Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież chce przywrócenia muzyki sakralnej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:54, 23 Lis 2007 Powrót do góry

Papież chce przywrócenia muzyki sakralnej

Image

Po przywróceniu Mszy Wszechczasów do Kościoła w wyniku motu proprio Summorum Pontificum papież Benedykt XVI chce odnowy również w obszarze muzyki sakralnej.

W przemówieniu do biskupów i księży w bazylice Św. Piotra papież powiedział, że „tradycja powinna być kontynuowana” w modlitwach oraz muzyce. Chorał gregoriański został wprowadzony jako główna forma mszy w bazylice św. Piotra, przez nowego dyrektora chóru o. Pierre Paul. Tym samym papież złamał obowiązującą do tej pory zasadę swojego poprzednika, Jana Pawła II, który wprowadził rotacyjny wybór chórów z kościołów z całego świata. Ostatnio zmieniono również mistrza papieskich ceremonii liturgicznych – arcybiskupa Pierro Marini zastąpił Guido Marini. Ponadto mówi się o zmianie dyrektora chóru z Kaplicy Sykstyńskiej – Giuseppe Liberto.

Valentin Miserachs Grau, dyrektor Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej szkolącego członków chórów, powiedział że ostatnio zaistniały „poważne odstępstwa” w wykonywaniu muzyki sakralnej. „Jak daleko jesteśmy od prawdziwego ducha muzyki sakralnej? Jak możemy znosić to, że fala sprzecznych, aroganckich i śmiesznych bluźnierstw tak łatwo została zaakceptowana w naszych ceremoniach?” powiedział Grau. Ponadto dodał, że „W obliczu ogólnej niewiedzy, głównie w środowisku księży, istnieje muzyka pozbawiona świętości, prawdy i uniwersalności”. Na koniec dodał, że tradycyjna forma muzyki sakralnej „powinna znowu stać się żywą duszą kościoła”.

Oprac. T.P. na podst.
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:23, 29 Wrz 2019, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:10, 23 Lis 2007 Powrót do góry

Koniec hip-hopu i rocka w kościołach?


Konserwatywna ofensywa Benedykta XVI. Papież wezwał Bazylikę św. Piotra do powrotu do chorału gregoriańskiego. Czy niedługo ze wszystkich kościołów zniknie nowoczesna muzyka?

Według brytyjskiego „Timesa”, Ojciec Święty rozważa dokonanie w Kościele kolejnego „dramatycznego zwrotu”. Po przywróceniu do łask mszy łacińskiej chce upowszechnić używanie chorału gregoriańskiego i barokowej muzyki liturgicznej, od których Kościół odszedł po Soborze Watykańskim II (1962 – 1965 r.).

W specjalnym przesłaniu do biskupów i księży Bazyliki Świętego Piotra uczulił ich, żeby w kwestii muzyki „kontynuowali tradycję”. Odwołał się przy tym do czasów pontyfikatu Grzegorza Wielkiego (590 – 604 r.), który zebrał melodie chorału.Chorał gregoriański przywrócił już nowy dyrektor chóru Bazyliki ojciec Pierre Paul. „Times” napisał, że niedługo ma też zostać dokonana zmiana na stanowisku dyrektora chóru w Kaplicy Sykstyńskiej.

Niewykluczone, że działania te są początkiem próby pozbycia się z kościołów muzyki nowoczesnej. Wskazują na to wypowiedzi wielu bliskich współpracowników papieża, który znany jest z wielkiej miłości do tradycyjnej muzyki liturgicznej.Prałat Valentin Grau, szef Pontyfikalnego Instytutu Muzyki Liturgicznej, powiedział ostatnio, że do kościelnej muzyki wkradło się wiele „dewiacji”.

– Jak daleko jesteśmy od jej prawdziwego ducha! Jak możemy znosić straszną falę arogancji i absurdalnych profanacji, które dostały się do naszych nabożeństw – oświadczył.Zastrzeżenia te dotyczą w szczególności kościołów na Zachodzie, gdzie księża prześcigają się we wprowadzaniu do mszy kolejnych „urozmaiceń”. Na przykład w szwajcarskiej miejscowości Wuppenau odprawiane są tzw. msze błazeńskie. Przebranym za klaunów, wygłupiającym się wiernym przygrywa tam orkiestra cyrkowa.

Ksiądz Marcelo Rossi z Brazylii odprawia rockowe msze na świeżym powietrzu, a austriacki ruch Find-fight-follow urządza nabożeństwa w takt muzyki dance (tańczący w kościele tłum oświetlają kolorowe pulsujące światła). Nieco bardziej konserwatywny jest ksiądz z austriackiego Mühl-kreis, który podczas mszy gra na harmonii.

– O tych mszach można powiedzieć wszystko, ale nie to, że są katolickie. Obniżają prestiż Kościoła i nie współgrają z powagą mszy świętej – powiedział „Rz” Michael Akerman z konserwatywnej katolickiej organizacji Pro Ecclesia et Pontifice.– Chorał gregoriański symbolizuje powagę, głębię i podniosłość naszej wiary. Dokonywany przez Benedykta XVI powrót do katolickich korzeni wzmacnia Kościół. Nie może on na siłę dostosowywać się do ciągle zmieniającego się świata – podkreślił Akerman.

Według dominikanina ojca Jakuba Nesterowicza, który niedawno brał udział w warszawskim ekumenicznym „nabożeństwie hiphopowym”, w Kościele jest miejsce zarówno na chorał gregoriański, jak i muzykę nowoczesną. – Chorał to piękna rzecz. Ale jeżeli ktoś woli się modlić przy dźwiękach hip-hopu, dlaczego mu tego zabraniać? – powiedział „Rz”. Według niego do młodzieży powinno się przemawiać zrozumiałym dla niej, atrakcyjnym językiem. – W ten sposób możemy przyciągnąć ją do Boga – dodał.

Źródło : Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:21, 29 Wrz 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:33, 12 Lis 2012 Powrót do góry

Papież do włoskich scholi liturgicznych: muzyka sakralna może na nowo zbliżyć do Boga

Image

Muzyka sakralna może wspierać wiarę i nową ewangelizację. Podkreślił to Benedykt XVI, spotykając Scholae Cantorum z całych Włoch. 6 tys. uczestników pielgrzymki zorganizowanej przez Włoskie Stowarzyszenie św. Cecylii wypełniło aulę Pawła VI. Jutro zaśpiewają oni na Mszy, której w bazylice watykańskiej przewodniczyć będzie jej archiprezbiter, kard. Angelo Comastri.

Nawiązując do 50-lecia otwarcia Soboru i do Roku Wiary Papież wskazał, że słuchanie śpiewów liturgicznych może przyczynić się do nawrócenia, jak w przypadku św. Augustyna. Wiara rodzi się zawsze ze słuchania Słowa Bożego, oczywiście nie tylko przez zmysły, ale umysłem i sercem. Niewątpliwie śpiew nadaje odmawianiu psalmów i pieśni biblijnych większą siłę przekazu. Św. Augustyn w swym dziele o muzyce przyznaje, że piękny śpiew może pomóc w przyjęciu Słowa Bożego. Konstytucja Soboru Watykańskiego II Sacrosanctum Concilium poucza, że „śpiew kościelny, jako związany ze słowami, jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii” (n. 112).

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o względy estetyczne, ale o udział w ożywianiu i wyrażaniu wiary. Celem muzyki sakralnej jest „chwała Boża i uświęcenie wiernych”, nie jest ona zatem „dodatkiem do liturgii czy jej upiększeniem, ale sama jest liturgią” – powiedział Ojciec Święty. Wskazał też na jej rolę w nowej ewangelizacji:

„Soborowa Konstytucja o liturgii przypomina znaczenie muzyki sakralnej dla misji ad gentes i zachęca, by doceniać tradycje muzyczne ewangelizowanych ludów (por. n. 119). Jednak również w krajach dawnej ewangelizacji, jak Włochy, muzyka sakralna może mieć i faktycznie ma ważne zadanie, by sprzyjać odkrywaniu na nowo Boga, ponownemu zbliżeniu się do orędzia chrześcijańskiego i tajemnic wiary. Pomyślmy o tylu ludziach, którzy zostali głęboko poruszeni w duchu słuchając muzyki sakralnej, a jeszcze bardziej o tych, którzy poczuli się na nowo pociągnięci do Boga przez piękno muzyki liturgicznej. Starajcie się polepszać jakość śpiewu liturgicznego, nie obawiając się odzyskiwać i doceniać wielkiej tradycji muzycznej Kościoła, która ma w śpiewie gregoriańskim i polifonicznym dwie najwyższe formy wyrazu, jak stwierdza sam Sobór Watykański II (por. Sacrosanctum Concilium, 116). Chciałbym podkreślić, że aktywny udział całego Ludu Bożego w liturgii nie polega tylko na mówieniu, ale też na słuchaniu, na przyjmowaniu zmysłami i duchem Słowa, a to dotyczy również muzyki liturgicznej” – dodał Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:28, 29 Wrz 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)