Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI: czy termin ''aggiornamento'' był trafnie ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:43, 12 Paź 2012 Powrót do góry

Benedykt XVI do ostatnich uczestników Soboru: aggiornamento nie oznaczało zerwania z tradycją, ale stałą aktualność wiary

Na obradach Soboru Watykańskiego II stale powracało rzucone przez Jana XXIII hasło aggiornamento – wspominał Benedykt XVI, spotykając się dziś w Watykanie z ich uczestnikami. [link widoczny dla zalogowanych], ale wielu nie mogło przybyć ze względu na wiek i stan zdrowia.

W Sali Klementyńskiej ojcom soborowym towarzyszyli przewodniczący episkopatów z całego świata i zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich. Papież zwrócił uwagę, że w pół wieku od rozpoczęcia Soboru możemy zapytać, czy termin aggiornamento – po włosku „aktualizacja na dzień dzisiejszy” – był trafnie dobrany.

„Myślę, że nad doborem słów można by dyskutować godzinami, nigdy nie dochodząc do zgody. Jestem jednak przekonany, że intuicja, jaką bł. Jan XXIII streścił w tym słowie, była i pozostaje nadal właściwa. Chrześcijaństwa nie można uważać za «coś z przeszłości», ani nie można go przeżywać z oczyma zwróconymi wciąż «do tyłu», bo Jezus Chrystus jest wczoraj, dziś i na wieki [por. Hbr 13, 8]. Chrześcijaństwo naznaczone jest obecnością wiecznego Boga, który wszedł w czas i jest obecny w każdym czasie, bo każdy czas wypływa z Jego stwórczej mocy, z Jego wiecznego «dzisiaj». Dlatego chrześcijaństwo jest wciąż nowe. Nie możemy w nim nigdy widzieć drzewa, które rozwinęło się całkowicie z ewangelicznego ziarnka gorczycy, wyrosło, wydało owoce, a pewnego dnia starzeje się i dochodzi do zmierzchu swych sił żywotnych. Chrześcijaństwo jest drzewem, by tak powiedzieć, w ustawicznym «brzasku», jest zawsze młode. I ta aktualność, to aggiornamento, nie oznacza zerwania z tradycją, ale wyraża jej stałą żywotność. Nie oznacza ograniczenia wiary, zaniżania jej do mody czasów, do miary tego, co się nam podoba, co się podoba opinii publicznej, ale przeciwnie. Właśnie tak jak ojcowie soborowi to «dzisiaj», które przeżywamy na miarę wydarzenia chrześcijańskiego, to «dzisiaj» naszych czasów mamy wnieść do Bożego «dzisiaj»” – powiedział Benedykt XVI.

Papież wskazał, że Kościół ma wciąż przemawiać do współczesnego człowieka, ale musi się to dokonywać przez ludzi głęboko zakorzenionych w Bogu i kierowanych wiarą. Nie służą temu ci, którzy dostosowują się do przejściowej chwili i wybierają drogę wygodniejszą. Dlatego Sobór przypomniał, że w Kościele wszyscy powołani są do świętości. Rozpoczęty wczoraj Rok Wiary ma przypomnieć przesłanie Soboru, które jest „orędziem wiary w Chrystusa jedynego Zbawiciela świata, głoszonym człowiekowi naszych czasów” – podkreślił Benedykt XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]



Soborowe „aggiornamento” a wieczna młodość chrześcijaństwa

Na konieczność odniesienia soborowego „aggiornamento” (dostosowania do wymogów współczesności) do wiecznej młodości chrześcijaństwa wskazał papież, spotykając się z niektórymi, żyjącymi jeszcze ojcami II Soboru Watykańskiego.

Są wśród nich patriarchowie i arcybiskupi więksi katolickich Kościołów Wschodnich oraz przewodniczący episkopatów. Przybyli oni do Rzymu z okazji rozpoczętego wczoraj Roku Wiary. Ojciec Święty podkreślił, że powinien być on okazją powrotu do żywego źródła Ewangelii, do przemieniającego spotkania z osobą Jezusa Chrystusa.

Mówiąc o użytym przez bł. Jana XXIII w odniesieniu do Soboru słowa „aggiornamento” Benedykt XVI podkreślił, że jego poprzednik na Stolicy Piotrowej wypowiedział je w sposób niemal programowy. Zauważył, że pięćdziesiąt lat od otwarcia Soboru niektórzy kwestionują jego trafność. Jednak zawartą w nim intuicję bł. Jana XXIII uznał na słuszną.

„Chrześcijaństwa nie należy bowiem uważać za «coś z przeszłości», nie powinno być przeżywane ze wzrokiem nieustannie skierowanym do tyłu, gdyż Jezus Chrystus jest «wczoraj i dziś, ten sam także na wieki» [por. Hbr 13,8]. Chrześcijaństwo naznaczone jest obecnością odwiecznego Boga, który wkroczył w czas i jest obecny w każdym czasie, gdyż każdy czas wypływa z Jego mocy stwórczej, z Jego odwiecznego «dziś»” – podkreślił Benedykt XVI.

Ojciec Święty wskazał, że z tego właśnie względu chrześcijaństwo jest zawsze nowe. Nigdy nie winniśmy postrzegać go jako drzewa, które rozwinąwszy się w pełni z ewangelicznego ziarnka gorczycy, wydało swoje owoce, starzeje się i następnie staje na progu zmierzchu swej energii życiowej. „Chrześcijaństwo jest drzewem, które, że tak powiem, jest wieczne młode. A owa aktualność, owo «aggiornamento» nie oznacza zerwania z tradycją, lecz wyraża jej nieustanną żywotność; nie oznacza redukowania wiary, zniżając ją do mody czasów, miary tego co się nam podoba, czy też podoba się opinii publicznej – lecz przeciwnie: właśnie tak jak czynili to ojcowie soborowi musimy nieść przeżywane przez nas «dziś» do miary wydarzenia chrześcijańskiego, musimy nieść «dziś» naszego czasu w «dziś» Boga” – stwierdził papież.

Benedykt XVI przypomniał, że Sobór był czasem Bożej łaski, w którym Duch Święty pouczył Kościół, że zmierzając przez dzieje ma zawsze przemawiać do współczesnego człowieka. Może to się jednak dziać jedynie dzięki ludziom głęboko zakorzenionym w Bogu, pozwalającym, aby Bóg nimi kierował i konsekwentnie żyjącymi swą wiarą. Nie będzie on przemawiał, przez tych, którzy dostosowują się do mijającej chwili, czy wybierają drogę najwygodniejszą. Papież przypomniał stwierdzenia Konstytucji Lumen gentium (n.49), gdzie mowa, że wszyscy są w Kościele powołani do świętości, ukazującej prawdziwe oblicze Kościoła, sprawiającej, że odwieczne «dziś» Boga wkracza w «dziś» naszego życia, w «dziś» człowieka naszych czasów.

Ojciec Święty wskazał, że najlepszym sposobem upamiętnienia Soboru jest dobre przeżycie rozpoczętego wczoraj Roku wiary. Ma on służyć skoncentrowaniu się na orędziu soborowym, tożsamym z orędziem wiary w Chrystusa, głoszonym człowiekowi naszych czasów.

„Także dziś ważne i istotne jest wniesienie promienia miłości Boga w centrum życia każdego człowieka i doprowadzanie ludzi każdego miejsca i czasu do Boga. Gorąco pragnę, aby wszystkie Kościoły partykularne odnalazły w celebracji obecnego Roku wiary okazję do nieustannie koniecznego powrotu do żywego źródła Ewangelii, do przemieniającego spotkania z osobą Jezusa Chrystusa” – powiedział Benedykt XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:40, 18 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)