Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jak patrzeć na przepisy liturgiczne? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
lapka33
Użytkownik


Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 14 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:03, 18 Wrz 2014 Powrót do góry

Nie potrafię sobie wyobrazić Najpiękniejszej Królowej przestrzegającej przepisów liturgicznych. Widzę zdumienie czytających. Ale przewrotne, co​? Ale to prawda! Przepisy daje się niegrzecznym, żeby jakoś zachowali pewne minimum przyzwoitości. Jak niewolnicy. Czy ktoś, kto w pełni wierzy (i miłuje) w realną obecność Boga w Eucharystii może nie okazać gestami swojego ciała odpowiedniego szacunku? Powtarzam. Gestami ciała! Jesteśmy bytami duchowo – cielesnymi, a nie - anielskimi. Wyobraźmy sobie Matkę Bożą przyjmującą Komunię św. na rękę. Wyobraziliście sobie? Mnie się nie udało. A może po przyjęciu Komunii św. zasiada na wygodnym tronie zwróconym tyłem do swojego Syna? No dobra, wyobraźmy sobie jak Maryja poucza właśnie św. Piotra, że wygodniej będzie ludziom przyjmować komunię św. na stojąco, ponieważ nawrócił 5 tysięcy jednym kazaniem i komunikowanie chyba zanadto by się przedłużyło...

A teraz na serio. "Oto ja służebnica Pańska" . Cytat na Namiot Spotkania. A Wniebowzięcie? Jakże doskonała była ta służba tego świętego Ciała (myślę np. o postawie na modlitwie) naszej Królowej, że zasłużyło Ono na przywilej (razem z duszą) wzięcia do nieba. Wyobraźmy sobie, że Ona żyje teraz w naszych współçzesnych czasach, w naszej kulturze. Jak ubierałaby się? Przecież nie była zakonnicą! To niby dlaczego spódniczka nie może być trochę powyżej kolan - co w tym złego? Gdyby ktoś teraz napisał książkę - bajkę zupełnie wyssaną z palca o pobożności Matki Bożej, jak to długie modły na klęcząco odprawiała, krzyżem przed tabernakulum leżała, przed i po przyjęciu Komunii św. cały dzień nic nie jadła (choć nie było takiego przepisu) itd. - gdyby napisać to współczesnym, trochę naukowym językiem, to spora część ludzi pomyślałaby, że to nie bajka - że tak było naprawdę. I nie byliby w błędzie! Co do dosłownych szczegółow - pewnie błąd, ale duch właściwy. Chyba to wyczuwamy. Więc proponuję. Jeśli ktoś nie cierpi grzebać się w rubrykach, dokumentach itp. (ja też) - to niech zawsze ma na myśli, co uczyniłaby Ona w tej sytuacji. Wtedy nigdy nie zbłądzimy. Przykład. Patrzę na zegarek. Za pół godz Msza św., Komunia wypada za ok godzinę. Chyba herbatkę to mogę wypić? Będę się lepiej czuła.... Chyba wiecie, jak ten przykład dokończyć lub podsumować?!

Pomyśleć - dawniej Kościół musiał powstrzymywać wiernych przed nadmiernymi aktami pobożności, umartwieniami itd. A teraz - istnieje nawet przepis, żeby nie dopuścić do wkładania św. Hostii np. do kieszeni! Jak nie powstrzymamy fali profanacji w naszej Ojczyźnie to niedługo ten problem pojawi się u nas. Na koniec trochę niezwiązany z dzisiejszym tematem bolesny przykład. W jednym z kościołów warszawskich urządzono kaplicę adoracji (super - bardzo pięknie - prawie przez cały dzień) ...uwaga .... w kruchcie!!! Moje skojarzenie - Betlejem, gospoda, stajenka. Tylko wtedy w gospodzie mieli usprawiedliwienie - naprawdę nie było miejsca (był spis ludności) , a tu piękny, duży, wygodny kościół jest pusty, a w kruchcie mała, ciasna, nabita tłumem ludzi kaplica-stajenka.....

więcej na: lapka33.wordpress
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 253 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:31, 22 Wrz 2014 Powrót do góry

Ja do tego pytania: "Jak patrzeć na przepisy liturgiczne?, to bym postawiła takie pytanie; "A po co wiernym przepisy liturgiczne?" - katolik dobrze formowany wie jak się w kościele zachować, jaką przyjąć postawę w modlitwie, w jakiej postawie przyjąć Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, etc ... Miał świadomość swojej małości przed Bożym Majestatem. Dziś są przepisy, całe ich multum i sami ci co powinni tego przestrzegać, jakoś obchodzą je bokiem, legalizują to co było wcześniej samowolą i co? sumienie się im nie odzywa? - nie wiem.

Np. Posynodalna adhortacja apostolska Benedykta XVI: "Sacramentum caritas" gdzie czytamy:

Cytat:
Miejsce tabernakulum w kościele

69. W związku z wagą przechowywania Eucharystii oraz adoracji i szacunku wobec sakramentu Ofiary Chrystusa, Synod Biskupów postawił sobie pytanie dotyczące sprawy właściwego umiejscowienia tabernakulum wewnątrz naszych kościołów [196]. Jego prawne usytuowanie ułatwia bowiem unaocznienie realnej obecności Chrystusa w Najświętszym sakramencie. Jest zatem konieczne, by miejsce, gdzie są przechowywane Postacie Eucharystyczne, było łatwo rozpoznawalne przez każdego, kto wchodzi do kościoła, również dzięki wiecznej lampce. W tym celu należy wziąć pod uwagę układ architektoniczny budynku sakralnego: w kościołach, w których nie ma kaplicy Najświętszego sakramentu a pozostał ołtarz główny z tabernakulum, wskazane jest, by zachować ten układ dla przechowywania i adoracji Eucharystii, unikając stawiania w tym miejscu fotela dla celebransa. W nowych kościołach dobrze jest przewidzieć kaplicę z Sanctissimum w pobliżu prezbiterium; tam gdzie to nie jest możliwe, lepsze jest usytuowanie tabernakulum w prezbiterium, w miejscu odpowiednio wyniesionym, w pośrodku przestrzeni absydalnej, lub w innym miejscu, skąd będzie równie dobrze widoczne. Takie rozwiązania przyczyniają się do uszanowania godności tabernakulum, o które zawsze należy dbać również pod względem artystycznym. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, co na ten temat orzeka Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego [197]. Ostatecznie osąd w tej materii należy do biskupa miejsca.

I co? stosują sie wszyscy do tego? Ileż to "tronów" poustawiane w kościele i siedzą wielebni tyłem do tabernakulum, a przy nich i ministranci i jaka to dla nich nauka i umocnienie w wierze?

Idąc dalej, zajrzeć do "Redemptionis Sacramentum" Jana Pawła II gdzie możemy przeczytać:

Cytat:
"88. Zgodnie ze zwyczajem wierni powinni przyjmować sakramentalną Komunię eucharystyczną podczas Mszy świętej i w tym momencie, w którym przewiduje to sam obrzęd celebracji, to znaczy po Komunii celebrującego kapłana172. Udzielanie Komunii należy do kapłana celebrującego, wspomaganego w razie potrzeby przez innych kapłanów lub diakonów; nie powinien on kontynuować Mszy świętej przed zakończeniem Komunii wiernych. Zgodnie z przepisami prawa nadzwyczajni szafarze mogą wspomagać kapłana celebrującego jedynie w przypadku konieczności

157. Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim258.

158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła259. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca."


I co?... tu chyba to z "ogromnej miłości" do papieża Polaka tak wielebni czynią i się wysługują świeckimi.


Oj! przykładów, przepisów multum! Dobrze, że katolicy z dobrze kształtowanym sumieniem dostrzegają wiele, czego być nie powinno, a jest i zło nikogo nie zobowiązuje do przestrzegania go. Wręcz przeciwnie, świeckich z Komunią św. mijać szerokim łukiem, a Panu Bogu za wszystko wynagradzać.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 253 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:48, 22 Wrz 2014 Powrót do góry

Jeszcze jedno mi przyszlo do głowy. Jednego roku Jan Paweł II ogłosił listem apostolskim "MANE NOBISCUM, DOMINE" rok Eucharystii 2004-X-2005, to w Polsce, bardzo to uczczono wprowadzając w Wielki Czwartek Komunie św. na rękę Sad Następnie na polecenie papieża Benedykta XVI w dokumencie "Instrumentum Laboris" z lipca 2005 r, też było o Komunii Św. do ręki, i ... na co te dokumenty były?

EUCHARYSTIA
ŹRÓDŁEM I SZCZYTEM
ŻYCIA ORAZ MISJI KOŚCIOŁA
INSTRUMENTUM LABORIS

(...)
Poczucie sacrum w Eucharystii]

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
SACRAMENTUM CARITATIS Posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Benedykta XVI z 22 lutego 2007 roku
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:26, 10 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
lapka33
Użytkownik


Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 14 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:41, 22 Wrz 2014 Powrót do góry

Dziękujemy bardzo! Bezcenne uwagi i dotarcie do źródeł. Liczymy na dalszą współpracę, musimy sobie wzajemnie pomagać... Na naszym blogu lapka33.wordpress.com prawie codziennie są nowe artykuły. Bylibyśmy wdzięczni za sprawdzanie nas, nawet krytyczne. Nie mamy dużej wiedzy, tylko gorące serca.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 253 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:18, 07 Wrz 2018 Powrót do góry

lapka33 napisał:
Dziękujemy bardzo! Bezcenne uwagi i dotarcie do źródeł. Liczymy na dalszą współpracę, musimy sobie wzajemnie pomagać... Na naszym blogu lapka33.wordpress.com prawie codziennie są nowe artykuły. Bylibyśmy wdzięczni za sprawdzanie nas, nawet krytyczne. Nie mamy dużej wiedzy, tylko gorące serca.

Tak zaglądnęłam sobie na tę stronę, ale ... wyszedł napis, że blog przeniesiony i ma inną stronę, oto ona:

[link widoczny dla zalogowanych]

Nie wczytywałam się co piszecie, nie za bardzo mam czas i nie wyrażę swoich uwag, ale ... zaraz na pierwszej stronie jest taki napis:

[link widoczny dla zalogowanych]

... i jest odnośnik do "paruzja info" i cóż tam jest? - ano otwiera się strona tzw. "Księga prawdy" i "orędzia Marii z Irlandii - Maria Bożego Miłosierdzia. Oficjalnie Potępiona Przez Kościół! Oświadczenie Arcybiskupa Dublina i więcej tu:

http://www.traditia.fora.pl/medjugorie-vassula-ryden-i-inne-falszywe-objawienia-i-wizje,46/maria-prorokini-z-irlandii,8369-30.html#61786

... wcześniej z 2012 roku ostrzeżenie innego biskupa:

http://www.traditia.fora.pl/medjugorie-vassula-ryden-i-inne-falszywe-objawienia-i-wizje,46/maria-prorokini-z-irlandii,8369.html#37223

... a ostrzeżeń było bardzo dużo!


Także ostrzegam czytelników przed tym, a bloger czy blogerzy strony obronaeucharystii.com powinni to usunąć ze swojej strony i napisać też stosowne ostrzeżenie przed tymi majakami tej pani Marii.

To że mamy kryzys w Kościele, o czym wypowiadali się kolejni papieże, o czym pisałam tu:

http://www.traditia.fora.pl/zlomowisko,87/biblia-wyznacznik-prawdziwego-kosciola-bozego,9878.html#45127

... to nie znaczy, że wolno i należy wszystkie takie różne "orędzia" przyjmować za pewnik.

Obecne czasy w jakich żyjemy - kryzys ekonomiczny, moralny, kryzys wiary, a może i wielka apostazja, to jest czas, że szatan musi to wykorzystać i wykorzystuje mnożąc różne fałszywe objawienia i wizje, orędzia, które z kolei inni wykorzystują.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)