Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Katechizm Kościoła Katolickiego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kubaturus
Użytkownik


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 219 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 17:59, 18 Kwi 2012 Powrót do góry

Mam pytanie, czy oprócz opracowania:

[link widoczny dla zalogowanych]

jest jeszcze jakieś opracowanie krytyczne?


Ostatnio zmieniony przez Kubaturus dnia Śro 18:00, 18 Kwi 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 256 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:02, 18 Kwi 2012 Powrót do góry

Nie wiem. Tu na forum pisałam o tym nowym katechizmie, ile razy był zmieniany, wprowadzane korekty, ale jak na złość nie mogę teraz tego znaleźć.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 16:20, 27 Sie 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 256 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:06, 22 Sty 2014 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Tu na forum pisałam o tym nowym katechizmie, ile razy był zmieniany, wprowadzane korekty, ale jak na złość nie mogę teraz tego znaleźć.

Znalazłam to co kiedyś pisałam, zacytuję:

Cytat:
"No właśnie, odniosę się teraz do tej mojej powyższej wypowiedzi odnośnie nowego KKK.

Nowy Katechizm jest dziedzictwem i zarazem kontynuacją zapoczątkowanej odnowy Kościoła przez Sobór Watykański II. Jego wydanie związane jest z Soborem Watykańskim II. Życzeniem ojców soborowych było pogłębienie i odnowa życia chrześcijańskiego wszystkich wiernych: "odnowa myślenia, działania, obyczajów i siły moralnej, radości i nadziei" (Paweł VI, Przemówienie na zakończenie Soboru Powszechnego Watykańskiego II [8 grudnia 1965): AAS 58 (1966) 7-8].

Został opublikowany 7 grudnia 1992 r. ''Katechizm Jana Pawła II'', ''Katechizm posoborowy'', ''Katechizm trzeciego tysiąclecia'', ''Compendium wiary katolickiej'' To tylko niektóre, pojawiające się w komentarzach, określenia opublikowanego Katechizmu Kościoła Katolickiego. Katechizm miał być "wielką pomocą" w podjęciu zadań nowej ewngelizacji i w przyswajaniu oraz wprowadzaniu w życie nauki II Soboru Watykańskiego.

Na język polski przełożony został dwa lata później, wciąż był przedmiotem redakcji i drobniejszych korekt. Drugie wydanie, z 2002 r. uznano jako już ostateczne. Ale w 2005 r. ukazało się "Kompendium Katechizmu" zrealizowane przez Benedykta XVI - gdzie treść ułożona jest w formie pytań i odpowiedzi, czyli dalsze udoskonalanie.
A więcej tu:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:58, 25 Lis 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 256 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:29, 27 Sie 2017 Powrót do góry

Benedykt XVI

Motu proprio Ojca Świętego Benedykta XVI
W celu zatwierdzenia i opublikowania Kompendium Katechizmu Kościoła KatolickiegoDo czcigodnych Braci Kardynałów, Patriarchów,
Arcybiskupów, Biskupów, Kapłanów, Diakonów
i wszystkich Członków Ludu Bożego


Dwadzieścia lat temu rozpoczynały się prace nad Katechizmem Kościoła Katolickiego, zgodnie z życzeniem Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, zwołanego z okazji 20. rocznicy zakończenia Powszechnego Soboru Watykańskiego II.

Jestem nieskończenie wdzięczny Bogu za dar, jakim jest dla Kościoła Katechizm, promulgowany w 1992 r. przez mojego czcigodnego i umiłowanego Poprzednika Jana Pawła II.

Potwierdzeniem wielkiej przydatności i wartości tego daru jest przede wszystkim jego pozytywne przyjęcie przez szerokie kręgi episkopatu, któremu w pierwszym rzędzie ma służyć Katechizm jako niezawodny i miarodajny tekst, będący punktem odniesienia w nauczaniu doktryny katolickiej, a zwłaszcza w opracowywaniu katechizmów lokalnych. Ale potwierdza je także szerokie i przychylne przyjęcie Katechizmu przez wszystkie środowiska Ludu Bożego, które mogły się z nim zapoznać i docenić go w ponad 50 językach, na jakie został do tej pory przetłumaczony.

Dzisiaj z radością zatwierdzam i promulguję Kompendium tegoż Katechizmu. Opracowanie takiego Kompendium było gorącym życzeniem uczestników Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego zorganizowanego w październiku 2002 r., wyrażających tym samym potrzebę powszechnie odczuwaną w Kościele. Mój nieodżałowany Poprzednik, przychylając się do tych pragnień, w lutym 2003 r. podjął decyzję o opracowaniu Kompendium, powierzając to zadanie specjalnie utworzonej komisji kardynałów, której przewodniczyłem; pomocą miało służyć kilku współpracujących specjalistów. W trakcie prac Kompendium zostało poddane ocenie wszystkich kardynałów i przewodniczących Konferencji Episkopatów, którzy w ogromnej większości przyjęli je i ocenili pozytywnie.

Kompendium, które dzisiaj przedstawiam Kościołowi powszechnemu, stanowi wierne i godne zaufania streszczenie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zawiera wszystkie zasadnicze i podstawowe elementy wiary Kościoła, ujęte w zwięzłej formie, i zgodnie z życzeniem mojego Poprzednika jest rodzajem przewodnika, który pozwala osobom wierzącym i niewierzącym jednym spojrzeniem ogarnąć całą panoramę wiary katolickiej.

Kompendium wiernie odzwierciedla strukturę, treść i język Katechizmu Kościoła Katolickiego i może stanowić pomoc oraz bodziec do pogłębienia jego znajomości.

Z ufnością zatem powierzam to Kompendium przede wszystkim całemu Kościołowi, a w szczególności każdemu chrześcijaninowi, aby w obecnym trzecim tysiącleciu mógł odnajdywać w nim źródło świeżej energii do nowej misji ewangelizacyjnej i wychowania w wierze, która powinna cechować wszystkie wspólnoty chrześcijańskie i każdego wierzącego w Chrystusa, niezależnie od wieku i narodowości.

Jednak Kompendium to, ze względu na swą zwięzłość, jasność i spójność, może służyć wszystkim ludziom, żyjącym w świecie tak pełnym rozproszeń i rozmaitych przesłań, a pragnącym poznać drogę życia i prawdę, które Bóg powierzył Kościołowi swojego Syna.

Oby każdy, kto będzie czytać ten miarodajny tekst, jakim jest Kompendium, mógł za szczególnym wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Matki Chrystusa i Kościoła, coraz pełniej poznawać i przyjmować bezgraniczne piękno, niepowtarzalność i aktualność tego doskonałego Daru Boga dla ludzkości, którym jest Jego jedyny Syn Jezus Chrystus — Droga, Prawda i Życie (por. J 14, 6).

28 czerwca 2005 r., w wigilię uroczystości świętych Piotra i Pawła, w pierwszym roku pontyfikatu

Benedykt XVI

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31657 Przeczytał: 256 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:54, 25 Lis 2019 Powrót do góry

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)