Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rosz Haszana - żydowski nowy rok - papieskie życzenia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:27, 01 Paź 2011 Powrót do góry

Temat wydzielony stad:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/benedykt-xvi-w-rzymskiej-synagodze,2787.html#29048


Cytat:
(...)
O Nowym Żydowskim roku 5770 - Roku Kobiet i przypadających świętach, więcej można poczytać tu:

[link widoczny dla zalogowanych]Papieskie życzenia noworoczne dla rabina Rzymu: potrzeba świadków prawdy

„Niech wzrasta w nas wszystkich wola krzewienia sprawiedliwości i pokoju w świecie tak bardzo potrzebującym autentycznych świadków prawdy”. Życzenia tej treści skierował Papież do głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego i jego wspólnoty religijnej z okazji rozpoczynającej się dzisiaj serii żydowskich świąt. Wyznawcy judaizmu obchodzą właśnie Rosz ha-Szana, czyli Nowy Rok – według rabinistycznych obliczeń 5772. od stworzenia świata. Za dziesięć dni w żydowskim kalendarzu przypada Jom Kippur – dzień pokuty i ścisłego postu, a pięć dni później rozpoczyna się trwające całą oktawę Święto Namiotów – Sukkot. Benedykt XVI prosi Boga, by pozwolił nam pogłębić przyjaźń między chrześcijanami a żydami zarówno w samym Rzymie, jak na całym świecie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:32, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:02, 20 Wrz 2012 Powrót do góry

Papieskie życzenia noworoczne dla rzymskiej wspólnoty żydowskiej

Image

Żydzi i chrześcijanie w coraz większym wzajemnym szacunku i przyjaźni mają „dawać na świecie świadectwo wartościom płynącym z adorowania Jedynego Boga”. Życzenie to wyraża Papież w telegramie do głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego i jego wspólnoty religijnej z okazji obchodzonej w tych dniach serii świąt żydowskich. Rozpoczęła się ona w poniedziałek 17 września Nowym Rokiem, według rabinistycznych obliczeń 5773. od stworzenia świata. W środę 26 września wyznawcy judaizmu obchodzić będą dzień pokuty i ścisłego postu Jom Kippur, a pięć dni później zacznie się trwające całą oktawę Święto Namiotów – Sukkot.

Tradycyjne życzenia noworoczne do „wszystkich naszych żydowskich braci i sióstr” skierowali też katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej, zebrani w zeszłym tygodniu (11-12 września) na posiedzeniu plenarnym w Betlejem. Biskupi przypominają, że ten cykl świąteczny jest dla wyznawców judaizmu okresem skruchy i odnowy. Łącząc się z nimi w modlitwie za Ziemię Świętą i za cały świat, apelują: „Starajmy się w tym nowym roku pracować codziennie coraz odważniej i wytrwalej dla sprawiedliwości i pokoju, przebaczenia i pojednania”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:00, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:09, 20 Wrz 2012 Powrót do góry

W religii katolickiej prawda i siła! Zarys dziejów prawdziwej religii.
(...)

ZARYS DZIEJÓW PRAWDZIWEJ RELIGII.

Od Adama do Mojżesza.
Od Mojżesza do Chrystusa Pana.
Życie Jezusa Chrystusa.
Od wniebowstąpienia Chrystusa do nawrócenia Konstantyna.
Od nawrócenia Konstantyna do tak zwanej reformacji w XVI stuleciu.
Od tak zwanej reformacji w XVI stuleciu aż do rewolucji francuskiej.
Od rewolucji francuskiej do naszych czasów.
Zakończenie.

NIHIL OBSTAT.
Ks. Dr. Paweł Ryłko, cenzor

WOLNO DRUKOWAĆ.
Z Książęco-Biskupiego Ordynarjatu w Krakowie 12. stycznia 1923.
+ Anatol, bisk, sufr., wik. gen.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:57, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:58, 22 Wrz 2014 Powrót do góry

Papieskie życzenia na żydowskie święta

Image

Papież skierował dziś świąteczne przesłanie do żydowskiej wspólnoty w Rzymie z okazji trzech żydowskich świąt: Rosz Haszana, Jom Kippur i Sukkot. Przesłał je na ręce wielkiego rabina Rzymu Riccarda Di Segni. „Niech Bóg pozwoli nam wnosić wspólny wkład w promowanie sprawiedliwości i pokoju na świecie, który tak bardzo tego potrzebuje” – napisał Franciszek.

Przekazując Żydom świąteczne życzenia, Franciszek przywołał również dla nich błogosławieństwa Najwyższego, „aby te świąteczne dni mogły być źródłem szczęścia i przyczyniły się do umocnienia więzi rodzinnych i wspólnotowych”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:53, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:15, 14 Wrz 2015 Powrót do góry

Rozpoczął się Żydowski Nowy Rok

Image

13 września po zachodzie słońca rozpoczął się żydowski Nowy Rok. Według żydowskiego kalendarza Żydzi na całym świecie, także w Polsce będą świętować nadejście 5776 roku – zgodnie z tradycją tyle lat minęło od stworzenia świata. Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar – specjalnie przygotowany róg barani.

Żydowski Nowy Rok jest świętem radosnym i refleksyjnym zarazem, ponieważ przypomina o sądzie Bożym. Święto nosi nazwę Rosz Haszana (dosłownie: głowa roku) i trwa dwa dni. Trzeba jednak pamiętać, że dzień w tradycji żydowskiej zaczyna się nie od wschodu, ale od zachodu słońca. Dlatego pierwszy dzień Nowego Roku, Erew Rosz Haszana (wieczór noworoczny) zaczyna się w niedzielę wieczorem i kończy w poniedziałek. Drugi dzień święta zaczyna się w poniedziałek i kończy we wtorek, 15 września.

Przed II wojną światową nazywano Rosz Haszana świętem Trąbek – a to za sprawą szofaru, baraniego rogu, którym trąbi się kilkakrotnie podczas modłów. Szofar przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku – siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.

"Z okazji Rosz haSzana, chciałbym życzyć wszystkim błogosławieństwa w Nowym Rok, pełnym zdrowia, spokoju, umiejętności znajdywania dobra w drugim człowieku oraz cierpliwości, by to dobro znaleźć" – mówi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Podczas Rosz haSzana synagogi są pełne modlitw i podniosłych melodii. Zwykle w tym czasie zapraszani są kantorzy, którzy swoim śpiewem uświetniają czas świąteczny. W Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie podczas tegorocznych świąt będzie dwóch kantorów. W ortodoksyjnej Synagodze im. Nożyków tę role pełni rabin Hershel Lieber, a w reformowanej Synagodze Ec Chaim kantorka Aviw Weinberg.

Rabin Hershel Lieber, który przewodniczy modlitwom jest księgowym z zawodu i już 30 lat jest zaangażowany w kiruv (działania na rzecz przyciągnięcia Żydów bliżej judaizmu). Podróżował ze swoją żoną Pesi do Związku Radzieckiego w ciężkich latach reżimu komunistycznego, żeby rozpowszechniać Torę. Przewodził on Jesziwie w Kiszyniewie, która przez 12 lat z powodzeniem wychowała wielu studentów. W Polsce przez ponad 25 lat wykładał na letnich obozach organizowanych przez Fundację Laudera. Corocznie od 1979 roku przybywa do Warszawy, by przewodzić modlitwom w trakcie święta Rosz Haszana i Jom Kipur.

Kantorka Aviv Weinberg, która uświetnia modlitwy w reformowanej Synagodze Ec Chaim jest absolwentką Seminarium Sztuk Kantoralnych w Kolegium Abrahama Geigera przy Uniwersytecie Poczdamskim, ukończyła Studia Żydowskie na Uniwersytecie Poczdamskim. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wielu kantorów z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Rosz Haszana jest częścią tzw. Wielkich Świąt – tydzień po zakończeniu Nowego Roku, 22 września (9 Tiszri) rozpoczyna się dwudniowe święto Jom Kipur – jedno z najważniejszych świąt w kulturze żydowskiej, zwane również Dniem Sądu.

To w czasie tego święta decyduje się przyszłość człowieka w nadchodzącym roku. Tydzień pomiędzy Rosz Haszana a Jom Kipur nazywany jest Sądnymi Dniami, czyli czasem pokuty. To czas, kiedy każdy Żyd powinien przeprosić swoich bliskich, przyjaciół, znajomych za krzywdy, które im wyrządził w minionym roku. Podczas nabożeństw z kolei prosimy o unieważnienie pochopnie złożonych obietnic o charakterze duchowym, wyrażamy skruchę, deklarujemy chęć naprawy błędów i prosimy – ludzi i Boga – o przebaczenie.

Na Rosz Haszana tradycyjnie je się potrawy słodkie, które mają zapewnić, że nadchodzący rok będzie słodki i pomyślny. Symbolem święta są jabłka podawane z miodem, daktyle, granaty i wszystkie potrawy wykorzystujące te składniki. Ponieważ Rosz Haszana to „głowa roku”, tradycyjną potrawą noworoczną jest ryba z zachowaną głową. Na stole powinny się też znaleźć okrągłe (jak rok) chałki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:52, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:16, 14 Wrz 2015 Powrót do góry

Życzenia przewodniczącego KEP dla wspólnoty polskich Żydów

Image

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich

W związku z obchodami żydowskiego Nowego Roku, Dnia Przebłagania i Święta Namiotów przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przesłał życzenia na ręce Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

„Nawiązując do błogosławieństwa Aaronowego «Niech Cię Pan błogosławi i strzeże», ksiądz arcybiskup podkreślił, że 50 lat temu, w deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate, zwrócono uwagę na to, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, a nie obcymi. I w tym duchu złożył najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego Nowego Roku – Szana Towa” – poinformował rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Według swojego kalendarza Żydzi na całym świecie świętują nadejście roku 5776. Zgodnie z tradycją tyle lat minęło od stworzenia świata.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:46, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:48, 28 Wrz 2016 Powrót do góry

Rosz Haszana 5777 – w niedzielę Żydowski Nowy Rok

Image

W niedzielę, 2 października, po zachodzie słońca rozpoczyna się Rosz Haszana – żydowski Nowy Rok. Żydzi na całym świecie, także w Polsce będą świętować nadejście 5777 roku – zgodnie z tradycją tyle lat minęło od stworzenia świata. Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar – specjalnie przygotowany róg barani.

Żydowski Nowy Rok jest świętem radosnym i refleksyjnym zarazem, ponieważ przypomina o sądzie Bożym.
Święto nosi nazwę Rosz Haszana (dosłownie: głowa roku) i trwa dwa dni. Trzeba jednak pamiętać, że dzień w tradycji żydowskiej zaczyna się nie od wschodu, ale od zachodu słońca. Dlatego pierwszy dzień Nowego Roku, Erew Rosz Haszana (wieczór noworoczny) zaczyna się w niedzielę wieczorem i kończy w poniedziałek. Drugi dzień święta zaczyna się w poniedziałek i kończy we wtorek, 14 września.

Przed II wojną światową nazywano Rosz Haszana świętem Trąbek – a to za sprawą szofaru, baraniego rogu, którym trąbi się kilkakrotnie podczas modłów. Szofar przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku – siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.

"Z okazji Rosz Haszana, chciałbym życzyć wszystkim błogosławieństwa w Nowym Rok, pełnym zdrowia, spokoju, umiejętności znajdywania dobra w drugim człowieku oraz cierpliwości, by to dobro znaleźć" – mówi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Podczas Rosz Haszana synagogi są pełne modlitw i podniosłych melodii. Zwykle w tym czasie zapraszani są kantorzy, którzy swoim śpiewem uświetniają czas świąteczny. W Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie podczas tegorocznych świąt będzie dwóch kantorów. W ortodoksyjnej Synagodze im. Nożyków tę role będzie pełnił rabin Hershel Lieber, a w reformowanej Synagodze Ec Chaim kantorka Aviw Weinberg.

Rabin Hershel Lieber, który będzie przewodził modlitwom jest księgowym z zawodu i już 30 lat jest zaangażowany w kiruv (działania na rzecz przyciągnięcia Żydów bliżej judaizmu). Podróżował ze swoją żoną Pesi do Związku Radzieckiego w ciężkich latach reżimu komunistycznego, żeby rozpowszechniać Torę. Przewodził on Jesziwie w Kiszyniewie, która przez 12 lat z powodzeniem wychowała wielu studentów. W Polsce przez ponad 25 lat wykładał na letnich obozach organizowanych przez Fundację Laudera. Corocznie od 1979 roku przybywa do Warszawy, by przewodzić modlitwom w trakcie święta Rosz Haszana i Jom Kipur.

Kantorka Aviv Weinberg, która uświetni modlitwy w reformowanej Synagodze Ec Chaim jest absolwentką Seminarium Sztuk Kantoralnych w Kolegium Abrahama Geigera przy Uniwersytecie Poczdamskim, ukończyła Studia Żydowskie na Uniwersytecie Poczdamskim. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wielu kantorów z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Rosz Haszana jest częścią tzw. Wielkich Świąt – tydzień po zakończeniu Nowego Roku, 22 września (9 Tiszri) rozpoczyna się dwudniowe święto Jom Kipur – jedno z najważniejszych świąt w kulturze żydowskiej, zwane również Dniem Sądu.

To w czasie tego święta decyduje się przyszłość człowieka w nadchodzącym roku. Tydzień pomiędzy Rosz Haszana a Jom Kipur nazywany jest Sądnymi Dniami, czyli czasem pokuty. To czas, kiedy każdy Żyd powinien przeprosić swoich bliskich, przyjaciół, znajomych za krzywdy, które im wyrządził w minionym roku. Podczas nabożeństw z kolei prosimy o unieważnienie pochopnie złożonych obietnic o charakterze duchowym, wyrażamy skruchę, deklarujemy chęć naprawy błędów i prosimy – ludzi i Boga – o przebaczenie.

Na Rosz Haszana tradycyjnie je się potrawy słodkie, które mają zapewnić, że nadchodzący rok będzie słodki i pomyślny. Symbolem święta są jabłka podawane z miodem, daktyle, granaty i wszystkie potrawy wykorzystujące te składniki. Ponieważ Rosz Haszana to „głowa roku”, tradycyjną potrawą noworoczną jest ryba z zachowaną głową. Na stole powinny się też znaleźć okrągłe (jak rok) chałki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:44, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:41, 18 Wrz 2020 Powrót do góry

Przewodniczący KEP złożył życzenia Wspólnocie Żydowskiej z okazji Nowego Roku

Image

Niech Bóg Wszechmogący błogosławi Wspólnocie Żydowskiej w Polsce i Żydom Polskim na całym świecie. Niech Bóg obdarza Was pokojem, zdrowiem i swą łaską każdego dnia w nowym 5781 roku – napisał przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w liście do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha z okazji Nowego Roku.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że epidemia koronawirusa stała się sprawdzianem relacji międzyludzkich. „Dla wszystkich jest to trudny czas, dlatego jako osoby wierzące tym bardziej powinniśmy nieść ludziom nadzieję, podnosić na duchu i okazywać miłość bliźniego nie tylko słowem, ale czynem i prawdą” – napisał.

Przypomniał również, że św. Jan Paweł II, którego stulecie urodzin w tym roku obchodzimy, „wielokrotnie dawał przykład tego, jak ważne jest braterstwo między nami, jako osobami wierzącymi w jednego Boga”.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Warszawa, dnia 17 września 2020 roku


Szanowny Panie Rabinie,

Z okazji Nowego Roku Żydowskiego, życzę Panu Rabinowi, Wspólnocie Żydowskiej w Polsce oraz Żydom Polskim na świecie, aby kolejny rok był pełen nadziei na lepsze jutro i stał się okazją do budowania bliskich więzi rodzinnych i społecznych, które są tak ważne, co wyraźnie pokazuje czas pandemii.

W tym duchu życzę, aby Bóg Wszechmogący błogosławił Wspólnocie Żydowskiej w Polsce i Żydom Polskim na całym świecie. Niech Bóg obdarza Was pokojem, zdrowiem i swą łaską każdego dnia w nowym 5781 roku.

Dobrego Nowego Roku – Shana Towa!

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

_________________

Szanowny Pan
Michael SCHUDRICH
Naczelny Rabin Polski
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)