Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nigeria: tragedia chrześcijan naznaczona przemocą Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:06, 05 Lis 2011 Powrót do góry

Kolejne ataki islamistów w Nigerii

Co najmniej 63 osoby zostały zabite w serii ataków przeprowadzonych przez islamistów na posterunki policyjne i kościoły w mieście Damaturu i jego rejonie na północnym wschodzie Nigerii - poinformował przedstawiciel Czerwonego Krzyża.

Do ataków nie przyznało się żadne ugrupowanie, ale - jak pisze agencja AP - odpowiedzialność za nie przypisano od razu bojówkom sekty Boko Haram, które na północy Nigerii prowadzą kampanię zabójstw i zamachów bombowych, domagając się wprowadzenia szariatu.

Jeśli Boko Haram, którego nazwa oznacza "zachodnia edukacja to świętokradztwo", przyzna się do piątkowych ataków, będą one najzuchwalszymi i najlepiej skoordynowanymi akcjami tej sekty.

Piątkowe ataki przeprowadzono tuż przed muzułmańskim świętem ofiar Id al-Adha, upamiętniającym ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga.

W sierpniu Boko Haram przyznała się do samobójczego zamachu na siedzibę ONZ w stolicy Nigerii, w którym zginęły 24 osoby, a 116 zostało rannych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:50, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:06, 01 Gru 2011 Powrót do góry

Nigeria: płoną kościoły

Image

Przynajmniej osiem spalonych kościołów to pokłosie niedzielnych zamieszek w Nigerii. O zamachy w mieście Geidam na pograniczu z Nigrem podejrzewani są ekstremiści islamscy z sekty Boko Haram. Walczący o islamizację kraju partyzanci zamordowali co najmniej sześć osób i spalili posterunek policji. Zaatakowali także siedzibę banku oraz spalili wiele małych przedsiębiorstw. Doszło do wymiany ognia z policją. Czterech funkcjonariuszy zginęło, a 20 jest rannych.

Zamieszki w Geidan to zemsta terrorystów na jednym nigeryjskich polityków. Oskarżany jest on o korupcję i doprowadzenie do biedy mieszkańców tej prowincji. Kościół anglikański w Nigerii wezwał wyznawców Chrystusa, by tegoroczny Adwent był czasem modlitwy i postu w intencji wyjścia Nigerii z problemów, które przysparzają jej mieszkańcom najwięcej cierpienia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:52, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:33, 25 Gru 2011 Powrót do góry

W kościele katolickim w stolicy Nigerii, Abudży eksplodował ładunek wybuchowy. Według świadków jest 19 zabitych i wielu rannych. W stolicy zabrakło karetek pogotowia. Kolejne głośne eksplozje rozległy się w mieście Jos.

Nigeria: bomba w kościele katolickim

Silna eksplozja wstrząsnęła rano świątynią w Madalli - gęsto zaludnionej dzielnicy na peryferiach Abudży - podała nigeryjska agencja ds. sytuacji kryzysowych (NEMA).

Oficjalne źródła podały, że kilka godzin po zamachu w stolicy w innym niespokojnym mieście Nigerii - Jos - rozległy się dwie eksplozje w pobliżu kościoła.

Według świadków, w Madalli zginęło 19 osób, są też ranni. W Abudży zabrakło ambulansów do ewakuowania ich z miejsca ataku.

NEMA na razie nie jest w stanie podać konkretnych informacji na temat liczy zabitych i rannych oraz skali zniszczeń w Abudży.

Nie wiadomo ile osób znajdowało się w kościele św. Teresy, gdy eksplodował ładunek.

Nikt nie przyznał się dotąd do zorganizowania tego zamachu.

W Nigerii częste są tego rodzaju akty terroru, przypisywane przeważnie radykalnej organizacji islamskiej Boko Haram. Nazwa ta oznacza "zachodnia edukacja to świętokradztwo".

Boko Haram stała za licznymi atakami przypuszczanymi w minionym tygodniu w dwóch północno-wschodnich stanach Nigerii.

W zamachach tych i w starciach z siłami bezpieczeństwa, które nastąpiły w czwartek i piątek, zginęło około 100 osób.

Wczoraj podczas walk radykalnych islamistów z wojskiem i organizacjami paramilitarnym w północno wschodniej Nigerii śmierć poniosło ponad 70 osób.

W stanie Yobe, gdzie również zaatakował Boko Haram, zginęło co najmniej 50 osób. W stolicy sąsiedniego stanu Borno - mieście Maidiguri co najmniej trzy kościoły legły w gruzach, gdy terroryści z Boko Haram obrzucili je ładunkami wybuchowymi.

Boko Haram przyznała się do zorganizowania krwawych zamachów 24 grudnia 2010 r., w których zaatakowano wiele kościołów. W Wigilię Bożego Narodzenia ubiegłego roku w Nigerii zginęło ponad 40 osób, a nazajutrz w dwóch kościołach kolejne sześć.

Boko Haram bywa określana jako sekta. Brutalnymi metodami, uciekając się do mordów i zamachów walczy ona o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (szariat obowiązuje w północnych stanach, gdzie mieszka znacznie więcej muzułmanów).

Na północnym-wschodzie kraju, zwłaszcza w Jos często dochodzi do starć między chrześcijanami i muzułmanami.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:57, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:48, 29 Gru 2011 Powrót do góry

Nigeria: kolejne krwawe porachunki

Image

Czteroosobową rodzinę chrześcijańską zamordowano maczetami w stanie Plateau w Nigerii. Lokalna stacja radiowa podała, że ofiary należały do plemienia Berom, a podejrzanym o tę masakrę jest przedstawiciel plemienia Fulani, kojarzonego z wyznawcami islamu.

Stan Plateau, niedaleko stolicy kraju, Abudży, jest obszarem granicznym między zamieszkiwaną głównie przez muzułmanów Północą a chrześcijańskim Południem. Obecny akt przemocy widziany jest bardziej jako przejaw nieporozumień lokalnych, niż jako objaw kryzysu na skalę krajową. Co prawda, jest to już drugi taki akt. W niedzielę w stolicy stanu Jos w zamachu bombowym na kościół zginął policjant.

Kościół katolicki Nigerii wyraził niedawno obawę, że bezradność państwa może doprowadzić do wybuchu wojny religijnej i destabilizacji tego afrykańskiego kraju. Domaga się on zarazem wymierzenia sprawiedliwości za bożonarodzeniowe ataki bombowe na katolickie świątynie, jakie przeprowadzili ekstremiści islamscy z ugrupowania Boko Haram.

Eskalację napięcia między chrześcijanami i muzułmanami wzmógł jeszcze bardziej wczorajszy atak bombowy na południu Nigerii. Tamtejsza policja poinformowała, że mały ładunek wybuchowy wyrzucono z samochodu do szkoły koranicznej. W zamachu obrażenia odniosło sześcioro dzieci i jeden dorosły.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:59, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:50, 18 Cze 2012 Powrót do góry

Nigeria: trzy ataki bombowe na wyznawców Chrystusa

Image

Kolejna krwawa niedziela w Nigerii. Pod trzema kościołami na północy tego afrykańskiego kraju wybuchły bomby zabijając, co najmniej dziesięciu chrześcijan. Bilans ofiar może jednak wzrosnąć. Świadkowie mówią bowiem o „wielu zabitych i rannych”. Zginęło m.in. czworo dzieci, które bawiły się przed jednym z zaatakowanych kościołów.

Policja podejrzewa, że za zamachami stoi fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie Boko Haram. Od miesięcy prowadzi ono krwawą kampanię przeciwko chrześcijanom dążąc do wprowadzenia w całej Nigerii muzułmańskiego prawa szariatu.

Zamachowcy zaatakowali katolicką katedrę Chrystusa Króla oraz ewangelicki kościół Dobrej Nowiny w mieście Zaria, trzecia bomba wybuchła przed świątynią w Kaduna. Zamieszkujący ten teren chrześcijanie już wcześniej padali ofiarą islamskich ekstremistów.

Wydaje się, że działania Boko Haram przybierają ostatnio na sile. Dwa tygodnie temu – też w niedzielę – ekstremiści odpalili przed kościołem w Bauchi samochód pułapkę. W wyniku zamachu zginęło wówczas 12 osób a kilkadziesiąt zostało rannych.

Rosną obawy, że kolejne ataki doprowadzą do otwartej wojny religijnej w Nigerii. Tym bardziej, że po dzisiejszych zamachach doszło do ulicznych samosądów. Agencje donoszą, że sprawcy ataku na jeden z kościołów zostali złapani i zabici. Do zamieszek między chrześcijanami a muzułmanami doszło m.in. w stołecznej Abudży.

[link widoczny dla zalogowanych]


Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:03, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:18, 18 Paź 2012 Powrót do góry

Nigeria: kolejna masakra w chrześcijańskiej wiosce

Image

Do kolejnej masakry doszło na południu Nigerii. W nocy z 14 na 15 października muzułmanie zaatakowali zamieszkaną w większości przez chrześcijan wioskę Yogbo. Zaczęli podpalać domy, a tych, którzy próbowali się salwować ucieczką, bezlitośnie zabijali. Wciąż fragmentaryczny bilans tragedii to 30 zabitych, w tym kobiety i dzieci. Policja przewiduje, że ofiar może być więcej, ponieważ chrześcijanie uciekając przed swymi oprawcami chronili się na okolicznych polach i w lesie. Wielu wciąż nie wróciło do wioski.

Podejrzewa się, że przyczyną bestialskiego ataku był trwający od lat spór o ziemię. Członkowie pasterskiego plemienia Fulani, w większości muzułmańskiego, walczą o tereny do wypasania bydła z rolnikami m.in. z plemienia Tiv, głównie chrześcijanami. Starają się zagarnąć nawet te obszary, które są systematycznie uprawiane. Wszelkie próby rozwiązania tego sporu podejmowane przez rząd Nigerii, jak dotąd, zakończyły się fiaskiem.

Dialog między Nigeryjczykami jest szczególnie trudny, ponieważ napięcia w społeczeństwie generowane są nie tylko konfliktem na linii muzułmanie-chrześcijanie, ale również trudnościami w znalezieniu porozumienia między ok. 250 plemionami zamieszkującymi ten najludniejszy kraj Afryki. W Nigerii żyje ok. 160 mln ludzi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:06, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:26, 03 Gru 2012 Powrót do góry

Nigeria: mordując chrześcijan krzyczeli „Allach akbar”

[link widoczny dla zalogowanych]

Co najmniej dziesięciu zabitych chrześcijan i trzy podpalone kościoły – to wciąż prowizoryczny bilans kolejnej krwawej niedzieli w Nigerii. Do zajść doszło w dwóch miasteczkach na północy kraju. Rano niezidentyfikowani sprawcy podłożyli ogień w kościołach i zaatakowali posterunek policji, zabijając dwóch stróżów prawa. Wieczorem napadli na chrześcijańską wioskę. Świadkowie potwierdzają, że za atakami stoją członkowie fundamentalistycznego ugrupowania islamskiego Boko Haram.

„Oprawcy doskonale wiedzieli gdzie mieszkają chrześcijanie. Do wioski dotarli po zmroku i od razu weszli do ich domów. Kiedy ktoś próbował uciec, z zimną krwią podrzynali gardła maczetami” – w tych dramatycznych słowach napad na wioskę Chibok opisuje jeden z mieszkańców. Jak dodaje, napastnicy mordowali z okrzykiem na ustach: „Bóg jest wielki”, po czym puścili z ogniem domy chrześcijan. Policja wciąż nie podała ostatecznego bilansu ofiar.

Członkowie islamskich bojówek Boko Haram od lat walczą o utworzenie na północy Nigerii muzułmańskiego państwa, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Mordują nie tylko chrześcijan, ale także przedstawicieli umiarkowanego islamu, którzy nie popierają ich planów. Szacuje się, że tylko w tym roku z ich rąk zginęło ponad 600 osób.

Dziś rano zaatakowali oni meczet i targowisko w mieście Kano. Świadkowie mówią o „potężnych eksplozjach”. Jednocześnie nigeryjskie siły rządowe poinformowały o zabiciu jednego z przywódców Boko Haram. Abdulkareem Ibrahim znajdował się na liście 17 najbardziej niebezpiecznych terrorystów powiązanych z Al Kaidą. Skonfiskowano też znaczne zapasy materiałów wybuchowych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:16, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:35, 25 Gru 2012 Powrót do góry

Sześć osób zastrzelonych podczas pasterki

W miejscowości Peri, na północy Nigerii, uzbrojeni napastnicy zaatakowali wiernych podczas pasterki, w poniedziałek w nocy i podpalili kościół; zginęło sześć osób – poinformowała lokalna policja.

– Grupa mężczyzn wtargnęła o północy do wioski i skierowała się natychmiast do kościoła (...). Otworzyli ogień zabijając pięciu wiernych i księdza, po czym podpalili kościół – powiedział AFP mieszkaniec Peri, Usman Mansir.

Miejscowość leży w pobliżu Potiskum, gospodarczej stolicy stanu Yobe, w którym rok temu doszło do podobnych ataków i zamieszek na tle religijnym. Nikt nie przyznał się dotąd do zorganizowania poniedziałkowego zamachu.

W Nigerii częste są tego rodzaju akty terroru, przypisywane przeważnie radykalnej organizacji islamskiej Boko Haram. Nazwa ta oznacza „zachodnia edukacja to świętokradztwo”.

Boko Haram bywa określana jako sekta. Brutalnymi metodami, uciekając się do mordów i zamachów, walczy ona o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (szariat obowiązuje w północnych stanach, gdzie mieszka znacznie więcej muzułmanów).

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:19, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:06, 13 Cze 2013 Powrót do góry

Nigeria: islamiści postawili na edukację, atakują nieislamskie szkoły

Image

Postępuje islamizacja Nigerii. Islamiści postawili na edukację. Na celowniku ugrupowania Boko Haram znalazły się szkoły. Będziemy atakować wszystkie szkoły, które nie uczą islamskiego prawa szariatu – zapowiedzieli terroryści i słowa dotrzymali.

W ostatnich miesiącach zaatakowali kilkadziesiąt placówek oświatowych. Ich taktyka okazuje się skuteczna. Do raz zaatakowanej szkoły nauczyciele i uczniowie już nie wracają. W północnej części kraju szanse na przetrwanie mają tylko te szkoły, gdzie uczniowie poznają Mahometa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:21, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:14, 26 Sie 2013 Powrót do góry

Cytat:
Cytat:
Do zamachu przyznało się ugrupowanie Boko Haram, które domaga się wprowadzenia w tym nigeryjskim stanie prawa koranicznego.

Ekstremiści z organizacji Boko Haram dokonali zamachu w mieście Maiduguri. Nie żyje 25 osób.
(...)
Boko Haram oznacza „zachodnia edukacja jest grzechem” (słowo „boko” pochodzi z afrykańskiego języka hausa, a „haram” z arabskiego).
(...)
Boko Haram powstała w 2002 r., a założył ją Ustaz Mohammed Yusuf.
(...)


Mówi Nazir Isiaku, członek sekty Boko Haram, który nawrócił się na chrześcijaństwo. We wstrząsającym wywiadzie opowiedział o barbarzyńskich metodach walki z nigeryjskimi wyznawcami Chrystusa oraz muzułmańskim planie ich eksterminacji.

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/mowi-czlonek-sekty-boko-haram-nazir-isiaku,10215.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:22, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:29, 28 Sty 2014 Powrót do góry

Nigeria: krwawy zamach na kościół w czasie Eucharystii

Image

W Nigerii znów leje się krew. Co najmniej 62 osoby zginęły w wyniku dwóch ataków islamskiego ugrupowania Boko Haram.

W niedzielę zaatakowano katolicki kościół w wiosce Waga Chakawa. Do zamachu doszło podczas Mszy św. Pośród modlących się ludzi wrzucono ładunki wybuchowe, a następnie ostrzelano ich z broni maszynowej. Zginęło co najmniej 22 wiernych. Spalono też niektóre domy i wzięto zakładników.

W poniedziałek islamiści zaatakowali wioskę Kawuri. Tym razem ostrzelano ludzi zgromadzonych na targu. Zginęło co najmniej 40 osób.

Niemal połowa spośród 170 mln mieszkańców Nigerii wyznaje islam, zaś drugą połowę stanowią chrześcijanie. Większość muzułmanów zamieszkuje północne regiony kraju, a większość chrześcijan - południowe. Mimo to islamska sekta Boko Haram domaga się wprowadzenia prawa islamskiego (szariatu) we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach, gdzie większość mieszkańców wyznaje islam) i zakazania zachodniej oświaty. Nakłada się na to konflikt ekonomiczno-kulturowy między pasterzami i rolnikami, który według przedstawicieli religii nie ma podłoża religijnego, choć koczowniczy pasterze Fulanie są muzułmanami, a rolnicy - chrześcijanami.

[link widoczny dla zalogowanych]

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:40, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:23, 17 Lut 2014 Powrót do góry

Boko Haram zamordowało ponad stu wyznawców Chrystusa

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


106 osób straciło życie w nocy z soboty na niedzielę w wiosce Izghe, w północno wschodniej części Nigerii. Zbrodni dopuścili się fundamentaliści islamscy z ugrupowania Boko Haram.

Komentując tę zbrodnię rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ podkreślił, że jej ofiary – chrześcijanie, to osoby niewinne. Poprosił o modlitwę za ofiary oraz wezwał władze Nigerii do powstrzymania przemocy.

Świadkowie masakry podają, że napastnicy przyjechali do wioski wieczorem przebrani za żołnierzy. Zgromadzili mężczyzn w jednej jej części i zabili ich z broni palnej, nożami lub maczetami, krzycząc “Allah Akbar” – “Bóg jest wielki”. Następnie przeszli do plądrowania domów i rabowania żywności. Wśród ofiar napaści byli także umiarkowani muzułmanie.

Boko Haram chce państwa islamskiego na północy Nigerii, narzucając przy tym prawo szariatu wszystkim. Cokolwiek staje tej organizacji na przeszkodzie, natychmiast jest celem przemocy. Ponadto chrześcijanie są bardzo mocno związani z zachodnimi wartościami, takimi jak wolność czy demokracja. Stąd często obiektami ataków Boko Haram są szkoły, siedliska tępionej przez nich zachodniej edukacji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:48, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:19, 18 Lut 2014 Powrót do góry

Nigeria: ponad sto ofiar islamskiego terroru; apel o powstrzymanie absurdalnej przemocy

Image

„Aktem odrażającej przemocy” nazwał watykański rzecznik prasowy kolejną masakrę niewinnej ludności w Nigerii. Z rąk islamskich fundamentalistów poniosło śmierć ponad sto osób. Większość ofiar to chrześcijanie. Zginęli też jednak umiarkowani muzułmanie. Ks. Federico Lombardi zaapelował o modlitwę w intencji zabitych. Wezwał też władze kraju, by wreszcie położyły kres tej absurdalnej przemocy.

Podkreśla się, że działania islamskich fundamentalistów z Boko Haram stają się coraz bardziej bezlitosne i krwawe. Bojówkarze, którzy uczestniczyli we wczorajszym ataku na leżącą w stanie Borno wieś Izge, byli uzbrojeni po zęby. Mężczyzn spędzili na centralny plac, a następnie nożami i maczetami podcinali im gardła. Masakry dopełnili ostrzeliwując mieszkańców wioski z broni palnej. Następnie, by nikomu nie udało się zbiec, dokładnie przeszukali domy. Ograbili też magazyny i sklepy z żywnością. W czasie napadu wznosili okrzyki „Allach Akbar” czyli „Allach jest wielki!”.

„Celem islamskich fundamentalistów jest sterroryzowanie ludności, dlatego też fakt, że dokonali kolejnej masakry, nie jest dla mnie zaskoczeniem” – mówi przewodniczący nigeryjskiego episkopatu. Abp Ignatius Kaigama wskazuje jednocześnie na nieudolność władz, gdy chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w kraju oraz o zwalczanie grup fanatyków. „Trzeba dojść do korzeni tego zjawiska” – zauważa abp Kaigama przypominając, że islamiści z Boko Haram otrzymują ideologiczne i militarne wsparcie od fundamentalistów z zagranicy.

W stanie Borno, zamieszkiwanym głównie przez chrześcijan, od prawie roku obowiązuje stan wyjątkowy ogłoszony w wyniku wywołanej przez islamistów rebelii. Ugrupowanie Boko Haram, dążące do przekształcenia Nigerii w państwo islamskie, ma już na swoim koncie tysiące ofiar.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:50, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:42, 02 Mar 2014 Powrót do góry

Masakra w Nigerii

Image

Dwa wybuchy w zatłoczonym centrum miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii spowodowały śmierć co najmniej 50 osób. Wśród ofiar jest wiele dzieci.

Początkowo agencje informowały o 10 ofiarach, le ich liczba szybko wzrosła.

W Maiduguri znajduje się siedziba sił wojskowych walczących z terrorystyczną organizacją Boko Haram, która prowadzi w okolicy intensywną działalność.

Do wybuchów doszło na zatłoczonym rynku niedaleko lotniska. Jeden ładunek wybuchowy był umieszczony w wózku z drewnem, drugi - w samochodzie osobowym. Gdy po pierwszej eksplozji ludzie rzucili się do ratowania ofiar, eksplodował drugi ładunek.

W chwili wybuchu ludzie stłoczeni byli w sali, w której można było oglądać relację z meczu piłki nożnej, tuż obok znajdowała się sala, w której przygotowywano przyjęcie weselne.

Obszar, w którym doszło do ataku, jest ostatnio coraz intensywniej atakowana przez bojówki Boko Haram, które dążą do założenia w Nigerii państwa rządzonego zasadami szariatu. Trzy stany Nigerii, Adamawa , Yobe i Borno, były w ciągu ostatnich tygodni miejscem krwawych ataków Boko Haram.

W czwartek w ubiegłym tygodniu w ataku na jedno z miast i okoliczne wioski w stanie Adamawa zginęło 37 osób. W ostatni poniedziałek Boko Haram zaatakowała internat szkolny, zginęło wówczas 29 uczniów.

Prezydent Nigerii w ubiegłym roku ogłosił na terenie wspomnianych trzech stanów stan wyjątkowy, próbując ograniczyć rebelię, ale posunięcie okazało się nieskuteczne, a Boko Haram nasiliła ataki w tym regionie.

Boko Haram wciąż zabija w Nigerii

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:51, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:05, 06 Mar 2014 Powrót do góry

Nigeria: kolejny atak na chrześcijan, 9 zabitych

Image

Islamscy fundamentaliści napadli na cztery chrześcijańskie wioski leżące w stanie Plateau, w środkowej Nigerii. Do największej tragedii doszło w Riyom, gdzie z zimną krwią zamordowali dziewięć osób i spalili 24 domy. Rzecznik służb bezpieczeństwa Salisu Mustapha poinformował, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Rada Muzułmanów Nigerii ogłosiła dziś „duchową wojnę” przeciwko fundamentalistom z islamskiego ugrupowania Boko Haram, którzy tylko w minionym tygodniu zamordowali w tym kraju ponad 100 osób.

[link widoczny dla zalogowanych]


Niech oni nie ogłaszają jakiejś "duchowej wojny" tylko się wezmą za egzekwowanie prawa!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:53, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)