Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Obchody 65-lecia święceń Benedykta XVI Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:12, 15 Cze 2016 Powrót do góry

Franciszek na 65-leciu święceń Benedykta XVI

Image

Święcenia kapłańskie Benedykta XVI

Papież Franciszek weźmie udział w obchodach 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI. Odbędą się one w przeddzień rocznicy, 28 czerwca, w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Będzie też obecny Papież Senior, któremu zostanie wręczona z tej okazji księga pamiątkowa poświęcona kapłaństwu.

Watykańska Fundacja Ratzingera, która podała tę wiadomość, przypomina ponadto, że jednym papieżem, który dożył 65-lecia kapłaństwa był Leon XIII.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:36, 22 Cze 2016 Powrót do góry

Benedykta XVI powrót do Pałacu Apostolskiego. Będzie tam obchodził 65 rocznicę własnych święceń.

Image

Papież senior Benedykt XVI 28 czerwca po raz pierwszy od czasu ustąpienia będzie w Pałacu Apostolskim, który opuścił 28 lutego 2013 r. Powodem powrotu są obchody 65. rocznicy jego święceń kapłańskich. Na uroczystość zorganizowaną przez Fundację Josepha Ratzingera-Benedykta XVI" do Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego przybędzie papież Franciszek. Ten powrót ma szczególne znaczenie dla duchowieństwa. Dlaczego?

Benedykt XVI wręczy uczestnikom najnowszy, 12. tom swoich Opera Omnia poświęcony kapłaństwu, pt. „Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości”. Zgromadzono w nim ponad 80 tekstów poświęconych posłudze kościelnej. Podtytuł brzmi: „Teologia i duchowość sakramentu święceń”. Zawarte są tam studia teologiczne, rozważania na temat duchowości kapłańskiej i homilie z lat 1954-2002.

Od czasu ustąpienia z papieskiego urzędu 28 lutego 2013 r. Benedykt XVI bardzo rzadko pokazuje się publicznie. Pojawił się na dwóch konsystorzach dla kreowania nowych kardynałów: 22 lutego 2014 i 14 lutego 2015. Był też obecny na spotkaniu Franciszka z dziadkami i osobami starszymi 28 września 2014 roku. Koncelebrował Mszę św. podczas kanonizacji świętych Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 oraz beatyfikacji Pawła VI 19 października 2015. Jako pierwszy pielgrzym przeszedł przez Bramę Miłosierdzia w bazylice watykańskiej, 8 grudnia 2015, z okazji inauguracji Roku Jubileuszowego.

Ks. Joseph Ratzinger przyjął święcenia kapłańskie wraz ze swym bratem Georgiem 29 czerwca 1951 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa Monachium i Fryzyngii, kard. Michaela von Faulhaber. Mszę prymicyjną odprawił 8. lipca w Traunstein, gdzie mieszkali jego rodzice.

W swoich wspomnieniach z 1998 r. pt. "Moje życie" kard. Joseph Ratzinger wspomina, że 29 czerwca 1951 r., w uroczystość świętych Piotra i Pawła święceń kapłańskich 40 kandydatom udzielił w katedrze we Fryzyndze kard. Faulhaber. "Pamiętam bardzo dokładnie ten słoneczny letni dzień. Był to punkt kulminacyjny mojego życia. W chwili gdy sędziwy biskup położył na mnie ręce, jakiś skowronek wzbił się z ołtarza głównego katedry i zanucił radosną melodię. Było to dla mnie jakby zawołanie z góry: tak jest dobrze, jesteś na właściwej drodze!" - napisał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, późniejszy papież.

Ks. Georg Ratzinger poświęcił się muzyce i został dyrektorem światowej sławy chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” (Katedralne Wróbelki z Ratyzbony). Jego brat Joseph został profesorem teologii. W 1977 r. papież Paweł VI mianował go metropolitą Monachium i Fryzyngii a w 1982 r. został z woli Jana Pawła II prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. 19 kwietnia 2005 r. kardynałowie wybrali na papieża „prostego, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej”. "Nie jest on żadnym księciem Kościoła lecz sługą Kościoła, `brygadzistą`, który nie był stworzony do bycia pierwszym i odpowiedzialnym za całość, na którego spadła `gilotyna` wyboru na papieża" - napisał w wywiadzie rzece "Światło świata. Papież, Kościół, znaki czasu" wybitny niemiecki pisarz i publicysta Peter Seewald. „Zawsze jestem w rękach Pana i muszę liczyć się również z rzeczami, których nie chcę” – wyznaje w książce i dzieli się refleksją: „Obok wielkich muszą być i mali papieże, których Pan daje”.

11 lutego 2013 r. papież Ratzinger podjął decyzję, jakiej nie ośmielił się podjąć od 600 lat żaden z jego poprzedników: ogłosił swoje ustąpienie z papieskiego urzędu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:18, 26 Cze 2016 Powrót do góry

Na 65-lecie kapłaństwa Benedykta XVI

Image

Licząca 120 osób grupa osób w strojach ludowych, strzelców górskich oraz muzyków przybędzie do Rzymu z Bawarii na uroczystości 65-lecia kapłaństwa papieża seniora Benedykta XVI. Rocznica przypada w środę 29 czerwca, ale oficjalna uroczystość odbędzie się dzień wcześniej, we wtorek w Sali Klementyńskiej w Watykanie z udziałem papieża Franciszka i prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Ludwiga Müllera.

Wśród gości bawarskich będzie wielu mieszkańców Traunstein w Górnej Bawarii. Od 1937 roku rodzina Ratzingerów mieszkała we wsi Hufschlag położonej w okręgu Traunstein. W tym niewielkim miasteczku nieopodal Salzburga przyszły papież uczęszczał do seminarium św. Michała należącego do archidiecezji monachijskiej. Księża Joseph Ratzinger i jego brat Georg odprawili w Traunstein 8 lipca 1951 r. swoją prymicyjną Mszę św. Święcenia kapłańskie otrzymali 29 czerwca 1951 r. w katedrze Matki Bożej we Fryzyndze.

Starszy brat Benedykta XVI, ks. Georg Ratzinger nie przyjedzie do Rymu na “uroczystości z dwoma papieżami”. Jest niemal całkowicie niewidomy i ma problemy z chodzeniem. On także dokładnie pamięta dzień, w którym obaj bracia otrzymali święcenia kapłańskie: „To dzień, który ma szczególne znaczenie, zadecydował o całym naszym życiu” - powiedział w rozmowie z mediami niemieckimi. Swój jubileusz 65-lecia kapłaństwa będzie obchodzić w niewielkim kręgu bliskich w Ratyzbonie, gdzie obecnie mieszka.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:35, 28 Cze 2016 Powrót do góry

Benedykt XVI obchodzi 65 rocznicę święceń kapłańskich

Image

Franciszek i Benedykt XVI

Niezwykle wzruszająca była audiencja Franciszka dla Benedykta XVI z okazji 65. rocznicy jego święceń kapłańskich. Papież Senior przyjął je w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca 1951 r. we Fryzyndze. W audiencji, która miała miejsce w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego, wzięli udział również zaproszeni kardynałowie i inni goście.

W wygłoszonym przemówieniu Franciszek przypomniał to, co sam Benedykt napisał o kapłaństwie, przywołując słynną scenę z Ewangelii św. Jana, gdy Jezus trzykrotnie pyta Piotra o to, czy go kocha. Ojciec Święty mówił o „pogoni za ukochanym”, czego Papież Senior zawsze dawał świadectwo i tak czyni do dzisiaj. „Decydujące w naszych dniach – słonecznych czy deszczowych, jakiekolwiek są i cokolwiek ze sobą przynoszą – jest to, że Pan jest prawdziwie obecny, że Go pragniemy, że wewnętrznie jesteśmy blisko Niego, że Go kochamy, że rzeczywiście głęboko w Niego wierzymy, a wierząc prawdziwie Go kochamy” – mówił Papież.

Ponadto Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Benedykt XVI wpisuje się także w to, co jemu samemu jest bardzo bliskie: w ducha św. Franciszka z Asyżu.

„Wasza Świątobliwość nadal służy Kościołowi, nie przestaje naprawdę przyczyniać się z mocą i mądrością do jego wzrostu. I czyni to z tego małego klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie, który, jak się w ten sposób okazuje, nie jest bynajmniej jednym z tych zapomnianych zakątków, w które dzisiejsza kultura odrzucania ma skłonność odsuwać ludzi, kiedy z wiekiem słabną ich siły. Wręcz przeciwnie! I proszę pozwolić to powiedzieć swojemu następcy, który wybrał sobie imię Franciszek! Bo droga duchowa św. Franciszka zaczęła się w kościele św. Damiana, ale prawdziwym miejscem, które ukochał, pulsującym sercem jego zakonu, w którym go założył i w którym oddał swe życie Bogu, była Porcjunkula, «maleńka cząstka», zakątek przy Matce Kościoła. Przy Maryi, którą – ze względu na Jej tak mocną wiarę oraz Jej życie tak całkowicie wyrażające miłość i prowadzone w miłości z Panem – wszystkie pokolenia będą zwać błogosławioną. W ten sposób Opatrzność zechciała, byś ty, drogi Współbracie, doszedł do miejsca tak szczególnie franciszkańskiego, skąd emanuje pogoda ducha, pokój, zaufanie, dojrzałość, wiara, oddanie i lojalność, które są dla mnie tak cenne, dając siłę mnie samemu i całemu Kościołowi” – powiedział Papież.

Podczas audiencji słowa wdzięczności skierowali do Benedykta XVI także prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller i dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Na koniec głos zabrał sam jubilat. Dziękując w spontanicznych słowach Franciszkowi i pozostałym przedmówcom nawiązał m.in. do pewnego szczegółu z dnia jego święceń kapłańskich.

„65 lat temu jeden z braci wyświęconych ze mną zdecydował się napisać na swoim pamiątkowym obrazku prymicyjnym prócz nazwiska i daty tylko jedno słowo po grecku: «Eucharistomen», będąc przekonany, że to słowo w jego wielu wymiarach wyraża już wszystko, co można powiedzieć w takiej chwili. «Eucharistomen» oznacza ludzką wdzięczność. Dziękuję wszystkim. Dziękuję szczególnie tobie, Ojcze Święty. Twoja dobroć, od pierwszej chwili po wyborze, w każdym momencie mojego życia tutaj robi na mnie wrażenie. Naprawdę prowadzi mnie wewnętrznie bardziej niż do Ogrodów Watykańskich z ich pięknem. To twoja dobroć jest miejscem, gdzie mieszkam. Czuję się chroniony. Dziękuję także za słowa podziękowania, za wszystko. I mamy nadzieję, że będziesz mógł iść dalej z nami wszystkimi tą drogą Bożego Miłosierdzia, wskazując drogę Jezusa, drogę do Jezusa, do Boga” – powiedział Benedykt XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:39, 28 Cze 2016 Powrót do góry

Benedykt XVI świętował 65-lecie święceń kapłańskich

Image

Na umiłowanie Boga przenikające całą posługę Benedykta XVI zwrócił uwagę papież Franciszek podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich papieża - seniora w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Papież senior w spontanicznym wystąpieniu podkreślił, że istotą misji chrześcijan jest pomoc w przeistoczeniu świata, aby nie był światem śmierci, lecz życia, światem, w którym miłość zwyciężyła śmierć. Uroczystość zorganizowała Fundacja Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:50, 28 Cze 2016 Powrót do góry

65. rocznica święceń kapłańskich papieża-seniora Benedykta XVI. Co z tej okazji powiedział papież Franciszek?

Image

(...)

Oto tekst przemówienia papieża Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

Wasza Świątobliwość, dziś świętujemy historię powołania, które zaczęło się przed 65 laty wraz z Twoimi święceniami kapłańskimi, które miały miejsce w katedrze we Fryzyndze 29 czerwca 1951 roku. Ale co jest podstawową nutą, która przenika tę długą historię, i która od samego początku aż do dzisiaj coraz bardziej dominuje?

W jednej z wielu pięknych kart, które poświęciłeś kapłaństwu, Wasza Świątobliwość podkreśla, że w godzinie definitywnego powołania Szymona Jezus, patrząc na niego, zadał jemu tylko jedno pytanie: „Czy Mnie kochasz?”. Jakże to piękne i prawdziwe! Mówisz nam bowiem, że to właśnie tutaj, na tym „czy Mnie kochasz?” Pan buduje pasienie owiec, bowiem tylko jeśli istnieje miłość do Pana, to może On paść poprzez przez nas: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 15-19). To właśnie jest nuta, która dominuje całe życie poświęcone posłudze kapłańskiej i prawdziwej teologii, którą nieprzypadkowo Wasza Świątobliwość określił jako „poszukiwanie umiłowanego”. O tym zawsze świadczyłeś i świadczysz także i dziś: iż rzeczą decydującą w naszych dniach – czy to słonecznych czy też deszczowych – tą z którą przychodzi także cała reszta, jest to, aby Pan był prawdziwie obecny, abyśmy Go pragnęli, abyśmy byli wewnętrznie jemu bliscy, abyśmy Go miłowali, abyśmy w Niego autentycznie głęboko wierzyli, a wierząc prawdziwie miłowali. To miłowanie prawdziwie wypełnia nasze serce, ta wiara sprawia, że chodzimy bezpiecznie po wodzie, nawet pośród burzy, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Piotra. Owo miłowanie i ta wiara jest tym, co pozwala nam patrzeć w przyszłość, nie z lękiem lub nostalgią, ale z radością, także w zaawansowanych już latach naszego życia. I pozwalam sobie dodać, że od Ciebie wypływa także zdrowe i radosne poczucie humoru.

Zatem żyjąc właśnie i świadcząc dzisiaj w sposób tak intensywny i jasny o tym jedynym co jest naprawdę decydujące - mieć oczy i serce zwrócone ku Bogu - Wasza Świątobliwość nadal służy Kościołowi, nie przestaje naprawdę wnosić swego wkładu z siłą i mądrością dla jego rozwoju. Wasza Świątobliwość czyni to z tego małego klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie, który okazuje się w ten sposób czymś zupełnie innym od tych wielu zapomnianych zakątków, do których dzisiejsza kultura odrzucenia skłonna jest odsyłać ludzi, kiedy wraz z wiekiem, ubywa im sił. Jest wręcz przeciwnie; a to pozwala aby powiedział to dobitnie następca Waszej Świątobliwości, który postanowił przybrać imię Franciszka! Ponieważ droga duchowa świętego Franciszka zaczęła się w San Damiano, ale prawdziwym miejscem umiłowanym, pulsującym sercem Zakonu, gdzie go założył i gdzie w końcu oddał życie Bogu była Porcjunkula, „mały fragment”, zaułek w pobliżu Matki Kościoła; blisko Maryi, którą ze względu na jej wiarę tak mocną i e życie tak całkowicie miłością i w miłości z Panem, wszystkie pokolenia będą nazywać błogosławioną. W ten sposób Opatrzność chciała, abyś ty, drogi Współbracie, doszedł do miejsca, by tak rzec w pełnym tego słowa znaczenia „franciszkańskiego”, z którego emanuje spokój, pokój, moc, zaufanie, dojrzałość, wiara, oddanie i wierność, które tak wiele mi czynią dobrego i dają siłę mnie i całemu Kościołowi.

Życzenia, z którymi pragnę zakończyć są zatem życzeniami skierowanymi do Waszej Świątobliwości a jednocześnie do nas wszystkich i do całego Kościoła, aby Wasza Świątobliwość mógł nadal odczuć rękę miłosiernego Boga, który Ciebie wspiera, abyś mógł doświadczać i świadczyć nam o miłości Boga; abyś wraz z Piotrem i Pawłem, mógł nadal cieszyć się z wielką radością idąc ku celowi wiary (por. 1 P 1, 8-9; 2 Tm 4)!


Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:13, 28 Cze 2016 Powrót do góry

Spontaniczne przemówienie Benedykta XVI

Image

więcej zdjęć tu:
[link widoczny dla zalogowanych]


Honoring Pope Benedict - (krótki filmik)
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=ziw57fuQtu4



W swoim spontanicznym wystąpieniu podczas uroczystości 65-lecia święceń kapłańskich w Watykanie Benedykt XVI podziękował papieżowi Franciszkowi, kardynałom Angelo Sodano i Gerhardowi Müllerowi za skierowane do niego słowa.

Papież-senior podkreślił, że istotą misji chrześcijan jest pomoc w przeistoczeniu świata, aby nie był światem śmierci, lecz życia, światem w którym miłość zwyciężyła śmierć

Oto słowa papieża-seniora w tłumaczeniu na język polski:

Ojcze Święty, drodzy bracia,

Przed 65 laty jeden ze współbraci, wyświęcony wraz ze mną postanowił napisać na obrazku pamiątkowym z okazji prymicji, obok nazwisk i dat jedno słowo po grecku: "eucharistomen", przekonany, że w tym słowie, z jego wieloma wymiarami zawarte jest wszystko, co można powiedzieć w tej chwili. Eucharistomen – wyraża ludzkie podziękowanie, podziękowanie wszystkim. Dziękuję przede wszystkim Tobie, Ojcze Święty. Twoja dobroć, od pierwszej chwili po wyborze, w każdej chwili mojego życia tutaj, porusza mną wewnętrznie. Bardziej niż w Ogrodach Watykańskich z całym ich pięknem, czuję że dobroć Waszej Świątobliwości jest miejscem w którym przebywam: czuję się otoczony opieką. Dziękują także za wypowiedziane słowa podziękowania i za wszystko. Miejmy nadzieję, że Wasza Świątobliwość będzie mógł iść naprzód z nami wszystkimi na tej drodze Bożego miłosierdzia, ukazując drogę Jezusa, ku Bogu.

Dziękuję także waszej eminencji [kardynałowi Sodano] za słowa, które poruszyły moje serce. Cor ad cor loquitur [serce mówi do serca]. Eminencja przypomniał zarówno godzinę moich święceń kapłańskich, jak i moją wizytę w roku 2006 we Fryzyndze, gdzie to wszystko przeżyłem. Mogę tylko powiedzieć, że w ten sposób, w tych słowach zinterpretował Wasza Eminencja istotę mojej wizji życia kapłańskiego i mojego działania. Jestem wdzięczny Waszej Eminencji za więzy przyjaźni łączące nas od tak dawna. Mieszkamy tuż obok siebie i ta obecność jest namacalna.

Dziękuję kardynałowi Müllerowi za pracę, którą wykonuje by przedstawić moje teksty na temat kapłaństwa, w których staram się pomóc także współbraciom we wchodzeniu ciągle na nowo w tajemnicę, w której Pan powierza siebie w nasze ręce.

Eucharistomen - w tamtym momencie przyjaciel Berger chciał podkreślić nie tylko ludzkie dziękczynienie, ale rzecz jasna także słowo głębsze, które się skrywa, a które pojawia się w liturgii, w Piśmie Świętym, w słowach „gratias agens benedixit fregit deditque”[dzięki Tobie składając, błogosławił, łamał i rozdawał]. Eucharistomen odsyła nas to tej rzeczywistości dziękczynienia, do tego nowego wymiaru jaki dał Chrystus. W ten sposób przekształcił On w dziękczynienie a zatem w błogosławieństwo krzyż, cierpienie i całe zło świata, i w ten sposób substancjalnie przeistoczył On życie i świat, dał nam i daje każdego dnia chleb prawdziwego życia, który przewyższa świat dzięki mocy swej miłości.

Na końcu pragniemy włączyć się to podziękowanie Pana i w ten sposób otrzymać rzeczywiście nowość życia i pomóc w przeistoczeniu świata, aby nie był światem śmierci, lecz życia, światem w którym miłość zwyciężyła śmierć. Dziękuję wam wszystkim. Niech Pan nas wszystkich błogosławi. Dziękuję Ojcze Święty.


[link widoczny dla zalogowanych]


Krótki filmik jak Benedykt XVI mówi:

Address of Benedict XVI, on the 65th Anniversary of his Priestly Ordination 28 June 2016
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=yVlZle7WC0w
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:48, 01 Lip 2016 Powrót do góry

Serenada na cześć Benedykta XVI

Image

Serenadą na cześć Benedykta XVI delegacja z Bawarii uczciła 65. rocznicę jego święceń kapłańskich. Podczas spotkania 29 czerwca wieczorem w Ogrodach Watykańskich papież senior wraz z grupą ponad 100 osób odśpiewał hymn Bawarii.

Goście przywieźli prezenty z jego ojczyzny: bawarskie piwo, gałązki kosodrzewiny a przede wszystkim pozdrowienia od starszego brata Benedykta XVI, ks. Georga Ratzingera, który rocznicę kapłaństwa swego brata i swoją obchodził w Ratyzbonie.

"Moje serce zawsze bije dla mojej ojczyzny" - powiedział wzruszony papież senior u progu klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, który od czasu ustąpienia z urzędu biskupa Rzymu w 2013 r. jest jego siedzibą. Powiedział, że życzyłby sobie bardzo, aby Niemcy dalej się rozwijały i byłym krajem, w którym "pięknie jest żyć i być człowiekiem".

W ponad godzinnym spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele władz miasta i okręgu Traunstein w Górnej Bawarii oraz strzelcy górscy, muzycy w strojach ludowych, którzy wykonali "Schuhplatter" - tradycyjny bawarski taniec ludowy, w którym mężczyźni klepią się po udach, kolanach i podeszwach butów.

Watykańska uroczystość z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich papieża seniora z udziałem jego następcy, Franciszka odbyła się 28 bm. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Ks. Joseph Ratzinger przyjął święcenia kapłańskie wraz ze swym bratem Georgiem 29 czerwca 1951 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa Monachium i Fryzyngi kard. Michaela von Faulhabera. Mszę prymicyjną odprawił 8. lipca w Traunstein, gdzie mieszkali jego rodzice.

[link widoczny dla zalogowanych]



Z okazji 65 rocznicy święceń kapłańskich Ojca seniora Benedykta XVI, Jego Rodacy z Bawarii dla Jubilata:

[link widoczny dla zalogowanych]


Smile
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)