Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nigeria: tragedia chrześcijan naznaczona przemocą Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:26, 07 Mar 2014 Powrót do góry

Nigeria: kolejne zniszczone kościoły

Image

Co najmniej 180 osób, w tym 60 dzieci, zostało zabitych w ostatnich dwóch tygodniach w trakcie kolejnych napadów na ludność w Nigerii dokonanych przez zbrojne ugrupowanie Boko Haram. Ordynariusz Maiduguri bp Oliver Dashe Doeme powiedział, że od rozpoczęcia rebelii w 2009 r. tylko na terenie jego diecezji zamordowano już 500 osób.

Boko Haram, które chce wprowadzić w kraju rygorystyczną wersję prawa islamskiego, jest poważnym zagrożeniem dla mniejszości chrześcijańskiej, zwłaszcza w północno-wschodnich stanach kraju. Wśród ofiar są jednak także muzułmanie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:00, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:23, 02 Maj 2014 Powrót do góry

Krwawy zamach muzułmanów w Nigerii

Image

Nigeryjska bojówka islamistyczna Boko Haram znowu zaatakowała. W udanym zamachu zabiła co najmniej osiem osób. Spalone zostały także budynki, w tym chrześcijańskie zabudowania sakralne.

Uzbrojeni napastnicy należący do islamskiej grupy Boko Haram zabili co najmniej osiem osób w ataku na Kubla Village w nigeryjskim stanie Adamawa. Jak informuje Ugochukwu Onyeocha na łamach dailytimes.com.ng, spalone zostały także kościoły i budynki mieszkalne. Podczas ataku terroryści wykorzystali materiały wybuchowe.

- Użyli materiałów wybuchowych podczas ataku na kościoły, wiele osób straciło życie – powiedział jeden z wieśniaków będących świadkami tragedii. Początkowo nie dało się ustalić liczby ofiar. Zdaniem władz w ataku zginęło 8 osób.

Boko Haram prowadzi walkę zbrojną przeciwko obecnym władzom Nigerii od 2009 r. Jej celem jest stworzenie w Nigerii państwa islamskiego opartego na prawie szariatu. Obecnie obowiązuje ono w niektórych, głównie północnych stanach Nigerii. Metody jakie stosuje obejmują głównie zamachy terrorystyczne na chrześcijańskie kościoły oraz szkoły. Ofiarami często są nieletni uczniowie. Przykładowo pod koniec września 2013 r. Boko Haram zabiło we śnie 50 uczniów nigeryjskiej szkoły rolniczej.

Pierwszym liderem grupy był Mohammed Yusuf, który został zabity już w 2009 r. Trzy lata później Boko Haram rozpadła się na dwie rywalizujące ze sobą frakcje.

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:40, 12 Maj 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:43, 13 Cze 2014 Powrót do góry

Nigeria: spłonął kolejny kościół

Image

Co najmniej osiem osób zostało zastrzelonych przez uzbrojonych mężczyzn podczas ataków przeprowadzonych w stanie Plateau w centralnej części Nigerii. Do zamachów doszło 11 czerwca ok. 1 nocy w dwóch miejscowościach, Gako i Tanjol, zamieszkałych przez wspólnoty chrześcijańskie. W jednej z nich doszczętnie spłonął kościół. Chociaż oficjalnie nikt nie przyznał się do zamachu, to jednak najprawdopodobniej dokonali go islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram.

Informacje na temat okoliczności tych zdarzeń są jednak sprzeczne. Policja pierwotnie informowała o sześciu zabitych i kilku rannych. Natomiast świadkowie wspominali także o śmierci pięciu mundurowych, będących członkami miejscowych sił bezpieczeństwa. Rzecznik policji potwierdził, że w wyniku wymiany ognia wiele domów zostało zniszczonych. Jednak, jak do tej pory, nie udało się zatrzymać sprawców ataków.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:08, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:13, 01 Lip 2014 Powrót do góry

Tu ataki na chrześcijan nie ustają Sad

Nigeria: islamiści zabili co najmniej 100 chrześcijan

Image

Kolejna krwawa niedziela miała miejsce w Nigerii. Islamscy fundamentaliści dokonali serii zamachów na chrześcijańskie kościoły, w których odbywały się nabożeństwa. Z fragmentarycznych wciąż doniesień wynika, że zabitych zostało co najmniej 100 osób, w tym kobiety i dzieci.

Na północy Nigerii celem ataków padły co najmniej cztery protestanckie kościoły leżące w małych wioskach wokół miasteczka Chibok. Ten właśnie teren jest w ostatnich miesiącach miejscem zmasowanej ofensywy fundamentalistów z ugrupowania Boko Haram. Z Chibok uprowadzili oni w kwietniu ponad 200 licealistek, a w następnych tygodniach dokonywali tam kolejnych porwań dziewcząt.

Świadkowie niedzielnych zamachów mówią, że terroryści atakowali tak, by zabić. Wrzucali do kościołów granaty, a uciekającą ludność ostrzeliwali z broni maszynowej. Trzy budynki, w których gromadzili się wierni, zostały spalone. Z dymem puszczono też domy chrześcijan. Ludzie są przerażeni. W obliczu kolejnych aktów przemocy i wobec bezsilności wojsk rządowych zaczynają organizować oddziały samoobrony. Sytuacja się nie poprawia, mimo że władze Nigerii przed kilkoma miesiącami wprowadziły na północy kraju stan wyjątkowy.

Jutro z inicjatywy nigeryjskiego episkopatu w całym kraju rozpoczyna się sześciomiesięczna modlitwa o pokój i pojednanie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Religia tego Twisted Evil ludzie Boga tak nie postępują!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:09, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:17, 27 Lip 2014 Powrót do góry

Atak bombowy na kościół katolicki w Kano

Image

W ataku bombowym na kościół katolicki w mieście Kano na północy Nigerii zginęło w niedzielę pięć osób, a 8 zostało rannych - powiadomiła policja. Żadne ugrupowanie nie przyznało się do zamachu. Też w Kano zamachowczyni wysadziła się w powietrze, raniąc 5 osób.

Ładunek wybuchowy został wrzucony w tłum wiernych, gdy opuszczali kościół - powiedział agencji Reutera komisarz policji Adenrele Shinaba. Policja otoczyła kordonem miejsce zamachu.

Policja podała też, że zamachowczyni wysadziła się w powietrze w pobliżu uniwersytetu, raniąc pięciu policjantów. Kobieta miała ładunek wybuchowy ukryty pod hidżabem. Policja zatrzymała ją ze względu na jej niepokojące zachowanie; gdy funkcjonariusze oczekiwali na policjantki, które mogłyby przeszukać podejrzaną, kobieta odpaliła ładunek wybuchowy.

23 lipca w dwóch zamachach w mieście Kaduna na północy Nigerii zginęły 42 osoby. Celem jednego z zamachów był umiarkowany imam, a drugiego - opozycyjny polityk, były prezydent kraju Muhammad Buhari.

W Nigerii sieje przemoc sekta Boko Haram; wznieciła ona powstanie, w którym w ciągu pięciu lat zginęło ponad 10 tys. ludzi.

Boko Haram, które chce zaprowadzenia na północy Nigerii państwa islamskiego rządzonego prawem szariatu, oskarża przywódców religijnych regionu o podporządkowanie się władzy rządu federalnego prezydenta Goodlucka Jonathana, chrześcijanina z południa.

Nie jest jednak jasne, czy to Boko Haram odpowiada za niedzielne zamachy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:10, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:58, 30 Sie 2014 Powrót do góry

Nigeria: Boko Haram poszerza kalifat i zabija kolejnych chrześcijan

Image

Kolejny zamach na chrześcijan przeprowadzili w Nigerii islamscy ekstremiści z ugrupowania Boko Haram. Zaatakowali oni plebanię kościoła katolickiego a także kilka domów zamieszkiwanych przez katolików w Madagali, w północno-wschodnim stanie Adamawa. Dyrektor Biura Prasowego diecezji Maiduguri, ks. Gideon Obasoglie przekazał informacje o kilkudziesięciu zabitych i wielu spalonych budynkach.

„Terroryści zajęli całe miasto Madagali, w prowincji zamieszkanej przez wielu katolików. Zaatakowana przez nich plebania została częściowo zburzona” – powiedział duchowny. Dodał także, że grupy terrorystów poczyniły dalsze znaczące kroki na rzecz budowania kalifatu w okolicach miasta Gwoza na pograniczu Nigerii i Kamerunu. Wydaje się, że podobna sytuacja dotknęła inne kościoły i wspólnoty chrześcijańskie znajdujące się na obszarze działań Boko Haram.

Ks. Obasoglie powiedział, że jednemu z kapłanów z parafii w Madagali udało się uciec z grupą wiernych w pobliskie góry. Ekstremiści nie oszczędzają bowiem nikogo, jednak wyznawcy Chrystusa są grupą najbardziej narażoną na represje. „Chrześcijanie w mieście są naprawdę w tragicznej sytuacji. To dla nich moment wielkiego prześladowania. Mężczyźni są porywani i ścinani. Kobiety siłą zmusza się do przechodzenia na islam, terroryści biorą je za żony. Przejmują oni także opuszczone domy i samochody należące do chrześcijan. Sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli” – podkreśla rzecznik diecezji Maiduguri.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:12, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:58, 03 Wrz 2014 Powrót do góry

Nigeria: chrześcijanie uciekają przed ofensywą islamistów

Image

Tysiące chrześcijan ucieka z Nigerii przed islamistami. Na pograniczu tego kraju z Kamerunem koczuje ponad 30 tys. osób, które zbiegły przed ofensywą Boko Haram. To fundamentalistyczne ugrupowanie ogłosiło zaprowadzenie islamskiego kalifatu także w północnej Nigerii.

Świadkowie mówią o ponad 60 osobach zarżniętych maczetami, w większości byli to chrześcijanie. Do dramatu doszło w mieście Kerawa. Islamiści zaczynają jednak przenikać także do Kamerunu i atakować tamtejsze wioski. Niepokojące doniesienia napływają też z nigeryjskiego stanu Borno. Islamiści zdobyli tam miasto Bama, co otworzyło im drogę do podbicia stolicy tego stanu – Maiduguri.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:13, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:46, 18 Wrz 2014 Powrót do góry

Nigeria: atak islamistów na szkołę. Piętnaście osób zabitych

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Piętnaście osób zostało zabitych a 34 ranne w ataku na college w nigeryjskim mieście Kano. Doszło do wymiany ognia pomiędzy islamistami a policją.

Choć tożsamość napastników nie została ustalona, wszystko wskazuje, że ataku dokonały bojówki Boko Haram, dokonujące podobnych napadów od 2009 roku. Dwóch zamachowców zginęło w samobójczym ataku bombowym.

- Słyszeliśmy strzały od strony bramy, a po kilku minutach usłyszeliśmy eksplozję. Napastnicy mieli garnitury, strzelali dokoła – relacjonował nauczyciel Sanusi Umar. Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan potępił wydarzenie, określając je jako „nikczemny atak”.

Kano było atakowane już wielokrotnie przez Boko Haram. W lipcu doszło tam do pięciu ataków, w ciągu czterech dni, jeden z nich został również dokonany na college. Zginęło wtedy sześć osób.

W maju 2013 prezydent Nigerii ogłosił stan wyjątkowy na obszarach stanów Borno, Yobe i Adamawa. Human Rights Watch szacuje, że z rąk islamistów w Nigerii śmierć poniosło w tym roku już ponad dwa tysiące osób. W kwietniu Boko Haram, uprowadziła ze szkoły w Chibok ponad 200 dziewcząt. Do dziś nie zostały uwolnione.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:22, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:08, 11 Sty 2015 Powrót do góry

Nigeria: fala krwawych ataków islamistów

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Wciąż nieznany jest ostateczny bilans ofiar. Mówi się jednak o ponad 2 tys. zabitych, którzy w Nigerii ponieśli śmierć z rąk islamskich fundamentalistów. Od soboty do czwartku (3-8 stycznia) ofiarą Boko Haram padło w sumie 16 miejscowości. Świadkowie mówią o „leżących wszędzie ciałach”. Zdobycie dokładnych informacji jest bardzo trudne, ponieważ ludność cywilna jest w szoku, a co za tym idzie, niezdolna do realnej oceny sytuacji, a władzę nad terenem, gdzie doszło do skoordynowanej serii ataków, przejęli fundamentaliści. Boko Haram ogłosiło, że zapowiadane wcześniej rozszerzenie terytorium kalifatu w Nigerii stało się faktem.

„Nasze źródła na miejscu, w tym przedstawiciele komisji sprawiedliwości i pokoju diecezji Maiduguri, na terenie której nad jeziorem Czad położone jest miasto Baga, mówią, że wszystko zaczęło się już w sobotę - mówi Vincenzo Giardina z misyjnej agencji Misna. - Islamiści z Boko Haram zaatakowali wówczas międzynarodową bazę wojskową, w której stacjonują żołnierze z Nigerii, Czadu i Nigru. W chwili napadu obecna była tylko część wojska, głównie Nigeryjczycy. Baza została przejęta przez fundamentalistów, którzy następnie zaczęli podpalać domy w całej okolicy. Mówi się o setkach zabitych, ale dokładnej liczby ofiar wciąż nie znamy, teren kontrolują islamiści. Ludność w panice zaczęła uciekać. Część schroniła się w buszu, inni próbowali przepłynąć jezioro i przedostać się za granicę. Jezioro leży na pograniczu Nigerii, Nigru, Czadu i Kamerunu. Wielu uciekających utonęło”.

W trzech północnych stanach Nigerii (Borno, Jobe, Ankawa), gdzie fundamentaliści z Boko Haram są najbardziej aktywni od 2013 r., obowiązuje stan wyjątkowy. Niestety nie wpłynęło to na poprawę sytuacji w tym regionie. Zdobyta przez islamskich fundamentalistów baza wojskowa uważana była za najważniejszy punkt kontrolowany przez siły rządowe w północnej części Nigerii. Istnieją uzasadnione obawy, że podbitą bazę islamiści traktować będą jako punkt wypadowy w kierunku sąsiednich krajów. Kontrolują obecnie ponad 70 proc. terytorium stanu Borno.

Prezydent Kamerunu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, by pomogła powstrzymać działania islamskich fundamentalistów z Boko Haram. W czasie specjalnej konferencji prasowej przypomniał, że zagrażają oni począwszy od Mali, poprzez Sudan, aż po Republikę Środkowoafrykańską. „W obliczu globalnego zagrożenia potrzebna jest globalna odpowiedź świata” – zaznaczył prezydent Paul Biya.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:25, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:09, 11 Sty 2015 Powrót do góry

Boko Haram pustoszy Nigerię

Image

To była największa masakra w historii Boko Haram. Tak serię ataków dokonanych w północnej Nigerii przez islamskich fundamentalistów określa miejscowy Kościół, a także nigeryjska prasa. W ciągu sześciu dni ekstremiści zniszczyli kompletnie 16 miejscowości.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi salwowało się ucieczką, 2 tys. zginęło z rąk oprawców, zniszczono tysiące domów i kilkanaście kościołów. Te fragmentaryczne dane są wciąż potwierdzane, a także uzupełniane przez relacje świadków masakry. Przewodniczący nigeryjskiego episkopatu abp Ignatius Kaigama zaznacza, że ludzie masowo opuszczają teren kontrolowany przez islamskich fundamentalistów. „Znaleźliśmy się w obliczu regionalnej wojny” – mówi z kolei odpowiedzialny za środki przekazu w archidiecezji Abudży ks. Patrick Tor Alumuku.

Zmasowana ofensywa islamistów rozpoczęła się od zdobycia międzynarodowej bazy wojskowej w mieście Baga. Położone jest ono nad jeziorem Czad na pograniczu Nigerii, Nigru, Czadu i Kamerunu, stanowi więc strategiczny punkt do dalszych ataków. Przez następne dni islamiści napadali na okoliczne miejscowości. „Zabijali każdego, kto wpadł im w ręce: chrześcijan, muzułmanów, pogan; kobiety, dzieci i starców. Zależy im na sianiu lęku i destabilizacji regionu” – mówi abp Kaigama. Tysiące ludzi, często okaleczonych uderzeniami maczety, schroniło się w buszu. Inni próbowali przepłynąć jezioro. Nie wszystkim się to udało. Z relacji ocalonych wynika, że uciekinierom grozi obecnie śmierć głodowa. Islamiści kontrolują podbity teren, cywile nie mają więc gdzie zdobyć pożywienia.

Ks. Alumuku podkreśla, że ofensywa Boko Haram w tej chwili nie była przypadkowa. „Rozpoczęła się właśnie kampania wyborcza przed planowanymi na 14 lutego wyborami prezydenckimi. Sytuacja jest więc bardzo delikatna” – wskazuje nigeryjski kapłan. Z kolei ks. Giulio Albanese przypomina, że obecny prezydent Goodluck Jonathan nie zrobił praktycznie nic, by rozwiązać problem islamskiego terroryzmu. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w trzech stanach na północy kraju (Borno, Jobe, Ankawa), gdzie najbardziej obecni są fundamentaliści, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Przyczyny tego stanu rzeczy to m.in. powszechna korupcja, a także pozyskiwanie dla Boko Haram członków rządowej armii.

„W obawie przed kolejnymi atakami zamykamy nasze kościoły, parafie i seminaria. Księża i siostry zakonne, a także wierni chronią się w bezpieczniejszych miejscach na terenie innych diecezji” – mówi z kolei przewodniczący nigeryjskiego episkopatu. Przypomina zarazem, że na terenach kontrolowanych przez islamistów „wszyscy jednakowo cierpią i jednakowo umierają”. Ks. Alumuku dodaje: „Podczas napadów na większe ośrodki giną wszyscy bez różnicy na wyznawaną wiarę. Jedynie w mniejszych wioskach islamiści pozwalają uciec muzułmanom”.

Tylko w ubiegłym roku w Nigerii członkowie Boko Haram zabili ponad 3 tys. osób. Na północy tego kraju ogłosili też powstanie islamskiego kalifatu. Ich działania rozlewają się coraz bardziej na sąsiednie kraje. Prezydent Kamerunu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, by pomogła ich powstrzymać. Podkreślił, że „w obliczu globalnego zagrożenia potrzebna jest globalna odpowiedź świata”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:27, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:11, 27 Sty 2015 Powrót do góry

Nigeria: trzeba wesprzeć ludzi uciekających przed Boko Haram

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

W Nigerii trzeba natychmiast stworzyć obozy dla uchodźców, w których będą panowały ludzkie warunki życia. Z takim apelem do władz tego afrykańskiego kraju, a zarazem do wspólnoty międzynarodowej zwróciła się Caritas Nigerii. Organizacja przypomina, że ponad milion osób musiało opuścić swe domy na skutek krwawych działań islamskich fundamentalistów z Boko Haram. Szacuje się, że kilkadziesiąt tysięcy Nigeryjczyków schroniło się też w sąsiednim Czadzie i Kamerunie.

„Uchodźcy żyją w katastrofalnych warunkach. Prowizoryczne obozy nie zapewniają minimalnych warunków sanitarnych, brakuje też pomocy medycznej. Nigeryjskie władze dostarczają potrzebującym ostatecznie tylko minimum żywności”mówi dyrektor tamtejszej Caritas ks. Evaristus Bassey. Kapłan wskazuje, że ciężar pomocy dla niewinnej ludności cywilnej, wśród której większość stanowią kobiety i dzieci, spoczywa na barkach wspólnot lokalnych, które nie są w stanie temu sprostać. „Uchodźcy potrzebują konkretnej pomocy. W przeciwnym razie dramat, jaki przeżywa Nigeria jeszcze się znacznie pogłębi” - zaznacza dyrektor Caritas Nigeria.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:38, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:15, 27 Sty 2015 Powrót do góry

Nigeria: niepokojąca ofensywa islamistów z Boko Haram

Image

Logo Boko Haram
Nazwa islamskiej sekty Boko Haram w języku hausa oznacza z grubsza biorąc "co z Zachodu, to złe"


„Nigeria jest w bardzo trudnym i niebezpiecznym dla siebie momencie. Grozi nam, że jeszcze przed wyborami prezydenckimi islamiści przejmą kontrolę nad całą północno-wchodnią częścią tego afrykańskiego kraju”. W ten sposób bp Oliver Dashe Doeme odniósł się do kilkudniowej ofensywy podjętej przez rebeliantów z Boko Haram, którzy próbują zdobyć Maiduguri. Podbicie tego liczącego ponad milion mieszkańców miasta, będącego stolicą stanu Borno, byłoby dla islamistów ważną zdobyczą w ich staraniach o utworzenie w Nigerii własnego, rządzącego się prawem szariatu muzułmańskiego państwa.

„Sytuacja nie zapowiada niczego dobrego. Islamiści święcą sukcesy, ponieważ zabijają każdego, kto wejdzie im w drogę”podkreśla z kolei przewodniczący nigeryjskiego episkopatu. Abp Ignatius Kaigama zauważa, że z ludźmi, którzy zabijają i niszczą w imię Boga, dialog jest praktycznie niemożliwy. Hierarcha apeluje zarazem do wspólnoty międzynarodowej, by nie przyglądała się bezczynnie dokonywanym przez islamistów zbrodniom, tylko wsparła Nigerię w walce z rebeliantami. Jednocześnie tamtejsza Caritas bije na alarm, że bez pomocy z zewnątrz kraj nie udźwignie problemu niesienia pomocy ponad milionowi uchodźców, którzy zbiegli przed islamistami.

14 lutego w Nigerii mają odbyć się wybory prezydenckie. Obserwatorzy podkreślają, iż ofensywa islamistów ma pokazać, że nie zamierzają oni oddać władzy na zagarniętych przez siebie terenach niezależnie od tego, kto te wybory wygra. Od 2009 r. w Nigerii z rąk Boko Haram zginęło co najmniej 3 tys. niewinnych ludzi, głównie chrześcijan. Rebelianci sprawują władzę praktycznie w trzech północnonigeryjskich stanach: Borno, Adamawa i Yobe. Ostatnio zdobyli bazę wojskową w Badze nad jeziorem Czad, co ułatwia im ataki na terenie Kamerunu i Czadu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:40, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:11, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Boko Haram nie da się zatrzymać «zdrowaśkami» czy wodą święconą

Image

„Brakuje woli politycznej, by w Nigerii naprawdę położyć kres działaniom islamskich fundamentalistów z Boko Haram. Nie da się ich zatrzymać wyłącznie «zdrowaśkami» czy wodą święconą”zauważa arcybiskup stolicy tego afrykańskiego kraju, który uczestniczył w mediolańskim spotkaniu z serii „Ewangelizacja wielkich miast dzisiaj”. Wskazuje zarazem na pewien paradoks zachodzący w tych regionach Nigerii, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy. „Tam, gdzie władze niby starają się ukrócić działania islamistów, Boko Haram nieustannie rośnie w siłę” – mówi kard. John Olorunfemi Onaiyekan. Jako jeden z powodów takiego stanu rzeczy wymienia bardzo słabe uzbrojenie rządowej armii, co powoduje osłabienie i tak już niskiego morale żołnierzy.

„Siły nigeryjskie odegrały fundamentalną rolę w przywróceniu pokoju w Liberii i Sierra Leone. Jeśli nie jesteśmy zrobić tego u siebie, oznacza to, że wyraźnie brakuje woli politycznej” – mówi arcybiskup Abudży. Wskazuje, że przeciwstawienie się islamistom wpisuje się w linię moralnego nauczania Kościoła, które zakłada powstrzymanie niesprawiedliwego agresora. „Nie popieram odwoływania się do przemocy i używania broni, jednak, jeśli masz przed sobą uzbrojonych ludzi z Boko Haram, nie możesz myśleć, że da się ich pokonać tylko «zdrowaśkami». Oni są gotowi do wszystkiego, także do mordowania niewinnych ludzi” – podkreśla hierarcha.

Według kard. Onaiyekana wzrost islamskiego fundamentalizmu związany jest z dzisiejszym sposobem formowania muzułmanów, nacechowanym brakiem tolerancji religijnej i głębokim przekonaniem o wyższości nauczania Mahometa i konieczności podbicia dla niego świata. Taką indoktrynację prowadzi się w szkołach koranicznych na całym świecie. Hierarcha przypomina zarazem, że z rąk Boko Haram giną chrześcijanie, jednak także i muzułmanie nie popierający działań tej organizacji.

Ponieważ przemoc siana przez islamskich fundamentalistów wykroczyła poza granice Nigerii i stała się problemem regionalnym. Do walki z Boko Haram włączają się też kraje ościenne – Benin, Kamerun, Czad i Niger. Islamiści nie pozostają jednak bierni i w minionych dniach zaostrzyli swą ofensywę w tym regionie Afryki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:42, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:50, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Cytat:
14 lutego w Nigerii mają odbyć się wybory prezydenckie. Obserwatorzy podkreślają, iż ofensywa islamistów ma pokazać, że nie zamierzają oni oddać władzy na zagarniętych przez siebie terenach niezależnie od tego, kto te wybory wygra.

Nigeria: biskupi zarzucają rządowi korupcję

Image

Do walki z odrażającą falą korupcji, z którą nowej władzy w Nigerii przyjdzie się zmierzyć po planowanych na 28 marca wyborach, wezwał bp Mattew Hassan Kukah. Podkreślił, że nowy parlament będzie musiał stawić czoło wielu palącym problemom, które destabilizują państwo, a zwłaszcza korupcji. Jego zdaniem zmniejszyła ona poczucie lojalności obywateli wobec państwa. Wezwał też nowego prezydenta, by skupił Nigeryjczyków wokół idei podkreślających ich narodową tożsamość i jedność.

Ordynariusz diecezji Sokoto uważa, że główną przyczyną istniejących dysproporcji społecznych jest skupienie zarządzania zasobami naturalnymi kraju w niewielu tylko rękach. „Mimo ogromnych wpływów finansowych, które kraj otrzymał z bezprecedensowej sprzedaży ropy, trudno jest dostrzec jakąkolwiek zmianę w życiu zwykłych obywateli” – podkreślił bp Kukah. Dodał, że taki sposób wyprowadzania zasobów z kraju doprowadził do wszechobecnej wśród ludzi nędzy. Wskazał, że zwycięzcy wyborów powinni te ogromne fundusze skierować na rozwój edukacji, tworzenie nowych miejsc pracy i rolnictwo.

Duchowny odniósł się także do działań zbrojnych ugrupowania Boko Haram, które powodują nieustanny wzrost napięcia w kraju. „Rebelia wyczerpała wiele dobrej woli, która była wśród różnych grup etnicznych. Pogłębiła też podział między chrześcijanami i muzułmanami” – wskazał nigeryjski biskup. Istnieją zatem realne obawy, że po wyborach dojdzie do powtórzenia dramatycznych wydarzeń, do których doszło tam po poprzednich w 2011 r. W trzydniowych zamieszkach zginęło wówczas ponad 800 osób, a wiele kościołów, domów i gospodarstw zostało zniszczonych. Mimo to „Nigeryjczycy odnoszą się do zbliżających się wyborów z umiarkowanym optymizmem i podekscytowaniem, choć również z poczuciem ostrożności i nawet niepokoju. Zwykli obywatele mają nadzieję, że rzeczywiście będziemy mieli udane i spokojne wybory” – powiedział bp Kukah.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:43, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:48, 16 Lut 2015 Powrót do góry

W związku z coraz częstszymi atakami dżihadystów nigeryjska komisja wyborcza przełożyła termin wyborów prezydenckich o sześć tygodni. Początkowo wybory odbyć się miały 14 lutego, obecnie – 28 marca. To nie jedyny powód stojący za tą decyzją. Nie udało się dotąd wprowadzić nowych dokumentów tożsamości.

Nigeryjska nastolatka wysadziła się w powietrze. Zabiła co najmniej 16 osób

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


W Damaturu, stolicy stanu Yobe w północno-wschodniej Nigerii, nastoletnia terrorystka wysadziła się w powietrze zabijając co najmniej 16 osób. Większość ofiar to dzieci.

Do zamachu doszło w niedzielę na zatłoczonym dworcu autobusowym w Damaturu. Początkowo władze mówiły o 10 ofiarach śmiertelnych, ich liczba wzrosła już jednak do 16. Rannych zostało 30 osób, niektóre z nich walczą z ciężkimi obrażeniami. Wśród ofiar samobójczego zamachu większość stanowią dzieci sprzedające na dworcu orzeszki i napoje.

16-letnia terrorystka, zanim zdetonowała ładunek wybuchowy, przeszła przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory Boko Haram nie przyznało się do przeprowadzenia tego ataku.

W związku z coraz częstszymi atakami dżihadystów nigeryjska komisja wyborcza przełożyła termin wyborów prezydenckich o sześć tygodni. Początkowo wybory odbyć się miały 14 lutego, obecnie – 28 marca. To nie jedyny powód stojący za tą decyzją. Nie udało się dotąd wprowadzić nowych dokumentów tożsamości.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:29, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)