Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Indie - nienawiść wobec chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:23, 23 Sty 2015 Powrót do góry

Indie: "najniebezpieczniej być chrześcijaninem". Wstrząsający raport o prześladowaniach hinduskich wyznawców Chrystusa

Image

W 2014 roku w Indiach zginęło z powodu wyznawanej wiary pięcioro chrześcijan, w tym 11-letnie dziecko, a ponad 300 duchownych różnych wyznań zostało pobitych i rannych. Ofiarami prześladowań na tle religijnym było poza tym w różnej formie przeszło 2 tys. innych osób, łącznie z kobietami i dziećmi. Sprawcami wszystkich tych czynów były skrajne i fundamentalistyczne ugrupowania hinduskie.

Te i wiele innych danych, świadczących o narastającej nietolerancji wyznaniowej w Indiach, podaje doroczny raport, przygotowany przez „Forum Katolików Świeckich” (CSF) na podstawie źródeł, świadectw i dokumentów zebranych z całego kraju. Przewodniczący tej organizacji – Joseph Dias powiedział watykańskiej agencji misyjnej FIDES, że dane te nie są pełne i wyczerpujące, gdyż nie do wszystkich przypadków udało się dotrzeć.

Dokument CSF, przedstawiony 20 stycznia w Bombaju, zwraca uwagę, że obecnie „najniebezpieczniej jest być chrześcijaninem” w stanie Ćhattisgarh w środkowo-wschodnich Indiach. Sędzia Michael Saldanha, katolik, były członek Sądu Najwyższego w stania Karnataka, powiedział agencji FIDES, że raport otrzymał m.in. arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias – przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich (obrządku łacińskiego) Indii i obecny sekretarz generalny Federacji Konferencji Biskupich Azji.

Z dokumentu wynika, że w minionym roku odnotowywano w Indiach „przynajmniej jeden przypadek [przemocy wobec chrześcijan] dziennie”. Najwięcej tego rodzaju zdarzeń stwierdzono w stanach Ćhattisgarh, Maharasztra, Madhia Pardeś, Uttar Pradeś, Karnataka, Kerala i Orisa, ale w takiej czy innej postaci były w to włączone także pozostałe stany Indii (jest ich łącznie 29 oraz 6 terytoriów związkowych i 1 terytorium stołeczne). Łącznie potwierdzono ponad 7 tys. różnych przypadków łamania praw człowieka wobec chrześcijan, począwszy od najpoważniejszych, w których zginęło 5 osób, po nieco lżejsze, które objęły m.in. przeszło 1,6 tys. kobiet, z których wiele zostało zgwałconych i ponad 500 dzieci.

Wśród przyczyn i sprawców tych aktów przemocy raport wymienia przede wszystkim ekstremistyczne ugrupowanie hinduskie „Rashtriya Swayamsevak Sangh” (Narodowy Korpus Wolontariuszy; RSS). Jest to największa organizacja pozarządowa w tym kraju, propagująca ideologię nacjonalistyczną, opartą na hinduizmie i dążąca do wyparcia z Indii mniejszości religijne.

Według raportu RSS odnotowuje stały wzrost swych szeregów i wpływów m.in. dzięki nowej linii politycznej, która doprowadziła nacjonalistyczną partię Bharatiya Janata do władzy z premierem Narendrą Modim na czele. Jeśli w 2013 w całym kraju pojawiło się 2 tys. nowych jednostek i komórek tej partii, to w ub.r. wzrost ten wyniósł już prawie 5 tys., a liczba aktywnych członków ugrupowania przekracza obecnie 5 milionów. RSS w ub.r. zagarnęło m.in. ponad 60 świątyń chrześcijańskich, bezczeszcząc je i przekształcając w swoje bazy.

Dokument CSF zwraca również uwagę na współudział innych instytucji w prześladowaniach chrześcijan. „Policja często odmawia rejestrowania aktów przemocy antychrześcijańskiej jako takich, jak również środki przekazu próbują ignorować takie nadużycia, nie informując o nich” – stwierdza opracowanie. Podkreślono też, że wielu innych przypadków nie ujawnia się, gdyż ich ofiary obawiają się, że zostaną zamordowane i nie zgłaszają aktów przemocy. W niektórych innych przypadkach akty tego rodzaju są wyjaśniane bądź klasyfikowane prawnie różnymi przyczynami, innymi niż nienawiść religijna, np. chorobą umysłową, pijaństwem czy rabunkiem.

Wśród pięciorga chrześcijan, którzy stracili życie na tle religijnym, dokument wymienia 11-letniego Govinda Kurama ze stanu Ćhattisgarh, którego porwał i przetrzymywał w namiocie, powodując jego śmierć głodową własny stryj, przeciwny przejściu całej rodziny chłopca na chrześcijaństwo. Inna ofiara – pastor Sanjeevulu został zasztyletowany w stanie Andhra Pradeś. Świecki chrześcijan zginął w stanie Orisa za to, że odmówił ponownego przejścia na hinduizm, a małżonkowie Dominic (45 lat) i Christina (35) Bhutia z Bengalu Zachodniego, którzy na wiarę Chrystusową przeszli z buddyzmu, zostali zamordowani na oczach swej 12-letniej córki.

Źródło: KAI

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:53, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:17, 25 Sty 2015 Powrót do góry

Indie: 27 chrześcijan zmuszonych do przejścia na hinduizm

Image

Zmuszenie 27 chrześcijan do przejścia na hinduizm to efekt kolejnego etapu indyjskiego programu „ghar wapsi” („Powrót do domu”). Tym razem akcję przeprowadzono w stanie Kerala na południowo-zachodnim krańcu Indii.

Jej inicjatorami byli przedstawiciele „Vishwa Hindu Parishad” czyli Ogólnoświatowej Rady Hinduistów. Przewodniczący organizacji w okręgu Alappuzha, Pratapa Padikala powiedział, że mediom nie zostaną zaprezentowane żadne informacje dotyczące szczegółów tzw. „powrotu do domu”. Można się jedynie domyślać, że po raz kolejny doszło do spektakularnej ceremonii, w czasie której Hindusi dowiedzieli się, że rzekomo dobrowolnie wracają do swojej religii, a wcześniejsze przyjęcie przez nich Chrystusa nastąpiło przy użyciu siły.

W rezultacie podobnych akcji, w ubiegłym miesiącu aż pięćdziesięciu chrześcijan z okręgu Alappuzha i pobliskiego Kottyjam zostało zmuszonych do przejścia na hinduizm.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych stanu Kerala poinformował, że nie dysponuje żadnymi danymi o ewentualnych protestach czy skargach ze strony osób, które jeszcze do niedawna wyznawały chrześcijaństwo.

Natomiast stojący na czele miejscowych władz w stanie Keral, Ommen Chandi oświadczył, że „władze niezwykle skrupulatnie monitorują ten problem ze szczególnym uwzględnieniem działań, by nikt niczego nie robił bez zgody mniejszości chrześcijańskiej”.

W 2014 roku z powodu wyznawanej wiary w Indiach zginęło pięcioro chrześcijan, a ponad 300 duchownych różnych wyznań zostało pobitych i rannych.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:09, 14 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:34, 02 Lut 2015 Powrót do góry

Indie: napad na kościół w Delhi

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Do kolejnego antychrześcijańskiego ataku doszło w Indiach. Tym razem jego celem był katolicki kościół pod wezwaniem św. Alfonsy w stołecznym Delhi. Do incydentu doszło wczoraj w nocy. Niezidentyfikowani napastnicy włamali się do budynku, plądrując jego wnętrze. Dokonano m.in. profanacji Najświętszego Sakramentu. Był to już piąty taki przypadek w ciągu dwóch miesięcy w samym tylko regionie Delhi.

Władze kościelne wyraziły oburzenie tym atakiem, dokonanym, jak zauważono, w tydzień po narodowym święcie proklamowania Republiki Indii. „Jasno ukazuje to klęskę, jaką poniósł rząd, gdy chodzi o obowiązek ochrony mniejszości i ich miejsc kultu” – stwierdził arcybiskup Delhi Anil J. T. Couto. Dodał, że sam premier Narendra Modi zwracał uwagę na rolę wizerunku stolicy w sposobie widzenia całego kraju. „Atakowanie kościołów właśnie w stolicy spowoduje niepowetowane straty dla reputacji Indii” – powiedział metropolita Delhi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:11, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:53, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Indie: włamanie do katolickiej szkoły

Image

Do kolejnego ataku na chrześcijańską instytucję doszło w stolicy Indii. Tym razem celem „nieznanych sprawców” była katolicka szkoła Auxilium School prowadzona przez siostry salezjanki w jednej z południowych dzielnic Delhi. Napastnicy włamali się nad ranem do budynku, niszcząc system monitoringu. Splądrowali m.in. szkolne szafy i zrabowali znalezioną tam gotówkę, równowartość 170 euro. Nie zostały natomiast naruszone żadne przedmioty o charakterze religijnym. Napad potępiły indyjskie władze, w tym sam premier Narendra Modi.

Od listopada ub.r. to już szósty tego rodzaju incydent w indyjskiej stolicy, gdzie obiektem ataku były kościoły czy inne chrześcijańskie budynki. Niedawne włamanie do jednej ze świątyń, połączone z profanacją Najświętszego Sakramentu, spowodowało uliczne protesty wyznawców Chrystusa. Brutalnie interweniowała policja, której łatwiej było aresztować demonstrantów, niż znaleźć sprawców świętokradzkich zajść. Klęskę, jaką w kilka dni później ponieśli rządzący Indiami nacjonaliści w wyborach lokalnych w Delhi, przedstawiciele Kościoła komentowali jako „nowy początek” wróżący upadek ideologii wrogiej mniejszościom religijnym. Jak widać, nadzieje te były cokolwiek przedwczesne. W ubiegłym roku doszło w całych Indiach do 147 antychrześcijańskich incydentów, w tym do dwóch zabójstw.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:13, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:54, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Indie: coraz trudniejsza sytuacja chrześcijan

Image

Znacząco pogarsza się, i tak wcale niełatwa, sytuacja chrześcijan w Indiach. Od kiedy hinduistyczni nacjonaliści wygrali w tym kraju wybory nietolerancja religijna znacznie przybrała na sile, a fala przemocy wymierzonej w wyznawców Chrystusa staje się coraz bardziej powszechna. „Akty wandalizmu wzrosły w zastraszający sposób” – mówi ks. Bernardo Cervellera, kierujący misyjną agencją informacyjną AsiaNews, która uważnie śledzi sytuację Kościoła na kontynencie azjatyckim.

„Praktycznie każdego dnia jesteśmy świadkami ataków na kościoły. Sprofanowane hostie, zniszczone ołtarze, spalone budynki, chrześcijanie aresztowani pod zarzutem dokonywania przymusowych konwersji – mówi ks. Cervellera. - W obecnej sytuacji próbuje się silnie manipulować konstytucją Indii, która mówi o państwie laickim, na rzecz hinduistycznego fundamentalizmu, który coraz bardziej zadusza inne wspólnoty religijne, głównie chrześcijan i muzułmanów. Od kiedy nacjonaliści wygrali wybory, nietolerancja religijna znacznie przybrała na sile. Najbardziej niepokoi to, że dąży się do powszechnego wprowadzenia ustawy przeciwko konwersji, która w praktyce blokuje możliwość przejścia z hinduizmu na jakąkolwiek inną religię. Nie sprawdza się za to w ogóle, co stoi za konwersją na hinduizm, a często są to korzyści materialne. Nacjonaliści chcą też napisać na nowo historię Indii i sprawić, by w podręcznikach i nauczaniu w szkole mowa była wyłącznie o hinduistach i hinduistycznym narodzie”.

Coraz głośniej się mówi, że jeśli w Indiach nie powstrzyma się rozwoju fundamentalizmu i nacjonalizmu, kraj ten przekształci się w drugi Pakistan.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:14, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:55, 25 Lut 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Sześć lat temu - 25 sierpnia 2008 w stanie Orisa rozpoczął się trwający kilka miesięcy pogrom wyznawców Chrystusa. Zginęło ponad 100 osób, zniszczono kilka tysięcy domów i spalono ponad 300 kościołów. Wiele kobiet, łącznie z zakonnicami, brutalnie zgwałcono, często na oczach policji biernie przyglądającej się zajściom.

Indie: mija sześć lat od pogromów chrześcijan w Orisie
(...)

Indie: pierwszy pomnik męczenników z Orisy

Image

W indyjskim stanie Orisa powstał pierwszy pomnik upamiętniający ofiary antychrześcijańskich pogromów z 2008 r. Błogosławiąc tablicę, na której znajdują się nazwiska siedmiu ofiar hinduistycznego terroru, abp John Barwa podkreślił, że „są to prawdziwi męczennicy, będący przykładem chrześcijańskiego świadectwa wierności Chrystusowi aż do końca”. Metropolita stolicy stanu Orisa Bhubaneśwaru wyraził nadzieję, że ich ofiara krwi stanie się zaczynem nowych pokoleń indyjskich chrześcijan.

W czasie pogromów w Orisie z ręki hinduistycznych fundamentalistów zginęło 91 osób. 55 tys. ludzi zmuszonych zostało do opuszczenia swych mieszkań; spalono ponad 5,5 tys. domów chrześcijan i zniszczono 300 kościołów, a także wiele klasztorów, kościelnych przychodni i ochronek dla dzieci. Większość sprawców pozostała bezkarna.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:16, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:47, 24 Mar 2015 Powrót do góry

Indie: kolejne ataki na kościoły

Image

W Indiach odnotowano kolejne akty agresji na katolików i ich kościoły. W sobotę doszło do ataku na katedrę śś. Piotra i Pawła w Jabalpur w stanie Madhya Pradesh.

Sześciu mężczyzn związanych z hinduistycznymi fundamentalistami przerwało odbywające się w niej spotkanie modlitewne, oskarżając proboszcza o dokonywanie przymusowych nawróceń. Ci sami mężczyźni obrzucili też kamieniami leżącą nieopodal szkołę i dom parafialny. Zostali już ujęci przez policję.

Tego samego dnia w Bombaju niezidentyfikowani wciąż sprawcy zaatakowali syromalabarski kościół św. Jerzego. Powybijane zostały okna i uszkodzona szklana gablota chroniąca figurę świętego. Kościół w Indiach wyraził zaniepokojenie faktem wzrostu antychrześcijańskiej przemocy i kolejny raz zaapelował o otoczenie miejsc kultu szczególną ochroną.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:17, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:19, 27 Mar 2015 Powrót do góry

Hinduscy ekstremiści grożą Kościołowi w Indiach. Zakonnice w niebezpieczeństwie?

Image

W indyjskim stanie Bengal Zachodni doszło do zapowiedzi zniszczenia kościoła katolickiego. Pogróżki otrzymały siostry zakonne prowadzące tam szkołę. Był to kolejny przejaw wrogości wobec chrześcijan w tym kraju. Wcześniej, 21 marca obrzucono kamieniami świątynię katolicko-syromalabarską pw. św. Jerzego na przedmieściach Bombaju.

W tej sprawie zatrzymano cztery osoby, które - według policji - nie należały do żadnej partii politycznej, ale chciały się raczej zemścić na parafianach za złożenie do organów ścigania skargi w sprawie pewnych nielegalnych działań.

Niemniej jednak wydarzenie to wpisuje się w całą serię aktów agresji wobec kościołów chrześcijańskich, do jakich dochodziło w Indiach w ostatnich miesiącach.

Ostatnio ze wschodnioindyjskiego stanu Bengal Zachodni napłynęły wiadomości o zapowiedzi zniszczenia miejscowego kościoła katolickiego. Zakonnice prowadzące szkołę w jednej z tamtejszych misji otrzymały listy z pogróżkami. Dyrektorka placówki potwierdziła, że jest to już czwarta przesyłka, w której siostrom wysłano ultimatum, iż jeśli w najbliższym czasie nie opuszczą one tego terenu, ich kościół zostanie spalony. W związku z tym miejscowe władze zwiększyły ochronę policyjną placówki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 11:10, 14 Gru 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:30, 18 Kwi 2015 Powrót do góry

Indie: zbezczeszczone posągi Matki Boskiej

Image

Nieznani sprawcy zbezcześcili cztery posągi Matki Boskiej w indyjskim mieście Agra, przyciągającym turystów z całego świata ze względu na mauzoleum Tadź Mahal, uznawane za jeden z cudów świata. Figury zostały zrzucone z postumentów na ziemię i powiązane smyczą dla psa, którą wandale okręcili wokół szyi Maryi z Dzieciątkiem.

„Komuś wyraźnie zależało na tym, by zranić nasze uczucia religijne” – podkreśla ks. Moon Lazarus. Wraz z wiernymi wyszedł on w pokojowym marszu na ulice Agry protestując wobec coraz częstszych aktów profanacji i antychrześcijańskiej przemocy, które mają miejsce w Indiach. Głębokie ubolewanie z powodu kolejnego ataku wyraził przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan Sajan K. George. Przypomniał zarazem, że w Indiach każdego dnia dochodzi do kilku antychrześcijańskich incydentów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:51, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:49, 16 Lip 2015 Powrót do góry

Indie: kolejny zdewastowany kościół

Image

Manifestacja w Indiach przeciwko prześladowaniu chrześcijan

Kolejny katolicki kościół zdewastowano w Indiach, tym razem w mieście Taherpur w stanie Bengal Zachodni. W czwartek 9 lipca wczesnym ranem sprawcy otworzyli łomem główne drzwi. Niczego nie ukradli, ale rozbili ołtarz na kawałki, wyrzucili go na podwórze, a tabernakulum przenieśli na inne miejsce. Według miejscowej policji fakt, że nic nie zginęło, „budzi wątpliwości co do natury tego aktu”. Kościół znajduje się na terenie gęsto zaludnionym, lecz mimo to nikt nie słyszał niczego podejrzanego.

„Obraża to uczucia religijne wyznawców Chrystusa” – uważa przewodniczący Indyjskiej Rady Chrześcijan Sajan George. Potępił on zdecydowanie narastające ataki na mniejszość chrześcijańską w różnych indyjskich stanach. Wskazał też na opieszałość wymiaru sprawiedliwości i bezkarność, co stanowi zachętę do dalszych tego typu ataków.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:52, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:20, 28 Lip 2015 Powrót do góry

Indie: zamordowano chrześcijańskie małżeństwo

Image

Indyjski policjant kontroluje autobus

Chrześcijańscy małżonkowie zostali zamordowani z zimną krwią w indyjskim stanie Orisa. Jak wszystko wskazuje, sprawcami zbrodni są dwaj policjanci. Mieli oni oskarżyć ich oboje o działalność maoistowską, a następnie zabić. Dhubaleswar i jego żona byli aktywnie zaangażowani w działalność lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej. Zostali zabici na wzgórzu, na które weszli po niedzielnej liturgii, by złapać zasięg telefonii komórkowej niedocierający do miasteczka. Ciał do tej pory nie odnaleziono. Na miejscu zbrodni widnieją ślady krwi.

Na miejscową ludność padł strach, ponieważ obawia się ona nawrotu antychrześcijańskiej przemocy, jaka przetoczyła się przez Orisę w 2008 r. Siedmiu wyznawców Chrystusa, którzy zostali wówczas bezpodstawnie oskarżeni o zabójstwo hinduistycznego przywódcy Swami Laxmanananda Saraswatiego, pochodziło właśnie z miasteczka, gdzie teraz zamordowano chrześcijańskie małżeństwo. Fałszywe oskarżenie dało wtedy początek fali krwawych pogromów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:53, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:03, 30 Gru 2015 Powrót do góry

Indie: Kościół zabiega o uznanie męczeństwa chrześcijan z Orisy
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kosciol-zabiega-o-uznanie-meczenstwa-chrzescijan-z-orisy,13986.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:40, 22 Cze 2016 Powrót do góry

Indie: kapłan zaatakowany maczetą

Image

W ciężkim stanie jest indyjski kapłan, który został zaatakowany maczetą. Ks. Sushil John Soren jest proboszczem parafii Bhirobkhund w diecezji Tezpur w leżącym na północnym wschodzie Indii stanie Asam.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 20 czerwca, gdy duchowny wracał do domu po wieczornych modlitwach w parafialnym schronisku dla młodzieży. Został zaatakowany przez nieznanego sprawcę, który podążał za nim przez dłuższy czas. Gdy kapłan zorientował się, że jest śledzony, chciał wrócić do schroniska. Agresor jednak przyspieszył i próbował uderzyć księdza maczetą w głowę, którą ten zasłonił rękami, co prawdopodobnie ocaliło mu życie. Słysząc jego wołanie o pomoc, przybiegli tam chłopcy ze schroniska i pracownicy parafii, ale napastnik już zbiegł.

Jak powiedział miejscowy ordynariusz bp Michael Akasius Toppo, do tej pory nie są znane motywy napadu. Policji nie udało się również ująć agresora. Stan zdrowia kapłana jest poważny. Został on przewieziony na dalsze leczenie do szpitala specjalistycznego w Guwahati, największego miasta stanu Asam.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:57, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:40, 07 Sie 2016 Powrót do góry

Indie: protesty przeciwko zburzeniu katedry

Image

Andhra Pradesh, Indie

Władze miejskie w Vijayawada w południowoindyjskim stanie Andhra Pradesh próbowały nocą 31 lipca zburzyć tamtejszą katedrę. Kiedy następnego dnia robotnicy wrócili, żeby dokończyć rozbiórki napotkali na zdecydowany opór wiernych. Wezwana policja zabezpieczyła teren. Zatrzymanych w czasie interwencji demonstrantów po przesłuchaniu zwolniono.

Władze kościelne oświadczyły, że nie zostały powiadomione o planowanym poszerzeniu drogi i związanym z tym wyburzeniu XIX-wiecznej katedry. Postulują zmianę projektu ulicy ze względu na historyczną i kulturalną wartość budynku. Oskarżają też funkcjonariuszy o obrazę uczuć religijnych, gdyż w trakcie nocnego wyburzania muru oraz przylegającego do katedry kompleksu, zniszczeniu uległy znajdujące się tam symbole religijne.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:24, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:52, 07 Sie 2016 Powrót do góry

Z jednej strony ogromna nienawiść do chrześcijan, jak ataki na księży, burzenie kościołów, a ostatnio zamach na zburzenie XIX wiecznej katedry, a z drugiej strony straszne klęski, jak powódź, o czym wpis tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/indie-caritas-pomoc-dla-ofiar-powodzi-w-bihar-i-assam,14861.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)