Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:35, 13 Paź 2013 Powrót do góry

Cytat:
13 października Ojciec Święty poświęci świat Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Konsekracja odbędzie się w obecności statuy Matki Bożej Różańcowej, która na tę uroczystość zostanie przetransportowana z Kaplicy Objawień w Fatimie do Rzymu.


Papież Franciszek: Maryja jest matką wiary każdego z nas

Image

Nabożeństwem maryjnym sprawowanym na placu przed bazyliką watykańską uroczyście rozpoczęły się Dni Maryjne. Ich kulminacją będzie jutrzejsza Eucharystia, podczas której Franciszek zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Jej oryginalna figura przybyła z tej okazji do Watykanu. Jako pierwszy modlił się przed nią Benedykt XVI, a następnie w Domu św. Marty figurę powitał Papież Franciszek. Później w asyście watykańskiej żandarmerii i Gwardii Szwajcarskiej pielgrzymowała ona wśród wiernych przybyłych na Plac św. Piotra.

W swym rozważaniu Ojciec Święty mówił o wierze Maryi, która jak podkreślił jest Matką wiary każdego z nas. Papież wskazał, że Maryja rozwiązuje węzeł grzechu, który został zawiązany przez nieposłuszeństwo Ewy..

„Dla Bożego miłosierdzia nie ma rzeczy niemożliwych! Nawet najbardziej skomplikowane węzły rozwiązują się z pomocą Jego łaski. A Maryja, która swoim «tak» otworzyła drzwi Bogu, by rozwiązać węzeł dawnego nieposłuszeństwa, jest matką, która cierpliwie i czule prowadzi nas do Boga, aby rozwiązał On węzły naszej duszy swym ojcowskim miłosierdziem. Możemy postawić sobie pytanie: jakie węzły są w moim życiu? Czy proszę Maryję, by mi pomogła zaufać miłosierdziu Bożemu, abym się zmienił?” – wskazał Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że Maryja obdarza Jezusa ludzkim ciałem. Oznacza to, że Bóg nie chciał stać się człowiekiem ignorując naszą wolność, ale pragnął przyjść przez dobrowolną zgodę Maryi, przez Jej „tak”.

„Czy uważamy, że Wcielenie Jezusa jest jedynie faktem z przeszłości, który nas osobiście nie angażuje? Wierzyć w Jezusa znaczy dać Mu nasze ciało z pokorą i odwagą Maryi, aby mógł On nadal mieszkać pośród ludzi. Oznacza dać Mu nasze ręce, żeby okazać czułość maluczkim i ubogim; nasze ręce, by wychodzić na spotkanie braciom; nasze ramiona, aby wspierać słabych i pracować w winnicy Pańskiej. Wszystko to dzieje się dzięki działaniu Ducha Świętego. Dajmy się Jemu prowadzić!” – mówił Franciszek.

Papież wskazał, że Maryja, jako dobra matka, uczy nas pielgrzymowania w wierze.

„Postęp w wierze, podążanie do przodu w owej pielgrzymce duchowej, jaką jest wiara, jest niczym innym jak pójściem za Jezusem; słuchaniem Go i daniem się kierować Jego słowami; postrzeganiem, jak On się zachowuje, i stawianiem naszych stóp w Jego ślady; posiadaniem tych samych uczuć i postaw, co On: są to pokora, miłosierdzie, bliskość, ale również stanowcze odrzucenie hipokryzji, obłudy, bałwochwalstwa. Droga Jezusa jest drogą miłości wiernej i to aż do końca, aż do ofiarowania swego życia: to droga krzyża” – podkreślił Ojciec Święty.

Po nabożeństwie na Placu św. Piotra figura Matki Boskiej Fatimskiej została przetransportowana helikopterem do sanktuarium maryjnego Divino Amore. Tam zaplanowane jest całonocne czuwanie modlitewne. Rozpoczęła je modlitwa różańcowa odmawiana w jedności z 10 sanktuariami maryjnymi na wszystkich kontynentach. Wśród nich znalazły się m.in. Jasna Góra i Luján w Argentynie. W specjalnym wideoprzesłaniu Papież zachęcił wierzących całego świata, by nie byli chrześcijanami tylko na pokaz, ale zakasali rękawy i odważnie budowali wraz z Jezusem Jego królestwo miłości, radości i pokoju.

Jutro rano Papież zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Będzie to główne wydarzenie Dni Maryjnych w Watykanie. Szacuje się, że uczestniczy w nich ponad 150 tys. ludzi z całego świata.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:39, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:42, 13 Paź 2013 Powrót do góry

Cytat:
Jutro rano Papież zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Będzie to główne wydarzenie Dni Maryjnych w Watykanie.

Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej

Image

Papież Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej. Dokonał tego pod koniec Mszy św. wieńczącej Dzień Maryjny w ramach obchodów Roku Wiary.

Odprawił ją na placu św. Piotra w Watykanie. W pobliżu ołtarza stała oryginalna figura Matki Bożej Fatimskiej, przywieziona z portugalskiego sanktuarium.

- Przyjmij z macierzyńską łaskawością akt zawierzenia, dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością, w obliczu tak nam drogiego Twego wizerunku. Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach i że nie jest Ci obce nic z tego, co mieszka w naszych sercach. Chcemy, by dotarło do nas Twoje najsłodsze spojrzenie, i byśmy zyskali pocieszającą serdeczność Twojego uśmiechu. Chroń nasze życie w Twoich ramionach: błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra; ożywiaj i posilaj wiarę; wspieraj i rozjaśniaj nadzieję; rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie: prowadź nas wszystkich na drodze świętości - modlił się biskup Rzymu.

Prosił Maryję, by nauczyła nas „swojej miłości i szczególnego upodobania dla maluczkich i ubogich, dla wykluczonych i cierpiących, dla grzeszników i serc zagubionych”. - Wszystkich otocz Twoją ochroną i wszystkich przekaż Twojemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi - prosił Franciszek.

Wśród obecnych na placu św. Piotra rzesz wiernych byli przedstawiciele 800 maryjnych stowarzyszeń i grup modlitewnych oraz reprezentanci najważniejszych sanktuariów maryjnych z całego świata.

- Bóg nas zaskakuje, Bóg żąda od nas wierności, Bóg jest naszą siłą - mówił papież Franciszek w homilii. Swe rozważania rozpoczął od stwierdzenia, że Maryja jest jednym z „cudów Pana”: stworzeniem pokornym i słabym, „tak jak my”, a jednak wybranym, „by była Matką Boga, Matką swego Stworzyciela”. - Bóg nas zaskakuje. Ukazuje się właśnie w ubóstwie, w słabości, w pokorze i daje nam swoją miłość, która nas zbawia, uzdrawia i daje nam siłę. Żąda jedynie, abyśmy poszli za Jego słowem i Jemu zaufali - stwierdził papież. Wskazał na zdumienie Maryi, że „Bóg aby stać się człowiekiem wybrał właśnie ją, prostą dziewczynę z Nazaretu, która nie mieszkała w pałacach ludzi władzy i bogactwa, która nie dokonała niezwykłych czynów, ale która otwarta jest na Boga, potrafi Mu zaufać, nawet jeśli nie wszystko rozumie”. - Bóg nas zawsze zaskakuje, łamie nasze schematy, powoduje załamanie się naszych planów i mówi: zaufaj mi, nie lękaj się, daj się zadziwić i idź za Mną! - tłumaczył papież.

Prosił, by zadać sobie pytanie: „czy boimy się tego, co Bóg może ode mnie zażądać, czy tego, czego ode mnie żąda? Czy pozwalam się Bogu zaskoczyć, jak to uczyniła Maryja, czy też zamykam się w swoich zabezpieczeniach, w swoich planach? Czy naprawdę pozwalam Bogu wejść moje życie? Jak Mu odpowiadam?”.

Franciszek zauważył, że Bóg nas zaskakuje swoją miłością, ale żąda też „wierności w naśladowaniu Go”. - Pomyślmy, ile razy byliśmy z jakiegoś powodu rozentuzjazmowani, z powodu jakiejś inicjatywy, jakiegoś zaangażowania, ale później w obliczu pierwszych problemów poddaliśmy się. Ma to niestety także miejsce w przypadku wyborów podstawowych, takich jak małżeństwo. Trudno być stałym, wiernym podjętym decyzjom, zobowiązaniom. Często łatwo powiedzieć „tak”, ale później nie udaje się powtórzyć tego „tak” każdego dnia - zauważył Ojciec Święty. Wskazał, że Maryja mówiła Bogu „tak” zarówno w wydarzeniach radosnych, jak i bolesnych, czego kulminacją było „tak” pod krzyżem, na ktorym wisiał jej Syn.

- Czy jestem chrześcijaninem od czasu do czasu, czy też zawsze? - pytał Franciszek, wskazując, że „kultura tymczasowości, względności wkracza także do przeżywania wiary”. - Bóg żąda od nas, abyśmy byli Mu wierni każdego dnia, w działaniach codziennych i dodaje, że nawet jeśli czasami nie jesteśmy Mu wierni, to On zawsze jest wierny i będąc miłosierny, nie przestaje trzymać nas za rękę, aby nas podnieść, zachęcić do wznowienia pielgrzymki, żebyśmy powrócili do Niego i powiedzieli Mu o naszej słabości, żeby dał nam swoją siłę - stwierdził papież.

Przekonywał, że „Bóg jest naszą siłą” i że trzeba umieć Mu podziękować i uwielbiać Go „za wszystko, co dla nas uczynił”. - Spójrzmy na Maryję: po zwiastowaniu, pierwszym wykonanym przez nią gestem jest akt miłości wobec starszej krewnej Elżbiety, a pierwsze słowa, jakie mówi brzmią: „Wielbi dusza moja Pana”, Magnificat, pieśń uwielbienia i dziękczynienia Bogu nie tylko za to, czego w Niej dokonał, ale za Jego działanie w całej historii zbawienia. Wszystko jest Jego darem, On jest naszą siłą! Tak łatwo powiedzieć dziękuję, a jednak tak ciężko! Ile razy mówimy „dziękuję” w rodzinie? Ile razy dziękujemy tym, którzy nam pomagają, są blisko nas, towarzyszą nam w życiu? Często wszystko bierzemy za oczywiste! Zachodzi to także w relacji z Bogiem - zaznaczył biskup Rzymu.

Wezwał wstawiennictwa Maryi, „aby nam pomogła dać się zaskoczyć Bogu bez oporu, być Jemu wiernymi każdego dnia, uwielbiać Go i dziękować Mu, bo On jest naszą siłą”.

Po Komunii św. głos zabrał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Salvatore Fisichella. Podkreślił, że w Roku Wiary następca św. Piotra i Maryja wskazują drogę, jaką trzeba pójść, by głosić Dobrą Nowinę, która zbawia. Poprosił w imieniu zebranych, by papież zawierzył wszystkich Matce Bożej.

Stojąc przed figurą Matki Bożej Fatimskiej papież odczytał napisany przez siebie akt zawierzenia. Następnie okadził figurę, dotknął jej i się przeżegnał.

Na zakończenie zebrani odmówili modlitwę „Anioł Pański”. W poprzedzającym ją krótkim pozdrowieniu Franciszek przypomniał, że „dziś w Tarragonie w Hiszpanii zostaje ogłoszonych błogosławionymi ponad pięciuset męczenników, zabitych za wiarę podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach trzydziestych ubiegłego wieku”. - Wysławiajmy Pana za tych odważnych Jego świadków, i za ich wstawiennictwem módlmy się o uwolnienie świata od wszelkiej przemocy - wezwał Franciszek. Podziękował też wszystkim, którzy licznie przybyli z Rzymu, z Włoch i z wielu stron świata „na to święto wiary poświęcone Maryi, naszej Matce”.

Figura Matki Bożej Fatimskiej jeszcze dziś powróci z Watykanu do Portugalii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:34, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:52, 13 Paź 2013 Powrót do góry

Cytat:
Stojąc przed figurą Matki Bożej Fatimskiej papież odczytał napisany przez siebie akt zawierzenia. Następnie okadził figurę, dotknął jej i się przeżegnał.

Akt zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej

Matko Boża Fatimska,

wdzięczni na nowo za Twoją macierzyńską obecność

dołączamy nasz głos do wszystkich pokoleń,

które nazywają Ciebie błogosławioną.

Podziwiamy w Tobie wielkie dzieła Boga,

który nigdy nie przestaje miłosiernie pochylać się

nad ludzkością, nękaną przez zło i zranioną przez grzech,

aby ją uleczyć i zbawić.

Przyjmij z macierzyńską łaskawością

akt zawierzenia, dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością,

w obliczu tak nam drogiego Twego wizerunku.

Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach

i że nie jest Ci obce nic z tego, co mieszka w naszych sercach.

Chcemy, by dotarło do nas Twoje najsłodsze spojrzenie,

i byśmy zyskali pocieszającą serdeczność Twojego uśmiechu.

Chroń nasze życie w Twoich ramionach:

Błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra;

ożywiaj i posilaj wiarę;

wspieraj i rozjaśniaj nadzieję;

rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie:

prowadź nas wszystkich na drodze świętości.

Naucz nas swojej miłości i szczególnego upodobania

dla maluczkich i ubogich,

dla wykluczonych i cierpiących,

dla grzeszników i serc zagubionych:

wszystkich otocz Twoją ochroną

i wszystkich przekaż Twojemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi. Amen.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:43, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:41, 13 Paź 2013 Powrót do góry

Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej

Image

(...)

Na zakończenie liturgii Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej:


„Przyjmij z macierzyńską łaskawością akt zawierzenia,
dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością,
przed Twoim tak nam drogim wizerunkiem.
Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach
i że nie jest Ci obce nic z tego, co mieszka w naszych sercach.
Chroń nasze życie w Twoich ramionach:
błogosław nam i umacniaj każde pragnienie dobra;
ożywiaj i wzmacniaj wiarę;
wspieraj i rozjaśniaj nadzieję;
rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie:
prowadź nas wszystkich na drodze świętości.
Naucz nas Twojej miłości i szczególnego upodobania
dla maluczkich i ubogich,
dla wykluczonych i cierpiących,
dla grzeszników i ludzi zagubionych serc:
otocz wszystkich Twoją opieką
i wszystkich oddaj Twemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:45, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:52, 24 Paź 2013 Powrót do góry

Papież Franciszek i Fatima

Image

13 października papież Franciszek poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi, nie poświęcił jednak Rosji. Wielkie oczekiwania zakończyły się rozczarowaniem, choć Ojciec święty poprosił patriarchę Lizbony o zawierzenie jego posługi Matce Bożej z Fatimy.

W niedzielę w Rzymie zgromadziło się ponad sto tysięcy wiernych, chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wielu z nich miało nadzieję, że w akcie poświęcenia papież Franciszek zawrze szczególną wzmiankę o Rosji. W trakcie objawień Matka Boża poprosiła o taki uroczysty i publiczny akt zadośćuczynienia i poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonany przez papieża w jedności z biskupami świata. Wezwanie to nie zostało jeszcze w pełni zrealizowane.

Pius XII w Orędziu radiowym do Portugalii poświęcił Kościół i ludzkość Niepokalanemu Sercu Maryi 31 października 1942 r. Ten sam papież w Liście apostolskim „Sacro Vergente Anno” z 7 lipca 1952 r. poświęcił Matce Bożej wszystkie narody Rosji. Choć poświęcenie zostało dokonane, nie odbyło się, jak o to prosiła Maryja, uroczyście i w jedności z biskupami całego świata.

Drugi Sobór Watykański był wyjątkową okazją do zrealizowania prośby Matki Bożej. W 1965 r. 510 arcybiskupów i biskupów z 78 krajów podpisało petycję z prośbą, by papież, w jedności z ojcami soborowymi, poświęcił cały świat Niepokalanemu Sercu Maryi, a w szczególny sposób Rosję i inne kraje zdominowane przez komunizm. Paweł VI jednak nie przyjął wniosku. Podobnie nie zostały zrealizowane prośby ojców soborowych domagających się wyraźnego wskazania na zagrożenia płynące ze strony marksizmu.

Po zamachu z 13 maja 1981 r. Jan Paweł II cudowną ochronę przypisał Matce Bożej Fatimskiej. 13 rok później udał się w pielgrzymce do Jej sanktuarium, gdzie powierzył i poświęcił „tych ludzi i te narody, które tego najbardziej potrzebują”. Analogiczną konsekrację powtórzył 25 marca 1984 r. na Placu Świętego Piotra w obecności figury Matki Bożej, która przybyła z Portugalii. Tym razem Rosja znów nie została wymieniona z nazwy, było tylko odwołanie do „narodów, które ufając oczekują naszego poświęcenia”.

Trzeci akt zawierzenia Kościoła i ludzkości Maryi Dziewicy, dokonany przez papieża Jana Pawła II wraz z ponad 1500 biskupami reprezentującymi episkopaty całego świata, miał miejsce 8 października 2000 r. przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Benedykt XVI podjął się ujawnienia Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej, jednak jej tekst jest uważany przez wielu za niekompletny. 12 maja 2010 r., klęcząc przed wizerunkiem Matki Bożej w kaplicy na miejscu objawień w Fatimie, zaproponował modlitwę zawierzenia, prosząc o wyzwolenie „od każdego niebezpieczeństwa, które nam zagraża”.

Tymczasem, jak zauważa prof. de Mattei, 12 października papież „ znużonym tonem wyrecytował formułę słabszą niż jego poprzednicy, nie używając słowa „poświęcenie”, nie czyniąc wzmianki o Fatimie, ani o Niepokalanym Sercu, ani o świecie, ani o Kościele, a tym bardziej o Rosji. Papież reasumując, wbrew temu, co zostało ogłoszone, nie poświęcił świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Było ogólne odniesienie do „Boga, który nigdy nie przestaje miłosiernie pochylać się nad ludzkością, nękaną przez zło i zranioną przez grzech, aby ją uzdrowić i zbawić”, ale bez wymienienia niebezpieczeństw grożących ludzkości, która mimo maryjnego wezwania nie podjęła pokuty.

Tymczasem, trudno ignorować znaczenie objawień maryjnych z XIX i XX wieku. „W 1858 r. w Lourdes Maryja przypieczętowała dogmat o Niepokalanym Poczęciu, ogłoszony przez Piusa IX cztery lata wcześniej. W Fatimie, w 1917 r., ogłosiła wielką karę dla świata, jeżeli nie będzie pokutował za swoje grzechy. W tym proroctwie, które Benedykt XVI nazwał „niedokończonym”, Matka Boża chciała nam dać do zrozumienia, w jak tragicznej godzinie swoich dziejów znalazł się świat” – tłumaczy włoski historyk. Wezwanie to zostało potwierdzone następnie w trakcie objawień w Akicie w Japonii.

„Jeśli ludzie nie będą pokutować i nie poprawią się, Ojciec ześle straszną karę. Będzie to kara większa niż potop, jakiej nikt wcześniej nie widział. Ogień spadnie z nieba i unicestwi większą część ludzi, dobrych i złych, nie oszczędzając ani kapłanów, ani wiernych. Ci co przeżyją będą tak cierpieć, że będą zazdrościć umarłym. Jedyną bronią, jaka wam pozostanie, będzie Różaniec oraz Znak pozostawiony przez mojego Syna. Codziennie odmawiajcie Różaniec. Za jego pomocą módlcie się za papieża, biskupów i kapłanów. Dzieło Szatana przedostanie się nawet do Kościoła, tak iż będziecie widzieć kardynałów stojących przeciwko kardynałom, biskupów przeciwko innym biskupom. Kapłani, którzy będą oddawać Mi cześć, będą wzgardzeni, a przeciw nim staną ich koledzy, kościoły i ołtarze będą splądrowane, Kościół pełny będzie tych, którzy akceptują kompromisy, a demon naciskać będzie wielu kapłanów oraz wiele uświęconych dusz, aby odeszły ze służby Pana. Demon będzie szczególnie nieprzejednany w stosunku do dusz poświęconych Bogu. Myśl o utracie tak wielu dusz jest przyczyną mojego smutku. Jeśli zwiększy się liczba grzechów oraz ich waga, nie będzie dla nich dłużej przebaczenia”.

„W kwietniu 1984 r. biskup John Shojiro Ito, ordynariusz Niigata w Japonii, po dokładnym badaniu stwierdził, że pochodzenie objawienia w Akita uważa za nadprzyrodzone, a w diecezji zatwierdził kult Matki Bożej z Akita. W czerwcu 1988 r. kardynał Ratzinger, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, uznał wydarzenia z Akita za autentyczne. Filipiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Howard Dee, publicznie oświadczył, że w rozmowie z kardynałem Ratzingerem ten ostatni potwierdził, iż przesłania z Akita i Fatimy są tej samej treści” – podkreśla prof. de Mattei.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:52, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:34, 26 Kwi 2015 Powrót do góry

Papież Franciszek odwiedzi Fatimę
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-franciszek-odwiedzi-fatime,13110.html#62668
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)