Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pierwsza od 1535 r. Msza św. w genewskiej katedrze Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:04, 22 Sty 2020 Powrót do góry

Wkrótce pierwsza od 1535 roku katolicka Msza św. w genewskiej katedrze

Image

W Genewie, mieście Jana Kalwina, będzie miało wkrótce wydarzenie ekumeniczne o znaczeniu historycznym: 29 lutego w tamtejszej katedrze św. Piotra, po raz pierwszy od 1535 r., zostanie odprawiona katolicka Msza święta. Sprawować ją będzie rzymsko-katolicki biskup Genewy-Lozanny i Fryburga, Charles Morerod.

Katedra św. Piotra, jest główną świątynią Kościoła reformowanego w Genewie, stąd ekumeniczna gościnność wobec katolickiego biskupa ma szczególne znaczenie. Pochodzący ze Szwajcarii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, określił zbliżające się wydarzenie w stolicy kalwinizmu jako „wielki symbol jedności chrześcijan”. W mediach Szwajcarii i Francji zwrócono uwagę, że jeszcze przed kilku laty coś takiego nie mogłoby mieć miejsca.

Wszelkie znaki związane z wyznaniem katolickim zostały w genewskiej katedrze zlikwidowane po kazaniu 8 sierpnia 1535, w którym Guillaume Farel ogłosił zasady reformacji. Później przez 23 lata kaznodzieją w katedrze św. Piotra był Jan Kalwin.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:44, 28 Lut 2020 Powrót do góry

Pierwsza od 1535 r. Msza św. w genewskiej katedrze

Image

W sobotę 29 lutego w katedrze św. Piotra w Genewie zostanie odprawiona pierwsza od 1535 r. Msza św. w katedrze św. Piotra. Ta dawna świątynia katolicka jest od czasów reformacji głównym kościołem protestanckim miasta.

Inicjatywa jest „owocem długiej współpracy ekumenicznej” w ciągu minionych 30 lat, podkreśla pastor Emmanuel Fuchs, kierujący ewangelicko-reformowanym Kościołem Protestanckim Genewy. Wyjaśnia, że zrodziła się ona spontanicznie ze wspólnego pragnienia posunięcia naprzód dialogu między chrześcijanami różnych wyznań na szczeblu lokalnym. Formalnie decyzję podjęła rada parafialna, a potwierdził ją kościelny konsystorz.

Do odprawienia Mszy zaproszono ks. Pascala Desthieux, wikariusza biskupiego dla kantonu genewskiego w katolickiej diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga. – Katolicy oczekują na to wydarzenie z wielkimi emocjami i entuzjazmem z tego względu, że katedra jest miejscem o wielkiej symbolice – mówi duchowny.

Od 15 lat katolickie Msze odprawiane są raz w roku w dawnej katolickiej, a od XVI w. protestanckiej katedrze Lozannie, jednak należy ona do państwa, a nie do Kościoła reformowanego. – To doświadczenie posłużyło nam za wzór – wyjaśnia ks. Desthieux. – Rozmawiając z pastorem Emmanuelem Rollandem wyraziłem pragnienie powtórzenia lozańskiego doświadczenia w Genewie, nie myślałem jednak, że dojdzie do tego tak szybko. Przyszedł on do mnie, by powiedzieć, że mamy zgodę – opowiada duchowny, wyrażając nadzieję, że „ta celebracja może stać się tradycją”.

Ze swej strony pastor Fuchs ujawnia, że propozycja odprawienia Mszy przez katolików w protestanckiej katedrze zyskała wśród reformowanych parafian szerokie poparcie, choć pojawiły się też głosy wyrażające niezrozumienie dla motywów zaproszenia. Podkreśla, że chodzi tu o kolejny krok naprzód w ekumenizmie zgodnie z logiką podążania drogą podjętą w Genewie kilka dziesięcioleci temu, o postęp nie w słowach, ale w czynach. – Jedność osiąga się idąc wspólną drogą – dodaje pastor.

Na Mszy śpiewać będzie 200-osobowy chór złożony ze śpiewaków z różnych kantonów Szwajcarii. Na liturgii obecni będą pastorzy katedralni oraz członkowie reformowanej rady parafialnej. Staną oni na czele procesji na wejście, symbolicznie prowadząc katolickich ministrantów i księży do ołtarza. Podczas Mszy odbędzie się ryt posypania głów popiołem na znak „wzajemnej prośby o przebaczenie za grzechy przeciwko jedności chrześcijan”.

Budowana od XI w. katedra św. Piotra była do XVI w. siedzibą biskupów Genewy. Po przejęciu jej przez protestantów, tamtejszym kaznodzieją był przez 23 lata Jan Kalwin. Do dziś przechowywane jest w świątyni drewniane krzesło, z którego korzystał.

Od pewnego czasu Stolica Apostolska rozważa ponowne utworzenie diecezji w Genewie. Diecezja genewska, ustanowiona w IV w., formalnie istniała do XIX w. (jednym z jej ordynariuszy był św. Franciszek Salezy, rezydujący w Annecy). W 1821 r. została połączona z diecezją lozańską, która od 1924 r. nosi nazwę diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga. Gdy w 1987 r. jej nowy biskup pomocniczy Amédée Grab zaczął rezydować w Genewie, protestanci uznali to za prowokację i próbę „odzyskania miasta Kalwina” – przypomina francuski tygodnik „Le Point”.

Wielu mieszkańców Genewy to potomkowie francuskich protestantów, którzy schronili się tu po masakrze w Noc św. Bartłomieja w 1572 r. i odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685 r., który wprowadzał równouprawnienie protestantów i katolików. Przez długi czas pewne funkcje w mieście – np. prezydenta uniwersytetu, przewodniczącego Czerwonego Krzyża, prokuratora generalnego czy partnera-zarządzającego w prywatnym banku – mogli pełnić jedynie wyznawcy kalwinizmu.

Pierwsza po wypędzeniu katolickiego biskupa Msza św. została odprawiona w tym mieście dopiero w 1798 r., gdy zajął je Napoleon. W XIX w. papież Pius IX chciał mianować biskupa Genewy, lecz w 1874 r. rząd Szwajcarii wpisał do konstytucji artykuł 71, na którego mocy ustanowienie diecezji na terytorium kraju możliwe było tylko za zgodą władz. Prawo to zostało uchylone dopiero w 2001 r.

Biskup Lozanny, Genewy i Fryburga ma swą siedzibę we Fryburgu – niewielkim, liczącym 37 tys. mieszkańców miasteczku, odległym od Genewy o 140 km. Obecny ordynariusz, bp Charles Morerod planuje podział diecezji, gdyż biskup mieszkający w Genewie mógłby skuteczniej prowadzić tam pracę duszpasterską.

Kilka lat temu hierarcha rozpoczął konsultacje w tej kwestii. Może w nich zabrać głos każdy wierny. Bp Morerod rozmawiał też o pomyśle przywrócenia katolickiej diecezji z przewodniczącym Kościoła Protestanckiego Genewy, który zastanawia się nad wpływem, jaki ta decyzja wywarłaby na wyznawców kalwinizmu.

Od czasu Jana Kalwina bowiem sytuacja religijna Genewy bardzo się zmieniła. W liczącym niespełna pół miliona mieszkańców kantonie genewskim mieszka obecnie więcej katolików niż protestantów. Stało się tak za sprawą osiedlających się tu Francuzów, Włochów, Hiszpanów i Portugalczyków – przypomina „Le Point”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:15, 14 Maj 2010
PRZENIESIONY
Pią 19:34, 12 Lis 2021
Powrót do góry

Proszę popatrzeć na kilka zdjęć Katedry św. Piotra w Szwajcarii w Genewie, niestety protestanckiej, jeszcze pięknej, jako samego budynku i tego co jeszcze tam się zachowało, a największą tam relikwią, to chyba jest krzesło Kalvina. Byłam tam w 2010 roku.


[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Pierwsze dwa zdjęcia widok na ogołocone jak widać prezbiterium, a trzy następne to na północny zachód od chóru znajduje się kaplica Rohan , w której znajduje się XIX-wieczny grób księcia Henri de Rohana (1579–1638), przywódcy protestantów francuskich.

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Można trochę poczytać:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 19:12, 12 Lis 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:42, 11 Mar 2017
PRZENIESIONY
Pią 19:37, 12 Lis 2021
Powrót do góry

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 19:36, 12 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:39, 12 Lis 2021 Powrót do góry

A.D. 2021 rok

Wkrótce pierwsza od Reformacji katolicka Msza św. w genewskiej katedrze

Image

Pierwsza od czasów Reformacji w XVI wieku katolicka Msza św. w katedrze św. Piotra w Genewie zostanie odprawiona 22 marca 2022 roku. To historyczne wydarzenie już dwukrotnie przekładano w czasie z powodu pandemii. Początkowo Msza miała się odbyć 29 lutego 2020, a następnie 30 maja 2020 roku, po czym przełożono ją na rok 2021, jednak warunki sanitarne nie pozwoliły na tę uroczystość.

Obecnie parafia reformowana św. Piotra, do której należy katedra, poinformowała 11 listopada, że Msza zostanie odprawiona w sobotę 5 marca 2022 roku o godzinie 18.00.

Budowana od XI w. katedra św. Piotra była do XVI wieku siedzibą katolickich biskupów Genewy. Po przejęciu jej przez protestantów, tamtejszym kaznodzieją był przez 23 lata Jan Kalwin. Do dziś przechowywane jest w świątyni drewniane krzesło, z którego korzystał. Świątynia, choć od 1536 roku protestancka, zachowała nazwę katedry, czyli kościoła w którym znajduje się tron biskupa (zwany katedrą).

Od pewnego czasu Stolica Apostolska rozważa ponowne utworzenie diecezji w Genewie. Diecezja genewska, ustanowiona w IV wieku, formalnie istniała do XIX wieku (jednym z jej ordynariuszy był św. Franciszek Salezy, rezydujący w Annecy). W 1821 roku została połączona z diecezją lozańską, która od 1924 roku nosi nazwę diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga. Gdy w 1987 roku jej nowy biskup pomocniczy Amédée Grab zaczął rezydować w Genewie, protestanci uznali to za prowokację i próbę „odzyskania miasta Kalwina” – przypomina francuski tygodnik „Le Point”.

Wielu mieszkańców Genewy to potomkowie francuskich protestantów, którzy schronili się tu po masakrze w Noc św. Bartłomieja w 1572 roku i odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685 roku, który wprowadzał równouprawnienie protestantów i katolików. Przez długi czas pewne funkcje w mieście – np. prezydenta uniwersytetu, przewodniczącego Czerwonego Krzyża, prokuratora generalnego czy partnera-zarządzającego w prywatnym banku – mogli pełnić jedynie wyznawcy kalwinizmu.

Pierwsza po wypędzeniu katolickiego biskupa Msza św. została odprawiona w tym mieście dopiero w 1798 roku, gdy zajął je Napoleon. W XIX w. papież Pius IX chciał mianować biskupa Genewy, lecz w 1874 roku rząd Szwajcarii wpisał do konstytucji artykuł 71, na którego mocy ustanowienie diecezji na terytorium kraju możliwe było tylko za zgodą władz. Prawo to zostało uchylone dopiero w 2001 roku.

Biskup Lozanny, Genewy i Fryburga ma swą siedzibę we Fryburgu – niewielkim, liczącym 37 tys. mieszkańców miasteczku, odległym od Genewy o 140 km. Obecny ordynariusz, bp Charles Morerod planuje podział diecezji, gdyż biskup mieszkający w Genewie mógłby skuteczniej prowadzić tam pracę duszpasterską. Kilka lat temu hierarcha rozpoczął konsultacje w tej kwestii. Rozmawiał o tym pomyśle m.in. z przewodniczącym Kościoła Protestanckiego Genewy, który zastanawia się nad wpływem, jaki ta decyzja wywarłaby na wyznawców kalwinizmu.

Od czasu Jana Kalwina bowiem sytuacja religijna Genewy bardzo się zmieniła. W liczącym niespełna pół miliona mieszkańców kantonie genewskim mieszka obecnie więcej katolików niż protestantów. Stało się tak za sprawą osiedlających się tu Francuzów, Włochów, Hiszpanów i Portugalczyków – przypomina „Le Point”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:41, 12 Lis 2021 Powrót do góry

Jeszcze kilka zdjęć:

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

(kliknąć na zdjęcie to powiększy się obraz w nowym oknie)

Była katedrą katolicką i siedzibą biskupa aż do 8 sierpnia 1535 r., kiedy po kazaniu Wilhelma Farela, który ogłosił zasady reformacji protestanckiej, tłum ogołocił katedrę z ołtarzy, posągów i ozdób, przekształcając świątynię w kościół kalwiński. Jan Kalwin był kaznodzieją w tym kościele przez 23 lata.

Potężna Katedra bardzo ogołocona i mimo ogołocenia widać jeszcze to piękno. Piękne rzeźby, ambonki nie zburzone, piękne witraże.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)