Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Modlitwa w Oktawie Bożego Narodzenia 25.12-01.01. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:47, 25 Gru 2007 Powrót do góry

Światło betlejemskie nigdy nie zgasło.
Gdzie rodziła się wiara w Dzieciątko,
tam też rozkwitała miłość – dobroć dla innych,
czuła troska o słabych i cierpiących, łaska przebaczenia.
Strumień światła, miłości i prawdy
wychodzi z Betlejem i biegnie przez stulecia.
Przemocy tego świata
Bóg przeciwstawia w Dzieciątku swoją dobroć
i wzywa nas, byśmy poszli za Dzieciątkiem.


Papież Benedykt XVI

[link widoczny dla zalogowanych]


W sam dzień Bożego Narodzenia rozpoczynamy modlitwy w oktawie bożonarodzeniowej, kiedy to Kościół obchodzi wiele świąt.
Wspominając te wydarzenia z życia Jezusa i niektórych świętych, ożywiajmy naszą wiarę Bożą miłością, aby jeszcze bardziej mógł On działać w nas i przez nas. Ostatnim dniem oktawy jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

MODLITWA W OKTAWIE BOŻEGO NARODZENIA

(co dzień można dodać własne intencje)

Dzień pierwszy - 25 grudnia

Proszę Cię, Jezu, bym potrafił stawać się darem, tak jak Ty stałeś się darem dla świata, z siebie samego, darem ofiarowanym w przyjaźni, szczerej miłości, braterskiej pomocy, przebaczeniu, w dzieleniu czasu dla innych i wzajemnym słuchaniu.

Do odmawiania każdego dnia oktawy:
Ojcze Nasz..., Zdrowaś Maryjo...,Chwała Ojcu....

Modlitwa na każdy dzień oktawy:

Wszechmogący, Wieczny Boże, spraw , aby nowonarodzony Zbawiciel świata ubogacił nas swoimi darami, abyśmy postępując zgodnie z Twoją wolą, osiągnęli obiecaną przez Ciebie nagrode wieczną. Amen.


Dzień drugi - 26 grudnia

Proszę Cię, Jezu, o jedność, o zgodę w naszej Ojczyźnie. O miejsce dla Ciebie pośród różnych dziedzin naszego życia. Byśmy odkryli na nowo, że jesteś Drogą, Prawdą i Życiem. Niech żadne serce nie zamyka się przed Tobą.

Dzień trzeci - 27 grudnia

Proszę Cię, Jezu , za wszystkie polskie rodziny, byś Ty był fundamentem ich szczęścia, wypełnieniem planów, pragnień i marzeń, zgodnie z Twoją wolą. Niech z Tobą podejmują trud codziennego życia.

Dziń czwarty - 28 grudnia

Proszę Cię, Jezu, za ludzi młodych, dzieci. Miej ich w swojej opiece . Broń ich serca przed złem. Ucz wybierać dobro. Kształtuj ich serca na podobieństwo Twojego serca, otwartego i gotowego zyć dla innych.


Dzień piąty - 29 grudnia

Proszę Cię, Jezu, daj nam żywą wiarę, byśmy mogli o niej świadczyć. Wyzwól nas od wiary zakłamanej, na pokaz. Daj odwagę w konkretnych dziełach, nawet gdy niosą cierpienie.

Dzień szósty - 30 grudnia

Proszę Cię, Jezu, weź w opiekę wszystkich, którzy SA daleko od Ciebie, którzy o Tobie zapomnieli. Przygarnij ich do siebie, dotknij ich serc swoja Miłością, bo jakże często znajdują tylko pustkę, osamotnienie, odrzucenie i cierpienie.

Dzień siódmy - 31 grudnia

Proszę Cię, Jezu, umocnij wszystkich, którzy poszli za Tobą drogą powołania kapłańskiego i zakonnego. Daj im wytrwałą wiarę, by potrafili ją nieść dzisiejszemu światu, by poszli bez lęku i obaw dawać innym Ciebie, aby byli Twoim znakiem.

Dzień ósmy - 01.stycznia

Proszę Cię, Jezu, błogosław nam na każdy dzień, który nam dajesz, by był przeżyty na Twoją chwałę, by zbliżył nas do nieba, by płomień wiary rozpalał nasze serca i rozświetlał drogi innym. Prowadź i umacniaj w drodze na spotkanie z Tobą.

AMEN.


... albo nowenna, którą mozna również odmawiać w okresie Bożego Narodzenia tu:

http://www.traditia.fora.pl/nowenny,101/nowenna-do-dzieciatka-jezus,260.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:48, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:49, 27 Gru 2016 Powrót do góry

Oktawa Bożego Narodzenia

Image

Narodzenie - rok wykonania 1597 (Federico Barocci)

W liturgii obchody Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Oktawa (łac. octavus - ósmy) jest to czas w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Ma ona swoją wielowiekową tradycję.

Najwcześniej w III w. powstała oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której odbywały się nabożeństwa i katechezy dla nowo ochrzczonych dorosłych. Po przyjęciu chrztu w Noc Paschalną konieczne było wtajemniczenie (tzw. mistagogia) w pełniejsze rozumienie tajemnicy zbawienia (co działo się w oktawie). W VII wieku ukształtowała się oktawa Bożego Narodzenia, później Bożego Ciała i Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W obrządku rzymskim odnowionym na polecenie Soboru Watykańskiego II zachowane zostały tylko dwie formalne oktawy: Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia.

Drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia, 26 grudnia, poświęcony jest św. Szczepanowi, diakonowi i pierwszemu męczennikowi. Kult liturgiczny św. Szczepana znany jest od IV wieku. W państwie Karolingów, a następnie w innych krajach zachodnich i północnych św. Szczepan stał się patronem koni, dlatego 26 grudnia święcono owies. W niektórych parafiach zwyczaj ten nadal jest pielęgnowany.

Trzeci dzień oktawy, 27 grudnia, poświęcony jest św. Janowi Apostołowi. Jego kult liturgiczny istniał już od IV wieku. W dniu św. Jana święci się wino i podaje się wiernym do picia: Bibe amorem s. Joannis. To bardzo stara tradycja Kościoła, sięgająca czasów średniowiecza. Związana jest z pewną legendą, według której św. Jan miał pobłogosławić kielich zatrutego wina. Wersje tego przekazu są różne. Jedna mówi, że to cesarz Domicjan, który wezwał apostoła do Rzymu, by tam go zgładzić, podał mu kielich zatrutego wina. Św. Jan pobłogosławił go, a kielich się rozpadł.

Dziś ta tradycja ma inną wymowę. Głównym przesłaniem Ewangelii według św. Jana jest miłość. Dlatego, gdy podaje się owo wino, mówi się „pij miłość św. Jana”. Bo wino – sięgając do biblijnych korzeni – oznacza szczęście, radość, ale również cierpienie i miłość. Czerwony, a taki był najczęstszy jego kolor, to barwa miłości.

Czwarty dzień oktawy, 28 grudnia, to święto Młodzianków, wprowadzone do liturgii w V wieku. Młodziankowie to dzieci z Betlejem i okolicy, które niewinnie musiały oddać życie dla Chrystusa. Historia tego wydarzenia stała się treścią obchodu liturgicznego.

Dni następne, to jest 29, 30 i 31 grudnia, zgodnie z prawami oktawy, są dalszym ciągiem obchodów Bożego Narodzenia. W tym czasie przypadają dwa wspomnienia dowolne - św. Tomasza Becketa, biskupa i męczennika (29 grudnia) i św. Sylwestra I, papieża (31 grudnia).

Z kolei Święto Świętej Rodziny, które Kościół katolicki co roku obchodzi w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu, w tegorocznej oktawie Bożego Narodzenia wypada 1 stycznia, kiedy obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym roku święto Świętej Rodziny zostało zatem przeniesione na piątek 30 grudnia.

Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.

Święto to zaczęto obchodzić systematycznie w różnych krajach począwszy od XVIII wieku, a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej". Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. W Niedzielę św. Rodziny polski Episkopat ogłasza tradycyjnie list pasterski skoncentrowany wokół problematyki rodzinnej.

Ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia wypada 1 stycznia - uroczystość Maryi Bożej Rodzicielki. Jest to także Światowy Dzień Pokoju, z okazji którego Ojciec Święty ogłasza swe orędzie pokojowe, adresowane do wszystkich ludzi dobrej woli.

Kolejni papieże w swych orędziach pokojowych zwracają uwagę na różne aspekty związane z budowaniem pokoju we współczesnym świecie. Hasłem 50. Światowego Dnia Pokoju są słowa „Wyrzeczenie się przemocy: styl polityki na rzecz pokoju”. Franciszek apeluje, aby miłość i wyrzeczenie się przemocy inspirowały sposób, w jaki traktujemy siebie nawzajem w relacjach międzyosobowych, społecznych i międzynarodowych. Prosi też, aby „wyrzeczenie się przemocy stało się charakterystycznym stylem naszych decyzji, naszych relacji, naszych działań, polityki we wszystkich jej formach”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:06, 26 Gru 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)