Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kobiety przy Ołtarzu od kiedy ? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:08, 10 Cze 2007 Powrót do góry

Z Pisma św. wynika, że Chrystus na Apostołów powołał tylko mężczyzn. Nie można powiedzieć, że uczynił to dostosowując się jedynie do wówczas obowiązującej konwencji, gdyż w wielu innych wypadkach Chrystus postawił się ponad tą konwencją (np. szabat, Jego zachowanie wobec publicznych grzeszników). Gdyby chciał uczynić kobiety Apostołami, uczyniłby to z pewnością.

Rzeczywiście, w Kościele katolickim nigdy nie było kapłanek. Także diakonisy, które istniały przez pewien czas, nie przejmowały liturgicznych funkcji męskiego diakona, ale były odpowiedzialne tylko za namaszczanie kobiecego ciała przed chrztem i za opiekę nad chorymi kobietami. W Konstytucjach Apostolskich czytamy: „Diakonisa nie błogosławi i nie wypełnia żadnych zadań, jakie wykonują kapłani czy diakoni; ona jest tylko odźwierną i pomaga księżom przy chrzcie kobiet ze względu na obyczajność”120.

Niemożliwość święceń kobiety była bez wątpienia zawsze przedmiotem zwyczajnego Magisterium. Obok kilku synodów także Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. zarządzał: „Święcenie otrzymuje w sposób ważny tylko ochrzczony mężczyzna” (kan. 968, 1). Także Jan Paweł II podkreślił w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis z 22 maja 1994 r., że „Kościół nie ma władzy udzielania kobietom święceń kapłańskich, i że wszyscy wierni Kościoła muszą się trzymać tego postanowienia”121.


Również wcześniej dał temu również wyraz w liście apostolskim „ Mulieris dignitatem ( 15. sierpnia 1988 ), oraz w adhortacji apostolskiej „ Christifideles laici ( 30.grudnia1988 r. )gdzie w sposób pełny , we wszystkich możliwych aspektach ukazał msje i powołanie kobiety w Kościele i w świecie , udowadniając, że w najmniejszym stopniu nie ustępuje ona misji i powołaniu mężczyzny. Żaden z tych dokumentów nawet nie wspomina o udziale kobiet w służbie ołtarza , a także o ich obecności w prezbiterium , czy pełnieniu chociażby funkcji lektorki , czy komentatora Pisma Św. , nawet poza prezbiterium. Wszystko to jest całkowicie obce Papieżowi!

Na audiencji ogólnej , 27 lipca 1994 r. ( por. L’Osservatore Romano, 11/94, str.32 ) Papież po raz któryś z rzędu przestrzegając przed wprowadzeniem kobiet do Kapłaństwa służebnego , tego , które spełnia Kapłan – mężczyzna, jako następca Apostołów, powiedział miedzy innymi: „ Pan Jezus przy Ostatniej Wieczerzy zaprosił tylko samych Apostołów do uczestnictwa w tym Sakramencie , Sakramencie swojej ofiary, Sakramencie Komunii, Sakramence Ołtarza. Nie poprosił ani swojej Matki , chociaz była najgodniejsza , ani żadnej z tych niewiast, które Mu towarzyszyły. I to jest wytarczający wyraz Jego woli w tej dziedzine i Kościół chce być temu posłuszny.”

Czyli jak widzimy , w czasie ustanowienia pierwszej Ofiary Mszy Św. sam Chrystus wykluczył całkowicie i po wsze czasy jakikolwiek udział kobiet w służbie przy Ołtarzu i prezbiterium, nie mówiąc już o ich kapłaństwie. I tę niezmienną do końca świata naukę w słowach bezwzględnych przypominał Ojciec Św. Jan Paweł II. Dlatego nadużyciem jest nauczanie , czytanie lub komentowanie Pisma Św. przez kobiety w czasie Ofiary Mszy Św. co tak jednoznacznie potwierdza św. Paweł mówiąc: „..że niewiasta nie będzie przemawiała przed zgromadzeniem.” ( 1 Kor. 14,35 )

http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/nauczac-zas-kobiecie-nie-zezwalam-w-praktyce,10775.html#50358

Mamy tutaj niezbity dowód przerażającej samowoli i tworzenia faktów dokonanych , co stawiało Papieża w bardzo trudnej sytuacji, narażając Go na niezrozumienie ze strony wielu duchownych i wiernych. Widać tu coraz głębszą różnicę i przepaść między Tradycją Kościoła a aktualnym Magisterium Papieża, a tym co czyni i mówi ogromna część duchowieństwa wraz z różnymi „ teologami „ Są to niewątpliwie owoce nie tylko dywersyjnej działalności masonerii kościelnej, ale i głębokiego kryzysu wiary.

Żaden dokument Soboru nie zezwalał na wprowadzenie kobiet do służby Ołtarza. Narzucili to Kościołowi pod pretekstem „ odnowy „ i „ ekumenizmu „ niektórzy bardzo wpływowi kardynałowie, biskupi i różni teolodzy „ katoliccy „ z najbliższego otoczenia Pawła VI, oraz sprzyjający im kardynałowie i biskupi w krajach zachodnich i Ameryce, przy bardzo silnym wsparciu masonerii z zewnątrz.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:10, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:14, 10 Cze 2007 Powrót do góry

To jest niezmienna nauka Pana Jezusa. To że kobieta nie jest przy Ołtarzu to przecież ani jej to nie poniża, ani nie dyskryminuje.

Poniżona i dyskryminowana była kobieta w pogaństwie; u żydów i mahometan sytuacja ta trwa po dziś dzień. Natomiast chrześcijaństwo oddało kobiecie właściwą jej godność .Tu jest ona równa mężczyznie , zwłaszcza w małżeństwie , jest równą mu towarzyszką. To nie wyklucza ,że jest ona inna niż mężczyzna i dlatego ma inne zadania.

Poza tym Kosciół katolicki czci niezmiernie kobietę w osobie Bożej Rodzicielki, zawsze Dziewicy Maryji. On wysławia Ją jako Królową Wszystkich Świetych, wyniesioną ponad wszystkie stworzenia, a więc ponad wszystkich Apostołów, papieży ,biskupów. Pomimo to Maryja nie była kapłanką. Papież Innocenty III pisał do pewnego biskupa: " Choć Dziewica Maryja stoi ponad wszystkimi Apostołami, to jednak nie Jej, ale im powierzył Pan klucze Królestwa Nienieskiego."

Dzisiejsza emancypacja i feminizm zawierają w sobie w gruncie rzeczy największą pogardę kobiety. Jeśli nie docenia sie własciwych kobiecie wartości , a żąda się od niej zrównania z mężczyzną, to jest ona rzeczywiście upośledzona. Kobieta zawsze będzie gorszym mężczyzną, a mężczyzna tez nigdy nie będzie dobrą kobietą.

Wszyscy widzimy co jest, ale tak być nie powinno.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:12, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:17, 10 Cze 2007 Powrót do góry

Dodam tyle ,że Papież Polak wszedł na Stolicę Piotrową w 1978 r. Zobaczył całe to zło i zaczął robić co mógł i co było w Jego mocy.

Dlatego chcąc zapobiec, lub powstrzymac dalsze tego typu naduzycia wydaje Instrukcję "Indestimabile donum z 03.04.1980r, która wyraznie stwierdza : " Zabrania się kobietom ( dziewczętom, zamężnym, zakonnicom ) posługiwać przy ołtarzu tak w Kościołach, jak w domach, konwentach, kolegiach, instytutach żeńskich" ( Instrukcja Liturgicae instaurationes, nr.7 - 1970 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Wg. tej instrukcji " Kobiety nie mogą być dopuszczone do pełnienia funkcji akolitów ani posługi przy ołtarzu" ( nr.18 )

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

----------------------------------------------------------------------------------

Na wielu zagranicznych stronach jest to wszystko pisane, ale co z tego wyszło?

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Nawet w Polsce Tygodnik Katolicki "Niedziela" ( 10/95 str.9 ) zamieścił informację o tym nieposłuszeństwie biskupów względem Ojca Św.

Nieposłuszni i niepokorni tłumaczą sie ,że jest to wprowadzone do nowego Kodeksu Prawa kanoncznego( KPK), że jest to wolno. Tak, jest ale po to aby stworzyc honorowe warunki do wycofywania sie z tych niecnych praktyk i wyraznie jest zaznaczone przez Kongregację , że wskazane jest zachowanie wierności Tradycji Kościoła, według której zabrania sie dopuszczania kobiet do słuzby oltarza , uzasadniając to tym ,że praktyka posługi chlopców przyczyna sie do budzenia powołań kapłańskich.



"Jednak mimo tych wyraźnych postanowień Stolicy Apostolskiej od pewnego czasu pojawiała się w niektórych krajach (np. Niemcy, Italia), praktyka dopuszczania do służby ministranckiej obok chłopców także dziewcząt, zwanych również ministrantkami. Zwyczaj ten, chociaż tolerowany przez miejscowych biskupów, nie był zgodny z obowiązującym prawem Kościoła powszechnego.

W związku z tym Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dnia 15 marca 1994 List okólny do przewodniczących Konferencji Biskupów na temat posługi świeckich w liturgii, w którym postanawia, że poszczególni biskupi, po konsultacji z Konferencją Episkopatu, mogą w swoich diecezjach na podstawie KPK kan. 230 § 2 zezwolić na posługę przy ołtarzu także kobietom (dziewczętom). Jednocześnie Kongregacja zaznacza, że wskazane jest zachowanie tradycji Kościoła, według której posługę przy ołtarzu pełnią chłopcy.

[link widoczny dla zalogowanych]



INSTRUKCJA KONGREGACJI KULTU BOŻEGO O NALEŻYTYM WYKONYWANIU KONSTYTUCJI O LITURGII ŚWIĘTEJ (III INSTRUKCJA), 5.09.1970
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:33, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 8 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:06, 13 Cze 2007 Powrót do góry

Cytat:
Nieposłuszni i niepokorni tłumaczą się ,że jest to wprowadzone do nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego( KPK), że jest to wolno.


Odnośnie Kodeksu, to trzeba pamiętać , że celem Kodeksu , jest utrzymanie dyscypliny kościelnej . Nie jest jego zadaniem definiowanie doktryny Koscioła, której ma być tylko wiernym odbiciem. Dlatego musi być on interpretowany w swietle całej Tradycji Koscioła .W historii Kościoła były lepsze i gorsze kodeksy, lepiej lub gorzej służące Kościołowi.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:35, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:05, 21 Cze 2007 Powrót do góry

Image [link widoczny dla zalogowanych]

Czy w Polsce też ma tak być??? To stopniowo przyszło nie odrazu!
Zgodnie z Wolą Pana Jezusa czy tu jest miejsce kobiety?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:35, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Faustyna
Użytkownik


Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:09, 21 Cze 2007 Powrót do góry

Miejsce niewiasty to dom, przy małżonku i gromadce dzieci Very Happy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:13, 21 Cze 2007 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

A może też asystentki parafialne przydałyby się kapłanom ( bo świeckich szafarzy mamy, o diakonacie stałym kiedyś czytałam , jak Prymas J.Glemp się wypowiedział, dlaczego nie? to pomału dlaczego ma nie być asystentek parafialnych? Przecież co z Zachodu to na topie! Nie wiem na ile ludzie zdaja sobie sprawę, że to wszystko to są ogromne nadużycia w Kościele i nieposłuszeństwo nauce papieży!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:36, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:42, 15 Mar 2016 Powrót do góry

Pierwsze pytanie i odpowiedź biskupa odnośnie świeckich "szafarzy" Komunii św. idących z Komunią św. do chorych.

1. Co myśleć o "szafarzach" świeckich, którzy idą odwiedzać chorych z Komunią św.?

https://youtu.be/UJrKrXMN0G8?list=PLy509izIQqbGmifpCVJDh0SLnGyFV-DEC&t=5

... a drugie pytanie i odpowiedź biskupa odnośnie ministrantek (kobiet, dziewcząt) służących do Mszy św.

https://youtu.be/UJrKrXMN0G8?list=PLy509izIQqbGmifpCVJDh0SLnGyFV-DEC&t=349


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:37, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:59, 13 Maj 2016 Powrót do góry

W Kościele pierwszych wieków istniały tak zwane diakonisy. Jest to fakt. Jednak nie miały one władzy czy obowiązków takich jak diakoni. Ich jedyna posługa odnosiła się do czynności niesakramentalnych, sprawowanych czasem przez diakona. Do takich żądań należała pielęgnacja chorych czy namaszczanie ciał katechumenów przed przyjęciem Chrztu św. Nie były to zatem czynności sakramentalne, a jedynie pewne posługi, jakie diakonisy pełniły tylko i wyłącznie względem kobiet chrześcijanek – kierując się względami przyzwoitości – diakonisa zajmowała się kobietami, diakon mężczyznami. Diakonisy znikły wraz z rezygnacją na namaszczanie olejkami przed chrztem, zaś funkcje pielęgnacyjne przejęły z czasem zakony i inne instytuty dobroczynne.

Tak samo nigdy, przenigdy (poza dzisiejszymi czasami nadużyć) kobiety nie były szafarkami czy to Eucharystii, czy innych sakramentów. Ich funkcja w liturgii była wtórna, przejściowa i wymuszona względami przyzwoitości i wstrzemięźliwości, przy wymogach dawnych form liturgii.


tu pisałam:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/diakonat-kobiet-w-kosciele,9684.html#42214


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:40, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 83 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:43, 30 Kwi 2022 Powrót do góry

No i w Polsce już są luteranki księżynki. Wiele w temacie tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/luteranie-w-polsce-o-ordynacji-kobiet,13544.html#83733
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)