Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sytuacja chrześcijan w Chinach Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:18, 14 Sie 2015 Powrót do góry

Kard. John Tong wzywa do modlitwy

Image

Kard. John Tong

Trwa napięcie wokół akcji niszczenia krzyży na budynkach kościelnych w chińskiej prowincji Zhejiang. Została ona zainicjowana przez miejscowe władze, zaniepokojone wzrastająca liczbą chrześcijan w tej części Chin.

Kilka dni temu dwie starsze kobiety, które dyżurowały nocą, aby siły porządkowe nie zdemontowały krzyża wznoszącego się na dachu ich kościoła, utonęły w wyniku powodzi spowodowanej tajfunem Soudelor. Jedna miała 77, druga 81 lat. Spały na posadzce i nie zdążyły uciec, kiedy woda wtargnęła do budynku.

W końcu lipca przeciw niezgodnej z konstytucją akcji usuwania krzyży zaprotestowali nawet księża z podporządkowanego komunistom Patriotycznego Stowarzyszenie Katolików Chińskich. Kapłani z Wenzhou w swoim oświadczeniu napisali, że są gotowi umrzeć w obronie tego najważniejszego symbolu chrześcijaństwa. Dzisiaj (13.08.15) do ich oświadczenia dołączył się też ordynariusz Hongkongu kard. John Tong, który zaapelował do władz centralnych o interwencję, podkreślając, że krzyże na kościołach protestanckich i katolickich były umieszczane na podstawie oficjalnych pozwoleń. Kardynał wezwał katolików Hongkongu do postu i modlitwy w intencji chrześcijan w Zhejiang. W Zhejiang żyje około 2 mln chrześcijan, w tym 210 tyś. katolików.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:00, 14 Lip 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:06, 14 Lip 2019 Powrót do góry

A.D. 2018 rok


Watykan: gotowy plan porozumienia z Pekinem w sprawie nominacji biskupich

Image

Papież Franciszek postanowił znieść ekskomunikę i zaakceptować siedmiu biskupów katolickich wyznaczonych przez rząd chiński – podaje Wall Street Journal. Powołuje się przy tym na osobę znającą stan rokowań między Stolicą Apostolską a rządem ChRL. Przez wiele lat Watykan nie uznał święceń biskupów, które odbywały się wbrew papieżowi i które uznawano za nielegalne. Rzecznik Watykanu odmówił komentarza w tej sprawie.

Decyzja odzwierciedla dążenie Stolicy Apostolskiej do lepszych stosunków z Chinami, gdzie szybko rozwija się chrześcijaństwo, choć głównie w postaci protestantyzmu. Ma też się przyczynić do zakończenia podziału między kontrolowanym przez rząd tzw. "Kościołem patriotycznym", a większym, tzw. Kościołem katakumbowym wiernym Rzymowi. Według danych World Religion Database w Chinach w 2015 roku było 7,3 milionów katolików w Kościele wspieranym przez rząd i 10,5 miliona poza nim.

Kardynał Joseph Zen ze Kiun, emerytowany biskup Hongkongu ostrzegał przed jakąkolwiek umową między Chinami a Stolicą Apostolską uważając, że reżimem totalitarny nie jest godny zaufania. Jego następca, kardynał John Tong, który do sierpnia ub. roku był biskupem Hongkongu, nazwał zbliżenie „mniejszym złem”. Wall Street Journal powołując się na swoje źródło podaje, iż Watykan nieformalnie poinformował Pekin o decyzji papieża, która jeszcze nie została podpisana, ale która mogłaby zostać ogłoszona wiosną bieżącego roku. Wtedy to Pekin będzie musiał zaakceptować proponowaną umowę dającą papieżowi prawo weta wobec przyszłych kandydatów na biskupa, których Ojciec Święty zatwierdzałby lub zawetował po ich selekcji przez rząd chiński.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:11, 14 Lip 2019 Powrót do góry

„Dubia” kardynała Zena. Chodzi o rejestrację duchowieństwa w Chinach [CAŁY TEKST PO POLSKU]

Image

Kardynał Joseph Zen Ze-kiun zabrał głos w sprawie duszpasterskich wytycznych Stolicy Apostolskiej na temat cywilnej rejestracji duchowieństwa w komunistycznych Chinach.

Emerytowany biskup Hong Kongu krytykuje treść watykańskiego dokumentu. Jak zauważa, dziwny jest nawet sam fakt wydania wytycznych przez Stolicę Apostolską bez określenia dykasterii, która stoi za jego treścią.

W dalszych częściach swoich „dubiów” kardynał Zen przypomina, że komunistyczny rząd nie dotrzymuje swoich obietnich względem Kościoła, zaś treść porozumienia zawartego między władzami Chin a Watykanem nie została ujawniona.

„To, o co się prosi i co się akceptuje, to nie stwierdzenie teorii: to cały system, reżym, w którym nie będzie wolności duszpasterskiej, w którym każdy będzie przestrzegał poleceń Partii, łącznie z nieletnimi poniżej 18 roku życia, którzy mają zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek czynnościach religijnych” – zauważa kardynał Zen odnotowując coraz nowsze formy prześladowania Kościoła w Chinach.

Zwalczanie chrześcijaństwa nie ustaje mimo zawarcia porozumienia między Watykanem a Chinami. Do całej gamy sposobów gnębienia katolicyzmu dołączyła niedawno rejestracja duchowieństwa. Właśnie w odpowiedzi na takie przepisy głos zabrała Stolica Apostolska, co w swoich „dubiach” komentuje kardynał Joseph Zen Ze-kiun.

„Dokument ten radykalnie wywrócił do góry nogami to, co jest normalne i nienormalne, to, co jest prawowite i to, co jest godne politowania. Ci, którzy go napisali, mają być może nadzieję, że budząca współczucie mniejszość wymrze śmiercią naturalną. Poprzez tę mniejszość mam na myśli nie tylko podziemnych księży, ale także wielu braci w oficjalnej wspólnocie, którzy działali z wielką nieustępliwością, by doprowadzić do zmiany, mając nadzieję na wsparcie Stolicy Apostolskiej. Oby Pan nie dopuścił do spełnienia się pragnień tych, którzy chcą śmierci prawdziwej wiary w mojej drogiej ojczyźnie” – pisze chiński hierarcha katolicki.


Poniżej prezentujemy pełny tekst „dubiów” kardynała Zena dotyczących duszpasterskich wytycznych Stolicy Apostolskiej na temat cywilnej rejestracji duchowieństwa w Chinach.

Przede wszystkim wydaje mi się dziwne, że dokument został wydany przez „Stolicę Apostolską” bez określenia przez którą dykasterię i bez podpisu odpowiedzialnego urzędnika.
W akapitach 1 i 2 dokument wyjaśnia problem i podaje ogólne rozwiązanie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:20, 14 Lip 2019 Powrót do góry

Kard. Zen skrytykował watykańskie „wytyczne” dla księży chińskich

Image

Kardynał Joseph Zen Ze-kiun, który w latach 2002-09 był biskupem Hongkongu, ostro i jednoznacznie skrytykował ogłoszone niedawno przez Watykan „Wskazówki duszpasterskie” dla duchownych w Chinach. Zachęcają one tamtejszych księży katolickich, aby nie sprzeciwiali się nowym przepisom reżimu komunistycznego, które wymagają, że aby móc nadal pełnić posługę duszpasterską, duchowni muszą wystąpić do władz o formalną rejestrację.

5 lipca 87-letni purpurat ogłosił w internecie swoje liczne „dubia” (wątpliwości) co do tego dokumentu. Jego zdaniem wytyczne watykańskie „postawiły na głowie wszystko, co jest normalne i co nie” a zawarte w nich zalecenia jawnie naruszają zasady teologii moralnej. Odnosząc się do tekstu, który mają podpisywać przy rejestracji biskupi i księża, kard. Zen zauważył, że w świetle przepisów watykańskich „podpisywanie wszystkiego, czego zażąda rząd, jest w porządku – być może także z zawartym w piśmie stwierdzeniem, z którym podpisujący się nie zgadza”.

Można w ten sposób usprawiedliwić nawet odejście od wiary – stwierdził kardynał-senior i dodał, że ci, którzy zredagowali takie wytyczne, być może spodziewali się, że godna ubolewania mniejszość w Chinach „umrze naturalną śmiercią”. Wyjaśnił, że ma tu na myśli nie tylko księży „podziemnych”, lecz także wielu braci i siostry z Kościoła oficjalnego, którzy wytrwale pracowali na rzecz zmiany, mając zaufanie do Stolicy Apostolskiej.

Zwrócił przy tym uwagę, że rząd nie dotrzymuje własnych obietnic szanowania nauki katolickiej i przy podpisywaniu wspomnianych umów przez księży żąda od nich niemal zawsze zaakceptowania zasady niezależności, autonomii i samorządu kościelnego, co pozostaje w sprzeczności z istotą Kościoła katolickiego, zarządzanego centralnie przez papieża. W tym kontekście kardynał przypomniał, że Benedykt XVI w swym słynnym liście do katolików w Chinach z maja 2007 zaznaczył wyraźnie, że duchowni i wierni nie mogą podejmować działań i gestów, które byłyby sprzeczne z ich sumieniem katolickim.

Kard. Zen zapewnił, że modli się o to, aby w jego „umiłowanej ojczyźnie nie umarła prawdziwa wiara”.
Opublikowane 28 czerwca wytyczne Watykanu zalecają chińskim biskupom i księżom, aby przy rejestrowaniu się w urzędzie zwracali uwagę w pisemnym lub ustnym oświadczeniu na swój obowiązek dochowania wierności nauce katolickiej. Przypominają zarazem, że tajność nie jest normalnym stanem życia Kościoła. Duszpasterze i wierni decydują się na nią jedynie wtedy, gdy wymaga tego zachowanie nienaruszonej wiary.

Dlatego też Stolica Apostolska prosi (nie używając jednak wprost słowa „rząd”, co kardynał porównuje z dawnym zwyczajem omijania tytułu i imienia cesarza), aby cywilna rejestracja duchownych odbywała się z poszanowaniem sumienia i głębokich katolickich przekonań tych osób. Jednocześnie wezwała władze do poprawy postępowania rejestracyjnego oraz niestosowania jakichkolwiek nacisków wobec duchownych.

We wrześniu ub. roku Stolica Apostolska podpisała tymczasowe porozumienie z Chinami na temat nominacji biskupów. Kard. Zen był i jest zdecydowanym przeciwnikiem takiego zbliżenia, obawia się bowiem, że może się to negatywnie odbić na katolickim Kościele „podziemnym” w Państwie Środka.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:26, 14 Lip 2019 Powrót do góry

Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

Image

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera dyrektor AsiaNews, agencji informacyjnej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.

Powołuje się on na dokument władz prowincji Fujian. Otrzymali go do podpisania wszyscy pracujący tam kapłani i zakonnice. Jeśli go nie podpiszą, nie będą mogli pełnić swej posługi. W dokumencie tym zobowiązują się m.in., że nie będą wpuszczać do kościoła dzieci i młodzieży, ani też nie będą dla nich prowadzić katechezy. Dokument zakazuje ponadto wszelkiego kontaktu z katolikami z zagranicy, a także ewangelizacji i wypowiadania się na tematy religijne w internecie.

Jak podje ks. Cervellera, podobne restrykcje zostały nałożone na Kościół również w innych chińskich prowincjach, takich jak Henan, Hubei czy Zhejiang. Mają one na celu zdławienie lokalnego Kościoła, całkowite odcięcie katolików w Chinach od Kościoła powszechnego i podporządkowanie ich państwu – ostrzega dyrektor agencji AsiaNews.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:26, 14 Lip 2019 Powrót do góry

Sprawy idą jeszcze dalej. Trwa walka z religią w Chinach. Władze niszczą miejsca kultu i zastraszają ludzi, aby informacje o tym nie przedostały się na zewnątrz. Na nic umowa i ugody.

Trwa usuwanie krzyży i demolowanie świątyń w Chinach

Image

Jak podaje dziennik “La Croix“, komunistyczny reżim rozpoczął przymusowe usuwanie krzyży w miejscach publicznych oraz demolowanie niektórych świątyń. Powszechną praktyką jest także przeznaczanie budynku do użytku w innych celach. Przy jednej z takich akcji zamordowano żonę pastora, która protestowała przeciw wyburzeniu kościoła. Zastraszeni przez władze i obawiający się represji chrześcijanie nie chcą dzielić się ze światem tym, co ich spotyka.

Jeden z mieszkańców regionu Hebei wyznaje, że już sama dyskusja nad problemem może przynieść prześladowania. Wierni obawiają się odwetu w formie zniszczenia większej liczby kościołów i aresztowań księży. Takie dokonywane przez komunistów akty zemsty skutecznie odstraszyły niektórych duchownych. Wierni i księża nie ośmielają się publikować w Internecie wiadomości i zdjęć. Jeżeli nie spodobałyby się one władzy, przeprowadzono by śledztwo, odnaleziono autora i surowo go ukarano – przyznaje jeden z kapłanów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:09, 07 Lis 2019 Powrót do góry

Chiny: władze zabraniają chrztu i burzą kościoły

Image

W Chinach ciągle łamane jest prawo do wolności religijnej. Chrześcijanie znajdują się wśród wspólnot, których szczególnie dotyka sinizacja religii.

Władze komunistyczne w prowincji Zhejiang, położonej na wschodzie Chin, zabroniły udzielania chrztów oraz zbierania składek w czasie Mszy. Ingerują także w działalność poszczególnych wspólnot chrześcijańskich, między innymi poprzez zmiany godzin Eucharystii.

Ponadto wszyscy biskupi i kapłani katoliccy są zobowiązani do oficjalnego zarejestrowania się. Nie wykonanie tego polecenia grozi wyrzuceniem z diecezji. Z tego powodu kilka kościołów w dwóch innych chińskich prowincjach zostało już zamkniętych.

Pomimo represji katolicy nie poddają się. W diecezji Handan, leżącej na wschodzie Chin, setki osób zajęło kościół, wyznaczony do zburzenia, mimo, iż oficjalnie został on uznany przez władze. Przedstawiciele władz zapowiedzieli zburzenie 40 innych świątyń.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:32, 02 Mar 2020 Powrót do góry

Kardynał Re odrzuca krytykę polityki Watykanu wobec Chin

Image

Kard. Giovanni Battista Re skrytykował postawę swojego kolegi kard. Josepha Zen Ze-kiuna. W liście zamieszczonym w Internecie kard. Re odrzuca zastrzeżenia biskupa-seniora Hongkongu dotyczące niedawnego zbliżenia dyplomatycznego między Watykanem a Chińską Republiką Ludową.

Kurs papieża Franciszka jest zgodny z linią jego poprzedników, zapewnił dziekan Kolegium Kardynalskiego. Zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI. opowiadali się za dialogiem, biorąc pod uwagę sytuację katolików w Chinach. Porozumienie w sprawie mianowania biskupów zawarte z rządem chińskim w 2018 r. funkcjonowało już „od ponad 20 lat”. Proces był wspierany przez każdego z trzech papieży. Według kard. Re jest to sprzeczne ze stanowiskiem kard. Zena.

Biskup-senior Hongkongu jest najzagorzalszym krytykiem polityki Watykanu wobec Chin. Raz za razem kard. Zen zabiera głos w tej sprawie. Kilka miesięcy temu, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”, ponowił swój protest przeciwko porozumieniu między Stolicą Apostolską a Pekinem z września 2018 r.

Watykan zawarł tymczasowe porozumienie z Chinami w celu uregulowania nominacji biskupich. W związku z tym papież wycofał ekskomunikę wobec kilku biskupów wyświęconych bez jego zgody, którzy byli uznawani przez władze chińskie. Z drugiej strony Pekin jak do tej pory uznał tylko kilku biskupów Kościoła “podziemnego”. Kard. Zen powiedział, że ostatnim krokiem w zdradzie wiernych był dokument z czerwca ub.r., w którym Watykan zachęca duchownych do oficjalnej, państwowej rejestracji.

W liście do Kolegium Kardynalskiego kard. Re przypomniał, że czerwcowe wytyczne duszpasterskie mają na celu ochronę wiary „w trudnych i skomplikowanych sytuacjach”. „Poważne zarzuty kard. Zen przeciwko kursowi papieża są bolesne, zwłaszcza że Franciszek zawsze go słuchał. Takie konflikty pokazały, jak trudna jest wciąż droga Kościoła w Chinach” – czytamy w liście. Kard. Re wzywa wszystkich kardynałów, aby na tej drodze stanęli ściśle po stronie papieża.

Ustalenie dokładnej liczby katolików w Chińskiej Republice Ludowej jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Przede wszystkim nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym według danych oficjalnych liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wymienia liczbę ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Rozbieżności w liczbach dotyczą też innych stron życia Kościoła: według bardzo wiarygodnego Ośrodka Badań pw. Ducha Świętego w Hongkongu (HSSC) w Chinach jest 138 diecezji katolickich, w tym 116 „czynnych”, czyli takich, które przejawiają jakąś działalność i 22 „bierne”, o których nic nie wiadomo.

Tymczasem kontrolowane przez władze Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh) i oficjalna, również kontrolowana, Rada Biskupów Chińskich (RBCh) podają, że w kraju tym jest 97 diecezji. Według HSSC tamtejszy Kościół w ub.r. miał 67 biskupów w Kościele oficjalnym („patriotycznym”) i 37 w Kościele „podziemnym”, podczas gdy dane oficjalne mówią o ok. 60 biskupach diecezjalnych i pomocniczych (wyłącznie w Kościele „patriotycznym”).

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do PSKCh i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju. HSSC podaje, że istnieje tam 10 wyższych seminariów duchownych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)