Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji z urzędu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:33, 25 Lut 2013 Powrót do góry

Papież rozmawiał z kardynałami-detektywami

Ustępujący 28 lutego Benedykt XVI przyjął w poniedziałek na audiencji trzech kardynałów, którzy w zeszłym roku przeprowadzili wewnętrzne śledztwo w Watykanie na temat sporów i intryg wśród hierarchii, opisanych w serii ujawnionych listów i dokumentów.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że kardynałowie przedstawili ponury obraz napięć i konfliktów za Spiżową Bramą, który zaszokował Benedykta XVI. Watykan takie spekulacje stanowczo odpiera i oficjalnie zaprotestował w sobotę przeciwko podawaniu przez media niesprawdzonych i fałszywych informacji.

Tajny raport pozna następny papież - postanowił Benedykt XVI. Oznacza to, że dokument nie zostanie odtajniony przed konklawe. W wydanym komunikacie podano, że Benedykt XVI podziękował kardynałom Julianowi Herranzowi, Jozefowi Tomko i Salvatore De Giorgi za "wykonanie pożytecznej pracy". "Postępowanie to ukazało wielkoduszność, prawość i poświęcenie tych, którzy pracują w Stolicy Apostolskiej" - głosi watykański komunikat.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:05, 03 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:25, 28 Lut 2013 Powrót do góry

Benedykt XVI o swoim następcy: „Już dzisiaj przyrzekam mu moją bezwarunkową cześć i posłuszeństwo”

Image

Przed południem Papież spotkał się z kardynałami. Do Sali Klementyńskiej w Watykanie przybyło 144 purpuratów oraz szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej nie należący do Kolegium Kardynalskiego. Benedykt XVI raz jeszcze dziękował im za bliskość i radę, jakimi mu służyli przez osiem lat jego pontyfikatu. Przypomniał, że przeżywali razem z nim chwile radosne, pełne światła, ale także mroczne. Zachęcił ich do modlitwy o Bożą pomoc, by Kolegium Kardynalskie wzrastało w głębokiej jedności, jako wyraz Kościoła Powszechnego.

„Chciałbym wam zostawić prostą myśl, która bardzo leży mi na sercu – mówił Papież. – Jest to myśl o Kościele, o jego tajemnicy, która stanowi dla nas wszystkich, możemy tak powiedzieć, rację i pasję życia. Pomogę sobie wyrażeniem Romano Guardiniego, napisaną właśnie w roku, w którym ojcowie Soboru Watykańskiego II przyjęli konstytucję Lumen Gentium. W swojej ostatniej książce – z osobistą dedykacją także dla mnie, zatem jej słowa są mi szczególnie drogie – Guardini stwierdza: Kościół «nie jest instytucją wymyśloną i skonstruowaną przy stoliku, ale rzeczywistością żywą. Żyje w ciągu czasu, rozwijając się, jak każda istota żywa, przekształcając się. Jednak jego natura pozostaje wciąż ta sama i jego sercem jest Chrystus». Doświadczyliśmy tego, jak sądzę, na placu św. Piotra: zobaczyć, że Kościół jest żywym ciałem, ożywianym przez Ducha Świętego i żyje rzeczywiście z mocy Bożej. Jest na świecie, ale nie ze świata: należy do Boga, Chrystusa, Ducha. Widzieliśmy to wczoraj. Dlatego prawdziwe jest też inne słynne wyrażenie Guardiniego: «Kościół rozbudza się w duszach». Kościół żyje, rośnie i rozwija się w duszach, które jak Maryja Panna przyjmują Słowo Boże i je poczynają z Ducha Świętego, oddają Bogu własne ciało i właśnie w swym ubóstwie i pokorze stają się zdolne rodzić Chrystusa dzisiaj w świecie. Przez Kościół tajemnica Wcielenia pozostaje obecna na zawsze, Chrystus nadal idzie przez czasy i wszystkie miejsca”.

Benedykt XVI zapewnił kardynałów, że nadal będzie blisko nich w modlitwie, zwłaszcza w najbliższych dniach, gdy będą na konklawe wybierać jego następcę: „Niech Pan wam ukaże to, co jest Jego wolą. A wśród was, w Kolegium Kardynalskim, jest też przyszły Papież, któremu już dzisiaj przyrzekam moją bezwarunkową cześć i posłuszeństwo”.

W imieniu Kolegium Kardynalskiego przemówił jego dziekan. Kard. Angelo Sodano nawiązał do częstych podziękowań, jakie w ostatnich dniach Papież składał swym najbliższym współpracownikom:

„Umiłowany i czcigodny Następco Piotra! To my winniśmy Tobie dziękować za przykład, jaki dawałeś nam przez tych osiem lat pontyfikatu. 19 kwietnia 2005 r. zostałeś włączony w długi łańcuch Następców Apostoła Piotra, a dzisiaj, 28 lutego 2013 r., masz nas zostawić w oczekiwaniu, że ster łodzi Piotrowej przejdzie w inne ręce. Będzie w ten sposób kontynuowana ta sukcesja apostolska, którą Pan obiecał swojemu Świętemu Kościołowi aż do czasu, gdy usłyszy się na ziemi głos anioła z Apokalipsy, który ogłosi: Tempus non erit amplius... consummabitur mysterium Dei – «Czasu więcej nie będzie... dokona się tajemnica Boża» (Ap 10, 6-7). Zakończy się wtedy historia Kościoła razem z historią świata, z nadejściem nowych niebios i nowej ziemi”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego skonkludował, mówiąc Papieżowi po niemiecku Vergelt’s Gott – „Bóg zapłać”. Na zakończenie spotkania Benedykt XVI pożegnał się osobiście z każdym z kardynałów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:06, 03 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:28, 28 Lut 2013 Powrót do góry

Ojciec Święty żegna Watykan w ostatnim dniu swojego pontyfikatu

Image

W ostatnim dniu swego pontyfikatu Benedykt XVI opuszcza Watykan. Na godzinę 17:00 zaplanowano odlot Ojca Świętego helikopterem do letniej rezydencji papieskiej w Castelgandolfo. O tej samej godzinie pojawi się ostatni wpis Benedykta XVI na Twitterze. Kilka minut wcześniej Papieża odjeżdżającego samochodem z dziedzińca św. Damazego pozdrowi kierownictwo Sekretariatu Stanu i poczet sztandarowy Gwardii Szwajcarskiej. Jako ostatni na lądowisku śmigłowców w ogrodach watykańskich pożegna go dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Zakończenie pontyfikatu wiąże się też z formalnymi procedurami, do których należą: zapieczętowanie papieskiego apartamentu w Watykanie i wycofanie warty honorowej z pałacu w Castelgandolfo. Do godz. 20:00 Benedykt XVI ma oddać pieczęć i pierścień rybaka kamerlingowi, który powinien dopilnować ich materialnego zniszczenia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:08, 03 Sty 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:29, 28 Lut 2013 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:52, 28 Lut 2013 Powrót do góry

Image

Helikopter wojskowy, którym papież poleciał do Castel Gandolfo.

Swe wystąpienie w Castel Gandolfo zakończył: "Idźmy naprzód razem z Panem dla dobra Kościoła i świata. Dziękuję!". Były to ostatnie słowa Benedykta XVI jako papieża i ostatni publiczny akt jego pontyfikatu.


Wakat w Stolicy Apostolskiej

Zakończył się pontyfikat Benedykta XVI

Punktualnie o godz. 20.00 zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. Jednocześnie rozpoczął się okres sede vacante (nieobsadzonej rzymskiej stolicy biskupiej), który będzie trwał do wyboru nowego papieża.

Symbolicznym wyrazem zakończenia pontyfikatu było opuszczenie przez Gwardię Szwajcarską posterunku przy bramie Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo, która została zamknięta. Troskę o bezpieczeństwo papieża-emeryta przejęła żandarmeria watykańska.

Przez najbliższe dwa miesiące Benedykt XVI będzie przebywał w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. Później zamieszka w dawnym żeńskim klasztorze kontemplacyjnym w Watykanie.

Zakończeniu pontyfikatu Benedykta XVI towarzyszyło bicie dzwonów kościelnych i modlitwy katolików całego świata w intencji pierwszego od sześciu stuleci Biskupa Rzymu, który zrezygnował z pełnienia swej posługi.

Ostatnimi publicznie wypowiedzianymi słowami Benedykta XVI jako papieża było pozdrowienie wiernych zebranych przed letnią rezydencją papieską w Castel Gandolfo pod Rzymem. – Drodzy przyjaciele! Cieszę się, że mogę być z wami, otoczony pięknem stworzenia i waszą miłością, która jest dla mnie wielkim pokrzepieniem. Dziękuję wam za waszą przyjaźń i miłość. Wiecie, że mój dzisiejszy dzień jest inny niż wszystkie poprzednie. Nie jestem już, to znaczy nie będę już od godziny 20.00 Papieżem, najwyższym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Odtąd będę już tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki. Chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości. Życzliwość, którą mi okazujecie, jest dla mnie wielkim wsparciem. Idźmy naprzód mając na względzie dobro Kościoła i dobro świata. Dziękuję. A teraz udzielę z całego serca mojego błogosławieństwa – powiedział Benedykt XVI.

Był on papieżem – 264. następcą św. Piotra – od 19 kwietnia 2005 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:30, 03 Sty 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:55, 28 Lut 2013 Powrót do góry

28.02.2013 rok godzina 20:01
Sediswakancja

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:33, 13 Mar 2013 Powrót do góry

Benedykt XVI śledzi konklawe w telewizji

Emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo, śledzi z wielką uwagą w telewizji wydarzenia związane z wyborem jego następcy.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził nieoficjalne informacje. Dodał, że Benedykt XVI nie zamierza brać udziału we mszy inaugurującej pontyfikat jego następcy.

Wczoraj rano Benedykt XVI oglądał mszę pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża, odprawioną w Bazylice Świętego Piotra. Obserwował też transmisję z wejścia kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej przed rozpoczęciem konklawe.

Watykański rzecznik powiedział na konferencji prasowej, że pojawienie się czarnego dymu po trzech pierwszych głosowaniach to rzecz "bardzo normalna". - To nie jest znak żadnych podziałów - podkreślił ks.Lombardi, dodając, że spodziewano się takiego przebiegu początku wyboru papieża.

Pytany, czy możliwa jest inauguracja nowego pontyfikatu we wtorek 19 marca, w uroczystość świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego, odpowiedział, że to "dobra hipoteza".

Wyjaśnił też dziennikarzom w związku z kierowanymi do niego pytaniami, że czarny dym, obwieszczający brak wyboru papieża, uzyskuje się w elektronicznie sterowanym piecu, stojącym w Kaplicy Sykstyńskiej dzięki specjalnemu wkładowi chemicznemu, który wypala się w ciągu 5 minut.

Czarny dym "nie przysporzył żadnych problemów ani freskom Michała Anioła, ani nie odbił się na zdrowiu kardynałów" - zapewnił z uśmiechem ks. Lombardi.

Pytany o happening roznegliżowanych aktywistek z grupy Femen, urządzony na placu przed bazyliką watykańską w dniu inauguracji konklawe, rzecznik odparł: - Mam nadzieję, że się nie przeziębiły.

- Wydaje mi się, że ludzie na placu byli bardziej zainteresowani dymem - zauważył.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:18, 03 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:09, 19 Mar 2013 Powrót do góry

Dziś we wspomnienie św. Józefa, papież Franciszek zainaugurował pontyfikat i dziś też są imieniny papieża emeryta Benedykta XVI - Józefa Ratzingera.

Życzenia i wdzięczność dla papieża seniora

We wtorek po godz. 17.00 Ojciec Święty Franciszek złożył telefonicznie życzenia obchodzącemu imieniny (Józefa) swojemu poprzednikowi – Benedyktowi XVI – poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.

Jak podaje ks. Lombardi papież Franciszek obok życzeń imieninowych wyraził papieżowi seniorowi ponownie wdzięczność za wypełnianą posługę. Rozmowa była serdeczna i obejmowała szereg kwestii.

Benedykt XVI intensywnie śledził wydarzenia minionych dni, a zwłaszcza dzisiejszą poranną Mszę św. inaugurującą pontyfikat swojego następcy. Zapewnił o nieustannej pamięci modlitewnej w intencjach Ojca Świętego Franciszka – stwierdził dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:20, 03 Sty 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:08, 26 Kwi 2013 Powrót do góry

Cytat:
Ogrody Watykańskie - tu zamieszka Benedykt XVI

28 lutego o godz. 17.00 Benedykt XVI opuści Watykan, by udać się do Castel Gandolfo, gdzie spędzi najbliższe dwa miesiące. Po tym okresie zamieszka na terenie Ogrodów Watykańskich.

1 maja przeprowadzka Benedykta XVI

1 maja Benedykt XVI ma powrócić do Watykanu i zamieszkać w przystosowanym do potrzeb papieża-seniora klasztorze mniszek klauzurowych w Ogrodach Watykańskich – pisze na łamach [link widoczny dla zalogowanych] Andrea Tornielli.

Włoski watykanista przypomina, że do klasztoru dobudowano nowe skrzydło o powierzchni 450 metrów kwadratowych. Znajduje się w nim także dwanaście cel dla sióstr, kaplica, biblioteka oraz ogród, w którym uprawiane są warzywa, a także rosną w nim cytryny i pomarańcze.

Z Benedyktem XVI zamieszkają tam cztery osoby konsekrowane ze związanej z ruchem Comunione e Liberazione wspólnoty Memores Domini i sekretarz osobisty papieża-seniora abp Georg Gänswein, który jest też prefektem Domu Papieskiego. W klasztorze będą mogli być goszczeni brat Benedykta XVI ks. prał. Georg Ratzinger oraz niemiecki diakon, który od pewnego czasu pełni posługę u boku papieża-seniora. Tornielli zauważa, że przeprowadzka ułatwi życie abp. Gänsweinowi, który musiał dotychczas wielokrotnie przebywać drogę z Castel Gandolfo do Watykanu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Zobacz gdzie zamieszka Benedykt XVI [ZDJĘCIA]
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:32, 02 Maj 2013 Powrót do góry

Castel Gandolfo-Watykan: powrót Benedykta XVI

Od dziś w Watykanie mieszkać będzie dwóch papieży. Z Castel Gandolfo po dwumiesięcznym pobycie wraca Benedykt XVI.

Siedzibą Papieża seniora będzie teraz dawny klasztor klauzurowy Mater Ecclesiae. Został on gruntownie wyremontowany i dostosowany do jego potrzeb. Przygotowano m.in. specjalny gabinet, gdzie przewieziono stare biurko kard. Ratzingera. Do nowego domu trafiły też inne meble, których używał, zanim został wybrany na Stolicę Piotrową, a które następnie przechowywano w magazynie watykańskim, oraz liczący kilkadziesiąt tysięcy tomów księgozbiór. Przygotowano też pokój gościnny dla ks. Georga Ratzingera.

Wraz z Benedyktem XVI w ogrodach watykańskich zamieszkają cztery panie opiekujące się domem ze związanej z ruchem Comunione e Liberazione wspólnoty osób konsekrowanych Memores Domini oraz osobisty sekretarz abp Georg Gänswein. Sercem rezydencji jest kaplica, w której z woli Jana Pawła II od 13 maja 1994 r. modliły się w intencjach Papieża i Kościoła siostry klauzurowe. Teraz tę posługę modlitwy przejmuje Benedykt XVI. W ostatnich słowach przed ustąpieniem wyznał on, że odtąd staje się tylko pielgrzymem, a swoją modlitwą, refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi chciałby służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:58, 03 Maj 2013 Powrót do góry

Cytat:
Siedzibą Papieża seniora będzie teraz dawny klasztor klauzurowy Mater Ecclesiae. Został on gruntownie wyremontowany i dostosowany do jego potrzeb.

[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na zdjęcie to się powiększy)

Kaplica Benedykta XVI w 2010 i po remoncie w 2013 roku. Ołtarz dosunęty do ściany.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:35, 19 Sie 2013 Powrót do góry

Papież senior na wycieczce w Castel Gandolfo

Image

Benedykt XVI spędził niedzielne popołudnie w Castel Gandolfo. Tym samym po raz pierwszy (przynajmniej oficjalnie) wyjechał z Watykanu jako emerytowany Papież.

Wraz z nim na wycieczkę wybrały się panie ze wspólnoty Memores Domini, od lat zajmujące się jego domem i kuchnią. Benedykt XVI najpierw spacerował do ogrodach papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie – jak to czynił wielokrotnie wcześniej – odmówił też modlitwę różańcową. Następnie wysłuchał dedykowanego mu koncertu fortepianowego muzyki klasycznej. Cały pobyt w letniej rezydencji papieży trwał trzy godziny. Mieszkańcy Castel Gandolfo nawet nie wiedzieli, że do ich miasteczka przyjechał Benedykt XVI. Watykaniści podkreślają, że ta wyprawa świadczy o dobrej formie 86-letniego Josepha Ratzingera.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 9:12, 16 Kwi 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:18, 22 Sie 2013 Powrót do góry

Benedykt XVI twierdzi, że rezygnacja była wynikiem "przeżycia mistycznego"

Benedykt ustąpił po mistycznym doświadczeniu?

Image

“Tak powiedział mi Bóg"- w ten sposób Benedykt XVI wyjaśnił niedawno podczas prywatnej rozmowy powody swej decyzji o abdykacji. Wytłumaczył, że podjął ją w wyniku "mistycznego doświadczenia".

Wypowiedzi emerytowanego papieża, który ustąpił 28 lutego, ujawniła we wtorek [link widoczny dla zalogowanych] Powołała się na relację anonimowej osoby, która odwiedziła go w minionych tygodniach.

Agencja wyjaśniła, że Benedykt XVI choć prowadzi niemal życie klauzurowe, mieszkając w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich, sporadycznie przyjmuje gości składających mu prywatne wizyty. W czasie takich spotkań - jak wynika z rekonstrukcji jego wypowiedzi - nie komentuje on niczego, nie ujawnia tajemnic i nie mówi nic, co mogłoby zostać uznane za ważną wypowiedź emerytowanego papieża. Zachowuje maksymalną rezerwę - podkreśla się.

Zapytany podczas takiego ściśle prywatnego spotkania, dlaczego ustąpił z tronu Piotrowego, odparł, że tak powiedział mu Bóg. Zastrzegł zarazem: "To nie chodzi o żadne objawienie czy zjawisko tego rodzaju". Było to doświadczenie mistyczne - miał stwierdzić papież Ratzinger. Według jego słów doświadczenie to towarzyszyło mu również w ostatnich miesiącach, po abdykacji.

Poza tym Benedykt XVI przyznał, że im bardziej obserwuje charyzmę papieża Franciszka, tym bardziej przekonuje się, że jego decyzja o ustąpieniu była "wolą Boga".

[link widoczny dla zalogowanych]


Pisze o tym również Catholic News Service:

Osobisty sekretarz Benedykta XVI obala „mistyczne doświadczenie”
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 9:17, 16 Kwi 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:45, 26 Sie 2013 Powrót do góry

Ks. Georg Gaenswein dementuje plotkę o rzekomym "doświadczeniu mistycznym" które doprowadziło do abdykacji Benedykta XVI:

[link widoczny dla zalogowanych]

I Peter Seewald też zaprzecza:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:37, 24 Wrz 2013 Powrót do góry

Benedykt XVI napisał list do włoskiego popularyzatora ateizmu. Twierdzi, że nie jest to ateizm, ale religia matematyczna

Image

Benedykt XVI napisał list do włoskiego matematyka i popularyzatora nauki Piergiorgia Odifreddiego.

Image

Jest on znany z agresywnej walki z chrześcijaństwem oraz propagowania ateizmu. Nieobce są mu zapędy totalitarne. Domagał się na przykład przymusowej aborcji w sytuacjach, gdy płód ma małe szanse na osiągnięcie życiowej pomyślności. Przed dwoma laty napisał książkę, w której zestawia swój ateizm z głównymi tezami „Wprowadzenia do chrześcijaństwa” Josepha Ratzingera.

Benedykt XVI dziękuje za wnikliwą lekturę tego tekstu. Przyznaje, że w książce Odifreddiego znalazł fragmenty, które czytało się przyjemnie i z pożytkiem. Nie ukrywa jednak, że jest zdziwiony pewną agresywnością i nieprzemyślaną dostatecznie argumentacją, które napotkał w tej książce. Odpowiadając na niektóre zarzuty włoskiego pisarza, Papież senior zgadza się, że w najściślejszym ujęciu nauką jest jedynie matematyka. Dodaje jednak, że każda szczegółowa dziedzina wiedzy ma swoją specyficzną formę naukowości.

„Powinien Pan przynajmniej uznać, że na polu historii i myśli filozoficznej teologia ma trwałe rezultaty” – pisze Benedykt XVI. Precyzuje, że zadaniem teologii jest podtrzymywanie więzów religii z rozumem i rozumu z religią. „W dialogu z Habermasem wykazałem, że zarówno religia, jak i rozum mają swoje patologie, niekiedy bardzo niebezpieczne – przypomina Papież senior. – Dlatego też potrzebują one siebie nawzajem”.

Polemizując z tezami Odifreddiego, Benedykt XVI pokazuje, że promowany przez niego ateizm jest w istocie religią matematyczną, która zastępuje Boga bliżej nieokreśloną naturą. Religia ta milczy jednak na temat trzech podstawowych dla człowieka kwestii: wolności, zła i miłości. Niezależnie od tego, czy neurobiologia mówi nam coś o wolności, jest ona obecna w dramacie naszych dziejów jako czynnik decydujący i zasługujący na uwagę – pisze Papież senior.

Odnosząc się również do tych części książki, które w jego przekonaniu nie są godne Odifreddiego jako naukowca, Benedykt XVI odsyła autora do poważnych publikacji na temat Jezusa jako postaci historycznej. Zaś instrumentalne posługiwanie się skandalami obyczajowymi w Kościele takimi jak pedofilia uważa za nieuczciwe. Tym niemniej dziękuje mu, że zechciał zmierzyć się z jego książką i wiarą, by w ten sposób nawiązać dialog.

Piergiorgio Odifreddi udostępnił papieski list dziennikowi [link widoczny dla zalogowanych], który opublikował go jedynie we fragmentach. Integralną wersję tekstu Benedykta XVI włoski matematyk zamierza zamieścić w nowym wydaniu swej książki.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]Ratzinger: "Caro Odifreddi<br> le racconto chi era Gesù"
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 9:32, 16 Kwi 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)