Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież Franciszek obchodzi 77. urodziny. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:57, 18 Gru 2013 Powrót do góry

Urodzinowa Msza Franciszka

Image

Papież Franciszek obchodzi 77. urodziny. Dzień ten rozpoczął się tradycyjnie Mszą w kaplicy Domu św. Marty. W liturgii wzięli udział, wraz z personelem obsługującym ten konwikt, najbliżsi współpracownicy Papieża, w tym dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

W homilii Franciszek nawiązał do genealogii Jezusa, którą słyszymy w dzisiejszej Ewangelii. Stwierdził, że ten fragment Pisma Świętego ukazuje, jak Bóg jest stale obecny w naszym życiu.

„Ktoś kiedyś powiedział, że ten ustęp Ewangelii brzmi jak książka telefoniczna – powiedział Ojciec Święty. – Właśnie że nie! To coś zupełnie innego: ten fragment Ewangelii jest czystą historią z ważnym przesłaniem. To czysta historia, bo jak przypomina św. Leon Papież, Bóg posłał swojego Syna. A Jezus jest jednej natury z Bogiem Ojcem, ale też jednej natury z Matką, niewiastą. Dzięki tej współistotności z Matką Bóg stał się historią. Chciał się nią stać. Jest z nami, podjął wraz z nami wędrówkę”.

Dowodzi tego, jak wskazał Papież, pierwszy na liście owej genealogii – Abraham, człowiek powołany przez Boga do wyruszenia w drogę. Później byli następni: Izaak, Jakub, Juda... W ten sposób odbywała się wędrówka ludu przez dzieje, a wraz z ludem wędrował Bóg, bo tak chciał On „czynić z nami historię”. Jak zaznaczył Franciszek, w tej historii nie brakuje świętych, ale i grzeszników.

„I są to grzesznicy wysokiej klasy, którzy mocno nagrzeszyli – kontynuował Franciszek. – A Bóg czynił tę historię wraz z nimi. Z grzesznikami, którzy nie odpowiedzieli na wszystko, co Bóg dla nich przewidział. Pomyślmy o Salomonie, tak wielkim i mądrym, co skończył nie wiedząc nawet jak się biedaczek nazywa! Ale Bóg był z nim. To dopiero jest piękne! Bóg ma tę samą naturę co my, czyni z nami historię. Co więcej, gdy Bóg chce powiedzieć kim jest, mówi: «Ja jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba». Ale jakie jest Jego nazwisko? «Ja jestem Bogiem Abrahama, Izaaka, Jakuba, Pedra, Marietty, Armony, Marisy, Simona, wszystkich...». Od nas bierze nazwisko. Nazwiskiem Boga jest każdy z nas”.

„I tak piszemy tę historię łaski i grzechu, a za nami idzie Bóg” – mówił dalej Papież. To właśnie jest Jego wzruszająca pokora, cierpliwość, miłość, czułość... „Jego radością było dzielić swoje życie z nami. Księga Mądrości powiada, że radość Pana jest wśród synów ludzkich, jest z nami. W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem przychodzi myśl: jeśli On uczynił swoją historię z nami, jeśli wziął od nas swoje nazwisko, jeśli pozwolił, byśmy napisali Jego historię, pozwólmy przynajmniej, by to On napisał naszą historię. Na tym polega świętość: pozwolić, by Pan napisał nam naszą historię. I to niech będą życzenia na Boże Narodzenie dla nas wszystkich”.

Życzeń, ale tym razem urodzinowych dla Franciszka, nie zabrakło po zakończeniu liturgii. Złożył je w imieniu najbliższych współpracowników Papieża sekretarz stanu abp Pietro Parolin. Wśród obecnych znalazł się również papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski, który przyprowadził na życzenia czterech swoich podopiecznych: bezdomnych koczujących w pobliżu Watykanu. Na papieskie urodziny zapowiedzieli się także piłkarze i działacze argentyńskiego klubu San Lorenzo, jednak, jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, zostaną oni przyjęci na jutrzejszej audiencji ogólnej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:39, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:43, 04 Gru 2014 Powrót do góry

W tym roku na 78 urodziny Franciszka też szykują prezent. Jaki?

Tango dla papieża. I to nie byle jakie

Image

W wywiadzie rzece pt. "Jezuita" papież Franciszek wyznał, że uwielbia narodowy taniec argentyński - tango. Z okazji 78. rocznicy urodzin papieża z Argentyny 17 grudnia w Rzymie 7 tys. tancerzy wykona jeden ze stylów tego tańca - "wielką milongę świata".

Wydarzenie będzie miało miejsce na położonym niedaleko od Watykanu placu Risorgimento i potrwa dwie godziny.

- Od władz miasta otrzymaliśmy już wszystkie niezbędne pozwolenia - powiedziała Cristina Camaroni, organizatorka wydarzenia. Wcześniej, przed południem 17 grudnia ok. 3 tys. tancerzy weźmie udział w środowej audiencji ogólnej w Watykanie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:41, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:29, 17 Gru 2014 Powrót do góry

7 tys. tancerzy zatańczyło tango na pl. św. Piotra. Powód? Urodziny papieża Franciszka

Był tort, była mate, były życzenia - Franciszek kończy dziś 78 lat. Miłą niespodziankę dla papieża, z pochodzenia Argentyńczyka, zrobili tancerze. Zatańczyli tango na placu Świętego Piotra. W mediach społecznościowych skrzyknęło się ponad 7 tysięcy ludzi.

Papież jedzie na audiencję generalną, aż tu nagle...


Image

Tysiące wiernych zebranych na ostatniej w tym roku audiencji generalnej pozdrawiały papieża Franciszka z okazji jego przypadających dziś 78. urodzin. Życzenia złożono mu w kilku językach, także po polsku. Papież zdmuchnął świeczki na torcie, który na plac św. Piotra przynieśli argentyńscy księża. Ale i tak największą niespodziankę zrobili papieżowi tancerze tanga.

Video:

[link widoczny dla zalogowanych]



Największa milonga świata dla papieża Franciszka
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:46, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:48, 17 Gru 2014 Powrót do góry

Informacja za stroną RW:

78 urodziny Papieża Franciszka

Image

Dziś przypadają 78. urodziny Ojca Świętego. Nie zapomnieli o tym uczestnicy środowej audiencji, którzy na trasie papieskiego przejazdu po placu św. Piotra składali mu życzenia. Nie obyło się bez prezentów, w tym urodzinowego tortu, na którym Papież zdmuchnął świeczki. W nietypowy sposób papieskie urodziny uczcili miłośnicy tanga. Za pośrednictwem mediów społecznościowych umówili się dziś na środowej audiencji i dedykowali Franciszkowi taniec.

Spośród wielu życzeń, które napłynęły do Watykanu, warto wspomnieć o słowach patriarchy Bartłomieja, bo świadczą one o bardzo dobrych braterskich relacjach między zwierzchnikami obu Kościołów. „Ad multos annos – wielu lat” – powiedział po łacinie prawosławny patriarcha już wczoraj we włoskim instytucie kultury w Stambule. „Bardzo kochamy Franciszka i bardzo go potrzebujemy” – dodał Bartłomiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:48, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:46, 17 Gru 2015 Powrót do góry

Papież Franciszek kończy 79 lat. Życzenia przyjmował już wczoraj

Image

W wiązku z przypadającymi dziś 79. urodzinami papież Franciszek przyjmował życzenia już podczas wczorajszej audiencji generalnej.

Na początku audiencji na placu św. Piotra urodzinowy tort z bitą śmietaną wręczyła papieżowi meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki, a zgromadzeni wierni życzyli Franciszkowi „wszystkiego najlepszego”.

Nie wiadomo, w jaki sposób papież będzie obchodził swoje 79. urodziny. W ubiegłym roku tysiące osób zgromadzonych przed placem św. Piotra zatańczyły Franciszkowi urodzinowe tango. Z tej okazji papież podarował bezdomnym 300 śpiworów. Przed dwoma laty w dniu swoich urodzin zjadł śniadanie w towarzystwie bezdomnych.

Papież Franciszek, Jorge Maria Bergoglio, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:53, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:58, 17 Gru 2019 Powrót do góry

Urodziny papieża Franciszka. Kończy dziś 83 lata

Image

Papież Franciszek obchodzi dzisiaj – 17 grudnia – 83. rocznicę urodzin. Po raz siódmy Jorge Mario Bergoglio obchodzi swe urodziny jako Następca św. Piotra i biskup Rzymu. Bez wątpienia przez wiele dni będą docierały do Watykanu życzenia z różnych stron świata, od przywódców państw i rządów, osobistości religijnych, świata nauki, sztuki i oczywiście tysięcy zwykłych ludzi i wiernych.

Jak zaznacza watykański portal Vatican News grudzień to ważny miesiąc dla papieża Franciszka, który 13 grudnia świętował 50 lat kapłaństwa, dziś 83. rocznicę urodzin, a w uroczystość Narodzenia Pańskiego, 25 grudnia, przypadnie 83 rocznica jego chrztu św. Ta ostatnia data ma podwójną i głęboką wartość, do której Jorge Mario Bergoglio był zawsze mocno przywiązany, gdyż przyjście w świat Jezusa zbiega się z jego osobistymi “narodzinami” jako chrześcijanina.

Mimo wieku Franciszek niestrudzenie i z pełną energią głosi Ewangelię a cały świat, nie tylko katolicki, darzy go ogromną sympatią. Z okazji rocznicy urodzin na jego adres przychodzi tysiące maili z życzeniami a wśród nich listy dzieci. Swoją sympatią dla papieża Bergoglio dzielą się miliony ludzi w sieciach społecznościowych. Jedną z pierwszych osób, które złożyły życzenia był jego poprzednik Benedykt XVI. Na pewno jednym z najbardziej cennych darów dla niego jest modlitwa w jego intencji, o którą prosi przy każdej okazji.

Podobnie jak w poprzednich latach, w Watykanie nie oczekuje się niczego specjalnego. Będzie to dzień podobny do wielu innych: dzień pracy i modlitwy. Prawdopodobnie do Domu św. Marty, gdzie mieszka papież Bergoglio, dotrą liczne torty i masa słodyczy, za którymi przepada.

Franciszek zawsze obchodzi rocznicę swych urodzin z wielką prostotą i jak powiedział kiedyś, w tym dniu jego myśli “ulatują” do jego kochanych rodziców (Reginy Maria i Mario José), babci Rosy, braci (Oscara, Marty i Alberto). Z pośród rodzeństwa żyje siostra Maria Elena, ma 70 lat, mieszka w Buenos Aires i nigdy nie odwiedziła go w Watykanie. Przed wielu laty towarzyszyła mu w podróży do Rzymu, kiedy arcybiskup Bergoglio otrzymał kardynalski biret.

Swoje 81. urodziny Franciszek obchodził z dziećmi z Przychodni Pediatrycznej św. Marty w Watykanie, które przyjął prywatnie w Auli Pawła VI. Z kolei 80 rocznicę urodzin spędził z bezdomnymi, których zaprosił na śniadanie do Domu św. Marty, po czym odprawił Mszę św. wraz z kardynałami. W 2015 r. świętował z dziećmi z Akcji Katolickiej. W 2014 r. podczas audiencji generalnej kilkuset tancerzy zatańczyło dla papieża tango. W 2013 r. zaprosił kilku bezdomnych na Mszę w Domu św. Marty, po czym zjadł z nimi śniadanie.

Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego – nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.

13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Córdoby Ramóna José Castellano (1903-79), po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W tym czasie wyjeżdżał również kilkakrotnie na dłuższe lub krótsze pobyty do Niemiec. W latach 1980-86 był rektorem w San Miguel.

20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa “Miserando atque eligendo” (z łac. Spojrzał z miłosierdziem i wybrał).

3 czerwca 1997 Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 mianował go arcybiskupem metropolitą stolicy Argentyny. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w tym kraju, niemających własnego biskupa.

Na konsystorzu 21 lutego 2001 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina. Jako biskup i kardynał hierarcha argentyński uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 2005-11 przez dwie 3-letnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, przy czym – jak się później okazało – już wówczas był jednym z najpoważniejszych kandydatów na następcę Jana Pawła II. To, co nie doszło do skutku wtedy, stało się rzeczywistością na następnym konklawe – w dniach 12-13 marca 2013, które wybrało go nowym biskupem Rzymu. Uroczyste objęcie urzędu nastąpiło 19 tegoż miesiąca.

Argentyńczyk jako pierwszy papież przyjął imię Franciszek i jest również pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym, a zarazem pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia. Poprzednim biskupem Rzymu, który wcześniej należał do jakiegoś zakonu, był kameduła Grzegorz XVI (żył w latach 1765-1846, papieżem był od 1831).

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)