Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pakistan: Muzułmanie spalili żywcem domniemanego 'bluźniercę Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:57, 09 Lip 2012 Powrót do góry

Pakistan: Muzułmanie spalili żywcem domniemanego ''bluźniercę''

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Do skandalicznego zabójstwa na tle religijnym doszło w Pakistanie. Mężczyzna oskarżony przez muzułmanów o bluźnierstwo został silą wyciągnięty przez rozwścieczony tłum z aresztu policyjnego. „Bluźniercę” oblano benzyną i podpalono.

Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Ghoth Chani, w regionie Bahawalpur w pakistańskim Pendżabie. Zastępca komendanta policji Ahmedpur powiedział, że miejscowi funkcjonariusze w Chani Goth otrzymali skargę na pewna osobę, która rzekomo dopuściła się spalenia Koranu. W rezultacie policja aresztowała podejrzanego i osadziła w miejscowym areszcie. Następnie islamscy duchowni ogłosili, że mężczyzna dopuścił się bluźnierstwa przeciwko islamowi.

To tylko zachęciło tłumy muzułmanów do brutalnej akcji. Tłum otoczył komisariat, następnie zaatakował policjantów raniąc piętnastu z nich i siłą wywlókł z celi domniemanego bluźniercę, którego oblano benzyną i podpalono. Na tym się nie skończyło. Prawie dwutysięczna grupa wyznawców islamu spaliła także wozy policyjne.

Wg ustaleń policji ofiarą linczu był chory psychicznie Ghulam Abbas. Trwa dochodzenie w sprawie. Lokalny polityk wyraził zadowolenie, że w wyniku ataku nie zginął żaden policjant.

Publiczny lincz i gwałtowna reakcja muzułmańskich wyznawców poważnie zaniepokoiła chrześcijan. Obserwują oni w ostatnich latach eskalację nienawiści wobec innowierców. Ofiarą fanatyków islamskich padł m.in. były gubernator Pendżabu Salman Taseer, który stanął w obronie chrześcijanki Asi Bibi, oskarżonej o rzekome bluźnierstwo, która od kilku lat jest więziona.

W oświadczeniu wydanym po masakrze, Masihi Foundation zdecydowanie potępiła dziką reakcję tłumu, broniącego prawa szariatu. Przedstawiciele fundacji wezwali władze do zmiany prawa o bluźnierstwach i podjęcia działań, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim oskarżonym. Wezwali do ukarania sprawców linczu.

Ks. Zafar Samuel z diecezji Bahawalpur wyraził ubolewanie z powodu śmierci chorego psychicznie mężczyzny. - To jest smutny incydent, potępiamy go. To jest nieludzki akt – mówił kapłan. Katolicki biskup Rawalpindi/Islamabadu, ks. Rufin Anthony w ostrych słowach skrytykował panujące bezprawie w kraju.

Od roku 1986, kiedy prawo o bluźnierstwie uczyniło zhańbienie Koranu oraz zniesławienie proroka przestępstwami karanymi odpowiednio dożywociem oraz śmiercią, od 300 do 3 tys. osób zostało oskarżonych o bluźnierstwo. Około 50 proc. z nich należy do mniejszości religijnych, grupy która stanowi jedynie 3 proc. ze 180 milionowej populacji Pakistanu.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 9:38, 02 Cze 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:03, 09 Lip 2012 Powrót do góry

W deklaracji Nostra aetate § 3: „Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje”.

Jakoś ci mahometanie nie chcą spoglądać z szacunkiem na innych.

Profesor Bogusław Wolniewicz o islamie
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=rRXvzj2_-4o

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:54, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:26, 20 Sie 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Wg ustaleń policji ofiarą linczu był chory psychicznie Ghulam Abbas. (...)

Podobny przypadek, tym razem 11-letnia dziewczynka. Upośledzona umysłowo 11-latka została aresztowana w Pakistanie pod zarzutem zbezczeszczenia Koranu. Grozi jej najwyższy wymiar kary - kara śmierci.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/pakistan-kara-smierci-za-spalenie-kartki-koranu,8357.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:47, 03 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:33, 26 Gru 2012 Powrót do góry

Nie tylko chrześcijanie padają ofiarami osławionej ustawy o bluźnierstwie, która od ponad ćwierć wieku obowiązuje w Pakistanie. 22 grudnia tłum ponad 200 osób ciężko pobił, a następnie spalił żywcem muzułmanina, którego podejrzewano o zniszczenie kilku kartek Koranu.

Spalony żywcem za domniemane bluźnierstwo

Image

Do zdarzenia doszło w wiosce Seeta w prowincji Sind na południu kraju.

Miejscowy imam Usma Memon zeznał na policji, że ofiarą samosądu był mężczyzna, który dwa dni wcześniej przyjechał do wioski i poprosił o nocleg w meczecie. Przed udaniem się na spoczynek pomodlił się. Nazajutrz rano kilku miejscowych wiernych znalazło w meczecie kilka spalonych kartek Koranu. Podejrzewając o popełnienie tego czynu przyjezdnego, zaprowadzili go na posterunek policji w pobliskim miasteczku Rajo Dero, oskarżając go o bluźnierstwo.

Wiadomość o aresztowaniu przybysza szybko rozeszła się po okolicy i wkrótce ponad 200-osobowy tłum wdarł się na posterunek, porwał podejrzanego i w obecności 12 policjantów najpierw dotkliwie go pobił, a następnie podpalił.

Lokalny komisarz policji Usman Ghani oświadczył, że zawieszono w czynnościach i postawiono w stan oskarżenia 10 policjantów, zarzucając im współudział w zbrodni. Wszystkich współwinnych zatrzymano, stawiając im zarzuty o popełnienie przestępstwa w świetle dwóch artykułów pakistańskiego Kodeksu Karnego: o zabójstwie oraz o utrudnianiu i stawianiu oporu urzędnikom publicznym.

Przepisy o bluźnierstwie wprowadzono w Pakistanie w 1986 na polecenie ówczesnego prezydenta tego kraju Zia ul-Haqa, który chciał w ten sposób przypodobać się skrajnym ugrupowaniom islamskim. Ocenia się, że od tamtego czasu aresztowano w kraju na tej podstawie co najmniej tysiąc osób, a śmierć poniosło nie mniej niż 60, głównie w wyniku samosądów, dokonywanych przez rozwścieczone tłumy, często przy tym podjudzane przez fanatyków lub przez pojedynczych ekstremistów.

Ustawa o bluźnierstwie wymierzona jest przede wszystkim w niemuzułmańskie mniejszości religijne, zwłaszcza chrześcijan, ale jej ofiarami padają też, tak jak w tym wypadku, wyznawcy islamu, szczególnie nurtu ahmadija, który większości muzułmanów jest herezją. Jego zwolenników islamiści określają mianem heretyków i nie uważają za muzułmanów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 9:43, 02 Cze 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:27, 29 Mar 2014 Powrót do góry

Wyrok śmierci "za bluźnierstwo"

Image

Sąd w Lahaurze (Pakistan Północno-Wschodni) skazał na karę śmierci i wysoką grzywnę 27-letniego chrześcijanina Sawana Masiha za rzekome bluźnierstwo, którego miał się dopuścić w ub. roku i które wywołało poważne zajścia w tym mieście.

Wyrok zapadł po przesłuchaniu podejrzanego 26 marca w więzieniu, w którym obecnie on przebywa, policja obawiała się bowiem, że może on paść ofiarą zamachu w czasie przewożenia go z zakładu karnego do sądu.

Jednocześnie sędzia zarządził wypuszczenie za kaucją 83 osób, którym zarzucano udział w ataku na Joseph Colony w Lahaurze, uznając młodego chrześcijanina za jedynego winnego tego zdarzenia, które rok temu wstrząsnęło miejscową opinią publiczną. Obrona zapowiedziała odwołanie się od wyroku, uważając, że Masih jest niewinny a oskarżenia, wysuwane pod jego adresem, są bezpodstawne.

8 marca 2013 r. 26-letni wówczas Sawan Masih udał się do fryzjera, aby się ostrzyc. Właściciel zakładu Imran Szahid odmówił jednak obsłużenia go, po czym obaj mężczyźni zaczęli się kłócić m.in. nt. religii, a muzułmanin używał obraźliwych słów pod adresem chrześcijaństwa. Następnie z grupą kilku innych osób udał się na posterunek policji, gdzie oskarżył Masiha o bluźnierstwo, twierdząc, że był on pijany i ubliżał Mahometowi.

Chrześcijanin trafił do aresztu, nazajutrz zaś ok. 3 tys. rozwścieczonych muzułmanów zaatakowało chrześcijańską dzielnicę Lahauru – Joseph Colony. Spalili tam dwa kościoły i ponad 150 domów chrześcijańskich, zmuszając do ucieczki miejscowych mieszkańców. W kilka dni później w Islamabadzie nieznani sprawcy sprofanowali pomnik-nagrobek ku czci katolika-ministra Szahbaza Bhattiego, zamordowanego przez fundamentalistów islamskich w marcu 2011.

„To smutne widzieć wydanie kary śmierci na podstawie oskarżeń jawnie fałszywych” – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews biskup diecezji Islamabad-Rawalpindi Rufin Anthony. Zwrócił uwagę, że skazany jest prostym, niewykształconym człowiekiem i „nawet nie rozumie istoty stawianych mu zarzutów". Ponadto atak na Joseph Colony „jest wyraźnym przykładem nadużyć dokonanych w imię ustawy o bluźnierstwie” – stwierdził biskup. Wezwał do modlitw za skazanego i za Asię Bibi oraz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się w jego diecezji dzień modlitw za prześladowanych.

Ks. Arszad John po rozmowie z obrońcami potwierdził, że młody chrześcijanin „został wpędzony w kłopoty”, ale sędziowie „całkowicie to pominęli i wydali wyrok skazujący pod naciskiem ekstremistów”. W Pakistanie „sprawiedliwość nie istnieje” – stwierdził ze smutkiem kapłan.

Również wielu zwykłych mieszkańców kraju jest przeciwnych obecnemu wyrokowi, co potwierdza Rizwan Paul – sekretarz generalny Fundacji im. Masiha i na rzecz Życia dla całego Pakistanu. Zwraca on uwagę, że już sam zarzut o bluźnierstwie jest równoważny ze skazaniem. Według działacza, ustawę o bluźnierstwie wykorzystano do załatwiania osobistych porachunków i dokonywania aktów zemsty: „ten, kto zniszczył 150 domów jest na wolności i nikt go nie niepokoi, a niewinny oskarżony jest skazany na śmierć”.

Paul zapowiedział przeprowadzenie w najbliższą niedzielę 30 marca czuwania modlitewnego i protestacyjnego w intencji uwolnienia Asii Bibi, skazanej za podobne fałszywe oskarżenie 4 lata temu, i Sawana Masiha.

Solidarność ze wspólnotą chrześcijańską wyraził też Amir Agha z Lahauru i zapowiedział udział w manifestacji w ich obronie.

Kościół katolicki i różne wyznania protestanckie od lat domagają się zniesienia osławionej Ustawy o bluźnierstwie z 1986, wprowadzonej przez rząd ówczesnego prezydenta Zia ul-Haqa, aby zadowolić fundamentalistów islamskich. Od tamtego czasu do sierpnia 2009 r. skazano na tej podstawie co najmniej 964 osoby, przy czym prawie połowę z nich – 479 stanowili muzułmanie; ponadto było wśród nich 340 członków wspólnoty ahmadijja, nie uznawanej przez prawowiernych muzułmanów za islamską, 119 chrześcijan różnych wyznań, 14 wyznawców hinduizmu i 10 osób nieznanej religii.

Należy do tego dodać przeszło 40 przypadków zabójstw dokonanych przez pojedynczych sprawców lub tłum na niewinnych ludziach oraz procesy przeciw osobom niepełnosprawnym i upośledzonym umysłowo, a także niepełnoletnim.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:00, 03 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:03, 17 Wrz 2017 Powrót do góry

Pakistan: młody chrześcijanin skazany na śmierć

Image

Kolejny pakistański chrześcijanin został skazany na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. 24 letni Nadeem James miał wysyłać bluźniercze wiadomości do muzułmanina, przyjaciela swojej rodziny, za pośrednictwem aplikacji „WhatsApp”. Proces przed sądem zakończył się wyrokiem śmierci i wysoką karą pieniężną.

Według organizacji pozarządowej Komisja Praw Człowieka Pakistanu, w celach śmieci znajduje się obecnie 40 osób, które zostały skazane za znieważanie Koranu i Mahometa. Ponadto od 1990 r. radykalne ugrupowania islamskie zabiły bez sądu 71 osób oskarżonych o bluźnierstwo.

Ofiarami prawa zakazującego pod karą śmierci znieważania islamu padają nie tylko mniejszości religijne, ale również sami muzułmanie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:01, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:47, 02 Cze 2023 Powrót do góry

A.D. 2023 rok

Pakistan: 24-letni chrześcijanin skazany na śmierć za bluźnierstwo

Image

30 maja w Pakistanie sąd skazał 24-letniego chrześcijanina na karę śmierci za bluźnierstwo przeciw prorokowi Mahometowi. Wyrok zapadł w pierwszej instancji i obrona zapowiedziała apelację, wskazując na liczne uchybienia w procesie.

Nouman Asghar pochodzi z miasta Bahawalpur w prowincji Pendżab i tam też miało miejsce postępowanie sądowe. Młodzieniec został aresztowany jeszcze w 2019 r., gdyż znaleziono na chacie na WhatsApp’ie w jego telefonie „bluźniercze” rysunki proroka Mahometa. Ten sam los spotkał jego przyjaciela Sunny’ego Mushtaqa – przy czym wobec tego drugiego nie ogłoszono jeszcze wyroku. Sam Nouman czekał na publikację wyroku blisko pięć miesięcy od czasu zamknięcia procesu w styczniu.

Adwokat Aneeqa Maria Anthony z organizacji pozarządowej „The Voice”, wskazuje, że „sąd zignorował wszystkie procedury i odrzucił wszelkie dowody na korzyść oskarżonych. Chciał tylko dopełnić swego «świętego obowiązku», skazując domniemanego bluźniercę”. Prawnik dodaje, że rodziny chłopców bardzo cierpią i nie zgadzają się oskarżeniem. Wskazują, że Nouman i Sunny jedynie otrzymali obrazki, które przesłał do nich młody muzułmanin Bilal Ahmad. Organy policyjne i sądowe zupełnie jednak zignorowały ten fakt, nie podejmując żadnej akcji przeciw Ahmadowi. Pokazuje to podwójne standardy, jakie obowiązują w stosowaniu prawa przeciw bluźnierstwu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)