, kończy zaś w połowie grudnia.

[link widoczny dla zalogowanych]

Czyż nie jest to przykład swoistej christianofobii?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:29, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:55, 13 Lis 2012 Powrót do góry

Zbliża się grudzień, zbliżają się święta Bożego Narodzenia i ten wątek zaczyna się aktualizować, bo już możemy przeczytać:

Nie będą sprzedawać bożonarodzeniowych szopek

Dyrekcja supermarketu Auchan we francuskim Villebon - departament Esson - zdecydowała o niesprzedawaniu w swoim sklepie szopek bożonarodzeniowych. Twierdzi, że „szokują one licznych klientów”.

Image

Decyzją zbulwersowani są miejscowi katolicy wskazując, że ci sami jakoby zszokowani muzułmanie, nie mają nic przeciwko przyjmowaniu, wypłacanych przez francuską Kasę Rodzinną, tzw. premii bożonarodzeniowych.

Stanowisko dyrekcji sklepu Auchan ma zaskarżyć do sądu grupa dziennikarzy z portalu Obserwatorium Chrystianofobii, powołując się na artykuł francuskiego Kodeksu Karnego stwierdzający, że za „odmowę dostawy produktu lub usługi” grozi kara do trzech lat więzienia i grzywna 45 tys. euro.

Z tradycją katolicką walczy się też w stolicy Unii Europejskiej - Brukseli. W miejsce ustawianej tam od lat choinki umieszczono wyrzeźbiony, przypominający drzewko, oświetlony sześcian. Można go zobaczyć za odpowiednią opłatą.

"To szokujące. Jeszcze trochę i zabroni się nam świętować Boże Narodzenie. To wszystko jest nie do zaakceptowania! My chrześcijanie musimy znosić ich święto aïd, ich huczne, krzykliwe wesela ich przedziwne ubiory na ulicach!!!. WYSTARCZY TEGO!" – napisała jedna z internautek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:34, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:12, 14 Lis 2012 Powrót do góry

Dania: muzułmanie zdobyli większość w radzie miejskiej i „znieśli” Boże Narodzenie

Image

Mieszkańcy niewielkiego duńskiego miasteczka Kokkedal dowiedzieli się, że w tym roku na Boże Narodzenie nie będzie już miejskiej choinki. Miała kosztować od 5 do 7 tys. koron (ok. 4 tys. złotych). To za dużo – orzekli radni, którzy całkiem niedawno wydali dziesięć razy tyle (60 tys. koron) na miejskie obchody islamskiego święta ofiarowania. Rzecz w tym, że w radzie miejskiej miasteczka Kokkedal muzułmanie stanowią już większość i dlatego nie muszą się liczyć z chrześcijańskimi świętami.

Sprawa nabrała wielkiego rozgłosu i trafiła do parlamentu. Zainteresowała się nią również telewizja, która chciała nakręcić reportaż o muzułmańskiej dominacji w mieście. Bezskutecznie. Jej wóz transmisyjny został napadnięty przez zamaskowanych napastników, a dziennikarzy wyzwano od neonazistów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:35, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:24, 14 Lis 2012 Powrót do góry

I na koniec czas na "czas na mea culpa ..."

Abp Fisichella: my sami przyczyniliśmy się do komercjalizacji świąt, czas na mea culpa

Image

„To prawda, że ukradziono nam Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych. Ale stało się tak również z naszej winy. Bo ci, którzy byli odpowiedzialni za przekaz wiary, nie dopełnili swych obowiązków”uważa abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji uczestniczył wczoraj w prezentacji książki pt. „Święta ukradzione”. Chodzi tu oczywiście o komercjalizację głównych wydarzeń roku liturgicznego i ich stopniową transformację w urodziny gwiazdora, święto wiosny czy Halloween. Teraz przyszła kolej na niedziele, które stają się dniem zakupów – wyjaśnia autor książki Mimmo Muolo, watykanista dziennika Avvenire.

Zdaniem abp. Fisichelli dechrystianizacja tych świąt wynika z postawy samych chrześcijan, którzy zaczęli się krępować religijnymi odniesieniami i woleli nie mówić o prawdziwym znaczeniu świętowanych wydarzeń. Podobnego zdania jest również redaktor naczelny dziennika Avvenire Marco Tarquinio. W jego przekonaniu do stopniowej desakralizacji świąt i kalendarza przyczyniła się m.in. decyzja o zniesieniu niektórych świąt kościelnych, jak Boże Ciało czy Wniebowstąpienie, po przeniesieniu ich na niedzielę. „Trzeba powrócić do tych świąt, a także do Piotra i Pawła, św. Franciszka patrona Włoch, św. Józefa, bo w tych świętach jest nasza tożsamość” – stwierdził włoski dziennikarz.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:38, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:31, 14 Lis 2012 Powrót do góry

Tradycja! Wink

Piosenka z musicalu "Skrzypek na dachu" ("Fiddler on the Roof" 1971)

Fiddler on the roof tradition

https://www.youtube.com/watch?v=sWSoYCetG6A

... to też dobre: Wink

If I were a rich man / Gdybym był bogaty

https://www.youtube.com/watch?v=8_JwUPLanoo


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:39, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:09, 17 Lis 2012 Powrót do góry

Cytat:

Nie będą sprzedawać bożonarodzeniowych szopek

Dyrekcja supermarketu Auchan we francuskim Villebon - departament Esson - zdecydowała o niesprzedawaniu w swoim sklepie szopek bożonarodzeniowych. Twierdzi, że „szokują one licznych klientów”.


W wyniku protestu chrześcijańskich klientów supermarketu Auchan w Villebon-sue-Yvette, którego dyrekcja nie chciała sprzedawać szopek bożonarodzeniowych, te świąteczne symbole wróciły na sklepowe półki.

Zwycięstwo chrześcijan! Szopki bożonarodzeniowe wróciły

Image

Szopki umieszczono wprawdzie nad regałem oferującym zabawki dziecięce, ale najważniejsze, że ponownie są w sprzedaży.

Dyrekcja supermarketu Auchan we francuskim Villebon w departamencie Esson zdecydowała w ubiegłym tygodniu o niesprzedawaniu w swoim sklepie szopek bożonarodzeniowych. Twierdziła, że „szokują one licznych klientów”.

Decyzją zbulwersowani byli miejscowi katolicy, wskazując, że ci sami jakoby zszokowani muzułmanie, nie mają nic przeciwko przyjmowaniu, wypłacanych przez francuską Kasę Rodzinną, tzw. premii bożonarodzeniowych.

Grupa dziennikarzy z portalu Obserwatorium Chrystianofobii zapowiedziała, że stanowisko dyrekcji sklepu będzie zaskarżone do sądu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:42, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:04, 02 Paź 2013 Powrót do góry

Powyżej czytamy, że jednak szopki bożonarodzeniowe we Francji wróciły. Dziś przeczytałam o czymś innym co doskwiera szefowej laickości.

Francuzi przeciwko zniesieniu świąt chrześcijańskich

Szefowa Obserwatorium Laickości Douni Bouzar chciałaby, aby państwo zniosło Boże Narodzenie i Wielkanoc. Wprowadzając przy tym święta muzułmańskie i żydowskie.

Tygodnik gospodarczy „Challenge”, który ujawnił zamysły Obserwatorium Laickości, przeprowadził sondaż zdając pytanie: „Czy jesteście przychylni zastąpieniu dwóch dni świąt chrześcijańskich przez święta Yom Kippur i Aîde?”. 88 proc. respondentów odpowiedziało zdecydowanie „nie”. Tylko 12 proc. poparło taki projekt.

Francuzi wyrażają protest przeciwko nagonce na święta chrześcijańskie podpisując dostępną od kilku dni w Internecie petycję. Apel skierowany do premiera podpisało już 10 tys. osób.

[link widoczny dla zalogowanych]

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:49, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:01, 30 Gru 2012
PRZENIESIONY
Czw 20:54, 05 Gru 2013
Powrót do góry

Dewastacja szopek betlejemskich we Francji

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

We Francji, podobnie jak w latach ubiegłych, w okresie Świąt Bożego Narodzenia doszło do napadów na kościoły i niszczenia szopek betlejemskich.

Nieznani sprawcy podpalili słomę i siano w przygotowywanej szopce w kościele pw. św. Barbary (departament Sabaudia). Wykluczono możliwość przypadkowego podpalenia, bo w okolicy szopki nie znajdowała się żadna instalacja elektryczna, ani świece.

- Parafia ta doświadczyła już szeregu aktów nieokrzesania i chuligaństwa. Wiele razy dewastowano drzwi. W czerwcu wybito szyby w salce na plebanii. Dwa lata temu spalono książki, a dwanaście lat temu szopkę - powiedziała zrozpaczona parafianka.

Z kolei na rynku w Point à Mousson w departamencie Meurthe-et-Moselle, zniszczono szopkę betlejemską wykonaną z polistyrenu. Porozbijano znajdujące się w niej figury. Tym razem, dzięki video monitoringowi, sprawcy napadu zostali zidentyfikowani.

Do napadu na kaplicę doszło też w Belvès w departamencie Dordogne. Chuligani rozbili znajdującą się tam figurę i świece oraz całkowicie zniszczyli szopkę zrobioną przez rodziców dzieci uczęszczających na naukę religii.

Swojego oburzenia wobec ataków na kościoły i symbole katolickie nie kryją francuscy katolicy. Jedna z internautek napisała: „Terror nigdy nie przestał istnieć. Nienawiść do Kościoła datuje się od Rewolucji Francuskiej, którą chce się przedstawić jako walkę dobrego narodu z tyranią. Była to przede wszystkim walka z religią i jej wartościami, inspirowana i kierowana przez masonów. To wszystko ma teraz swoją kontynuację. Grabież bazyliki St. Denis nie jest zakończona…”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:56, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:59, 05 Gru 2013 Powrót do góry

Bałwan zamiast szopki bożonarodzeniowej

Image

Władze jednego z francuskich merostw postanowiły wyciągnąć wnioski z zeszłorocznego zniszczenia przez chuliganów szopki bożonarodzeniowej i dlatego w tym roku obok choinki postawią… bałwana.

Taką decyzje podjęły władze Châteaulin we francuskiej Bretanii. Bałwan stanie koło choinki w eksponowanym miejscu, bo w centrum tej miejscowości.

Prasa francuska odnotowuje kolejne akty chrystianofobii. Dziennik „Sud-Ouest” poinformował, że w Talence (departament Gironde) w budynku duszpasterstwa licealnego prowadzonego przez księży z kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny, wymalowano farbą antykatolickie napisy.

Szacuje się, że latach 2012-2013 we Francji miało miejsce 250 aktów chrystianofobii, w tym 8 napadów na księży, 17 podpaleń miejsc kultu, 70 profanacji kościołów i kaplic oraz 27 profanacji cmentarzy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:07, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)