Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dramat Asi Bibi trwa Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:52, 30 Mar 2016 Powrót do góry

Pakistan: muzułmanie domagają się śmierci chrześcijanki

Image

Manifestacja tysięcy muzułmańskich ekstremistów w Isamabadzie

Z zamachem w parku Gulshan-e-Iqbal w Lahaurze zbiegła się trwająca już od dwóch dni przed parlamentem w stolicy Pakistanu Islamabadzie manifestacja tysięcy muzułmańskich ekstremistów. Domagają się oni wykonania wyroku na chrześcijance Asii Bibi, skazanej na śmierć w oparciu o tzw. ustawę o bluźnierstwie i od 5 lat oczekującej na proces apelacyjny.

Wojsko wzmocniło ochronę więzienia, w którym jest przetrzymywana, w obawie przed jej zamordowaniem. Protest przed pakistańskim parlamentem rozpoczęto w miesiąc po tym, jak został powieszony Mumtaz Qadri, morderca gubernatora prowincji Pendżab Salmana Taseera, który bronił Asii Bibi i dążył do zmiany prawa o bluźnierstwie. Islamiści uważają jego zabójcę za bohatera.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:18, 20 Kwi 2016 Powrót do góry

Pakistan: manifestacje przeciwko uwolnieniu Asii Bibi

Image

Mąż i córka Asii Bibi

Coraz bardziej zagrożone jest życie Asii Bibi, pakistańskiej chrześcijanki siódmy rok przetrzymywanej w więzieniu pod zarzutem rzekomego bluźnierstwa przeciwko Mahometowi. Podczas gdy kobieta czeka na wyrok Sądu Najwyższego, który ma zadecydować o tym, czy zostanie uniewinniona, czy też stracona przez powieszenie, w całym kraju trwa fala manifestacji islamskich fundamentalistów domagających się jej śmierci. Organizowane są one przez ekstremistyczne ugrupowanie Sunni Tehreek, które zarzuca obecnemu prezydentowi, że dąży do wykorzenienia w Pakistanie muzułmańskiego prawa szariatu i zaprowadzenia demokratycznych rządów oraz, co jeszcze bardziej rozjusza ekstremistów, świeckiego państwa. Manifestacje odbywają się pod hasłem: „Nie pozwolimy, by bluźnierczyni wyszła na wolność”.

[link widoczny dla zalogowanych]Manifestanci siedzący w szponach tego Twisted Evil razem z tym swoim "prorokiem"!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:34, 28 Sie 2016 Powrót do góry

Ostatnia szansa na uratowanie Asii Bibi? Chrześcijanką skazaną na śmierć zajmie się Sąd Najwyższy

[link widoczny dla zalogowanych]

Spotkanie papieża Franciszka z rodziną (mężem i córką) Asii Bibi w kwietniu 2015.

Sprawa Asii Bibi będzie najprawdopodobniej rozpatrywana przez Sąd Najwyższy w Pakistanie w październiku tego roku. „Vatican Insider” otrzymał taką informację od prawnika chrześcijanki, Josepha Nadeema.

Nadeem jest szefem Fundacji Renaissance, która pomaga w kształceniu dzieci Bibi i udziela schronienia jej mężowi Ashiq Masihowi. Asia Bibi została skazana za bluźnierstwo w listopadzie 2010 roku, a werdykt ten zatwierdził cztery lata później sąd wyższej instancji w Lahore. Ostateczna apelacja ma się odbyć przed Sądem Najwyższym jesienią tego roku. Kobieta, która od kilku lat jest więziona, ostatecznie zostanie uwolniona lub skazana na śmierć.

Nadeem wyjaśnił, że wraz z innymi prawnikami złożył kolejne odwołanie i SN zaplanował posiedzenie w sprawie Bibi na październik. Jest szansa, że ostateczny wyrok zapadnie po jednym lub dwóch przesłuchaniach.

Na razie sytuacja chrześcijanki jest stabilna. Asia przebywa w kobiecym więzieniu w Multan i służby bezpieczeństwa rzekomo pilnują, by nic się jej nie stało. W ostatnich miesiącach islamiści wzmogli kampanię, wzywając do wykonania wyroku.

W marcu ubiegłego roku fanatycy, którzy wyszli na ulice z okazji egzekucji Mumtaza Qadri – zabójcy gubernatora Pendżabu Salmana Taseera, obrońcy Bibii – znowu domagali się uśmiercenia Asi, twierdząc, że bluźni.

W ogromnej demonstracji, która odbyła się pięć lat temu, około 100 tys. ludzi prowadzonych przez islamistów w Islamabadzie domagało się rezygnacji z prób nowelizacji ustawy o bluźnierstwie i wykonania wyroku śmierci na Asii Bibi.

Rząd ugiął się. Politycy podpisali oświadczenie, że ustawa o bluźnierstwie nie będzie uchylona. W Pakistanie za obrazę islamu grozi kara dożywotniego więzienia lub śmierci.

Mąż i córki Asii nie widzieli kobiety od maja ubiegłego roku. Środki bezpieczeństwa przyjęte przez służby bezpieczeństwa, jak również trudności finansowe rodziny, uniemożliwiają regularne widzenia. Jednak jej prawnik zapewnia, że kobieta nadal walczy, modli się i ma nadzieję, że zostanie uniewinniona.

14 czerwca 2009 roku Asia Bibi pracowała w polu z muzułmańskimi koleżankami przy zbiorach falsy. Spragniona napiła się wody ze znajdującej się na polu studni. Muzułmanki zarzuciły jej, że ją zanieczyściła. Domagały się od Asi przejścia na islam. W odpowiedzi Bibi wypowiedziała m.in. słowa, iż „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?”. Natychmiast po tym katoliczka została poturbowana.

19 czerwca Asia wraz ze swoją chrześcijańską koleżanką Józefiną ponownie przybyły na pole w celu kontynuacji przerwanej pięć dni wcześniej pracy. Wkrótce zostały otoczone przez islamistów, którzy ponownie ciężko ją poturbowali. Tłum zawlókł kobietę do wioski do domu miejscowego imama, domagając się jej ukarania. Chrześcijanie poinformowali o całym zajściu policję, która interweniowała i przewiozła Bibi na posterunek policji dla jej własnego bezpieczeństwa. Jednak pod wpływem presji tłumu oraz lokalnych duchownych Asia została aresztowana pod zarzutem bluźnierstwa.

SN obecnie znajduje się pod ogromną presją islamskich grup radykalnych. Istnieje obawa, że werdykt na korzyść kobiety, może wywołać masowe ataki na chrześcijan w Pakistanie w ramach odpowiedzialności zbiorowej, co miało już miejsce w przeszłości.

Jeden z prawników Bibii, Sardar Mushtaq Gill – z powodu licznych gróźb – został ostatnio zmuszony do opuszczenia kraju. Udał się wraz z rodziną do Sri Lanki.


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:29, 08 Paź 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:57, 15 Paź 2016 Powrót do góry

Parę dni temu były informacje, żeby wysyłać [link widoczny dla zalogowanych] Tyle co się doczytałam, to należy znów wysyłać petycje, że na rozprawie 13 października ma być jakiś nowy prawnik.
Czy odwołanie zostanie odrzucone? to może być prawdopodobne i może być powieszona w ciągu 30 dni od wyroku.
Tam cały czas są za karą śmierci dla Asi Bibi. Wysyłać protesty i MODLITWA!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:00, 15 Paź 2016 Powrót do góry

Pakistan: odroczony proces apelacyjny w sprawie Asii Bibi

Image

Asia Bibi

Asia Bibi, Pakistanka skazana w 2010 r. w Pakistanie na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo, będzie musiała nadal pozostać w więzieniu. Sąd Najwyższy nie wydał oczekiwanego wyroku. Jeden z trzech sędziów niespodziewanie odmówił udziału w składzie sędziowskim rozpatrującym sprawę skazanej katoliczki.

Adwokat Asii Bibi, muzułmanin Saiful Malook, dał wyraz zaskoczeniu takim biegiem sprawy, tym bardziej, że spodziewano się ostatecznego uwolnienia kobiety od stawianych jej zarzutów. Joseph Nadeem, opiekun rodziny oskarżonej matki pięciorga dzieci, powiedział: „Nie tracimy nadziei, pokładając ufność w Bogu i w wymiarze sprawiedliwości”.

Założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Chrześcijan Pakistańskich we Włoszech, prof. Mobeen Shahid, zwrócił się za pośrednictwem Radia Watykańskiego z apelem o modlitwę w intencji Asii Bibi i osób związanych z jej obroną prawną.

„Mniejszości religijne w Pakistanie, które nie mają swojego przedstawiciela w rządzie federalnym od 2011 r., kiedy został zamordowany katolicki minister Shahbaz Bhatti, są w coraz gorszej sytuacji. Proszę wspólnotę międzynarodową i chrześcijan o modlitwę za Asię Bibi i jej rodzinę, jak również za jej adwokatów, którzy wykazali się wielką odwagą. Podjęli się jej obrony, narażając życie własne i swoich najbliższych”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:09, 25 Gru 2016 Powrót do góry

Asia Bibi: przebaczam wszystkim, którzy wyrządzili mi zło

Image

Demonstracja w sprawie Asii Bibi

Krótka modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii, wspólne zjedzenie ciasta i wymiana życzeń – tak wyglądało świąteczne spotkanie Asii Bibi z mężem i dwiema córkami, które miało miejsce 19 grudnia w pakistańskim więzieniu dla kobiet w Multanie. Skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo chrześcijanka mogła się zobaczyć z rodziną jedynie przez pół godziny. Ich rozmowie przysłuchiwali się i nagrali ją w całości więzienni strażnicy.

To już siódme Boże Narodzenie, które Asia Bibi spędzi samotnie za kratami. „Nie żywię nienawiści do tych, którzy przez te lata przysporzyli mi cierpień. Przebaczam im i modlę się za wszystkich, którzy wyrządzili mi zło” – mówiła 45-letnia dziś kobieta. Jak podaje serwis Vatican Insider, podziękowała także Papieżowi i wszystkim, którzy pamiętają o niej w modlitwie. „Wyraziła również przekonanie, że z woli Bożej wkrótce zostanie uwolniona” – relacjonuje Joseph Nadeem, opiekun prawny rodziny Asii Bibi, który także uczestniczył w spotkaniu. Dodaje on, że Pakistanka wyglądała na zdrową, choć jest osłabiona po niedawnej chorobie. Otrzymała od rodziny jedzenie i nowe ubrania.

Sprawa Asii Bibi rozpatrywana jest obecnie w trzeciej instancji przez Sąd Najwyższy Pakistanu. Wyznaczona na październik rozprawa nie odbyła się, gdyż w ostatniej chwili wycofał się jeden z sędziów. Termin kolejnej nie został wyznaczony. Adwokat oskarżonej katoliczki, muzułmanin Saiful Malook, zabiega o jak najszybsze wyznaczenie innego składu sędziowskiego. Tymczasem Sąd Najwyższy koncentruje się obecnie na badaniu sprawy korupcji, w którą może być zamieszany premier Pakistanu Nawaz Sharif i jego rodzina.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:31, 08 Paź 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:39, 26 Gru 2016 Powrót do góry

Asia Bibi spotkała się w więzieniu z rodziną

Image

Ashiq Masih, mąż Asii Bibii z córką Eisham

Krótka modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii, wspólne zjedzenie ciasta i wymiana życzeń – tak wyglądało przedświąteczne spotkanie Asii Bibi z mężem Aszikiem Masihem oraz dwiema córkami Aiszą i Eszam 19 grudnia w pakistańskim więzieniu dla kobiet w Multanie.

Skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw islamowi chrześcijanka pakistańska mogła się zobaczyć z rodziną jedynie przez pół godziny. Ich rozmowie przysłuchiwali się i nagrali ją w całości więzienni strażnicy.

To już siódme Boże Narodzenie, które ta mężna wyznawczyni Chrystusa spędza samotnie za kratami. „Nie żywię nienawiści do tych, którzy przez te lata przysporzyli mi cierpień. Przebaczam im i modlę się za wszystkich, którzy wyrządzili mi zło” – powiedziała 45-letnia dziś kobieta. Informując o tym serwis Vatican Insider podał ponadto, że podziękowała ona także papieżowi i wszystkim, którzy pamiętają o niej w modlitwie.

„Wyraziła również przekonanie, że z woli Bożej wkrótce zostanie uwolniona” – powiedział Joseph Nadim, opiekun prawny rodziny Asii Bibi, który także uczestniczył w spotkaniu. Dodał on, że kobieta wyglądała na zdrową, choć jest osłabiona po niedawnej chorobie. Otrzymała od rodziny jedzenie i nowe ubrania.

Sprawa Asii Bibi rozpatrywana jest obecnie w trzeciej instancji przez Sąd Najwyższy Pakistanu. Wyznaczona na październik rozprawa nie odbyła się, gdyż w ostatniej chwili wycofał się jeden z sędziów. Termin kolejnej nie został wyznaczony. Adwokat oskarżonej katoliczki, muzułmanin Saiful Malook zabiega o jak najszybsze wyznaczenie innego składu sędziowskiego. Tymczasem Sąd Najwyższy skupia się obecnie na badaniu sprawy korupcji, w którą może być zamieszany premier Pakistanu Nawaz Sharif i jego rodzina.

Przypadek pakistańskiej katoliczki, matki 5 dzieci, ciągnie się od połowy 2009 - aresztowano ją 18 czerwca tegoż roku pod zarzutem obrazy islamu i proroka Mahometa. Chodziło o to, że gdy w czasie prac polowych, kobieta zapragnęła napić się wody, jej sąsiadki-muzułmanki zażądały od niej, aby przeszła na islam i dopiero wtedy pozwolą jej skorzystać z miejscowej studni. Asia Bibi nie tylko nie zgodziła się na taki warunek, ale jeszcze powiedziała, że Jezus oddał swoje życie za innych ludzi i zapytała: "A co zrobił Mahomet?". Kobiety pobiły ją wtedy dotkliwie i powiadomiły policję, a sprawa trafiła do sądu.

Po ponad rocznym pobycie w więzieniu 7 listopada 2010 skazano ją na karę śmierci, ale już 23 tegoż miesiąca ułaskawił ją prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari. Po uwolnieniu ze względów bezpieczeństwa przewieziono ją w nieznane miejsce. Ale miejscowi muzułmanie zaskarżyli zarówno wyrok, jak i decyzję głowy państwa i A. Bibi ponownie trafiła do więzienia, gdzie przebywa do dzisiaj.

W jej obronie wielokrotnie występowali zarówno umiarkowani muzułmanie, jak i chrześcijanie w wielu krajach świata. O jej uwolnienie apelowali też Benedykt XVI i Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:55, 19 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:01, 19 Kwi 2017 Powrót do góry

A.D. 2017 rok


Imamowie apelują w sprawie Asii Bibi: powieście ją!

Image

Ubiegłoroczna demonstracja przeciw Asii Bibi (14.10.2016)

Pakistańscy imamowie domagają się stracenia Asii Bibi, chrześcijanki skazanej w 2010 r. na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Ich zdaniem odwlekanie egzekucji podważa zaufanie Pakistańczyków do oficjalnego wymiaru sprawiedliwości. Gdyby Asia Bibi została powieszona, w Pakistanie nie dochodziłoby do samosądów za bluźnierstwo przeciw Koranowi i Mahometowi. Jak podaje agencja Asia News, o wykonanie wyroku na Asii Bibi zaapelowało w tych dniach kilku znanych muzułmańskich kaznodziejów, w tym mufti Muhammad Haneef Qureshi.

Nawiązują oni do linczu na uniwersytecie Wali Khan. W ubiegłym tygodniu tamtejsi studenci dokonali samosądu na swym uniwersyteckim koledze. Zamieścił on bowiem na facebooku treści, które oni uznali za bluźniercze. „Gdyby sądy uznawały grzeszników za bluźnierców i gdyby nie ociągano się z wymierzeniem kary, studenci nie reagowaliby w ten sposób” – zapewnił mufti Muhammad Haneef Qureshi, odnosząc się wprost do sprawy Asii Bibi.

[link widoczny dla zalogowanych]!/1306500
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:46, 08 Paź 2017 Powrót do góry

Asia Bibi wkrótce na wolności?

Image Image

Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka skazana na karę śmierci za domniemaną obrazę Mahometa, być może wkrótce wyjdzie na wolność. Taką nadzieję ma jeden z jej adwokatów, Khalil Tahir Sandhu.

Ten prawnik i minister do spraw praw człowieka oraz mniejszości w pakistańskiej prowincji Pendżab, jest obrońcą Asi Bibi przed Sądem Najwyższym w Islamabadzie. Bibi, matka pięciorga dzieci, została aresztowana w listopadzie 2010 r., rozprawy w postępowaniu odwoławczym wielokrotnie przesuwano w czasie.

„Jestem przekonany, że Bibi będzie wolna za 2-3 miesiące”, powiedział Sandhu w wywiadzie dla wydawanego przez austriacka diecezje St. Pölten tygodnika „Kirche bunt”. Jego zdaniem, nacisk międzynarodowy, deklaracje solidarności, publikacje w mediach oraz inicjatywy dyplomatyczne są „niezwykle pomocne” w sprawie Asi Bibi.

Asia Bibi od ośmiu lat przebywa w więzieniu z wyrokiem śmierci. W połowie września jej kandydaturę wysunięto [link widoczny dla zalogowanych]

Surowe ustawodawstwo przeciw bluźnierstwu jest często stosowane przeciwko mniejszościom, zwłaszcza chrześcijanom, podkreślił minister Sandhu w rozmowie z austriackim pismem dodając, że przypadek Asi Bibi jest jednym z wielu. W samym tylko Pendżabie z zarzutami naruszenia kontrowersyjnej ustawy przebywają obecnie w więzieniach 223 osoby. Ponad połowa z nich to muzułmanie. W więzieniach jest też wielu chrześcijan, powiedział Sandhu, który obecnie broni 14 osób.

Jego zdaniem, nadzieje na ewentualną zmianę kontrowersyjnej ustawy o bluźnierstwie są znikome. Sam zresztą też jest jedną z osób na „liście śmierci” islamskich talibów. „Ale możemy coś zrobić przeciwko nadużywaniu ustawy i przeciwko fałszywym oskarżeniom”, dodał prawnik, zwracając uwagę na dobre stosunki z muzułmańskimi ministrami i duchownymi islamskimi w regionie. „Jestem przekonany, że można coś osiągnąć jedynie przez dialog”, stwierdził Sandhu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:12, 08 Paź 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:39, 26 Gru 2017 Powrót do góry

Asia Bibi i pragnienie Eucharystii

Chrześcijańska kobieta skazana na śmierć za bluźnierstwo w Pakistanie, podczas dziewiątego Bożego Narodzenia za kratkami, prosi o wizytę księdza i nie traci nadziei

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:31, 16 Mar 2018 Powrót do góry

Asia Bibi: modlę się na różańcu od Franciszka

Image

„To że żyję zawdzięczam jedynie temu, że świat wciąż o mnie pamięta” – stwierdziła Asia Bibi spotykając się w więzieniu z mężem i córką. Odwiedzili oni ją po swej wizycie w Watykanie, podczas której rozmawiali o jej sytuacji z Papieżem Franciszkiem. Przekazał on wówczas dla pakistańskiej chrześcijanki różaniec i zapewnił, że cały czas się za nią modli.

„To cud, że pozwolono mi ten różaniec zatrzymać. Dotąd nigdy nie mogłam mieć przy sobie żadnych rzeczy związanych z wiarą” – podkreśla Asia Bibi. Od dziewięciu lat przebywa ona w więzieniu niesłusznie oskarżona o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Według jej prawników jest szansa, że przed Wielkanocą odbędzie się rozprawa sądowa, decydująca o jej ewentualnym uwolnieniu.

Rodzina opowiedziała Asi Bibi o inicjatywach podejmowanych na całym świecie w celu jej uwolnienia, w tym m.in. o oświetleniu rzymskiego Koloseum na czerwono, na znak pamięci o prześladowanych chrześcijanach. „Uwaga świata jest fundamentalna w walce o nasze prawa ponieważ w Pakistanie prześladowani są przede wszystkim przedstawiciele mniejszości” – stwierdziła kobieta.

„Cierpienie Chrystusa uobecnia się w tej heroicznej matce i chrześcijance. Od lat nieustannie wchodzi ona na Kalwarię” – podkreśla bp Benny Travas. Ordynariusz Multanu, gdzie znajduje się zakład karny, w którym jest przetrzymywana podkreśla, że „względami bezpieczeństwa” odbiera się jej podstawowe prawa. W więzieniu może ją odwiedzać wyłącznie rodzina. Kobieta nie może przystępować do Komunii św., ani korzystać z innych sakramentów. Bp Travas wskazuje zarazem na coraz bardziej nieprzychylną dla chrześcijan atmosferę w Pakistanie. W siłę bowiem rośnie radykalny islam.

Kościoły, domy parafialne i szkoły chrześcijańskie uznane zostały przez państwo za „czułe punkty” mogące stać się potencjalnym celem ataków islamistów. Stąd władze nakazały, by zostały one otoczone murem, wyposażone w system monitoringu, wieżyczki dla strażników kontrolujących okolicę oraz nakazały zatrudnienie ochroniarzy. „Dla nas to jest zbyt duży wydatek. Nie jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom” – mówi bp Travas. Wskazuje zarazem, że niespełnienie tych wymogów oznacza zamknięcie miejsc kultu i prowadzonych placówek edukacyjnych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:13, 08 Paź 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:57, 07 Cze 2018 Powrót do góry

Asia Bibi: w celi marzę o wolności i powrocie do dzieci

Image

Córka i mąż Asii Bibi

„Marzę jedynie o tym, by wreszcie móc zasmakować wolności” – mówi w ekskluzywnym wywiadzie Asia Bibi. Dla tej pakistańskiej chrześcijanki 14 czerwca rozpocznie się już dziesiąty rok w więzieniu, do którego trafiła pod fałszywie spreparowanym zarzutem bluźnierstwa przeciwko Mahometowi. Termin jej rozprawy apelacyjnej wciąż jest odkładany.

„Ciągle słyszę, że wkrótce wyjdę na wolność, ale oczekiwanie jest zbyt długie” – mówi Asia Bibi w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi La Repubblica. Gazeta starała się o tę rozmowę przez kilka miesięcy. Stała się ona możliwa dzięki pomocy jednej z osób, które mają z uwięzioną kobietą systematyczny kontakt. W obawie o swe bezpieczeństwo pośrednik poprosił o nieujawnianie jego tożsamości.

„Nie tracę nadziei, ale muszę przyznać, że jest ona jednak coraz mniejsza. Zbyt wiele czasu upłynęło od chwili, gdy odebrano mi wolność. Uczyniono to choć nie popełniłam żadnego przestępstwa” – mówi Asia Bibi, która w więzieniu niesłusznie spędziła już dziewięć długich lat. Kobieta przyznaje, że informowana jest o międzynarodowej kampanii, która ma na celu jej uwolnienie. „Nie jest dla mnie ważne, kto mnie wyciągnie z więzienia. Chciałabym jedynie wiedzieć, kiedy to nastąpi” – wyznaje kobieta. Mówi, że marzy o powrocie do rodziny i spotkaniu z pięciorgiem swych dzieci. „Przychodzą mnie odwiedzać. Nie są jednak bezpieczne z mego powodu” – podkreśla Asia Bibi.

W kwietniu wydawało się, że bliskie już jest rozstrzygnięcie jej sprawy. Został wyznaczony sędzia, który miał poprowadzić jej rozprawę apelacyjną. Problem w tym, że pod wpływem nacisków islamskich fundamentalistów wciąż nie została wyznaczona data rozprawy mającej zdecydować o ewentualnym zwolnieniu Asii Bibi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:09, 08 Paź 2018 Powrót do góry

Jak nie wszyscy to bardzo wielu zna sprawę pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi. Proszę przeczytać i włączyć się do wspólnej modlitwy.

„Dziś ma zapaść decyzja o życiu lub śmierci Asii Bibi. Jeśli rozprawy nie odwołają w ostatniej chwili o 10 czasu polskiego sprawa trafi na wokandę Pakistańskiego Sądu Najwyższego, to ostatnia instancja odwoławcza. Wszystko dokona się w czasie jednej rozprawy – wysłuchani zostaną obrońca i oskarżyciel oraz podjęta decyzja. Opinia publiczna pozna ją najpóźniej trzy dni po rozprawie. Jej mąż prosi wszystkich o modlitwę. Ujawnia, że do ostatniej chwili Asia jest zachęcana do wyrzeczenia się wiary. Ona jednak powiedziała mu, że nie przejdzie na islam i gotowa jest umrzeć dla Chrystusa”.

Asia codziennie modli się na różańcu od Franciszka. Prosimy, dołączcie dziś do niej i módlcie się o jej uwolnienie❗️

Image

[link widoczny dla zalogowanych]Na stronie Polskie Radio też jest informacja:

Pakistan: Sąd Najwyższy wysłucha apelacji Asii Bibi

Sąd Najwyższy Pakistanu rozpocznie dzisiaj wysłuchanie ostatecznej apelacji chrześcijanki Asii Bibi, oskarżonej o rzekome bluźnierstwo. Grozi jej kara śmierci. Nie wiadomo, czy trzyosobowy sąd wyda dziś wyrok w jej sprawie. Jeśli podtrzyma wcześniejszy wyrok, skazanej pozostanie jedynie wystosowanie prośby o uniewinnienie do prezydenta kraju.

Kobieta trafiła przed sąd 7 listopada 2010 roku, po trwającym ponad 16 miesięcy procesie. Jako pierwsza kobieta w Pakistanie została skazana na karę śmierci przez powieszenie "za bluźnierstwo przeciw Mahometowi".
Asia Bibi jest matką pięciorga dzieci. O jej uwolnienie zaapelował ówczesny papież Benedykt XVI, a trzy lata temu, po wizycie córki Bibi w Watykanie, papież Franciszek zapewnił ją o swojej modlitwie.

14 czerwca 2009 roku Asia Bibi ze swoimi muzułmańskimi sąsiadkami pracowała w polu. Ze względu na panujący tego dnia upał kobieta napiła się wody ze znajdującej się w pobliżu studni. Niektóre z jej muzułmańskich sąsiadek uznały wówczas, że woda ze studni stała się "nieczysta", gdyż napiła się z niej chrześcijanka. Podkreśliły, że aby Asia Bibi mogła się z niej napić, musiałaby przejść na islam. W odpowiedzi kobieta powiedziała między innymi: "Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?".

To stało się przyczyną oskarżenia jej o bluźnierstwo i początkiem gehenny kobiety.
Pakistan jest w większości zamieszkany przez muzułmanów. Władze kraju są oskarżane o prześladowanie mniejszości religijnych, przede wszystkim chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:51, 08 Paź 2018 Powrót do góry

Pakistan: oczekiwanie pozytywnego wyroku w sprawie Asi Bibi

W Pakistanie zebrał się Sąd Najwyższy, aby rozpatrzyć sprawę Asi Bibi, chrześcijanki, która od 9 lat przebywa w więzieniu skazana na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi.

Wyrok Sądu Najwyższego powinnien być znany w ciągu najbliższych kilku dni. „To dobra wiadomość, że po tak długim oczekiwaniu wreszcie sprawa Asi Bibi jest rozpatrywana. Wiele osób na całym świecie modliło się o jej uniewinnienie i wypuszczenie na wolność. Mamy nadzieję, że ta modlitwa i post przyniosą upragniony owoc” – stwierdził o. James Channan, dominikanin, działający w Lahorze na rzecz dialogu islamsko-chrześcijańskiego.

Podobnego zdania jest również Paul Bhatti, lekarz i polityk, brat zamordowanego w zamachu terrorystycznym katolickiego ministra Shabaza Bhattiego.

“Jestem wielkim optymistą i wierzę, że Asia Bibi zostanie uwolniona. Mój optymizm wynika z faktu, że do tej pory były wielkie naciski ze strony ekstremistów i poprzednie rządy ulegały im w tym, co dotyczyło traktowania chrześcijan – stwierdził w wywiadziew dla Radia Watykańskiego Bhatti. - Natomiast obecny skład Sądu Najwyższego jest bardzo odważny. Sędziowie podjęli bardzo ważne decyzje w sprawie osądzenia i wymierzenia kary więzienia za korupcję byłemu premierowi oraz niektórym gubernatorom. Podejmują ważne i odważne decyzje. Także i w tym przypadku potrzeba odwagi, ale oni dobrze wiedzą, że ona jest niewinna.”

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:38, 08 Lis 2018 Powrót do góry

Asia Bibi na wolności. Po dziewięciu latach opuściła więzienie, ale to nie koniec prześladowań

Asia Bibi, chrześcijanka oczyszczona przez Sąd Najwyższy z zarzutu bluźnierstwa, została w środę wieczorem zwolniona z więzienia Multan – poinformowała pakistańska telewizja ARY News.

Źródła, na które powołuje się stacja twierdzą, iż władze więzienia dla kobiet w Multan, gdzie przetrzymywana była Asia Bibi, otrzymały nakaz zwolnienia chrześcijanki i wcieliły go w życie.

Według ARY News, kobieta nie może opuścić kraju, dopóki sąd nie wyda wyroku w sprawie odwołania wniesionego przeciwko uniewinnieniu.

Biorąc pod uwagę zagrożenie dla zdrowia i życia chrześcijanki oraz jej bliskich, zostali oni otoczeni opieką ze strony władz.

Z kolei włoska edycja portalu vaticannews.va cytuje słowa prawnika Asii Bibi, Saifa ul-Mulooka. Miał on powiedzieć: – Została zwolniona. Powiedziano mi, że jest w samolocie, ale nikt nie wie, gdzie wyląduje.

W ubiegłym miesiącu sąd najwyższy uchylił wyrok na Asię Bibi, skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Postanowienie o uniewinnieniu odczytał sędzia Mian Saqib Nisar. Nakazał on natychmiastowe uwolnienie kobiety, co wzbudziło wściekłość islamistów i masowe, bardzo gwałtowne protesty na ulicach miast. Do sądu trafiła zaś apelacja od werdyktu oddalającego zarzuty wobec Asii Bibi.

W odpowiedzi na pojawiające się informacje, władze Pakistanu stanowczo zdementowały jakoby Asia Bibi opuściła ten kraj. Minister ds. Informacji, Fawad Chaudhry na komunikatorze Twitter stwierdził: „Normą stało się publikowanie fałszywych informacji, żeby mieć dobry tytuł. Przypadek Asii Bibi jest kwestią delikatną i rzeczą skrajnie nieodpowiedzialną było pisanie, bez potwierdzenia, że opuściła kraj”. Natomiast rzecznik MSZ w Islamabadzie, Muhammad Faisal, dementując doniesienia jakoby Asia Bibi opuściła swą ojczyznę stwierdził „Nadal jest w Pakistanie”.

Matka pięciorga dzieci przebywała w celi śmierci od 2010 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]Asia Bibi „bezpieczna”. Czy jej schronieniem jest kolejne pakistańskie więzienie?

Image

Wbrew medialnym doniesieniom o ewakuacji Asii Bibi, chrześcijanka znienawidzona przez pakistańskich islamistów za wierność nauce Chrystusa, wciąż przebywa w Pakistanie. Wiadomo, że znajduje się w „bezpiecznym miejscu”. Niewykluczone, że jest to inne więzienie.

Z ustaleń działaczy Pomoc Kościołowi w Potrzebie Asia Bibi przebywa w bezpiecznym miejscu, w stolicy Pakistanu, Islamabadzie. Taką informację podał też pakistański rzecznik MSZ. Nie można wykluczyć jednak, że schronieniem prześladowanej kobiety jest inne niż dotychczas więzienie.

Asia Bibi w środę rano (7.11.2018r.) opuściła więzienie w Mutlan w prowincji Pendżab w Pakistanie. Informował o tym jej prawnik. Twierdził on też, że otrzymał informcję, jakoby kobieta była na pokładzie samolotu, ale nie wiedział jaki jest cel jej podróży. Z informacji PKwP wynika, ze Asia Bibi nie dołączyła do ukrywającej się – w obawie o swoje życie – rodziny.

„Spodziewamy się, iż w Pakistanie ponownie wybuchną gwałtowne protesty, podobne do tych, które miały miejsce po ogłoszeniu wyroku ułaskawiającego Asię Bibi 31 października 2018 roku. Zapowiadana jest na dziś konferencja prasowa w Lahaur oraz strajki, za którymi stoi to samo ugrupowanie TLP (Tehreek-e-Labaik Pakistan)” – informuje pkwp.org.

Jak przypomina organizacja, po protestach radykalnych islamistów będących odpowiedzią na uniewinnienie Asi Bibi przez Sąd Najwyższy, rząd zgodził się na ponowne rozpatrzenie sprawy.

„Sprawa Asii Bibi jest bardzo ważnym, historycznym krokiem dla całego Pakistanu, ale nie możemy zapominać o pozostałej tam wspólnocie Kościoła. Dlatego Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wciąż wzywa do modlitwy za całą społeczność chrześcijan i innych mniejszości religijnych o prawo do swobodnego wyznawania swojej religii” – czytamy na pkwp.org.

Źródło: pkwp.org

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)