Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Greckokatoliccy biskupi: mówcie prawdę o Ukrainie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:48, 16 Lut 2015 Powrót do góry

Rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum biskupów Ukrainy.
Nuncjusz na Ukrainie: Rosja łamie prawo międzynarodowe


Image

Rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum biskupów Ukrainy. Jednym z głównych tematów podejmowanych podczas spotkań w watykańskich dykasteriach jest sytuacja na wschodzie kraju, w tym los katolików na terenach okupowanych przez Rosję czy przez separatystów, oraz warunki, w jakich żyją uchodźcy.

Opinię publiczną ciekawi również stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec konfliktu na Ukrainie. Wyjaśnił je ostatnio w wypowiedzi dla portalu Vatican Insider nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Thomas Gullickson stwierdził, że strona watykańska stoi na stanowisku poszanowania prawa międzynarodowego. A to obejmuje przede wszystkim integralność terytorialną suwerennego kraju oraz zasadę nieingerencji w jego wewnętrzne sprawy.

„Aneksja Krymu była wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego – stwierdził nuncjusz. – Jeśli Federacja Rosyjska nie jest w stanie oddać bezzwłocznie Ukrainie kontroli nad granicą z Donbasem, to przynajmniej może zamknąć ze swojej strony granicę przed napływem bojowników i broni. Pomoc humanitarna powinna być koordynowana z Kijowem i nadzorowana przez Czerwony Krzyż, OBWE oraz inne podmioty” – dodał abp Gullickson.

Watykański dyplomata zaznaczył jednak, że naród ukraiński czuje się często opuszczony i niezrozumiany przez resztę świata. „Niezależnie od wojny i innych cierpień solidarność międzynarodowa w trudnych chwilach wielu ludziom wydaje się zbyt mała czy wręcz iluzoryczna” – stwierdził nuncjusz. Dlatego tym większą wagę ma pomoc niesiona przez Kościół, także we współpracy z organizacjami charytatywnymi z zagranicy.

Caritas Europa alarmuje, że wojna na wschodzie Ukrainy spowodowała olbrzymią falę migracyjną. Tylko wewnętrznych uchodźców oblicza się na 940 tys. Kolejnych 600 tys. szuka schronienia za granicą. Ponad 5 mln ludzi wciąż przebywa na terenie objętym walkami, z czego niemal półtora miliona osób zdanych jest na pomoc humanitarną. Caritas zapewnia opiekę dla 44 tys. uchodźców.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:44, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:50, 16 Lut 2015 Powrót do góry

Inny wątek w temacie Ukrainy:

Ukraina, Krym zawierzone Niepokalanemu Sercu Maryi
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/ukraina-krym-zawierzone-niepokalanemu-sercu-maryi,11250.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:45, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:19, 20 Lut 2015 Powrót do góry

Greckokatoliccy biskupi: mówcie prawdę o Ukrainie

Image

Trwa wizyta ad limina Apostolorum biskupów Ukrainy. Tamtejsi hierarchowie greckokatoliccy, odwiedzając 17 lutego watykański Sekretariat Stanu, spotkali się z abp. Paulem Richardem Gallagherem. Jako sekretarz ds. relacji z państwami kieruje on papieską dyplomacją. Kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk przedstawił mu rzeczywistą sytuację na Ukrainie i wyzwania duszpasterskie stojące tam obecnie przed Kościołem greckokatolickim. Zaprezentował odezwę synodu biskupów tego Kościoła do duchowieństwa o duszpasterstwie w wojennych warunkach. Zwracając się do szefa watykańskiej dyplomacji, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików podkreślił konieczność mówienia prawdy i jej obrony w każdych okolicznościach. „Tego właśnie oczekują dziś obywatele Ukrainy od Stolicy Apostolskiej jako najwyższego autorytetu moralnego” – dodał abp Szewczuk.

Greckokatoliccy biskupi sprawowali następnie liturgię w bazylice laterańskiej. Zwracając się do obecnych tam wiernych, zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi tego obrządku stwierdził, że przybyli oni do Rzymu, by powiedzieć Ojcu Świętemu prawdę o agresji, jakiej doznaje dziś Ukraina. Porównał to z przybyciem na Zachód na początku XV wieku prawosławnego metropolity kijowskiego Grzegorza Cambłaka, by opowiedzieć tutejszym chrześcijanom o nawale mongolsko-tatarskiej. „Tak samo my dzisiaj odczuwamy obowiązek mówienia światu prawdy o tym, co dzieje się na Ukrainie” – zauważył abp Szewczuk. O pokój w swej ojczyźnie ukraińscy biskupi modlili się też 18 lutego w bazylice wznoszącej się nad grobem św. Pawła.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:46, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:56, 09 Maj 2015 Powrót do góry

Dyplomacja watykańska powinna być po stronie Ukrainy

Image

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego skrytykował ambiwalencję dyplomacji watykańskiej w sprawie wojny na Ukrainie. W rozmowie z francuskim dziennikiem „La Croix” abp Swiatosław Szewczuk poinformował, że zginęło tam już ponad 6 tys. ludzi, a półtora miliona opuściło swe domy, zaś w części kraju znajdującej się w rękach prorosyjskich separatystów wielu ludzi umiera z głodu.

Duchowni ryzykują życie, by przekraczając linię frontu, dostarczyć żywność potrzebującym. Arcybiskup większy kijowsko-halicki przyznał, że Ukraińcy są wyczuleni na każde słowo papieża. Podczas niedawnej wizyty ad limina biskupów greckokatolickich Franciszek „zapewnił, że jest z nami”, wystosował też kilka apeli o pokój na Ukrainie. - Oczywiście pragnęlibyśmy ze strony Rzymu mniej ambiwalentnej polityki i jasno o tym mówiliśmy. Domagając się poszanowania prawa międzynarodowego Stolica Apostolska pośrednio potępiła aneksję Krymu, nie potępiając jej wprost. Rozumiemy, że Rzym próbuje zachować swe relacje z Moskwą, ale wiemy również, że Chrystus zawsze był po stronie tych, którzy cierpieli. A w tym konflikcie cierpi Ukraina, dlatego Stolica Apostolska, której dyplomacja jest w służbie Ewangelii, powinna być po naszej stronie - stwierdził hierarcha.

Przypomniał, że gdy w 2009 r. został greckokatolickim biskupem Buenos Aires, obecny papież wprowadzał go w prace episkopatu Argentyny i bardzo mu pomógł w pełnieniu obowiązków duszpasterskich. - Pozostaliśmy sobie bliscy. Co dwa miesiące spotykam się nim w Rzymie, w Domu św. Marty, i bezpośrednio informuję go o sytuacji. Jednak papież deleguje sprawy międzynarodowe do Sekretariatu Stanu, a sam koncentruje się bardziej na nauczaniu społecznym i obronie ubogich. Nie mogę mu narzucać mojego poglądu na sytuację na Ukrainie, ani instrumentalizować naszej osobistej relacji, to byłoby niemoralne. Dobrze się rozumiemy. Wie, że to, co mu mówię odpowiada rzeczywistości i nie ma w tym nic z ideologii - zapewnił abp Szewczuk.

Jego zdaniem wojna na Ukrainie nie jest wyłącznie konfliktem lokalnym. Ujawnia ona bowiem kryzys systemu międzynarodowego. - Fakt, że mocarstwo pozwala sobie na aneksję swego mniejszego sąsiada stanowi prawdziwe wyzwanie rzucone wspólnocie międzynarodowej. Jestem jednak przekonany, że możemy zatrzymać tę wojnę na drodze dyplomatycznej - powiedział abp Szewczuk.

Od Europy, która świętuje 70-lecie pokoju na swym terytorium, oczekuje on obrony głoszonych przez nią wartości poprzez okazanie solidarności z Ukrainą, która „przeżywa największą katastrofę humanitarną od czasu II wojny światowej”. Mieszkańcy tego kraju boją się nowej inwazji. - Potrzebujemy pomocy międzynarodowej, aby od strony psychologicznej towarzyszyć ludziom pozostającym w szoku. Ale trzeba również zająć się przyczynami tej katastrofy i jak najszybciej zaprowadzić pokój - wskazał zwierzchnik UKGK.

Pytany o sytuację grekokatolików na wschodzie Ukrainy, przyznał, że uciekając przed przemocą, wielu wiernych wyjechało z tego regionu do zachodniej części kraju albo zagranicę. Z 12 tamtejszych parafii greckokatolickich tylko trzy (w Doniecku) mają jeszcze kapłanów, Pozostali musieli wyjechać po tym, jak otrzymali pogróżki. Ługańsk opuściła jedna trzecia wiernych, a ci, którzy zostali nie mają żadnej opieki duszpasterskiej. Z kolei na Krymie wciąż jest pięciu księży, a parafie muszą się zarejestrować w Moskwie. - Czy będą miały prawo istnieć, czy też zostaną prawnie zlikwidowane? - zastanawia się abp Szewczuk. Dodaje, że „nowe władze krymskie robią wszystko, by pozbyć się z półwyspu Ukraińców i Tatarów” i jest to „prawdziwe prześladowanie etniczne”.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przyznał, że UKGK nie ma obecnie żadnych kontaktów z Patriarchatem Moskiewskim, „zamkniętym w słownej agresji”. Natomiast istnieje dialog z jego „ukraińską gałęzią”, czyli Ukraińskim Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) w ramach Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, która skupia wszystkie wyznania chrześcijańskie, żydów i muzułmanów. Stosunki z poprzednim zwierzchnikiem UKP PM, metropolitą Włodzimierzem, zmarłym w ub.r., były „bardzo dobre”, jednak z jego następcą Onufrym UKGK nie ma żadnego kontaktu. - Jego postawa wycofania i głuchoty na głos ukraińskiego społeczeństwa charakteryzuje mniejszościowy nurt w łonie hierarchii. Inny nurt, większościowy, otwiera się na dialog pod presją społeczną. Jedność Kościołów na Ukrainie dokonuje się oddolnie. To prawdziwe bogactwo, do którego możemy się odwoływać - zauważył abp Szewczuk.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:57, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:04, 14 Cze 2015 Powrót do góry

Ojciec Święty o relacjach ze Wschodem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/ojciec-swiety-o-relacjach-ze-wschodem,13324.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:04, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:43, 01 Sie 2015 Powrót do góry

Bp Sobiło: Ukrainie grozi kryzys humanitarny

Image

Donbas

„Miliony uchodźców z Ukrainy mogą wkrótce zalać Europę, uciekając przed głodem. Konflikt z separatystami na wschodzie pogrąża kraj w najgorszym od II wojny światowej kryzysie humanitarnym – ostrzega biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. – Wielu ludzi jest między młotem a kowadłem, nie dbają o nich separatyści ani ukraiński rząd, bo nie opowiedzieli się po żadnej ze stron. Coraz więcej osób przychodzi do naszych wspólnot katolickich prosząc o żywność, leki, pieniądze albo schronienie. Wśród nich są również młode kobiety z małymi dziećmi. Ich mężowie pozostają na froncie lub zginęli” – wyjaśnia biskup Charkowa.

Największym problemem ludności na wschodzie Ukrainy jest brak wody i ceny żywności – trzykrotnie większe, niż w pozostałej części kraju. W kontrolowanych przez separatystów obwodach donieckim i ługańskim dostępu do wody nie ma przynajmniej 100 tys. ludzi. Wiele wskazuje na to, że dzieci nie będą mogły rozpocząć roku szkolnego, bo wiele szkół pozostaje zamkniętych.

Bp Sobiło zwraca także uwagę na przemilczany przez władze wzrost liczby samobójstw. „Wielu starszych, wykształconych ludzi, którzy wcześniej mieli pracę, nie było w stanie wyjść na ulicę i żebrać, by nie cierpieć głodu, i wybiera śmierć przez skok z okna lub mostu – tłumaczy charkowsko-zaporoski biskup pomocniczy. – Nawet gdy członkowie rodzin czy przyjaciele gotowi byli pomagać przez miesiąc czy dwa, to ich środki też się kończą, a wtedy uchodźcy muszą odejść” – dodaje bp Sobiło.

Trudną sytuację we wschodnim regionie potwierdza również szef ukraińskiej Caritas. Dotąd kraj opuściło 700 tys. osób, a 1.4 mln [blisko półtora miliona] musiało pozostawić swoje domy z powodu działań wojennych i niemożności zaspokojenia nawet podstawowych życiowych potrzeb – mówi Andrij Waskowycz. Mimo porozumienia mińskiego nadal dochodzi do starć separatystów z wojskiem na wschodzie kraju. Według raportu ONZ z czerwca b.r. zginęło tam ponad 6 tys. 400 osób, a 16 tys. zostało rannych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:05, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:12, 05 Mar 2016 Powrót do góry

Ukraińscy biskupi u Franciszka: mówiliśmy w imieniu naszego ludu i Papież nas wysłuchał

Image

Papież z członkami stałego synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Papież przyjął na audiencji członków Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Spotkanie trwało godzinę. „Przybyliśmy potwierdzić naszą jedność z Ojcem Świętym i prosić go o pomoc dla cierpiącego ludu Ukrainy w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia” – powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik tego Kościoła. Zwrócił się on do Papieża z dramatycznym apelem. Przypomniał, że dla Ukraińców jest on światowym autorytetem moralnym i dlatego cierpiący lud Ukrainy potrzebuje jego głosu prawdy. „Jeśli ludzie nie słyszą albo nie rozumieją tego głosu, czują się zagubieni, zatrwożeni i zapomniani” – powiedział Franciszkowi abp Szewczuk.

W obecności Papieża oraz podczas innych spotkań z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej członkowie Synodu potępili rosyjską inwazję i hybrydową wojnę z Ukrainą, jak również wielorakie łamanie praw człowieka, w tym torturowanie i więzienie obywateli Ukrainy w Donbasie i na Krymie. Biskupi szczegółowo poinformowali Papieża o tragicznych konsekwencjach rosyjskiej inwazji. Wspomnieli też o bezwzględnym szkalowaniu ukraińskiej tożsamości przez starannie prowadzoną międzynarodową kampanię propagandową. „Lud cierpi, Ojcze Święty, i oczekuje twego wsparcia” – powiedział na audiencji abp Szewczuk. Jak zapewnił, Franciszek obiecał, że będzie działać. Papież podkreślił też, że problemów ekumenicznych nie można rozwiązywać kosztem całego katolickiego Kościoła wschodniego.

W komunikacie po spotkaniu z Papieżem członkowie Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przypomnieli też o ogromnych cierpieniach Ukraińców w XX w. i prześladowaniach swego Kościoła, który dokładnie przed 70 laty został rozwiązany przez Stalina, by zerwać więź jedności jego wiernych z Papieżem, lecz mimo to cudownie się odrodził i jest dziś prężnym Kościołem, bliskim swemu ludowi. „My potwierdzamy to, czego nie udało się złamać totalitarnemu reżimowi: naszą jedność z Rzymem i Kościołem powszechnym” – powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy.

Kierownictwo Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej zaapelowało przy tej okazji do Papieża i całego świata o powstrzymanie wojny i kryzysu humanitarnego. Wyraziło gotowość pośredniczenia we wszelkiej pomocy humanitarnej. „Dość już cierpienia. Można mu było zapobiec. Można je powstrzymać. Niech Rok Miłosierdzia stanie się rzeczywistością dla ludu Ukrainy” – powiedział abp Światosław Szewczuk podczas spotkania z Papieżem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:06, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:15, 06 Mar 2016 Powrót do góry

Przesłanie Papieża do ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego

Image

Papież z abp. Szewczukiem na wczorajszej audiencji w Watykanie

Ojciec Święty skierował przesłanie do abp. Światosława Szewczuka z okazji 70. rocznicy pesudosoboru lwowskiego. Z woli Stalina zlikwidowano na nim ukraiński Kościół greckokatolicki i wcielono go do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Papież przypomina, że do tych smutnych wydarzeń doszło pod wpływem kontekstu ideologicznego i politycznego, a także idei przeciwnych istnieniu tego Kościoła. Dla pasterzy i wiernych stały się one przyczyną trwających przez dziesięciolecia cierpień.

„Wspominając te wydarzenia, z głęboką wdzięcznością chylimy czoła przed tymi, którzy za cenę utrapień a nawet męczeństwa, przez cały ten czas dawali świadectwo wierze, przeżywanej z poświęceniem w swym Kościele i nieskazitelnej jedności z Następcą Piotra. Zarazem jednak, z oczami oświeconymi tą samą wiarą, wpatrujemy się w Pana Jezusa Chrystusa, pokładając w Nim, a nie w ludzkiej sprawiedliwości, całą naszą nadzieję” – napisał Franciszek, dodając, że Ewangelię należy głosić również pośród cierpień i trudności.

Zapewniając raz jeszcze o swej wdzięczności za wierność ukraińskich grekokatolików, Papież daje też wyraz swej „solidarności z pasterzami i wiernymi w tym, co robią w tym trudnym czasie, naznaczonym przez udręki wojny, dla ulżenia ludziom w cierpieniu i w poszukiwaniu dróg pokoju dla drogiej ukraińskiej ziemi”.

„W Panu jest nasza odwaga i nasza radość” – pisze na zakończenie Franciszek, zawierzając wiernych wstawiennictwu Maryi i męczenników tego Kościoła. Na znak swej miłości i pamięci, wszystkim udziela Apostolskiego Błogosławieństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:08, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:43, 06 Kwi 2016 Powrót do góry

Papież apeluje o pomoc dla Ukrainy

Image

Na zakończenie Mszy w święto Miłosierdzia Bożego Franciszek odmówił modlitwę maryjną Regina Caeli. Wcześniej jednak wspomniał o tych, którzy są najbardziej spragnieni pojednania i pokoju.

„Myślę w szczególności, tutaj w Europie, o dramacie osób cierpiących z powodu przemocy na Ukrainie: o ludziach pozostających na terenach wstrząsanych wrogością, która spowodowała już śmierć kilku tysięcy osób, oraz o tych, ponad milionie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem przez wciąż trwającą poważną sytuację. Dotyka ona zwłaszcza osoby starsze i dzieci. Oprócz towarzyszenia im moją stałą myślą i modlitwą, postanowiłem wesprzeć pomoc humanitarną na ich rzecz. W tym celu we wszystkich kościołach katolickich Europy będzie miała miejsce specjalna zbiórka pieniędzy w niedzielę 24 kwietnia. Zachęcam wiernych do włączenia się hojnie w tę inicjatywę. Ten gest miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale także wyrazić bliskość i solidarność tak moją osobistą, jak i całego Kościoła. Gorąco pragnę, aby pomógł w dążeniu do bezzwłocznego osiągnięcia pokoju oraz poszanowaniu prawa na tej tak bardzo doświadczonej ziemi” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał także, że 4 kwietnia przypada światowy dzień na rzecz zakazu używania min przeciwpiechotnych. Wskazał, że w wyniku użycia tej straszliwej broni ginie lub zostaje okaleczonych bardzo wielu ludzi. Wielu też ryzykuje życie oczyszczając zaminowane tereny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:08, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:13, 06 Kwi 2016 Powrót do góry

Nuncjusz w Kijowie: apel Papieża przerwał milczenie o Ukrainie

Image

Abp Claudio Gugerotti

Ukraina z wielką wdzięcznością przyjęła papieską inicjatywę niedzielnej kolekty na potrzebujących w tym kraju – mówi nuncjusz apostolski w Kijowie abp Claudio Gugerotti. Potwierdza on, że sytuacja humanitarna jest tragiczna. Sam odwiedził ostatnio najbardziej poszkodowane regiony. W najtrudniejszej sytuacji są samotni starcy oraz matki z małymi dziećmi, zwłaszcza na terenach nieobjętych kontrolą państwa ukraińskiego. Oni nie mogą liczyć na żadną pomoc – podkreśla abp Gugerotti. Przypomina, że na wschodzie Ukrainy Kościół katolicki jest mniejszością, a przy tym robi tam bardzo dużo na polu humanitarnym.

Nawiązując do słów Papieża nuncjusz w Kijowie zaznaczył, że mają one bardzo ważne znaczenie. Wydobywają Ukrainę z międzynarodowego zapomnienia i jednoznacznie sytuują ten kraj w kontekście Europy.

„Jedynie dzięki interwencji Papieża Franciszka Ukraina została wydobyta z zapomnienia. Od tak dawna nie mówi się już w mediach o tym konflikcie. I jest to bardzo groźne. Tym bardziej, że to konflikt w Europie, konflikt tragiczny i na wielką skalę. Zagraża on stabilizacji w całym regionie i nie tylko w Europie. A tymczasem w sposób mniej lub bardziej świadomy jest pomijany milczeniem. Źródła informacji głównych mediów już się nim nie interesują. Taką mają interpretację. A to, o czym się nie mówi, po prostu nie istnieje. Dlatego Ukraina jest bardzo wdzięczna Papieżowi za to, że apeluje o zbiórkę pieniędzy w Europie. Jest to bardzo ważne, bo pokazuje, że Ukraina jest w Europie, więc Europa zbiera pieniądze dla samej siebie” – powiedział abp Gugerotti.

O specjalną zbiórkę pieniędzy na Ukrainę Papież zaapelował wczoraj po modlitwie maryjnej Regina Caeli. Odbędzie się ona w niedzielę 24 kwietnia we wszystkich kościołach Europy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:10, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:45, 21 Kwi 2016 Powrót do góry

Bp Gudziak: świat musi poznać prawdę o rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Image

Bp Borys Gudziak

W przyszłą niedzielę na polecenie Ojca Świętego we wszystkich kościołach Europy będą zbierane pieniądze dla ofiar wojny na Ukrainie. Ukraińcy wiążą z tą akcją wielkie nadzieje – zapewnia bp Borys Gudziak ordynariusz ukraińskich grekokatolików we Francji, Szwajcarii i krajach Beneluksu. W rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił on na uwagę różne aspekty tej inicjatywy. Ważna jest pomoc materialna, ważne jest wsparcie duchowe, ale równie ważne jest też pokazanie prawdy o wojnie na Ukrainiemówi bp Gudziak.

„To bardzo ważne, aby wspólnota międzynarodowa była świadoma, jaka jest rzeczywista sytuacja na Ukrainie. Wielu myśli, że wojna się zakończyła. Tymczasem inwazja rosyjska trwa nadal. Niemal codziennie giną ludzie. To wymaga reakcji moralnej i politycznej, ale dziś cała uwaga Europy skupia się na Bliskim Wschodzie. A Europa i w ogóle cała wspólnota międzynarodowa wiele może zrobić dla przywrócenia pokoju. Musi mieć jednak świadomość tego, co się dzieję. Solidarność z Ukrainą i presja na władze rosyjskie mogą doprowadzić do pokoju. Inwazja rosyjska postępowała naprzód aż do chwili, kiedy wspólnota międzynarodowa zareagowała i nałożyła sankcje. Rosjanie musieli się zatrzymać. Trzeba zatem wiedzieć, co się dzieje, i nieprzerwanie obstawać przy pokoju”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:11, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:43, 20 Maj 2016 Powrót do góry

Ukraińcy dziękują Papieżowi, proszą o presję na Rosję

Image

Bp Borys Gudziak

Ukraińcy są wdzięczni Papieżowi za to, że na wczorajszej audiencji ogólnej znów przypomniał światu o cierpieniach ich kraju. Jednakże zdaniem bp Borysa Gudziaka użyte przez Franciszka słowo „konflikt” jest zbyt słabe, by wyrazić to, co dzieje się na Ukrainie. „Od dwóch lat mamy bowiem do czynienia z regularną wojną. Codziennie giną ludzie. Ofiar śmiertelnych jest już 10 tys. 5 mln osób bezpośrednio ucierpiało na skutek działań wojennych. Są 2 mln uchodźców” – wylicza bp Gudziak. Tym niemniej apel Papieża jest bardzo ważny – podkreśla ukraiński hierarcha – bo również w Kościele europejskim wielu sądzi, że na Ukrainie wszystko się uspokoiło. Niektóre episkopaty nie odpowiedziały na papieski apel o zbiórkę pieniędzy w kościołach. Tymczasem, jeśli inwazja rosyjska będzie trwać nadal, może to spowodować poważniejszy kryzys w Europie niż wydarzenia na Bliskim Wschodzie – mówi bp Gudziak.

„Sankcje ekonomiczne przeciwko agresorowi przynoszą skutek. Są jednak zbyt słabe i były wprowadzone zbyt wolno, aby powstrzymać Rosję i uprzytomnić jej, że inwazja na Ukrainę jest pogwałceniem nie tylko prawa międzynarodowego, ale również praw człowieka. Trzeba pamiętać, że jest to wojna hybrydowa. Po pierwsze, nie została wypowiedziana, mimo iż w pewnych okresach aż 80 tys. rosyjskich żołnierzy znajdowało się na Ukrainie lub jej pograniczu. Po drugie, jest to nie tylko wojna militarna, ale podejmowane są też działania mające na celu destabilizację struktur społecznych i politycznych na Ukrainie. Trwa ponadto wielka wojna propagandowa, której celem jest tworzenie zamętu informacyjnego, także na szczeblu międzynarodowym. Chodzi tu o sprawienie wrażenia, że sytuacja nie jest jasna, bo wiadomo, że w takim wypadku politycy, rządy, a nawet biskupi powstrzymują się od reakcji. Widzieliśmy to nawet w Watykanie, gdzie pojawiały się stwierdzenia, że jest to wojna domowa, bratobójcza. W takiej sytuacji ludzie zachowują dystans, mówią: nikt nie wie, jak jest naprawdę, lepiej nic nie mówić, nic nie robić. Ale to właśnie na skutek takiej niezaangażowanej postawy wojna może trwać nadal” – powiedział bp Gudziak

Słuchaczy Radia Watykańskiego bp Gudziak prosi przede wszystkim o modlitwę. Przypomina, że katolicy na Ukrainie byli już świadkami rozkładu wielkiego imperium. Był to cud wymodlony przez miliony wiernych i poparty wielkimi ofiarami męczenników. „Stąd wiemy, że modlitwa jest najważniejsza” – podkreśla ukraiński biskup. Chrześcijan w Europie prosi ponadto, aby zabiegali o wiarygodne informacje na temat Ukrainy, by byli krytyczni wobec tego, co mówią media. Bp Gudziak przypomina, że wojna na Ukrainie jest walką ze złem, z pozostałościami ideologii sowieckiej. W tym kontekście wyraził on rozczarowanie postawą Rosyjskiej Cerkwi, która nie potrafi się zdobyć na postawę profetyczną, lecz pozostaje jednym z ostatnich apologetów imperialistycznych i kolonialnych reżimów. „Kiedy my chrześcijanie nie możemy być z tymi, którzy cierpią, którzy chcą wolności, to jest to wielki problem kościelny. W tym postawa Papieża Franciszka, jego profetyczna bliskość z tymi, którzy cierpią, może być wzorem dla prawosławnych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz ukraińskich grekokatolików we Francji, Szwajcarii i krajach Beneluksu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:12, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:38, 31 Maj 2016 Powrót do góry

Abp Szewczuk: w sprawie Ukrainy chrześcijanie milczą

Image

Abp Światosław Szewczuk

Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za to, że próbuje obudzić sumienia europejskich chrześcijan, którzy zachowują milczenie w sprawie niesprawiedliwej wojny przeciw Ukrainie – powiedział abp Światosław Szewczuk w obszernym wywiadzie dla amerykańskiej agencji CNA. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił m.in., że wojna Rosji z Ukrainą ma poważne konsekwencje dla wspólnoty międzynarodowej. „Jeśli bowiem duży i silny kraj ma prawo najechać mniejszego sąsiada, to prawo międzynarodowej już nie istnieje” – stwierdził abp Szewczuk.

Odpowiadając na pytanie o problemy z ustaleniem trwałych granic terytoriów okupowanych, zwierzchnik grekokatolików stanowczo podkreślił, że spór o granice nie istnieje. Ukraina posiada granice uznane na szczeblu międzynarodowym. Problemem jest nielegalna aneksja i okupacja ukraińskiego terytorium, a tym samym naruszenie międzynarodowego porządku prawnego i światowego systemu bezpieczeństwa – podkreślił ukraiński hierarcha. Przypomniał on, że rosyjska inwazja na Ukrainę to przejaw dążenia do odbudowania dawnego Związku Radzieckiego. Ukraińcy przed 25 laty opowiedzieli się w referendum za suwerennością Ukrainy i tę decyzję nadal podtrzymują.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:13, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:30, 09 Cze 2016 Powrót do góry

Papież powołał komitet dla pomocy Ukrainie

Image

Wojna na Ukrainie

Ojciec Święty postanowił utworzyć komitet, który zajmie się podziałem funduszy uzyskanych podczas ogólnoeuropejskiej zbiórki pieniędzy dla ofiar wojny na Ukrainie. Przypomnijmy, że na prośbę Franciszka przebiegła ona we wszystkich kościołach naszego kontynentu w niedzielę 24 kwietnia.

Na czele komitetu stanął bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej. On też wyznaczy trzech pozostałych członków komitetu, a jednego mianują wspólnie Papieska Rada Cor Unum oraz Caritas Internationalis.

Watykański sekretarz stanu poinformował bp. Sobiłę, że wnioski o wsparcie finansowe powinny być składane przede wszystkim przez „zgromadzenia międzyreligijne lub międzywyznaniowe, istniejące na danym terenie, lub przez poszczególnych biskupów, również niekatolickich, jeśli gdzieś takich zgromadzeń nie ma”. Będzie też można rozważyć wnioski składane przez inne organizacje.

W związku z tym, że jest to osobista inicjatywa Papieża, ostateczną instancją tego projektu są sekretariat stanu i charytatywna dykasteria Stolicy Apostolskiej, działające za pośrednictwem nuncjatury na Ukrainie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:14, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:18, 24 Lut 2022 Powrót do góry

A.D.2022 rok

Co teraz słychać w temacie Ukrainy i działań Rosji? proszę czytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/patriar-aleksandrii-potepil-wtargniecie-kosciola-rosyjskiego,17155.html

... są podane też odnośniki do innych stron.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)