Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pakistan - o prześladowaniach i morderstwach chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:59, 28 Sty 2014 Powrót do góry

Pakistan: zabity policjant, który strzegł kościoła

Image

Nieznani sprawcy zabili pakistańskiego policjanta, który strzegł kościoła katolickiego w Peszawarze i chronił modlących się w nim wiernych przed atakami ze strony islamskich fundamentalistów. Jest to już kolejny taki mord w ostatnim czasie.

Do zdarzenia doszło niedaleko lokalnego bazaru Hast Nagri. Jak poinformował szef miejscowej policji, sprawcy podjechali pod świątynię na motorze i oddali do ochroniarza serię z broni palnej. Policjant zginął na miejscu.

Do zabójstwa doszło w zainicjowanym przez pakistański Kościół dniu modlitwy o pokój w tym kraju. We wszystkich świątyniach polecano Bogu ofiary terroryzmu, których od początku roku jest już kilkadziesiąt.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:34, 03 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:30, 04 Mar 2014 Powrót do góry

Pakistan: islamiści zastrzelili chrześcijankę, która pomagała konwertycie

Image

Pakistańscy islamiści zamordowali chrześcijankę, która ukrywała swego kuzyna, konwertytę z islamu na chrześcijaństwo. Kobieta, znana pod pseudonimem Lily, od kilku miesięcy ukrywała się wraz ze swym krewnym, który był ścigany przez islamistów za wyrzeczenie się wiary w Mahometa.

Kilka dni temu talibowie odkryli ich kryjówkę. Mężczyźnie udało się zbiec, a Lily została zastrzelona podczas ucieczki. O całej sprawie poinformowała agencję Fides wspólnota, do której należała zamordowana chrześcijanka. Przy tej okazji, pakistańscy wyznawcy Chrystusa apelują do swych współwyznawców na całym świecie, by upominali się o ich prawo do swobodnego wyznawania wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:36, 03 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:14, 10 Maj 2014 Powrót do góry

Cytat:
Adwokaci boją się ich bronić. Kto ośmiela się publicznie krytykować tę ustawę, może to przypłacić życiem, jak blisko dwa lata temu, w marcu ub. r., pakistański minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti.

Pakistan: dzień żałoby po zabiciu adwokata broniącego ofiar ustawy o bluźnierstwie

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

W Pakistanie zamordowano muzułmańskiego adwokata, który bronił mniejszości religijnych oraz ludzi oskarżonych o bluźnierstwo. Rashid Rehman Khan został zastrzelony w swym biurze w Multanie, najprawdopodobniej przez płatnych morderców. Wielokrotnie otrzymywał on pogróżki ze strony islamskich fundamentalistów. Policja nigdy nie wzięła ich na poważnie i nie chciała zapewnić mu ochrony, mimo że nazwisko adwokata znalazło się na czarnej liście ludzi do zlikwidowania. Przygotowali ją islamscy ekstremiści, od działań których pakistański rząd oficjalnie niby to się odcina. Mówi Mobeen Shahid ze Stowarzyszenia Pakistańskich Chrześcijan:

„To morderstwo jest kolejnym aktem nacisku wywieranym przez fundamentalistów na tych, którzy ośmielają się bronić ludzi niesłusznie oskarżanych o bluźnierstwo - mówi Mobeen Shahid ze Stowarzyszenia Pakistańskich Chrześcijan. - Zabity adwokat od lat aktywnie zaangażowany był w obronę praw człowieka, szczególnie występował w obronie mniejszości religijnych. Niestety adwokaci, którzy ośmielają się bronić w Pakistanie praw człowieka, a w szczególnie wolności religijnej, codziennie ryzykują życiem. To samo dotyczy sędziów. Właśnie z tego powodu proces Asii Bibi jest cały czas odraczany. Miało to miejsce już 10 razy i pewno dalej tak będzie. Islamskie partie polityczne w Pakistanie coraz aktywniej występują przeciwko każdemu, kto ośmiela się bronić praw mniejszości religijnych. Zabity adwokat jest męczennikiem praw człowieka”.

Zabójstwo adwokata nastąpiło 20 dni przed zaplanowaną na 27 maja rozprawą apelacyjną w sprawie Asii Bibi. Według obrońców praw człowieka jest to jednoznaczny sygnał, że każdego, kto ośmieli się stanąć w obronie pakistańskiej katoliczki, spotka podobny los.

Dzisiejszy piątek jest w Pakistanie szczególnym dniem żałoby. Chrześcijanie, muzułmanie i obrońcy praw człowieka modlą się za zabitego adwokata prosząc, by ofiara życia Rashida Rehmana Khana zaowocowała poszanowaniem wolności religijnej i praw każdego Pakistańczyka.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:44, 03 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:07, 15 Mar 2015 Powrót do góry

Pakistan: zamach na dwa kościoły, 14 zabitych, 80 rannych

Image

Kolejna rzeź chrześcijan w świecie muzułmańskim. Tym razem w Pakistanie doszło do samobójczych ataków na dwa kościoły, katolicki i protestancki, w chrześcijańskiej dzielnicy miasta Lahaur. W wyniku zamachu zginęło 14 osób i 80 zostało rannych. Lekarze zastrzegają, że ofiar śmiertelnych może być więcej. Wielu rannych walczy bowiem o życie. Wśród ofiar zamachu jest też dwóch policjantów, którzy usiłowali powstrzymać terrorystów. Wysadzili się oni w powietrze przed pobliskimi kościołami, wśród ludzi, którzy zmierzali na niedzielną liturgię. Do zamachu przyznali się pakistańscy talibowie.

Bezpośrednio po eksplozji w chrześcijańskiej dzielnicy Lahauru doszło do zamieszek. Rozgoryczeni mieszkańcy sami wymierzyli sprawiedliwość dwóm wspólnikom zamachowców. Mają też żal do policji, że nie zdołali ich uchronić przed talibami.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:01, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:10, 15 Mar 2015 Powrót do góry

Mogło dojść do większej masakry. Ks. B. Cervellera o zamachach i sytuacji chrześcijan w Pakistanie

Image

Najprawdopodobniej dwaj talibowie próbowali wejść do świątyń i tam strzelać do ludzi, ale powstrzymali ich pilnujący tych miejsc strażnicy, a w obu budynkach było co najmniej tysiąc wiernych. Dzięki stanowczej postawie straży udało się uniknąć jeszcze większej masakry. Na razie wiadomo, że zginęło co najmniej 14 osób a ponad 70 odniosło rany. O zamachach, do jakich doszło 15 marca w mieście Lahaur (Lahore) – stolicy prowincji Pendżab na północy Pakistanu – i o sytuacji chrześcijan w tym kraju opowiedział w Radiu Watykańskim ks. Bernardo Cervellera, dyrektor włoskiej misyjnej agencji prasowej AsiaNews.

Duchowny podkreślił, że w obu świątyniach – katolickiej św. Jana i protestanckiej oddalonych od siebie o pół kilometra, znajdowało się co najmniej tysiąc osób (policja ocenia, że było to między 800 a 1,1 tys.). „Stała się rzecz straszna, gdyż ludzie zgromadzili się w kościołach, aby się modlić, bo przecież to jest niedziela” – opowiadał dyrektor agencji, pozostający w stałym kontakcie z tamtejszymi wiernymi. Dodał, że chrześcijanie natychmiast zwołali manifestację i zapowiedzieli, że będą je nadal organizować, krytykując w ten sposób brak bezpieczeństwa ze strony rządu prowincji.

Ks. Cervelllera, powołując się na własne źródła, oświadczył, że niektórzy policjanci, zamiast strzec kościołów, siedzieli w pobliskim barze i oglądali spotkanie krykieta.

Na pytanie, dlaczego doszło do zamachów, i to akurat teraz, rozmówca rozgłośni papieskiej wyjaśnił, że rząd pakistański zajmuje dwuznaczną postawę wobec talibów: z jednej strony zawsze udzielał im gościny i schronienia, zwłaszcza na północy kraju, z drugiej zaś jest sojusznikiem wspólnoty międzynarodowej w zwalczaniu terroryzmu. Niestety talibom w ostatnich latach udało się założyć w całym Pakistanie 20-25 tys. szkół koranicznych, w których uczą islamu fundamentalistycznego, toteż fundamentaliści są dziś obecni wszędzie i to oni walczą zarówno z chrześcijanami, jak i z szyitami.

Według włoskiego misjonarza istnieje ryzyko wejścia tzw. Państwa Islamskiego na teren Pakistanu, ale jeszcze większym zagrożeniem jest możliwość zawiązywania w kraju sojuszy ze wspomnianym Państwem. Jego działalność finansują niektóre kraje Zatoki Perskiej, skąd płyną nieustannie pieniądze dla islamistów, a to z kolei przyciąga wciąż nowych terrorystów a kolejne grupy fundamentalistyczne nawiązują sojusze z Państwem, licząc na pieniądze, broń, zaopatrzenie itp.

Ks. Cervellera wspomniał również o obowiązującej w Pakistanie osławionej ustawie przeciw bluźnierstwu, będącej kolejnym elementem uniemożliwiającym uspokojenie sytuacji w tym kraju. Zwrócił uwagę, że z powodu oskarżeń, najczęściej bezpodstawnych, o bluźnierstwo przeciw Koranowi i Mahometowi wielu chrześcijan trafiło do więzień, gdzie nieraz dochodzi do zbiorowych egzekucji, dokonywanych przez współwięźniów, a także do zabójstw po wyjściu z zakładu karnego, których dopuszczają się strażnicy więzienni, opłacani właśnie po to, aby to uczynić.

W tym kontekście misjonarz przypomniał sprawę chrześcijanki pakistańskiej Asii Bibi, oskarżonej kilka lat temu przez sąsiadki-muzułmanki o obrazę Proroka i przebywającej do dzisiaj w więzieniu. Jest tam dniem i nocą strzeżona przed ewentualną egzekucją, dzięki czemu jeszcze żyje. Często odwiedzają ją krewni i chrześcijańskie organizacje pozarządowe. Według duchownego gdyby uwzględniono jej odwołanie od wyroku śmierci, prawdopodobnie odzyskałaby wolność, ale wówczas natychmiast doszłoby do manifestacji fundamentalistów, żądających zabicia jej. I sędziowie ze strachu przed nimi nieustannie odkładają rozpatrzenie jej apelacji.

Źródło: KAI

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:11, 16 Gru 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:15, 24 Mar 2015 Powrót do góry

Pakistan: aresztowania chrześcijan po zamachach w Lahaurze

Image

Pakistańska policja przeprowadziła nalot na Youhanabad, dzielnicę chrześcijańską w Lahaurze, aresztując około 200 osób. Miało to związek z dokonanymi przez talibów 15 marca atakami bombowymi na dwa kościoły chrześcijańskie w tym mieście. Zginęło w nich 19 osób, a ponad 70 zostało poważnie rannych. W odpowiedzi tłum zatrzymał wtedy i zlinczował dwóch muzułmanów podejrzanych o dokonanie tego zamachu i podłożenie ładunków wybuchowych. Policja mówi o ok. 600 osobach, które miały uczestniczyć w linczu.

Sytuacja w dzielnicy jest bardzo napięta; część chrześcijan zdecydowało się ją opuścić. Nie wiadomo, gdzie aresztowani zostali przewiezieni. Ich rodzinom odmówiono możliwości kontaktu z nimi. Wydaje się, że akcja policji miała charakter łapanki. Zatrzymywano wszystkich, bez sprawdzania ich tożsamości. Stąd też wielu zwierzchników religijnych i polityków domaga się natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych. „Nie sprzeciwiamy się aresztowaniu tych, którzy popełnili coś złego, ale zatrzymywanie niewinnych jest nie do przyjęcia” – powiedział ks. Srif John z diecezji Lahauru.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:02, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:55, 26 Maj 2015 Powrót do góry

Pakistan: napad muzułmanów na dzielnicę chrześcijańską w Lahaurze

Image

Pakistańskie chrześcijanki

Obrabowane i zniszczone kościoły, spalone domy, a życie ich mieszkańców zagrożone. Taki jest efekt ataku na chrześcijańską dzielnicę w stolicy Pendżabu Lahaurze, drugim co do wielkości mieście Pakistanu, liczącym 11 mln mieszkańców.

„Wczoraj po południu – relacjonuje Riaz Arif, pastor protestanckiego kościoła św. Józefa – grupa muzułmanów, zauważywszy, że chłopca palącego gazety, które miały jakoby zawierać fragmenty Koranu, zaprowadziła go na posterunek policji. Zorientowawszy się, że chłopak jest chorym psychicznie narkomanem, funkcjonariusze zignorowali sprawę. Wówczas kilku liderów islamskich zgromadziło tłum, który zabarykadował ulicę i żądał spalenia żywcem oskarżonego o bluźnierstwo”. Policja próbowała bezskutecznie zaprowadzić porządek, skutkiem czego zastępca jej komisarza został ranny. Katolicki ksiądz John Arshad z parafii Dhup Sarri relacjonuje: „Gdy przyjechałem do Kościoła, muzułmanie już wszystko zdemolowali. Słyszałem też strzały. Z tego, co wiem, chłopak, od którego wszystko się zaczęło, jest pod opieką policji, chociaż niektórzy twierdzą, że został zamordowany”. Część chrześcijan uciekła, część zabarykadowała się w swoich domach, a przybyły oddział komandosów próbuje opanować sytuację.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:03, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:07, 30 Maj 2015 Powrót do góry

Pakistan: propozycja zmian w ustawie o bluźnierstwie

Image

Pakistan demonstarcja

Rząd Pakistanu postanowił wreszcie zaproponować zmiany w tzw. ustawie o bluźnierstwie. Obecne brzmienie tego prawa i jego sposób wykonywania powoduje powtarzające się ekscesy, skierowane zwłaszcza przeciwko mniejszościom religijnym. Intencją władz jest ukrócenie nadużyć z oskarżaniem i skazywaniem domniemanych bluźnierców przeciw Koranowi i Mahometowi. Specjalna ustawa ma zostać niebawem wniesiona przez rząd do parlamentu. Przewiduje ona poprawę procedur prawnych w przypadku doniesienia o bluźnierstwie oraz surowe kary dla fałszywych oskarżycieli. W szczególności chodzi o uniknięcie samosądów oraz wykazanie złej woli i świadomości czynu dla skazania winnego świętokradztwa.

Pakistańscy chrześcijanie pozytywnie ocenili rządową inicjatywę. Zaznacza się, że wielu deputowanych krytycznie ocenia skutki ustawy o bluźnierstwie. Są jednak również jej zwolennicy, którym na rękę jest utrzymywanie nastrojów histerii religijnej wśród muzułmanów. „Byłby to ważny krok naprzód – stwierdził przewodniczący pakistańskiej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju ks. Saleh Diego. – Jako Kościół i społeczność chrześcijańska w Pakistanie od lat żądamy ukrócenia nadużyć. Mieliśmy do czynienia z głośnymi przypadkami instrumentalizacji tej ustawy. To kwestia sprawiedliwości, biorąc pod uwagę, że w więzieniu siedzą niewinni, a wyeliminowanie nadużyć byłoby dobrodziejstwem dla całego społeczeństwa, tak dla chrześcijan, jak i muzułmanów niesłusznie oskarżonych” – dodał ks. Diego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:05, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:43, 04 Sie 2015 Powrót do góry

Pakistan: zemsta muzułmańskich krewnych za nawrócenie

Image

Pakistańscy chrześcijanie

Pakistańscy muzułmanie krwawo zaatakowali swą krewną nawróconą na chrześcijaństwo i jej męża, którego zabili. Do tragedii doszło 30 lipca w Narang Mandi niedaleko (60 km) Lahauru. 23-letnia Nadia Din Meo zmieniła religię po ślubie z chrześcijaninem Aleemem Masihem. Jej muzułmańska rodzina uznała to za „hańbę”, której nie mogła znieść. Zaczęto grozić krewnym Aleema, a także obu małżonkom, którzy z tego powodu uciekli do innej miejscowości. Niestety zostali tam odnalezieni. Bracia Nadii strzałami z broni palnej z zimną krwią zabili jej męża i ciężko ranili siostrę, która obecnie walczy o życie w szpitalu.

Jak twierdzi adwokat Anthony Aneeqa, sprawcy takich przestępstw pozostają często nieukarani, ponieważ wielu w zgodzie z prawem koranicznym uważa, że odstępcy od islamu zasługują na śmierć. Jeden z uczestniczących w zabójstwie krewnych Nadii oświadczył, „że jest szczęśliwy, iż zabił chrześcijanina. Jest pewny, że jest bohaterem, który pójdzie do nieba za to, że przywrócił rodzinie honor” Rodzice nie dopuszczają do Nadii adwokata, żeby nie mogła złożyć zeznań i zidentyfikować sprawców przestępstwa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:06, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:50, 11 Sty 2016 Powrót do góry

Tym razem protestancki zbór!

Pakistan: spalono kolejny kościół chrześcijański

Image

Karachi, Pakistan

Relacje chrześcijańsko-muzułmańskie w Pakistanie wciąż pozostają napięte. W miejscowości Bath, niedaleko Lahaury w prowincji Pendżab, po utarczkach między przedstawicielami obydwu religii spłonął protestancki kościół. Należał on do wspólnoty o nazwie Kościół Apostolski.

Kiedy wierni byli tam zebrani na wieczornym nabożeństwie, ich śpiewy słychać było na zewnątrz przez głośniki, co zbulwersowało muzułmanów, którzy uznali, że przeszkadza to w ich modlitwach. Doszło wówczas do poważnego starcia między obydwoma wspólnotami religijnymi. Następnej nocy kościół został podpalony. Incydent usiłuje wyjaśnić miejscowa policja, która szuka sprawców pożaru.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:07, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:25, 28 Mar 2016 Powrót do góry

Zamach w Pakistanie. "Celowaliśmy w chrześcijan"

Image

W mieście Lahore położonym we wschodnim Pakistanie zamachowiec-samobójca zdetonował bombę. W wyniku eksplozji zginęło 70 osób, a co najmniej 300 zostało rannych – podaje BBC.

Jak podają zagraniczne media, ofiarami zamachu są w większości kobiety i dzieci. Do zamachu przyznali się talibowie z ugrupowania Dżamaat-ul-Arar ("Żołnierze Allaha"). – Celowaliśmy w chrześcijan – powiedział rzecznik ugrupowania.

Do wybuchu doszło w południowo-wschodniej części miasta przed bramą parku Gulshan-e-Iqbal. Miejsce to jest często odwiedzane, a w momencie eksplozji przebywało tam wiele osób. Jak podaje pakistańska stacja Geo TV na swej stronie internetowej miejsce, w którym doszło do samobójczego ataku, jest zamieszkiwane głównie przez chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]Oświadczenie ministra Witolda Waszczykowskiego w związku z zamachem w Pakistanie

Image

W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i własnym pragnę wyrazić kondolencje wszystkim rodzinom i bliskim ofiar wczorajszego zamachu w Lahore w Pakistanie.

Jesteśmy wstrząśnięci liczbą ofiar, szczególnie wśród kobiet i dzieci.

Stanowczo potępiamy wszelkie formy terroryzmu, którego ofiarami są niewinni i bezbronni ludzie.

Mamy nadzieję, że organizatorzy niedzielnego ataku, podczas którego zginęło wielu chrześcijan zostaną schwytani i postawieni przed sądem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:08, 16 Gru 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:27, 01 Lip 2016 Powrót do góry

Ustawa o bluźnierstwie wciąż aktualna i groźna!

Pakistan: kolejni dwaj chrześcijanie skazani za bluźnierstwo

Image

Protesty przeciwko prawu o bluźnierstwie

Sąd antyterrorystyczny w Gujranwala w pakistańskiej prowincji Pendżab skazał na karę śmierci trzy osoby: dwóch chrześcijan i muzułmanina. Byli oni sądzeni za złamanie tzw. prawa o bluźnierstwie. Doniesienie zostało złożone przez miejscową policję już rok temu. Podstawą aresztowania były wtedy znalezione w domu jednego ze skazanych nagrania słów obraźliwych dla islamu.

Wszyscy oskarżeni zostali skazani za bluźnierstwo. W Pakistanie za przestępstwo to orzeka się dożywocie lub karę śmierci. Jak uważa krewny jednego ze skazanych, zapisany na nośniku głos nie należy do osoby, która została z nim powiązana. Jednak mimo poważnych zastrzeżeń co do autentyczności nagrania sędziowie w trakcie procesu nie domagali się przygotowania jakiejkolwiek ekspertyzy dotyczącej złożonego materiału dowodowego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 0:09, 04 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:18, 05 Sie 2016 Powrót do góry

Pakistan: kolejne ofiary ustawy o bluźnierstwie

Image

Ustawa o tzw. bluźnierstwie zbiera w Pakistanie kolejne ofiary. W minionych dniach czterech chrześcijan zostało oskarżonych o obrazę islamu. Chodziło głównie o ich wpisy na portalach społecznościowych. Wspólnota muzułmańska uznała je za ofensywne wobec islamu, choć w istocie mówiły tylko o różnicach dzielących chrześcijan i muzułmanów. W stanie Gudżarat tłum islamistów próbował dokonać samosądu na 35-letnim Nadeemie Jamesie. Udało się go uratować jedynie dzięki szybkiej interwencji policji.

Dyskryminująca ustawa o bluźnierstwie, nazywana też czarnym prawem, obowiązuje w tym kraju od 1986 r. Tylko w 2014 r. na jego podstawie skazano 1400 osób, głównie chrześcijan, ale również hinduistów i muzułmanów. Bardzo często wykorzystywana jest ona do załatwiania prywatnych porachunków. Właśnie z tego paragrafu została skazana Asia Bibi, która już szósty rok jest przetrzymywana w więzieniu w oczekiwaniu na rozpatrzenie apelacji od wyroku kary śmierci.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:54, 10 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:03, 30 Sie 2016 Powrót do góry

Jak na to patrzeć, to co powyżej o prześladowaniach, morderstwach, etc ... i to co poniżej?

"Z wielką radością obserwuję, jak w ostatnich latach zacieśniają się więzi jednoczące wszystkich tych, którzy wierzą w Boga"

Przemówienie do narodu pakistańskiego; Davao, 20 lutego 1981

Davao, 20 lutego 1981

Z wielką radością obserwuję, jak w ostatnich latach zacieśniają się więzi jednoczące wszystkich tych, którzy wierzą w Boga. Myślę tu w szczególności o więziach dialogu i zaufania, które powstały między Kościołem katolickim a islamem.

Dzięki dialogowi zaczęliśmy z większą jasnością dostrzegać liczne wartości, praktyki i nauki wspólne obu naszym tradycjom religijnym, na przykład wiarę w jedynego wszechmocnego i miłosiernego Boga, Stwórcę nieba i ziemi, a także wartość, jaką przypisujemy modlitwie, postom i dawaniu jałmużny. Modlę się, aby wzajemne zrozumienie i szacunek pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, jak również między wszystkimi religiami, pogłębiały się, tak abyśmy mogli znaleźć jeszcze lepsze sposoby współpracy dla dobra wszystkich ludzi.


Fragment książki: "Jan Paweł II i dialog międzyreligijny"; wybór i opracowanie Byron L. Sherwin, Harold Kasimow; WAM, Kraków 2004

[link widoczny dla zalogowanych]


-------------------------------------------***----------------------------------------

Wszechobecny dialog! Zawsze pisałam i powtórzę, to już skutek, a nie przyczyna tego co było zadekretowane na SVII. jak to pogodzić z wcześniejszą nauką Kościoła? Odrzucić? Confused Polecam poczytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/zapomniane-dokumenty-magisterium-kosciola-o-jednosci-chrzesc,3484.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:15, 16 Gru 2018 Powrót do góry

Pakistan: dwóch chrześcijan skazanych na śmierć za bluźnierstwo

Image

Oskarżenie o bluźnierstwo przeciw islamowi nadal zbiera swoje żniwo. W Pakistanie dwóch braci chrześcijan z tego powodu zostało skazanych na śmierć. Są to: Quaisar i Amoon Ayub, mieszkańscy Lahauru.

Dwóch braci oskarżonych o rzekome bluźnierstwo przeciw islamowi zostało aresztowanych już w 2015 r. Zdaniem oskarżycieli jeden z nich miał posiadać bluźniercze materiały i publikować je na swoim portalu internetowym.

Wydarzenie to miało miejsce 4 lata wcześniej, w 2011 r. Tamtejsi chrześcijanie twierdzą jednak, że strona ta nie funkcjonowała już od 2009 r.


Jak podaje jedna z organizacji międzyreligijnych wspierająca ofiary nietolerancji religijnej (Class – Centre for Lega Aid, Assistance and Settlement) od wyroku tego w najbliższym z możliwych terminów zostanie złożona apelacja. Jednocześnie tłumaczy, że oskarżenia o bluźnierstwo w Pakistanie powodują bardzo gwałtowne reakcje islamistów, które doprowadzają do reorganizacji pracy sądów. Dodatkowo ekstermiści formułują pogróżki pod adresem samych sędziów. Dyrektor tej organizacji, Nasir Saeed dodał, że z powodu gróźb fundamentalistów, sądy niższego stopnia przekazują odpowiedzialność wyższym, a to prowadzi do tego, że upływają lata zanim próbuje się uniewinnić oskarżonego. Bardzo znanym przypadkiem tego typu jest casus Asii Bibi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)