Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Indie - nienawiść wobec chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:44, 10 Mar 2009 Powrót do góry

Indie: w Karnatace rośnie nienawiść wobec chrześcijan

"Chrześcijanie to terroryści i bezprawni intruzi, którzy chcą nawrócić całe Indie" – to jeden z napisów, które pojawiły się na murach w Bangalurze, stolicy indyjskiego stanu Karnataka.

Swoje zaniepokojenie z powodu rosnącej w Indiach nienawiści religijnej wyraził metropolita Bangaluru abp Bernard Moras. Oznajmił on, że slogany to tylko jedna z form agresji wobec wyznawców Chrystusa w Karnatace.

Antychrześcijańskie hasła powypisywano na ścianach budynków w wielu miejscowościach stanu. „Hindusi, zjednoczcie się przeciwko chrześcijanom, którzy w swoich szkołach i uniwersytetach przymusowo nawracają na swoją religię” – głosi jedno z nich wymalowane na fasadzie chrześcijańskiej uczelni w Bangalurze. Pod sloganami podpisała się „Rada Ochrony Hindusów”.

Abp Moras wiąże pojawienie się z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. W Karnatace obywatele pójdą do urn 23 kwietnia. Zdaniem hierarchy, fanatycy hinduistyczni nawołują w ten sposób do bojkotowania chrześcijańskich formacji politycznych i głosowania na partie nacjonalistyczne.

By omówić kwestię antychrześcijańskiej kampanii, metropolita Bangaluru spotkał się z gubernatorem Karnataki – Rameshwarem Takurem. Polityk miał wykazać „głębokie zaniepokojenie” z powodu incydentów. Abp Moras napisał również listy do premiera i ministra spraw wewnętrznych w Karnatace, w których wezwał ich do szybkiego znalezienia i ukarania sprawców.

W rozmowie z agencją UCAN hierarcha przypomniał, że podczas fali prześladowań chrześcijan, która rozlała się w Indiach w sierpniu i wrześniu ub.r., w Karnatace zaatakowano 24 kościoły – większość z nich w mieście Mangalur leżącym na brzegu Morza Arabskiego. Zaznaczył, że wypisywanie haseł na murach jest tylko jedną z form agresji wobec chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa są bici, szantażowani i szkalowani w mediach. W Mangalurze hinduscy radykałowie zaatakowali 1 marca 400-letni kościół, zniszczyli m.in. statuę św. Bernadetty.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:23, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:42, 17 Gru 2009 Powrót do góry

Indie: kolejny atak na kościół

Do kolejnego zamachu na chrześcijańską świątynię doszło w indyjskim stanie Karnataka. W nocy z 14 na 15 grudnia obrzucono kamieniami grotę św. Antoniego przy katolickim kościele Serca Jezusowego w Kolaigiri. Oblicza się, że jest to już 66. atak na chrześcijan w Karnatace, a przy tym czwarty z kolei w ciągu tylko czterech dni. 12 grudnia hinduistyczni ekstremiści zaatakowali chórzystów z Kościoła metodystów, a 14 grudnia policja zatrzymała na kilka godzin 11 chrześcijan z miasta Virapt, oskarżając ich dokonywanie przymusowych nawróceń. Tego też dnia ekstremiści pobili pod takim samym zarzutem protestanckiego pastora i jego żonę.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:25, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:35, 23 Gru 2009 Powrót do góry

Indie: zaatakowano bożonarodzeniowy jarmark

Grupa hinduistów przeprowadziła 20 grudnia atak na bożonarodzeniowy jarmark w mieście Gwalior w stanie Madhya Pradeś. Bojówkarze podpalili dekorację grupy teatralnej, która przedstawiała sceny biblijne. Ogień wywołał panikę wśród zebranych na jarmarku oraz na sąsiednim targowisku. Policja aresztowała już jednego ze sprawców. Napastnicy śpiewali hinduistyczne pieśni, wzywali swoje bóstwa i niszczyli chrześcijańskie dekoracje.

Sprawa jest o tyle niepokojąca, że wzbudziła lęk wśród chrześcijan w całym stanie – powiedział katolickiej agencji UCAN abp Leo Cornelio SVD. Metropolita Bhopalu zapewnił, że podejmie wszelkie starania, by zagwarantować bezpieczeństwo szczególnie w noc Bożego Narodzenia. Zaapelował do rządu i policji o ochronę wszystkich obywateli niezależnie od wyznania. Katolicy stanowią niecały jeden procent 60-milionowej ludności stanu Madhya Pradeś. Dotychczas ataki na wyznawców Chrystusa były tu sporadyczne, choć stanem rządzi partia sprzyjająca hinduistom.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:26, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:15, 05 Lut 2010 Powrót do góry

Indie: kolejne ataki na chrześcijan w Karnatace

Tymczasem trwają ataki wymierzone w chrześcijańskie miejsca kultu w indyjskim stanie Karnataka. W nocy został sprofanowany katolicki kościół św. Mateusza w miasteczku Malavalli. Wandale zniszczyli krzyż i figury świętych oraz ukradli z tabernakulum konsekrowane hostie. Zginęły też takie przedmioty, jak kielichy mszalne i monstrancja. Proboszcz zachęcił wiernych, by przebaczyli napastnikom i modlili się za nich. Był to już szósty w tym roku napad na chrześcijańską świątynię w stanie Karantaka.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:31, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:05, 18 Mar 2010 Powrót do góry

Indie: Karnataka stanem antychrześcijańskim

Coraz trudniejsza staje się sytuacja wyznawców Chrystusa w indyjskim stanie Karnataka. W tym południowo-zachodnim zakątku Indii zanotowano ponad 1000 antychrześcijańskich incydentów w ciągu ostatnich dwóch lat. Przy milczeniu władz i ogółu społeczności prześladowania i oczywista dyskryminacja chrześcijan dokonują się codziennie – powiedział agencji Fides Joe Dias, szef katolickiego forum świeckich monitorującego sytuację chrześcijan i walczącego o obronę ich praw w życiu publicznym. Organizacja cieszy się poparciem kard. Oswalda Graciasa, metropolity Bombaju.

Za atakami stoją najczęściej hinduistyczni bojownicy wspierani przez politycznych protektorów o nacjonalistycznych przekonaniach – powiedział Joe Dias. – Sprawujący władzę na szczeblu prowincji czy rządu federalnego gwarantują bezprawie bojówkarzom, którzy zbijają na walce z chrześcijanami kapitał polityczny. Policja najczęściej nie rejestruje antychrześcijańskich incydentów, stąd wymierzenie sprawiedliwości jest niemożliwe. Wyznawcy Chrystusa cierpią więc przy milczeniu mediów, obojętności i bezprawiu, doświadczając coraz większych naruszeń praw człowieka. Sytuacja w rządzonej przez nacjonalistów Karnatace jest już dużo gorsza, niż w osławionej przemocą i pogromami Orisie. Katolicy oczekują pilnej interwencji władz federalnych, by zagwarantowały im bezpieczeństwo tak, jak innym obywatelom Indii, niezależnie od wyznania – powiedział szef katolickiego forum monitorującego antychrześcijańską fobię w Karanatace.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:29, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:29, 30 Kwi 2010 Powrót do góry

Zabójstwo kapłana

W Indiach zamordowano kolejnego katolickiego kapłana. Do zbrodni doszło w nocy ze środy na czwartek w miejscowości Baboola nieopodal Bombaju.

Jak poinformowała agencja AsiaNews, zamordowany to 74-letni ks. Peter Bombacha, będący osobą niezwykle szanowaną w lokalnym środowisku. - Ksiądz Peter był duchownym pełnym wiary, służącym Kościołowi i ludziom bez względu na ich przynależność kastową czy wiarę. Najbardziej posługiwał biednym i opuszczonym - powiedział agencji AsiaNews ks. abp Felix Machado, arcybiskup Vasari. Motyw zabójstwa jest nieznany.

ND Piątek-Poniedziałek, 30 kwietnia - 3 maja 2010
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:32, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 7:58, 05 Maj 2010 Powrót do góry

Indie: aresztowanie czterech chrześcijan

Czworo chrześcijan aresztowała policja w Karnatace, południowym stanie Indii. Oskarżono ich o dokonywanie nielegalnych nawróceń hinduistów na chrześcijaństwo. Grupa ponad 100 chrześcijan odbywała kilkudniową wycieczkę turystyczną po atrakcjach stanu Karnataka. Brali w niej udział księża i siostry zakonne oraz młodzież. Na jednym z postojów, w wiosce Hunsur, gdy turyści rozmawiali z miejscowymi, na spotkanie z nimi przybyła grupa 30 radykalnych hinduistów. Nie była to jednak wizyta pokojowa, ale atak.

Po interwencji policji aresztowano jednego z duchownych, dwóch mężczyzn i jedną kobietę, których przewieziono do aresztu. Zarzuca się im rozdawanie wydawnictw chrześcijańskich, obiecywanie korzyści majątkowych za zmianę wyznania oraz pomoc edukacyjną przy kształceniu dzieci. O zajściu w Hunsur poinformowała Światowa Rada Indyjskich Chrześcijan, która monitoruje pogarszającą się sytuację wyznawców Chrystusa w rządzonym przez hinduistów stanie Karnataka. Przypomnijmy, że Indie znalazły się już po raz drugi w Raporcie Departamentu Stanu USA na liście obserwacyjnej krajów łamiących wolność religijną obywateli.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:32, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:22, 14 Cze 2010 Powrót do góry

Indie: powracający koszmar w Orisie

Indyjski stan Orisa ponownie staje się areną przemocy względem wyznawców Chrystusa. W ostatnich dniach doszło tam do kilku ataków na chrześcijan. 8 czerwca w okręgu Nuapada grupa sześciu hinduistów zaatakowała 19-letniego chrześcijanina, Bhakta Bivara. Ekstremiści pobili go i zaciągnęli do swojej świątyni, by poddać go rekonwersji na hinduizm. Następnie zdemolowali jego dom i spalili znalezione w nim cztery Biblie. Celem napastników byli również rodzice Bivara, którzy dzięki nieobecności w domu uniknęli agresji. Świadkowie twierdzą, że ekstremiści mieli na celu wymordowanie całej rodziny chrześcijańskiej. Zadowolili się jednak torturowaniem i poniżeniem syna. Policja interweniowała drugiego dnia. Na krótko aresztowano pięciu sprawców. Będą odpowiadać z wolnej stopy. Wszyscy są dwudziestolatkami.

Do drugiego epizodu antychrześcijańskiego doszło 9 czerwca w okręgu Deogarh. Fundamentaliści zaatakowali małżeństwo dalitów, które przyjęło wiarę w Chrystusa. Pobito również trzech gości, którzy wzięli udział w uroczystościach dziękczynnych za uzdrowienie chorego dziecka. Tym razem nie wezwano policji, a uczestnicy zdecydowali się nie ścigać sprawców.

Antychrześcijańskie ataki potępił bp Sarat Chandra Nayak z Berhampur. Pracujący w stanie Orisa katolicki hierarcha wezwał władze do powstrzymania przemocy. Terroryzowanie ludzi ze względu na ich wiarę jest niedopuszczalne – powiedział agencji UCAN bp Nayak. Od krwawych zamieszek w Orisie minęły dwa lata. Ekstremistom hinduskim bynajmniej jednak nie zależy na pokojowym współistnieniu różnych religii i zabliźnieniu ran – twierdzą miejscowi chrześcijanie. W tym stanie hinduiści są religią dominującą i mają ponad 94 proc. wyznawców. Chrześcijanie stanowią jedynie dwuprocentową mniejszość.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:33, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:07, 17 Cze 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
Indie: powracający koszmar w Orisie

Kat chrześcijan aresztowany

Schwytano lidera bojówek, które dokonały pogromu w indyjskim stanie Orissa. Jest oskarżony o zabójstwa i gwałt na zakonnicy.

Pandit Bishimajhi, działacz hinduskiej partii nacjonalistycznej Bharatiya Janata (BJP), został zatrzymany kilka dni temu, po półtora roku ukrywania się przed policją. Mężczyzna, pełniący w 2008 roku funkcję sekretarza BJP w okręgu Kandhamal, był głównym inspiratorem pogromu chrześcijan w Orissie. W związku z krwawymi wydarzeniami z sierpnia 2008 roku postawiono mu 15 zarzutów, w tym zabójstw, gwałtu, podżegania do przemocy i podpaleń.

Aresztowano go po dwóch latach od masakry mimo koneksji politycznych na wysokim szczeblu. Teraz już nie może uciec – powiedział serwisowi CathNews Asia uradowany Manasa Ranjan Singh, adwokat jednej z ofiar – zakonnicy Meeny Lality. Podkreślał, że schwytanie Bishimajhiego ma przełomowe znaczenie w śledztwie dotyczącym wydarzeń w Orissie.

Pogrom w Orissie

Do pogromu w tym wschodnioindyjskim stanie doszło po zabiciu przez maoistowskich partyzantów duchowego przywódcy nacjonalistów, hinduistycznego mnicha Swamiego Laksmanandy Saraswatiego. Maoiści uważają się za obrońców ludności chrześcijańskiej należącej do najniższej kasty (dalit), ich bojówki składają się w dużej części z chrześcijan. Saraswati został zamordowany m.in. za ciągłe ataki na wyznawców Chrystusa.

Zemsta nacjonalistów dotknęła katolików i protestantów, na których urządzono trwające kilka tygodni polowanie. Zginęło – według oficjalnych danych – co najmniej 16 osób, według chrześcijan – 59. 18 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a 50 tysięcy uciekło z domów. Spalono ponad 4 tysiące budynków w 310 miejscowościach.

Nacjonalistycznym bojówkarzom i wspierającym ich tłumom hinduistów przewodził Bishimajhi. Według świadków jako funkcjonariusz współrządzącej wówczas partii zapewniał uczestników pogromu, że pozostaną bezkarni. – Z niektórych relacji wynika, że przez trzy dni wykorzystywał lokalny posterunek policji do organizowania masakry – mówi Ajaya Singh, dyrektor ds. pomocy społecznej archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar. Podczas ataku na ośrodek katolicki w Kandhamalu grupa mężczyzn pod przywództwem Bishimajhiego pobiła 29-letnią siostrę Meenę Lalitę. Jeden z napastników, prawdopodobnie sam herszt, ją zgwałcił. Rozebranej do naga, półprzytomnej zakonnicy kazano chodzić po ulicach ku uciesze tłuszczy. W tym samym ośrodku skatowano księdza Thomasa Chellana.

Śledztwo rozpoczęło się długo po zakończeniu zamieszek. Policja schwytała dziewięciu mężczyzn uczestniczących w ataku na katolicki ośrodek. Po ich liderze zaginął jednak wszelki ślad. Krążyły plotki, że żyje gdzieś w luksusie, korzystając z protekcji polityków swojej partii. Podobno groził świadkom, że zemści się, jeśli będą składali przeciw niemu zeznania.

Pozytywny sygnał

Nikt już nie wierzył, że zbrodniarza kiedykolwiek spotka kara, gdy nagle gruchnęła wieść o jego aresztowaniu w wiosce Kudutulli. Chrześcijanie przyjęli tę informację z nieskrywaną radością. Mówi się, że wszyscy w Orissie odetchnęli z ulgą.

– To bardzo pozytywny sygnał, znak, że zasada rządów prawa będzie respektowana. Jego zatrzymanie wesprze proces pojednania, wzmocni bezpieczeństwo, da nadzieję ofiarom, że sprawiedliwości stanie się zadość – stwierdził ojciec Dibya Parichha zajmujący się pomocą prawną dla ofiar pogromu.

Postępy śledztwa w Orissie są prawdopodobnie efektem nacisków ze strony indyjskich władz centralnych. Po serii skarg do władz ze strony Kościołów oraz międzynarodowych organizacji wreszcie zainteresowały się one sytuacją w tym stanie.

Sąd Najwyższy Indii nakazał lokalnemu rządowi Orissy składać regularnie sprawozdania o przebiegu śledztwa oraz o podjętych działaniach na rzecz przywrócenia ładu w tym regionie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:34, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:27, 01 Sie 2010 Powrót do góry

Indie: muzułmanie coraz bardziej radykalni

Przed wzrostem islamskiego fundamentalizmu w Indiach przestrzegają działacze społeczni. Jak wskazują jest to zjawisko stosunkowo nowe w hinduskim społeczeństwie, ale zarazem bardzo szybko się rozprzestrzeniające. „Muzułmanie są obecni w Indiach od wieków, jednak ekstremizm zaczął się uwidaczniać w ciągu ostatnich lat” – mówi hinduska dziennikarka Syed Ali Mujtaba, należąca do stowarzyszenia South Asia Contact Group, pracującego na rzez pokojowego współistnienia różnych religii w Indiach.

O radykalizacji postaw świadczy m.in. próba zmuszenia przez studentów jednej z nauczycielek do noszenia burki. Do zdarzenia doszło na uniwersytecie Aliah w Kalkucie. Jest to uczelnia muzułmańska, jednak nie nakazuje ona swym nauczycielkom noszenia tradycyjnego stroju islamskiego. Mimo to studenci zagrozili, że jeśli wykładowczyni nie zacznie nosić burki, będzie musiała przestać wykładać na tej uczelni.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:35, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:36, 19 Sie 2010 Powrót do góry

Indie: hinduiści zdewastowali katolicką szkołę

60 hinduistów zniszczyło katolicką szkołę średnią w stanie Madhya Pradeś, w środkowych Indiach. Do zajścia doszło rano 18 sierpnia, zanim do St. Pius Higher Secondary School młodzież przybyła na zajęcia. Wandale rozbili okna, zniszczyli meble, komputery i drzwi w klasach. Zdewastowana szkoła zawiesiła zajęcia edukacyjne. Zaalarmowana przez personel szkolny policja, choć przybyła na miejsce, to jednak nikogo nie zatrzymała.

Naoczni świadkowie twierdzą, że uczestnikami rajdu byli członkowie prohinduistycznej partii BJP, która chce wyeliminować katolików z życia publicznego i oprzeć zasady życia społecznego na tradycji hinduistycznej. Policja rozważa też drugi motyw zamieszek. O organizację protestu posądzani są niektórzy pracownicy szkoły niezadowoleni ze swych zarobków. Diecezjalne biuro edukacji przypomina jednak, że do podwyżek wynagrodzeń w tej szkole już doszło, ale zawsze znajdą się chętni, by zarabiać więcej.

Katolicy stanu Madhya Pradeś, już wielokrotnie domagali się od władz zapewniania bezpieczeństwa. To już 184 incydent antychrześcijański, odkąd w stanie rządzi partia fundamentalistów sprzyjająca jedynie hinduistom.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:37, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:41, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Indie: krótkie ramię sprawiedliwości dla oprawców z Orisy

Jako niezadowalające określają chrześcijanie Indii wyroki w sprawie pogromu wyznawców Chrystusa, jaki miał miejsce w stanie Orisa w 2008 r. Sąd wprawdzie skazał 12 osób, ale uniewinnił 46 innych oskarżonych. Wielu świadków wciąż jest zastraszanych. Kwestia poparcia sprawiedliwości dla tamtejszych chrześcijan znalazła się wśród postulatów wobec prezydenta USA Baracka Obamy, który składa wizytę w Indiach.

Dwanaście osób zostało skazanych na kary kilkuletniego więzienia za spalenie domostw chrześcijan w kilku wioskach dystryktu Kandhamal. Sąd uniewinnił jednak 46 innych, między innymi 10 osób oskarżonych o morderstwo i spalanie domów. Orzeczenie sądu przyjęte zostało przez indyjskich chrześcijan z rozczarowaniem. Wielu oskarżonych uniknęło kary z powodu nieudolnie prowadzonego śledztwa i braku współpracy ze strony zastraszanych świadków.

Abp Rafael Cheenath, ordynariusz archidiecezji Bubaneśwar-Katak wyjaśnia: „Część winnych została skazana przez sądy, ale obawy pozostają nadal żywe wśród ludności, ponieważ część największych przestępców pozostaje na wolności.”

Jest nadzieja, że sprawiedliwości stanie się zadość w sprawie maltretowanej i zgwałconej podczas pogromów zakonnicy. Po dwóch latach od tych wydarzeń rozpoczął się proces w sądzie. Zakonnica złożyła zeznania i rozpoznała pięciu oprawców.

W wyniku trwających około miesiąca pogromów chrześcijan w Orisie zginęło niemal 100 osób. Około 5 tys. domów oraz 350 kaplic i wiele instytucji kościelnych zostało zniszczonych lub spalonych. 50 tys. osób straciło dach nad głową. Indyjskie organizacje praw człowieka oskarżają hinduistycznych fundamentalistów o podżeganie do antychrześcijańskich pogromów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:38, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:36, 18 Gru 2010 Powrót do góry

Brutalny atak na sanktuarium maryjne w Indiach

Nieznani sprawcy zaatakowali sanktuarium Matki Bożej w miejscowości Guntkal znajdującej się w południowo-wschodnich Indiach. W rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES przedstawiciele episkopatu tego kraju wyrazili „zaniepokojenie i ból z powodu ciągle jeszcze częstych w Indiach przypadków przemocy i zniszczeń, wymierzonych w chrześcijan, ich struktury i miejsca święte”.

Wandale zrzucili z cokołów i pozbawili głów posągi Matki Bożej oraz świętych Jana i Marii Magdaleny. Miejscowy proboszcz ks. Rachumala Prakash Reddy powiedział agencji, że 12 grudnia wierni, którzy przybyli do kościoła na niedzielną Mszę św., zauważyli szkody, spowodowane przez nieznanych jeszcze sprawców.

Biskup Kurnoolu – Anthony Poola wyraził ubolewanie z powodu tego, co się wydarzyło i starał się pocieszyć proboszcza. Jednocześnie poprosił miejscowych wiernych, którzy zamierzali zorganizować publiczną manifestację protestacyjną, aby nie reagowali i zachowali spokój, istnieje bowiem ryzyko rozkręcenia spirali gwałtownych reakcji ze strony prowokatorów, dążących do starć międzyreligijnych.

Hierarcha zapowiedział również, że wspólnota diecezjalna zbierze się na modlitwę i Mszę św. błagalną w intencji pokoju i wynagrodzenia za akty świętokradztwa.

Zdaniem miejscowych chrześcijan, atak na sanktuarium jest dziełem aktywistów z ekstremistycznych ugrupowań hinduistycznych, którzy krzywym okiem patrzą na dzieła chrześcijańskie na tym obszarze, podobnie jak to się dzieje w wielu innych stanach Indii.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego Indii w rozmowie z FIDES-em zapowiedzieli, że „mimo aktów przemocy i cierpień chrześcijanie będą nadal modlić się i działać na rzecz pokoju i zgody w kraju”.

Kościół w Guntkalu należy do diecezji Kurnool w stanie Andhra Pradeś, w 1999 roku kościołowi został nadany tytuł bazyliki mniejszej. Sanktuarium jest celem wielu pielgrzymek i wizyt. Co roku odwiedzają to miejsce tysiące gości, zwłaszcza katolicy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:40, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:13, 09 Lut 2011 Powrót do góry

Indie: 2 mln wolontariuszy oczyści stan z chrześcijan

2 mln hinduistycznych ekstremistów weźmie udział w rozpoczynającej się 10 grudnia w Madhya Pradesh akcji oczyszczania tego indyjskiego stanu z chrześcijańskich misjonarzy. Takie jest bowiem główne hasło tegorocznego spotkania religijnych fundamentalistów w tym regionie. Potrwa ono trzy dni. Na jego przygotowanie stanowe władze wydały 16 mln euro. Nie postarały się jednak o ochronę chrześcijan, którzy tym razem znaleźli się w centrum uwagi hinduistów.

Religijne świętowanie poprzedziła wielka kampania medialna oskarżająca chrześcijan o prozelityzm. Zapowiedziano też masowe przywracanie tamtejszych wyznawców Chrystusa na łono hinduizmu. Chrześcijanie obawiają się o swe życie. Tym bardziej, że w spotkaniu wezmą też udział hinduistyczne bojówki. Katoliccy biskupi oraz zwierzchnicy innych Kościołów wystosowali do rządu memorandum, w którym domagają się ochrony dla mniejszości religijnych i ich świątyń. Natomiast przewodniczący regionalnej konferencji episkopatu abp Leo Cornelius wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprzecza stosowaniu jakiegokolwiek przymusu w misyjnej działalności Kościoła.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:40, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:31, 20 Lut 2011 Powrót do góry

Indie: kościelny protest wobec prób tuszowania pogromów chrześcijan w Karnatace

Indyjscy chrześcijanie protestują przeciw zakłamanemu raportowi, który podsumował dochodzenie w sprawie ataków na kościoły w stanie Karnataka w roku 2008. Jednocześnie biskupi z południowych Indii złożyli na ręce premiera rządu stanowego oraz gubernatora własny raport w tej sprawie.

Arcybiskup Bangaluru Bernard Moras i 18 biskupów katolickich oraz protestanckich uczestniczyło w milczącej pikiecie w centrum miasta. Siedząc w ciszy protestowali przeciw kłamliwemu raportowi. Częścią protestu była głodówka hierarchów. W tym samym czasie odbyły się na ulicach Bangaluru marsze protestacyjne kilku tysięcy chrześcijan.

Raport komisji przygotowany został po trzech latach dochodzenia. W dokumencie potwierdzono ataki na kościoły, ale nie zidentyfikowano sprawców napaści i wandalizmu. Pominięto udział w napaściach członków dwóch hinduskich ugrupowań fundamentalistycznych.

John Dayal, członek rządowej Narodowej Rady ds. Mniejszości, tłumaczy: „Rząd wybrał do sporządzenia raportu takiego sędziego, który był nastawiony wrogo do chrześcijan. Jego raport miał oczyścić prawicowych hinduistycznych fundamentalistów”.

Biskupi domagają się, aby śledztwo przejęło teraz Centralne Biuro Śledcze, instytucja dochodzeniowa budząca w Indiach największe zaufanie. Ponadto żądają, aby wycofano 150 spraw karnych przeciw ofiarom antychrześcijańskich napaści, głównie kobietom i młodzieży. Wzywają także do wypłacenia odszkodowań za zniszczenia spowodowane w wyniku ataków na kościoły.

W 2008 r. w dystrykcie Mangalur, w południowoindyjskim stanie Karnataka, doszło do napaści na 58 kościołów. Antychrześcijańskie ataki nastąpiły krótko potem, jak do władzy w tym stanie doszła ultrahinduistyczna Partia Ludowa BJP.

[link widoczny dla zalogowanych]Indie: w roku obecnym w stanie Karnataka zniszczono 56 świątyń chrześcijańskich
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:43, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)