Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Co mam zrobić aby być Zbawionym? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Jezyk
Użytkownik


Dołączył: 02 Lip 2013
Posty: 5 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 12:13, 22 Lip 2013 Powrót do góry

Wtam. Tak jak w temacie. Co powinienem zrobić by być Zbawionym?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31739 Przeczytał: 230 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:19, 22 Lip 2013 Powrót do góry

Jezyk napisał:
Wtam. Tak jak w temacie. Co powinienem zrobić by być Zbawionym?

Na katolickim forum formą powitania jest zawsze Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Nawet mamy tu taki wątek pt. "Katolickie pozdrowienie" - polecam:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/katolickie-pozdrowienie,8917.html

Jezyk napisał:
Tak jak w temacie. Co powinienem zrobić by być Zbawionym?

Bardzo mądre pytanie, podobne pytanie zadał Panu Jezusowi bogaty młodzieniec: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?" (Mat. 19:16)
W dalszej części tej Ewangelii czytamy, że Pan Jezus mu odpowiedział: "A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania". 18 Zapytał Go: "Które?" Jezus odpowiedział: "Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!" 20".

Może warto zacząć czytać i słuchać to, co jest wartościowe i dostępne i od czegoś zacząć, a mianowicie od podstaw, od prawd katechizmowych, bo tak samo jak dom będzie pan zaczynał budować i nie zrobi solidnego fundamentu, to na nic to dalsze budowanie, może i coś się zbuduje, ale wcześniej czy później to runie. Tak samo jest z wiarą.


Posłużę się katechizmowym pytaniem i odpowiedzią:

"Po co Bóg stworzył człowieka?

– Uczynił to w tym celu,
żeby człowiek poznał Boga, miłował Go i służył Mu,
i tak po śmierci posiadłszy Boga przez uszczęśliwiające
oglądanie Go twarzą w twarz, cieszył się Nim
na wieki w niebie.”
(Katechizm kard. Gasparriego).


Cały katechizm jest tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

Po to jesteśmy na ziemi, żeby w tym krótkim przedziale czasu przygotować się na spotkanie z Panem Bogiem. Ten , który nas stworzył wszystko nam daje, wszystko mamy od Boga, jesteśmy zależni od Boga, sami z siebie nie mamy nic! Wszelkie zło, to jest od nas. Każdy powinien sobie wyraźnie odpowiedzieć, po co tu jestem? i jaki jest cel mojego życia? Cel musi być wyraźny, że jesteśmy tu tylko wędrowcami przez krótki czas i tak musimy żyć, pracować, ten dany nam czas tak wykorzystać, żeby się zbawić, a nie potępić. Nie wgłębiać się w nową teologię, że wszyscy będziemy zbawieni i pewnikiem z butami pójdziemy do Nieba (daj Boże żebyśmy tam wszyscy poszli), tylko prosić Pana Boga o poznanie podstępów złego, bo przecież nie znamy jego strategii, o łaskę stawiania oporu złu. Nie być katolicką gadułą, która wielu określeń używa, takich jak; jutro, niebawem, zaraz, ale nie teraz Gadaniem nic się nie zrobi, nawet jak będą pobożne chęci. Nie usprawiedliwiać naszych grzechów, nie wchodzić w kompromisy z pokusami, nie usprawiedliwiać i oszukiwać się, wszystko robić na chwałę Bożą, starać się pełnić Wolę Bożą.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31739 Przeczytał: 230 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:25, 22 Lip 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...) Nie usprawiedliwiać naszych grzechów, nie wchodzić w kompromisy z pokusami, nie usprawiedliwiać i oszukiwać się, wszystko robić na chwałę Bożą, starać się pełnić Wolę Bożą.

Wracam jeszcze do tej mojej wypowiedzi odnośnie pełnienia Woli Bożej, o co tu chodzi?

W praktyce jest to bardzo trudne, bynajmniej na początku gdy się nawracamy, czy idąc dalej, gdy pogłębiamy już nasze życie duchowe. Jak ja to widzę? - ano tak, że wszystkie sprawy, problemy jakie mamy, czy to wszystko co nas dotyka, to najpierw zanosimy do Pana Boga i przedstawiamy, że my to tak a tak widzimy, i pytamy czy to będzie Boże dla Twojej chwały, a dla nas dobre, czy nie. Prosimy o pomoc, błogosławieństwo. Powyżej napisałam, że; - "wszystko mamy od Boga, jesteśmy zależni od Boga, sami z siebie nie mamy nic!" - i nie przypisywać sobie zasług, jak coś nam wyjdzie i będzie dobrze, tylko ZAWSZE! dziękować Panu Bogu. Tak jak Pan Jezus w Ogrodzie Getsemani;..... "Ojcze nie jak Ja chcę, lecz jak Ty ". Dziękujmy, prośmy mój Jezu , umocnij mnie Twoją łaską, pociesz mnie, czy pomóż mi, powiedz jak to czy tamto rozwiązać jak się pokierować, etc ... skoro mamy pełnić wolę Bożą. Pan Bóg widzi całość naszego życia i postępowania, a my tylko mały fragment, który wydaje się nam dobry, słuszny, ale np. wg. woli Bożej coś może być dla nas nie wskazane, nie dobre dla naszego zbawienia. Zawsze szukajmy chwały Bożej nie naszej.


Św.Maksymiliana M. Kolbe, tak tłumaczył dążenie do świętości:

"A na czym polega świętość ? – zapytał pewnego dnia młody zakonnik o. Maksymiliana Kolbego. – Daj mi, dziecko, kawałek kredy. Zaraz wypiszę wam na tablicy formułkę świętości. Zobaczycie, że to wcale nietrudna rzecz”. I napisał : " w = W " . Oto formułka świętości, niezawodna. Kto ją zastosuje w życiu, uświęci się na pewno. – A co oznaczają te litery ? – To takie proste : małe "w" to nasza ludzka wola. Duże "W" to wola Boża. Gdy te "w" idą wbrew sobie, wtedy jest źle, wtedy nie ma mowy o świętości. Jeżeli natomiast złączysz je znakiem równości, jeżeli utożsamisz własną wolę z wolą Bożą wtedy, drogie dzieci, świętość pewna. Czegoż bowiem chce Bóg ? Żebyś był święty. Jeżeli ty chcesz tego samego co Bóg, będziesz święty"
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31739 Przeczytał: 230 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:39, 22 Lip 2013 Powrót do góry

Kto to jest ten chrześcijanin?, (pisałam o tym wcześniej) bo dziś różnie z tym też bywa. I warto wrócić do kilku pytań katechizmowych.

1. Czy jesteś chrześcijaninem?
Z łaski Bożej jestem chrześcijaninem.

2. Kto się nazywa i jest chrześcijaninem?
Chrześcijaninem nazywa się i jest ten, kto przyjął sakrament chrztu, przez który wchodzi się do Kościoła Chrystusowego.

3. A kto jest chrześcijaninem w znaczeniu ściślejszym i pełnym?
W znaczeniu ściślejszym i pełnym chrześcijaninem jest człowiek ochrzczony, który wyznaje prawdziwą i całą wiarę Chrystusową, czyli katolik; jeżeli przy tym zachowuje prawo Chrystusowe, wówczas jest dobrym chrześcijaninem.

4. Co jest zewnętrznym znakiem chrześcijanina?
Zewnętrznym znakiem chrześcijanina jest znak Krzyża Świętego.

Jest też taka Ewangelia, gdzie do Pana Jezusa podchodzi uczony w Prawie i pyta Pana Jezusa, wystawiając Go na próbę:. które przykazanie w Prawie jest największe i Pan Jezus odpowiada, może ten fragment zacytuję:

"Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy”.
Ew. wg. św. Mateusza 22, 34-40


I cóż Pan Jezus odpowiada i podpowiada? Ano to, że przykazania te nakazują nam kochać Boga i bliźniego. Żeby zrozumieć na czym polega ta miłość Boga i bliźniego, jak powinna wyglądać czy się kształtować, proponuję poczytać "Rozmyślania z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej."

I tak:

Miłość Pana Boga - rozważania
(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/milosc-pana-boga-z-prostota-dziecieca-rozwazania,4662.html


Z miłością Boga łączy się jak najściślej miłość bliźniego.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/milosc-pana-boga-i-blizniego-rozwazania,2853.html


A kto jest moim bliźnim?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/srodki-do-poglebiania-milosci-blizniego-rozwazania,4704.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31739 Przeczytał: 230 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:45, 22 Lip 2013 Powrót do góry

Jeszcze może dopowiem, proszę szukać i zakotwiczać się w Tradycji, może ma pan dostęp do Mszy wszech-czasów zwanej trydencką. Było w tym temacie pytanie i jest sporo odpowiedzi udzielone, są przedstawione w podanych tematach podstawowe różnice odnośnie Mszy św., polecam prześledzić ten wątek:

http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/msza-trydencka-a-nowoczesna,9628.html

... a tu piękne rozważania w słowie i obrazie Ofiary Mszy św.- ks. Rudrof

http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-tajemnica-naszej-wiary,45/ofiara-mszy-sw-rozwazania-w-slowie-i-obrazie-ks-rudrof,519.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:27, 30 Wrz 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31739 Przeczytał: 230 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:24, 10 Sie 2013 Powrót do góry

Dekalog bynajmniej nie ogranicza wolności człowieka. Wprost przeciwnie, jest kluczem do zachowania wolności!

Słowo ks. prałata Romana Kneblewskiego

http://www.youtube.com/watch?v=AgmAYzQHf0I
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)