Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Indie - nienawiść wobec chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:31, 24 Lut 2011 Powrót do góry

Indie: niezależny raport o atakach na kościoły

Ataki na chrześcijan w indyjskim stanie Karnataka były planowane i finansowane przez rząd stanowy. Fakt ten ujawnia niezależny raport dotyczący ataków na kościoły w 2008 r., opublikowany w Bombaju, a przygotowany przez emerytowanego sędziego stanowego Sądu Najwyższego Karnataki. Powstał on w wyniku publicznego dochodzenia prowadzonego przez dwie niezależne organizacje: Unię Wolności Obywatelskich oraz Transparecy International India.

Ogłoszony w Bombaju niezależny raport ujawnił, że antychrześcijańskie ataki były planowane, inicjowane i finansowane przez rząd stanu Karnataka. Odpowiedzialna jest za nie zatem rządząca w tym stanie ultrahinduistyczna Indyjska Partia Ludowa BJP. Napaści na kościoły przeprowadziły dwa hinduistyczne ugrupowania fundamentalistyczne, ściśle powiązane z tą partią. W dokumencie wykazano także, że policja stanowa nie interweniowała w obronie poszkodowanych chrześcijan, a nawet wspierała napastników. Raport stwierdza, iż odpowiedzialność za ataki ponoszą premier i minister spraw wewnętrznych stanu Karnataka.

Raport oparto na zeznaniach około tysiąca świadków. Przeprowadzono wizje lokalne w 431 miejscach oraz zebrano dane z materiałów prasowych i telewizyjnych. Prace nad dokumentem rozpoczęto po tym, gdy władze mianowały szefem dochodzenia rządowego sędziego niebudzącego zaufania chrześcijan.

Hinduistyczni fundamentaliści rozpoczęli systematyczne niszczenie kościołów i miejsc kultu jednocześnie w Mangalurze, Bangalurze, a także w wielu dystryktach Karnataki we wrześniu 2008 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:58, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:27, 07 Mar 2011 Powrót do góry

Usunięcia krzyży i kapliczek w chrześcijańskiej dzielnicy Bombaju, chcą jego władze miejskie. Rozbiórka ma się dokonać pod pretekstem realizacji nowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Projekt władz wzbudził natychmiast protesty chrześcijan.

Indie: zagrożone krzyże w Bombaju

Władze Bombaju rozlepiły na przydrożnych krzyżach i kapliczkach ulotki informujące o decyzji ich usuwania z ulic. Według niepotwierdzonych danych zagrożone rozbiórką są także kaplice. Administracja powołuje się na decyzję stanowego Sądu Najwyższego z 2009 r. o usuwaniu nielegalnych budowli religijnych, jeśli utrudniają one ruch uliczny. Mieszkańcy przypominają, że krzyże postawiono w zgodzie z prawem, a większość z nich ma wartość historyczno-zabytkową. Oburzeni chrześcijanie zwracają ponadto uwagę, że władze stosują podwójne standardy. Nie naklejono bowiem informacji o rozbiórce na obiektach kultu hindusitycznego i muzułmańskiego, które znalazły się na rządowej liście budowli religijnych uznanych za postawione nielegalnie.

Abraham Mathai, z rządowej komisji do spraw mniejszości, komentuje: „Społeczność chrześcijańska w Bombaju czuje, że staje się celem ataku”.

W obronie krzyży chrześcijanie przygotowują dokumenty świadczące o tym, że krzyże postawiono przed wieloma laty, a władze wyraziły wówczas na to zgodę. W związku z groźbą usunięcia krzyży, przedstawiciele chrześcijan spotkali się już z premierem rządu stanu Maharasztra. W wyniku rozmów wstrzymał on na miesiąc decyzję o rozbiórce.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:59, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:26, 17 Maj 2011 Powrót do góry

Indie: kolejny akt przemocy w Orisie

Światowa Rada Indyjskich Chrześcijan zaapelowała do premiera stanu Orisa, aby zajął się sprawą ataków na chrześcijan i ich zastraszania w regionie Kandhamalu. Bezpośrednim powodem apelu jest gwałt i morderstwo na chrześcijańskiej uczennicy. W Kandhamalu miały miejsce brutalne pogromy chrześcijan w roku 2008. Odpowiedzialne są za nie radykalne ugrupowania hinduistyczne.

W indyjskim stanie Orisa, w dystrykcie Kandhamal, zgwałcono i zamordowano 16-letnią chrześcijańską uczennicę. Jej ciało znaleziono po paru dniach. Ojciec zamordowanej twierdzi, że gwałtu i morderstwa dokonali hinduistyczni fundamentaliści.

Działacze chrześcijańscy podkreślają, że wielu ekstremistów hinduistycznych odpowiedzialnych za organizację kryminalnych napaści na chrześcijan sprzed trzech lat pozostaje wciąż na wolności. Część oskarżonych uniknęła kary z powodu nieudolnie prowadzonego śledztwa i braku współpracy ze strony zastraszanych świadków. John Dayal, chrześcijański działacz broniący praw człowieka, zauważa: „Sprawiedliwość pozostaje odległym marzeniem. Sprawcy są na wolności. W tych warunkach sytuacji w Kandhamalu w żadnym wypadku nie można uznać za normalną”.

Przedstawiciele Światowej Rady Indyjskich Chrześcijan zwracają uwagę, że w Kandhamalu ostatnio miały miejsce morderstwa dokonywane na chrześcijanach, a lokalna policja wykazuje bierność. Rada uważa, że ataki są kolejną próbą zastraszania miejscowych chrześcijan. Dlatego wzywa premiera stanu Orisa do zajęcia się sprawą atakowanych w tej części Indii wspólnot chrześcijańskich. W Indiach przemoc seksualna jest obecnie poważnym problemem i dotyczy wszystkich grup indyjskiego społeczeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:00, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:18, 19 Sie 2011 Powrót do góry

Indie: najście na katolicką świątynię

Nieznani sprawcy zbezcześcili katolicką świątynię w indyjskim stanie Maharasztra. Wandale wdarli się do kościoła należącego do wspólnoty syromalankarskiej 15 sierpnia. Po wejściu do środka sprawcy spalili tabernakulum, zniszczyli księgi liturgiczne, a na murach pozostawili satanistyczne napisy.

W świątyni, która jest kaplicą pomocniczą, nie było Najświętszego Sakramentu. Następnego dnia miejscowa wspólnota katolicka sprawowała Eucharystię z modlitwami o oczyszczenie i zadośćuczynienie za zbezczeszczenie świątyni. Biskup Pune, Thomas Dabre wezwał władze stanu Maharasztra do postawienia przed wymiarem sprawiedliwości sprawców tego czynu. W rejonie miasta Pune do tej pory nie dochodziło do zamieszek antychrześcijańskich. Mieszkańcy tego stanu cenią sobie wysoko kościelne placówki służby zdrowia, ośrodki szkolne oraz centra służące rozwojowi społecznemu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:01, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:42, 23 Sie 2013 Powrót do góry

Indie: pięć lat od pogromów chrześcijan w Orisie

Image

Pięć lat po krwawych pogromach chrześcijan, do jakich doszło w indyjskim stanie Orisa większość sprawców wciąż pozostaje bezkarna, a ofiary bezskutecznie domagają się sprawiedliwości. Rząd nie wywiązał się ze swych obietnic odbudowy spalonych domów, szkół i kościołów.

Ofiary nie otrzymały zapowiadanych odszkodowań. Tysiące chrześcijan zmuszonych zostało do emigracji, ponieważ ich ziemię przejęli hinduistyczni fundamentaliści. Tak sytuację wyznawców Chrystusa w stanie Orisa ocenia Sajan George, przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan.

Z kolei John Dayal, członek rządowej Narodowej Rady ds. Mniejszości, określa wymierzoną dotąd sprawiedliwość mianem kpiny z prawa. „Wyroki, jeśli w ogóle zapadają, są śmiesznie niskie” – podkreśla. Przykładem może być Manoj Pradhan, związany z Nacjonalistyczną Partią Ludową parlamentarzysta z Orisy. Mimo, że świadkowie zeznali, iż zabił dziewięciu chrześcijan, za symboliczną kaucją wyszedł na wolność i dalej terroryzuje rodziny swych ofiar. „Od fali prześladowań mija pięć lat, a prawda o tym, co się wydarzyło wciąż jest tuszowana i władzom nie zależy na sprawiedliwości” – wskazuje Dayal.

W sierpniu 2008 r. w stanie Orisa rozpoczęła się fala masowych prześladowań. Z rąk hinduistycznych fundamentalistów zginęło ponad 100 chrześcijan, a tysiące zostało rannych. Pogrom przetoczył się przez co najmniej 450 wiosek i miasteczek; z ziemią zrównano 5 tys. domów; spalono 296 kościołów; zniszczono 36 klasztorów, kościelnych szkół i instytutów.

W rocznicę wybuchu pogromów, 25 sierpnia, ulicami wielu wiosek i miasteczek w stanie Orisa przejdą pokojowe marsze pamięci, których uczestnicy domagać się będą bezpieczeństwa dla wyznawców Chrystusa oraz wymierzenia sprawiedliwości sprawcom antychrześcijańskich pogromów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:02, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:23, 21 Paź 2013 Powrót do góry

Nie jest to pierwszy przypadek takiej profanacji Sad

Profanacja Najświętszego Sakramentu w kościele p.w. św. Józefa w Juhu w Mumbaju.

Grupa nieznanych sprawców dopuściła się profanacji Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji katolickiego kościoła p.w. św. Józefa w Juhu w Mumbaju, stolicy stanu Maharaszta.

18 września bieżącego roku o 5 rano kapłan, pełniący posługę duszpasterską w kościele, odkrył, że tabernakulum w kaplicy adoracji jest otwarte, trochę konsekrowanych hostii leżało na podłodze, a skarbonka na ofiarę była otwarta i pusta. Monstrancja i cyborium, posiadające konsekrowaną hostię, zostały skradzione. Policja nadal poszukuje sprawców kradzieży.

Tego samego dnia ks. Biskup John Rodrigues, biskup pomocniczy diecezji Mumbai, odprawił Mszę Świętą jako zadośćuczynienie za profanację Najświętszego Sakramentu. W swojej homilii biskup wezwał wiernych do modlitwy za tych, którzy popełnili ten akt świętokradztwa i wzywania Miłosierdzia Bożego.

„To była kradzież, ponieważ monstrancja w kaplicy adoracji i cyborium są zrobione ze złota. Skradziono nawet hostie, które znajdowały się w puszce. Niektóre z nich udało nam się znaleźć w narożniku kościoła"- powiedział ksiądz Vincent D'Mello, proboszcz parafii p.w. św. Józefa, gdzie dokonano profanacji Najświętszego Sakramentu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:04, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:33, 16 Gru 2013 Powrót do góry

Indie: profanacja figury Ukrzyżowanego

Na zachodnich przedmieściach Bombaju doszło do sprofanowania i zniszczenia zabytkowej figury przedstawiającej Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego. Sprawców tego antychrześcijańskiego aktu nie ujęto.

Figura Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego z pochodzącego z 1880 roku krucyfiksu została sprofanowana i doszczętnie stłuczona. Do zdarzenia doszło w Vile Parle na zachodnich przedmieściach Bombaju. Policję o incydencie poinformowali wierni, którzy w niedzielę przybyli do kościoła św. Franciszka Ksawerego, gdzie znajdował się sprofanowany wizerunek Jezusa Chrystusa.

Zdaniem tamtejszych katolików zniszczenie figury Jezusa Chrystusa jest prawdopodobnie symboliczną „wiadomością” przekazaną mniejszości chrześcijańskiej żyjącej w tym indyjskim mieście przez hinduskich ekstremistów.

Za kilka dni w Bombaju może dojść do kolejnego wybuchu agresji, gdyż w zaplanowanej demonstracji, którą kierować będzie hinduski przywódca Narenda Modi, wezmą udział tysiące bojowników hinduskich ekstremistów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:08, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:57, 05 Sty 2014 Powrót do góry

Indie: modlitwa w intencji zgwałconej i spalonej dziewczynki

Image

W kościołach Indii trwa modlitwa w intencji dwunastoletniej dziewczynki, najpierw dwukrotnie zgwałconej, a następnie podpalonej. Do dramatu doszło w Kalkucie. Straszna śmierć spotkała nastolatkę po tym, jak rodzice zgłosili pierwszy gwałt na policję. Oprawcy się o tym dowiedzieli i w barbarzyński sposób zemścili.

Niestety powszechna przemoc wobec kobiet w tym kraju wciąż jest tematem tabu, a policja cicho przyzwala na gwałty, wyznając zasadę, że winę ponoszą kobiety, która sprowokowały mężczyzn swym zachowaniem czy strojem. „Istnieje pilna konieczność zmiany mentalności. Nie możemy pozwolić na to, by takie akty barbarzyństwa dalej miały miejsce” – podkreśla abp Felix Machado.

„To jest prawdziwa tragedia. Nie możemy przystać na to, by komukolwiek odbierano w ten sposób życie. To barbarzyństwo, trudno sobie wyobrazić by człowiek mógł się zachowywać jak zwierzę – mówi abp Machado. - Winę za to ponosi w jakiejś mierze nasza kultura: brak odpowiedniej edukacji i szacunku dla kobiet oraz pogłębiająca podziały kastowość. Mimo że takie gwałty i mordy spotykają się z powszechnym potępieniem, to wciąż dochodzi do tych zbrodni. Rząd zaostrzył kary za takie zbrodnie, jednak oprawcy zbytnio się nie przejmują. Tu wkracza właśnie kastowość. Ludzie z wyższych kast są przekonani, że mają kompletną władzę nad życiem osób z niższych kast i że się zawsze wybronią. To jest mentalność, którą trzeba zmienić u podstaw. Stąd, jako Kościół, tak wiele mówimy o godności, równości i świętości każdego ludzkiego życia”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:09, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:40, 13 Cze 2014 Powrót do góry

Indie: władze zrównały z ziemią kościół i 30 domów chrześcijan w stanie Orisa.

Image

Władze miejskie w Bhubaneswarze, stolicy indyjskiego stanu Orisa, wyburzyły wczoraj 30 domów w dzielnicy Nayapalli, zamieszkałej w dużej części przez chrześcijan. Z ziemią zrównano również używany przez nich kościół. Oficjalną racją wspomnianych posunięć była modernizacja tej części miasta i poszerzenie przechodzącej tam ulicy.

Według Sajana George’a, przewodniczącego Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC), rozbiórka ta „jest rażącym naruszeniem praw człowieka. Władze zadecydowały o zniszczeniu tych domów w czasie, gdy przez stan Orisa przechodzi fala upałów”. To już nie pierwszy raz miejscowa wspólnota chrześcijan jest poddawana szykanom ze strony rządzących, a także pada ofiarą wewnętrznych rozgrywek politycznych. M.in. już w 2008 r. pobito tam i aresztowano pod zarzutem zmuszania do przejścia na chrześcijaństwo siedmiu pastorów protestanckich.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:10, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:15, 15 Lip 2014 Powrót do góry

Cytat:
Indie: profanacja figury Ukrzyżowanego

Na zachodnich przedmieściach Bombaju doszło do sprofanowania i zniszczenia zabytkowej figury przedstawiającej Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego. Sprawców tego antychrześcijańskiego aktu nie ujęto.
(...)


Indie: powtórna profanacja krzyża

Image

Po raz kolejny zniszczono odnowiony po ubiegłorocznej profanacji krzyż, znajdujący się przed kościołem Świętego Franciszka Ksawerego w Parle, na przedmieściu Bombaju. Zdaniem policji dokonał tego… działacz katolicki.

W ubiegłym roku, 15 grudnia, niezidentyfikowani dotąd sprawcy, zniszczyli krzyż znajdujący się przed kościołem Świętego Franciszka Ksawerego w Parle, na przedmieściu Bombaju. W nocy z 13 na 14 lipca doszło tam do powtórnego ataku na odnowiony krzyż. Rozbito znajdującą się na nim figurę ukrzyżowanego Chrystusa.

Policja oznajmiła, że za ten akt odpowiedzialny jest pospiesznie zatrzymany przez nią… katolik, będący pod wpływem narkotyków. Przeciw jego aresztowaniu protestują stowarzyszenia: Catholic Secular Forum (CSF) i Maharashtra Christian Youth Forum (MCYF). Organizacje twierdzą, że zatrzymany jest ich aktywnym działaczem, a nie narkomanem jak głosi policja.

Stowarzyszenia informują też, że kilka dni przed atakiem na krzyż, odcięto do kościoła i plebanii dopływ prądu. O spokój zaapelował arybiskup Bombaju, ks. kard.Oswald Gracias. Wezwał też wiernych o modlitwę za sprawców tego wandalizmu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:13, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:00, 23 Sie 2014 Powrót do góry

Sześć lat temu - 25 sierpnia 2008 w stanie Orisa rozpoczął się trwający kilka miesięcy pogrom wyznawców Chrystusa. Zginęło ponad 100 osób, zniszczono kilka tysięcy domów i spalono ponad 300 kościołów. Wiele kobiet, łącznie z zakonnicami, brutalnie zgwałcono, często na oczach policji biernie przyglądającej się zajściom.

Indie: mija sześć lat od pogromów chrześcijan w Orisie

Image

Pamiętać to znaczy także domagać się sprawiedliwości. W szóstą rocznicę pogromu chrześcijan, który miał miejsce w indyjskim stanie Orisa przypomina o tym abp John Barwa. Hierarcha zauważa, że wciąż zbyt wiele osób czeka na należne im odszkodowania, czy obiecaną przez państwo odbudowę zniszczonych domów. Jutro Kościół w Indiach będzie obchodził Dzień Pamięci o ofiarach antychrześcijańskich pogromów.

„Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym pogromie, ponieważ wiele ofiar wciąż czeka na sprawiedliwość, a sprawcy, którzy mordowali i niszczyli nadal pozostają na wolności. Orisa przeżyła wówczas prawdziwą tragedię - mówi ks. Bernando Cervellera. - Setki ludzi zostało zamordowanych, zniszczono tysiące domów i zrównano z ziemią setki kościołów, dziesiątki tysięcy chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki, wielu nigdy nie powróciło do swych domów. Najgorsze jest to, że u początku tego antychrześcijańskiego pogromu stało oskarżenie, które ostatecznie okazało się nieprawdziwe. Dramat uderzył nie tylko w samych wyznawców Chrystusa, ale także w instytucje chrześcijańskie. Atakowane były szpitale, ośrodki pomocy, leprozoria, szkoły, a wszystko po to, by wymazać obecność chrześcijan na tym terenie i zanegować ich wkład w rozwój Indii”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:15, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:19, 02 Gru 2014 Powrót do góry

Indie: podpalono katolicki kościół

Image

Nieznani sprawcy puścili z dymem katolicki kościół w stolicy Indii Delhi. Chrześcijanie musieli wyjść na ulice i zacząć protest, by przyjęto ich zgłoszenie o podpaleniu świątyni. Policja przyjechała na miejsce zdarzenia dopiero 10 godzin po ugaszeniu pożaru.

Ogień strawił ołtarz, zakrystię oraz boczne kaplice. „Na terenie kościoła znaleziono kanistry po benzynie. Ogień podłożono w kilku miejscach równocześnie” – podkreśla ks. Mathew Kojickal. Wskazuje, że był to celowy i dobrze przygotowany atak na świątynię mniejszości religijnej.

Podpalenie kościoła zdecydowanie potępił przewodniczący episkopatu Indii. Kard. Oswald Gracias podkreślił, że takie czyny nie mogą być tolerowane i że policja musi uczynić wszystko, by schwytać sprawców. Przypomniał zarazem, że miejsca kultu muszą być w Indiach respektowane, ponieważ są odbiciem wieloreligijności tego kraju.

Podpalony kościół p.w. św. Sebastiana leży na peryferiach Delhi. Mieszka tam ok. tysiąca katolickich rodzin.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:16, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:16, 17 Gru 2014 Powrót do góry

Indie: „rekonwersje” na hinduizm

Image

Kościół w Indiach wzywa władze tego kraju, by powstrzymały promowaną przez hinduistycznych fundamentalistów akcję pod hasłem: „Powrót do domu”. Jej celem jest przymusowe nawrócenie na hinduizm 4 tys. rodzin chrześcijańskich i tysiąca muzułmańskich. Ma to się dokonać do Bożego Narodzenia. Akcja została zainicjowana w stanie Uttar Pradeś, jednak powoli zaczyna rozszerzać się na cały kraj.

Biskupi przypominają, że wolność wyznania gwarantuje wszystkim mieszkańcom Indii tamtejsza konstytucja. Wskazują zarazem, że ciche przyzwolenie władz na coraz bardziej skrajne działania hinduistycznych ekstremistów mogą zepchnąć kraj w przepaść międzyreligijnej przemocy. Episkopat Indii wzywa policję do zdecydowanego reagowania na wszelkie przypadki przymusowych nawróceń, a zwierzchników wszystkich religii obecnych w tym kraju do zacieśnienia dialogu i współpracy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:17, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:41, 21 Gru 2014 Powrót do góry

W Indiach kościoły są zamieniane w aśramy. Tak hinduiści "nawracają chrześcijan"

Image

W stanie Uttar-Pradesh chrześcijańskie świątynie zamieniane są na hinduistyczne aśramy. Towarzyszy temu przeprowadzona na szeroką skalę akcja wysiedlania wyznawców Chrystusa.

Tzw. „ceremonia zwrotu” kościoła niemal błyskawicznie zamienia chrześcijańską świątynię w aśram poświęconą Śiwie. W zajmowanym budynku zapalany jest ogień, aby „oczyścić” to miejsce z chrześcijan. Tego typu ceremonie miały ostatnio miejsce w wielu wioskach Uttar-Pradesh.

Mieszkańcy położonego w północnych Indiach stanu nie kryją się ani ze swoją dotychczasową działalnością, ani z planami na przyszłość. Takie hinduskie organizacje jak Dharma Jagran Vibhat czy Shuddhikaram Movement oficjalnie prezentują informacje o sukcesach w walce z chrześcijaństwem. Najaktywniejsi są działacze tych organizacji w miasteczku Asroy. W tamtejszym kościele hinduscy fundamentaliści zdjęli krzyż i zastąpili go wizerunkami pogańskich bóstw.

W październiku br. w regionie Jaunpur 310 chrześcijanom zagrożono śmiercią, jeśli nie „wrócą na łono hinduizmu”. – 23 i 25 grudnia w 50 wsiach i miasteczkach naszego regionu zorganizujemy ceremonię powrotu do religii przodków – hinduizmu, zarówno ludzi ochrzczonych jak i licznych muzułmanów – oświadczył dumnie Radjeshwar Singh, lider ruchu Religious Aweking.

Chrześcijanie w Indiach są głęboko zaniepokojeni. Hinduscy ekstremiści zapowiedzieli, że z okazji świąt Narodzenia Pańskiego „nawrócą” tysiąc chrześcijańskich rodzin.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:19, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:03, 23 Sty 2015 Powrót do góry

Indie: Kościół zaniepokojony próbami przekształcenia kraju w hinduistyczne państwo

Image

Kościół w Indiach zaniepokojony jest falą przymusowych konwersji na hinduizm i podejmowanymi na różnych szczeblach próbami przekształcenia tego kraju w państwo hinduistyczne. Przypomina zarazem, że wzniecanie napięć między wspólnotami religijnymi i projekt ideologicznego ujednolicenia społeczeństwa stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich mieszkańców kraju: dla kobiet, dalitów oraz dla mniejszości językowych, kulturowych i religijnych. Wzrost antychrześcijańskiej agresji i umacnianie się tzw. hindutwy, czyli ideologii pod hasłem „Indie tylko dla wyznawców hinduizmu”, znalazły się w centrum obrad episkopatu tego azjatyckiego kraju.

W czasie spotkania podkreślono, że wzrost hinduistycznego nacjonalizmu stawowi poważne zagrożenie dla tkanki społecznej, charakteryzującej się w Indiach wielką różnorodnością. Biskupi wskazali, że za rządów premiera Narendra Modiego wzrosła liczba antychrześcijańskich ataków, które naznaczyły ostatnio aż pięć indyjskich stanów. Przypomnieli zarazem, że Indie są państwem świeckim, którego konstytucja gwarantuje wolność wyznania wszystkim obywatelom.

O tym, że obawy indyjskich biskupów są uzasadnione świadczy najnowszy raport o stanie wolności religijnej w tym kraju, opracowany przez katolicką organizację Catholic Secular Forum. W ubiegłym roku z powodu wyznawanej wiary zabito tam pięciu chrześcijan, w tym 11-letniego chłopca, a ponad 300 księży, pastorów i odpowiedzialnych za chrześcijańskie wspólnoty religijne zostało pobitych i rannych. Z rąk hinduistycznych ekstremistów ucierpiało też 2 tys. chrześcijańskich kobiet. Raport informuje, że w Indiach każdego dnia dochodzi do antychrześcijańskich incydentów, a stanem obecnie najbardziej niebezpiecznym dla wyznawców Chrystusa jest Ćhattisgarh.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]... adveniat regnum Tuum;


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:39, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)