Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Wielki imam Al Azhar zaproszony do Watykanu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:25, 20 Lut 2016 Powrót do góry

Po pięcioletniej przerwie Uniwersytet al-Azhar w Kairze oficjalnie wznowił dialog ze Stolicą Apostolską, jest o tym tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/muzulmanie-bezterminowo-zamrozili-dialog-z-watykanem,5594-15.html#69026

Dziś przeczytałam:Wielki imam Al Azhar zaproszony do Watykanu

Image

Wielki imam Al Azhar

Wielki imam kairskiego uniwersytetu Al Azhar, najwyższego autorytetu muzułmanów sunnitów, został zaproszony do Watykanu. Potwierdził to sam Papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Meksyku. „Chcę się z nim spotkać, a wiem, że byłby on z tego zadowolony” – powiedział Franciszek, nawiązując do niedawnej wizyty w Kairze sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego biskupa nominata Miguela Angela Ayuso Guixota MCCI. Ten hiszpański kombonianin został 29 stycznia b.r. wyniesiony do godności biskupiej.

Biskupa Ayuso, któremu towarzyszył nuncjusz apostolski w Egipcie abp Bruno Musarò, przyjął 16 stycznia Abbas Shuman, zastępca wielkiego imama uniwersytetu Al Azhar. Jak czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, „spotkanie odbyło się w atmosferze bardzo serdecznej. Rozmawiano o konieczności wznowienia dialogu między obu instytucjami, jak tego pragnie Papież Franciszek, jak też wiele osób dobrej woli. Uzgodniono, że ważne jest kontynuować ten dialog i nasilić go dla dobra ludzkości”. Komunikat informuje, że sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przekazał list jej przewodniczącego. Kard. Jean-Louis Tauran wyraża gotowość przyjęcia wielkiego imama tej prestiżowej uczelni Ahmada Muhammada al-Tayyeb i towarzyszenia mu oficjalnie podczas audiencji u Ojca Świętego.

Dodajmy, że kard. Taurana i bp. Ayuso, którzy kierują Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego, Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prywatnej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:57, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:11, 19 Maj 2016 Powrót do góry

Papież przyjmie wielkiego imama Al Azhar

Image

Papież przyjmie wielkiego imama Al Azhar

W poniedziałek Papież Franciszek przyjmie na audiencji wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Al Azhar. Jest on najwyższym autorytetem muzułmanów sunnitów. Ahmad Muhammad al-Tayyeb przybędzie do Watykanu za zaproszenie Ojca Świętego.

Ta prestiżowa uczelnia muzułmańska w styczniu 2011 r. bezterminowo zawiesiła dialog ze Stolicą Apostolską. Władze uniwersytetu uzasadniały to wielokrotnymi wypowiedziami Benedykta XVI krytycznymi wobec islamu, zwłaszcza po krwawym zamachu na katedrę koptyjską w Kairze 31 grudnia 2010 r. Według przedstawicieli al-Azharu słowa Papieża godziły w islam, poza tym obciążał on – ich zdaniem niesprawiedliwie – muzułmanów odpowiedzialnością za prześladowania na Bliskim Wschodzie wyznawców innych religii.

Spotkanie Franciszka z wielkim imamem poprzedziła niedawna wizyta na tym kairskim uniwersytecie sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Uzgodniono, że ważne jest kontynuować dialog i nasilić go dla dobra ludzkości.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:58, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:20, 24 Maj 2016 Powrót do góry

Papież Franciszek przyjął wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


- To spotkanie jest przesłaniem - powiedział papież Franciszek przyjmując w poniedziałek w Watykanie wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar, szejka Ahmed al-Tayyeba. „Serdeczna rozmowa” trwała około 30 minut i odbyła się w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim.

Franciszek podarował imamowi egzemplarz swej encykliki „Laudato si’” oraz medal, przedstawiający drzewo oliwne - symbol pokoju. Spotkanie zakończył wzajemny uścisk obu rozmówców.

Następnie zebrały się dwie delegacje: uniwersytetu Al-Azhar (ośmioosobowa, z udziałem ambasadora Egiptu, akredytowanego w Watykanie) oraz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, z jej przewodniczącym, kard. Jeanem-Louisem Tauranem na czele.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi poinformował, że papież i wielki imam podkreślili wielkie znaczenie tego spotkania w ramach dialogu między Kościołem katolickim i islamem. Skupili się następnie na wspólnym zaangażowaniu zwierzchników i wiernych wielkich religii na rzecz pokoju na świecie, na odrzuceniu przemocy i terroryzmu, na sytuacji chrześcijan w kontekście konfliktów i napięć na Bliskim Wschodzie oraz ich ochronie.

W lutym prał. Miguel Àngel Ayuso Guixot, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Egipcie, abp Bruno Musarò, odwiedził al-Azhar. Przekazał wówczas wielkiemu imamowi list od przewodniczącego Rady, kard. Jeana-Louisa Taurana, w którym purpurat wyraził gotowość do przyjęcia al-Tayyeba i towarzyszenia mu podczas audiencji u papieża.

Na początku 2011 r. ta wyższa uczelnia islamska zerwała istniejące od 1998 r. regularne kontakty ze Stolicą Apostolską po tym, jak po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz niedostateczną ochronę chrześcijańskich miejsc kultu.

Watykan wielokrotnie okazywał gotowość wznowienia rozmów. Ostatnio co pewien czas dochodziło do spotkań z przedstawicielami Al-Azharu, ale nie było to jeszcze formalne wznowienie regularnych kontaktów.

W czerwcu br. al-Tayyeb oświadczył, że zawieszony w 2011 r. dialog między Watykanem i uniwersytetem Al-Azhar został „reaktywowany” przez stronę islamską. Było to możliwe dzięki okazywaniu przez papieża Franciszka wielkiego szacunku wobec innych religii, powiedział imam w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. - Gdyby teraz Watykan uczynił jeden krok, my uczynimy dziesięć w jego kierunku - zapowiedział al-Tayyeb.

Od wielu miesięcy Al-Azhar opowiada się przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) i wszystkim, którzy usprawiedliwiają przemoc słowami Koranu. Szejk al-Tayyeb potępił dokonane przez IS egzekucje na pilocie, którego spalono żywcem i na 13 koptach ściętych w Libii.

W listopadzie zastępca al-Tayyeba, Abbas Shoman oświadczył, że konieczna jest walka ideologiczna z IS. Powinna ona obejmować kształcenie umiarkowanych imamów, którzy powstrzymają skrajne interpretacje Koranu. Zasugerował, by otworzyć we Francji ośrodek edukacyjny dla imamów, który przeciwstawiałby się literalnej i salafickiej wizji islamu, typowej dla dżihadystów. Dodał jednocześnie, że wykładowcy tego ośrodka musieliby być chronieni przed ekstremistami.

Uniwersytet Al-Azhar w Kairze jest najwyższym autorytetem dla wyznawców sunnickiej wersji islamu.

Już samo spotkanie papieża z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu al-Azhar było ważnym przesłaniem zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan. Nie mówiono o przeszłości, ale wyrażono pragnienie wznowienia na nowo wzajemnego dialogu. Tak audiencję Franciszka dla Ahmada Muhammada al-Tayyeba komentuje kard. Jean-Louis Tauran. Z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wielki imam rozmawiał zaraz po spotkaniu z papieżem.

„Spotkanie przebiegło w atmosferze wielkiej przyjaźni. Nie było mowy o przeszłości, nie wracano do Ratyzbony, rozmawiano o dniu dzisiejszym i przyszłości. Nasi partnerzy ze swej strony potwierdzili żywe pragnienie rozpoczęcia na nowo dialogu. Jeśli przywrócona zostanie także komisja z 1998 r., będzie to oznaczało zintensyfikowanie wzajemnych kontaktów. Osiągnięto więc ważny cel, a wszystko w naprawdę dobrej atmosferze, na którą ja osobiście zbytnio nie liczyłem – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Tauran. - Mówiono o zaangażowaniu na rzecz budowania pokoju na świecie i o konieczności odrzucenia przemocy stosowanej w imię religii. Jesteśmy świadomi tego, że już samo nasze spotkanie jest przesłaniem zarówno dla muzułmanów, jak i chrześcijan, szczególnie tych żyjących na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy przekonani, że także z uniwersytetu al-Azhar, gdzie formuje się większość sunnickich imamów, musi płynąć przesłanie wzywające do budowania społeczeństwa nie na przemocy, ale na dialogu i otwartości na drugiego. Trzeba pamiętać, że terroryzm niestety osłabił nasze wzajemne wysiłki na rzecz budowania dialogu. Jest to ewidentne, a stąd wynika jeszcze większe zadanie dla edukacji, która musi być remedium na ignorancję”.

[link widoczny dla zalogowanych]Kard: Tauran: to było spotkanie-przesłanie

Image

Już samo spotkanie Papieża z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al Azhar było ważnym przesłaniem zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan. Nie mówiono o przeszłości, ale wyrażono pragnienie wznowienia na nowo wzajemnego dialogu. Tak audiencję Franciszka dla Ahmada Muhammada al-Tayyeba komentuje kard. Jean-Louis Tauran. Z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wielki imam rozmawiał zaraz po spotkaniu z Papieżem.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 0:05, 08 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:38, 24 Maj 2016 Powrót do góry

Papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar

Image

Papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar

Na prywatnej audiencji Franciszek przyjął prof. Ahmada Muhammada al-Tayyeba, rektora uniwersytetu Al-Azhar w Kairze i wielkiego imama tamtejszego meczetu. Z punktu widzenia dialogu między chrześcijańsko-muzułmańskiego było to spotkanie wielkiej wagi. Prof. al-Tayyeb jest bowiem niekwestionowanym autorytetem sunnickiego prawodawstwa, a sam uniwersytet Al-Azhar uznaje się za najważniejszy ośrodek teologiczny islamu sunnickiego.

Jak poinformował watykański rzecznik prasowy, audiencja odbyła się w bardzo serdecznej atmosferze i trwała ok. 30 min. Obaj rozmówcy zwrócili uwagę na wielkie znaczenie tego spotkania w kontekście dialogu między Kościołem katolickim a islamem. Następnie podjęli problemy wspólnego zaangażowania duchownych i wiernych obydwu religii na rzecz pokoju w świecie, odrzucenia przemocy i terroryzmu, sytuacji chrześcijan w kontekście konfliktów i napięć na Bliskim Wschodzie oraz ich ochrony.

Po audiencji u Papieża Ahmad Muhammad al-Tayyeb spotkał się także z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauranem.

„Dzisiejsze spotkanie imama Al-Azhar z Franciszkiem jest bardzo ważne dla wznowienia dialogu między chrześcijanami a muzułmanami oraz podjęcia działań na rzecz odprężenia i pokoju w świecie” – powiedział rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie. Samo wydarzenie określił jako historyczne. „My, egipscy chrześcijanie, jesteśmy zadowoleni z tego spotkania, które było od tak dawna oczekiwane” – podkreślił ks. Rafic Greiche.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 0:06, 08 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:22, 13 Lip 2016 Powrót do góry

Watykan rozpoczyna dialog z sunnickim Uniwersytetem w Kairze

Image

(...)

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/muzulmanie-gotowi-do-dialogu-z-papiezem-franciszkiem,9394.html#72015


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 0:08, 08 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)