Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pakistan - o prześladowaniach i morderstwach chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:39, 03 Mar 2020 Powrót do góry

W Pakistanie zamordowano 22-letniego chrześcijanina

Image

W Pakistanie brutalnie zamordowano młodego 22-letniego chrześcijanina. Saleem Masih został pobity metalowym prętem i zmarł w wyniku odniesionych ran. Oskarżono go o zatrucie wody w studni, przy której mył się po pracy. Do zdarzenia doszło w dystrykcie Kasur w Pendżabie, we wschodnim Pakistanie. „Stanowczo potępiamy to brutalne morderstwo. Taki akt to znak dyskryminacji i uprzedzeń, obnaża ignorancję i ogromną nietolerancję osób, które dopuściły się tej zbrodni” – powiedział sekretarz komisji episkopatu Pakistanu ds. środków społecznego przekazu.

O. Qaisar Feroz OFM Cap. wezwał do podjęcia wszelkich wysiłków w celu zmiany postawy i mentalności tak, aby wszystkich traktować podmiotowo, jako osoby ludzkie. „Wielu bowiem nadal nienawidzi niemuzułmanów”.

Sabir Michael, aktywista na rzecz obrony praw człowieka w wypowiedzi dla agencji Fides podkreślił, że w Pakistanie mniejszości religijne są społecznie, ekonomicznie i politycznie dyskryminowane. „To morderstwo pokazuje, że zarówno rząd, jak i władze miejscowe są niezdolne do radzenia sobie z dyskryminacją i prześladowaniami z powodu wyznawanej wiary”.

Obrońcy praw człowieka w Pakistanie podkreślają, że zabójstwo Saleema nie jest czymś odosobnionym. Przypominają chociażby małżonków chrześcijańskich, którzy w 2014 roku oskarżeni o bluźnierstwo wobec Mahometa, zostali spaleni żywcem. Młody student chrześcijanin był przez kilka dni torturowany za to, że napił się wody z kranu w medresie – teologicznej szkole muzułmańskiej. W wyniku odniesionych ran zmarł w szpitalu. „Koniecznie trzeba natychmiast wprowadzić odpowiednie środki w celu zaprowadzenie pokoju i sprawiedliwości, powstrzymania tortur i dyskryminacyjnych zachowań na tle religijnym”.

[link widoczny dla zalogowanych]Mamy zło zwyciężać dobrem, ale ile można iść na ustępstwa i tolerancję i tolerować takie bandyctwo?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:59, 10 Wrz 2020 Powrót do góry

Kolejny chrześcijanin skazany na śmierć za bluźnierstwo

10 września 2020

Image

Sąd w Lahaurze, we wschodnim Pakistanie skazał na karę śmierci za bluźnierstwo 37-letniego chrześcijanina Asifa Pervaiza, który spędził wcześniej 7 lat w więzieniu. Biskupi wzywają rząd do podjęcia kampanii uwrażliwiającej na rzecz respektowania praw mniejszości religijnych.

Skazany na najwyższy wymiar kary chrześcijanin miałby dopuścić się bluźnierstw przekazując je drogą sms-ową swojemu byłemu przełożonemu w fabryce butów. Oskarżony stanowczo odrzuca te pomówienia. Również jego adwokat Saif-ul-Malook twierdzi, że wyrok jest całkowicie niesprawiedliwy. Sąd nie zbadał, czy Pervaiz rzeczywiście dokonał przestępstwa. Prawnik, który wcześniej bronił Asii Bibi twierdzi, że pracodawca próbował przekonać swojego podwładnego do przejścia na islam. Gdy ten odmówił oskarżył go o bluźnierstwo.

Rzecznik pakistańskiego episkopatu oświadczył, że wspólnota chrześcijańska została boleśnie dotknięta. „Oczekujemy od rządu weryfikacji sądowego orzeczenia, aby wyegzekwować sprawiedliwy wyrok” – stwierdził o. Qaisar Feroz OFM Cap. Z kolei proboszcz z Karaczi, o. Mario Rodrigues nie wierzy w oskarżenia, które również poprzednio okazały się fałszywe i dodaje, że „żaden chrześcijanin w Pakistanie nie odważyłby się obrażać islamu czy proroka Mahometa”. Podkreśla, że chrześcijanie okazują szacunek wobec innych religii, szczególnie w warunkach, w których żyją na miejscu, mając świadomość, że bluźnierstwo jest szczególnie delikatnym tematem. Uważa, że ponownie dochodzi do instrumentalizacji i nadużycia prawa.

Obecnie w Pakistanie przynajmniej 80 osób przebywa w więzieniach z powodu oskarżenia o bluźnierstwo. Większość z nich stanowią muzułmanie. Innym problemem spotykanym w tym azjatyckim kraju są pozaprawne egzekucje. Radykalni liderzy nierzadko zachęcają do wymierzania sprawiedliwości na własny rachunek wobec tych, którzy zostali uznani za winnych bluźnierstwa.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:28, 06 Gru 2021 Powrót do góry

Pakistan. Makabryczne morderstwo oskarżonego o bluźnierstwo

Image

Miejsce morderstwa

Ponad sto osób zostało aresztowanych w Pakistanie po makabrycznym morderstwie, jakiego pracownicy fabryki dokonali na pochodzącym ze Sri Lanki dyrektorze. Został on zbity na śmierć kijami, a jego ciało spalone po tym, jak został oskarżony o bluźnierstwo.

Całe zajście zostało sfilmowane i udostępnione w mediach społecznościowych. Nad ofiarą znęcało się 800-900 osób. Nikt nie przyszedł z pomocą mordowanemu człowiekowi. Niektórzy robili sobie selfie z płonącym ciałem. Zszokowany premier Imran Khan nazwał to zdarzenie "dniem wstydu dla Pakistanu".

Oskarżenia o bluźnierstwo przeciwko islamowi, często niepoparte dowodami, są w Pakistanie wielkim problemem, prowadzącym niejednokrotnie do linczów na oskarżonych. Bywają one nieraz podnoszone jako pretekst do załatwiania porachunków niemających żadnego związku z religią.

Do zabójstwa doszło 3 grudnia w Sialkot, w prowincji Pendżab, około 200 km na południowy wschód od stolicy – Islamabadu, po tym, jak ktoś rozpuścił plotkę, że dyrektor dopuścił się bluźnierstwa. Miało ono, według policji, polegać na tym, że zerwał ze ściany religijny plakat i wyrzucił go do kosza.

W związku z morderstwem aresztowano około 120 osób. Według Tahira Ashrafiego specjalnego przedstawiciela premiera ds. harmonii międzyreligijnej, pracownicy fabryki skarżyli się na zbyt wielką surowość swego szefa. – Policyjni eksperci prowadzą dochodzenie, badając różne tropy, w tym możliwość użycia przez pracowników wymówki o charakterze religijnym, by zemścić się na dyrektorze – ujawnił Ashrafi.

O uchylenie obowiązującego od połowy lat 80. XX w. przepisu kodeksu karnego o bluźnierstwie apelują od dawna organizacje obrońców praw człowieka z całego świata. W br. wezwał do tego również Parlament Europejski.

Przepisy kodeksu przewidują karę dożywotniego więzienia lub karę śmierci za przestępstwo obrazy proroka Mahometa, islamu lub Koranu. Od 1987 r. do grudnia 2020 r. co najmniej 1 tys. 855 osób zostało oskarżonych na tej podstawie, w tym 200 w samym 2020 r., co stanowi najwyższą liczbę, odnotowaną od czasu wejścia w życie tego prawa w 1986 r. 75 proc. z nich stanowili muzułmanie (w tym 70 proc. szyici i 5 proc. sunnici), 20 proc. członkowie wspólnoty ahmadijczyków (reformatorskiego ruchu w łonie islamu, uznawanego za heretycką sektę przez innych muzułmanów), 3,5 proc. chrześcijanie oraz 1 proc. hinduiści.

Źródło: KAI
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:01, 12 Gru 2021 Powrót do góry

Prawo o bluźnierstwie w Pakistanie prowadzi do absurdu

Image

Efekty działającego w Pakistanie prawa o bluźnierstwie są zarówno straszne jak i absurdalne. Jak donosi agencja Asia News muzułmanka z Lahauru została jakiś czas temu oskarżona o bluźnierstwo z powodu prośby, którą skierowała do miejscowego imama. Poprosiła go, aby przez głośniki w meczecie ogłosił godzinę pogrzebu jej chrześcijańskiego sąsiada.

Imam uznał, że nie można ogłaszać informacji o pogrzebie chrześcijanina w meczcie. Doprowadziło to do kłótni z kobietą, w której uczestniczył także jej mąż i trójka dzieci. Muzułmański duchowny uznał jej prośbę za bluźnierstwo przeciwko islamowi i zgłosił sprawę na policję. Kobieta została także oskarżona o podważanie autorytetu imama i znieważenie meczetu.

Incydent ten wywołał przerażenie miejscowych chrześcijan. Niektórzy zdecydowali się opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca. Ilyas Samuel, pakistański działacz na rzecz praw człowieka zauważa, że tym razem skarga została złożona przeciwko muzułmanom. „Pokazuje to, że przepisy o bluźnierstwie są powszechnie wykorzystywane do załatwiania osobistych porachunków, nie do ochrony islamu” – zaznaczył. – „Rząd powinien pilnie rozważyć do czego prowadzą przepisy o bluźnierstwie i jak bardzo są nadużywane”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:36, 14 Lip 2022 Powrót do góry

Pakistan: wyrok śmierci na chrześcijan utrzymany

Image

Sąd Najwyższy w Lahaurze utrzymał w mocy wyrok śmierci wydany wobec dwóch chrześcijańskich braci, Qaisera i Amoona Ayuba, oskarżonych o bluźnierstwo. Sprawa toczy się od 11 lat. Trybunał zignorował krajowe prawo, według którego wyrok może zostać wykonany jedynie w przypadku bezsprzecznego stwierdzenia winy podsądnego.

Bracia przebywają w więzieniu od 2011 r., kiedy to policja zarejestrowała przeciwko nim sprawę na podstawie skargi muzułmańskiego imama. Obaj zostali oskarżeni o publikowanie bluźnierczych materiałów w Internecie na temat proroka Mahometa, co jest przestępstwem według pakistańskiego kodeksu karnego.

W czerwcu 2011 r. imam poinformował policję, że w sieci natknął się na blog zawierający bluźniercze materiały przeciwko islamowi. Strona zawierała nazwisko, numer telefonu, e-mail i adres autora, którym rzekomo miał być Qaiser Ayub, starszy z braci. Obaj zostali aresztowani. Choć nie przedstawiono dowodów, że bracia rzeczywiście stworzyli lub opublikowali materiały na stronie internetowej, sąd pierwszej instancji wydał wyrok w grudniu 2018 roku. W uzasadnieniu stwierdzono, że obecność danych kontaktowych oskarżonych na bluźnierczym blogu oraz brak jakichkolwiek prób zwrócenia się do administratora strony w celu usunięcia ich danych, prowadzi do wniosku, że byli odpowiedzialni za jej stworzenie.

Sprawa jest szeroko komentowana. Głos zabrali się m.in. prawnicy z Europejskiego Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości, którzy stwierdzili, że wniosek sądu jest błędny, ponieważ dane mogły zostać opublikowane bez wiedzy i zgody oskarżonych. Sąd nie wziął pod uwagę zeznań braci, którzy twierdzili, że przed ukazaniem się na stronie publikacji pokłócili się z muzułmańskimi przyjaciółmi. W odwecie mieli oni sfingować stronę.

Pod koniec lutego Sąd Najwyższy przyjął do rozpatrzenia apelację oskarżonych. Prawnicy zwrócili uwagę na brak dowodów na to, że obaj napisali lub opublikowali cokolwiek na blogu. Z kolei Wydział ds. Przestępstw Komputerowych twierdził, że nie udało się znaleźć żadnych informacji na temat faktycznego twórcy strony. Zgodnie z orzecznictwem w takich przypadkach skazanie osoby może nastąpić wyłącznie, gdy zostanie jednoznacznie udowodnione, że nośnik cyfrowy był rzeczywiście używany przez oskarżonego.

Sąd Najwyższy zignorował przedstawione argumenty i utrzymał w mocy wyrok skazujący na karę śmierci. „Jest to kolejny krok wstecz dla Pakistanu, gdzie od ponad trzech dekad mniejszości religijne są więzione, a ludzie zabijani z powodu fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Europejskie Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ). Organizacja przygotowuje kolejną apelację.

Chrześcijanie w Pakistanie stanowią niespełna 2 proc. ludności. Głównymi motywami prześladowań są islamski ekstremizm, zorganizowana przestępczość i korupcja oraz walki polityczne.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)