Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kuriozalna wypowiedź Bronisława Komorowskiego o ''in vitro'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:00, 09 Mar 2015 Powrót do góry

Kuriozalna wypowiedź Bronisława Komorowskiego o „in vitro”

Image

Zawsze byłem, jestem i mam nadzieję, że zawsze będę za życiem, a metoda in vitro – uporządkowana w sensie prawnym – to jest właśnie opowiedzenie się za życiem – powiedział dziś dziennikarzom Bronisław Komorowski. Prezydent skomentował w ten sposób zapowiedź jutrzejszej dyskusji Rady Ministrów nad projektem ustawy ws. in vitro.

Jak poinformował, jego poglądy wobec procedury in vitro są „jednoznaczne” i nie zmieniły się od czasów prawyborów w Platformie Obywatelskiej w 2010 r., które wyłoniły go jako kandydata tej partii na urząd prezydenta RP.

– Mogę powiedzieć tyle, że jest to stanowisko konsekwentne: zawsze byłem, jestem i mam nadzieję, że zawsze będę za życiem, a metoda in vitro – uporządkowana w sensie prawnym – to jest właśnie opowiedzenie się za życiem, za szansą na posiadanie dzieci – stwierdził prezydent Komorowski.

Pytany dziś o tę samą kwestię w TV24, kandydat na prezydenta z ramienia PiS Andrzej Duda stwierdził, że jego stanowisko wobec procedury in vitro jest tożsame ze stanowiskiem Episkopatu Polski.

– Jestem sceptycznie nastawiony wobec in vitro, natomiast rozumiem tych małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci, że są gotowi do tego, by mieć potomstwo za wszelką cenę. W tym zakresie moje stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Episkopatu Polski: że pod pewnymi warunkami, bardzo zdecydowanymi, mogłoby to być dopuszczalne, ale przede wszystkim musiałaby być ochrona życia, jak najdalej posunięta. Ochrona życia to jest absolutna podstawa – powiedział Andrzej Duda.

W opublikowanym 4 marca oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że rozumie potrzebę ustawowego uregulowania kwestii zapłodnienia pozaustrojowego, gdyż obecny brak regulacji pozwala na dowolne postępowanie z ludzkim materiałem genetycznym i powoływanymi do życia embrionami.

Jednak zdaniem biskupów, z moralnego punktu widzenia „dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane, czyni bowiem człowieka produktem działania ludzkiego, poddanego racjonalności technicznej, a nie etycznej”.

”Z tego powodu embrion ludzki musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas. Nie może być sprowadzony do rodzaju tkanki i traktowany jako materiał genetyczny o zdolności do dalszego rozwoju ani jako projekt człowieka. Niedopuszczalne jest również poddawanie go procedurze selekcji, mrożeniu, modyfikacji” – czytamy w oświadczeniu.

Za swój obowiązek biskupi uznali też przypomnienie, że przygotowywana przez rząd ustawa o tzw. leczeniu niepłodności powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie „koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji”. Powinna też zawierać ograniczenie gwarantujące, by dzieci – dla ich dobra – nie były powoływane w procedurze in vitro poza związkiem małżeńskim.

Mimo krytycznego stosunku do procedury in vitro biskupi podkreślili, że "dzieci powołane w ten sposób do życia należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie".

"Kościół nie stoi na drodze do szczęścia bezdzietnych małżeństw, rozumie ich pragnienie posiadania własnego genetycznie dziecka, przeżywania ciąży i porodu. Pragniemy jednak zachęcać do realizowania go w oparciu o hierarchię wartości, której fundamentem jest niezbywalna godność osoby ludzkiej od pierwszego momentu jej istnienia" - zaznaczyło Prezydium KEP.

Biskupi przypomnieli też o potrzebie stworzenia narodowego programu leczenia niepłodności. „Współczesna medycyna wskazuje bowiem jasno, że usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu, które nie leczą niepłodności” – uzasadnili w oświadczeniu.

[link widoczny dla zalogowanych]Prezydent ws. in vitro: Kwestie trudne warto regulować prawem

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 14:21, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:28, 11 Mar 2015 Powrót do góry

Abp Gądecki: mówienie, że "bycie za in vitro to opowiadanie się za życiem" jest bałamutne!

Image

Dlaczego nie sięga się po inne metody leczenia bezpłodności, na przykład naprotechnologii - zastanawiał się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki komentując dla KAI przyjęcia przez rząd premier Ewy Kopacz projektu ustawy o in vitro, przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Publikujemy komentarz abp Stanisława Gądeckiego:

Trudno zrozumieć, dlaczego rząd nie bierze pod uwagę innych metod walki z bezpłodnością, na przykład narotechnologii a skupia się wyłącznie na zapłodnieniu pozaustrojowym. Nie nagłaśnia się tej metody, nic nie słychać o jej sukcesach. A że są realne, przekonałem się osobiście, gdyż w Poznaniu powstała pierwsza klinika naprotechnologii. Założyła ją grupa lekarzy, zgłosiło się już 141 małżeństw, 47 z nich spodziewa się dziecka. Jest to dobry wynik jak na pierwszy rok działalności. Gdy osoby, pragnące rozpropagować tę możliwość leczenia bezpłodności zgłosiły się do regionalnej TV z tematem, został on odrzucony i materiał nie powstał.

Warto przypomnieć, że procedura in vitro to koszt kilku tysięcy złotych, a w klinice naprotechnologii pacjenci płacą 600 zł. Okazuje się, że są już tematy zastrzeżone, o których nie zrobi materiału publiczna TV. Świadczy to o tym, że mamy do czynienia z grą interesów, że nie chodzi tylko o dzieci, które mogą urodzić się także dzięki naprotechnologii, która jest autentycznym leczeniem bezpłodności.

Obrońcy in vitro często tłumaczą, że są za życiem, dlatego je popierają. Ale to tylko półprawda, a hasło jest bardzo bałamutne. Przy procedurze zapłodnienia pozaustrojowego ginie kilka embrionów, więc jest to jedno życie kosztem kilku istnień, życie za śmierć. A poza tym jest to sztuczna inseminacja ludzi, która, choć to nie zamierzone, sprowadza ich do poziomu zwierząt. Rozrywa personalną więź między mężczyzną i kobietą, ojcem i matką. Rujnuje więzi międzyosobowe i morale człowieka.

Ta metoda zaspakaja naturalną potrzebę rodzicielstwa, ale nie uwzględnia drugiego człowieka. Dziecko zaś staje się towarem, który można sobie "załatwić". Takie uprzedmiotowienie człowieka jest bardzo groźne. A ostatecznie chodzi o wielkie pieniądze, które zarabia się na tej metodzie, choć wszystko rzekomo dzieje się dla dobra ludzkości. W istocie in vitro rujnuje nie tylko więzi międzyosobowe, ale i samo morale człowieka. Gdyż jeżeli wprowadza się relatywizm w tak ważnej kwestii jak człowiek, właściwie nie ma już żadnej granicy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 14:24, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:53, 18 Mar 2015 Powrót do góry

Naukowcy: Dzieci z in vitro są uszkodzone genetycznie!

Naukowcy: Dzieci z in vitro są znacznie częściej chore i z różnymi defektami niż dzieci poczęte naturalnie, a nawet te z pozoru zdrowe w dokładnym badaniu są chore i będą żyły znacznie krócej niż dzieci poczęte naturalnie! Co jeszcze straszniejsze badania myszy dowiodły, że uszkodzenia genetyczne osobników poczętych in vitro przenoszą się na ich potomstwo. Uszkodzenie zarodka powstaje, gdy jest on poza organizmem matki z powodu braku odpowiednich ilości potrzebnych zarodkowi substancji.

Ostrzegajmy ludzi przed tym ogromnym zagrożeniem, którego konsekwencje trudno sobie nawet wyobrazić! In vitro to olbrzymi biznes, więc lobby polityków i dziennikarzy związane z klinikami in vitro będzie zapewniać, że nie ma zagrożenia, ale wyniki wielu badań przemilczanych przez główne media są jednoznaczne - przedstawia je w materiale pod poniższym linkiem profesor dr hab. Andrzej Kochański, genetyk i specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej:Prof. dr hab. Andrzej Kochański, genetyk i specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej o medycznych konsekwencjach zapłodnienia pozaustrojowego.
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=8CPFxWGt5oc


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 14:26, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:23, 19 Lip 2015 Powrót do góry

List przewodniczącego KEP do Prezydenta RP B. Komorowskiego
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/list-przewodniczacego-kep-do-prezydenta-rp-b-komorowskiego,13380.html#64304


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 15:14, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:51, 19 Lip 2015 Powrót do góry

Również prof. Chazan napisał list do prezydenta B. Komorowskiego.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/list-przewodniczacego-kep-do-prezydenta-rp-b-komorowskiego,13380.html#64308


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 15:13, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:22, 22 Lip 2015 Powrót do góry

Prezydent Komorowski podpisał barbarzyńską ustawę o in vitro

Image

Prezydent podpisał ustawę o in vitro i skierował jeden z jej punktów do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, jak podkreślił, że ustawa wejdzie w życie. Prezydent zignorował tym samym apele m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisława Gądeckiego oraz ginekologa-położnika prof. Bogdana Chazana o niepodpisywanie ustawy.

Odrzucenia ustawy domagali się także obrońcy życia i część środowiska prawniczego.

[link widoczny dla zalogowanych] – stwierdził Bronisław Komorowski, mówiąc o podpisie złożonym pod ustawą o in vitro.

Jedyną jego wątpliwość co do zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym wzbudziła możliwość pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody.

Joanna Banasiuk z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris mówi, że ustawa o in vitro ma dużo więcej wad i narusza konstytucję w wielu punktach.

- Ustawa o leczeniu niepłodności, a tak naprawdę – bądźmy szczerzy – ustawa o in vitro, jest sprzeczna z artykułem 30 polskiej konstytucji, ale jest też sprzeczna z tymi przepisami ustawy zasadniczej, które chronią życie. Jest również sprzeczna z szeregiem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, który bardzo wyraźnie mówił, że nie można różnicować poziomu ochrony życia człowieka w zależności od faz jego rozwoju. Natomiast tutaj, ustawa o leczeniu niepłodności zdecydowanie narusza godność i prawo do życia osób w fazie prenatalnej. To wszystko pokazuje, że to nie jest kwestia sumienia czy wyznawania pewnego światopoglądu. Tutaj mamy zdecydowanie do czynienia z rozstrzygnięciem na poziomie prawnym, konstytucyjnym, unijnym i międzynarodowym –powiedziała Joanna Banasiuk.

Poseł Zjednoczonej Prawicy Beata Kempa mówi, że prezydent swoją decyzją potwierdził, że jest funkcjonariuszem Platformy Obywatelskiej.

- Prezydent właściwie wpisał się w klimat kampanii wyborczej, ponieważ ten dociskany kolanem, niezgodny z konstytucją projekt, został przeprowadzony w trakcie kampanii wyborczej, więc wpisał się w ten klimat. Podszedł do ustawy absolutnie bezrefleksyjnie, mimo iż mógł skorzystać z wielu bardzo dobrych opinii konstytucjonalistów i nie tylko. Przede wszystkim Katolicka Nauka Społeczna – widać, że pan prezydent zupełnie nie wziął pod uwagę elementów dotyczących takich wartości, jak godność życia ludzkiego, jak tożsamość człowieka. Przecież ta tożsamość – zgodnie z tą ustawą – może być zupełnie zachwiana. Mnie ta sytuacja nie zdziwiła i na pewno trzeba będzie po wyborach zrobić z tą ustawą absolutnie porządek – podkreśliła Beata Kempa.

Rządowa ustawa sankcjonuje metodę sztucznego zapłodnienia nie tylko dla małżeństw. Otwiera furtkę do in vitro dla par homoseksualnych, a także umożliwi eugeniczną selekcję ludzkich embrionów. To najbardziej liberalny dokument w całej Europie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 14:29, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:38, 23 Lip 2015 Powrót do góry

"Waszym obowiązkiem jest wyrażać sprzeciw sumienia przy aborcji, in vitro i eutanazji!" - papież Franciszek.

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-jasno-o-aborcji-eutanazji-i-in-vitro,13260.html#63412


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 14:32, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:32, 31 Lip 2015 Powrót do góry

Wypowiedź prezydenta Komorowskiego o in-vitro z 2010 roku.

Prezydent Komorowski: mam nadzieję na mądry kompromis w sprawie in vitro
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/prezydent-bronislaw-komorowski-w-watykanie,4984.html#20624


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 15:13, 30 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)