Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jak chodzić na Mszę świętą i nie utracić wiary? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:49, 05 Mar 2011 Powrót do góry

Wywiady z ks.Nicola Buxem, oraz o jego nowej książce pisaliśmy tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/kryzys-liturgia-i-tradycja-wywiady-z-ks-nicola-buxem,860.html

Dziś na KAI możemy przeczytać:

Nadużycia liturgiczne mogą poważnie osłabić wiarę katolików – dowodzi w swej najnowszej książce ksiądz Nicola Bux, znany włoski liturgista.


Pójść na Mszę i nie stracić wiary

Na środowej konferencji prasowej promującej nową pracę teologa „Jak pójść na Mszę i nie stracić wiary” obecni byli kard. Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

W książce ks. Bux przekonuje, że warto przestrzegać dyscypliny liturgicznej. Zwraca także uwagę, że liturgia musi być rozumiana przede wszystkim jako działanie Chrystusa, a nie kapłana czy wspólnoty. Podczas konferencji kardynałowie Burke i Canizares zgodzili się, że nieprzestrzeganie norm liturgicznych może zaszkodzić w rozumieniu wiary wśród katolików oraz osłabić ich związek z Kościołem. „Niewłaściwe podejście do Eucharystii może sprawić, że nasza wiara osłabnie lub ją nawet utracimy” – mówił kard. Cañizares.

W październiku 2009 roku we Włoszech ukazała się książka ks. Buxa „Reforma Benedykta XVI”, w której autor wyjaśnił znaczenie liturgicznego pojednania proponowanego przez papieża. Wielu komentatorów uważa, że autor jest „szczególnie bliski Benedyktowi XVI”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 18:15, 13 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:58, 05 Mar 2011 Powrót do góry

Ciekawie napisane na [link widoczny dla zalogowanych]

Jak chodzić na Mszę świętą i nie utracić wiary?

[link widoczny dla zalogowanych]

2 marca bieżącego roku włoskie wydawnictwo EdizPiemme wydało książkę pod - jakże aktualnym dzisiaj - tytułem [link widoczny dla zalogowanych] Autorem książki jest ks. Mikołaj Bux, konsultor watykańskich Kongregacji - Nauki Wiary oraz ds. Kanonizacyjnych a także współpracownik Papieskiego Urzędu Celebracji Liturgicznych. Patronat nad książką objęły Ich Eminencje, Rajmund kard. Burke, prefekt Sygnatury Apostolskiej oraz Antoni kard. Canizares Llovera, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard Burke na prezentacji książki stwierdził m.in.: jeśli wydaje się nam, że na Mszy to my jesteśmy w centrum liturgii, to taka Msza doprowadzi nas do utraty wiary. Zgodził się również z autorem twierdzącym iż nadużycia liturgiczne prowadzą do poważnych uszczerbków wiary u katolików. Ksiądz kardynał stwierdził również, że wielu kapłanów uważa, że nie trzymanie się norm liturgicznych to są sprawy zupełnie nieistotne, a tymczasem są to poważne nadużycia.

Kardynał Canizares Llovera dodał, że dość prowokujący tytuł książki wyraża również i jego przekonanie iż uczestnictwo we Mszy świętej może doprowadzić do osłabienia a nawet utraty naszej wiary, jeśli nie będziemy w niej w odpowiedni sposób uczestniczyć i jeśli liturgia nie będzie celebrowana zgodnie z normami Kościoła. Dotyczy to obydwu form - zwyczajnej i nazwyczajnej - rytu rzymskiego. Prefekt kontynuował: W czasach, w których tylu ludzi żyje tak, jakby Bóg nie istniał, potrzeba prawdziwych celebracji eucharystycznych, aby przypomnieć im, że tylko Bogu należy się adoracja i że prawdziwy sens życia ludzkiego wypływa z faktu iż Syn Boży oddał swoje życie dla zbawienia świata.

Ks. Bux przypomniał, że zbyt wielu obecnych katolików uważa, że Msza święta to jest coś, co wykonują razem kapłan i zgromadzenie podczas gdy, w rzeczywistości, jest to działanie Jezusa Chrystusa. Jeśli pójdziecie na Mszę w jedno miejsce, a potem pójdziecie na inną Mszę w innym miejscu, nie zastaniecie takiej samej Mszy. To znaczy, że to nie jest Msza Kościoła katolickiego, do której wierni mają prawo, tylko to jest Msza danej parafii lub danego celebransa.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 18:25, 13 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Stefan Buhholz
Użytkownik


Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 147 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: USA
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 21:23, 05 Mar 2011 Powrót do góry

Witam,
Temat na czasie. W moim małym środowisku lokalnej Polonii sporo rodzin odeszlo z kościoła z tych własnie powodów. Do tego jeszcze dochodzi zły przykład ze strony osoby duchownej, która nie tylko kłamie, namawia do aktów wandalizmu, nadużywa alkoholu, pali co popadnie a jeszcze na dodatek... rozbija małżeństwa! Uczono mnie, że ksiądz to osoba z której trzeba brać przykład.... a brać?
Pozdrawiam,
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:36, 06 Mar 2011 Powrót do góry

Stefan Buhholz napisał:

Temat na czasie.

Na czasie, to ten temat już jest od dobrych parę dziesiątek lat.

Stefan Buhholz napisał:
... W moim małym środowisku lokalnej Polonii sporo rodzin odeszlo z kościoła z tych własnie powodów.

Można by z drugiej strony spytać, co robiły te rodziny i jak pogłębiały swoją wiarę, że przyszło takie coś, że odeszli od Kościoła. Wg. mnie to był sygnał, żeby postawić sobie pytanie dlaczego to teraz tak? Człowiek dojrzały nie opiera swojej wiary na księdzu, choćby to był nawet najbardziej świątobliwy i zasłużony kapłan, a nie mówiąc już o tym, że widzi się, że coś nie tak. Opiera ją bowiem na Bogu. O ile człowiek może nas rozczarować, to Bóg nie zawodzi nigdy. Jestem katolikiem nie dla księdza, ale razem z księdzem dla Boga i zbawienia mojej duszy.

Stefan Buhholz napisał:
(...) Do tego jeszcze dochodzi zły przykład ze strony osoby duchownej, która nie tylko kłamie, namawia do aktów wandalizmu, nadużywa alkoholu, pali co popadnie a jeszcze na dodatek... rozbija małżeństwa! Uczono mnie, że ksiądz to osoba z której trzeba brać przykład.... a brać?

Nie należy brać przykładu, ale nie należy się też tak gorszyć i stać, czy wyczekiwać biernie. Kiedy nie pomaga modlitwa, należy sięgnąć po uczynek miłosierdzia, jakim jest upominanie grzeszących. Wola Boża wymaga od nas zwrócenia uwagi każdemu, kto ma nieszczęście popaść w grzechy publiczne - także kapłanowi. Ilu to księży nie popadłoby w opłakany stan, w jakim się nieraz znajdują, gdyby ktoś odważny w szczerej rozmowie powiedział: - Proszę księdza, tak nie wolno. Proszę się opamiętać. Niestety, większość ludzi udaje, że wszystko jest w porządku, a za plecami opowiadają niestworzone historie o grzechach kapłanów, często dodając, że oni wszyscy są tacy sami. W Roku Kapłańskim papież Benedykt XVI mówił: "Prośmy, by nie chcieli za wszelką cenę upodabniać się do świata, lecz by byli dobrym kwasem, który zakwasza świat. By zdobywali świat dla Chrystusa."

Jeżeli jednak widzimy, że kapłan się w swoim życiu pogubił i zamiast pociągać do Boga - gorszy, nie bądźmy obojętni. W grę wchodzi zbawienie zbyt wielu! Proszę przeczytać sobie wiele cennych uwag, ks. Adama Martyny:

Nie gorsz się, ale reaguj!
http://www.traditia.fora.pl/rozwazania-przemyslenia-wypowiedzi,7/nie-gorsz-sie-ale-reaguj-ks-adam-martyna,2922.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:33, 14 Lis 2011 Powrót do góry

Cytat:
Jak chodzić na Mszę świętą i nie utracić wiary?

Książka jest już dostępna w sprzedaży w języku polskim.

Jak chodzić na Mszę i nie stracić wiary

Czyżby uczestnictwo w Eucharystii miało dziś być tak niebezpieczne, że może grozić utratą wiary? Co skłania do stawiania tak odważnej tezy? Jak sugeruje autor niniejszej książki: „Chrześcijańska liturgia poddawana jest w naszej epoce wysublimowanej postaci gwałtu. Jej obrzędy i symbole poddawane są desakralizacji. Zastępowane są świeckimi gestami”. Nicola Bux staje w obronie prawdziwego ducha liturgii, wskazując na istotny sens odnowy, krytykując z żarliwym uporem wszelkie niewłaściwe tendencje i praktyki, które przekreślają sacrum liturgii.

Image

Jednocześnie odpowiada na, wydawać by się mogło, podstawowe pytania: Kiedy została odprawiona pierwsza Msza Święta? Jak powinien wyglądać kościół? Czy współczesna muzyka i sztuka sakralna nie są przesiąknięte kiczem? Czy można Mszę Świętą odprawiać „po swojemu”? Co to jest puryfikaterz? Co symbolizują kolory szat liturgicznych?

Wszystkie swoje rozważania autor popiera dokumentami Kościoła katolickiego, a w szczególności nauczaniem Benedykta XVI.

Nicola Bux – duchowny katolicki, profesor liturgiki i sakramentologii w Instytucie Teologii Ekumeniczno-Patrystycznej w Bari. Jest konsultantem Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji ds. Świętych oraz Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, a także autorem licznych publikacji, m.in. Il Signore dei Misteri, Eucaristia e relativismo, Cantagalli.

Jak chodzić na Mszę i nie stracić wiary

Nicola Bux

Format: 140 x 210 mm
Ilość stron: 226
Oprawa: miękka
Cena: 24,90 zł

[link widoczny dla zalogowanych]


Tu więcej pisze, jest przedmowa ks. Stefana Koperka CR

[link widoczny dla zalogowanych]

... albo tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:41, 11 Cze 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Stefan Buhholz
Użytkownik


Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 147 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: USA
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:08, 14 Lis 2011 Powrót do góry

Witam,
Ciekawa propozycja wydawnicza. Ciekawe czy realizują zamówienia z USA....
Pozdrawiam
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:15, 14 Lis 2011 Powrót do góry

Stefan Buhholz napisał:
Witam,
Ciekawa propozycja wydawnicza. Ciekawe czy realizują zamówienia z USA....
Pozdrawiam

Myślę, że zrealizują, z tym że na pewno koszty wysyłki będą wyższe i inaczej liczone. Proponuje napisać maila.
Zobacz profil autora
Stefan Buhholz
Użytkownik


Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 147 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: USA
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:44, 14 Lis 2011 Powrót do góry

W ten piątek będę na Greenpoincie NYC i jest tam księgarnia katolicka.... może będą mieć tę książkę.
Pozdrawiam,
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:57, 16 Sty 2012 Powrót do góry

Kilka cytatów z tej książki:

"Najświętszy Sakrament wciśnięty w kąt nie jest już w świątyni znakiem Bożej obecności. Za to krzesło kapłana narzuca się coraz bardziej, coraz widoczniejsze kosztem niewidzialnego, ale skutecznego działania łaski sakrametalnej."

"... wybuchła euforia, która doprowadziła do zburzenia wielkich dzieł sztuki i zastąpienia ich stołami."

"Wielu księży w ostatnich dziesięcioleciach otrzymało formację liturgiczną oderwaną od doktryny."

"Modlitwa wiernych robi wrażenie odezwy społecznościowej. Liturgię eucharystyczną ogranicza się do minimum."


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:42, 11 Cze 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:03, 15 Sty 2014 Powrót do góry

Większy fragment z tej książki.

Ksiądz Nicola Bux o reformie liturgicznej i jej owocach

(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/ksiazka-ks-n-bux-jak-chodzic-na-msze-i-nie-stracic-wia,10878.html#50688
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)