Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sprawa Alicji Tysiąc a Gość Niedzielny Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1360 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 22:20, 05 Mar 2010 Powrót do góry

I co teraz? Czy mozemy spodziewać się ogólnopolskiego zrywu protestacyjnego katolików na czele z Episkopatem? Wątpię w to. Polacy zostali uśpieni i chyba tak zostanie.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32415 Przeczytał: 122 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:43, 06 Mar 2010 Powrót do góry

stefan napisał:
I co teraz? Czy mozemy spodziewać się ogólnopolskiego zrywu protestacyjnego katolików na czele z Episkopatem? Wątpię w to. Polacy zostali uśpieni i chyba tak zostanie.

Nie wiem co teraz. Sam "Gość" rozważa możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. A Polacy jak Polacy, jak ktoś kiedyś powiedział, to dziwny Naród, może się i poderwie, bo lubi się podrywać zawsze przeciw czemuś. Jak można przeczytać są opinie i komentarze:

Komentatorzy nie zostawiają suchej nitki na wyroku przeciwko "Gościowi"

Chociaż na co dzień można się nie zgadzać, nawet mocno spierać. To jednak w kwestii wartości fundamentalnych politycy, publicyści mówią jednym głosem: aborcja to zabicie dziecka, a piątkowy wyrok to skandal, cenzura i kompromitacja sądu.

Rafał Ziemkiewicz, pisarz, publicysta

Takie sądy stosował Neron w starożytnym Rzymie, gdy twierdzono, że sekta chrześcijańska szerzy nienawiść. A pouczanie „Gościa Niedzielnego”, czego uczy chrześcijaństwo, jest żałosne. To skandal.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

Jeśli katolicy nie maja prawa do nazywania aborcji morderstwem i komentowania opisywanej skądinąd przez wszystkie media sprawy Alicji Tysiąc, to znaczy to tylko tyle, że mamy do czynienia z terrorem "cywilizacji śmierci" a polskie sądy stają się głuche na prawo do życia i prawo dziennikarzy do komentowania rzeczywistości zgodnie z światopoglądem chrześcijańskim.

Ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Chrześcijaństwo jest religią miłości, która kocha istoty ludzkie od pierwszych chwil życia, jest też religią, która mówi prawdę, choćby była ona bolesna.

Jan Pospieszalski, muzyk, publicysta

Dzisiejszy wyrok pokazuje, że zamiast troszczyć się o prawo, które ma ochronić najbardziej podstawowe funkcje naszego państwa, wymiar sprawiedliwości bawi się, przyjmując funkcje ideologicznej cenzury i to jest skandal.

Ks. Kazimierz Sowa, dyrektor Religia.tv

Sędzia zapomniała jednak, że język chrześcijaństwa polega także na odróżnianiu dobra od zła, mówieniu: tak – tak, nie – nie. Te słowa muszą zaboleć, ale mamy prawo ich użyć, bo chodzi tu o rzeczy najważniejsze: życie i śmierć.

Jarosław Gowin, poseł PO

Ten wyrok powinien zmobilizować środowiska obrońców życia do bardziej zdecydowanego manifestowania swoich poglądów. W przeciwnym razie wyroki sądów będą im zamykały usta.

Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta

To spór cywilizacyjny i moralny. Nawet jeśli ktoś ma wątpliwości, od którego momentu zaczyna się człowiek, to jest to argument za tym, by traktować płód jako człowieka. To, że tak się nie dzieje, nie świadczy dobrze o naszej cywilizacji.

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”

Sama pani Tysiąc wydaje się osobą mocno zagubioną w tym sporze. Niestety, wyraźnie stała się narzędziem w ręku środowisk jednoznacznie zmierzających do legalizacji aborcji w Polsce, dla których (co wprost deklarują) celem jest nie tylko „Gość Niedzielny”, ale Kościół jako taki.

Krzysztof Leski, publicysta

Ten wyrok jest groźny dla wolności prasy w Polsce, dlatego, że sąd wkroczył w sferę, w którą wkraczać nie powinien. Zajął się ocenami, a nie faktami.

Marek Horodniczy, redaktor naczelny pisma „Czterdzieści i cztery”

Wyrok jest nielogiczny – zarzuty nie wynikają z tego, co zostało napisane w „Gościu Niedzielnym”. To triumf nieuctwa wspartego ideologią.

Roman Nowosielski, sędzia Trybunału Stanu

Przyrównajmy jednak sytuację dziecka poczętego do sytuacji dziecka przebywającego w obozie koncentracyjnym. W obu przypadkach mamy do czynienia z absolutną bezradnością dziecka wobec świata zewnętrznego. Wtedy chodziło o okrucieństwo hitlerowskich oprawców, dziś mamy niestety do czynienia z sytuacja, w której dziecko może być przedmiotem agresji własnego rodzica.

Joanna Najfeld, publicystka

Aborcja jest morderstwem. Kto dopuszcza się morderstwa jest mordercą. Ruch aborcyjny wywodzi się z rasizmu, eugeniki, nazizmu. Wszelkie porównania Holocaustu i jego sprawców do dzieciobójstwa przedurodzeniowego i tych, którzy się go dopuszczają, są uzasadnione.

Konrad Szymański, europoseł PiS

To jest ten przypadek wyroku, który jest dyktowany przez ideologiczne lobby, niebezpieczny precedens dla wolności słowa.

Marek Magierowski, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”

Niestety, w Polsce problem tzw. analfabetyzmu wtórnego, dotyka, jak widać, nawet elit. Stwierdzenie, iż ks. Marek Gancarczyk porównał Alicję Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy, jest intelektualną kompromitacją ludzi wydających wyrok zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

Grzegorz Górny, redaktor naczelny „Frondy”

Kuriozalne jest jeszcze uzasadnienie sądu, który wystąpił w roli autorytetu teologiczno-biblijnego, pouczającego księdza katolickiego, czym jest chrześcijaństwo. Być może komuś pomyliły się tutaj role i powinien pracować w PRL-owskim urzędzie do spraw wyznań.

Łukasz Warzecha, publicysta

To nie był wyrok w sprawie pojedynczej kobiety, które prawa osobiste zostały naruszone. To był pozew w imieniu całego środowiska proaborcyjnego i feministycznego. Jeśli uda mu się zamknąć usta a przynajmniej grozić procesami, tym, którzy myślą inaczej, to źle to wróży wolności słowa w Polsce.

Paweł Kowal, europoseł PiS

Przede wszystkim „Gość Niedzielny” został skazany za rzeczy, których nie było w jego tekstach.

Tomasz Terlikowski, publicysta

Sędzia Ewa Tkocz powinna zając się ocenzurowaniem Pisma Świętego, w którym – jej zdaniem – znalazłoby się wiele słów, które nie są zgodne z jej rozumieniem chrześcijaństwa. Ten wyrok pokazuje, że proces kneblowania katolików w Polsce postępuje.

Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczpospolitej

Będę apelował do ministra sprawiedliwości i Rzecznika Praw Obywatelskich, aby wystąpili do Sądu Najwyższego o kasację tego wyroku.

Marcin Przeciszowski, redaktor naczelny KAI

To, co mówił ks. Gancarczyk i redakcja „Gościa Niedzielnego”, nie było niczym innym, jak wykładem moralnego nauczania Kościoła w tej konkretnej sytuacji. Wszelkie domaganie się aborcji jest próbą zadania śmierci własnemu poczętemu dziecku. Nie da się tego inaczej nazwać.

Jan Budziaszek, perkusista Skaldów

Trzeba jasno powiedzieć: podstawą mojego życia jest prawo Boże. Nie ma nic gorszego niż letni chrześcijanin. Co do Alicji Tysiąc, to myślę, że jest manipulowana przez kogoś, kto tę sprawę podsyca i wietrzy w tym biznes. Nie spotkałem kobiety, która po takim zdarzeniu potrafiłaby spojrzeć w oczy swojemu dziecku.

Dorota Gawryluk, dziennikarka

Ten smutny wyrok potwierdza teorię coraz częściej podnoszoną, że w dzisiejszych czasach za obronę rodziny płaci się olbrzymią cenę

Zebrał: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:27, 16 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32415 Przeczytał: 122 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:32, 11 Cze 2010 Powrót do góry

”Gość Niedzielny” złożył wniosek o kasację wyroku ws Alicji Tysiąc

Redakcja "Gościa Niedzielnego" złożyła wniosek o kasację wyroku ws Alicji Tysiąc. Sąd Apelacyjny w Katowicach w marcu br. nakazał tygodnikowi opublikowanie przeprosin pod adresem A. Tysiąc. Podtrzymał tym samym decyzję o wypłaceniu powódce odszkodowania w wysokości 30 tys. zł. oraz nakazał pokrycie kosztów postępowania apelacyjnego w wysokości 2070 zł.

Sąd Apelacyjny w Katowicach 5 marca br. utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego z 23 września 2009 r., nakazał opublikowanie na łamach czasopisma "GN" przeprosin pod adresem Alicji Tysiąc.

W poniedziałek, 7 czerwca, "GN" złożył skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 5 marca br. wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonego wyroku. Wniosek skierowany został do Sądu Najwyższego w Warszawie Izby Cywilnej za pośrednictwem Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

- Liczymy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy - powiedział w rozmowie z KAI ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego". Dodał, że on sam, jak i redakcja otrzymują wsparcie ze strony czytelników.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 17:00, 16 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32415 Przeczytał: 122 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:31, 22 Gru 2010 Powrót do góry

Sprawa Alicja Tysiąc vs ”Gość Niedzielny” zakończona ugodą

Porozumieniem zakończyła się sprawa pomiędzy Alicją Tysiąc a archidiecezją katowicką oraz ks. Markiem Gancarczykiem, redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”.

Jak informuje redakcja w najnowszym numerze tygodnika, na mocy tego porozumienia Alicja Tysiąc nie oczekuje publikacji w „Gościu Niedzielnym” przeprosin o treści opisanej w sentencji wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 5 marca 2010 r., natomiast archidiecezja katowicka i ks. Marek Gancarczyk cofną skargę kasacyjną od tego wyroku, którą wnieśli do Sądu Najwyższego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ciekawe jak się zakończy sprawa pani Joanny Najfeld, która się już ciągnie przeszło rok. Piszemy o tym tu:

http://www.traditia.fora.pl/szukajac-prawdy-tematy-ktore-nurtuja-bulwersuja,66/obrona-pani-joanny-najfeld-lewica-rozpala-stosy,2445-15.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 17:03, 16 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32415 Przeczytał: 122 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:18, 16 Gru 2021 Powrót do góry

A.D. 2021 rok

Nie żyje Alicja Tysiąc. Zmarła po walce z COVID-19

Alicja Tysiąc była symbolem walki o legalny dostęp do aborcji dla Polek i ofiarą tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Wiadomość o jej śmierci przekazała telewizji Polsat News posłanka Lewicy, Katarzyna Kotula.

Image

Alicja Tysiąc od wielu dni przebywała w jednym z warszawskich szpitali, walcząc z COVID-19 - poinformowała w czwartek stacja. Radna Miasta Stołecznego Warszawy, działaczka Lewicy i ikona walki na rzecz polskich kobiet, pozbawionych prawa do legalnej aborcji, odeszła w wieku 50 lat.

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula przekazała Polsat News również apel rodziny zmarłej, która prosi o uszanowanie prywatności.

Nie żyje Alicja Tysiąc. Zmarła po walce z COVID-19

Alicja Tysiąc urodziła się z poważnym schorzeniem wzroku. Zdiagnozowano u niej zwyrodnienie plamki żółtej, odklejającą się siatkówkę, astygmatyzm, a także zaawansowany stopień krótkowzroczności. Już w dzieciństwie musiała nosić szkła korekcyjne o mocy minus 13 dioptrii.

Po dwóch ciążach wada wzroku Alicji Tysiąc pogłębiła się. Musiała nosić szkła korekcyjne minus 24 dioptrii. Wraz z mężem podjęli też decyzję o nieposiadaniu większej liczby dzieci. Przez lekarzy zaś została zakwalifikowana do drugiej grupy inwalidzkiej.

Alicja Tysiąc w 2000 roku przypadkowo zaszła w ciążę. Wiedząc, że podczas porodu może dojść do pełnej utraty wzroku, poprosiła trzech okulistów o konsultację. Wszyscy lekarze, z którym się konsultowała przyznali, że z powodu odklejającej się siatkówki zarówno ciąża jak i poród spowodują poważne zagrożenia dla jej zdolności widzenia. Nikt jednak nie wydał rekomendacji do przeprowadzenia aborcji. Zrobiła to dopiero internistka, która zwróciła uwagę na fakt, że ciąża może stanowić zagrożenie dla życia kobiety. Zachodziło bowiem ryzyko pęknięcia macicy poprzez wcześniej wykonane dwa cesarskie cięcia.

Walka o prawo do aborcji. Lekarze nie wydali zgody

Decyzję internistki zakwestionował ordynator warszawskiej Kliniki Ginekologii i Położnictwa, prof. Romuald Dębski. Wydał opinię, że wszelkie schorzenia, na które cierpiała Alicja Tysiąc, nie stanowią przeciwwskazania do porodu. Zalecił również cesarskie cięcie. Po porodzie, który miał miejsce w styczniu 2001 roku, wzrok Alicji Tysiąc uległ pogorszeniu. Doszło też do wylewu krwi w prawym oku i dalszych uszkodzeń plamki żółtej w lewym oku.

W 2001 roku Alicja Tysiąc rozpoczęła trwającą lata batalię o sprawiedliwość. W marcu zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prof. Dębskiego, podkreślając, że lekarz zakwestionował zalecenia internistki o przeprowadzeniu terminacji ciąży ze względów zagrożenia zdrowia.

W grudniu tego samego roku postępowanie zostało umorzone przez prokuratora. W 2002 roku decyzję o umorzeniu podtrzymał Sąd Rejonowy Warszawy-Śródmieście.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Rok później, czyli w 2003 r. Alicja Tysiąc zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, wnosząc skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wyrok czekała kilka lat. W 2007 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska musi zapłacić jej 2 tysięcy euro zadośćuczynienia oraz 14 tysięcy euro zwrotu za pokrycie kosztów procesowych.

Trybunał orzekł też, że polski wymiar sprawiedliwości naruszył artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który mówi m.in. o prawie do poszanowania życia prywatnego. Organ wskazał, że podstawą zasądzonego wyroku jest fakt, iż Alicja Tysiąc nie mogła skorzystać z prawa do odwołania się od decyzji, którą podjęli w jej sprawie lekarze.

Alicja Tysiąc o wyroku TK ws. aborcji i śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny

Alicja Tysiąc przez całe życie wspierała walkę polskich kobiet o prawo do legalnej aborcji. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, które zdelegalizował aborcję ze względu na ciężkie, nieodwracalne uszkodzenie płodu, w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" mówiła m.in., że "państwo pokazało właśnie, że za zdrowie i życie kobiety nie będzie brało odpowiedzialności". - Dwadzieścia lat temu odebrano mi godność. Zostałam wrakiem człowieka z nieuleczalną chorobą oczu. A przecież ja tylko walczyłam o realizację przysługującego mi prawa - relacjonowała.

W poruszającej rozmowie z Kobieta WP [link widoczny dla zalogowanych] - Byłam i jestem bardzo zła, czuję bezsilność i duży smutek po śmierci tej młodej kobiety. Czytałam, że miała już jedno dziecko. To tragedia więcej niż jednej osoby. Nie potrafię też nie czuć gniewu. Myślę o tych wszystkich ludziach, którzy do tego doprowadzili. To są potwory w ludzkiej skórze. W imię swojej religii, swojej ideologii, krzywdzą inne osoby. Cały czas zadaję sobie pytanie: dlaczego? Czy próbują sobie kupić miejsce w niebie? Czy naprawdę wierzą w to, że zakaz aborcji jest dobry? Czy robią to z wyrachowania, dla głosów fanatyków religijnych? - dopytywała Alicja Tysiąc.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32415 Przeczytał: 122 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:32, 16 Gru 2021 Powrót do góry

Stanęła przed Trybunałem Bożym nie przed Parlamentem Europejskim.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)