Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie ....... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:34, 31 Maj 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:

Oświadczenie w sprawie działalności ks. Piotra Natanka
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Przed oświadczeniem na wiadomej stronie, tj "Stowarzyszenie Róża" ostrzega ks. Kiersztyn! Confused

Ostrzeżenie przed Oświadczeniem

"Oświadczenie Kurii Krakowskiej w sprawie działalności ks. Piotra Natanka zostało wykorzystane przez wrogów Jezusa Króla do postponowania i ośmieszania działań zmierzających do Jego Intronizacji przez Naród Polski.

Informacyjne portale internetowe i inne nośniki informacji, jak: prasa, radio i telewizja dopatrują się w powyższym oświadczeniu przyczyn ataku Kurii Krakowskiej na ks. Piotra Natanka rzekomo z powodu głoszonej przez niego Intronizacji Jezusa Króla Polski. Jest to oczywista manipulacja tekstem Oświadczenia, w którym ani razu nie pada zarzut pod adresem ks. Piotra Natanka, że prowadzi negatywnie ocenianą przez kościół krakowski działalność na rzecz Intronizacji Jezusa Króla Polski. Ponieważ prowadzona przez media akcja przypisywania ks. Piotrowi Natankowi w nawiązaniu do Oświadczenia Kurii Krakowskiej głównej roli w prowadzonych w Polsce działaniach na rzecz uznania Pana Jezusa Królem Polski jest podjęta w celu ich zdyskredytowania w oczach wiernych, można się tylko domyślać, że kreuje ją najciemniejsza opozycja do Boga i naszej wiary. Niestety w podobny sposób wykorzystują to Oświadczenie do zwalczenia Intronizacji Jezusa Króla Polski także niektórzy biskupi.

By zrozumieć przewrotność tej intrygi, trzeba wziąć pod uwagę dwa fakty:

1. Ks. Piotr Natanek włączył się w ogólnopolski ruch religijny promujący Intronizację Jezusa Króla Polski dość późno, bo dopiero od 2007 roku (ruch ten trwa przynajmniej od roku 1996, tj. od chwili otwarcia procesu kanonizacyjnego S.B. Rozalii Celakówny) i próbował mu nadać mylny kierunek na Intronizację Jezusa Króla Wszechświata (zob. wydaną i propagowaną przez niego Nowennę ku czci Chrystusa Króla).

2. Kuria Krakowska w swym Oświadczeniu – zredukowanym zresztą do samych ogólników – nie oskarża ks. Piotra Natanka z powodu jego zaangażowania na rzecz Intronizacji, ale wyraźnie zarzuca mu niesubordynację jurysdykcyjną i uznaje za szczególnie naganną jego szeroko rozwiniętą akcję (jak wynika z tekstu Oświadczenia) na rzecz nawrócenia Unii Europejskiej, Episkopatu Polski czy Żydów. Kwestionuje także wiarygodność jego nauczania, które przeważnie bazuje na objawieniach różnych nawiedzonych osób, co, niestety, wydaje się być zarzutem słusznym.

Wobec powyższego akcja propagandowa przeciwko Intronizacji Jezusa Króla Polski przeprowadzona przez mass media w nawiązaniu do Oświadczenia Kurii Krakowskiej jest wyjątkowo przewrotna i nieuczciwa. Dlatego ostrzegam wszystkich wierzących, by nie dali się wilkom odłączyć od Jezusa Króla Polski.

ks. Tadeusz Kiersztyn"
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:37, 31 Maj 2011 Powrót do góry

Proszę obejrzeć sobie ten filmik, z uwagą na wypowiadane słowa:
(...)
http://www.youtube.com/watch?v=1RLqL0iGCPI

I jak się to wcześniejsze ma do tego co teraz? nawet do tego co krótko napisałam powyżej? i w innych tematach tu?

Uczniowi "zgarbowali" skórę drugi raz, a nauczyciel (ks. Kiersztyn) co? dalej idzie w zaparte w swoją "teologię".


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:12, 14 Gru 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:28, 01 Cze 2011 Powrót do góry

Co pisze prasa odnośnie ostatniego wydarzenia?:

Ks. Natanek rzucił klątwę na TVN 24

- Panie wybacz, po raz pierwszy, niech przekleństwo Boga zstąpi na Was, teraz i na wieki wieków. Amen - mówi robiąc znak krzyża.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ksiądz-banita podbija internet ze swojej twierdzy

(...)

Grzechynia to niewielka wieś położona wysoko w górach, 10 km od granicy ze Słowacją. Miejscowi mówią o nim dobrze, że "kosi trawę, pomaga ludziom".
- Fajny, udzieli pomocy, jak trzeba coś pożyczyć, to użyczy. Ta jest bardzo dobry ksiądz - mówi pani Blanca, mieszkanka Grzechynia.

"Matka Boża powiedziała, że internet to Jej dar"

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:44, 03 Cze 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:
Co pisze prasa odnośnie ostatniego wydarzenia?:

Ks. Natanek rzucił klątwę na TVN 24

- Panie wybacz, po raz pierwszy, niech przekleństwo Boga zstąpi na Was, teraz i na wieki wieków. Amen - mówi robiąc znak krzyża.

[link widoczny dla zalogowanych]
(...)

Mało tego że ks. Natanek rzucił klątwę na TVN, ale jeszcze ujawnił klątwę św. Stanisława ciążącą na jego następcy o tym samym imieniu, czyli kard. Stanisławie Dziwiszu.

Wykłady ks. Natanka o modernizmie!!!. [link widoczny dla zalogowanych]
Co o tym sądzić?.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:19, 22 Lip 2011 Powrót do góry

KOMUNIKAT METROPOLITY KRAKOWSKIEGO W SPRAWIE KARY SUSPENSY WOBEC KS. PIOTRA NATANKA

Komunikat Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego w sprawie sankcji kanonicznych podjętych wobec ks. Piotra Natanka

Zwracam się do Was, drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, z trudną, ale równocześnie ważną wiadomością. Jako biskup Kościoła Krakowskiego, w poczuciu odpowiedzialności za Jego jedność, jak też za prawdę i wiarygodność przekazywanej w nim Ewangelii Jezusa Chrystusa, zmuszony byłem podjąć zasadnicze decyzje wobec kapłana naszej archidiecezji ks. dr. hab. Piotra Natanka i ukarać go suspensą, zgodnie z przepisem Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1371, 2º). Oznacza to, że ks. P. Natanek nie może sprawować żadnych czynności kapłańskich ani wykonywać władzy rządzenia.

Decyzja ta została podjęta po zignorowaniu przez ks. P. Natanka kanonicznych upomnień i dekretów dyscyplinarnych, niewywiązaniu się ze złożonych deklaracji respektowania ich postanowień, jak też wskutek odrzucenia przezeń propozycji rozmów z przełożonymi, do których był wielokrotnie wzywany. Każdy kapłan w dniu święceń przyrzeka cześć i posłuszeństwo swemu biskupowi oraz jego następcom. Ksiądz Natanek temu przyrzeczeniu się sprzeniewierzył.

Podstawą niniejszej decyzji jest ostentacyjnie okazywane przez ks. Piotra Natanka nieposłuszeństwo, polegające na uporczywym głoszeniu przezeń niezgodnych z nauką Kościoła poglądów dotyczących królowania Jezusa Chrystusa, opartych na prywatnych objawieniach oraz inspirowanych obcymi nauce Kościoła doktrynami sekt eschatologicznych. Ksiądz Piotr Natanek przeinacza w ten sposób nie tylko ugruntowaną naukę o skuteczności zbawienia w Kościele, ale nadto swoje specyficzne głoszenie kultu Matki Bożej, aniołów i świętych miesza z magicznie pojmowaną wiarą, co prowadzi do ośmieszania wyznania Kościoła. W swoim przekazie, rozpowszechnianym przez media elektroniczne, publicznie podważa autorytet biskupów i kapłanów, pomawiając ich o niewiarę i współdziałanie z wrogami Kościoła. W odpowiedzi na krytyczne uwagi swoich pasterzy i współbraci kapłanów podejmuje próby tworzenia własnych struktur, do których włącza pozyskanych zwolenników, odwodząc ich tym samym od wspólnoty Kościoła powszechnego i narażając na wielkie szkody duchowe i moralne. Swoją samowolę okazał w czerwcu br., kiedy to dopuścił się nieważnego asystowania przy zawarciu małżeństwa mimo braku uprawnień wymaganych przez prawo kościelne.

Zwracam się także do tych, którzy związali się z ks. Piotrem Natankiem. Niech pomogą mu powrócić do jedności z Kościołem i zgody ze swoim biskupem. Jeśli zaś będą nadal podzielali jego obecne przekonania, staną się współodpowiedzialni za powstające w Kościele zamieszanie i wynikłe stąd szkody w Jego wspólnocie.

Drodzy Bracia i Siostry! Decyzja, którą zgodnie z moją apostolską odpowiedzialnością musiałem podjąć, sprawia tak mnie, jak i całej wspólnocie Kościoła Krakowskiego prawdziwy ojcowski ból. Równocześnie jednak słowa te piszę z nadzieją, że ks. Piotr Natanek, po pozytywnym przyjęciu tej decyzji, powróci do pełnienia owocnej i gorliwej posługi we wspólnocie Kościoła katolickiego. Kara suspensy ma nakłonić winnego do poprawy. Jeśli ksiądz podporządkuje się wydanym poleceniom, podejmie drogę pokuty i naprawy wyrządzonego zła, może prosić o zwolnienie z kary.

Proszę także o nieustanną modlitwę o jedność, zgodę i wierność wszystkich pasterzy i wiernych w Kościele za przyczyną Maryi – Matki Kościoła, naszych świętych patronów, a szczególnie przez orędownictwo bł. Jana Pawła II.

Kraków, dnia 20 lipca 2011 r.
Stanisław kard. Dziwisz
Arcybiskup Metropolita Krakowski


[link widoczny dla zalogowanych]

Ks. Piotr Natanek zasuspendowany

20 lipca br. metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz nałożył na ks. dra hab. Piotra Natanka karę suspensy za ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo, mimo decyzji i upomnień, jakie były do niego wielokrotnie kierowane.

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/ks-piotr-natanek-zasuspendowany,6560.html#27862
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1360 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:08, 22 Lip 2011 Powrót do góry

Tylko dlaczego tak późno to sie stało? Nawet za późno. Ks Natanek już zdążył utworzyć swoje struktury i Kościoła herarchicznego, jak widać - nie potrzebuje.

Ten komunikat Kurii krakowskiej zamieszczony jest też tu:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/ks-piotr-natanek-zasuspendowany,6560.html#27932
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1360 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 22:21, 23 Lip 2011 Powrót do góry

No i jest odpowiedź ks Natanka. Zapowiada się że pójdzie w slady Mariawitów.

http://www.youtube.com/watch?v=9LPW0OL6lyg
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:46, 24 Lip 2011 Powrót do góry

W pierwszych minutach słychać jak porównuje się do abp Lefebvra: "tak jak kardynał Lefebvr i jego biskupi, których w 2009 roku papież spowrotem do Kościoła przyjął i zdjął karę." Dalej również do św Atanazego: "był wygnany sześć razy z Koscioła ..."

Niesamowita ta mowa, całkowity brak rozumienia walki abp Lefebvre i nieznajomość działalności św. Atanazego. Św. Atanazy podjął walkę z herezją arianizmu, nawracał heretyków, zapobiegał szerzeniu się nowych herezji. Więcej można poczytać tu:

"Nieposłuszny Święty Atanazy."
http://www.traditia.fora.pl/swieci-i-blogoslawieni,64/nieposluszny-swiety-atanazy,334.html

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/list-sw-atanazego,589.html#27918

A ks. Natanek jakim herezjom zapobiega? O jaką czystość wiary dba? Sam uwikłał się w różne pseudoobjawienia, wizje, etc ... a i śmiało można powiedzieć, że wypacza naukę w temacie Intronizacji i całe przesłanie Rozalii Celakówny.

Powyżej w tym wątku mamy zamieszczone też ostrzeżenie ks. Kiersztyna przed kolejnym już Oświadczeniem Kurii Krakowskiej w sprawie działalności ks. Piotra Natanka, ale ... przecież ks. Natanek jest uczniem ks. Kiersztyna i jak długo będzie działalność ks. Kiersztyna i jego Stowarzyszenia, tak takich ks. Natanków możemy mieć więcej. Tam "Kiersztynowcy" też mieli i zapewne mają różne wizje, wcześniej można było przeczytać w ich Biuletynie, niektóre można przeczytać tu:
http://www.traditia.fora.pl/wypaczanie-przeslania-pana-jezusa-do-rozalii-celakowny,57/wizja-ogrodu,1330.html
http://www.traditia.fora.pl/wypaczanie-przeslania-pana-jezusa-do-rozalii-celakowny,57/wizja-krzyza-i-matki-najswietszej,1328.html
http://www.traditia.fora.pl/wypaczanie-przeslania-pana-jezusa-do-rozalii-celakowny,57/stowarzyszenie-roza-wizje,1327.html
http://www.traditia.fora.pl/wypaczanie-przeslania-pana-jezusa-do-rozalii-celakowny,57/matka-boska-szczyglicka,1522.html

Teraz zaprzestali ich publikacji, nie drukują już. Ks. Kiersztyn pojął, że byłby to jego koniec, ale przecież diabeł z nich nie zrezygnuje, będzie dalej prowadził. Jak ks. Natanek zaczął wyskakiwać z wizjami to się skończył, doszło do tego, co jest. Dezorientacja szatańska niesamowita!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:01, 25 Lip 2011 Powrót do góry

Cytat:
Zdradził też, że w sobotni wieczór kontaktował się z Jezusem. - Otrzymałem od Jezusa możliwość telefonu do Nieba, i kiedy nie nabrykam z Panem Bogiem, to mam taki światłowód, że ta linia jest otwarta. - Nie bój się. Żądam twojej ofiary. Podoba się mi twoja ofiara. Nie słuchaj tych, którzy nie mają mojego ducha. Bądź posłuszny Bogu, a nie tym, którym dałem władzę - relacjonował zebranym sobotnią rozmowę z Bogiem.

"Otrzymałem od Jezusa możliwość telefonu do Nieba"
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

I po co taka mowa? Komu i czemu to służy? Powyższe jest z tego kazania:
[link widoczny dla zalogowanych]

A tutaj w tym kazaniu: [link widoczny dla zalogowanych]
w 7' 20'' mówi o przekazie jaki dostał od św Andrzeja Boboli.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:43, 14 Gru 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:11, 16 Sty 2012 Powrót do góry

Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ks. Piotra Natanka i jego zwolenników

Rada Stała, w oparciu o analizę sytuacji dotyczącej działalności suspendowanego ks. Piotra Natanka, stanowczo przestrzega katolików przed gromadzeniem się wokół jego osoby i popierania głoszonych przez niego idei. Mimo wyraźnego zakazu biskupa miejsca i nałożonej kary kanonicznej, ks. Natanek nie zaprzestał niestety swojej działalności. Rada zwraca uwagę, że Msze św. sprawowane przez suspendowanego kapłana są niegodziwe i świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia – nieważne.

Rada Stała Episkopatu Polski po raz kolejny stanowczo przestrzega też katolików przed błędnym nauczaniem tego duchownego i prosi wiernych, by nie korzystali z posługi duszpasterskiej ks. Natanka, nie kierowali się jego nauką, nie wierzyli w jego bezpodstawne zapewnienia o jej zgodności z nauczaniem papieży i biskupów oraz nie przystępowali do tworzonych przez niego grup.

Osoby współpracujące z suspendowanym ks. Piotrem Natankiem przyczyniają się do rozłamu wspólnoty wierzących. Współdziałając w niszczeniu jedności Kościoła, popełniają grzech, z którego mają obowiązek oczyścić się w sakramencie pokuty. Warunkiem natomiast otrzymania rozgrzeszenia jest odstąpienie od wspierania rozłamu w Kościele i gotowość naprawienia wyrządzonego zła.

Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 16 stycznia 2012 r.
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:45, 14 Gru 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:38, 16 Sty 2012 Powrót do góry

Czy ta Msza Święta Trydencka ks. Natanka nie przyczyniła się do wydania tego nowego komunikatu KEP?

Ks. Piotr Natanek - Msza Św. Trydencka 20.09.2012
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=2pb-a8HZzkU


Ks. Piotr Natanek - Msza Św. Trydencka 25.10.2012 /brak początku/
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=y5iQ0ws10u8


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:52, 14 Gru 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:59, 17 Sty 2012 Powrót do góry

Przydałoby się jeszcze, aby KEP oprócz syntetycznej anatemy przygotował dossier z objaśnieniem najpoważniejszych uchybień dyscyplinarnych i doktrynalnych występujących w nauczaniu ks. Natanka. Pomogłoby to bardzo tak jemu jak i wiernym, którzy go popierają, a przede wszystkim sprowokowało wiele osób do zainteresowania się urzędowym nauczaniem Kościoła katolickiego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:59, 18 Sty 2012 Powrót do góry

Ks. Isakowicz-Zaleski: Episkopat dolewa oliwy do ognia

- Jestem zdumiony, że w – bądź, co bądź sprawie lokalnej – głos zabiera Episkopat Polski. To jest sprawa biskupa krakowskiego, który powinien wiedzieć, jak rozwiązywać tego typu konflikty. Obawiam się, że to oświadczenie doprowadzi tylko do eskalacji wzajemnych oskarżeń, co będzie na pewno negatywne dla Kościoła – mówi portalowi Fronda.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ogromnie źle się stało, że nie doszło do dialogu pomiędzy ks. Natankiem a kurią krakowską, ponieważ to bardziej konflikt personalny, aniżeli ideowy. Ponadto, możliwe było porozumienie z ks. Natankiem – oczywiście, obie strony musiałaby wykazać ku temu swoją dobrą wolę, ale to kuria krakowska powinna znaleźć drogę pojednania. Zaś to, co było do tej pory, to jedynie obrzucanie się oświadczeniami, wyciąganie coraz cięższych dział. To do niczego nie prowadzi, tylko zaognia konflikt.

Co więcej, na dobrą sprawę tak naprawdę nigdy nie wyjaśniono, o co są konkretne pretensje pod adresem ks. Natanka. Można dyskutować, próbować znaleźć rozwiązanie, a nie od razu sięgać po ciężkie kary dyscyplinarne, które według mnie, do niczego nie prowadzą. Komunikat Rady Stałej KEP odebrałem jako dolanie oliwy do ognia, to nie jest rozwiązanie problemu.

Jest jeszcze jedna sprawa, która mnie nurtuje. Przecież do niedawna ks. Natanek był doktorem habilitowanym jednej z najważniejszych uczelni katolickich w naszym kraju. Dopiero teraz, nagle pojawiły się jakieś wątpliwości? Przecież poglądy ks. Natanka w wielu sprawach były znane wcześniej. Znam wiele parafii – nie tylko na terenie diecezji krakowskiej – które zapraszały ks. Natanka, by przyjeżdżał z kazaniami, etc. To się działo od dawna, kuria krakowska w ogóle na to nie reagowała, co się stało, że nagle wytoczyła działa przeciw ks. Natankowi? Zareagowała dopiero wtedy, kiedy sprawa stała się medialna. Niestety podejrzewam, że dopiero zainteresowanie się nią przez dziennikarzy, presja, jaką wywarły na stronę kościelną media, doprowadziła do podjęcia działań, według mnie – mało skutecznych.

Co z tego, że względem ks. Natanka, czy popierających go osób, będą wytaczana coraz cięższe armaty? (a nie jest on osamotniony, popiera go wielu ludzi, także niektórzy księża, choć boją się przyznać do tego publicznie. To jest droga do rozłamu, mówiłem o tym od początku. Sto lat temu już doszło w Polsce do takiego rozłamu – powstał odłam mariawitów, a założyli go księża bardzo gorliwi, którzy weszli w konflikt z biskupami. Zawsze jest tak, że wina leży po dwóch stronach, gdzieś ten spór powstał, ale nie powinno się dopuścić do tego, co stało się sto lat temu. Obawiam się, że jednak po tym komunikacie został spalony kolejny most. Stanie się wręcz przeciwnie – coraz więcej ludzi będzie popierało ks. Natanka, konflikt będzie eskalował, a jeżeli część z nich nie posłucha biskupów, okaże się, że ci mają wpływu na ludzi świeckich, że wyciągnięta została wielka armata, z której jednak nie ma jak strzelić.

Muszę to wyraźnie podkreślić – nie popieram poglądów ks. Natanka, widzę wiele rzeczy, które mnie od niego dystansują. Nie jestem jego zwolennikiem, ale uważam, że metoda, jaką archidiecezja krakowska próbuje już od dwóch lat próbuje rozwiązać tę sprawę jest chybiona. Co więcej, próbuje się wciągać w to autorytet całego polskiego Kościoła, zamiast rozwiązać to na linii ordynariusz diecezji – ksiądz, który mu podlega.

Myślę, że niepotrzebnie odgrzewa się sprawę, to podsycanie ognia, który już wygasał. Natura ludzka jest taka, że komunikat wywoła kolejne fermenty. To jest rozmowa za pomocą komunikatów, i ja się na to nie mogę zgodzić. Trudne sprawy w kościele, które zawsze będą się pojawiały, powinno się rozwiązywać na zasadzie dialogu, tak jak nauczał Jan Paweł II czy ks. Tischner. Trzeba próbować rozmawiać, a nie wydawać oświadczenia, bo komunikaty z kolejnymi sankcjami są nieskuteczne, budzą sensację w mediach, powodują komentarze ludzi nieżyczliwych Kościołowi. To pokazuje, że Kościół ewidentnie nie daje sobie rady w sprawach kryzysowych. Wydawałoby się, że w archidiecezji krakowskiej, gdzie przez tyle lat metropolitą był Karol Wojtyła powinno to być jasne – owszem, trzeba bronić zasad, dogmatów i dyscypliny, ale też próbować rozmawiać z ludźmi zbuntowanymi czy skłóconymi, tak jak papież Benedykt XVI, który szuka drogi porozumienia z lefebrystami i wciąż wykazuje w tej materii wiele cierpliwości.

Rozmawiała Marta Brzezińska
[link widoczny dla zalogowanych]

KOMENTARZ BIBUŁY: “Wydawałoby się, że w archidiecezji krakowskiej, gdzie przez tyle lat metropolitą był Karol Wojtyła powinno to być jasne – owszem, trzeba bronić zasad, dogmatów i dyscypliny, ale też próbować rozmawiać z ludźmi zbuntowanymi czy skłóconymi, tak jak papież Benedykt XVI, który szuka drogi porozumienia z lefebrystami i wciąż wykazuje w tej materii wiele cierpliwości. ”Na to ostatnie, niezbyt przemyślane porównanie o cierpliwości, spuśćmy wielkodusznie zasłonę milczenia…

Jak najbardziej przychylam się do tego komentarza.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:05, 18 Sty 2012 Powrót do góry

Cytat:
Trudne sprawy w kościele, które zawsze będą się pojawiały, powinno się rozwiązywać na zasadzie dialogu, tak jak nauczał Jan Paweł II czy ks. Tischner.

Na marginesie artykułu, skoro pojawiło się nazwisko ks. Tischnera, to polecam artykuł:

Oszukani przez Ducha Czasu

Kategoria „katolicyzmu tischnerowskiego” jest obarczona problemem, który uniemożliwia jej istnienie jako spójnego systemu wartości. Istnieją z jednej strony – nauczanie Kościoła katolickiego, z drugiej – prywatna filozofia księdza profesora Józefa Tischnera. Próba ich syntezy prowadzi prostą drogą do stanu dysonansu poznawczego. Nie można bowiem pogodzić poznania realistycznego z myśleniem idealistycznym.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/oszukani-przez-ducha-czasu,6518.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32531 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:37, 18 Sty 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
Przydałoby się jeszcze, aby KEP oprócz syntetycznej anatemy przygotował dossier z objaśnieniem najpoważniejszych uchybień dyscyplinarnych i doktrynalnych występujących w nauczaniu ks. Natanka. Pomogłoby to bardzo tak jemu jak i wiernym, którzy go popierają, a przede wszystkim sprowokowało wiele osób do zainteresowania się urzędowym nauczaniem Kościoła katolickiego.

[link widoczny dla zalogowanych]

Powyżej w tym wątku w komunikacie z 20 lipca 2011 jest napisane o jakie uchybienia chodzi:

(...)

Podstawą niniejszej decyzji jest ostentacyjnie okazywane przez ks. Piotra Natanka nieposłuszeństwo, polegające na uporczywym głoszeniu przezeń niezgodnych z nauką Kościoła poglądów dotyczących królowania Jezusa Chrystusa, opartych na prywatnych objawieniach oraz inspirowanych obcymi nauce Kościoła doktrynami sekt eschatologicznych. Ksiądz Piotr Natanek przeinacza w ten sposób nie tylko ugruntowaną naukę o skuteczności zbawienia w Kościele, ale nadto swoje specyficzne głoszenie kultu Matki Bożej, aniołów i świętych miesza z magicznie pojmowaną wiarą, co prowadzi do ośmieszania wyznania Kościoła. W swoim przekazie, rozpowszechnianym przez media elektroniczne, publicznie podważa autorytet biskupów i kapłanów, pomawiając ich o niewiarę i współdziałanie z wrogami Kościoła. W odpowiedzi na krytyczne uwagi swoich pasterzy i współbraci kapłanów podejmuje próby tworzenia własnych struktur, do których włącza pozyskanych zwolenników, odwodząc ich tym samym od wspólnoty Kościoła powszechnego i narażając na wielkie szkody duchowe i moralne. Swoją samowolę okazał w czerwcu br., kiedy to dopuścił się nieważnego asystowania przy zawarciu małżeństwa mimo braku uprawnień wymaganych przez prawo kościelne.

(...)

Kraków, dnia 20 lipca 2011 r.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)