Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Męczennicy ekumeniczni, ekumenizm krwi ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:52, 31 Paź 2014 Powrót do góry

Papież do katolickich charyzmatyków o konieczności adorowania Boga i ekumenizmie dzisiejszych męczenników

Image

Tysiąc charyzmatyków z różnych stron świata przybyło dziś do Auli Pawła VI w Watykanie. Papież spotkał się tam z przedstawicielami międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Charyzmatycznych Wspólnot Przymierza (Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships). Zwracając się do nich, porównał życie duchowe do oddychania, które polega na wciąganiu powietrza i wydychaniu go.

„W modlitwie otrzymujemy nowe powietrze Ducha [Świętego], a «wydychając» je głosimy Jezusa Chrystusa wskrzeszonego przez tegoż Ducha – mówił Papież. – Nikt nie może żyć bez oddychania. To samo dotyczy chrześcijanina: bez wielbienia [Boga] i bez misji nie żyje on po chrześcijańsku. A z wielbieniem łączy się adoracja. Jednak o adoracji mówi się mało. Co się robi przy modlitwie? Prosi się Boga, dziękuje, wstawia za innymi. Ale trzeba też adorować Boga. To należy do tego oddychania: uwielbienie i adoracja. To Odnowa Charyzmatyczna przypomniała Kościołowi konieczność i znaczenie modlitwy uwielbienia. Kiedy mówi się o niej w Kościele, przychodzą na myśl charyzmatycy. Kiedy mówiłem o modlitwie uwielbienia podczas jednej z Mszy w Domu św. Marty, powiedziałem, że nie jest to tylko modlitwa charyzmatyków, ale całego Kościoła! Jest to uznanie królowania Boga nad nami i nad całym stworzeniem, wyrażone tańcem, muzyką i śpiewem”.

Franciszek wskazał też na potrzebę modlitwy wstawienniczej za prześladowanych dziś chrześcijan i o pokój na świecie. Przypomniał przy tym ekumeniczny charakter ruchu charyzmatycznego.

„Ekumenizm duchowy to razem się modlić i razem głosić, że Jezus jest Panem, oraz razem przychodzić z pomocą ubogim we wszystkich ich biedach. To trzeba robić i nie zapominać, że dziś krew Jezusa, przelewana przez Jego licznych chrześcijańskich męczenników w różnych częściach świata, wzywa nas do jedności. Dla prześladowców nie jesteśmy podzieleni, nie jesteśmy luteranami, prawosławnymi, ewangelikami, katolikami... Nie! Jesteśmy jedno! Dla prześladowców jesteśmy chrześcijanami! Ich więcej nie interesuje. To jest ekumenizm krwi, którego dzisiaj się doświadcza” – powiedział Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:29, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:53, 31 Paź 2014 Powrót do góry

Ekumenizm krwi? ekumeniczni święci? Ofiara życia jest największym świadectwem wiary, ale "męczennicy" niekatoliccy to też świadkowie wiary? Oddać życie za wiarę katolicką to męczeństwo, świętość, przepustka do nieba. Gdy prawosławny, protestant, czy nawet muzułmanin odda za swoją wiarę (wierzymy, że fałszywą) to jest męczennikiem? Ale ... jeszcze w 2011 roku kard. Koch mówił: męczennicy mogą być posiewem jedności chrześcijan

O ekumenizmie męczenników, który może stać się nowym przyczynkiem do pogłębienia jedności między wyznawcami Chrystusa, przypomniał kard. Kurt Koch. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano wymienił najważniejsze wyzwania dialogu ekumenicznego.

(...)


Kard. Koch: męczennicy mogą być posiewem jedności chrześcijan
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Jak widać ekumeniczny argument "męczenników" często się pojawia. Jan Paweł II też go używał, bo w powyższym artykule te słowa:


"Ekumenizm męczenników i świadków wiary jest najbardziej przekonujący ze wszystkich; chrześcijanom XXI wieku pokazuje on drogę do jedności." - jest to z homilii papieża Jana Pawła II.

Ekumenizm męczenników
Rozważanie przed modlitwą "Regina caeli" w dniu Ekumenicznego wspomnienia świadków wiary XX w. - Rzym 7.05.2000
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Tertio Millennio Adveniente
List apostolski Tertio Millennio Adveniente do biskupów, duchowieństwa i wiernych w związku z przygotowaniem Jubileuszu roku 2000. 10.11.1994
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ekumenizm męczenników obietnicą jedności
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Józef Majewski - Ekumenizm męczeństwa
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:00, 07 Cze 2022, w całości zmieniany 6 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:34, 19 Lis 2014 Powrót do góry

A co mówił wcześniej Benedykt XVI w temacie zielonoświątkowców? Poniżej cytat i link do wypowiedzi.

Teresa napisał:
Cytat:
Dziś głównym partnerem ekumenicznych relacji Kościoła powinni być zielonoświątkowcy. Są oni bowiem największym po katolikach wyznaniem chrześcijańskim. Słyną jednak ze swej antykatolickiej postawy. My z kolei musimy uważać, by nie przejmować od nich kontrowersyjnych metod ewangelizacji – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]



Z podróży papieża Benedykta XVI do Beninu, w czasie konferencji z dziennikarzami na pokładzie samolotu, w drugim z pytań była mowa o ekspansji wspólnot zielonoświątkowych na Czarnym Lądzie.

"(...) Papież zauważył, że wspólnoty te proponują wiarę łatwą i uproszczoną, włączając do niej niekiedy elementy zaczerpnięte z innych religii. Mają też dynamiczną liturgię, w której każdy może aktywnie uczestniczyć i wyrażać swoje odczucia. To wszystko decyduje o powodzeniu tych wspólnot. Katolicy nie mogą jednak naśladować zielonoświątkowców. Powinni się natomiast zastanowić, co zrobić, aby ożywić wiarę katolicką – powiedział Benedykt XVI.(...)"

[link widoczny dla zalogowanych]



Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:36, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:26, 26 Sty 2015 Powrót do góry

Koniec Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Image

Dobiega końca Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. [link widoczny dla zalogowanych] Rozważania do tegorocznego tygodnia przygotowali chrześcijanie z Brazylii. Zdaniem kard. Kurta Kocha, odpowiedzialnego w Watykanie za ekumenizm, jest to bardzo ważne. Chrześcijaństwo na tym kontynencie przechodzi bowiem gruntowną przemianę.

„W Ameryce Łacińskiej wiele się zmieniło pod względem ekumenicznym. W szybkim tempie rozrastają się wspólnoty zielonoświątkowe. To ważna zmiana. Pod względem liczebnym ruchy te są dziś największą po Kościele katolickim grupą wyznaniową. Nowością jest też wielkie otwarcie Papieża Franciszka na tych chrześcijan. Jest to bardzo ważne, bo wspólnoty te żywiły bardzo silne uprzedzenia względem Kościoła katolickiego i papiestwa w szczególności. Dziś osobiste spotkanie z Ojcem Świętym pomaga przezwyciężyć te uprzedzenia. Można więc powiedzieć, że Franciszek otwiera wiele drzwi, które do tej pory był zamknięte” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Koch.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:27, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:18, 27 Sty 2015 Powrót do góry

Papież na nieszporach w Bazylice św. Pawła za Murami o ekumenizmie krwi

Image

Świadectwo naszych współczesnych męczenników, należących do różnych wyznań chrześcijańskich, przypomniał Papież na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W homilii na ekumenicznych nieszporach, którym przewodniczył wczoraj wieczorem w Bazylice św. Pawła za Murami, nawiązał do jego tegorocznego hasła „Daj mi pić”, zaczerpniętego z rozmowy Pana Jezusa z Samarytanką (J 4, 7). Wyraził przekonanie, że „jedność chrześcijan nie będzie owocem subtelnych dyskusji teoretycznych, w których każdy będzie się starał przekonać innych o słuszności swoich poglądów. Syn Człowieczy przyjdzie i zastanie nas jeszcze pogrążonych w dyskusjach!” – powiedział Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że spotkanie z Chrystusem przemieniło Samarytankę w misjonarkę. Przywróciło jej sens i radość życia, dlatego pragnęła to przekazać. Obecnie bardzo wielu ludzi zmęczonych i spragnionych prosi nas chrześcijan, byśmy im dali pić.

„W powołaniu do tego, by być ewangelizatorami, wszystkie Kościoły i Wspólnoty kościelne znajdują obszar istotny dla bliższej współpracy – powiedział Franciszek. – By móc skutecznie wypełniać to zadanie, trzeba unikać zamykania się w swoim partykularyzmie czy ekskluzywizmie, a także narzucania uniformizmu według planów czysto ludzkich (por. adhortacja apostolska Evangelii gaudium, 131).Wspólne zaangażowanie w głoszeniu Ewangelii pozwala na przezwyciężanie wszelkich form prozelityzmu i pokusy rywalizacji. Wszyscy służymy jednej i tej samej Ewangelii! I w tej chwili modlitwy o jedność chciałbym przypomnieć naszych dzisiejszych męczenników. Dają oni świadectwo o Jezusie Chrystusie, a są prześladowani i zabijani dlatego, że są chrześcijanami, przy czym prześladowcy nie robią różnic między wyznaniami, do jakich oni należą. Są chrześcijanami i za to są prześladowani. To jest, bracia i siostry, ekumenizm krwi”.

W ekumenicznych nieszporach obok przedstawicieli chrześcijan innych wyznań obecnych we Włoszech wzięli też udział uczestnicy zakończonego w Rzymie ekumenicznego kongresu zakonników i zakonnic z różnych Kościołów. Nawiązując do ich obecności, Franciszek wskazał na znaczenie proroczego świadectwa osób konsekrowanych i ich dialogu dla sprawy jedności wyznawców Chrystusa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:22, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:44, 27 Sty 2015 Powrót do góry

Z Dzienniczka siostry Faustyny:

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:31, 10 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:59, 16 Lut 2015 Powrót do góry

Papież o ekumenizmie krwi męczenników

Image

Wiadomość o zamordowaniu w Libii 21 egipskich chrześcijan z Kościoła koptyjskiego bardzo dotknęła Papieża Franciszka. O jego głębokim poruszeniu świadczą słowa, jakie dodał w swoim ojczystym języku do przygotowanego już wcześniej przemówienia do delegacji kalwinistycznego Kościoła Szkocji z jego moderatorem.

„Dziś mogłem przeczytać o egzekucji tych 21 koptyjskich chrześcijan. Mówili tylko: «Jezu, pomóż mi!». Zostali zamordowani jedynie dlatego, że byli chrześcijanami. Brat moderator w swoim przemówieniu nawiązał do tego, co dzieje się w ziemi Jezusa. Krew naszych braci chrześcijan to świadectwo, które woła. Nieważne, czy to katolicy, prawosławni, Koptowie, luteranie: są chrześcijanami! A krew jest ta sama. Krew wyznaje Chrystusa. Przypominając tych braci, którzy ponieśli śmierć jedynie za wyznawanie Chrystusa, proszę, byśmy wzajemnie zachęcali się do dalszego kroczenia drogą tego ekumenizmu, który nam dodaje otuchy – ekumenizmu krwi. Męczennicy należą do wszystkich chrześcijan”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:18, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:44, 05 Lis 2015 Powrót do góry

Katolicy i anglikanie: mimo różnic łączy krew męczenników
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/katolicy-i-anglikanie-mimo-roznic-laczy-krew-meczennikow,13124.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:26, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:04, 01 Kwi 2016 Powrót do góry

Kard. Koch: ekumenizm to dla papieża spotkanie

Image

Jako „dyplomację spotkania” określił kard. Kurt Koch podejście papieża Franciszka do ekumenizmu. Papież stawia na ekumenizm przyjaźni i braterstwa, „w którym nie mówi się o innych, lecz spotyka się z nimi osobiście robiąc wspólnie krok do przodu”, powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR.

Papieża Franciszka charakteryzuje wola i życzenie spotkania oraz „gotowość do uczynienia wszelkich kroków, by wyjść naprzeciw partnerowi dialogu”, stwierdził kard. Koch. Zwrócił uwagę, że wyraźnie było to widać np. w listopadzie 2014 r. podczas lotu powrotnego ze Stambułu do Rzymu, kiedy papież powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom, że chciałby się spotkać z patriarchą Moskwy Cyrylem i dodał: „Niech tylko powie gdzie i kiedy, a ja przyjadę”.

Według kard. Kocha papież Franciszek jest przekonany, że krew nie powinna dzielić chrześcijan, lecz ich łączyć. „Krew męczenników jest nasieniem jedności chrześcijaństwa”, przypomniał watykański purpurat dodając, że „w tragedii i w cierpieniu ekumenizm krwi” jest fundamentem całego ruchu ekumenicznego. Dodał, że męczeństwo stało się dziś per se „ekumeniczne”, bowiem świadkowie krwi są we wszystkich wspólnotach kościelnych. „Chrześcijanie są prześladowani nie dlatego, że są luteranami, prawosławnymi, członkami wolnych Kościołów, czy też katolikami, a dlatego, że są chrześcijanami”, powiedział kard. Koch. Papież Franciszek powiedział mu kiedyś, że prześladowcy chrześcijan mają bardziej trafne wyobrażenie ekumenizmu, niż wielu chrześcijan, „ponieważ oni, szerzący przemoc, zrozumieli, że my, chrześcijanie, jesteśmy jednością”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że należy być niezwykle wdzięcznym prześladowanym chrześcijanom, gdyż oni „nawet za cenę życia” dali świadectwo wiary chrześcijańskiej. „W sposób szczególny wzruszyła mnie historia koptyjskich chrześcijan, którzy szli na ścięcie w Libii z imieniem Jezusa Chrystusa na ustach”, stwierdził kard. Koch dodając, że jest to „niezwykle mocne świadectwo”.

Pytany przez SIR o kwestię wspólnej dla chrześcijan daty świąt wielkanocnych kard. Koch powiedział, że osobiście jest „przekonany, że będziemy musieli dojść do wspólnej daty”, a przy dobrej woli wszystkich stron takie rozwiązanie jest osiągalne. Przypomniał jednocześnie, że życzenie wspólnej daty świąt wielkanocnych wyrażał także ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I i papież koptów, patriarcha Teodor II (Tawadros). Kard. Koch podkreślił, że uzgodnienie wspólnej daty najważniejszego święta chrześcijaństwa jest „niezwykle ważne”, a to ze względu na dwa istniejące obecnie kalendarze: juliański i gregoriański oraz na konieczność uwzględnienia żydowskich korzeni daty Wielkanocy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:26, 10 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:11, 11 Wrz 2016 Powrót do góry

Papież: uprzywilejowana droga ekumenizmu krwi

Image

Papież pragnie, aby refleksja nad męczeństwem, jako cenną spuścizną ewangeliczną wspólną wszystkim Kościołom, usposobiła nas do uznania uprzywilejowanej drogi ekumenizmu krwi, która ma pierwszeństwo przed wszelkimi przeciwieństwami i wzmacnia pielgrzymowanie ku jedności.

Czytamy o tym w telegramie, który kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin przesłał w imieniu Ojca Świętego uczestnikom 24. Międzynarodowego Spotkania Ekumenicznego Duchowości Prawosławnej na temat „Męczeństwa i komunii”, zorganizowanego przez Wspólnotę z Bose na północy Włoch.

Franciszek życzy uczestnikom, aby te dni analizy i refleksji stały się sposobną okazją do braterskiego spotkania, wymiany i szczerego dzielenia się, opartego na wspólnym słuchaniu Słowa Bożego oraz zgłębianiu tradycji duchowej Kościołów prawosławnych.

[link widoczny dla zalogowanych]



Papieski telegram z okazji Spotkania Ekumenicznego w Bose
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:26, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:15, 15 Paź 2016 Powrót do góry

Ojciec Święty do Christian World Communions: ekumenizm modlitwy i krwi

Image

Papież z przedstawicielami stowarzyszenia ekumenicznego Christian World Communions

Przed audiencją ogólną Franciszek spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia ekumenicznego Christian World Communions, zrzeszającego przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich różnych tradycji wyznaniowych.

Odpowiadając spontanicznie na gorące powitanie, Papież zwrócił uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze, że Jezus jest z nami. A po drugie, że Jezus idzie z nami tą samą drogą. W odniesieniu do tych dwóch spraw Ojciec Święty zadał przybyłym pytania: Czy jestem w stanie uwierzyć, że Jezus jest z nami? Czy jestem w stanie iść z innymi wspólną drogą razem, także z Jezusem? To bowiem jest, według Papieża, prawdziwy ekumenizm.

„Często myślimy, że działalność ekumeniczna dotyczy tylko teologów. Bo rzeczywiście jest ważne, by teologowie studiowali, dochodzili do porozumienia, jak też wyrażali to, w czym się nie zgadzamy. To jest bardzo ważne. Ale równocześnie ekumenizm czyni się w drodze. I to idąc z Jezusem. Nie z moim Jezusem przeciwko twojemu Jezusowi, lecz z naszym Jezusem. Droga jest prosta: pokonuje się ją modlitwą i pomocą innym. Modlić się razem. Ekumenizm modlitwy: jedni za drugich, a wszyscy o jedność. Dalej jest ekumenizm działania na rzecz tak wielu potrzebujących, tak wielu mężczyzn i kobiet, którzy dzisiaj cierpią niesprawiedliwość, wojny, te okropne rzeczy. Wszyscy razem musimy pomagać. Miłość względem bliźniego. To jest ekumenizm. To już jest jedność. Jedność w drodze z Jezusem” – powiedział Papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że jest jeszcze jeden rodzaj ekumenizmu: ekumenizm krwi.

„Kiedy terroryści czy mocarstwa światowe prześladują chrześcijańskie mniejszości albo chrześcijan, kiedy to czynią, nie pytają się: «Czy jesteś luteraninem? Czy jesteś prawosławnym? Czy jesteś katolikiem? Czy jesteś reformowanym? Czy jesteś zielonoświątkowcem?». Nie! «Jesteś chrześcijaninem». Oni rozpoznają tylko jedno: chrześcijanin. Wróg się nie myli, umie rozpoznać, gdzie znajduje się Jezus. I to jest ekumenizm krwi. Dziś jesteśmy tego świadkami. I myślę tu na przykład o koptyjskich mnichach prawosławnych zabitych na plażach Libii. To są nasi bracia. Dali świadectwo o Jezusie i umierali mówiąc: «Jezu, pomóż mi». W Jego imię, oni wyznali imię Jezusa. Tak więc ekumenizm modlitwy, ekumenizm drogi, a wróg uczy nas ekumenizmu krwi” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:24, 01 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)