Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI do duchowieństwa o pysze, arogancji i ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:08, 23 Lut 2012 Powrót do góry

Benedykt XVI do rzymskiego duchowieństwa o pysze, arogancji i analfabetyzmie religijnym, które rozbijają jedność Kościoła

Pycha i arogancja rozbijają jedność Kościoła

Image

„Wielkim problemem współczesnego Kościoła jest nieznajomość wiary, analfabetyzm religijny" zwraca uwagę Benedykt XVI

Brak pokory i łagodności, religijny analfabetyzm i fałszywa emancypacja od nauczania magisterium, będąca w istocie zgodą na dyktaturę opinii świata to główne problemy współczesnego Kościoła, które zagrażają jego jedności – zauważył Benedykt XVI podczas dorocznego spotkania z kapłanami diecezji rzymskiej. Zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez Jana Pawła II, Papież spotyka się nimi zawsze na początku Wielkiego Postu. Niekiedy odpowiada na ich pytania. Dziś jednak zaproponował im Lectio Divina, rozważanie fragmentu z Listu do Efezjan (Ef 4,1-16).

Benedykt XVI podkreślił, że zachowanie jedności Kościoła wymaga pielęgnowania typowo ewangelicznych cnót, które nie znalazły się na liście cnót przedchrześcijańskich. Należą do nich przede wszystkim pokora i łagodność. Ta ostatnia – zastrzegł Papież – nie oznacza bynajmniej słabości. Bo i Chrystus potrafił być surowy, kiedy było to konieczne, ale zawsze czynił to z dobrym sercem. Zawsze widać w tym było Jego dobroć i życzliwość. Pokora zaś to nie mieć o sobie zbyt wielkiego mniemania, zachować właściwą miarę – wyjaśnił Benedykt XVI.

„Przeciwieństwem pokory jest pycha, źródło wszystkich grzechów – mówił Ojciec Święty. – Pycha to arogancja, która chce przede wszystkim władzy, dba o pozory, chce dobrze wypadać w oczach innych, być kimś, coś znaczyć, nie chce podobać się Bogu, ale sobie, i być przez innych akceptowana, czy w istocie, wielbiona przez innych. «Ja» znajduje się w centrum świata. Moje wyniosłe «ja», które wszystko wie lepiej. Być chrześcijaninem znaczy przezwyciężyć tę prapokusę, która stanowi istotę grzechu pierworodnego, by być jak Bóg, bez Boga. Chrześcijanin ma być prawdziwym, szczerym i realistą. Pokora to przede wszystkim prawda, życie w prawdzie, poznawanie własnej małości. Uczmy się tego realizmu: nie chcieć dobrze wyglądać, ale podobać się Bogu. Myślę, że zbawienne są te drobne upokorzenia, które co dnia musimy znosić, bo one uczą nas prawdy o sobie i uwalniają nas z próżnej chwały, która jest niezgodna z prawdą i nie może dać mi szczęścia. Zgodzić się na to i uczyć się przyjąć moją pozycję w Kościele, moją skromną posługę, która jest wielka w oczach Boga. Właśnie ta pokora i ten realizm sprawiają, że stajemy się wolni. Kiedy jestem pokorny, jestem też na tyle wolny, że mogę się przeciwstawić dominującej opinii, poglądom innych. To właśnie pokora daje mi tę możliwość, wolność prawdy”.

Podczas spotkania z kapłanami swej diecezji Benedykt XVI zwrócił też uwagę na słabą znajomość prawd wiary we współczesnym Kościele. Wiara nie jest bowiem jedynie osobistym aktem zaufania, ale ma też swoją treść, która nas jednoczy – zauważył Papież.

„Wielkim problemem współczesnego Kościoła jest nieznajomość wiary, analfabetyzm religijny, jak o tym ostatnio mówili kardynałowie – przypomniał Ojciec Święty. – Ten analfabetyzm uniemożliwia nam rozwój i umacnianie jedności. Dlatego też my sami musimy na nowo przyswoić sobie treść wiary, jako bogactwo jedności, a nie jako zbiór dogmatów i przykazań. Nie można żyć w niedojrzałości duchowej, niedojrzałości wiary... A widzimy, że w naszym świecie tak właśnie jest. Wszystko się kończy na pierwszej katechizacji. Pozostaje z niej jakieś jądro, albo i nie. Wierzący pozwala się unosić na falach świata i nie jest w stanie jako dorosły kompetentnie i z głębokim przekonaniem wyłożyć filozofii wiary, jej wielkiej mądrości, jej racjonalności, by otworzyć również oczy innych, otworzyć ich oczy na to, co jest prawdziwe i piękne w świecie”.

Benedykt XVI zastrzegł jednak, że pojęcie wiary dojrzałej i emancypowanej było w ostatnich dziesięcioleciach rozumiane opacznie, jako swoiste uwolnienie się od nauczania Kościoła. W rzeczywistości jednak taka emancypacja prowadzi do podporządkowania się dyktaturze świata, ogółu i mediów i nie jest prawdziwą emancypacją – powiedział Papież na dorocznym spotkaniu z rzymskimi kapłanami.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:42, 24 Lut 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:10, 23 Lut 2012 Powrót do góry

Wcześniej, słowa upomnienia papież skierował do 22 nowych kardynałów:

Papież upomniał hierarchów

Image

19.02.2012

Słowa Benedykta XVI skierowane do 22 nowych kardynałów watykaniści odebrali jako apel o położenie kresu konfliktom i skandalom w Kurii Rzymskiej.

W homilii wygłoszonej w sobotę w Bazylice św. Piotra papież podkreślał, że „autentyczna wiara nie jest światowym stylem władzy i chwały". Przyznał, że „niełatwo wejść w logikę Ewangelii i porzucić logikę władzy i chwały", by stwierdzić: „Panowanie i służba, egoizm i altruizm, interesowność i bezinteresowność ścierają się ze sobą w każdym czasie i miejscu".

Włoskie media i watykaniści skojarzyli od razu te słowa ze skandalami, które ostatnio wstrząsnęły Watykanem.Pod koniec stycznia z watykańskiego Sekretariatu Stanu do mediów wyciekł tajny list byłego wicegubernatora Watykanu, arcybiskupa Carla Maria Vigano (obecnie nuncjusza papieskiego w Waszyngtonie), do papieża dotyczący korupcji w Stolicy Apostolskiej. 10 lutego dziennik „Fatto Quotidiano" opublikował kolejny tajny anonimowy raport skierowany do papieża, z którego wynikało, że podczas listopadowej wizyty w Chinach kardynał Paolo Romeo (arcybiskup Palermo) podczas tajnych rozmów dawał papieżowi najwyżej 12 miesięcy życia, co rzekomo przyjęto jako zapowiedź zamachu na Benedykta XVI.

Kardynał Romeo miał również informować, że papież namaścił już na swojego następcę arcybiskupa Mediolanu kardynała Angela Scolę. Te rewelacje stały się natychmiast pożywką dla bulwarowej prasy. Jednak nawet najpoważniejsi watykaniści uznali, że bezprecedensowe przecieki listów do papieża wraz z kilkoma dokumentami dotyczącymi watykańskich finansów to efekt konfliktów i walki o władzę między najważniejszymi hierarchami. Najczęściej mówi się o próbie zdyskredytowania sekretarza stanu kardynała Tarcisia Bertone oraz o „spaleniu" kandydatury kardynała Scoli na papieża.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi przyznał, że ktoś w Watykanie wykazuje brak lojalności i działa na szkodę Kościoła, celowo wywołując zamęt. W artykule redakcyjnym „L'Osservatore Romano" z 15 lutego, poświęconym 30-leciu pracy Josepha Ratzingera w Watykanie, można przeczytać, że papież „nie cofa się przed wilkami, przeciwstawiając się zachowaniom niegodnym i nieodpowiedzialnym". Słowa Benedykta XVI z sobotniej homilii włoskie media odczytały jednoznacznie. Dziennik „Libero" napisał: „Papież upomina kardynałów: dość walk o władzę"; „Corriere della Sera": „Papież do kardynałów: Nie szukajcie władzy i glorii". Końcowe słowa homilii: „Módlcie się za mnie, bym mógł z łagodną stanowczością trzymać ster Kościoła", przyjęto jako deklarację, że papież nie ma zamiaru składać rezygnacji.

O takich właśnie planach papieża donosiły w zeszłym tygodniu bulwarowe media wraz z informacją o rzekomej śmiertelnej chorobie Benedykta XVI.— Piotr Kowalczuk z Rzymu

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:32, 24 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:53, 24 Lut 2016 Powrót do góry

Warte przypomnienia słowa Benedykta XVI z 2012 roku podczas dorocznego spotkania z kapłanami diecezji rzymskiej, na początku Wielkiego Postu.

„Wielkim problemem współczesnego Kościoła jest nieznajomość wiary, analfabetyzm religijny" zwraca uwagę Benedykt XVI.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)