Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard.V.Noe wyjaśnia słowa Pawła VI o"dymie szatana' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:53, 20 Maj 2008 Powrót do góry

Kardynał Virgilio Noe wyjaśnia słynne słowa Pawła VI o "dymie szatana"

Kardynał Virgilio Noe, mistrz ceremonii liturgicznych za pontyfikatu m.in. Pawła VI tłumaczy w wywiadzie, co miał na myśli Papież Paweł VI, który w 1972 roku powiedział słynne zdanie: "Dym szatana wdarł się do świątyni Pana".

[link widoczny dla zalogowanych]

Kardynał Virgilio Noe

Kardynał Virgilio Noe, mistrz ceremonii liturgicznych za pontyfikatu m.in. Pawła VI tłumaczy w wywiadzie, co miał na myśli Papież Paweł VI, który w 1972 roku powiedział słynne zdanie: "Dym szatana wdarł się do świątyni Pana".

Serwis informacyjny Petrus zamieścił [link widoczny dla zalogowanych]

Oświadczenie kardynała Noe: "Gdy Paweł VI doniósł o dymie szatana w Kościele odniósł się do nadużyć liturgicznych, jakie nastąpiły po Vaticanum II"

Bruno Volpe

Miasto Watykan – Mówi cienkim głosem, a duszność jest czasem tak ciężka, że musi się zatrzymać. Umysł jednakże jest przejrzysty, a serce w dobrym stanie. Wywiad z kardynałem Virgilio Noè (86 lat), Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych za pontyfikatu Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II, byłym Arcyprezbiterem Bazyliki św. Piotra i Wikariuszem Papieskim Państwa Watykańskiego, jawi się jako poruszający i intrygujący.

Purpurat, który już dawno temu wycofał się z życia publicznego z racji swego podeszłego wieku, pomaga nam - prowadząc nas za rękę – lepiej poznać namiestnika, niesłusznie i pośpiesznie zapomnianego przez historię: Giovanniego Battistę Montiniego (Paweł VI). I po raz pierwszy zdradza, do czego dokładnie odnosił się Paweł VI, zgłaszając w roku 1972 pojawienie się w Kościele dymu szatana.


- Eminencjo, kim był Papież Paweł VI?

“Dżentelmenem, świętym. Pamiętam jeszcze, jak żył tajemnicą Eucharystii, z pasją i zaangażowaniem. Kiedy o nim myślę płaczę, ale nie tak jak hipokryci. Szczerze się wzruszam. Tyle mu jestem dłużny, tyle mnie nauczył, żył i zawsze udzielał się dla Kościoła.”


- Wasza Eminencja miał zaszczyt być Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych właśnie dzięki nominacji otrzymanej z rąk Papieża Montiniego w czasie reformy posoborowej. Jak Eminencja wspomina tamte czasy?

“Były wspaniałe. Pewnego razu Ojciec Święty powiedział mi osobiście i w sposób zażyły, jak ceremoniarz ma spełniać to zadanie w tym określonym okresie historii. Miało to miejsce w zakrystii. Przybliżył się do mnie i powiedział: ceremoniarz musi wszystko przewidzieć i zająć się wszystkim. Ma za zadanie uproszczać drogę papieżowi.”


-Dodał coś jeszcze?

“Tak. Twierdził, iż spokój ducha ceremoniarza nie może nigdy nic zmącić, żadne jego małe czy wielkie problemy osobiste. Ceremoniarz – podkreślił – musi pozostać zawsze panem samego siebie i być dla papieża tarczą, ponieważ Msza Święta musi być sprawowana godnie, ku chwale Bożej i Jego ludu.”


- Jak Ojciec Święty przyjął reformę liturgiczną wprowadzoną przez Vaticanum II?

“Chętnie”.


- Mówi się, że Paweł VI był człowiekiem bardzo smutnym. Prawda to czy legenda?

“To kłamstwo. Był dobrym i łagodnym ojcem, dżentelmenem i świętym. Jednocześnie był zasmucony faktem, że Kuria Rzymska zostawiła go samego. Wolałbym aczkolwiek o tym nie mówić.


- Ogólnie rzecz biorąc i abstrahując od opinii historyków, Wasza Eminencja – jeden z jego najbliższych i zaufanych współpracowników – opisuje papieża Montiniego jako osobę pogodną.

“Taki był. I wie pan dlaczego? Ponieważ twierdził, iż ten, kto służy Panu nie może być nigdy smutny. A on służył Mu szczególnie w Ofierze Mszy Świętej.”


- Niezapomniane pozostaje zawiadomienie Pawła VI o pojawieniu się w Kościele dymu szatana. Właśnie dziś owe słowa wydają się być niesamowicie aktualne. Co dokładnie papież miał na myśli?

“To był bardzo dobry krok z Waszej strony, ze strony ‘Petrus’, tak że po raz pierwszy jestem w stanie zdradzić, co Paweł VI miał na myśli tym swoim oświadczeniem. A zatem, papież Montini do szatana klasyfikował owych kapłanów, biskupów i kardynałów, którzy nie czcili Pana poprzez złe sprawowanie Mszy Świętej – wskutek błędnej interpretacji i błędnego zastosowania wytycznych Vaticanum II. Mówił o dymie szatana, ponieważ uważał, iż księża, którzy w imię kreatywności oszpecali Mszę Świętą, byli w rzeczywistości opętani przez próżność i pychę Nieprzyjaciela. Dym szatana nie był więc niczym innym jak mentalnością, która chciała przeinaczyć tradycyjne kanony liturgiczne w sprawowaniu Eucharystii.”


- I pomyśleć, że Pawłowi VI przypisuje się całe zło posoborowej liturgii. Ale wracając do tego, co Wasza Eminencja zdradza, Montini porównał liturgiczny chaos – nawet jeśli nie tak otwarcie - wprost do czegoś piekielnego.

„Potępiał protagonistyczne zapędy, delirium wszechmocy, które miały miejsce w liturgii posoborowej. Msza to święta ceremonia, powtarzał często, wszystko musi być przygotowane i adekwatnie przestudiowane szanując kanony, nikt nie jest panem Mszy. Niestety, po Vaticanum II wielu tego nie zrozumiało, a Paweł VI cierpiał z tego powodu uważając owe zjawisko za atak demona.”


- Eminencjo, w ramach konkluzji: czym jest prawdziwa liturgia?

“To oddawanie chwały Bogu. Taka liturgia jest zawsze sprawowana przyzwoicie: także źle uczyniony znak krzyża to wyraz pogardy i niedbalstwa. Niestety, powtarzam, po Vaticanum II uważa się, że wszystko jest dozwolone. Teraz należy odzyskać i to pośpiesznie poczucie sacrum w ‘ars celebrandi’, zanim dym szatana zupełnie ogarnie cały Kościół. Dzięki Bogu mamy Papieża Benedykta XVI: jego Msza i styl liturgiczny są przykładem poprawności i godności.”

Tłumaczenie: Yishana


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:39, 28 Maj 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:08, 13 Kwi 2011 Powrót do góry

W tym wątku kardynał Virgilio Noe wyjaśnia słynne słowa Pawła VI o "dymie szatana", fragment homilii o tym swądzie szatana możemy przeczytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/swad-szatana-fragment-homilii-papieza-pawla-vi-z-1972,493.html

Dziś przeczytałam - uważam, że - ciekawe spostrzeżenie jednego użytkownika na FK:

"Przed Soborem Watykańskim II Kościół ostrożnie i rygorystycznie odnosił się do objawień prywatnych, wizji, proroctw, stygmatów, przepowiedni. W przedsoborowym kodeksie prawa kanonicznego kanon 1399 paragraf 5 zakazywał publikacji książek lub artykułów mówiących o tego typu zjawiskach. Kanon 2318 nakładał karę ekskomuniki na osoby ten zakaz przekraczające. Sytuacja zmieniła się po Soborze Watykańskim II, gdy papież Paweł VI zniósł kanony 1399 i 2318, zezwalając tym samym na publikację informacji o nowych wizjach, stygmatach, objawieniach prywatnych, uzdrowieniach paranormalnych i cudownych. Dekret papieski na ten temat opublikowała Kongregacja Nauki Wiary w "Acta Apostolicae Sedis" z 29 grudnia 1970 r., s. 1186."

Czy to nie jest ten swąd Szatana w Kościele??? Medjugorje, Garabandal... a Oława jak się do tego ma??? To jakaś paranoja...

Moja odpowiedź - dokładnie tak! trudno się z tym nie zgodzić. Widać jak straszna dziś jest ta szatańska dezorientacja.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:40, 28 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:57, 24 Lip 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:
Kardynał Virgilio Noe wyjaśnia słynne słowa Pawła VI o "dymie szatana"

[link widoczny dla zalogowanych]

Kardynał Virgilio Noe


Zmarł kard. Virgilio Noe

W wieku 89 lat zmarł w Rzymie kard. Virgilio Noe. Włoski purpurat był emerytowanym archiprezbiterem bazyliki watykańskiej. W przeszłości pełnił też funkcję szefa tzw. Fabbrica di San Pietro, czyli warsztatów konserwatorskich tej największej świątyni chrześcijaństwa, oraz papieskiego wikariusza dla państwa watykańskiego.

Kard. Noe pochodził z okolic Pawii w północnych Włoszech (ur. W 1922 r.). Ukończył tamtejsze seminarium duchowne i po święceniach kapłańskich w 1944 r. przez cztery lata pracował duszpastersko z młodzieżą. Następnie studiował w Rzymie historię Kościoła, by wykładać ten przedmiot w seminarium duchownym. Zajmował się także sprawami liturgicznymi w diecezji pawijskiej i w związku z tym w 1964 r. przeniósł się do Rzymu, by pracować w apostolacie liturgicznym na szczeblu Konferencji Episkopatu Włoch. Wykładał też w Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum”.

W 1970 r. ks. Noe został mistrzem papieskich ceremonii, wprowadzając w życie soborowe zmiany liturgiczne. Był to początek całej serii funkcji, jakie włoski duchowny pełnił w Watykanie. W 1982 r. został sekretarzem ówczesnej Kongregacji Sakramentów i Spraw Kultu Bożego, wyniesiony jednocześnie do godności arcybiskupiej. Siedem lat później przeszedł do pracy administracyjnej w Watykanie. Jan Paweł II mianował go kardynałem w 1991 r. Kard. Noe przeszedł na emeryturę w 2002 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:34, 28 Maj 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:47, 27 Wrz 2013 Powrót do góry

Więcej wypowiedzi papieży o kryzysie w Kościele możemy przeczytać np. tu:

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,111/kryzys-w-kosciele-oczywiscie-ze-tak,16005.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 15:01, 28 Maj 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:42, 30 Sty 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Kardynał Virgilio Noe, mistrz ceremonii liturgicznych za pontyfikatu m.in. Pawła VI tłumaczy w wywiadzie, co miał na myśli Papież Paweł VI, który w 1972 roku powiedział słynne zdanie: "Dym szatana wdarł się do świątyni Pana".
(...)
Serwis informacyjny Petrus zamieścił [link widoczny dla zalogowanych]

Bruno Volpe
(...)

Nic z tego nie ma na stronie Petrus. Jest ten wywiad po włosku tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


... jest inny artykuł, gdzie jest o tym wspomnienie:

[link widoczny dla zalogowanych]Z kolei poniższy artykuł na Rorate Caeli pokazuje zrobione spustoszenie.

[link widoczny dla zalogowanych]

Nawet nie znając angielskiego, wystarczy spojrzeć na liczby, są odnosniki do innych stron na Rorate Caeli.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 16:01, 28 Maj 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:07, 28 Maj 2019 Powrót do góry

Ze strony abp Fultona Sheena:

"(...)
Wszyscy musimy zjednoczyć nasze krzyże z naszym Panem na Krzyżu, aby w ten sposób wykupić nasze wieczne zbawienie. Niecały rok temu (ok. 1970r.), rozmawiałem z papieżem Pawłem VI i powiedziałem: „Wasza Świątobliwość ma właściwie imię”. Został on nazwany Pawłem.

Paweł pielgrzymował od miasta do miasta i był kamienowany w Lystrze, w Derby, w Antiochii i Pisidii, zatem powiedziałem mu: „byłeś kamienowany przez swoich”.

„Tak”, odpowiedział, „otwieram moją pocztę o północy i w prawie każdym liście znajduję cierń i gdy kładę głowę na poduszce godzinę lub dwie później, tak naprawdę kładę ją na koronie cierniowej”.

„Lecz” – dodał – „nie wyobrażasz sobie, jak niewypowiedziana jest radość, którą cierpię”.

Następnie papież Paweł VI zacytował mi 24-ty wers listu św. Pawła do Kolosan: Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.

„Cierpię to wszystko dla dobra Kościoła”, powiedział papież.
(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:38, 28 Sty 2021 Powrót do góry

Żeby lepiej zrozumieć ten dym szatana, który wdarł się do świątyni Pana to trzeba poznać te dwie książki, o których jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/wypaczenia-i-zmiany-po-duszpasterskim-soborze-watykanski-ii,151/annibale-bugnini-i-rewolucja-liturgiczna-yves-chiron,16389.html#82187

Tę drugą pozycję: Swąd Szatana w Kościele. Rewolucja ‘68 zamówiłam i już otrzymałam. Myślę że po przeczytaniu czymś się tu podzielę. Jak na razie tak pobieżnie przejrzałam (dziś ją otrzymałam) i jak najbardziej śmiało mogę powiedzieć, że jest uzupełnieniem tej pierwszej.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)