Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Niemieccy politycy i postępowi teologowie chcą ''reformy''.. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:01, 24 Sty 2011 Powrót do góry

Pomysł chadeckich polityków ma być receptą na niedobór księży w Kościele katolickim.

Niemieccy politycy chcą zniesienia celibatu księży

Dziesięciu znanych polityków CDU i CSU z szefem parlamentu na czele zwróciło się do niemieckich biskupów z apelem o zgodę na wyświęcanie żonatych mężczyzn. Ich zdaniem celibat jest zasadniczą przyczyną braku powołań kapłańskich w Niemczech, co powoduje, że w wielu parafiach brakuje nie tylko proboszczów, ale i zwykłych księży.

– Już dzisiaj w wielu kościołach nie odprawia się niedzielnych mszy – piszą zatroskani sygnatariusze listu podpisanego m.in. przez przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta, minister szkolnictwa Anette Schavan i byłego sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Niemieckich Katolików Friedricha Kronnenberga.

Proponują oni wprowadzenie święceń kapłańskich dla tzw. viri probati, czyli mężczyzn, którzy sprawdzili się jako wierni mężowie i cieszą się autorytetem w lokalnej społeczności. – Tego rodzaju apel jest niezwykłym wydarzeniem świadczącym o determinacji jego inicjatorów, świetnie znających niewzruszone stanowisko Watykanu w tej sprawie – tłumaczy „Rz” Rainer Kampling, profesor teologii z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

Autorzy apelu cieszą się opinią gorliwych katolików. Twierdzą, że jedyną ich motywacją jest dokuczliwy niedobór księży, zaś podejmowane przez niemiecki episkopat środki zaradcze w postaci łączenia parafii nie rozwiązują sprawy.

Ze statystyk wynika, że w Niemczech posługę kapłańska pełni w tej chwili 15,3 tys. księży, o 10 tys. mniej niż 30 lat temu. Ponad tysiąc kapłanów to cudzoziemcy: kilkuset z Polski, wielu z Indii. Jedna trzecia księży ma ponad 60 lat. Z ocen niemieckich diecezji wynika, że za dziesięć lat w dwóch trzecich probostw nie będzie ani jednego kapłana.Politycy proponują „wprowadzenie wyjątku dla Niemiec”. Tym bardziej że obecny papież Benedykt XVI przewidywał w 1970 r., że Kościół przyszłości „będzie mniejszy” i powstaną „nowe formy służby kapłańskiej”. Podczas synodu biskupów w 2005 r. sprzeciwił się jednak święceniom viri probati.

Watykan nie zareagował też na list kapłanów brazylijskich z 2008 r. domagających się zniesienie celibatu.

– Błędem jest twierdzenie, że przyczyną niedostatku kapłanów jest celibat – wyjaśniał trzy lata temu w wywiadzie prasowym arcybiskup Robert Zollitsch, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Udowadniał wtedy, że liczba wstępujących do seminariów w Niemczech jest wręcz proporcjonalnie wyższa niż dawniej, jeżeli za punkt odniesienia wziąć ogólną liczbę młodych mężczyzn uczestniczących we mszach świętych.

– Należy się zastanowić, czy niemiecki Kościół katolicki rzeczywiście potrzebuje więcej kapłanów – tłumaczy Rainer Kampling, zwracając uwagę na malejącą liczbę wiernych. W chwili zjednoczenia Niemiec było ich 28 mln, a w 2009 r. 25 mln. Zaledwie 13 proc. katolików uczestniczy w niedzielnej mszy. Ocenia się, że w 2010 r. opuściła Kościół rekordowa liczba 250 tys. wiernych. Był to efekt licznych skandali z molestowaniem seksualnym nieletnich przez księży i inne osoby związane z Kościołem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:54, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:37, 04 Lut 2011 Powrót do góry

Wcześniej niemieccy politycy teraz niemieccy teolodzy:

Ośmioosobowa grupa niemieckich teologów przygotowała katalog reform dla Kościoła katolickiego, żądając m.in. zniesienia celibatu - informuje w piątek w wydaniu internetowym [link widoczny dla zalogowanych] Pod katalogiem podpisało się już 144 profesorów teologii.


Teolodzy za zniesieniem celibatu i innymi reformami

"SZ" pisze, że aż tyle kobiet i mężczyzn, nauczających teologii na niemieckojęzycznych uniwersytetach, nie chce już milczeć w obliczu kryzysu, który ujawnił się w Kościele przed rokiem, gdy na jaw zaczęło wychodzić coraz więcej przypadków dopuszczania się przez "mężczyzn Kościoła" przemocy seksualnej przeciwko dzieciom i młodzieży.

Ci teolodzy chcą głębokiej reformy Kościoła - zniesienia obowiązkowego celibatu, dopuszczenia kobiet do godności kapłańskiej, udziału wiernych w wyborze biskupów, położenia kresu "rygoryzmowi moralnemu", jak to określają.

"SZ" odnotowuje, że od 22 lat nie było porównywalnego "powstania teologów". W 1989 roku ponad 220 naukowców zaprotestowało w Deklaracji Kolońskiej "Przeciw ubezwłasnowolnieniu - za katolicyzmem otwartym" przeciwko "autorytarnemu stylowi przywódczemu papieża Jana Pawła II, który mimo sprzeciwów powołał kardynała Joachima Meisnera na arcybiskupa Kolonii".

Niemiecka gazeta pisze, że pod obecnym katalogiem reform podpisałoby się więcej osób, gdyby odważyli się na to wszyscy, którzy w prywatnych rozmowach zapewniali, iż uznają go za coś dobrego. Niemniej jednak, po roku kryzysu, reformy żąda co trzeci z katolickich profesorów - wskazuje "SZ".

Postulaty reform, zawarte w katalogu, nazwane zostały "wyzwaniami". Autorzy wskazują m.in., że "poszanowanie małżeństwa i bezmałżeńskiej formy życia" nie oznacza "wykluczenia ludzi, którzy odpowiedzialnie przeżywają miłość, wierność i wzajemną troskę w jednopłciowym partnerstwie lub jako rozwodnicy, którzy ponownie wstąpili w związek małżeński".

"Bezkrytyczny rygoryzm moralny nie pasuje do Kościoła" - wskazuje zespół redakcyjny katalogu. Kościół nie może głosić pojednania z Bogiem, nie stworzywszy warunków pojednania z tymi, "wobec których zawinił przemocą, (...) wypaczonym przekształceniem biblijnego przesłania wolności w rygorystyczną moralność bez miłosierdzia".

- Po burzy ostatniego roku nie może nadejść cisza - mówią teolodzy władzom Kościoła i dodają, że w obecnej sytuacji mogłaby to być "tylko cisza cmentarna". Postulują swobodną wymianę argumentów i poszukiwanie rozwiązań, które wyprowadzą Kościół z "paraliżującego zajmowania się samym sobą". Dodają, że w czasach kryzysu strach nigdy nie był dobrym doradcą. A właśnie od chrześcijan Ewangelia żąda odważnego patrzenia w przyszłość i pytają: "Dlaczego tak się boicie? Czy wasza wiara jest taka mała?"

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:49, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:46, 04 Lut 2011 Powrót do góry

Ks. Luter samozwańczy reformator, miał swoje tezy, a teraz ci teolodzy mają swoje "wyzwania". Zalegalizowania sodomii też chcą.
Cytat:
Autorzy wskazują m.in., że "poszanowanie małżeństwa i bezmałżeńskiej formy życia" nie oznacza "wykluczenia ludzi, którzy odpowiedzialnie przeżywają miłość, wierność i wzajemną troskę w jednopłciowym partnerstwie lub jako rozwodnicy, którzy ponownie wstąpili w związek małżeński".

Pisze też w tym tekście niemieckim: "Uważamy za swój obowiązek przyczynić się do prawdziwego nowego początku, rok 2011 musi być okresem gwałtownych zmian w życiu Kościoła."

A o MP SP papieża Benedykta XVI słyszeli? Niech wprowadzają nowy początek i nowy porządek.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 10:58, 26 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
tosia
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 255 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 21:25, 04 Lut 2011 Powrót do góry

Ciekawe dlaczego 2011 r.? Ja zauważam ostatnio straszny pośpiech w przedsięwzięciach szkodliwych dla KK, a z drugiej strony ogromną agresję w sprawach umacniających KK. Może mało czasu zostało.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:58, 05 Lut 2011 Powrót do góry

Sporo o tej rebelii teologów pisze Rzeczpospolita. Czyżby w Niemczech rodziła się druga reformacja? Zniesienie celibatu, święcenia kapłańskie dla kobiet, udział wiernych w wyborze biskupów – takie są główne postulaty. Liberalny dziennik „Süddeutsche Zeitung” przypomniał w piątek, że takiego „powstania teologów” nie było od 22 lat, kiedy ponad 200 z nich sprzeciwiało się decyzji Jana Pawła II o powołaniu znanego z konserwatywnych poglądów kardynała Joachima Meisnera na arcybiskupa Kolonii.

Rebelia teologów

[link widoczny dla zalogowanych]

Podczas tegorocznej pielgrzymki do Niemiec papież musi liczyć się z silniejszymi niż dotąd głosami krytyki. Na zdjęciu Benedykt XVI w rodzinnej Bawarii we wrześniu 2006 roku JOHANNES SIMON/afp

Zniesienie celibatu, święcenia kapłańskie dla kobiet, udział wiernych w wyborze biskupów – takie są główne postulaty 144 niemieckich teologów pod adresem Kościoła katolickiego. Zdecydowana większość z nich pracuje na niemieckich uniwersytetach. Tak jak profesor Rainer Kampling z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, jeden z sygnatariuszy apelu. – Nadszedł czas na rozważenie reform w Kościele. Inicjatywy w tej sprawie nie można pozostawić politykom – tłumaczy profesor w rozmowie z „Rz”, nawiązując do niedawnego apelu grupy polityków, z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem na czele.

Zaniepokojeni pogłębiającym się brakiem księży politycy zaproponowali niemieckiemu episkopatowi, aby użył swoich wpływów w Watykanie i doprowadził do zniesienia celibatu, przynajmniej w Niemczech. Profesorowie teologii idą teraz znacznie dalej i proponują daleko idące reformy całego Kościoła. W swoim apelu piszą, że Kościół traci na wiarygodności, nawołując do pojednania w wierze, a jednocześnie nie stwarzając warunków do pojednania z tymi, wobec których zawinił, „stosując siłę, naruszając ich prawa oraz zamieniając biblijne posłanie wolności w pozbawiony miłosierdzia rygoryzm moralny”. To czytelna aluzja do skandali, jakie wstrząsnęły w ostatnich miesiącach niemieckim Kościołem po ujawnieniu licznych przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez księży i osoby związane z Kościołem. – Po burzy minionego roku nie może nastąpić spokój – argumentują teolodzy. – Zbliżająca się pielgrzymka (22 – 25 wrześ- nia 2011 – red.) Benedykta XVI w Niemczech bez wątpienia będzie sprzyjać pojawianiu się propozycji reformatorskich – uważa Ludwig Ring Eifel, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA).

W Niemczech od dawna istnieje napięcie pomiędzy środowiskiem świeckich katolików a hierarchią kościelną. W końcu Niemcy to kraj reformacji i opór przeciwko hierarchii ma tu długą tradycję. Nie brak nawet opinii, że w 500 lat po pierwszej reformacji w Niemczech rodzą się zalążki drugiej. – Głoszący hasła liberalizacji Kościoła teolodzy kierują się wzorcem Kościoła ewangelickiego – mówi Ludwig Ring Eifel. Czy powstrzyma to odpływ wiernych? Prof. Rainer Kamplig zwraca uwagę, że mimo braku celibatu i dopuszczenia kobiet do kapłaństwa niemiecki Kościół protestancki traci wiernych w szybszym tempie niż katolicki. – Chodzi nam jedynie o rozpoczęcie poważnej dyskusji o przyszłości Kościoła – twierdzi. Sam Benedykt XVI nawoływał przed laty do dyskusji nad celibatem. Liberalny dziennik „Süddeutsche Zeitung” przypomniał w piątek, że takiego „powstania teologów” nie było od 22 lat, kiedy ponad 200 z nich sprzeciwiało się decyzji Jana Pawła II o powołaniu znanego z konserwatywnych poglądów kardynała Joachima Meisnera na arcybiskupa Kolonii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:16, 13 Sty 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:07, 05 Lut 2011 Powrót do góry

To papież będzie mógł sobie przypomnąć też taki list, który podpisał w 1970 roku. Pisała o tym "Rzeczpospolita" i mamy odnotowane tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/ratzinger-byl-przeciw-celibatowi,5670.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:06, 26 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:32, 06 Lut 2011 Powrót do góry

No cóż? dyskutować sobie mogą, ale dobrze jakby pewne fakty poznali, my możemy poczytać tu:

Początki celibatu kapłańskiego
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tradycja,38/poczatki-celibatu-kaplanskiego,4259.html


Celibat duchownych - objawienia św. Brygidy
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tradycja,38/celibat-duchownych-objawienia-sw-brygidy,568.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:18, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:42, 17 Lut 2011 Powrót do góry

Niemcy: ”Katolicy brońcie się!”

Forum Niemieckich Katolików namawia rodziców, których dzieci spotkały się na lekcji religii z wypowiedziami nauczycieli sprzecznymi z nauką Kościoła, do tego, by nie posyłali dzieci na te zajęcia – informuje portal Fronda.pl.

Forum Niemieckich Katolików (FDK) wystosowało we wtorek apel do rodziców, którzy posyłają swoje dzieci na katolicką katechezę. Pismo, podpisane przez przewodniczącego organizacji, prof. Huberta Ginderta, nosi tytuł: „Katolicy, brońcie się!”.

„Rodzice mają prawo do tego, by ich dzieci dowiadywały się na lekcjach religii o wierze i nauce Kościoła. Młodzież, która może wybierać między lekcjami religii i etyki, ma takie samo prawo, by decydować się na lekcje religii. Tak więc gdy katecheci popierają memorandum ''Kościół 2011'', które jest sprzeczne z nauką i tradycją Kościoła, słuszną odpowiedzią jest wypisanie z lekcji religii” – można przeczytać w apelu.

Memorandum „Kościół 2011” podpisało 144 niemieckich profesorów teologii. Domagają się w nim dyskusji na temat zmiany stosunku Kościoła katolickiego do celibatu, sposobu wyboru biskupów, czy docenienia związków jednopłciowych.

Forum Niemieckich Katolików to założona w 2000 roku organizacja skupiająca 42 grupy katolickie. Powstało jako przeciwwaga wobec lewicowego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. W kuratorium FDK zasiadają m.in. trzej niemieccy biskupi, w tym arcybiskup Kolonii, kard. Joachim Meisner.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:21, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:25, 10 Lis 2011 Powrót do góry

Nie wiem czy to co tu napiszę, to jest to ta sama sprawa co powyżej, ale na pewno jakoś powiązane, z tym że doszła Austria i Szwajcaria. Dziś przeczytałam:

Postępowi teologowie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii domagają się ”reformy” Kościoła.

Ponad stu teologów „katolickich” z Niemiec, Austrii i Szwajcarii wezwało do radykalnej reformy Kościoła katolickiego. Domagają się oni natychmiastowego zerwania z celibatem, aby w ten sposób zapobiec ewentualnemu wykorzystywaniu nieletnich przez duchownych.

Jak podaje gazeta „Süddeutsche Zeitung”, w ubiegły piątek około jedna trzecia wszystkich katolickich wykładowców teologii na uniwersytetach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wezwała do reformy Kościoła katolickiego.

Postępowi teologowie tłumaczą, że jest to ich „reakcja na ostatni skandal z udziałem duchownych, który zranił tak wielu katolików” i pogrążył Kościół katolicki w bezprecedensowym kryzysie.

Zbuntowani wykładowcy chcą otwartego dialogu na temat przyszłości Kościoła katolickiego.„Mamy obowiązek przyczynić się do reformy Kościoła” – napisali w uzasadnieniu deklaracji.

Postępowi teologowie chcą zakończenia obowiązkowego celibatu i dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Postulują również, by katolicy świeccy mieli więcej do powiedzenia w sprawie wyboru biskupów. Zaapelowali, aby nie wykluczać z Kościoła osób, które rozwiodły się lub pozostają w związkach partnerskich tej samej płci. (sic!) Teologom reformatorom nie podoba się także tradycyjna liturgia.

Podobny bunt teologów miał miejsce w 1989 roku, kiedy ponad 220 naukowców podpisało tzw. Deklarację Kolońską. Protestowali w niej przeciwko „autorytarnemu” stylowi prowadzenia Kościoła przez zmarłego papieża Jana Pawła II.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:23, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:12, 03 Lut 2012 Powrót do góry

W temacie postępowych teologów znów słychać, tylko jeszcze KAI nic nie pisze, a przecież pierwsze spotkanie w Watykanie w związku z tą sprawą odbyło się 23 stycznia. Austriacki ks. Helmut Schueller - przewodniczący ruchu Pfarrer-Initiative mówi że; "Nie boi się schizmy i ekskomuniki" Ks.Helmut Schueller - 59 lat, austriacki ksiądz, proboszcz św Stefana w miejscowości Probstdorf. W przeszłości był przewodniczącym Caritas w Austrii i wikariuszem generalnym arcybiskupa Wiednia kardynała Christopha Schoenborna. Po współpracy z kardynałem w 2006 r. uruchomił inicjatywę w parafii, "Wezwanie do nieposłuszeństwa", które nawołuje między innymi, do wyświęcania kobiet na księży, komunii dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, zniesienia obowiązku celibatu, otwartość dla świeckich. W skrócie - zreformować Kościół. Ostatnie badania przeprowadzone przez GfK-Umferage wykazały, że 72 % duchowieństwa w Austrii popiera rozłamowy i heretycki ruch "Pfarrer-initiative"

Protest rozprzestrzenia się, do inicjatywy austriackich kapłanów dołączyło 600 księży irlandzkich, a następnie księża w Niemczech, Francji, Słowacji, Australii, USA, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Benedykt XVI jest zaniepokojony buntem kapłanów w Austrii.

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/austria-inicjatywa-duchownych-apel-o-nieposluszenstwo,6670.html#39968


W tym temacie po części jest też tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/gloria-tv-dla-kard-sch-nborna-zadanie-wyswiecania-kobiet,6670.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:38, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:52, 26 Wrz 2016 Powrót do góry

Niemieccy świeccy znów pozytywnie o zniesieniu celibatu

Jedynym rozwiązaniem kryzysu powołań w Niemczech jest poluzowanie celibatu – twierdzi szef liberalnego i głęboko upolitycznionego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików.

Pomimo krytyki ze strony niemieckiego episkopatu, w tym liberalnego na ogół kardynała Rainera Woelki, szef Centralnego Związku Niemieckich Katolików (ZdK) Thomas Sternberg nie ustaje w forsowaniu postulatu liberalizacji celibatu. W ocenie Sternberga jedynie dopuszczając do święceń żonatych mężczyzn można właściwie odpowiedzieć na „katastrofalną”, jak sam określa, sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech.

Szef ZdK ze swoim postulatem wystąpił pierwszy raz pod koniec sierpnia tego roku, wywołując w Niemczech gorącą debatę. Postępowi katolicy oraz bardzo wielu polityków chadecji i socjalistów zdecydowanie poparło pomysł poluzowania celibatu, jako, ich zdaniem, zgodną z duchem czasu odpowiedź na kryzys powołań w Kościele. Z drugiej strony większość duchownych pomysł Sternberga krytykowała. Był między nimi nawet arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, kojarzony raczej z bardzo progresywnym środowiskiem katolickim.

W przeszłości pozytywnie o utrzymaniu celibatu wypowiadał się też szef niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx. Jednak choć to właśnie on i inni biskupi mają formalną kontrolę nad ZdK, pozwalają Sternbergowi swobodnie rozmywać fundamenty Kościoła; wcześniej ten sam działacz proponował głęboką zmianę podejścia do homoseksualizmu i rozwodników w nowych związkach.

Tym razem przewodniczący Komitetu w rozmowie z „Rheinischen Post” przyznał, że obstaje przy swoim przedstawionym w sierpniu postulacie i uważa, że żonaci kapłani „muszą stać się normalnością”. – Nie chodzi o usunięcie, ale o uchylenie obowiązującego łączenia święceń kapłańskich z celibatem – powiedział dosłownie Sternberg.

Jak przekonywał dalej w wywiadzie, nie chodzi mu o kwestionowanie sensu celibatu, ale raczej o próbę znalezienia odpowiedzi na „katastrofalny brak księży” w niemieckim Kościele. – Wzrasta liczba diakonów. To zaangażowani i żyjący w małżeństwach mężczyźni na służbie Kościoła – przekonywał szef ZdK. Zdaniem Sternberga wielu z diakonów byłoby gotowych do przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystko, jak zapewniał, byłoby zgodne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, choć szef ZdK nie podał żadnych konkretów.
Sternberg, który obok szefowania Komitetowi jest też aktywnym politykiem CDU, powołał się wreszcie na papieża Franciszka, który miał nakazać rozdzielanie rzeczy ważnych od mniej ważnych w Kościele. – Troska o wspólnotę jest bez wątpienia ważnym zadaniem, ważniejszym od celibatu – powiedział.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:44, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:02, 26 Wrz 2016 Powrót do góry

Sternberg również widzi szansę dla diakonatu kobiet:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Odpowiedzią dla niemieckiego liberalnego katolika poniższa odpowiedź kard. Brandmüllera.


Walter kard Brandmüller - Klarstellungen. Der Zölibat? Bedeutend mehr als 'Disziplin'

Image

Wyjaśniena. Celibat? Znacznie więcej niz 'dyscyplina'
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Kardynał Brandmüller ostrzega przed zniesieniem celibatu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tradycja-katolicka,135/benedykt-xvi-tlumaczy-role-celibatu-encyklika-pawla-vi,16425.html#55372


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:23, 13 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)