Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Polski Kościół Narodowy - Mariawici Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:41, 24 Sty 2010 Powrót do góry

Polski Kościół Narodowy

Polski Kościół Narodowy zaczął organizować się w ubiegłym stuleciu. Za jego inicjatora uważa się ks. Franciszka Hodura, który w r. 1897 odpadł od jedności z Kościołem katolickim. W mało utwierdzonych w wierze rodakach zyskiwał sobie zwolenników, zwłaszcza przez wprowadzenie języka polskiego do nabożeństw. Po kilku latach sięgnął po godność biskupią - święcenia biskupie otrzymał w r. 1904 od biskupa starokatolickiego, z którym łączyła go ta sama wrogość wobec Kościoła katolickiego. Katechizm Hodura wydany na 25-lecie Polskiego Kościoła Narodowego powtarza przeważnie dogmatyczne błędy protestantów: odrzucenie widzialnej głowy Kościoła, czyli papieża, odrzucenie tradycji i nauki o wieczności kar piekła, przekręcenie nauki o Mszy świętej, spowiedzi i Komunii świętej.

Trochę historii jest tu:
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:37, 30 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:51, 07 Cze 2010 Powrót do góry

Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA reaktywuje diecezję w Polsce

13 czerwca o godz. 11.00 w świątyni Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP w Warszawie , przy ul. Modlińskiej 205 a ( Białołęka, k. Ratusza) odbędzie się historyczny moment oficjalnej inauguracji powrotu na ziemie Polską diecezji Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w USA i Kanadzie, zniszczonego w 1951 r. przez władze komunistyczne.

Nastąpi jednocześnie odsłonięcie obrazu i ogłoszenie błogosławionym męczennikiem Biskupa Józefa Padewskiego, obywatela polskiego i amerykańskiego, brutalnie skatowanego i zamordowanego w 1951 r. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie za ujawnienie do USA prawdy o zbrodni Katyńskiej i odmowie współpracy z UB i SB.

Uroczystości przewodniczył będzie legat Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w USA i Kanadzie , JE. Ks. Biskup Sylwester Bigaj, Pełnomocnik na Polskę. Uroczystość uświetni Chór Stołecznej Policji.
Po uroczystości odbędzie się piknik kościelny i spotkanie z Biskupem i zaproszonymi Gośćmi, z okazji 75 lecia istnienia parafii.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jeszcze dwa komentarze Kancelarii PNKK w RP

"Sprostowanie:
PNKK pragnie , aby istniejące dziś w Polsce Kościoły : PNKK w RP i Kościół Polskokatolicki , powróciły wspólnie pod jurysdykcję PNKK w USA i Kanadzie, jak to miało miejsce przed 1951 r.
Uroczystości 13 czerwca br. sa uroczystościami 75 lecia parafii PNKK w Warszawie, podczas których odbędą się modlitwy o jedność Kościoła.
Ks. Biskup Sylwester Bigaj nie posiada tytułu legata, tylko pełnomocnika i kuratora PNKK na Polskę.
Za nieścisłości przepraszamy."


"PNKK nie posiada instytucji wynoszących sługi Boże na ołtarze.
Ks. Bp Józef Padewski rzeczywiście zmarł męczeńską śmiercią i jest uważany w PNKK za błogosławionego męczennika,w sensie słów „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”
[Mt 5, 3 - 12]"


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:04, 10 Sie 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:04, 12 Lis 2015 Powrót do góry

Wyjaśnienie Ostrzeżenie przed propagandą sekciarską - kard. August Hlond

Poznań, dnia 11 lutego 1946.

Dzienniki donoszą, że zalegalizowane zostało wyznanie pod nazwą polski narodowy kościół katolicki. W związku z tą wiadomością podaję drogim diecezjanom następujące wyjaśnienie:

1) Wyznanie pod nazwą polski narodowy kościół katolicki nie jest kościołem katolickim ustanowionym przez Zbawiciela Jezusa Chrystusa, lecz sektą amerykańską, utworzoną niedawno przez grono odstępców. Jest to więc jedna z wielu herezyj a nie ten kościół powszechny, od którego Polska przyjęła wiarę chrześcijańską i chrzest i do którego naród polski należy od tysiąca lat.

2) Zgodnie z odwiecznymi przepisami Kościoła katolickiego wiernym nie wolno pod ciężkim grzechem ani uczęszczać na nabożeństwa do tzw. polskiego narodowego kościoła katolickiego ani udzielać mu jakiejkolwiek pomocy. Przeciwnie należy mieć się na baczności przed jego propagandą i po bratersku przestrzegać przed nią rodaków. Dla wysłanników sekty domy polskie powinny być zamknięte.

3) Kto by przystąpił do tzw. polskiego narodowego kościoła katolickiego, odpadłby tym samym od Kościoła Chrystusowego i wiary ojców, wyłączyłby się od katolickiej wspólnoty narodu polskiego i od uczestnictwa w Sakramentach świętych oraz pozbawiłby się pogrzebu kościelnego.

4) Przestrzegam wiernych także przed wznowioną propagandą innych sekt, które niepowołane wciskają się w domy polskie. Za żadną cenę, ani za złote ani za dolary ani za dary zagraniczne, nie wolno sprzedawać swej wiary, swej duszy nieśmiertelnej, swego honoru katolickiego. Srebrniki zdrady nie uszczęśliwiły Judasza i nie wniosą ani błogosławieństwa ani szczęścia w rodzinę, która z Kościołem Chrystusowym zrywa.

Zbawiciel przestrzega: Kto we mnie tkwić nie będzie, zostanie precz wyrzucony i uschnie jako latorośl, którą zbierają i do ognia wrzucają i płonie. (J 15.6)

Przeżywamy okres krytyczny dla ducha narodu. Strzeżcie się pokusy odstępstwa. Pilniej niż kiedykolwiek wzmacniajmy religijną jedność narodową, pogłębiając swą wiarę i przynależność do Mistycznego Ciała Chrystusowego, którym jest święty Kościół katolicki.


Druk: "Zarządzenia Władzy Duchownej dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Poznańskeij" 3(1946), s. 38-39;
także: Dzieła, s. 816-817.


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:23, 30 Wrz 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:51, 10 Sie 2017 Powrót do góry

KOMUNIKAT W SPRAWIE KATOLICKIEGO KOŚCIOŁA NARODOWEGO I JEGO ZWIERZCHNIKA, KS. ADAMA ROŚKA

Warszawa, dn. 22 kwietnia 2017 r.

OŚWIADCZENIE


1. Katolicki Kościół Narodowy nie jest sektą - został sklasyfikowany przez nasze Stowarzyszenie jako nowy ruch religijny ( NRR ). Definicję tą wobec tejże denominacji obraliśmy zgodnie z dyrektywami watykańskimi nt. sekt i nowych ruchów religijnych ( SA, Watykan - Sekty i Nowe Ruchy Religijne - wyzwanie duszpasterskie - 1986 r. ) jak również na podstawie oceny niezależnych ekspertów oraz opinii księży Kościoła Rzymskokatolickiego. Słowo sekta w polskich warunkach kulturowych ma wydźwięk pejoratywny. Naszym celem nie jest jakiekolwiek łamanie Ustawy o wolności sumienia i wyznania lecz ukazywanie mechanizmów manipulacji, niedomówień oraz prozelityzmu i zamazywania różnic między Kościołem Rzymskokatolickim a rożnymi organizacjami schizmatyckimi czy jawnie heretyckimi.

2. Zgodnie z obowiązującym w Kościele Rzymskokatolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego, ks. Adam Rosiek jest osobą ekskomunikowaną w oparciu o kan. 1382 KPK ze względu na fakt przyjęcia sakry biskupiej bez zgody papieża ( na podst. informacji udzielonych przez Sekretarza Biskupiego Archidiecezji Wrocławskiej. ) Jednocześnie zaznaczamy, iż sakramenty sprawowane przez księdza Adama Rośka są ważne ale niegodne. Papież Pius XII w encyklice „Mystici Corporis Christi” naucza, iż aby sakrament był godny, tj. aby przez osobę szafarza sakramentu działał Duch Święty, aby sprawowane sakramenty były źródłem łaski, aby kapłan działał w osobie Jezusa Chrystusa – in persona Christi — kapłan musi posiadać jurysdykcję: „Albowiem mocą władzy tzw. jurysdykcyjnej, z jaką Boski Odkupiciel posłał Apostołów w świat, jako Sam posłany był przez Ojca, on sam za pośrednictwem Kościoła chrzci, naucza, rządzi, rozwiązuje, związuje, składa ofiarę. Tym to powyższym wpływem całkiem wewnętrznym i wzniosłym, (…) Chrystus sam ożywia Kościół Boskim swym życiem, przenika całe Ciało jego Boską swą mocą, a poszczególne członki karmi i utrzymuje wedle miejsca, jakie w ciele zajmują, w podobny sposób, jak szczep winny zrośniętym z sobą latoroślom daje życie i urodzajność” - Pius XII, Mystici Corporis Christi.

3. Ze względu na tytuł, z którego jurysdykcja pochodzi, dzielimy ją na zwyczajną, ordinaria i delegowaną, delegata:
1. jurysdykcję zwyczajną (ordynaria) Jurysdykcja zwyczajna złączoną jest z urzędem mocą prawa, dlatego ten kto obejmuje urząd, staje się tym samem jej podmiotem. Jurysdykcja zwyczajna może być:
a. Własna (propria) — jeśli ktoś spełnia ją z urzędu i we własnym imieniu,
b. Zastępcza (vicaria) — gdy ktoś wykonuje ją wprawdzie mocą swego urzędu, lecz w zastępstwie innego. Władza zastępcza płynie z mocy samego prawa, dlatego wikariusz stanowi pod względem prawnym poniekąd jedną osobę z tym, kogo zastępuje. Władza zastępcza może być dana tylko do spełniania czynności kapłańskich lub duszpasterstwa (vicarii in divinis), albo do spełniania rządów (vicarii in jurisdictione) np. wikariusz parafialny i wikariusz kapitulny.
2. jurysdykcję delegowaną (delegata). Komu przysługuje władza zwyczajna, właściwa bądź zastępcza, może ją delegować w całości lub częściowo, o ile prawodawca wyraźnie tego nie zabrania, np. ani proboszcz ani penitencjariusz nie mogą delegować władzy do spowiadania. Delegacja ma miejsce gdy: a. władza jurysdykcyjna osobnym aktem zwierzchnika zostanie komuś zlecona. Nie jest ona związana z urzędem, lecz z oznaczoną osobą, której deleguje się jurysdykcję.
Katolicki Kościół Narodowy ( Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA i Kanadzie - Seniorat Misyjny w Polsce ) jest zarejestrowanym związkiem wyznaniowym i działa zgodnie obowiązującym prawem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie Katolicki Kościół Narodowy nie pozostaje w łączności z Kościołem Rzymskokatolickim.


Warszawa, dn. 22 kwietnia 2017 r.
Stowarzyszenie "Effatha"

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:54, 10 Sie 2017 Powrót do góry

Czyli wg. Stowarzyszenia "Effatha" to co pisał sł.B. kard. August Hlond to można sobie włożyć między bajki? ale chyba to się nie zdezaktualizowało.

Na stronie z tym Oświadczeniem ciekawe komentarze, ale za dużo pytań było i dociekań i już dalsze komentowanie wyłączone. Ale np. ten komentarz:

"(...) Prosze o informacje z jakiego powodu i na czyja prosbe Panstwa stowarzyszenie tak bardzo zaangazowalo się w sprawy Adama Roska? Czy innymi legalnie dzialaljacymi wspolnotami koscielnymi, również planuja się Panstwo zajac z takim zaangazowaniem.

Oraz, proszę o odpowiedz na podstawie oceny których niezależnych ekspertów oraz opinii których księży Kościoła Rzymskokatolickiego wydajecie Panstwo tak zangazowane i tendencyjne oswiadczenie. Warto zaprezentowac ekspertow.
Pozdrawiam."
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:50, 13 Mar 2021 Powrót do góry

Ks. Błażej Borówka

Eucharystia w Kościele polskokatolickim
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Cytuję z powyższego artykułu:

"Celem niniejszego artykułu było ukazanie sakramentu Eucharystii w doktrynie i prawie Kościoła polskokatolickiego. Bez Eucharystii właściwie nie ma Kościoła. Ona tworzy, zbiera i jednoczy wspólnotę wokół Pana, który ,,JEST”.

To, aby Chrystus ,,był” w czasie sprawowanej Eucharystii, tak by nie była ona tylko pamiątką, ale rzeczywistością, domaga się ważnie wyświęconego prezbitera i biskupa. Bez nich, a co się z tym wiąże, ich ważnych święceń, nie ma ważnej Eucharystii.

Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA u zarania swego powstania przez akt odłączenia się od Kościoła rzymskokatolickiego nie uległ sprotestantyzowaniu, ale mocno zabiegał o to, aby nie utracić właściwej sukcesji apostolskiej, którą wówczas przejął od biskupów Starokatolickiego Kościoła w Utrechcie. Ten ważny fakt zaważył o tym, że po dzień dzisiejszy sprawuje on ważną Eucharystię. Tym samym i Kościół polskokatolicki, chociaż nadal trwa w Unii Utrechckiej, to jednak stanowczo sprzeciwiając się wyświęcaniu kobiet, zachował ważną sukcesję apostolską, dzięki czemu sprawuje ważną Eucharystię."


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:34, 30 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:40, 30 Wrz 2022 Powrót do góry

Mariawitki

Dokument z cyklu „Misteria”. Reportaż o kościele katolickim Mariawitów. Fragment mszy celebrowanej przez kapłanki mariawickie.

https://www.youtube.com/watch?v=deLalNJv7B8&ab_channel=RekonstrukcjacyfrowaTVP

A tu poniżej cały reportaż:

[link widoczny dla zalogowanych]

Prawdziwe oblicze tej sekty.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:37, 30 Wrz 2022 Powrót do góry

Inny wątek w tym samym temacie:

Mariawici

Kim są i czym częstują nas mariawici w wykładzie swej wiary?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/mariawici,3458.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:26, 15 Sty 2023 Powrót do góry

Aby wszystko było "Marya vitae" – od gorliwej pobożności do herezji

Image

Dnia 1 kwietnia 2014 roku w Wislikofen w Szwajcarii zostało podpisane porozumienie w sprawie ponownego przyjęcia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce do Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich[2]. Biskupi Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich deklarują gotowość przyjęcia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce do Unii. Jest to obwarowane m.in. spełnieniem trzech obietnic złożonych przez stronę mariawicką: usunięcie Filioque w Wyznania wiary, usunięcie przy rewizji swojego statutu fragmentu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, zwołanie Synodu, w którym świeccy będą mieli głos, i wprowadzenie nowych regulacji dotyczących statutu[3]. Sytuacja przypomina trochę tę sprzed lat, gdy ks. Jan Kowalski w celu otrzymania sakry wyrzekł się wiary w Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny. Fakt ten ukrywano przed opinią publiczną, przede wszystkim przed własnymi wiernymi.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)