Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nigeria: tragedia chrześcijan naznaczona przemocą Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:22, 20 Sty 2010 Powrót do góry

Nigeria: 190 ofiar walk religijnych

Image

Co najmniej 192 osoby zginęły w nigeryjskim mieście Jos w starciach między muzułmanami a chrześcijanami

- Dziś rano przyniesiono tu 156 zmarłych i 36 po południu, łącznie mamy 192 ciała - powiedział agencji AFP Balarabe Dawud.

Z Jos napływają niespójne dane co do liczby ofiar. Według agencji AP zabitych zostało 27 osób, natomiast według Reutera w niedzielę i wtorek zginęło łącznie prawie 150 Nigeryjczyków.

Rzecznik lokalnego imama Sani Mudi poinformował, że w niedzielę zginęły 22 osoby, a rannych zostało około 300 osób. W wyniku doznanych obrażeń zmarło w poniedziałek pięć osób.

Zamieszki to kontynuacja starć, które wybuchły w niedzielę, kiedy muzułmańska młodzież podpaliła chrześcijański kościół. Według świadków napastnicy uzbrojeni w noże i broń domowej roboty zaatakowali przechodniów i starli się z siłami bezpieczeństwa.

Władze stanu Plateau, którego stolicą jest Jos, wezwały dodatkowe oddziały wojskowe do miasta. Wprowadzono godzinę policyjną.

Nigeryjski minister ds. policji Ibrahim Lame wydał oświadczenie, w którym za przemoc wini "wysoko postawione osoby, które wykorzystują ignorancję i ubóstwo ludzi, aby w imię religii wywoływać burdy".

W Jos od 2001 roku dochodzi do zamieszek. Miasto leży w tzw. żyznym środkowym pasie Nigerii, oddzielającym muzułmańską północ od głównie chrześcijańskiego południa.

W sierpniu 2001 roku w starciach zginęło ponad 1000 osób, a w walkach między muzułmanami a chrześcijanami w 2004 roku - 700. W 2008 roku w podobnych zamieszkach zginęło ponad 300 mieszkańców miasta.

Według przedstawicieli lokalnego Czerwonego Krzyża w rezultacie zamieszek 5 tys. ludzi uciekło z domów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:36, 12 Maj 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:09, 24 Sty 2010 Powrót do góry

Starcia na tle religijnym: zwłoki w kanalizacji

Rośnie liczba ofiar starć między muzułmanami, a chrześcijanami w Nigerii. Z kanalizacji we wsi Kuru Karama wydobyto co najmniej 150 ciał.

Choć nie ma żadnych oficjalnych danych, bilans trwających cały tydzień walk między chrześcijanami a muzułmanami najprawdopodobniej przekroczy liczbę 400 zabitych.

Duchowieństwo i służby bezpieczeństwa mówią, że do środy - a więc jeszcze przed odkryciem zwłok w Kuru Karama - naliczono 288 ofiar śmiertelnych. W czwartek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oszacował liczbę zabitych na 160, a uciekinierów - na 18 000.

Starcia wybuchły w zeszłą niedzielę w Jos, gdzie ich zarzewiem stał się spór o ziemię między muzułmaninem a chrześcijaninem. Wkrótce konflikt przeniósł się na prowincję.

Władze federalne w środę wprowadziły do Jos wojsko. Tymczasowo ogłoszono godzinę policyjną. Poza miastem walki jednak trwały.

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w swym raporcie podała, że w środę uzbrojeni sprawcy otoczyli zamieszkaną w większości przez muzułmanów wieś Kuru Karama i dokonali rzezi w domach i meczetach. Wieś później podpalili.

Podobne walki na tle wyznaniowym w Jos wybuchły już w 2008 roku; wówczas - według różnych źródeł - zginęło w nich od 300 do 700 osób.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:40, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:49, 10 Mar 2010 Powrót do góry

Nigeria: po tragedii chrześcijan

Uproszczona interpretacja masakry chrześcijan w Nigerii, zbyt łatwe przypisywanie jej motywów religijnych utrudnia tylko sytuację i powrót do pokojowego współistnienia między muzułmanami i chrześcijanami – powiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej. Ks. Federico Lombardi SJ potwierdził, że chrystianofobia jest faktem i daje o sobie znać w wielu miejscach na świecie, jak choćby w Iraku, Indiach, Pakistanie czy niektórych krajach arabskich. Niedzielna rzeź chrześcijan w pobliżu miasta Jos miała jednak podłoże etniczne, społeczne i ekonomiczne – przypomniał rzecznik Watykanu, powołując się na świadectwo miejscowych biskupów. W wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Sera ks. Lombardi przestrzegł przed uproszczonymi sądami i zachęcił do większego wsłuchania się w opinię tych, którzy sytuację śledzą na miejscu.

Dziś połączyliśmy się z ordynariuszem Jos, a zatem archidiecezji, na terenie której doszło do masakry. Niedzielne wydarzenia były wstrząsem dla całego społeczeństwa – powiedział abp Ignatius Kaigama.

„Mogę was zapewnić, że wszyscy, zarówno lokalny rząd, jak i zwierzchnicy religijni, są wstrząśnięci tym, co się stało – powiedział Radiu Watykańskiemu nigeryjski arcybiskup. – Tym bardziej, że byliśmy już na dobrej drodze do trwałego pokoju. Dziś rano uczestniczyłem w posiedzeniu prezydenckiej rady ds. bezpieczeństwa. Postanowiono krytycznie przyjrzeć się obecnej sytuacji. Czy rzeczywiście kryzys ten ma podłoże religijne? A może jednak inne: polityczne, społeczne i ekonomiczne? Chcemy na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ludzie mają już tego dosyć. Wierzę, że z Bożą pomocą uda nam się podjąć niezbędne kroki” – mówił abp Kaigama.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:41, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:51, 10 Mar 2010 Powrót do góry

Za Naszym Dziennikiem Wtorek, 9 marca 2010

[link widoczny dla zalogowanych]

W zgliszczach w pobliżu miasta Jos w Nigerii leżą porozrzucane setki zmasakrowanych, pociętych maczetami ciał. W większości kobiet i dzieci


Pięciuset chrześcijan padło ofiarą rzezi

Około 500 osób zginęło w kolejnych już zamieszkach plemiennych pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami, do których doszło z soboty na niedzielę w wioskach Dogo Nahawa, Ratsat i Jeji, leżących w pobliżu miasta Jos w Nigerii. Muzułmańscy pasterze dokonali niewyobrażalnej wprost rzezi, napadając na pogrążone we śnie wioski zamieszkiwane przez ludność chrześcijańską. Ratujących się ucieczką łapano w porozstawiane wokół osad sieci i wnyki na zwierzynę, po czym brutalnie katowano.

(...)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:42, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:00, 10 Mar 2010 Powrót do góry

Kościół w Nigerii: masakra chrześcijan ma podłoże ekonomiczno-społeczne

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Ponad pięciuset chrześcijan, w tym wiele kobiet i dzieci, zamordowano z 6 na 7 marca koło miasta Jos w Nigerii. Trzy wioski zamieszkiwane przez ludność rolniczą Berom padły ofiarą napadu koczowników Fulani, którzy wyznają islam. Nie są to jednak starcia natury religijnej, ale społecznej – zwrócił uwagę watykański rzecznik prasowy. Ks. Federico Lombardi wyraził zaniepokojenie i wprost przerażenie Stolicy Apostolskiej.

Nigeryjski Kościół interpretowanie przez media tej najnowszej masakry chrześcijan jako kolejnego starcia międzyreligijnego uważa za uproszczone. Konflikt nie ma nawet charakteru etnicznego. U podłoża stoi rywalizacja ekonomiczna między koczowniczymi pasterzami a osiadłymi rolnikami oraz między ludnością napływową a osiadłą. Sytuację pogarsza głęboki kryzys polityczny w Nigerii. Prezydent Umaru Yar’Adua został pozbawiony władzy, którą sprawuje zastępczo wiceprezydent Goodluck Jonathan. Podczas gdy państwo jest bezsilne, w rękach wielu ludzi znajduje się broń.

„Grupa uzbrojonych pasterzy bydła, określanych nazwą Fulani, zaatakowała wioskę zamieszkiwaną przez rolników zwanych Berom – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita stołecznej Abudży,. Jest to klasyczny konflikt między pasterzami i rolnikami. Należą oni do tej samej grupy etnicznej. Jedyną dzielącą ich różnicą jest to, że wszyscy Fulani są muzułmanami, a Berom chrześcijanami. Dlatego międzynarodowej prasie zawsze łatwo przychodzi pisać, że zabijają się nawzajem muzułmanie i chrześcijanie. Jednak ci, którzy zabijają, nie czynią tego ze względów religijnych, ale mając na uwadze interesy natury społecznej, ekonomicznej, kulturowej. Kościół dąży do porozumienia między poszczególnymi grupami – dodał abp John Olorunfemi Onaiyekan. – Niestety rząd, którego zadaniem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom, jak się wydaje, nie jest w stanie tego osiągnąć. Nie tyle brakuje mu woli, ale po prostu jest za słaby. W Jos obie grupy są między sobą wymieszane, a wszędzie w obiegu jest broń”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:46, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:08, 18 Mar 2010 Powrót do góry

Kolejna masakra chrześcijan w Nigerii to nie konflikt religijny

Do kolejnej rzezi chrześcijan doszło w stanie Plateau w Nigerii. 17 marca o 1:30 po północy w wiosce Byie koło Jos brutalnie zamordowano maczetami kilkanaście osób, w tym kobiety i dzieci. Sprawcami masakry są pasterze z muzułmańskiego w większości szczepu Fulani, a ofiary to osiadli rolnicy z grupy etnicznej Berom, wyznający chrześcijaństwo. Jednak zdaniem metropolity Jos ten akt przemocy miał przyczyny społeczno-gospodarcze. Pasterze posądzili rolników o kradzież bydła. Przedstawianie takich faktów przez międzynarodowe media jako konfliktu religijnego jest zdaniem abp. Ignatiusa Ayau Kaigamy szkodliwe, gdyż podsyca nienawiść na tle religijnym. Pomija się przy tym inicjatywy podejmowane przez chrześcijan i muzułmanów celem zmniejszenia napięć, dolewając tylko oliwy do ognia. Nigeryjski arcybiskup odprawi jutro w Bukuru Mszę za ofiary masakry, która miała miejsce 10 dni wcześniej (7 marca) w trzech wioskach tego samego stanu Plateau. Oblicza się, że z rąk pasterzy Fulani zginęło wówczas 500 rolników Berom.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:47, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:07, 11 Cze 2010 Powrót do góry

Nigeria: konflikt w Jos społeczny a nie religijny

Krwawe zamieszki w okolicach miasta Jos w nigeryjskim stanie Plateau miały podłoże społeczno-ekonomiczne, a nie religijne. Tę tezę potwierdził minister spraw zagranicznych Nigerii Henry Odein podczas spotkania z delegacją Światowej Rady Kościołów. Dodał on przy tym, że dramatyczne wydarzenia są często niestety źle rozumiane i interpretowane przez opinię międzynarodową.

Inicjatywa Światowej Rady Kościołów nosi nazwę „Żywe listy”. W jej ramach specjalne misje tej ekumenicznej organizacji docierają do miejsc w świecie naznaczonych napięciami. W Nigerii delegacja spotkała się też z tamtejszą radą międzyreligijną, której współprzewodniczącym jest katolicki arcybiskup Abudży John Onayekan. Rada, choć to dopiero początki jej działalności, energicznie angażuje się na rzecz rozwoju społecznego. Jest to szczególnie istotne w położonym centralnie stanie Plateau, który jest regularnie teatrem starć konkurujących ze sobą plemiennych grup chrześcijan i muzułmanów. Media ułatwiają sobie zadanie opisując zamieszki jako „międzyreligijne”, przeciwko czemu wielokrotnie protestowali zwierzchnicy różnych wyznań.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:48, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:14, 14 Lip 2010 Powrót do góry

Zamieszki religijne w Nigerii

Image

Nigeria

Co najmniej osiem osób zginęło, a 40 zostało rannych w starciach między chrześcijanami i muzułmanami, do których doszło we wtorek na wschodzie Nigerii.

W czasie zamieszek spalono sześć meczetów i kościół - poinformowała w środę policja.

"Według informacji, jakimi dysponujemy osiem osób zostało zabitych, a czterdzieści odniosło poważne obrażenia w wyniku starć, w trakcie których spalono sześć meczetów i kościół" - oznajmił szef policji ze stanu Taraba. Doda, że sytuacja jest już pod kontrolą.

Starcia pomiędzy młodymi muzułmanami i chrześcijanami wybuchły we wtorek w miejscowości Wukari. Ich przyczyną był spór o budowę meczetu w pobliżu komisariatu policji. Chrześcijanie sprzeciwiający się budowie zniszczyli budynek. W odpowiedzi muzułmanie zaatakowali kościół. Następnie zamieszki rozprzestrzeniły się.

Północ Nigerii, najbardziej ludnego kraju Afryki zamieszkanego przez 150 mln ludzi, jest w większości muzułmańska, z kolei południe kraju jest chrześcijańskie. Stan Taraba, w którym znajduje się Wukari, jest zamieszkany głównie przez chrześcijan.

Taraba graniczy ze stanem Plateau, w którego stolicy, Jos, często dochodzi do starć na tle religijnym. Podczas dwóch takich wydarzeń w tym roku - w styczniu i marcu - według organizacji pozarządowych zginąć mogło nawet 1500 ludzi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:51, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:36, 25 Gru 2010 Powrót do góry

Masakra w środkowej Nigerii

Image

Co najmniej 32 osoby zginęły w wybuchach w mieście Jos, stolicy stanu Plateau w środkowej Nigerii. Kilkudziesięciu rannych jest w stanie krytycznym.

Na razie nikt nie przyznał się do ataków. W sobotę na północnym-wschodzie kraju, m.in. w Maiduguri, w kolejnych zamachach na dwa kościoły zginęło jeszcze 6 osób.

Do ataków w Jos doszło wczoraj, w Wigilię Bożego Narodzenia.

Dzień później co najmniej sześć osób zginęło na północnym wschodzie kraju; według Reutera, incydenty te nie są powiązane.

Liczba ofiar eksplozji w Jos może wzrosnąć, 74 rannych jest w stanie krytycznym.

W stolicy Plateau często dochodzi do starć między chrześcijanami i muzułmanami.

Jos znajduje się na granicy zdominowanego przez chrześcijan południa i zamieszkanej przez muzułmanów północy. Nagminnie dochodzi tam do starć na tle religijnym.

W całym 2010 roku w wyniku aktów przemocy między ludnością muzułmańską a chrześcijańską zginęło ponad 500 osób. W samy styczniu w Jos podczas czterodniowych zamieszek wyznaniowych między grupami uzbrojonych w broń palną, noże i maczety ludzi zginęło od 300 do 400 osób. Rząd wysłał tam wówczas setki policjantów i żołnierzy, aby stłumić zamieszki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:57, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:03, 26 Gru 2010 Powrót do góry

Do nowych starć między uzbrojonymi grupami chrześcijan i muzułmanów doszło w mieście Jos, stolicy stanu Plateau w środkowej Nigerii.

Zamieszki religijne w Nigerii, są ofiary

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Napięcie w Jos rosło od piątku, kiedy w wybuchach bomb i innych atakach zginęło tam co najmniej kilkadziesiąt osób.

Według relacji naocznych świadków, na których powołuje się Reuters, doszło do walk między chrześcijanami a muzułmanami, w których zginęła co najmniej jedna osoba. Na miejsce zamieszek przybyły oddziały policji i wojska, które usiłowały rozpędzić walczący tłum.

Armia patroluje ulice, by zapobiec kolejnym starciom.

Otwarty konflikt wybuchł po kilku dniach narastania agresji. W Wigilię Bożego Narodzenia blisko 30-osobowa grupa uzbrojonych napastników zaatakowało kościół baptystów i zastrzeliła pastora. Mężczyźni z pistoletami i nożami napadli też na ludzi przechodzących koło kościoła. Zabili dwie osoby, podpalili świątynię i dom pastora.

Również w piątek seria eksplozji zabiła 32 osoby; ponad 70 zostało ciężko rannych. W sobotę na północnym wschodzie Nigerii w zamachach na dwa kościoły zginęło jeszcze sześć osób. Nikt nie przyznał się ani do sobotniego, ani do piątkowego ataku. Potencjalnych agresorów nie wskazały też władze.

Nie sposób było ustalić ostatecznej liczby ofiar zamachów i starć.

W stolicy Plateau często dochodzi do walk między chrześcijanami i muzułmanami. Jos znajduje się na granicy zdominowanego przez chrześcijan południa i zamieszkanej przez muzułmanów północy Nigerii. Nagminnie dochodzi tam do zamieszek na tle religijnym.

W całym 2010 roku w wyniku aktów przemocy między ludnością muzułmańską a chrześcijańską zginęło ponad 500 osób. W styczniu w Jos podczas czterodniowych zamieszek wyznaniowych między grupami uzbrojonych w broń palną, noże i maczety ludzi zginęło 300-400 osób. Rząd wysłał tam wówczas setki policjantów i żołnierzy, aby stłumić zamieszki.

Blisko 150-milionowa Nigeria jest niemal równo podzielona między chrześcijan a muzułmanów.

Według Associated Press za zamachami stać może radykalne ugrupowanie muzułmańskie, którego nazwa oznacza "Zachodnie wykształcenie to świętokradztwo", której członkowie często mordowali policjantów oraz lokalnych przywódców i terroryzowali całe miejscowości.

Ataki bombowe zmieniają charakter konfliktów w Nigerii, które ze starć przerodziły się w akty terroru.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:01, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:09, 26 Gru 2010 Powrót do góry

Nigeria: Boże Narodzenie naznaczone przemocą

Do prawie 40 wzrosła liczba zabitych w czasie świąt Bożego Narodzenia w Nigerii. Doszło tam do kilku aktów przemocy o podłożu terrorystycznym i religijnym. W mieście Jos w środkowej części kraju eksplodowały cztery ładunki wybuchowe. Zginęły co najmniej 32 osoby, a ponad 70 odniosło obrażenia. Do zamachów na razie nikt się nie przyznał. Policja stara się opanować sytuację w rejonie. Od początku roku obowiązuje tam godzina policyjna, która poprawiła bezpieczeństwo w tym afrykańskim mieście. Natomiast na północy Nigerii islamscy partyzanci, uzbrojeni w broń automatyczną, noże i bomby zapalające, zaatakowali trzy chrześcijańskie miejsca kultu. Zabito pięciu wiernych i jednego pastora. Do incydentów doszło w mieście Maiduguri. Za bożonarodzeniowe zamachy odpowiadają muzułmańscy ekstremiści z bojówek Bako Harama. Policja z niewiadomych przyczyn do tej pory nie aresztowała rozpoznanych sprawców. Do krwawych zamieszek w Jos doszło również w drugi dzień świąt.

W kończącym się roku w Nigerii zginęło ponad 500 osób. Przyczyny konfliktów są trojakiego rodzaju. Najczęstsze są powody społeczno-ekonomiczne, ponieważ dochodzi do regularnych konfliktów mieszkańców miast z rolnikami. Coraz poważniejsze są też spory o pastwiska. Kraj podzielony jest ponadto między dwa wyznania. Północne rejony zamieszkują muzułmanie, a południe chrześcijanie. Trzecim motywem nieporozumień są konflikty etniczne między wieloma plemionami rywalizującymi o władzę, również na szczeblu lokalnym. Kościół katolicki w Nigerii wielokrotnie w tym roku przypominał, że błędnym uproszczeniem mediów jest widzenie konfliktów w tym kraju jedynie na płaszczyźnie religijnej, jakoby chodziło o rywalizację chrześcijańsko-muzułmańską.

[link widoczny dla zalogowanych]



Apel Benedykta XVI w sprawie krwawego Bożego Narodzenia

Po odmówieniu Modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI zwrócił się z apelem o zaprzestanie nasilającego się w tych dniach rozlewu krwi i przemocy, także wobec chrześcijan. Papież wymienił Filipiny, Nigerię i Pakistan.

„W tym świętym czasie Bożego Narodzenia pragnienie i życzenia daru pokoju stały się jeszcze bardziej aktualne – powiedział Ojciec Święty. – Niestety nasz świat podąża drogą przemocy, skierowanej zwłaszcza przeciwko uczniom Chrystusa. Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o zamachu na kościół katolicki na Filipinach, dokonanym w czasie sprawowanej tam liturgii Bożego Narodzenia, a także o kolejnych atakach na kościoły chrześcijańskie w Nigerii. Ziemia została splamiona krwią także w innych częściach świata, jak choćby w Pakistanie. Pragnę wyrazić moje serdeczne współczucie wobec ofiar tak absurdalnej przemocy i ponawiam raz jeszcze apel o porzucenie drogi nienawiści na rzecz poszukiwania pokojowego rozwiązywania konfliktów dla zapewnienia tym drogim społecznościom bezpieczeństwa i spokoju. W dniu, kiedy obchodzimy Święto Świętej Rodziny, która w sposób dramatyczny doświadczyła konieczności ucieczki do Egiptu przed wściekłością Heroda, pamiętajmy zwłaszcza o tych rodzinach, które zostały zmuszone do porzucenia swych domów przez wojnę, przemoc i nietolerancję. Proszę was zatem o jedność ze mną w modlitwie, by z całą mocą prosić Pana, aby poruszył ludzkie serca i przyniósł nadzieję, pojednanie i pokój”.

Pozdrawiając pielgrzymów obecnych na Placu św. Piotra, Papież raz jeszcze życzył wszystkim owocnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:03, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:29, 17 Maj 2011 Powrót do góry

Nigeria: porwany katolicki duchowny

Katolicki ksiądz został porwany przez uzbrojonych napastników w mieście Ibusa w Delcie Nigru. Do incydentu doszło w niedzielę wieczór, kiedy po odwiedzinach parafian ks. Peter Chukwurah podjeżdżał samochodem pod budynek plebanii. W czasie napadu sprawcy używali broni palnej, z której postrzelili duchownego i odstraszyli ludzi, którzy chcieli przyjść mu z pomocą. Porywacze ukradli jego samochód, który później wpadł do rowu i został porzucony. Dalszy przebieg uprowadzenia zdaniem policji odbywał się przy użyciu motocykli. Porywacze zażądali dużego okupu.

Wczoraj w kościele parafialnym, gdzie doszło do porwania, zebrało się 100 księży z miejscowej diecezji, by modlić się o uwolnienie ks. Chukwuraha. Przedstawiciele władz kościelnych i parafii zadeklarowali, że nie zapłacą żądanego okupu. Nigeryjska policja potwierdziła, że prowadzi śledztwo w sprawie porwania katolickiego duchownego i okupu za jego uwolnienie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:04, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:21, 08 Cze 2011 Powrót do góry

Nigeria: wysadzili w powietrze kościół, bo chcą szariatu

Nigeryjscy islamiści podłożyli wczoraj bombę pod katedrę św. Patryka w mieście Maiduguri, stolicy stanu Borno, w północnym regionie kraju, zdominowanym przez mahometan. W wyniku eksplozji zginęło 5 osób, a świątynia została poważnie uszkodzona.

Do zamachu przyznało się ugrupowanie Boko Haram, które domaga się wprowadzenia w tym nigeryjskim stanie prawa koranicznego. To samo ugrupowanie ostrzelało też wczoraj dwa posterunki policji w tym mieście. Zginęło 6 policjantów. Natomiast dwa tygodnie wcześniej wysadziło w powietrze inną katolicką świątynię oraz gimnazjum. Nazwa islamskiego ugrupowania, Boko Haram, oznacza w miejscowym języku hausańskim: wychowanie Zachodu jest grzechem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:06, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 6 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:59, 28 Cze 2011 Powrót do góry

Cytat:
Do zamachu przyznało się ugrupowanie Boko Haram, które domaga się wprowadzenia w tym nigeryjskim stanie prawa koranicznego.

Ekstremiści z organizacji Boko Haram dokonali zamachu w mieście Maiduguri. Nie żyje 25 osób.

Islamiści atakują cywilów w Nigerii

Pod ogródek piwny podjechały motocykle, z których rzucono trzy paczki z materiałem wybuchowym. Wśród osób znajdujących się w ogródku było wielu policjantów i zapewne to oni byli głównym celem ataku. Maiduguri znajduje się w północnej, islamskiej części Nigerii. To kolejny taki atak w ostatnim czasie – ledwie dziesięć dni wcześniej potężna bomba wybuchła przed główną siedzibą policji w stolicy kraju Abudży.

Boko Haram oznacza „zachodnia edukacja jest grzechem” (słowo „boko” pochodzi z afrykańskiego języka hausa, a „haram” z arabskiego). Słowo „edukacja” oznacza zaś również kulturę i nowoczesną naukę. Celem grupy jest wprowadzenie i ścisłe przestrzeganie szariatu w Nigerii. Prawo islamskie już teraz obowiązuje w niemal połowie kraju, ale druga połowa jest zamieszkana przez chrześcijan.

Boko Haram powstała w 2002 r., a założył ją Ustaz Mohammed Yusuf. Twierdził on m. in., że trzeba odrzucić zasady darwinizmu. W 2009 r. pojawiły się informacje, że Boko Haram zbroi się na potęgę, ale nigeryjskie władze zignorowały te sygnały. W połowie roku doszło do starć – bojownicy organizacji zaatakowali policję zatrutymi strzałami. 30 lipca, gdy został przez nie zabity Mohammed Yusuf, władze triumfowały.

Szybko jednak się okazało, że organizacja jest nadal niebezpieczna. Do walk na większą skalę doszło w 2010 r. We wrześniu organizacja uwolniła 700 skazanych z więzienia Bauchi, a w grudniu podłożyła bombę na bazarze. Kolejne starcia miały miejsce od początku 2011 r., a ostatnie dni to ich eskalacja.

Nigeryjski dziennik „Vanguard” twierdzi, że służby specjalne są bezsilne. „Jeśli policja może być tak skutecznie atakowana, jaki będzie los zwykłych Nigeryjczyków” – pytał komentator tej gazety. Sugerował przy tym, że „prezydent powinien rozważyć wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, aby przywrócić normalność”.

Rzeczpospolita

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:08, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:10, 21 Lip 2011 Powrót do góry

Nigeria: nowe zamieszki w Jos

Pięć osób zabitych i 12 ciężko rannych – to bilans kolejnych zamieszek na tle religijnym w Nigerii. Do starć między muzułmanami a chrześcijanami doszło wczoraj w mieście Jos w centralnej części kraju, które w przeszłości było już wielokrotnie sceną podobnych zajść. Tym razem przyczyną miało być zabójstwo dokonane przez chrześcijanina na muzułmańskim stolarzu. Wiadomo jednak, że wcześniej za rozruchami stała radykalna organizacja islamska Boko Haram. W sprawie tego ugrupowania apelował ostatnio do prezydenta Goodlucka Jonathana katolicki episkopat Nigerii, wskazując na wykorzystywanie przez ekstremistów religii do nakręcania spirali nienawiści i destabilizowania sytuacji w kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:09, 08 Sty 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)