Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Proces beatyfikacyjny abp. Sheena Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:21, 04 Wrz 2014 Powrót do góry

Wątki tu na forum w temacie abp Fultona J. Sheena:


Arcybiskup Fulton J. Sheen o pokusie - "Psychologia Pokusy".
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/opanowanie-pokus-z-rozmyslan-i-abp-fulton-j-sheen,559.html#75677


Niektóre wypowiedzi abp Fultona J. Sheena
http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-tajemnica-naszej-wiary,45/niektore-wypowiedzi-abp-fultona-j-sheena,8050.html


Arcybiskup Fulton J. Sheen: O Różańcu
http://www.traditia.fora.pl/maryja,8/arcybiskup-fulton-j-sheen-o-rozancu,8052.html


Ustawcie pretendentów w szeregu - Test I i Test II
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/ustawcie-pretendentow-w-szeregu-abp-f-sheen,16337.html


Pokora - Arcybiskup Fulton J. Sheen
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/pokora-arcybiskup-fulton-j-sheen,9150.html


Nierozerwalne więzy
http://www.traditia.fora.pl/sakramenty-swiete-i-tematy-z-tym-zwiazane,13/prawdziwa-milosc-malzenska-z-encykliki-casti-connubii,1538.html#41434


Abp Fulton J. Sheen o naszej winie i jak rozpoznać antychrysta?
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/arcybiskup-fulton-j-sheen-o-naszej-winie-i-jak-rozpoznac,10344.html#56190


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:50, 22 Lis 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:22, 04 Wrz 2014 Powrót do góry

Szokujące wieści: starania o beatyfikację i kanonizację Fultona J. Sheena zostają zawieszone na czas nieokreślony

W środę po południu ukazało się oświadczenie diecezji Peoria informujące o tym, iż starania o kanonizację arcybiskupa Fultona Sheena zostały zawieszone na czas nieokreślony.

W oświadczeniu tym władze diecezjalne podają, że proces prowadzący do beatyfikacji i kanonizacji został wstrzymany, mimo iż do tej pory toczył się bez przeszkód.

W istocie, po 12-letnich staraniach Fundacji Arcybiskupa Fultona J. Sheena kierowanej przez biskupa Daniela Jenky, spodziewano się, że uroczystość beatyfikacji będzie miała miejsce już w przyszłym roku, tuż po głosowaniu Kolegium Kardynalskiego i po uzyskaniu aprobaty papieża Franciszka.

Tymczasem okazuje się, że nowojorska archidiecezja odmówiła biskupowi Jenky zgody na przeniesienie szczątków Sheena do Peorii w celu przeprowadzenia oficjalnych badań i pobrania relikwii pierwszej klasy.

„Po konsultacjach z Rzymem podjęta została decyzja, że akta procesu beatyfikacyjnego Sheena zostaną przeniesione do archiwum historycznego Kongregacji [Spraw Kanonizacyjnych]” – poinformowała diecezja w swoim oświadczeniu, dziękując osobom wspierającym proces beatyfikacyjny za poświęcony czas i ofiary pieniężne.


Image

Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia:

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy do wiadomości, iż Jego Ekscelencja biskup Daniel R. Jenky CSC, biskup Peorii i prezes Fundacji Arcybiskupa Fultona J. Sheena, ogłosił, że proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny abpa Sheena został zawieszony na czas nieokreślony. Proces weryfikacji cudu przypisywanego Fultonowi Sheenowi przebiegał niezwykle sprawnie i oczekiwał jedynie na głosowanie Kardynałów oraz aprobatę Ojca Świętego. Wszystko wskazywało na to, iż data beatyfikacji w Peorii zostanie wyznaczona na nadchodzący rok. Stolica Apostolska oczekiwała, że doczesne szczątki Sługi Bożego zostaną przeniesione do Peorii, gdzie zostanie przeprowadzona oficjalna inspekcja oraz pobrane relikwii pierwszej klasy. Następnie Archidiecezja Nowego Jorku odmówiła, gdy biskup Jenky poprosił o przeniesienie ciała do Peorii. Po dalszych rozmowach z Rzymem, zdecydowano, że proces beatyfikacyjny abpa Sheena zostanie przeniesiony do historycznego archiwum Kongregacji [Spraw Kanonizacyjnych].

Niezliczone osoby wspierające proces beatyfikacyjny, szczególnie wierni z lokalnego Kościoła w centralnym Illinois, poświęcili swój czas, środki i talenty dla tego szlachetnego celu, w przekonaniu, że ciało Czcigodnego Sługi Bożego Fultona Sheena powróci do diecezji. Biskup Jenky był osobiście niejednokrotnie zapewniany przez Archidiecezję Nowego Jorku, że przeniesienie ciała odbędzie się w odpowiednim czasie. Nowy Jork zmienił zdanie w momencie, kiedy proces beatyfikacyjny znalazł się w bardzo znaczącej fazie.

Biskup Jenky jest osobą, która bardzo technicznie może być nazwana "sprawcą" procesu beatyfikacyjnego abpa Sheena. Diecezja w Peorii oraz Fundacja Arcybiskupa Fultona J. Sheena modliły się oraz działały na rzecz tego dzieła przez dwanaście lat. Biskup jest załamany, nie tylko z powodu straty, jaką odnoszą wierni w Peorii, ale także z powodu tej samej straty, którą na całym świecie odczuwa wielu wiernych, którzy tak szczodrze wspierali wysiłki Peorii. Pamiętajmy jednakże, iż zawsze to Bóg czyni świętymi, a nie ludzie. Wysiłki mające na celu ogłoszenie kogoś świętym trwały czasem kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat. Biskup Jenky nalega, aby ci, którzy wspomagają proces beatyfikacyjny, kontynuowali swoje modlitwy o to, aby wola Boga została objawiona.

Na tę chwilę żaden dodatkowy komentarz nie zostanie ogłoszony.


Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:29, 22 Lis 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:22, 04 Wrz 2014 Powrót do góry

Proces beatyfikacyjny abp. Fultona Sheena został bezterminowo zawieszony. Powodem jest odmowa archidiecezji nowojorskiej zgody na przeniesienie ciała arcybiskupa do Peorii, która to diecezja prowadziła tenże proces.

Image

Beatyfikacja popularnego przed laty telewizyjnego kaznodziei wydawała się kwestią czasu po uznaniu przez Watykan cudu, jaki dokonał się za wstawiennictwem abp. Sheena. Mowa już była o tym, że do uroczystości mogłoby dojść w przyszłym roku.


(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 19:44, 21 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:34, 05 Wrz 2014 Powrót do góry

Archidiecezja Nowojorska wydała oświadczenie:

Oświadczenie Josepha Zwillinga w imieniu Archidiecezji Nowojorskiej

Joseph Zwilling, Dyrektor Działu Komunikacji Archidiecezji Nowojorskiej, wydał dziś następujące oświadczenie w imieniu archidiecezji, które ma być próbą wyjaśnienia pewnych kwestii dotyczących procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena.

Archidiecezja Nowojorska łączy się z biskupem Danielem Jenky z Diecezji Peoria w jego zaproszeniu do modlitwy, aby “objawiła się wola Boża” w odniesieniu do procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena. Wiele osób zwróciło się do nas z prośbą o przybliżenie tej sprawy i mamy nadzieję, że [oświadczenie to] okaże się pomocne w związku z wczorajszym listem Diecezji Peoria informującym o zawieszeniu procesu beatyfikacyjnego.

Arcybiskup Fulton J. Sheen jasno wyraził swoje pragnienie, aby jego szczątki zostały pochowane w Nowym Jorku; prośbę tę spełnił kardynał Terence Cooke, który zgodził się na pochowanie [abpa Sheena] w krypcie pod ołtarzem głównym katedry św. Patryka w Nowym Jorku, w której chowani są nowojorscy metropolici. Jedyną oficjalną instrukcją, jaką otrzymała w tej kwestii Archidiecezja Nowojorska od Stolicy Apostolskiej, było zalecenie wydane dekadę temu, aby ciało [abpa Sheena] NIE zostało przeniesione do Peorii. Po dziś dzień nie otrzymaliśmy żadnych innych wytycznych ani prośby z Kongregacji do spraw Kanonizacji. Ponadto żyjący członkowie najbliższej rodziny arcybiskupa Sheena również wyrazili pragnienie, aby życzenie ich wujka zostało uszanowane i aby jego ciało pozostało w Nowym Jorku.

Kongregacja do spraw Kanonizacji zwróciła się ostatnio do Archidiecezji Nowojorskiej i do Diecezji Peoria z prośbą o podjęcie dialogu w celu podjęcia kroków pozwalających osiągnąć postęp w procesie beatyfikacyjnym. Dyskusje z Diecezją Peoria dotyczyły dwóch kwestii: ewentualnej ekshumacji i zbadania ciała oraz ewentualnego pobrania “relikwii pierwszej klasy” arcybiskupa Sheena. Kardynał Timothy Dolan wyraził swe zastrzeżenia odnośnie do ekshumacji ciała, CHYBA ŻE Kongregacja do spraw Kanonizacji nakazałaby jej przeprowadzenie i CHYBA ŻE process ten zostałby zaaprobowany przez rodzinę, że zostałby przeprowadzony w sposób dyskretny i pełen szacunku i że ekshumacja zostałaby przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa stanu Nowy Jork. [Kardynał] skonsultował tę sprawę z rodziną [arcybiskupa Sheena], która wyraziła zgodę pod warunkiem, że ekshumacja pozwoli osiągnąć postęp w sprawie.

Odnośnie do pobrania relikwii pierwszej klasy, kardynał Dolan sprzeciwia się rozczłonkowaniu ciała Arcybiskupa Sheena. Jeśli jednak ciało zostanie ekshumowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trumnie zostaną odnalezione jakieś szczątki, które mogłyby zostać pobrane z czcią bez naruszania ciała, a następnie można by się było z nimi szczodrze podzielić z Diecezją Peoria. Rodzina nie ma nic przeciwko temu i oczekujemy stosownych instrukcji z Rzymu.

Diecezji Peoria oraz biskupowi Jenky należy się ogromna wdzięczność za doprowadzenie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa Sheena do obecnego etapu. Jeśli, jednakże, decyzja Diecezji Peoria w kwestii zawieszenia procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena i w kwestii przekazania akt tej sprawy do archiwów historycznych Kongregacji do spraw Kanonizacji jest ostateczna, Archidiecezja Nowojorska z chęcią podejmie się dalszego prowadzenia procesu beatyfikacyjnego, jeśli zgodne by to było z intencjami Diecezji Peoria oraz Kongregacji do spraw Kanonizacji, w nadziei że wspaniała działalność biskupa Jenky będzie kontynuowana, a jego sugestywne modlitwy – wysłuchane.

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:35, 22 Lis 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:37, 05 Wrz 2014 Powrót do góry

Archidiecezja nowojorska wydała oświadczenie, tłumaczące jej stanowisko w sprawie zaskakującego zwrotu w procesie beatyfikacyjnym abp. Fultona Sheena.

Image

Kard. Timothy Dolan

Archidiecezja nowojorska wydała oświadczenie, tłumaczące jej stanowisko w sprawie zaskakującego zwrotu w procesie beatyfikacyjnym abp. Fultona Sheena.

[link widoczny dla zalogowanych], że prowadząca proces diecezja Peoria bezterminowo zawiesiła go tuż przed planowaną na przyszły rok beatyfikacją wobec – jak podano - odmowy archidiecezji nowojorskiej na ekshumację, pobranie relikwii i przeniesienie szczątków Sługi Bożego z Nowego Jorku do diecezji Peoria.

Oto pełny tekst oświadczenia archidiecezji nowojorskiej:

“Archidiecezja Nowojorska łączy się z biskupem Danielem Jenky z Diecezji Peoria w jego zaproszeniu do modlitwy, aby “objawiła się wola Boża” w odniesieniu do procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena. Wiele osób zwróciło się do nas z prośbą o wyjaśnienie tła tej sprawy i mamy nadzieję, że [to oświadczenie ] okaże się pomocne w związku z wczorajszym obwieszczeniem Diecezji Peoria w sprawie zawieszenia procesu beatyfikacyjnego.

Arcybiskup Fulton J. Sheen wprost wyraził swoje pragnienie, aby jego szczątki zostały pochowane w Nowym Jorku; prośbę tę spełnił kard. Terence Cooke, który zgodził się na pochówek obok arcybiskupów Nowego Jorku w krypcie pod ołtarzem głównym katedry św. Patryka. Jak dotąd, jedyną oficjalną instrukcją, jaką otrzymała w tej sprawie Archidiecezja Nowojorska od Stolicy Apostolskiej, było zalecenie wydane dekadę temu, aby ciało NIE zostało przeniesione do Peorii. Dotąd nie otrzymaliśmy żadnych innych wskazówek ani prośby z Kongregacji ds. Świętych. Dodatkowo najbliżsi żyjący członkowie rodziny arcybiskupa Sheena również wyrazili pragnienie, aby życzenie ich wujka zostało uszanowane i aby jego ciało pozostało w Nowym Jorku.

Kongregacja do spraw Kanonizacji zwróciła się ostatnio do Archidiecezji Nowojorskiej i do Diecezji Peoria z prośbą o podjęcie dialogu, w celu podjęcia kroków pozwalających na osiągnięcie postępu w procesie beatyfikacyjnym. Dyskusje z Diecezją Peoria skupiły się na dwóch kwestiach: ewentualnej ekshumacji i zbadania ciała oraz ewentualnego pobrania “relikwii pierwszego stopnia klasy” arcybiskupa Sheena.

Kard. Timothy Dolan wyraził swe wahania odnośnie do ekshumacji ciała, CHYBA, ŻE Kongregacja ds. Świętych nakazałaby jej przeprowadzenie i CHYBA, ŻE process ten zostałby zaaprobowany przez rodzinę, że zostałby przeprowadzony w dyskretnie i z szacunkiem i że ekshumacja zostałaby przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa stanu Nowy Jork. Skonsultował tę sprawę z rodziną, która wyraziła zgodę pod warunkiem, że ekshumacja pozwoli osiągnąć postęp w procesie.

Odnośnie do pobrania relikwii pierwszego stopnia, kardynał Dolan sprzeciwia się rozczłonkowaniu ciała Arcybiskupa Sheena. Jeśli jednak ciało zostanie ekshumowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trumnie zostaną odnalezione szczątki, które mogłyby zostać pobrane z czcią bez naruszania ciała, a następnie można by się było z nimi szczodrze podzielić z Diecezją Peoria. Rodzina nie ma nic przeciwko temu i będziemy czekać na odpowiednie instrukcje z Rzymu.

Diecezji Peoria oraz biskupowi Jenky'emu należy się niezmierna wdzięczność za doprowadzenie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa Sheena do obecnego etapu. Jeśli jednakże decyzja Diecezji Peoria, dotycząca zawieszenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena i w kwestii przekazania akt sprawy do archiwów historycznych Kongregacji ds. Świętych jest ostateczna, Archidiecezja Nowojorska chętnie podejmie się dalszego prowadzenia procesu beatyfikacyjnego, jeśli będzie to zbieżne z intencjami Diecezji Peoria oraz Kongregacji ds. Świętych, w nadziei, że znakomite dzieło biskupa Jenky’ego będzie kontynuowane, a jego wymowne modlitwy wysłuchane.”


[link widoczny dla zalogowanych]


No i rozjaśniło się.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:36, 22 Lis 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:01, 14 Wrz 2014 Powrót do góry

Nie przenoście nam Fultona do Peorii!

Przed kilkoma dniami ordynariusz diecezji Peoria w Illinois (USA) bp Daniel Jenky ogłosił, że starania o beatyfikację bp Fultona Sheena, znakomitego katolickiego (telewizyjnego) kaznodziei, zostały zawieszone na czas nieokreślony. Bp Jenky wyjaśnił, że archidiecezja nowojorska, gdzie złożone są doczesne szczątki Sługi Bożego, nie zezwoliła na ich przeniesienie do Peorii w celu przeprowadzenia oficjalnych badań i pobrania relikwii, a w związku z tym Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych postanowiła o zawieszeniu procesu beatyfikacyjnego i przeniesieniu akt do swojego archiwum historycznego.

Wiadomość mocno zaskoczyła i rozczarowała wiernych pragnących rychłej beatyfikacji bp. Sheena. Zawód jest tym większy, że mogło do niej dojść już w przyszłym roku. W Internecie zawrzało, wylała się żółć, a kard. Timothy Dolan, arcybiskup metropolita Nowego Jorku i rzekomy winowajca całego zamieszania jest odsądzany od czci i wiary. Pytanie czy słusznie i czy nie należałoby jednak zapytać również bp. Jenky’ego czy nieco się nie zagalopował i nie zagubił priorytetów.

Bp Jenky i wierni z Illinois niezaprzeczalnie mają największy wkład w sprawę beatyfikacji bp. Sheena, bo to diecezja Peoria wszczęła proces i to jej wierni ponieśli największy związany z tym wysiłek – duchowy, organizacyjny, ale również finansowy. Problem w tym, że część z nich chyba potraktowała to jako rodzaj inwestycji, która w przyszłości ma zaprocentować, a sam bp Jenky w pewnym momencie po prostu przelicytował i przegrał.

Jest całkiem sporo powodów, dla których trudno żywić sympatię do kard. Dolana (i nie chodzi o to, że jest Amerykaninem, bo akurat za to nic nie może), a popierać bp. Jenky'ego (politykę prezydenta Obamy nazywa po imieniu, jak rzadko kto w amerykańskim episkopacie), ale w tej sprawie stoję po stronie kardynała – przynajmniej dokąd ktoś mnie nie przekona, że błądzę. Odrzucam argument, że oto zły, liberalny, modernistyczny, masoński i prohomoseksualny kard. Dolan utrącił sprawę beatyfikacji konserwatywnego i cieszącego się autentycznym kultem bp Sheena, bo „współcześni biskupi nie chcą być tacy jak on”. Owszem, zgadzam się, że większość nie chce, ale nawet jeśli wśród nich jest kard. Dolan, to powodów, dla których nie wydał ciała Sługi Bożego diecezji Peoria było wiele i nie są ani gorszące, ani szczególnie trudne do zrozumienia.

Owszem, mały Fulton (a właściwie Peter) urodził się w El Paso w Illinois, a zatem na terenie diecezji Peoria, i posługiwał jako ministrant w tamtejszej katedrze. Tyle, że duży Fulton otrzymał sakrę biskupią w Nowym Jorku i posługiwał w tamtejszej katedrze jako biskup pomocniczy (także jako sufragan w Rochester) i życzył sobie zostać tam pochowany. Jego życzeniu stało się zadość i spoczął w krypcie katedry św. Patryka na Manhattanie. Bp Jenky uważa, że skoro to on, a nie kard. Dolan wszczął proces beatyfikacyjny, to doczesne szczątki należą się Peorii a nie Nowemu Jorkowi. Pytanie dlaczego? Bo to Jenky, a nie Dolan „załatwił” Słudze Bożemu aureolę? Absurd. Rozumiem rozczarowanie katolików z Peorii, ale nie wierzę, że to miasto (porównywalne z Grudziądzem), które od Chicago, Indianapolis i St Louis dzieli po 200 mil, będzie lepszym miejscem na sanktuarium bł. bp. Fultona Sheena niż katedra w Nowym Jorku. Poza tym obawiam się, że jeśli sanktuarium bł. Fultona w Peorii nie miałoby zostać szybko zapomniane, to chcąc nie chcąc tamtejsi katolicy musieliby urządzić wokół niego przynajmniej coś na kształt Disneylandu.

Bp. Jenky doprowadził całą sprawę niemal do końca, ale zamiast skupić się na dobru sprawy i przyjąć rozsądne warunki kard. Dolana („Odnośnie do pobrania relikwii pierwszej klasy, kard. Dolan sprzeciwia się rozczłonkowaniu ciała abp. Sheena. Jeśli jednak ciało zostanie ekshumowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trumnie zostaną odnalezione jakieś szczątki, które mogłyby zostać pobrane z czcią bez naruszania ciała, a następnie można by się było z nimi szczodrze podzielić z Diecezją Peoria. Rodzina nie ma nic przeciwko temu i oczekujemy stosownych instrukcji z Rzymu” – cyt. z oświadczenia dla mediów), postanowił spróbować postawić go pod ścianą, tak, jakby sądził, że wygra w Rzymie z kardynałem arcybiskupem Nowego Jorku. Nie rozumiał, że jeśli Kongregacja ds. Świętych zwraca się do Archidiecezji Nowojorskiej i do Diecezji Peoria „z prośbą o podjęcie dialogu w celu podjęcia kroków pozwalających osiągnąć postęp w procesie beatyfikacyjnym”, to znaczy, że nikt nie jest zainteresowany występowaniem przeciwko kard. Dolanowi – postulaty, żeby papież Franciszek „chwytał w tej sprawie za telefon” są równie poważne, jak cała ta medialna wojenka rozpętana przez bp. Jenky’ego.

Jednak nie ma tego złego. Kult sługi Bożego bp. Fultona Sheena został wystawiony na próbę, dzięki której będą mogły zostać rozwiane ewentualne wątpliwości dotyczące jego trwałości; być może będzie to czas, w którym kolejni ludzie dostąpią łask, a może i zdarzy się drugi cud – dawne prawo kanoniczne wymagało dwóch, a nawet trzech cudów, a skoro bp Sheen był konserwatystą…

Jakub Pytel

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 19:34, 21 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:57, 21 Cze 2016 Powrót do góry

Będzie wznowienie procesu beatyfikacyjnego abp. Sheena? Ordynariusz Nowego Jorku stwarza przeszkody

Image

Siostrzenica abp. Fultona Sheena próbuje wywrzeć nacisk na archidiecezję nowojorską w sprawie przekazania szczątków hierarchy do Diecezji Peoria. Z przekazanej przez nią informacji jasno wynika, że watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych nie ma żadnych obiekcji w sprawie przeniesienia szczątków arcybiskupa. Jest to konieczny warunek wznowienia procesu beatyfikacyjnego abp. Fultona Sheena.

„Diecezja Peoria ogłasza z wielką radością, że rodzina arcybiskupa Fultona Sheena zwróciła się do Sądu Najwyższego Stanu Nowy Jork, o przeniesienie jego szczątków do Peorii, w stanie Illinois. […] Biskup Peorii, Daniel Jenky, jest ogromnie wdzięczny pani Joan Sheen Cunningham i jej rodzinie za podjętą współpracę. Biskup Jenky, wraz z przeniesieniem szczątków arcybiskupa, spodziewa się wznowienia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego abp. Sheena. Biorąc pod uwagę jego stan zaawansowania, wyniesienie na ołtarze mogłoby się odbyć niedługo po przyjeździe szczątków do Peorii i po wydaniu na to zgody przez papieża Franciszka” – można przeczytać w oświadczeniu, które zostało opublikowane 14 czerwca 2016 roku przez Diecezję Peoria.

„Jestem pewien, że archidiecezja nowojorska uczyni zadość prośbie rodziny arcybiskupa Fultona Sheena. Wielokrotnie archidiecezja deklarowała pragnienie współpracy z rodziną [Sługi Bożego]. Nie mogę sobie wyobrazić, żeby archidiecezja mogła się przeciwstawić pragnieniu rodziny, które zostało przedstawione przed sądem” – stwierdził w oświadczeniu ks. James Kruse, wikariusz generalny Diecezji Peoria.

Jednak kard. Timothy Dolan, ordynariusz Nowego Jorku, odmówił przeniesienia szczątków abp. Sheena. Poinformowano o tym w wydanym przez kurię komunikacie. „Archidiecezja zapytała, czy Diecezja Peoria oficjalnie wznowi proces, jeżeli doczesne szczątki arcybiskupa zostaną wysłane na ceremonię beatyfikacyjną, jak tylko zostanie ona ogłoszona. Następnie powróciłyby one, w odpowiednim czasie, do krypty pod wielkim ołtarzem w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku” – napisał Joe Zwilling, rzecznik prasowy archidiecezji nowojorskiej.

Joe Zwilling twierdzi, że siostrzenica abp. Sheena zgodziła się na ten kompromis. Jednak jej prawnik poinformował, że rodzina arcybiskupa odrzuca takie rozwiązanie. – Nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego mogliby stać na drodze ku ogłoszeniu świętym tego człowieka – powiedział Steven Cohen, prawnik rodziny abp. Sheena. – Dla Nowego Jorku biskup Sheen jest tylko kolejną ozdobą na choince. Dla Peori jest „naszym człowiekiem” – stwierdził ks. Stanley Deptula, przewodniczący Komisji Kultu Bożego Diecezji Peoria.

Proces abp. Fultona Sheena został otwarty w 2002 roku przez bp Daniela Jenkiego, po tym jak otrzymał on zapewnienie kard. Edwarda Egana, ówczesnego ordynariusza Nowego Jorku, że szczątki abp. Sheena zostaną przeniesione do Peori. W 2014 roku proces musiał zostać zawieszony, gdy kard. Dolan odmówił wydania relikwii Sług Bożego. Dopóki ciało abp. Sheena pozostanie w Nowym Jorku, nie można kontynuować procesu beatyfikacyjnego.

Arcybiskup Fulton J. Sheen (ur. 1895 r.), był biskupem pomocniczym Diecezji Nowojorskiej w latach 1951-1966. Następnie pełnił funkcję ordynariusza Rochester, aż do 1969 roku. Jest autorem ponad 65 książek, oraz telewizyjnego programu „Life Is Worth Living”, za który otrzymał nagrodę Emmy. Zmarł w 1979 roku w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych], [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:20, 27 Sie 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:04, 24 Lis 2016 Powrót do góry

Arcybiskup Sheen powróci do Peorii!

Drodzy Przyjaciele Arcybiskupa Sheena,

przedstawiamy Państwu streszczenie decyzji Sądu Najwyższego Nowego Jorku w sprawie przeniesienia ciała Fultona J. Sheena.

***

Powodem w sprawie była Joan Sheen Cunningham (JSC), najbliższa żyjąca krewna (bratanica) abpa Sheena, natomiast pozwanym - Archidiecezja Nowego Jorku (ANJ).

5 dni przed swoją śmiercią w 1979 r. abp Sheen wyraził swą wolę bycia pochowanym na Cmentarzu Kalwaryjskim w Nowym Jorku, na działce, którą nabył w 1976r. Po śmierci abpa Sheena do p. JSC zwrócił się kardynał Terence Cooke z ANJ prosząc ją o zgodę na pochowanie zmarłego w krypcie katedry świętego Patryka na Manhattanie.

W 2002 r. bp Daniel Jenky z diecezji Peoria podjął starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego abpa Sheena. ANJ nie wykazywała wówczas zainteresowania tą sprawą, a kardynał Edward Egan z ANJ sam sugerował, że Peoria, w której abp Sheen dorastał, jest "idealną diecezją" do podjęcia starań w sprawie jego beatyfikacji. Kardynał Egan obiecał wówczas biskupowi Jenky, że nie będzie utrudniał przeniesienia ciała abpa Sheena do Peorii, jeśli proces beatyfikacyjny będzie pomyślnie posuwał się do przodu.

JSC stwierdziła, że proces beatyfikacyjny utknął w martwym punkcie ze względu na brak zgody ANJ na przeniesienie ciała abpa Sheena do Peorii.

ANJ odparła, że abp Sheen pragnął być pochowany w Nowym Jorku (wyżej wspomniany cmentarz należy do tej Archidiecezji). Ze względu na szacunek wobec życzenia zmarłego, ANJ nie może zgodzić się na przeniesienie ciała do Peorii.

Sąd stwierdził, co następuje:

1. Wolą abpa Sheena było zostać pochowanym na zakupionej przez niego działce na Cmentarzu Kalwaryjskim, prosił też, aby w jego intencji została odprawiona Msza Św. pogrzebowa w katedrze św. Patryka. Wynika z tego jasno, że wola zmarłego nie została wykonana.

2. Były osobisty sekretarz abpa Sheena, ks. prałat Hilary Franco, zeznał, że kardynał Cooke zaproponował arcybiskupowi Sheenowi kryptę w katedrze św. Patryka jako przyszłe miejsce pochówku. Abp Sheen, świadomy tej propozycji, 5 dni przed swoją śmiercią wskazał jednoznacznie działkę na Cmentarzu Kalwaryjskim jako miejsce, w którym chce być pochowany. Być może nie chciał być pochowany w krypcie katedry, być może wolał być pochowany w ziemi, a nie w krypcie. Być może pokora nie pozwoliła mu przyjąć tej propozycji. Wszystko to są jedynie spekulacje, zatem Sąd odrzucił wniosek ANJ o uznanie tej propozycji za tożsamą z wolą samego arcybiskupa Sheena, który nigdy nie wyraził pragnienia bycia pochowanym w krypcie katedry.

3. JSC - poproszona w 1979 roku o zgodę na pochowanie abpa Sheena w krypcie katedry św. Patryka - przychyliła się do tej prośby, jako przynoszącej zaszczyt jej stryjowi. JSC, popierana przez całą rodzinę, wnioskuje obecnie o przeniesienie szczątków arcybiskupa Sheena do Peorii.

4. Sąd stwierdził, że ANJ nie przedstawiła przekonujących argumentów na rzecz pozostawienia ciała abpa Sheena w Nowym Jorku. Stwierdził ponadto, że intencje JSC są szczere i zrozumiałe, a jej wniosek nie jest motywowany kaprysem, lecz istotnym, wyższym celem - dążeniem do ogłoszenia abpa Sheena błogosławionym.

5. Obiekcje ANJ nie wynikały z obawy, że ciało abpa Sheena zostanie przeniesione z poświęconej krypty w niegodne lub niepoświęcone miejsce; wynikały jedynie z nieuzasadnionej spekulacji, że abp Sheen chciał, aby jego ciało pozostało w Nowym Jorku i aby nie zostało przeniesione do Peorii.

6. Ze względu na to, że wyraźne życzenie abpa Sheena nie zostało spełnione, Sąd (nie wdając się w podnoszone przez obie strony spekulacje, co abp Sheen sądziłby o własnym procesie beatyfikacyjnym) przychyla się do wniosku JSC.

Decyzją Sądu Najwyższego Nowego Jorku

JSC MA PRAWO PRZENIEŚĆ CIAŁO ABPA SHEENA Z KATEDRY ŚW. PATRYKA W NOWYM JORKU DO KATEDRY NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W PEORII

JSC PONIESIE KOSZTY WIĄŻĄCE SIĘ Z PRZENIESIENIEM CIAŁA ABPA SHEENA, OTRZYMAWSZY UPRZEDNIO WSZELKIE NIEZBĘDNE POZWOLENIA.

***

Deo Gratias!

Szanowni Państwo, decyzja ta oznacza, że proces beatyfikacyjny abpa Sheena będzie mógł zostać wznowiony. Serdecznie dziękujemy Państwu za modlitwę w tej intencji i prosimy o nieustawanie w modlitwie.


Image

Zdjęcie przedstawia wizualizację kaplicy z grobowcem abpa Sheena w katedrze Najśw. Maryi Panny w Peorii, w stanie Illinois. Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:40, 22 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:49, 22 Lis 2019 Powrót do góry

Beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena tuż przed Bożym Narodzeniem

Image

W sobotę 21 grudnia w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w Peorii, stan Illinois w Stanach Zjednoczonych, odbędzie się beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena na zakończenie obchodów setnej rocznicy jego święceń kapłańskich. Obrzędowi przewodniczyć będzie w imieniu papieża kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Przyszły błogosławiony żył w latach 1895-1979, zasłynął jako znakomity mówca i kaznodzieja a w latach 1951-69 był czynnym biskupem, w tym przez 3 lata stał na czele diecezji Rochester.

Wiadomość o beatyfikacji ogłosił 18 listopada „z wielką radością i wdzięcznością” podczas Mszy św. w katedrze w Peorii miejscowy biskup Daniel R. Jenky, powołując się na pismo z Watykanu. Ujawnił, że 6 marca br. dowiedział się, że 7-osobowy zespół ekspertów lekarskich, działający przy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, uznał jednogłośnie cud przypisywany wstawiennictwu sługi Bożego, wymagany do ogłoszenia go błogosławionym. W lipcu br. Franciszek zatwierdził tę decyzję, co bezpośrednio otworzyło drogę do beatyfikacji.

Uroczysta Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 10 rano czasu miejscowego w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi, „w tej samej, w której sto lat temu [przyszły arcybiskup] Sheen przyjął święcenia kapłańskie” – powiedział z zadowoleniem bp Jenky. Tam też, w marmurowym grobowcu spoczywają obecnie doczesne szczątki kandydata na ołtarze.

Wspomniany cud dotyczy niewytłumaczalnego z naukowego punktu widzenia uzdrowienia Jamesa Fultona Engstroma, który urodził się martwy 16 września 2010. Jego rodzice – Bonnie i Travis Engstromowie natychmiast zaczęli się modlić za przyczyną abp. Sheena, zachęcając też innych do szukania wstawiennictwa u niego. Dokładnie w chwili, gdy lekarze ze szpitala św. Franciszka w Peorii mieli ogłosić śmierć chłopca, jego delikatne serce zaczęło bić w rytmie, typowym dla noworodków. Do tego czasu przez 61 minut chłopczyk nie miał tętna. Wzruszona matka opowiedziała o tym w 2011 w katedrze w Peorii przed wielkim portretem abp. Sheena obok ołtarza.

Mimo złych rokowań co do przyszłości malca, łącznie z przewidywaniami, iż prawdopodobnie będzie on niewidomy i nie będzie mógł chodzić, zaczął się on normalnie rozwijać. Obecnie 8-latek lubi jeść udka kurczaka, oglądać „Gwiezdne wojny” i jeździć na rowerze.

Dekret o uznaniu uzdrowienia ukazał się mniej więcej w tydzień po przeniesieniu prochów arcybiskupa z Nowego Jorku do katedry w Peorii. „To naprawdę wspaniałe, jak Bóg nadal tworzy cuda” – skomentował bp Jenky dokument papieski.

Peter (Fulton) John Sheen urodził się 8 maja 1895 w El Paso w stanie Illinois jako najstarszy z czterech synów w średniozamożnej rodzinie rolniczej. Rodzice byli bardzo pobożni i w tym duchu wychowali swoje dzieci, które odznaczały się dużą inteligencją. Przyszły biskup ukończył studia w St. Paul oraz na uniwersytetach w Waszyngtonie i Lovanium, na którym jako pierwszy Amerykanin uzyskał w 1923 Nagrodę im. Kard. J. Merciera za najlepszą rozprawę filozoficzną. Święcenia kapłańskie przyjął 20 września 1919, po czym pracował duszpastersko w swej rodzimej diecezji Peorii i jako wykładowca w Waszyngtonie.

Szybko zasłynął jako znakomity kaznodzieja, rekolekcjonista, nauczyciel i wychowawca. W latach 1930-50 wygłaszał wieczorne pogadanki religijne w radiu, a w latach 1952-57 w telewizji. W szczytowym okresie jego audycji słuchało i oglądało ponad 30 mln Amerykanów. Pod wpływem jego nauk nawróciło się wiele sławnych osobistości, w tym działacze komunistyczni, agnostycy, aktorzy, np. producent samochodów Henry Ford II czy skrzypek i kompozytor Fritz Kreisler.

W 1948 na ks. Sheena zwrócił uwagę ówczesny arcybiskup Nowego Jorku kard. Francis Spellman. Na jego wniosek Pius XII mianował 28 maja 1951 (sakra – 11 czerwca) 56-letniego kapłana biskupem pomocniczym archidiecezji. Wkrótce potem rozpoczął on cykl cotygodniowych programów telewizyjnych pt. „Life is Worth Living”, cieszących się ogromną popularnością. Biskup mówił na żywo na różne tematy. Cykl ten trwał w latach 1951-57 i 1961-68.

21 października 1966 Paweł VI przeniósł go na stolicę biskupią Rochester, którą kierował prawie 3 lata – do 6 października 1969. Gdy hierarcha na własną prośbę ustąpił z tego urzędu, papież Montini obdarzył go godnością arcybiskupa. Mimo przejścia na emeryturę był nadal bardzo aktywny, pozostał znakomitym mówcą, którego nauki i kazania przyciągały tłumy. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Napisał 66 książek, z których co najmniej 9 ukazało się też po polsku, i wiele artykułów. Tempa życia nie zwolnił nawet wtedy, gdy okazało się, że jest chory na serce. Podczas swej wizyty w Nowym Jorku w październiku 1979 św. Jan Paweł II nazwał arcybiskupa Sheena „wiernym synem Kościoła”. Zmarł on 9 grudnia tegoż roku w swej nowojorskiej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.

Jego zwłoki złożono w krypcie pod głównym ołtarzem katedry św. Patryka w Nowym Jorku, skąd 27 czerwca br., na prośbę jego bratanicy Joan Sheen Cunningham przewieziono je do nowego grobowca w katedrze w Peorii.

W 2002 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa, a 5 lipca 2019 Franciszek podpisał wspomniany dekret uznający cud za wstawiennictwem sługi Bożego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:32, 04 Gru 2019 Powrót do góry

Wprowadzona dopiero w listopadzie br. do kalendarza wydarzeń kościelnych beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena, zapowiedziana na 21 grudnia, nie odbędzie się w tym terminie. Oznajmił o tym 3 grudnia „z wielkim ubolewaniem” bp Daniel Jenky CSC – pasterz amerykańskiej diecezji Peorii, której ordynariuszem był przez wiele lat sługa Boży i gdzie miał zostać ogłoszony błogosławionym. Na razie nie podano nowego terminu przyszłego obrzędu.

Sad Sad Sad

Beatyfikacja abp. F. Sheena odłożona. W tle ukrywanie nadużyć seksualnych

Image

Autor oświadczenia stwierdził, że o odwołaniu beatyfikacji powiadomiła go dzień wcześniej Stolica Apostolska, która z kolei powołała się na wypowiedzi kilku członków episkopatu [amerykańskiego], proszących „o dalsze zbadanie sprawy”. Zdaniem bp. Jenky’ego, „istotne jest, aby wierni wiedzieli, że nigdy nie wysunięto, ani w przeszłości, ani obecnie, żadnego zarzutu przeciw Sheenowi, dotyczącego ewentualnego molestowania nieletnich”. Diecezja Peoria uważa, że życie kandydata na ołtarze „zostało dokładnie i pieczołowicie zbadane” i dowiedziono, że „stanowił on przykładny wzór” cnotliwego życia chrześcijańskiego.

Biskup przypomniał, że abp Sheen znany był ze swojego osobistego przywiązania do codziennego kultu Najświętszego Sakramentu, a „czerpiąc siłę ze swego osobistego życia modlitewnego” wykazywał konsekwentnie wielką odwagę w stawianiu czoła wyzwaniom społecznym. W czasach zeświecczonej kultury śmiało głosił Ewangelię w radiu i telewizji oraz występował w obronie wiary i Kościoła. Ordynariusz Peorii nie ma wątpliwości, że każde dodatkowe badanie jeszcze dobitniej dowiedzie tego, iż Fulton Sheen zasługuje na ogłoszenie go błogosławionym.

Powodem zawieszenia na czas nieokreślony beatyfikacji tego sługi Bożego było oświadczenie byłego księdza Roberta Hoatsona z 2007, w którym zapewnił on, że niedoszły błogosławiony jeszcze jako biskup pomocniczy archidiecezji nowojorskiej (1951-66) ukrył przypadek wykorzystania kobiety przez duchownego. Według autora przestępstwa te trwały ponad 10 lat, a bp Sheen miał być pewnego razu ich przypadkowym świadkiem w kurii nowojorskiej; nazwał wówczas ofiarę prostytutką „i nie zrobił nic, aby powiadomić o zdarzeniu lub przynajmniej pocieszyć poszkodowaną”. „Biskup Sheen ukrył tę zbrodnię” – stwierdził z przekonaniem Hoatson.

Według amerykańskiej agencji katolickiej CNA były duchowny poprosił domniemaną ofiarę, aby nie komentowała tych oskarżeń i dodał, że jest to obecnie dorosła kobieta, pragnąca zachować anonimowość. „Ofiara chce jedynie mieć spokój i poprosiła mnie, abym nic więcej nie mówił” – dodał autor oświadczenia.

On sam został usunięty ze stanu kapłańskiego w 2011, a obecnie stoi na czele organizacji Road to Recovery (Droga do odrodzenia), która spieszy z pomocą ofiarom wykorzystywania seksualnego przez księży oraz wspiera zmiany w nauczaniu i dyscyplinie Kościoła dotyczących duchowieństwa.

Peter (Fulton) John Sheen żył w latach (1895-1979). Święcenia kapłańskie przyjął 20 września 1919, po czym pracował duszpastersko w swej rodzimej diecezji Peorii i jako wykładowca w Waszyngtonie. Szybko zasłynął jako znakomity kaznodzieja, rekolekcjonista, nauczyciel i wychowawca. W latach 1930-50 wygłaszał wieczorne pogadanki religijne w radiu, a w latach 1952-57 w telewizji. W szczytowym okresie jego audycji słuchało i oglądało ponad 30 mln Amerykanów. Pod wpływem jego nauk nawróciło się wiele sławnych osobistości.

W 1951 został biskupem pomocniczym archidiecezji nowojorskiej, w latach 1966-69 był biskupem Rochesteru, a gdy na własną prośbę ustąpił z tego urzędu 6 października 1969, Paweł VI obdarzył go godnością arcybiskupa. Przez cały ten czas prowadził aktywną działalność publiczną, głosząc wykłady i pogadanki w radiu i telewizji, cieszące się ogromną popularnością [1951-57 i 1961-68] oraz rekolekcje, kazania i inne formy publicznego kontaktu z ludźmi.

Napisał 66 książek, z których co najmniej 9 ukazało się też po polsku, i wiele artykułów. Podczas swej wizyty w Nowym Jorku w październiku 1979 św. Jan Paweł II odwiedził chorego już arcybiskupa w jego rezydencji, nazywając go „wiernym synem Kościoła”.

W 2002 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa, a 5 lipca 2019 Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem sługi Bożego.

[link widoczny dla zalogowanych]



Co za banda! proces wszczęty od 2002 roku, o nadużyciach było ostatnio bardzo głośno, abp Vigano o tym tyle pisał, o czym jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/abp-becciu-popularnosc-franciszka-o-pedofilii-i-abp-vigano,9888.html#78559

... dopiero teraz były ksiądz się odezwał? A gdzie on był przez te wszystkie lata jak były składane różne dokumenty do tego procesu?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:37, 05 Gru 2019 Powrót do góry

Na stronie internetowej abp F. Sheena czytamy inaczej:

Za opóźnieniem beatyfikacji Fultona Sheena stoi biskup diecezji Rochester

Image

Biskup Salvatore Matano.

Przedstawiciel diecezji Peoria, ks. prałat James Kruse, który jest zaangażowany w proces beatyfikacyjny Fultona Sheena, postanowił zabrać głos w sprawie odwołania zaplanowanej na 21 grudnia br. uroczystości. Okazuje się, że powodem opóźnienia beatyfikacji arcybiskupa Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano z diecezji Rochester (którą Fulton Sheen kierował w latach 1966 – 1969).

Po ogłoszeniu daty beatyfikacji Fultona Sheena, biskup Matano zwrócił się do Watykanu z ostrzeżeniem, że nazwisko Sheena może znajdować się wśród ponad 70 spraw o molestowanie dzieci, które prowadzone są przeciwko diecezji Rochester.

Konkretnie chodzi o księdza Geralda Guli, który służył w Rochester na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Zanim Fulton Sheen przybył do Rochester, ks. Guli został oskarżony o molestowanie seksualne i przeniesiony do parafii w stanie Zachodnia Wirginia.

W 1967 r., gdy biskup Sheen kierował diecezją Rochester, ks. Guli powrócił do tego miasta, by zająć się chorymi rodzicami. Poprosił też o przydzielenie do jednej z parafii, lecz Sheen odmówoił. Ponadto, ksiądz Guli, który ma 95 lat i wciąż żyje w Rochester, rozmawiał z prałatem Kruse kilka miesięcy temu i potwierdził, że Sheen nigdy nie przydzielił go do żadnej parafii w Rochester. Jednakże w 1969 r., niedługo po tym, jak Fulton Sheen opuścił Rochester, jego następca przydzielił księdza Guli do jednej z parafii, gdzie ów został oskarżony o ponowny przypadek molestowania seksualnego.

Zarówno Peoria, jak i Watykan bardzo dokładnie zbadały tę sprawę i oczyściły Fultona Sheena z wszelkich podejrzeń. A mimo to właśnie sprawa księdza Guli stała się pretekstem i podstawą do odwołania przez Stolicę Apostolską uroczystości beatyfikacyjnych abpa Sheena.

Zalinkowany artykuł podaje dalsze przyczyny takiego obrotu sprawy. Sugeruje się w nich nienawiść Rochester wobec biskupa Sheena za decyzje podejmowane przez niego w latach, w których kierował tą diecezją. Sugeruje się ponadto, że lokalny biskup nie odważyłby się na taką interwencję bez zgody aktualnego ordynariusza archidiecezji nowojorskiej, kardynała Dolana.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:56, 05 Gru 2019 Powrót do góry

Jeszcze odnośnie tłumaczenia e-KAI, to powołują się na CNA, ale chyba wcześniej tłumaczyli, bo tam na stronie jest aktualizacja i czytamy:

"A source close to the beatification told CNA that the delay is not related a 2007 lawsuit which alleged that while an auxiliary bishop,...."

"Źródło bliskie beatyfikacji poinformowało CNA, że opóźnienie nie jest związane z pozwem z 2007 roku, w którym twierdzono, że będąc biskupem pomocniczym..."

[link widoczny dla zalogowanych]

I na stronie CNA jest dopis:

"Ta historia się rozwija i została zaktualizowana. Będzie nadal aktualizowana, gdy informacje będą dostępne."

A na e-KAI nie zaktualizowali.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:30, 27 Sie 2021 Powrót do góry

WATYKAN OPÓŹNIA BEATYFIKACJĘ SHEENA

Image

Proces beatyfikacyjny Czcigodnego Fultona Sheena znajduje się obecnie w martwym punkcie. Między amerykańskimi prałatami grającymi w gry, a Watykanem, który nie przekazuje aktualnych informacji, droga zmarłego biskupa do świętości wisi w powietrzu. William Mahoney z Church Militant przygląda się sytuacji i niedawnym komentarzom biskupa z rodzinnej diecezji Sheen.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Poniżej tłumaczenie:

Co dalej z beatyfikacją abp. Fultona J. Sheena? Niepokojące wieści ze Stanów Zjednoczonych

Image

Mimo uznania w lipcu 2019 przez papieża cudu za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona J. Sheena, którym przywrócenie do życia w 2010 roku martwego noworodka, kwestia beatyfikacji wielkiego amerykańskiego duchownego utknęła w miejscu. Sprawie przyjrzał się William Mahoney z „Church Militant”, pytając o przyczyny tego opóźnienia.

Biskup Louis Tylka, który jest biskupem pomocniczym Peorii w stanie Illinois, czyli rodzinnej diecezji abp. Sheena, „jest niepewny, dlaczego nastąpiła przerwa w beatyfikacji Sheena”. W rozmowie z „Journal Star” hierarcha wyjaśnił, że „nikt w Watykanie nie przedstawił żadnych powodów, dlaczego sprawa Sheena nie miałaby pójść do przodu”. – Ponieważ nikt tego nie przedstawił, muszę uważać, że istnieje jakaś przyczyna, dlaczego nastąpiła przerwa, ale jest to tylko przerwa – dodał.

Jednocześnie bp Tylka zaznaczył, że „jeśli Watykan nie przerwie wkrótce milczenia w tej sprawie”, to będzie pora udać się do Stolicy Apostolskiej.

Mahoney wskazuje na to, że wstrzymanie beatyfikacji przez Watykan jest wynikiem działań amerykańskich prałatów. Wymienia m.in. biskupa Salvatore Matano z Rochester w stanie Nowy Jork jako tego, który przyczynił się dwukrotnie do zablokowania beatyfikacji sługi Bożego Fultona J. Sheena.

„Beatyfikacja miała się odbyć w setną rocznicę święceń kapłańskich Sheena 20 września 2019 r. – pisze Mahoney – gdy Matano postanowił w lipcu tamtego roku wysłać do Stolicy Apostolskiej dokumenty sugerujące, iż abp Sheen niewłaściwie zajął się dwoma duchownymi winnymi seksualnego wykorzystania dziecka. Zarówno Peoria, jak i Rzym zbadali dokumenty Matano i w obu przypadkach stwierdzono, że Sheen nie zrobił nic złego”.

Wyznaczono nową datę i beatyfikacja miała nastąpić tym razem 21 grudnia 2019 r. Jednak bp Matano ponownie interweniował. Jak stwierdził prałat James Kruse, który jest kierownikiem spraw kanonicznych w Peorii: „Nieustannie diecezja Rochester apeluje o wielką ostrożność, ale trudno nie pomyśleć, że po prostu działają, by sabotować sprawę”.

Jednocześnie dziennikarz „Church Militant” przypomniał skandaliczną batalię sądową, jaką musiała stoczyć o doczesne szczątki arcybiskupa Sheena jego bratanica Joan Sheen Cunningham z kard. Timothy’m Dolanem. Kard. Dolan usiłował zatrzymać je w katedrze pw. św. Patryka w Nowym Jorku. Jak pisze Mahoney, kardynał, „który robi wszystko, co w jego mocy, by uniknąć płacenia za nadużycia seksualne duchownych, wydał setki tysięcy na opłaty sądowe, by zatrzymać szczątki Sheena w Nowym Jorku. Dolan ostatecznie przegrał swoją piątą i ostatnią apelację”.

Od czerwca 2019 r. doczesne szczątki abp. Sheena spoczywają w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi w Peorii. Według „Church Militant” „bp Tylka zapewnia wiernych, że będzie kontynuować naciski na kanonizację sługi Bożego” Fultona J. Sheena.

Źródło: ChurchMilitant.com

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)