Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Muzułmanie gotowi do dialogu z Papieżem Franciszkiem Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:27, 22 Mar 2013 Powrót do góry

Muzułmanie gotowi do dialogu z Papieżem Franciszkiem

Image

„Razem z Papieżem Franciszkiem chcemy otworzyć nową kartę w naszych stosunkach – powiedział Yusuf Al-Quaradawi, przewodniczący Międzynarodowej Unii Uczonych Muzułmańskich. – Chcemy współpracować w krzewieniu wartości moralnych. Razem możemy się sprzeciwić niesprawiedliwości, korupcji i przemocy uderzającej w ludzką godność” – dodał Al-Quaradawi.

Unia w swoim oficjalnym stanowisku wyraziła gotowość do współpracy z Watykanem po wyborze nowego Papieża. Ten gest oznacza także chęć nawiązania relacji z Ojcem Świętym po tym, jak zostały one zerwane za pontyfikatu Benedykta XVI po jego wykładzie w Ratyzbonie.

Warto dodać, że słowa o współpracy padły także ze strony innego ważnego ośrodka muzułmańskiego, zresztą głównego sprawcę konfliktu wokół Ratyzbony. Chodzi o kairski uniwersytet Al Azhar, którego wielki imam wystosował do Papieża Franciszka specjalny telegram gratulacyjny.

Ahmed el Tayyeb pisze w nim o potrzebie „świata pełnego współpracy i miłości, by zapewnić wspólne wartości, kładąc kres kulturze nienawiści i nierówności”. Gratulując „chrześcijanom Wschodu i Zachodu” wyboru nowego zwierzchnika muzułmański imam wyraża nadzieję, że nowy pontyfikat przyczyni się do otwarcia „nowej epoki, pozytywnej dla wszystkich narodów w zmieniającym się świecie, który potrzebuje stabilności i pokoju”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:24, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:07, 18 Kwi 2013 Powrót do góry

Papież otrzymał przesłanie od króla Arabii Saudyjskiej
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-otrzymal-przeslanie-od-krola-arabii-saudyjskiej,9595.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:31, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:10, 28 Kwi 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
Muzułmanie gotowi do dialogu z Papieżem Franciszkiem
(...)

I o czym dialogować? - Mój kraj nie pozwoli na utworzenie miejsc kultu dla nie-muzułmanów - powiedział saudyjski minister sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie zadane przez posłów w tej sprawie.

Nie będzie kościołów w Arabii Saudyjskiej

Biskupi z kilku krajów europejskich skrytykowali saudyjskiego ministra sprawiedliwości, Mohameda el-Eissi, który zapowiedział utrzymanie zakazu budowy kościołów oraz zakazu jakichkolwiek kultów niemuzułmańskich. Do zmiany polityki wobec wyznawców innych religii w tym kraju wezwała władze Arabii Saudyjskiej także Stolica Apostolska.

Podczas spotkania z europejskimi parlamentarzystami i członkami Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego saudyjski minister sprawiedliwości twierdził, że „kolebka muzułmańskich świętości nie pozwoli na utworzenie innych miejsc kultu”. - Mój kraj nie pozwoli na utworzenie miejsc kultu dla nie-muzułmanów - powiedział w odpowiedzi na pytanie zadane przez posłów w tej sprawie.

Oświadczenie to potwierdza wcześniejsze doniesienia, według których władze Arabii Saudyjskiej miały zamiar przywrócić zakazu budowy nie-muzułmańskich miejsc kultu w saudyjskich miastach, a także zakaz nie-islamskich praktyk religijnych. Władze krajuj od dawna są krytykowane ze względu na ich stanowisko w kwestii ograniczania wolności religijnej. Zakaz innych form kultu religijnego pochodzi z tradycji salafickiej, która zakazuje istnienia na Półwyspie Arabskim innych religii niż islam. Mimo tego inne kraje Półwyspu Arabskiego nie respektują tego prawa.

Niemieccy, rosyjscy i austriaccy biskupi mocno skrytykowali saudyjskiego muftiego Szeika Abdela Aziza al-Szejk, który wydał fatwę wzywającą do rozbiórki kościołów na Półwyspie Arabskim. Był to rzadki przypadek krytyki ze strony chrześcijańskich duchownych.

Kierujący się pragmatycznymi względami saudyjski monarcha Abdullah podjął szereg inicjatyw na rzecz wspierania dialogu między religiami. Jednak opór ze strony islamskich przywódców religijnych powoduje, że rygorystyczne stanowisko pozostaje bez zmian, mimo mieszkających w tym kraju licznych chrześcijańskich imigrantów.

[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:38, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:21, 09 Cze 2013 Powrót do góry

Islamski uniwersytet Al Azhar gotów do dialogu z Watykanem

Image

Kairski uniwersytet Al Azhar, najwyższy oficjalny autorytet muzułmanów sunnitów, gotów jest ponownie nawiązać relacje z Watykanem, przerwane podczas pontyfikatu Benedykta XVI. Chętnie też będzie gościć Ojca Świętego, jeżeli przybędzie z wizytą do Egiptu. Powiedział to w wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Messaggero doradca dyplomatyczny wielkiego imama tej uczelni Ahmeda Al-Tayyeba.

Mahmoud Abdel Gawad podkreślił, że nowy Papież jest dobrze widziany w świecie islamu, który oczekuje teraz dalszych kroków z jego strony. Bardzo pozytywnie oceniono tam fakt, że w Wielki Czwartek Franciszek w rzymskim zakładzie karnym umył też nogi więzionej tam muzułmance – stwierdził doradca wielkiego imama z Al Azhar. Równocześnie jednak wyklucza on możliwość udziału tej uczelni w dialogu zwierzchników trzech religii monoteistycznych z udziałem Izraelczyków.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:42, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:56, 11 Cze 2013 Powrót do góry

Kard. Tauran: w relacjach z muzułmanami nie można przemilczać dyskryminacji chrześcijan przez wyznawców islamu

Image

Stolica Apostolska pozostaje zawsze otwarta na dialog z muzułmanami i to nie ona musi się otworzyć. Trzeba tego oczekiwać ze strony wyznawców islamu – zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w wywiadzie dla francuskiej agencji prasowej AFP. Kard. Jean-Louis Tauran odniósł się do tego, co powiedział niedawno doradca dyplomatyczny uniwersytetu Al Azhar w Kairze, najwyższego oficjalnego autorytetu sunnitów. Mahmoud Abdel Gawad w wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Messaggero oświadczył, że nowy Papież jest w świecie islamu lepiej widziany niż jego poprzednik i oczekuje się teraz jego dalszych kroków.

„To kairska uczelnia zawiesiła relacje z Watykanem, kiedy na początku 2011 r. Benedykt XVI zaapelował o ochronę chrześcijan po zamachu na kościół w Aleksandrii – przypomniał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. – Podejmowałem potem wiele prób kontaktu, ale na próżno. Problem nie jest nasz. Tymi, którzy zawiesili kontakty, są nasi przyjaciele muzułmanie. U nas drzwi są zawsze otwarte” – dodał francuski purpurat. Podkreślił, że w dialogu międzyreligijnym trzeba unikać dwuznaczności. Nie można przemilczać dyskryminacji chrześcijan w krajach o większości muzułmańskiej.

Kard. Tauran zwrócił uwagę na sytuację w Arabii Saudyjskiej, gdzie nie może istnieć żaden kościół, mimo iż król uważa się za zwolennika dialogu z innymi religiami. Innym przykładem są ataki islamistów z sekty Boko Haram w Nigerii. Szef watykańskiej dykasterii nazwał je „przemocą importowaną”. Wyraził też troskę o Liban, niegdyś model współistnienia chrześcijan z muzułmanami, a dziś cierpiący następstwa kryzysu syryjskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:43, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:03, 19 Wrz 2013 Powrót do góry

Papież zrobił pierwszy krok w kierunku pojednania z Al Azhar

Image

Papież wystosował przesłanie do Ahmeda Al-Tayyeba, wielkiego imama uniwersytetu Al Azhar w Kairze, najważniejszej instytucji naukowej dla muzułmanów sunnitów. Informuje o tym sam uniwersytet, podając, że Franciszek wyraża poszanowanie dla islamu i muzułmanów, a także pragnienie, by zabiegano o wzajemne zrozumienie między chrześcijanami i muzułmanami, z myślą o budowaniu pokoju i sprawiedliwości.

Papieskie przesłanie przekazał imamowi nuncjusz apostolski w Egipcie abp Jean-Paul Gobel, wraz z innym przesłaniem, jakie Franciszek już wcześniej wystosował do wszystkich muzułmanów z okazji zakończenia ramadanu. Przypomnijmy, że relacje Watykanu z Al Azhar zostały zerwane przed dwoma laty przez stronę muzułmańską po tym, jak Benedykt XVI wystąpił w obronie chrześcijan w Egipcie i na Bliskim Wschodzie po krwawym zamachu na koptyjską katedrę w Aleksandrii. Franciszek postanowił zatem uczynić pierwszy krok w kierunku pojednania.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:44, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:26, 03 Gru 2013 Powrót do góry

Kair: watykańska delegacja w uniwersytecie Al-Azhar

Image

Są szanse na odnowienie dialogu z uniwersytetem Al Azhar w Egipcie, stanowiącym najwyższy autorytet dla muzułmanów sunnitów. Relacje te zostały zerwane po tym, jak Benedykt XVI ujął się za chrześcijanami w Egipcie po zamachu na koptyjski kościół w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Muzułmańscy teolodzy mieli też mu za złe jego wykład w Ratyzbonie, gdzie mówił o przemocy w islamie. Dziś rano w uniwersytecie Al Azhar została przyjęta delegacja z Watykanu, na czele której stał sekretarz papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Angel Ayuso. O spotkaniu poinformował ks. Federico Lombardi SJ

„Było to spotkanie bardzo pozytywne i konstruktywne – powiedział watykański rzecznik. – Świadczy ono o gotowości przywrócenia pełnych relacji między uniwersytetem Al Azhar i Stolicą Apostolską. Spotkanie trwało 45 minut. Nie uczestniczył w nim wielki imam, lecz jego zastępca. Sekretarzowi Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego towarzyszył nuncjusz apostolski w Egipcie. Przekazano przesłanie przewodniczącego papieskiej rady kard. Taurana do wielkiego imama i uniwersytetu. Istnieją więc pozytywne i pełne nadziei perspektywy na przyszłość”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:46, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:43, 08 Gru 2014 Powrót do góry

Egipt: islamski uniwersytet Al-Azhar chce wznowić dialog z Watykanem

Image

Uniwersytet Al-Azhar w Egipcie skłonny jest do wznowienia dialogu ze Stolicą Apostolską. Ten najważniejszy ośrodek teologiczny islamu sunnickiego gotów jest to uczynić „w jakimkolwiek czasie i bez zastrzeżeń” – oświadczył zastępca wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Abbas Shuman. Stwierdził on, że trzeba się tylko porozumieć co do ram tego dialogu.

Al-Azhar zawiesił dialog ze Stolicą Apostolską w 2011 r. po tym, jak Benedykt XVI wziął w obronę tamtejszą mniejszość chrześcijańską po krwawym zamachu na koptyjską katedrę w Aleksandrii. Ówczesny papież mówił wówczas o „strategii przemocy, która wzięła na cel chrześcijan”.

W ubiegłym tygodniu na uniwersytecie Al-Azhar odbyła się międzynarodowa konferencja nt. ekstremizmu i terroryzmu. Jej przesłanie końcowe jednoznacznie stwierdza, że „atakowanie chrześcijan i wyznawców innych religii stanowi zdradę autentycznego nauczania islamu”. Wcześniej wielki imam tej uczelni zdecydowanie potępił „barbarzyńskie zbrodnie” dokonywane pod płaszczykiem „świętej religii” w Iraku i Syrii. Było to potępienie bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy tak wpływowa instytucja islamska wyraźnie stwierdziła, że teorie używane przez terrorystów dla usprawiedliwienia swej przemocy Koranem są wypaczeniem prawdziwego islamu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:47, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:18, 13 Lip 2016 Powrót do góry

Papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/wielki-imam-al-azhar-zaproszony-do-watykanu,14230.html#70920Watykan rozpoczyna dialog z sunnickim Uniwersytetem w Kairze

Watykan chce uzgodnić z sunnickim Uniwersytetem Al-Azhar w Kairze konkretne kroki zmierzające do wznowienia regularnej współpracy. W tym celu udał się do Egiptu wysokiej rangi reprezentant Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ayuso Guixot - poinformowało 12 lipca Radio Watykańskie podkreślając, że do wizyty dochodzi na wyraźne życzenie papieża Franciszka.

23 maja wielki imam Uniwersytetu, szejk Ahmed Mohammed al-Tayyeb, jako pierwszy wysokiej rangi duchowny z Al-Azhar został przyjęty przez papieża Franciszka w Watykanie. Podczas tego spotkania określonego przez Watykan jako historyczne papież i jego gość uzgodnili podjęcie na nowo dialogu zerwanego przed pięciu laty. Po spotkaniu z Franciszkiem al-Tayyeb stwierdził, że był to „właściwy krok we właściwym kierunku”.

Według informacji Watykanu bp Ayuso Guixot ma już dziś przeprowadzić pierwszą rozmowę z kierownikiem Centrum Dialogu przy Uniwersytecie Al-Azhar, Mahmoudem Hamdi Zakzoukiem. W spotkaniu będzie uczestniczył także nuncjusz apostolski w Egipcie, abp Bruno Musaro. Pochodzący z Hiszpanii Guixot jest doktorem dogmatyki i orientalistą. W latach 2006-2012 kierował Papieskim Instytutem Studiów Arabskich i Islamskich w Rzymie.

Rozpoczęta w 1998 roku wymiana teologiczna między kairskim Uniwersytetem Al-Azhar i Stolicą Apostolską została zerwana a początku 2011 r. przez uczelnię islamską po tym, jak po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz zażądał lepszej ochrony przed terrorem i przemocą dla chrześcijan koptyjskich.

W ub. roku al-Tayyeb oświadczył, że zawieszony w 2011 r. dialog między Watykanem i uniwersytetem Al-Azhar został „reaktywowany” przez stronę islamską. "Było to możliwe dzięki okazywaniu przez papieża Franciszka wielkiego szacunku wobec innych religii" - powiedział imam w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. "Gdyby teraz Watykan uczynił jeden krok, my uczynimy dziesięć w jego kierunku" - zadeklarował al-Tayyeb.

Uniwersytet Al-Azhar w Kairze jest najwyższym autorytetem dla wyznawców sunnickiego islamu oraz jednym z najważniejszych ośrodków naukowych i badawczych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:52, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:23, 15 Lip 2016 Powrót do góry

Dialog Watykan – Al Azhar będzie wznowiony jesienią

Image

Bp Miguel Angel Ayuso Guixota MCCI

Oficjalny dialog między Watykanem a kairskim uniwersytetem Al Azhar, będącym najwyższym autorytetem islamu sunnickiego, zostanie wznowiony już jesienią tego roku. Podjęty do po raz pierwszy przed 18 laty, w 1998 r., toczyć się on będzie zgodnie z zawartym wówczas porozumieniem – powiedział Radiu Watykańskiemu sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Bp Miguel Angel Ayuso Guixota MCCI był 13 lipca w Kairze, gdzie został przyjęty przez przedstawicieli tej muzułmańskiej uczelni. Przekazał pozdrowienia Ojca Świętego, który przyjął w maju w Watykanie jej wielkiego imama. Ustalił też termin i tematykę następnego spotkania, którym wznowiony zostanie dialog między uniwersytetem Al Azhar a watykańską dykasterią, której jest sekretarzem.

„Widzieliśmy, że ważne jest iść dalej, kierując się tym, co ustaliliśmy już w porozumieniach z 1998 r. Zgodnie z nimi staraliśmy się na tym spotkaniu – i będzie to kontynuowane na następnym pod koniec września czy na początku października – zastanowić się nad możliwością pogłębienia takich tematów jak edukacja, rodzina, młodzież, wkład wierzących na rzecz pokoju, rola kobiety i inne. Chodzi o to, by z jednej strony potępić nadużywanie religii, a z drugiej zaproponować te pozytywne wartości, które istnieją w naszych religiach. Pomagają nam one w przezwyciężaniu obecnych trudności. Jest dużo dobrej woli i wielkie pragnienie, by należąc do różnych tradycji religijnych współpracować jako wierzący w walce z ubóstwem poprzez tę solidarność w służbie człowiekowi. A zatem broniąc i wdrażając prawa człowieka i godność każdej istoty ludzkiej” – powiedział bp Ayuso.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:54, 07 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)